Problem s hard diskom? Password protected

poruka: 35
|
čitano: 10.288
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
mbaksa kaže...
..

Kako si izračunao da je šansa toliko mala? I čak i da je toliko mala, što sprječava da do nje i dođe? Zar ljudi ne dobivaju jack-potove na lotou?

 

..

kako? -jednostavno. :)

to se ne dešava, uzmi godišnji broj kvarova, koliko si se susreo s tim, npr tu na forumu? to je jednostavno tako, vrlo robustno, osnova rada ecc-a i kontrolera, ako tu dođe do RND greški tad je disk sigurno neupotrebljiv i beskorisno je lamentirati o popravcima-spašavanjima.. (nije to npr ajfon koji se sam zaključa iz čistog mira..) :)

-ako je pak, onaj drug scenarij, za koji ne treba puno mašte, tad pass radi ono što mora raditi.

-da, dobivaju i upravo je veća šansa za jackpot nego za navedeni scenarij, možda sam cinik, vjerojatno.

 

-ako se disk može formatirati, ako ispadne da je sve ispravno.. tad je šansa da se pass pojavio padom nikakva, ako je crko (zbog pada-udarca), tad je crko.. simple as that :) u oba slučaja ne mogu pomoći... (ne može ni proizvođač, ne želi). Osim možda recovery studia koji će spašavanje podataka naplatiti.

 

edit: i isprika autoru teme-pitanja, za sumnjičenje... jer, sjetio sam se i drugog mogućeg scenarija, malware-virus, nova reinkarnacija koja kriptira boot.. pošto je to 'legitimna' greška, savijet, formatiranje.. gubitak podataka ako nisu važni. Ako su važni, ukloniti disk, staviti novi.. i čekati spašavanje (dekripciju) ako se pojavi .. nošenje u recovery je tad beskorisno jer nije fizički kvar nego soft, koji ni oni za sad neće moći pomoći..

 

mbaksa kaže...

.... Trećeg nema. Koliko god ti bježao od toga.

 -nema? Smisao postojanja passa? Vlasništvo i npr krađa ti ne padaju na pamet (samo pada disk..) :)

nema treće, kvar ili pass (koji postoji s razlogom i zna ga vlasnik), ili-ili. Kvar je od toga manje vjerojatan.. a treća opcija je gorespomenut, malware/boot koji do sad nije bio u formuli.

.. ili ovako, da se ne spominje pad, koji možda btw nema baš nikakve veze s posljedicama, npr ako je virus.. dakle bez pada, bi li imao objašnjenje za takvo ponašanje na ispravnom HWu? Odnosno, ako je pokvareno, tad je pokvareno, tad ne radi.. ->nema pomoći, osim pokušaja spašavanja ovisno o važnosti (cijeni) podataka. Tad je cijena novog diska zanemariva, ako je ostatak ispravan, novi disk, install.. gotovo. Stari disk ostane za pokušaj spašavanja. Ako nije kvar? Ako je pass upravo zbog onog zbo čega i postoji? Odbijaš 'statističku' šansu u korist kvara koji je recimo neobičan mada se krađe dešavaju za red veličina češće a konkretan kvar recimo nikad? U povijesti diskova od winchestera do danas, nisam naišao na disk koji bi padom imao takav kvar, tražio pass. Ti jesi? Probaj izgooglati takav slučaj.. i usporedi s jackpot dobicima, iznenadit ćeš se..

 

edit: :))

.. ili

povratak na početni text, laptop, pao. Ne boota, 'ne radi'.. nakon bezbrojnih petljanja, po BIOSu, tek tad se pojavjuje error-pass? Posljedica pada ili nešto drugo? Da je posljedica pada, pojavilo bi se prilikom prvog paljenja.. (a to se nikad, pa ni tad ne desi..) :)

- ako je disk crko, nema se što popravljati, uz mogućnost da je nešto treće (mbo-kontroler, kontakt, .. ali po opisu, ipak je radilo, ipak je disk bio prikazan.. najvjerojatnije je samo disk, možda i nešto drugo).

- jesu li podaci toliko bitni za spašavanje? Ako jesu, u datarec.. ako nisu bootanje i formatiranje (radije na nekom ispravnom PCju, eliminira se sve ostalo, dok je BIOS zbog tko zna kakvog prčkanja ili pada upitan, reset..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.7.2017 13:36 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Znači, nikakvog objašnjenja nemaš, ali odbacuješ moje pretpostavke jer misliš da je premala šansa da se tako nešto dogodi (šansa koju nisi izračunao niti je imaš kako izračunati), iako je evidentno da se dogodilo, te ne možeš tvrditi da se to ne može dogoditi. Najs.  Password za disk je isključivo odgovornost diska, dakle njegovog firmwarea i njegovih postavki. To ne možeš negirati. I onda znači da ili su se njegove postavke zbrčkale nakon pada pa traži lozinku iako ista nikad nije bila definirana (ako su postavke zapisane na ploči, to je moglo biti zbog oštećenja tog skrivenog sektora, a ako su zapisane u EEPROM-u, njegov sadržaj se potencijalno mogao oštetiti uslijed problema sa strujom prilikom pada) ili je BIOS računala nekim čudom nakon pada odlučio disku zadati lozinku. Trećeg nema. Koliko god ti bježao od toga.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.7.2017 13:11 (mbaksa).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Milka30 kaže...
Kolacic kaže...

 

GSP kaže...

Vas dvojica imate zajedno 6 godina staža ovdje i ponastate se poput pravih trolova!

Ili pomozi covjeku ili odhebi iz teme!

 Zao mi je ljudi koji mu pokusavaju pomoci. Potrudili su objasnit,ponudit neko rjesenje,a onda autor teme po svome. I tako je manje vise svaki put kad netko trazi pomoc. 

Ovdje me pritisnulo jer covjek ima 8 godina staza. Mozda je moja logika fkt drugacija. 

15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Laptop je isao na dijagnostiku u servis. Disk je gotov, sve ostalo je u redu.

 

Laptop je pretrpio udar, disk je bio cupan za vrijeme BIOSA i ponovno umetan.

 

Danas sam pokusavao s forom lansiranja windowsa pa naknadno ubacivanje diska,  uopce ga nigdje nije ocitalo u sekciji za instaliranje/formatiranje windowsa na disku.

 

A zbilja sam i dalje u dilemi jeli hdd/ssd pasword posljedica ostecenja diska ili neka vrsta zastite, kako je netko pisao.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...

..

 

A zbilja sam i dalje u dilemi jeli hdd/ssd pasword posljedica ostecenja diska ili neka vrsta zastite, kako je netko pisao.

 

 -tvoj prvi post,

Citadel kaže...
..

 U cemu je problem? Nakon sto mi je laptop pao, ubrzo se restartirao i izbacivao gresku "media test failure, check cable", sistem se nije mogao podignuti.

Brzo sam skuzio da hard disk ne prepoznaje. U biosu ga je prepoznalo, stavljao sam ga na first boot device, mijenjao neke postavke ali bez uspjeha.
...


 -šerlokovski :) da, disk je crko ili oštećen ili kontakt ili nešto treće (kontroler-mbo.. bilo što u lancu, od tog, 99% HDD jer je najosjetljivija mehanička komponenta, kao gramofon..).

-nema nikakvog passworda, klasičan kvar (posljedica udarca).

 

daljnji text.. istog posta, kronologija.. time i logika, determinizam..

Citadel kaže...
.. 

Brzo sam skuzio da hard disk ne prepoznaje. U biosu ga je prepoznalo, stavljao sam ga na first boot device, mijenjao neke postavke ali bez uspjeha.

Izvadio sam hard disk i vratio ga nazad, ali nista, opet se nece da digne sustav.

Nakon nekog vremena, odnosno nakon mnogo restartiranja izbacilo mi je plavi kvadrat koji trazi pass.

Ni u BIOS ne mogu uci a da ne trazi pass. Nisam stavljao nikakve sifre u biosu u security sekciji.

Ne znam zbog cega mi trazi Hdd password? Dali je to neka tvornicka sifra od toshiba centra?

Pokusavao sam vaditi cmos bateriju nebi li se ta sifra mozda eliminirala ali nista. 

...


 pojavljuje se pass... ako je disk oštećen padom prvi dio je logičan, ovo je posljedica 'čačkanja', ne može biti slučajnost niti je povezano s padom (osim što je pad-kvar uzrok čačkanja po postavkama BIOSa, vađenje itd..)

 

šerlok-2. ... po koji put, pass nema veze s padom. Ako je disk crko, pass je nevažan, ako ga i uklonimo neće se time čudotvorno popraviti oštećenje tj fizički kvar. Soft-Hard, postavke i crknuto.

uz to, recimo da je 99% hdd crko (ili barem oštećen), to ne zanči da još nešto nije crklo-oštećeno.. laptop je možda neispravan (polu..) i da bi bilo što zaključio, moraš imati 100% ispravan HW+SW (postavke). To možeš npr tako da HDD staviš u ispravan PC i vidiš... ako je disk crko, nema ga koristi vraćati u laptop, ako je (nekim čudom) disk ispravan, tad je crko laptop ili si zbrljavio postavke. Ako su samo postavke, podesi... ali tad početni pad, kvar diska nemaju baš nikakve veze.. tj ne mora svaki pad-udarac biti kvar, možda imaš sreće i disk može pasti X-puta bez posljedica, ako sreće nemaš.. itd itd..

 

mbaksa kaže...

.. I onda znači da ili su se njegove postavke zbrčkale nakon pada pa traži lozinku ...

-provjeri kronologiju, opis.. i primijeti, nije tražio pass nakon pada, nego nakon.. :)

-pad jednostavno ni u ovom slučaju nije uzrok pojave passa, dok i dalje imaš poziv izgooglati jedan takav slučaj u posljednjih +30 godina.. može?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.7.2017 18:13 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice