Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

poruka: 1.001
|
čitano: 245.508
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
chutac kaže...

 Ja sam previdio tvoj post, sorry :/

Ima dodatno napajanje, disk je 3.5" i spajao sam na zadnji USB 3.0.

Onda te je jednostavno pogodio loši disk.

15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Flying Dutchman kaže...
chutac kaže...

Samo da pitam, jel bitno kako HDD stoji u kućištu? Tj. jel može bilo kako vodoravno i bilo kako okomito ili naljepnica mora gore?

 Nebitno je disku kako stoji

Vjerojatno, no jedan moj disk WD Blue 500 GB  je počeo povremeno "klikati" kada je stajao naopako jedno vrijeme. Do tada nije nikada kliktao, niti kasnije kada sam ga vratio na normalnu poziju.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 Samsung EVO 750 SSD 250GB star 3 godine, bez loših sektora zadnjih godinu i nešto degradira health po Hard Disk Sentinel-u za 1% svako pedesetak dana i sad je na 90% sa ispisanih 12TB.

Drugi disk Samsung EVO 840 SSD 120GB star 4 godine je na 72% health-a, ispis do sada 25TB.

Za oba diska mi daje: "The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found."

Moje pitanje je li ova degradacija normalna i do koje granice health može padati da disk radi normalno?

Odlično..izudarao je šerifovog zamjenika u mjestu gdje svake nedjelje objese jednog čovjeka. Ovo će nam učiniti dan zanimljivim.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Ne bi bilo loše da napraviš Secure Erase na njemu da ga osvježiš.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
191x7 kaže...

Ne bi bilo loše da napraviš Secure Erase na njemu da ga osvježiš.

Hoće li brisanje i postavljanje na tvorničke postavke vratiti health? Činjenica je da su diskovi usporili tokom godina. 

Odlično..izudarao je šerifovog zamjenika u mjestu gdje svake nedjelje objese jednog čovjeka. Ovo će nam učiniti dan zanimljivim.
6 godina
protjeran
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

ne znam, meni secure erase nije vratio brzinu m.2 diska

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
planety kaže...
191x7 kaže...

Ne bi bilo loše da napraviš Secure Erase na njemu da ga osvježiš.

Hoće li brisanje i postavljanje na tvorničke postavke vratiti health? Činjenica je da su diskovi usporili tokom godina. 

Što konkretno je health? Potrošenost SSD-a plus predviđeni vijek trajanja? Čišćenje SSD-a (oslubađanje prostora na SSD-u) bi to onda moglo povećati. Ako health predstavlja samo trenutnu potrošenost ćelija flash memorije, onda je nebitno hoće li ti se ta vrijednost promijeniti, jer se SSD ne može obnoviti - možeš mu samo produljiti vijek trajanja ako ga počneš malo drugačije koristiti.

 

SSD-ovi se više troše kad ima manje slobodnog prostora na njima te se više troše kad se više na njih zapisuje. Drugim riječima, životni im vijek možeš produljiti tako da s njih počistiš/obrišeš sve smeće, da isključiš hibernaciju ako je ne koristiš, da deinstaliraš programe koje ne koristiš, da rijetko korištene programe i općenito rijetko korištene datoteke ili datoteke za koje ne postoji potreba brzog iščitavanja (recimo videodatoteke) prebaciš na mehanički disk.

 

Neki će ti reći da prebaciš i paging datoteku na mehanički disk ili da je isključiš, no to ima i svoje negativne karakteristike.

 

###

 

Što se tiče usporavanja - općenito količina datoteka može usporiti rad, zbog niza razloga. A kod SSD-ova glavni razlog usporenja je mala količina slobodnog prostora u kombinaciji s puno zapisivanja te neprovođenja naredbe TRIM na vrijeme (prije nego li si potrošio sve slobodne, očišćene blokove). Tu naredbu možeš i sam ručno izvršiti tako da odeš na optimizacij i defragmentaciju (klik desnim gumbom na SSD u Exploreru > Properties > Tools > gumb Optimize) pa onda klikneš na gumb Optimize za SSD(ove).

 

###

 

Ako želiš formatirati SSD i iznova instalirati Windowse, možeš napraviti Secure Erase. Za sve ostalo je besmislen, jer briše sve sa SSD-a, a neće napraviti ništa (bitno) što naredba TRIM ne bi napravila.

6 godina
protjeran
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

drugim rijecima, brzi jesu, ali jos je to puno djecjih bolesti i k tome veliki gubitak prostora u odnosu na cijenu...

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Sve ima svoje prednosti i mane. A korištenjem obje tehnologije dobijemo najbolje od obojeg.  Optimalno bi bilo imati SSD za sistemski pogon i HDD za kapacitet.

6 godina
protjeran
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

a sto je sa sshd diskovima? Vidim da ovi od 1tb nije toliko ni skup?

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Gorstak79 kaže...

a sto je sa sshd diskovima? Vidim da ovi od 1tb nije toliko ni skup?

 To je OK ako igraš neke veće igre (ali ne mnogo njih) pa ti treba za Steam/Origin/uPlay itd.

Za storage je glupo, a ni kao boot drive nije nešto ekstra - ima mane i maheničkih diskova i ssd-a.

Twitter: @191x7
16 godina
moderator
online
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Gorstak79 kaže...

a sto je sa sshd diskovima? Vidim da ovi od 1tb nije toliko ni skup?

To jedino ima smisla kupiti samo ako si ne možeš priuštiti dovoljno velik SSD za prijenosnik ili SSD + HDD za stolno računalo.

 

Stvar je u tome što SSHD-ovi nemaju baš tako puno flash memorije te što nemaš kontrolu nad tim što će biti zapisano u flash memoriju, a što na magnetske ploče diska.

6 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
mbaksa kaže...
Gorstak79 kaže...

a sto je sa sshd diskovima? Vidim da ovi od 1tb nije toliko ni skup?

To jedino ima smisla kupiti samo ako si ne možeš priuštiti dovoljno velik SSD za prijenosnik ili SSD + HDD za stolno računalo.

 

Stvar je u tome što SSHD-ovi nemaju baš tako puno flash memorije te što nemaš kontrolu nad tim što će biti zapisano u flash memoriju, a što na magnetske ploče diska.

 

ja sam shvatio da je taj ssd dio na njemu samo za pristup i cache, ne i pohranu...ono, najbolje od oba svita?

Brajanov život
16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

U biti da, to ti je mehanički disk kojem cache nije 32, 64, 128 MB već je stavljen i flash od, najčešće, 8GB.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Gorstak79 kaže...
mbaksa kaže...
To jedino ima smisla kupiti samo ako si ne možeš priuštiti dovoljno velik SSD za prijenosnik ili SSD + HDD za stolno računalo.

 

Stvar je u tome što SSHD-ovi nemaju baš tako puno flash memorije te što nemaš kontrolu nad tim što će biti zapisano u flash memoriju, a što na magnetske ploče diska.

 

ja sam shvatio da je taj ssd dio na njemu samo za pristup i cache, ne i pohranu...

Krivo sam se izrazio. Sve će kod SSHD-a biti zapisano na magnetske ploče, ali korisnik nema kontrolu nad tim što će biti zapisano u flash memoriju.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.4.2018 12:52 (mbaksa).
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Uran 11 kaže...

Ako može netko da mi objasni kako je ovo moguče,radi se o Externom Disku Samsung D3 station 2GB.

Prva slika Hd Sentinel 08.11.2016- 2384 bad sectors

Druga slika Hd Sentinel 16.11.2016 -1968 bad sectors

Treća slika Hd Tune 16.11.2016,s tim da se "seek error rate" vrijednost povečava iz sekunde u sekundu za 1-2.

Rađen Error scan (ne quick scan )sa Hd Tune-om,svi kvadratići su zeleni.

 

Update na ovaj moj post od 16.11.2016

Disk još uvjek radi,kak dugo vidjećemo.:)

 

Prije Prije
Sada Sada
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.4.2018 14:01 (Uran 11).
16 godina
moderator
online
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Disk možda još uvijek radi, ali su ti neke datoteke na njemu vjerojatno oštećene. 

14 godina
protjeran
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Nema veze,na njemu nemam ništa važnoga.:)

10 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pošto nemam više komp, tj ostalo mi je kučište i u njemu par 3,5 sata diskova od 1-3 TB, nakon povlačenja po stanu je to kučište završilo na balkonu. Od prošlog ljeta. Balkon je suh, poluzatvoren ali temperature u odnosu na vanjske su par stupnjeva. 

 

Znači diskovi su bili na -10 maks pa me zanima dal to još uvijek radi pošto nemam di provjerit. Dal im je tih -10 moglo naštetiti?

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Neki proizvođači su to prije isticali na svojim stranicama pa su se mogle viditi min-max operativne i neoperativne temeperature, ali sada su to zakopali u data sheet.

 

 https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/downloadable_assets/eng/spec_data_sheet/2879-771436.pdf

 

WD je ovdje naveo npr za WD Blue 1 TB operativne temperature 0-60C a neoperativne -40 - 70C.

 

U principu bi trebalo biti OK, bez nekih problema, no trebao bi paziti na vlagu koja bi mogla imati utjecaja ako je bilo.

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
10 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Diskovi su bili ugašeni oko godinu dana prije nego sam kučište prošlo ljeto stavio na balkon. Jedan green, jedan blue i dva blacka. O vlagi sam i ja razmišljao ali nije dolazilo do nekih nekih naglih promjena da bi se stvorila makar kondenzacija. Imam u biti mede8er 500x2 u koji idu sata diskovi pa mogu eventualno tako provjerit. Valjda će bit ok. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Ako ti što znači, preprošle zime sam svakodnevno palio PC u sobi gdje je temperatura bila praktički tolika da bi i pingvinima bilo hladno.
I evo uredno radi WD blue još uvijek.
Nije mi naškodila temperatura, a sjećam se da je bio na nekoj niskoj tempraturu kada bih ga upalio.
Čak imam negdje zakopanu fotku.
Tako da velike šanse da su preživili, ali istestiraj ih ako možeš, ili pitaj nekoga da ih testira.
Optimizam je nedostatak iskustva.
14 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Nedavno sam utvrdio da mi je HDD počeo krepavati,prebacio podatke na drugi i pritom neke nisam mogao prebaciti jer mi je izbacivao da ne može pročitati. Kad sam otvorio HDD Sentinel pokazao mi je zdravlje 15%. HDD Regenerator je nešto kao malo popravio no i dalje je bilo isto stanje. 
Ono što me začudilo je kako je moguće to da mi nakon što sam odradio duže formatiranje HDD Sentinel pokazuje health 85%.
Jel mi netko može objasniti kako je to moguće? Sad ispada da je hard donekle upotrebljiv ali kontam da nije pametno ništa bitno držati na njemu.
Slike prije i poslije formatiranja:

https://s22.postimg.cc/8s3n3hyld/Screenshot_36.jpg
https://s22.postimg.cc/l80cx9ui9/hd_sentinel_2.jpg

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pitanje za stručnjake

Došlo vrijeme da se promijeni HDD od 300 GB na kojem su dvije particije C i D.

Zanima me mogu li napraviti kloniranje diska na novi od recimo 1 TB i čime je to najbolje napraviti.

Zbunjen sam jer mi je netko rekao da se klonirati može samo disk istog kapaciteta kao dosadašnji.

battlelog pukycro
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Prije 2 godine sam uredno klonirao disk PATA80 GB (sa win10pro) na disk SATA 160GB Acronis programom kojeg sam skinio sa stranice Western Digital ( uvjet je za instalaciju bio da imam bar jedan WD disk u PC).

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.6.2018 7:44 (AF139).
16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Može se klonirati manji na veći, bez problema.

Poteškoća može biti ako bi htio klonirati veći disk na manji ako je na većem disku zauzeto više prostora nego što ima prostora na manjem disku.

 

Meni se Clonezilla pokazala kao solidan alat za kloniranje, koristim varijantu ugrađenu u Parted Magic.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Nadam se da ima aktivnih na ovoj temi jos uvijek. U nastavku cu postaviti slike testova dva HDD-a koja imam. Dodatni HDD sam ubacio na mjesto optike preko adaptera. Prvi HDD (WDC 320GB) koji je dosao uz laptop (Asus X53S K53SJ) je dosta korišten, dok drugi HDD (Hitachi 500GB) koji sam izvadio iz laptopa kojem je ploca crkla, nije bas nesto koristen, sto se moze vidjeti i sa slika (barem po mojoj procjeni). Tako da sam odlucio da njega koristim kao drugi HDD za podatke i važne dokumente, a na prvi da instaliram Windows i osnovne programe..

Ako neko moze da pogleda slike testova, i protumaci rezultate malo "strucnije". Koliko su opsani "current pending sector errors", na WDC ih ima bas dosta. Planiram kupovinu mozda SSD-a za zamjenu prvog HDDa na koji bi isao Windows i osnovni programi, ali trenutno to nije opcija, tako da mi jos neko vrijeme ostaje ovaj HDD koji je izgleda na izmaku svog zivota.

 

EDIT: Da li je uopšte pametno koristiti ovaj HDD za Windows, upravo imam problema kod prebacivanja podataka na drugi HDD, odnosno kod slika. Drugi puta kopiranje zastane, pocrveni, izbaci error neki, vezano za I/O device, i nakon toga prozor "Windows explorer has stoppen working", nakon cega prekine cijelo kopiranje, pa sve ispocetka...

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.10.2018 12:29 (MrRango).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Ti crveni dijelovi su uništeni sektori na hard disku, i sve što se nalazi na tim dijelovima nećeš moći prekopirati jer je uništeno, kao kada izgrebeš CD na jednom dijelu pa pjesma donekle pjeva i neće dalje, preskače i slično. Spašavaj što se spasiti da i nemoj ništa više bitno stavljati na njeg jer može svakog trenutka da umre. Do nekih 20-22 GB popunjenosti sistem će raditi, poslije može izbacivati BSOD ili neke druge greške kada dođe do prvog bad sektora.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Da, evo drugi puta mi izbacuje BSOD prilikom kopiranja određenih fajlova. Na srecu sve datoteke su ostale kompletne.

16 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

WDC ti je gotov. Moja preporuka je na njemu napraviti Secure Erase kompletnog diska ili barem potpuni format i koristiti ga za nebitne stvari dok ne krepa. Nikako na njega Windowse ili išta što je bitno.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice