Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.049
|
čitano: 2.773.727
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Friday kaže...

 

To je onda nekakav m.2, ne? U tom slucaju je logicno da je brzi

 to sto je m2 ne znaci nista jer je to samo form factor..bitna stavka je pci-e nvme ;)

 

ali u globalu 850 evo ne moze biti najbrzi jer ima tlc nand kakav god da je marketinski izreklamiran kao da je mlc rang, to sto svi testiraju u okviru slc keširanja je druga stvar, sintetika je za kurčenje a real world kopiranje je za ne fanbojčeke :) 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...
Friday kaže...

 

To je onda nekakav m.2, ne? U tom slucaju je logicno da je brzi

 to sto je m2 ne znaci nista jer je to samo form factor..bitna stavka je pci-e nvme ;)

 

ali u globalu 850 evo ne moze biti najbrzi jer ima tlc nand kakav god da je marketinski izreklamiran kao da je mlc rang, to sto svi testiraju u okviru slc keširanja je druga stvar, sintetika je za kurčenje a real world kopiranje je za ne fanbojčeke :) 

 

 

posto imam jako slican hardver u oba kompa netrebaju mi sinteticki testovi da vidim kako se na laptopu sve otvara puno brze..

al velim, kako ga ja koristim i ovaj sporiji evo850 je dobar 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Koje su specke uopce u pitanju da je toliko bolje jedno od drugog? Prije bi rekao da je osx vs windows :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...

Koje su specke uopce u pitanju da je toliko bolje jedno od drugog? Prije bi rekao da je osx vs windows :)

 

oba dva su osx, cak ista verzija- el capitan.

 

znaci ovaj evo850 je u mac miniju- i5 4278U 2,6 GHz / 8GB a laptop je i5 5257U 2,7 GHz /8GB.  znaci razlika samo haswell - broadwell kolko vidim...

12 godina
offline
Koji SSD?

Sad i mene zanima zasto je u lap brze

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

pa pretpostavljam jer je ssd u latpopu puno brzi da zato i puno brze ucitava/otvara aplikacije. ko i kad se prede s hdd na obican sata ssd pa je vidljiva ta razlika.

proc je prakticki pa isti..

 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

ja bi rekao da je to do latencija prije, jer je poznato da nvme protokol ima nize latencije od ahci-a, tako da prije dohvaca metapodatke

 

ovaj novi 3d xpoint je prava zvijerka kaj se tice latencija ali hebote intel sto si skup..

https://www.pcper.com/reviews/Storage/Intel-Optane-SSD-900P-480GB-and-280GB-NVMe-HHHL-SSD-Review-Lots-3D-XPoint/Conclusion

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 23:07 (roby27).
13 godina
offline
Koji SSD?

Pozz ekipa uziman drugi i novi ssd disk triba mi vaša preporuka,uzeo bih ssd od 240gb sata sučelje al ne znam koji i uzima bi kod linksa unaprijed hvala lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Koji SSD?
crosshair kaže...

Pozz ekipa uziman drugi i novi ssd disk triba mi vaša preporuka,uzeo bih ssd od 240gb sata sučelje al ne znam koji i uzima bi kod linksa unaprijed hvala lp

https://www.hgshop.hr/proizvod/ssd-disk-250-gb-samsung-850-evo-2-5-sata-iii-mz-75e250b/eu/198919

 

 Samsung u Hg-spotu,5.g. garancije, te besplatna dostava je preko 500kn.

 

A u Linksu imaš Kingston i Sandisk po 700kn, ali bolja opcija je samusng.

13 godina
offline
Re: Koji SSD?

ok a koja je razilka između samsunga,kingstona i sandiska??

 

9 godina
offline
Koji SSD?

Treba mi ssd za kucni PC koji ce sluzit za lagani gaming, surfanje i malo programiranja.
960 evo se cini puno puno bolji od 850 evo, ali u mom slucaju, da li bi bilo primjetne razlike?

13 Samsung 850 EVO
0 Samsung 960 EVO
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ako procamo o sata3, sumnjam. 550/550 je cap i nemos preko toga osim u raid1.
Motorola G5 Plus 3/32
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
Bass kaže...
Ako procamo o sata3, sumnjam. 550/550 je cap i nemos preko toga osim u raid1.

 RAID ne podiže propustnost kontrolera, ostaje isti sata-3/600.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Koji SSD?

takoje. ako je kontroler neki defaultni, najvise sto mozes je sata3 brzina.

Motorola G5 Plus 3/32
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?

prvi put pišem u ovu temu pa se ispričavam ako je prije bilo spomenuto, ali zanima me

 

naime, počeo sam gledati da si kupim neki ssd, ako bude koja akcija sad za blagdane ili black friday

dvoumim se između izbora običnog 2.5" ssd-a ili m.2 ssd-a

dvoumim se zbog  toga jer imam ovu matičnu - http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350M-Gaming-3-rev-10#kf - na kojoj je m.2 slot točno ispod grafičke i njenog heatsinka, točnije ispod prvog pci-e slota, pa me zanima dal m.2 ssd bude imao kakvih problema sa grijanjem i temperaturama dok bude grafička pod opterećenjem ??

jer grafička, u mom korištenju, se vrti na malo ispod 70c, dok je toplije preko 70 do 75, a s obzirom da to nisu male temperature, dal će m.2 ssd trpit po performansama na toj poziciji ??

ili da se držim klasičnog 2.5" ssd-a i njega stavim iza matične gdje su kablovi i ne brigam se za temperature

 

volio bi uzet m.2 zbog veličine i plug'n'play opcije, a i nema dodatnih kablova, ali me zabrinjava njegova temperatura i performanse zbog položaja slota na matičnoj 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?

-izbor, kompatibilnost, cijena, performanse.. na kraju, to moraš odlučiti TI (ne netko drugi za tebe, drugačiji kriterij, potrebe.. i lako je tuđim po plotu..) :)

-prednost SSD, kompatibilnost (pa i cijena/izbor). Dodatni problem je NE-kompatibilnost nekih serija-modela MBO-m2.. i to znaš tek kad ubodeš (RTFM ili googlaš za takav problem za svoju MBO+reviziju..)

-teorija, bolji-brži je m2, stvarnost, to ovisi o stvarnoj brzini kontrolera, seek je isti, transfer ovisi o svačemu pa i o zagušenosti MBO (slobodne staze, nije isto server mbo ili jeftikaner za 300kn s celeronom..). Transfer koji je na SATA-2-3 odgraničen npr 600bmps, na pci/m2 može ići 2-3x više.. ali ne mora, tj teorija-deklaracija je samo max, a koliko će transfer stvarno biti je pitanje čitavog systema. Pošto se kod npr bootanja OSa najveća razlika u brzini između HDD-SSDa osjeti upravo zbog seek timea (+ nema utjacaj fragmentacije) to kad se upsoredi ssd-m2 ne mora biti osjetno (može biti isto, jer je u osnovi isto).

po tom kriteriju, ssd je univerzalan, m2 je ograničen na MBO i može sutra biti izbačen/zamijenjen nekim recimo m3 i sl. standardnom ili sasvim napušten. Da je veći kapacitet, niža cijena, tad bi bar za tebe bio optimalan izbor m2, no cijene su često više (jer je SSD duže na tržištu, konkurencija).

 

kad to sve odvagneš, odlučiš.. (prva rečenica..). :) i kupiš m2 nadajući se da će sve raditi i biti brže (neće biti sporije od SSDa, teoretski može biti brži) ili kupiš SSD kojeg možeš jednako koristiti u bilo kojem računalu ili s adapterom kao usb.. (postoji i za m2..). Previše stvari se mijenja, RAM (ddr1-2-3-4-5..6?) CPU-socket/generacija, SATA(1-2-3..4?), usb, .. sve, tako da kroz par godina možda će SSD kontroler nuditi veću brzinu, možda zbog novog kontrolera promjeniš sve, a tad je pitanje što možeš s m2 ako ostane kao višak (sata disk može npr u RAID..), možda sve to zamijeni neki treći disk.. tako da ne pokušavaj biti nostardamus.. previše je varijabli, kupi-koristi ono što možeš sad, jer sad to plaćaš a sutra je 'možda'..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Koji SSD?

hvala na odgovoru

osobno više vučem prema 2.5" ssd-u, jer su jeftiniji, a meni za os i programe će i on biti sasvim dovoljan, kako god će multimedia i igre ić na 1tb hdd

vidit ću kako će bit koje akcije i  to sad za blagdane

m.2 me privlaći jedino zbog veličine i toga što ne treba nikakve kablove

 

plan mi je upiknuti 850 evo 250 gb ako bude sreće

ako ne naletim na neku akciju, kako god ga planiram kupiti do kraja godine 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koji SSD?
Tražim povoljan SSD 240 GB.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Kolega matija656

 

Ja ti imam dotičnu ploču i m.2 ssd.

Nikakvih problema sa zagrijavanjem nije bilo do sad..

To mi je i jedini disk u kućištu i meni je super stvar da ne treba ni jedan kabel..

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
jzrskc kaže...

Treba mi ssd za kucni PC koji ce sluzit za lagani gaming, surfanje i malo programiranja.
960 evo se cini puno puno bolji od 850 evo, ali u mom slucaju, da li bi bilo primjetne razlike?

 Pretpostavljam da je bolje u laptop s M.2 utorom ubaciti SSD 250.0 GB SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 nego SSD 250.0 GB SAMSUNG 850 EVO M.2, koji je 200-ak kn jeftiniji ali ima dvije godine garancije više??

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
pilgrim_23 kaže...

Kolega matija656

 

Ja ti imam dotičnu ploču i m.2 ssd.

Nikakvih problema sa zagrijavanjem nije bilo do sad..

To mi je i jedini disk u kućištu i meni je super stvar da ne treba ni jedan kabel..

 

 

 super, hvala na odgovoru 

vidim da nam je konfa praktički ista od ovih glavnijih dijelova, ista grafička, jedino ja imam r5 1600

daj mi samo još reci jednu stvar, m.2 ssd koji ide na našu ploču je tip koji ima jedan ili dva proreza na kontaktima ??

to jedino nisam skužio kako je na matičnoj, ili je svejedno dal ima jedan ili dva ??

jer vidim da ovaj tvoj ima dva proreza 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.11.2017 19:16 (matija656).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Gogy7 kaže...
Tražim povoljan SSD 240 GB.

 

KLIK

Možeš ti kupit za 70-80kn manje ali to bude krš u odnosu na ovog sa 5 godina gara i boljim performansama, svakako je taj Samsung best buy.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
matija656 kaže...

 super, hvala na odgovoru 

vidim da nam je konfa praktički ista od ovih glavnijih dijelova, ista grafička, jedino ja imam r5 1600

daj mi samo još reci jednu stvar, m.2 ssd koji ide na našu ploču je tip koji ima jedan ili dva proreza na kontaktima ??

to jedino nisam skužio kako je na matičnoj, ili je svejedno dal ima jedan ili dva ??

jer vidim da ovaj tvoj ima dva proreza 

 sata m2 form factor ti ima 2 proreza odnosno B+M key a pci-e ssd ti ima jedan prorez odnosno M key samo.

 

na ploču mozes oba tipa stavit koliko vidim po speckama

 

kaj se tice pozicije m2 slota, to nije idealna pozicija za ssd ispod graficke jer nekim grafickim se ne pale ventovi do određene temp ali u pravilu se griju pci-e m2 modeli nego sata m2, zato i jesu izmislili m2 hladnjake https://www.bug.hr/vijesti/ek-water-blocks-predstavio-pasivni-hladnjak-m2/161156.aspx

16 godina
online
Re: Koji SSD?
Jel ima negdje neki test koji potvrdjuje da padaju performase i na koliko stupnjeva se to desava?
Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...
Jel ima negdje neki test koji potvrdjuje da padaju performase i na koliko stupnjeva se to desava?

-još je sve novo, mali broj MBO ima utor, standardi su još nestandardni.. i vjerojtano zato nema testa, dok zagrijavanje unutar kućišta inače nije neki test .. ni za hdd-ssd i ostale komponente.

-u normalnim temperaturama koje su unutar granica 10-40 za svu kućnu elektroniku, nema utjecaja na brzinu.

-sva elektronika se ponaša slično, porastom temperature raste i otpor (vodića).. nasuprot tome je primjer supravodljivost smrzavanjem dušikom, uz uobičajeno za OC-CPUa.

-kod mehančkog hdda, postoji termička kalibracija, problem čitanja/pozicioniranja glave.. tog čisto mehaničkog problema nema kod memorije (ram-flash-ssd-m2..).

-prihvatljive temerature su 40-60c .. iznad tog počinju problemi chipset-disk-ram..

-temperatura kao hrpra drugih/sličnih fizikalnih problema, opada s udaljenošću od izvora, dok je zrak slab vodić (metal odličan). Banalna greška koja se radi je npr učvrstiti hdd gumenim prigučnicama .. eliminira se prijenos topline na lim.

-m2 utor je na vjerojatno najgorem mjestu na MBO, između dva najtoplija izvora, vga-cpu.. no, ugl možeš staviti ruku-prst i to znači da je temepratura ispod 70c (ispod 60..), zato nema uočljivih problema, odnosno, m2 ako je gol, tad je u najgoroj situaciji, ram je nešto dalje-izmaknut/bolje mjesto, dok je ssd-hdd sasvim izmaknut i hladi se kroz lim kućišta.

-pošto cpu može pod opterećenjem biti na recimo 80-90.. par cm je vjerojatno dovoljno udaljenosti da nikad neće cpu biti uzrok direktnog zagrijavanja.. ali, kuha se čitavo kućište, više utječe VGA jer su temp nešto više + položaj, topli zrak se diže... u smjeru m2, no i to bi trebalo biti dovoljno (udaljenost, zrak) da recimo 100-110c VGA nije kritično tj neće direktno podići iznad 60c..

 

-da ima utjecaja, problemi bilo koje memorije (hdd-ssd-ram-m2..) bi bili vrlo uočljivi, bez testova.. jednostavno bi konstantno postojale greške u radu. No bilo bi poželjno, držati unutrašnjost kućišta ispod recimo 50c, poželjno do 40c.. ako se uzme da je sobna temp 20-30 time se smanjuju naprezanja materijala. Uz to paradox, ako računalo ima adekvatno hlađenje i ispravne komponente, može raditi nonstop, trajnije, nego da ga se npr gasi (kao odmor-hlađenje..), jer je najveće naprezanje kod paljenja i početno zagrijavanje od sobne do radne temp, kao što npr većina zarulja crkne kod paljenja, manje u radu.

To eliminira potrebu testiranja, ali hladnije kućište će u pravilu dati bolje performanse, zbog cpu-vga, chipseta, napajanja.. i recimo potencijalnog OCa ili trajnosti.

Test koji bi testirao npr trajnost npr traje li računalo pod opterećenjem npr godinu ili deset.. i utjecaj temperature, nema, ne radi se.. eventualno neki benč-prime i par sati za test ako se traži stabilnost dok se kod extremnog OCa ide samo na rekord mhz na vrlo kratko vrijeme (pa i bez diskova ili s minimalnim količinama nepotrebnog, npr RAMa..) a to pokazuje kako bi temperatura utjecala na memorije u računalu.. tj bilo bi nestabilno, neovisno jel se pregrijava sama memorija-storage-disk ili chipset-kontroler-sabirnica (MBO), pa do tog da bi npr neki se neki data kabel mogao rastopiti ... sata teže, usb najlakše ali se nalazi na suprotnom dijelu mbo.. (ne između dva izvora topline, vga-cpu, gdje bi dodirivanje kabla moglo biti problem).

 

testova nema, vjerojatno ih neće ni biti.. jer sistem radi, mada je m2 u najgoroj mogućoj poziciji. Da je to mehanički disk, problem bi bio trenutno vidljiv.

-zbog ECCa koji je u svim memorijama i trasportu uključen, dio grešaka se anulira, do neke granice problem jednostavno ne postoji.

-moguće da bi u testu na recimo 40c ponavljanje benča davalo prosječno bolji rezultat nego na nnpr 60c.. no oscilacije su i kad se ponovi test na identičnoj temperaturi.. tako da je teško zaključiti, odnosno, ako je takva temepratura, tad je vjerojatnije veći problem MBO + kompletno hlađenje cpu-vga jer nemaju gdje ispustiti višak topline pa se tu prije primjeti problem nego na disku.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Kod mene je M.2 ispod MBO ITX formata (Moj PC) i u idle-u je trenutno oko 55 stupnjeva, sve skupa je u ITX kucistu sa dosta slabim provjetravanjem pa zato pitam.

 

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...

Kod mene je M.2 ispod MBO ITX formata (Moj PC) i u idle-u je trenutno oko 55 stupnjeva, sve skupa je u ITX kucistu sa dosta slabim provjetravanjem pa zato pitam.

 

- fizika na djelu.. i fiizikalni zakoni, mali prostor, plastika = kuhanje, ali.. ako pod opterećenjem neće preći 60c (na 70-72c su razni alarmi..) tad bi moralo raditi bez problema, godinama..

- problem minijaturizacije, višak topline, kako ga odvesti.. zato se ne radi 'jači' PC u mini kutiji.. vidi možeš li ubaciti neke metalne dijelove kao pasivni hladnjak, na to neki ventilator koji će izbaciti zrak izvan kutije.. čak manje zbog m2-diska, više zbog cpu-vga-ram.. jer će njima prvo smetati (uz pitanje trajnosti kondenzatora/vrma na tim temperaturama u odnosu na recimo do 50c, trajnost).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...
Jel ima negdje neki test koji potvrdjuje da padaju performase i na koliko stupnjeva se to desava?

 

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Product-Review-Samsung-950-Pro-512GB-M-2-Drive-725/

 

Samsung je poznat da ima u svojim retail izdanjima thermal guard zastite ugrađene tako da kad temp porastu pale se zaštite i disk se štiti tako da snižava perfomanse.

 

Ti imas sata m2 disk tako da tu nema problema.

 

Pa evo Intel je u svojim U2 izdanjima isao izvan gabarita 2.5" kako bi stavio veliki hladnjak od kucista, sta mislis zasto Intel ne nudi m2 format nego idu na add in card ili U2 varijante, znaju oni sta se krije koji problemi ali ipak njihova publika su pro useri pa tako treba i dobro hlađenje izvesti.

12 godina
offline
Koji SSD?

Molim vas htio bih kupiti kingston ssd i zanima me kako da provjerim koliko je radio i koliko healta ima? malo mi je hitno pa ako ima netko da javi hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Koji SSD?

Bilo koji program za citanje podataka o disku. Samo guglaj disk info. Ja koristim crystal disk info i test, jer ih mogu skinuti iz microsoft storea, sto bi trebalo biti pouzdano za skidanje.

 

Enivej, imam sandisk extreme 32gb usb, i da kucnem o drvo, nakon stotinjak reformatiranja, instalacije windoza s njega i cupanja na zivo jos radi kao kad je bio kupljen.Za razliku od njega, moj patriot hellfire je sa pocetnih 240% vece brzine u odnosu na samsung 850 evo, spao na 110%, a vidim da ima sandisk ssdova od 240gb za 650kn pa se sad mislim.

Moj PC  
1 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice