M.2 port zbunjola

poruka: 14
|
čitano: 1.984
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
M.2 port zbunjola

Pozdrav!

Imam ovu ploču

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp

i u specifikacijama za M.2 piše:

 

"The PCIe Gen3 x4 Ultra M.2 interface pushes data transfer speeds up to 32Gb/s. In addition, it also supports SATA3 6Gb/s M.2 modules, and is compatible

with ASRock’s U.2 Kit for installing some of the world’s fastest U.2 PCIe Gen3 x4 SSDs."

 

Da li to znači da u taj M.2 mogu upiknuti PCI i SATA disk? Nov sam u tome, dugo nisam slagao neki komp pa me ovo malo zbunjuje. Čitajući po netu nekako sam shvatio da je M.2 samo forma, a u njega idu uređaji raznih sučelja. Da li je moguće da u ovaj konkretan M.2 mogu upiknuti bilo koji disk, neovisno je li sata ili pci?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: M.2 port zbunjola
M2 ti je slot, u drugim rijecima mozes upiknut ssd u obliku plocice( kao ram recimo) ili najslicnije kao mrezna kartica od laptopa na pinove :), neznam kako bi se bolje izrazio :P
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 port zbunjola
Mozes ubaciti i nvme i sata m.2 diskove.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
M.2 port zbunjola

pa pogledaj si:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/M.2

 

pogledaj si sam fizički utor, da vidiš da li možeš utaknuti disk...

 

a ovisno o tipu utora i diska možeš imati razliku u brzini, iako ne tako dramatičnu kao kad prelaziš s HDDa na SSD...

 

Dakle ako imaš trenutno najbrže SSDove, PCIe 3.0 x4, oni su skoro brzi kao sučelje - max. propusnost je 3,94 GB/s oni su oko 3200-3500 MB/s

 

SATA sučelje teoretski drži 600 MB/s, a SATA diskovi idu do cca 560 MB/s

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
M.2 port zbunjola

Otprilike kao što su kolege objasnile, M2 je fizički standard za veličinu i oblik SSD diska i konektora na matičnoj ploči. Ono što se nalazi na ploči iza tog fizičkog konektora se može razlikovati. U jednoj varijanti, M2 konektor je zapravo interfejs za PCIe 3.0 x4, u drugoj za SATA3. Konektor na tvojoj ploči podržava obe varijante, a koja će se koristiti zavisi od SSD diska koji utakneš u njega. Jeftiniji M2 SSD-ovi, kao što su WD Green i Blue, koriste SATA standard za komunikaciju i ograničeni su SATA brzinama. Skuplji M2 SSD-ovi, tipa WD Black, koriste PCIe (svakako proveri tačne specifikacije pre kupovine) i imaju veće brzine prenosa podataka.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola
Ivan(4) kaže...

Otprilike kao što su kolege objasnile, M2 je fizički standard za veličinu i oblik SSD diska i konektora na matičnoj ploči. Ono što se nalazi na ploči iza tog fizičkog konektora se može razlikovati. U jednoj varijanti, M2 konektor je zapravo interfejs za PCIe 3.0 x4, u drugoj za SATA3. Konektor na tvojoj ploči podržava obe varijante, a koja će se koristiti zavisi od SSD diska koji utakneš u njega. Jeftiniji M2 SSD-ovi, kao što su WD Green i Blue, koriste SATA standard za komunikaciju i ograničeni su SATA brzinama. Skuplji M2 SSD-ovi, tipa WD Black, koriste PCIe (svakako proveri tačne specifikacije pre kupovine) i imaju veće brzine prenosa podataka.

 E ovo mi je trebalo, sve što su prije tebe rekli zapravo sam znao, ali nije mi bilo jasno kako i da li je stvarno moguće da kroz isti fizički M.2 utor mogu ići i sata i pci diskovi. Logika mi je govorila da je to nemoguće, ali eto danas je sve moguće :)

13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola
guslac kaže...
Ivan(4) kaže...

Otprilike kao što su kolege objasnile, M2 je fizički standard za veličinu i oblik SSD diska i konektora na matičnoj ploči. Ono što se nalazi na ploči iza tog fizičkog konektora se može razlikovati. U jednoj varijanti, M2 konektor je zapravo interfejs za PCIe 3.0 x4, u drugoj za SATA3. Konektor na tvojoj ploči podržava obe varijante, a koja će se koristiti zavisi od SSD diska koji utakneš u njega. Jeftiniji M2 SSD-ovi, kao što su WD Green i Blue, koriste SATA standard za komunikaciju i ograničeni su SATA brzinama. Skuplji M2 SSD-ovi, tipa WD Black, koriste PCIe (svakako proveri tačne specifikacije pre kupovine) i imaju veće brzine prenosa podataka.

 E ovo mi je trebalo, sve što su prije tebe rekli zapravo sam znao, ali nije mi bilo jasno kako i da li je stvarno moguće da kroz isti fizički M.2 utor mogu ići i sata i pci diskovi. Logika mi je govorila da je to nemoguće, ali eto danas je sve moguće :)

 Al ako zaštekaš sata m.2 disk on ti onemogući jedan od standardnih SATA portova, barem je tako na većini ploča, JFYI.

13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola
ivicask kaže...

 Al ako zaštekaš sata m.2 disk on ti onemogući jedan od standardnih SATA portova, barem je tako na većini ploča, JFYI.

 

Ma to mi je ok, radim konfu u kojoj je još samo hdd i cdrw, trebalo bi biti dovoljno portova.

13 godina
offline
M.2 port zbunjola

Kad već pitam, da li je ovo ok disk? Vidim da je nvme, pa kad već imam to sučelje...

ssd futura web shop

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
M.2 port zbunjola

bolje si uzmi SATA u M.2 formatu, ali bar 250 GB...

 

ovo je inače prvi NVME od 128 GB koje sam vidio

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola
Stric_Jura kaže...

bolje si uzmi SATA u M.2 formatu, ali bar 250 GB...

 

ovo je inače prvi NVME od 128 GB koje sam vidio

 Za 300*  kn si može uzeti i obični SATA SSD od 250gb umjesto toga m.2 od 120gb realno za istu cijenu, a ta razlika read mb/s 500 vs 1500 kolko taj ima realno nemožeš u svakodnevnom radu zamjetiti, bolje imat veći SSD kojeg ne zapuniš i dodatno usporiš

13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola

Imaš neku sugestiju za disk? Ima nešto da valja za 300kn?

9 godina
protjeran
offline
Re: M.2 port zbunjola

Za te pare nisam vidio niti jedan m2 od 200+GB uzmi rađe Crucial BX500 240GB ili Kingston A400

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2019 19:18 (nonickname).
13 godina
offline
Re: M.2 port zbunjola

Vidim u linksu da ima Kingston A1000 NVMe za ne prevelike novce, 240gb. Nije mi sad do tih 100kn, ali je li Kingston marka kojoj bi čovjek mogao vjerovati? Dolazi s njim neki utility za održavanje diska?

https://www.links.hr/hr/ssd-240-0-gb-kingston-a1000-sa1000m8-240g-m-2-nvme-maks-do-1500-800-mb-s-051400588

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice