Reallocated sector count i garancija.

poruka: 11
|
čitano: 4.731
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Reallocated sector count i garancija.

Dakle radi se o disku starom 2 godine (WD Black), jamstvo je 5 godina. Koliko je ovo problematično na screenshotu?

 

Ako dobro razumijem vrijednost smije biti MAX 140, a meni je sad 58. Jel to OK i koliki problem predstavlja?

 

Zanima me imam li pravo na jamstvo u ovom slučaju ili su slučaju da se stvar pogorša prek tih 140?

 

To mi je glavni HDD u računalu za podatke, dakle dosta bitna stavka. Radim backup redovito na drugi HDD, ali poprilično mi je bitno da mi ovaj HDD bude 100% ispravan. Dali bi ga bilo pametno zamijeniti?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2016 0:44 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Reallocated sector count i garancija.

Pa nije vrag da sam jedini koji ima ovaj problem?

 

Disk sam pregledao HD Tuneom, nema bad sektora... Dakle on je zamijenio bad sektore s tom nekom rezervom koju ima koliko sam shvatio???

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Reallocated sector count i garancija.
Ima dosta relociranih sektora. Skeniraj ga sa WD tool iz dosa, long test pa će reći jeli je za garanciju.
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Reallocated sector count i garancija.
mce64 kaže...
Ima dosta relociranih sektora. Skeniraj ga sa WD tool iz dosa, long test pa će reći jeli je za garanciju.

Taj alat sam skinuo i napravio quick test jučer, mogu napravit i long test.

 

Sad mene zanima kako da znam dal je za garanciju? Na warranty pod Reallocated sector count mi je oznaka 1, sad što to znači ne znam. Vjerujem da je 1 ili 0 moguće, ali ne znam što to točno znači.

 

Također je oznaka 1 na Raw read error rate i spin up time, sve ostale oznake pod warrenty su 0.

 

Smart status je zelena kvačica i piše PASS. Vjerujem da to znači da je disk u redu i da nije za garanciju još...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2016 16:22 (lllnuclearlll).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Reallocated sector count i garancija.
Mislim da je on za garanciju. Provjeri na WD forumu kakva je njihova politika u vezi relociranih sektora
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Reallocated sector count i garancija.

OK. Budem, hvala na pomoći.

 

 

16 godina
offline
Reallocated sector count i garancija.

Polako se penje Reallocated Sector Count. Danas je na 61 već (bio je 58 ovih dana).

 

Ukratko, od garancije ništa dok god ga WDov alat vidi pad PASS. Tek kad bude FAILED. Ali ovim tempom to će će biti za par mjeseci (mora broj prijeći 140). Pokušat ću požuriti stvar češćim korištenjem diska. 

 

Uglavnom planiram ga sad prepisat s nulama WDovim alatom, to vele da zna pomoći ako su sektori krivo označeni kao loši, pa ćemo vidjeti hoće ih to rješiti i hoće li se ponovno pojaviti kasnije, ako sam uopće u pravu...

 

Problem je u tome što ja tom disku više ne vjerujem i ne mogu ga koristiti kak se spada jer me strah da mi ne koruptira podatke od važnijih projekata.

 

edit.

 

Malo sam proučavao to sve i došao do jednog zaključka.

 

Krivo čitamo SMART podatke. Budem objasnio malo kasnije detaljno. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.3.2016 19:51 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Reallocated sector count i garancija.

Dakle, ovo sam našao na jednom stranom forumu:

 

"

It's so sad that SMART is so poorly understood; I think SMART tells alot about the drive and is the best drive diagnostic available. Sadly, few people know how to interpret the SMART data, and programs that try to interpret for the user do a poor job at it.

Realloacted Sector Count = INVISIBLE bad sectors that have been swapped with reserve sectors. These sectors are NO LONGER VISIBLE to your operating system and as such can NEVER cause any more problems.

Current Pending Sector = ACTIVE VISIBLE bad sectors that CANNOT BE READ but are still visible to the operating system. These are VERY DANGEROUS and cause ALOT of problems!

However, the value 200 you're seeing is a normalized value where the higher = better. You have to look at the RAW VALUE instead! For example, a raw value of 0 reallocated sectors might be the equivalent of a 200 normalized value. If the normalized value drops below the THRESHOLD value, that SMART attribute counts as a FAILURE. So if the normalized value is 200 and the threshold value is 100, that would be perfect, while the normalized value being 98 and the threshold being 100 would mean that attribute signals a FAILURE.

My advice: do not look at the normalized values at all. Only look at the RAW values!

Important SMART attributes:
- Reallocated Sector Count = bad sectors in the past; this might have caused problems in the past but does not have to; drives replace weak sectors as a precaution which may never have caused any problems.
- Current Pending Sector = THE MOST DANGEROUS smart attribute; this should ALWAYS BE ZERO or you have severe problems! This can be either weak electric charge with insufficient ECC correction ability -OR- it can be physical damage. Writing to this sector will solve the problem; if there was physical damage it will be realloacted by a reserve sector and the Reallocated Sector Count raw value will increase.
- UDMA CRC Error Count = cabling errors; if this is higher than 1000 and increasing you have severe cabling problems; under 100 does not need to trigger any alarm. Technically this means the receiving end did receive a corrupted version of the data that was sent by the transmitter; the corruption was detected by CRC which means the data is NOT accepted and the request will be sent again. Unless you see very high values or it keeps increasing steadily, this usually is not a big issue.
The drive decides how quickly that 200 number drops down towards the threshold value. So it could be:

0 reallocated sectors -> 200 normalized value
1 reallocated sectors -> 200 normalized value
2 reallocated sectors -> 200 normalized value
3 reallocated sectors -> 200 normalized value
4 reallocated sectors -> 199 normalized value
5 reallocated sectors -> 199 normalized value
6 reallocated sectors -> 199 normalized value
7 reallocated sectors -> 199 normalized value
8 reallocated sectors -> 198 normalized value
9 reallocated sectors -> 198 normalized value

etc. So its not 200 - actual sectors reallocated = normalized value. The actual normalized value depends per drive. Some drive may have more reserve space so if 140 is the threshold they may have configured that the normalized value will only drop down towards 140 if all of the 8000 reserve sectors for that drive have been exhausted. As you can see, the normalized value in this case is really not that interesting, the raw value is much more interesting.

"

 

Ukratko, ako pogledate ove 2 slike, jedna je slikana neki dan, a jedna maloprije. Vidjet ćete Threshold, Value, Worst i Data.

 

Dakle tek kad podatak Value padne ispod podatka Threshold disk se smatra neispravnim i može na garanciju. Dok se to ne desi, disk nebi trebao pokazivati bad sektore i smatra se ispravnim. U biti začudio sam se kad je kolona Data prešla preko 700 (cijeli disk sam formatirao i valjda je sad skužio sve sektore koji nisu u redu jer sam ih sve koristio), a SMART još uvijek kaže da je disk ispravan, mislio sam da kad prijeđe 140 da je to to pa sam shvatio da krivo čitamo podatke. Uglavnom, zasad još ne mogu dobit nikakvu zamjenu na jamstvo... Iskreno se nadam da će krepati u jamstvenom roku.

 

Sad koliko je taj disk pouzdan i koliko mu mogu vjerovati da mi neće uništit podatke, ne znam, sve što je bilo na njemu sam normalno uspio prekopirati bez ikakvih problema.

 

Znači sa slike 1 i 2 vidite da se Value smanjuje i kad i ako dođe ispod 140 napisat će da je disk neispravan, također će ga onda tako prepoznati i WDov alat i onda ga imam pravo zamijeniti.  Eto nadam se da sam možda nekom pomogao tko ima sličnu siituaciju. Također nuspojava tog realociranja sektora je i nešto sporiji disk, ali takvi su uvjeti jamstva, jbg...

 

Ukratko disk ide u vječna lovišta, svakih par sekundi se vrijednost povećava... Večeras bi ga SMART mogao proglasit neispravnim kako je krenulo...

 

Trik je bio u tome da ga počnem intenzivno koristiti. Prvo sam ga prepisao s nulama, a sad sam ga i krenuo formatirati (ne Quick nego običan pravi Format, i dok se formatira polagano crkava) 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.3.2016 21:31 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Reallocated sector count i garancija.

Vrijeme smrti 23:28  Disk se usporio užasno, performanse nisu više ni blizu WD Blacku, kopira 20-30MB/s

 

Eto ga, u pravu sam kako funkcionira SMART  Dakle sad bi trebao imat pravo na jamstvo. Vidjet ćemo kak će proći pa javim 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.3.2016 23:42 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Reallocated sector count i garancija.

Moj allocated sector count stoji na 99. Threshold pise 140, ali poceo sam da imam fps dropove u igricama i pocinjem da mislim da je to razlog. I na svakom startupu mi pise "AHCI Port0 Device Error" , Press F1 to resume. Pritisnem F1 i sve se normalno boota. Mogu li ovi reallocated sectori izazvati fps dropove? Postao sam u ovaj thread jer nisam htio da zapocinjem novi. (Sigurno mi se nista ne pregrijava, radio testove ram-a,graficke, maksimalne temperature svega ne prelaze 50 C pod max load). Sve je defragged, ocisceno od virusa i sl.. Pa mi izgleda kao da ovi reallocated sectori su ustvari problem. Hvala unaprijed..

p.s radio sam test sa western data lifeguard i SMART test pise da je FAIL a pod detaljno stoji to za reallocated sector count.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Reallocated sector count i garancija.
Benjy kaže...

Mogu li ovi reallocated sectori izazvati fps dropove?

Ne bi trebali, međutim kako ti je disk već ozbiljno u propadanju, tako ti vrlo vjerojatno propadaju i drugi dijelovi diska i onda kad dolazi do problema s čitanjem, računalo kratkotrajno zašteka. Ti sektori ti se onda ne proglase realociranim jer ih je disk u konačnici uspio pročitati.

 

Uglavnom, čim ti je disk u takvom stanju, ne bi trebao ispitivati bi li sad moglo ovo ili ono biti zbog njega. Tom disku više nije mjesto u računalu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice