RAM disk

poruka: 26
|
čitano: 15.543
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Pozdrav cijenjeni forumaši. Evo danas mi je bilo malo dosadno pa sam napravio RAM disk od 6gb i oduševljen sam rezulatatima ( priložio sam hd tune screenshot ). Sad pošto 12 gb rama koštaju manje od 700 kn i ako bih ih kupio onda bi imao 24gb rama zanimaju me vaši prijedlozi kako bih rasporedio tih 24 gb rama. Moja ideja je da napravim disk od 18 gb, a 6gb ostavim sistemskoj memoriji. Pošto je 18 gb premalo za OS, mislio sam na RAM disk staviti virtualnu memoriju, modani Skyrim i privremene fileove Firefoxa. S tim da će image tog diska bit pohranjen na SSD-u. Što mislite o tome?

Dodao sam i screenshot SSD-a tako da vidite teoretsku razliku...

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2012 15:48 (ipetrovs).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: RAM disk

Virtualnu memoriju? Čekaj, od RAM-a virtualiziraš disk, da bi taj virtualizirani disk ponovno virtualizirao kao memoriju...o.O

 

Osobno, smatram da ti je to potpuno nepotrebno. Pogotovo iz tog razloga što već imaš SSD. Nećeš primjetiti nikakvu razliku u radu FF-a kada mu je cache na RAM disku ili na SSD-u.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAM disk
DamageHigh kaže...

Virtualnu memoriju? Čekaj, od RAM-a virtualiziraš disk, da bi taj virtualizirani disk ponovno virtualizirao kao memoriju...o.O

 

Osobno, smatram da ti je to potpuno nepotrebno. Pogotovo iz tog razloga što već imaš SSD. Nećeš primjetiti nikakvu razliku u radu FF-a kada mu je cache na RAM disku ili na SSD-u.

Brzi je ram opet, a i nemas brige o write ciklusima kao kod SSD-a, nije losa stvar za neke stvari koje se svakodnevo koriste.

14 godina
offline
Re: RAM disk

E to je istina. Dakle, FF-ov cache nije loša ideja prebaciti na RAM disk. Ne znam iz prakse, ali pretpostavljam da nikakvu razliku u brzini nećeš primjetiti. Ono zbog čega je to ipak dobra ideja je ovo što je kolega iznad rekao - čuvanje SSD-a.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Ideja je tek u povojima-tak da se slobodno raspišite što bi išlo na RAM disk, a što ne. To bi me koštalo ispod 700 kn. I cijeli moj kompjuter je bespotrebno jak za ovo što ga ja koristim, ali stalno imam potrebu nešto čačkati i prčkati pa eto :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: RAM disk

Koji model ti je SSD? Ja bi na tvom mjestu rađe prodao postojeći SSD i s tih 700 kn (ili koju kunu više) kupio SSD većeg kapaciteta, a vjerojatno i boljih performansi.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
13 godina
neaktivan
offline
Re: RAM disk

Evo piše točan model na screenshotu

13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Evo koristio sam program Ramdisk+ ( čita više od 4gb rama, tj. svu memoriju koja je dostupna ) te sam napravio 2 diska. Jedan je veličine 1gb i tu su utorrent, firefox ( instalacija i cache ), vlc player i Temp folder windowsa7 ( instaliran na 200gb particiji 1tb wd green ). Drugi je veličine 2gb i na njemu su benchmark programi ( 3dmark11, Unigine Heaven, hdtunepro, atto disk benchmark itd... ). Image file obadva diska se sprema na particiju na kojoj su windowsi 7 i loada se prilikom startanja windowsa.

E sad jel ima smisla kupiti još 12gb rama i napraviti ramdisk na kojoj bi bio data folder igre koju trenutno igram ( modani skyrim ). Zapravo, jer znate bilo koju igru čija instalacija zauzima prostora u rasponu od 16-20gb ( 20gb je maksimalna veličina Ramdiska s obzirom da ću imat 24gb rama )

Isto tako, slobodno napomenite što bi još mogao staviti na Ram disk da se sistem ubrza

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
ASRock X-FAST RAM

Evo da se malo pridružim, ASRock X-FAST RAM Utility je NAPOKON postao dostupan i za AMD korisnike,

a ne samo za Intel korisnike (neovisno o chipsetu).

 

Radi savršeno, čak je u testu brži od Ramdisk+ programa, u principu radi isto, samo je program besplatan,

i za razliku od RAMDISK+a ne trebaplatiti 15USD za kreiranje virtualnog diska većeg od 4GB.

 

Svi ASRock AM3+ i AM3 korisnici mogu besplatno skinuti zadnju verziju X-FAST RAM-a sa ovog linka:

 

http://tinyurl.com/XFASTRAM

 
 
 
PS - Još nisam isprobao ubrzanje u radu, jer ne smijem rebootati PC dok ne završim download Win8CP-a:
 

 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2012 23:25 (Don Kihoty).
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

kako ovo funkcionira?

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: RAM disk

Sasvim fino. Gurno sam Firefox i Chrome Cache na X-FAST disk, te još par dodatnih "điđa":

- Ready boost (230MB)

- System TEMP Files

- Memory Pagefile

- User TEMP Files

 

Ubrzanje u praksi još ne osjetim, ali vjerujem da će se osjetiti kroz neko vrijeme (makar imam SSD,

tako da je razlika manje uočljiva). 

 

512Mb drive je sasvim dovoljan za moje potrebe.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Evo baš malo čitam o Ready boostu i čini mi se da pomaže kod sustava s manjkom ram memorije, a kod sustava s viškom memorije mi se čini da je suvišan. Razmišljam o stavljanju virtualne memorije na disk, ali trenutno mi se čini da to ne bi imalo nikakvoga smisla pošto imam puno ram memorije

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: RAM disk

Proširio sam na 1GB. lijepše mi izgleda.

 

Ready Boost je zaista čudan.

 

Prvo, ako je na SSD-u, onda je spor, ako je na sticku, onda je isto spor.

Ako se isključi, onda trea isključiti i swap memoriju da nejde na SSD, da ne bude sporo.

 

Da ne petljam sa tim glupostima, isključim sve što bi išlo na SSD i lupim 512Mb Ready Boosta na RAM Disk i miran sam.

 

Postoje manja ubrzanja, vidi se na Chromeu i Firefoxu definitivno.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

To ima smisla, jer koliko sam skužio ready boost je otprilike pomoćna virtualna memorija koja se koristi u nedostatku rama. A u usporedbi s ramom flash memorija i ssdovi su jako spori. Razmišljao sam čak i da isključim virtualnu memoriju...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Definitivno mislim otići po još 12gb rama pa si uz ova dva ram diska napravim i treći od kojih 15gb i na njemu držim data folder igre koje trenutno igram ili držim instalaciju officea kada mi zatreba, a po potrebi na taj disk stavim bilo koju aplikaciju ili program koja mi je trenutačno potreban...S tim da backup Ram diska/diskova radim preko Acronisa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: RAM disk

XFAST RAM radi automatski backup RAM Diskova na particiju na kojoj je sam OS.

 

Pošto nebi imao mjesta na SSD-u za 32GB RAM Disk, mogao bi instalirati XFAST RAM na D: particiju od 2TB i odrađivalo bi istu stvar automatski.

 

Ali čemu će ti toliko RAM diskova? Ionako taj swap sa instalacijama ne možeš prenesti na drugo računalo niti približnom brzinom

Ram diska zbog ogračinenje brzine gigabitne mreže i/ili wifija.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Acronis backupira jednom tjedno na 1tb hard, a ovaj program Ramdisk+ snimi image na sistemsku praticiju koja je na drugom 1tb disku i taj image loada tijekom boota. Duplo sam osiguran :) . Mislim imati maksimalno 3 RAM diska aktivna i nemam nekog posebnoga razloga za to ( imam fiksno ograničenje od 24gb rama koje mi matična može koristiti a na meni je kako ću ta 24gb rasporediti ). Imao sam mali ssd ( 60gb ) i živciralo me što sam pola stvari u windowsima morao isključiti zbog čuvanja ssd-a. A i 60gb stvarno nije puno. Ovako imam valjda 20x brži "disk" na koji ciljano stavljam što koristim a za ovo ostalo me nije briga koliko je brzo ili sporo ( jer te programe/aplikacije tada ne koristim ). Jedino što pati je boot/shutdown vrijeme, ali to mi fakat nije od životne važnosti. I da, prilično je jeftinije od ssd-a

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: RAM disk
Don Kihoty kaže...

Sasvim fino. Gurno sam Firefox i Chrome Cache na X-FAST disk, te još par dodatnih "điđa":

Za firefox napravi slijedece

about:config

browser.cache.disk.enable;false

browser.cache.memory.enable;true

 

Firefox bi trebao sav svoj cache tada drzati u RAM-u

 

ipetrovs kaže...

Evo baš malo čitam o Ready boostu i čini mi se da pomaže kod sustava s manjkom ram memorije, a kod sustava s viškom memorije mi se čini da je suvišan. Razmišljam o stavljanju virtualne memorije na disk, ali trenutno mi se čini da to ne bi imalo nikakvoga smisla pošto imam puno ram memorije

Ready boost ti dode kao nekakav swap cache uredaj, tj koristi se brza memorija kako bi se izbjeglo koristenje sporije memorije (tvrdog diska) za swap. Pored toliko memorije swap datoteka ti nema razloga postojati, onemoguci ju. Znam da windows *uvijek* nesto baulja po swap datoteci (cak i kada ima dovoljno RAM-a), ali pored toliko dostupne radne memorije cisto sumnjam da bi osjetio ikakvo ubrzanje kada bi prebacio swap datoteku na RAM disk ili ju cak onemogucio.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
14 godina
neaktivan
offline
Re: RAM disk
Leopard_st kaže...

Brzi je ram opet, a i nemas brige o write ciklusima kao kod SSD-a, nije losa stvar za neke stvari koje se svakodnevo koriste.

Zar doista mislis da ce pored toliko RAM-a swap datoteka vidjeti dovoljno akcije da bi se isplatilo drzati ju u ramdisku?

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
13 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Podsjeca me na ram disk sa Amige.Znao sam cijelu igru utrpat u ram, pa da ne mora ocitavati sa diskete.

We are the European Union.Lower your shields and surrender.We will add your biological and technological distinctiveness to our own.Your culture will adapt to service us.Resistance is futile.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Ako ima dovoljno raspolozivog RAM-a,

potpuno se slazem se s uporabom RAM-diska.

Ja ga vec dugo koristim i ima svojih pozitivnih strana.

(http://www.informatika.buzdo.com/s729.htm).

Ubrzava sustav ako se na njega postavi virtualna memorija (pagefile.sys),

smece koje se skuplja u [TEMP], [Temporary Internet Files],

pa i [Cookies] imenicima, ako se izmjeste na RAM-Disk,

bezpovratno nestaje gasenjem racunala.

Osobito ako se postavi, gdje se moze, da su radni imenici

programa ili igre upravo u [Temp] imeniku na RAM-disku.

Naravno treba biti dovolno veliki da moze prihvatit datoteku

DVD velicine ili vise virtualnih pogona za igre (Daemon tools).

Ubrzava se i rad virtualnog racunala i u osnovu

svih radnji vezanih uz citanje i pisanje po fizickom disku.

Ima i dobru stranu glede sigurnosti. Maliciozni programi

cesto znaju korisititi privremene radne imenike,

i jednostavnim restartanjem racunala naprosto 'nestanu'.

Nedavo sam imao slucaj da su mi prije redizajna stranica

jednog naseg novinskog casopisa neke od njihovih stranica

redovito zarazile racunalo upisivanjem nekog malicioznog koda

u [Temp] ili [Temporary Internet Files] imenik.

Po meni korisno moze posluziti i ne treba od njega bjezati.

Pozdrav.

Have a nice day - Compa
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RAM disk

Evo da pitam ako neko zna, koristim xfast ram, i koristan mi je jer mi diže score u 3dmarku ako ništa drugo.

 

Stavio sam da mi je particija virt ram harda od 2 gige, jer imam 8. Ali uvijek piše da je samo napola pun.

 

Vidim da ima i opcija da za tu particiju uključim i readyboost i tada se ispuni do kraja.

 

Ono što me zanima, nije li to obično dupliranje podataka da readyboost i xfast ram imam uključeno na istoj particiji?

 

Ili spremaju različite podatke? Kako to pratiti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
RAM disk

Probao sam već tri RAM disk softwera, i benchmark HD tach daje brzinu od 1,5 GB/s. No problem je da kad realno kopiram, iz jednog foldera u drugi (na tom disku) brzina je čak duplo sporija nego na HDD-u, isto tako je i loadanje igrice otprilike duplo sporije... probao sam AMD, Dataram, i još neki. isto tako FAT, FAT32, NTFS,... 2-4 GB diska, uvijek isto

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RAM disk+kompresija

BUMP!

Ima li kakav način da se RAMdisk komprimira, tj. da koristi on the fly 

kompresiju tako da može stat više podataka.

Hvala!

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.6.2013 20:35 (absolon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RAM disk

Može preporuka dobrog, po mogućnosti Free, RAM disk programa?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RAM disk

Ok. Napravio sam RAM disk sa Primo Ramdisk Ultimate Edition alatom, koji se može besplatno skiniti sa interneta, jel, i njega želim koristit samo za cache Google Chroma.

 

I sad po uputama sam na chromovu ikonu kliknio desnom tipkom miša i u pop up izborniku odabrao properties, pa sam izmjenio target tako da mi umjesto:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe"

piše:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="X:\Cache"

ali kad idem na apply dobije error poruku: 

Problem with shortcut, ta adresa koja je specificirana u target polju nije dobra, provjerite putanju i naziv. I on navodi da sam ja u target upisao  "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="X:\cache' dakle ne zatvori mi sa apostrofom nego samo sa ovim jednim znakom za citiranje. Nikako nisam moga zaobići taj problem, ni da sam prethodno pejstao text u notepad pa kopirao i pejstao tu ili da stavim jedan razmak da mi ne pojede taj znak ali ništa.

 

Usput, onome kome to uspije, mora startati Chrome preko tog shortcuta a treba i u registriju napraviti isto ako je chrome defaultni browser, dakle u regedit se ide na 

HKEY_CLASSES_ROOT\ChromeHTML\shell\open\command

i tu se isto doda --disk-cache-dir="X:\Cache"na kraju, naravno sa izmjenjenom putanjom tj. slovom diska i nazivom cache foldera na ram disku

 

Kako mi to nije radilo, napravio sam directory junction. Znači chromov cache folder

C:\Users\[USERNAME]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

 

sam preimenovao u Cache_1

na ram disku sam kreirao folder Cache

i onda u cmd napisao naredbu

mklink /j "C:\Users\[USERNAME]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache" "X:\Cache" i pritisnuo enter

 

Vidim da je u C:\Users\[USERNAME]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default kreiran folder Cache sa nekim linkom i sad bi to trebalo raditi. 

Pitam se jeli radi zato što kad surfam, vidim da se puni i 

C:\Users\[USERNAME]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

i X:\Cache

Jeli radi to sad tako? Vidim da je browser brži. Neko?

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice