Spajanje dva HDD-a

poruka: 25
|
čitano: 48.016
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Spajanje dva HDD-a

Ovako , imam jedan HDD od 40 Gb i želio bih ugraditi još jedan takav . Komp je star oko 7 godina . Na kablu od napajanja koji ide prema jednom HDD-u vidim da ima još jedan takav sličan "utor " , pretpostavljam da je za još jedan HDD , no baš se ne razumijem u to . Zanima me dali bih mogao onda spojiti dva HDD-a jer ovako imam premalo prostora . Drugi HDD je iz jednog drugog kompa , pa znači da na oba HDD-a imam Windowse , pa me zanima da li bi na jednom morao izbrisati . Hvala unaprijed an svim prijedlozima !

Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Da, ako ćeš ić stavljat novi HDD u mašinu onda ga obavezno formatiraj tj. makni windowse s njega.

A ako želiš dual boot (iako ne vidim razloga zašto bi imao 2 puta iste winse :D) onda ih naknadno instaliraj na taj novi, formatirani disk.

Only God (& mod) can judge me
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2009 22:30 (Core2Duo2).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Spajanje dva HDD-a

Hvala , znači mogu spojit dva HDD-a . Ali me zanima da li bi onda moral nekej poštelat u BIOS-u .

Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
15 godina
protjeran
offline
RE: Spajanje dva HDD-a
samo uštekaš, u tvom slučaju spojiš sa ata kabelom i napajanjem i to ti to, ako ti nitko nije ništa zeznuo u biosu, onda ne moraš ništa štelat jedino ako imaš još koji uređaj na istom kabelu (hard ili cd/dvd čitač/pržilica) onda moraš jumpere naštimat na uređajima, da ti jedan bude primary, drugi slave mislim na podatkovni kabel, ne za napajanje
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.3.2009 14:49 (livadasb).
15 godina
offline
RE: Spajanje dva HDD-a
livadasb kaže...
samo uštekaš, u tvom slučaju spojiš sa ata kabelom i napajanjem i to ti to, ako ti nitko nije ništa zeznuo u biosu, onda ne moraš ništa štelat jedino ako imaš još koji uređaj na istom kabelu (hard ili cd/dvd čitač/pržilica) onda moraš jumpere naštimat na uređajima, da ti jedan bude primary, drugi slave mislim na podatkovni kabel, ne za napajanje
 Puno hvala !
Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
14 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Imam ja jedno pitanje. Imam jedan hard disk u kompu i još jedan na drugom kompu. Taj drugi bi stavio na postojeći komp da spasim podatke, ali na njemu je već instaliran windows xp, a na postojećem je windows 7. Jel ima zbog toga kakvih probelma? Kako da to spojim?

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Spajanje dva HDD-a

Spoji na matičnu na ata ili sata, kakv je već disk. Uključi komp, uđi u BIOS i pogledaj pod boot devices koji je redoslijed diskova za boot i eventualno promijeni raspored.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje dva HDD-a

Samo da pitam,da li dolazi do dodatnog pregrijavanja računala ako imam dva hard diska.

Da li se nakon što izaberem npr.s kojeg da mi se diže sustav(ako su dva različita sustava na dva različita hdd-a),onaj drugi koji nisam izabrao grije ili šta već radi pa da ne dođe nedaj Bože do nekakvog pregrijavanja?

16 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Jedini problem mozes imat ako dignes windowse sa ovog drugog diska (ili boot sam da prioritet njemu, zato ti je i preporuceno da pogledas u biosu redoslijed), jer ako su windowsi instalirani na drugom racunalu moze doc do svakakvih gluposti, klanja drivera i slicno.

 

Odi u bios i pogledaj sa cega se komp boota, zapamti ime diska.

Stavi drugi disk i opet odi u bios i ako se prvi boot device promjenio slucajno, vrati na onaj od prije.

U windowsima odi na my computer, desni klik na drugi disk, format

To bi trebalo bit to

www.dice3d.com - Online portfolio
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje dva HDD-a

Možeš li malo bolje objasniti ovaj prvi odlomak vezano za problem i nisi baš dobro posložio rečenicu ---boot sam da prioritet njemu???---.

Osim toga spomenio sam i pregrijavanje a tome nisi ništa rekao.

 

16 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Nisam siguran na kojem principu to funkcionira, mozda se nadje neko upuceniji pa ti objasni, al mislim da ti nije ni bitno.

 

Ona 2 utora sta si vidio na onom kablu za disk (jedan popunjen i jedan "viska"). Od njih je jedan master a jedan slave.

Ako je trenutno spojen slave, a ti dodas master naknadno, moguce da ce se odjednom bootati sa mastera, bez da si ti ista podesio. Znaci sa drugog diska.

 

Zato kazem da odes u bios (stisci DEL kad restartas ili upalis komp), nadji "boot" ili "boot devices" ili slicno, i procitaj sta pise pod primary ili first boot device.

Nakon sta si stavio drugi disk napravi isto i pobrini se da je taj prvi boot device jos uvijek prvi.

Evo prvi link sa googla za "bios boot tutorial" ako je u tome problem: http://www.whitecanyon.com/how-to-change-boot-order.php

Mozda nemas identican bios al sve je vecinom slicno. Samo se redoslijed mjennja i razlicite boot opcije se mogu ukljucit/iskljucit

 

Pregrijavat se nece ako imas 2 hard diska. Mozes ih imat i vise ovisno o utorima na maticnoj.

Jedini problem je ako se dignu windowsi s drugog kompa di su instalirani driveri od druge maticne, drugih komponenti, druge graficke .... Mozda ni ne udjes u windowse, a mozda udjes pa ces imat svakakvih problema.

www.dice3d.com - Online portfolio
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2010 13:46 (horizon).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje dva HDD-a

Ovo vezano za dio koji počinje sa "Jedini problem je ako se...",da te pitam: da li to znači da nakon što sam umetnuo disk u kučište moram ga formatirat,jer kad kažeš drugi komp,pitam se šta misliš,radim sve na jednom kompu-nemam dva ?

16 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Rekao si da si ovaj novi HDD uzeo sa drugog racunala i da su na njemu isto bili instalirani windowsi. Na njega mislim pod drugi komp, i na to mislim kad kazem da imas dvije instalacije (to si vec sam rekao da imas u prvom postu).

Znaci ako se bootaju windowsi s tog "nadodanog" diska, nece bit sve kak spada posto je instalacija napravljena na skroz drugom hardveru (na onom drugom kompu).

 

No niko tebe ne tjera da ga formatiras. Mozes najnormalnije do podataka na njemu, stavljat druge podatke itd...

Al ako su gore windowsi koji vise nikad nece bit koristeni, zasto ih ne pobrisat (vise mjesta a i nemoras se vise brinut o bootanju s krivog)

Formatiras u windowsima (ovima s prvog diska), da nebi mislio da moras nakon sta ga stavis u kuciste ic na setup windowsa da formatiras il slicno (malo mi vuce ovo "nakon sta ga stavim u kuciste" da na to mislis :P )

www.dice3d.com - Online portfolio
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.9.2010 2:30 (horizon).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Spajanje dva HDD-a
lebron kaže...

Samo da pitam,da li dolazi do dodatnog pregrijavanja računala ako imam dva hard diska.

Da li se nakon što izaberem npr.s kojeg da mi se diže sustav(ako su dva različita sustava na dva različita hdd-a),onaj drugi koji nisam izabrao grije ili šta već radi pa da ne dođe nedaj Bože do nekakvog pregrijavanja?

Disk, bez obzira koliko ih bilo u kućištu, će se kao i svaka druga komponenta zagrijati na svoju radnu temperaturu.

To kao prvo nije previsoka temperatura, a kao drugo nije ni nešto što te mora zabrinjavati (pogotovo ako imaš ventilator s prednje strane kućišta).

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
14 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Dakle imam jedan hard i na njemu je win7.Kupio sam novi hard i na njega planiram staviti xp.Na onom širokom kablu(koji je dakle ostavljen za još jedan hard) imaju dva "utikača" koja idu u utor od harda,jedan crni(takav je i na onom starom hardu) i jedan bijeli.Zanima me, koji da spojim-crni ili bijeli ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

"Siroki" kabel se zove IDE kabel.

 

Konektor koji je udaljeniji od maticne je Master

Konektor koji je nasred kabla je Slave

 

Ako na kabel ide samo jedan HDD, stavi ga na Master konektor, i namjesti jumpere na samom HDD-u na poziciju master.

Na svakom hardu se razlikuju postavke jumpera, pa pogledaj na njemu gdje je master i tako stavi, ovak ti to otprilike izgleda:

http://www.chotocheeta.com/wp-content/uploads/2008/04/install-ide-hard-drive-jumper.gif

 

Znaci u ovom primjeru bi ova spojnica isla skroz lijevo.

 

Ako su 2 harda na kablu, svaki stavi na jedan konektor i namjesti ih na master i slave ovisno na koji konektor si spojio

www.dice3d.com - Online portfolio
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.9.2010 2:43 (horizon).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a
E ovak...

Imam stari Hard disk al on ima drugačije priključke nego ovaj novi, ali ti priključki na tom stramo HD-u su isti ko i oni za DVD-drive, jel moguće da se to nekak spoji, a da dela?
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Da ne otvaram novu (sličnu) temu vezanu uz spajanje dva diska imam dilemu:

 

U računalu imam HDD Maxtor ATA-133 od 80gb i isti je spojen IDE kabelom na SECONDARY konektoru, a PRIMARY je slobodan. Jumper je na master.

Kako bi dodao novi HDD Seagate Baracuda isto ATA-133 160gb da li na njega spojim SECONDARY konektor (koji je bio na Maxtoru) i jumper na drugu poziciju (brojevi 5 i 6 u shemi), a HDD sa operativnim sistemom (XP) spojim na PRIMARY konektor i jumper na master.   Ako ide ova shema da li u BIOS-u moram promijeniti boot devices, u stvari svakako bi trebalo provjeriti isti.

 

S obzirom da na ovom Seagate imam neke podatke da li će isti ostati nakon ugradnje?

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 19:55 (stoop).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spajanje dva HDD-a

-zanemari oznake na kabelu. To bi vrijedilo samo u slučaju da postaviš CS-Cable select.

-Jumperom na MS-Master ili SL-Slave određuješ te postavke.

Sad je Maxtor na Master, ST postavi kao Slave, u toj kombinaciji se ništa neće promijeniti, ostaje maxtor primarni-boot disk.

 

-podatci (zapravo nema nikakve veze) će ostati. To nije RAID i sl pa da dolazi do brisanja. naravno, ako je disk ispravan i ako ga ne formatiraš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 20:19 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Nedavno su mi sa starog računala prebacili dva HD na drugi puno jači komp. Rečeno mi je da je matična ploča od istog proizvođača kao moja, samo što je na njoj AMD (Athlon) Dual Core procesor. 64-bit. Na novom hardu su win7 64-bit, a na starom XP- 32-bit. Moja kćer je iz svog kućišta izvadila HD i stavila ga na novi  komp, te su sve ostale komponente ostale. Predložila je da prebaci moja dva HD u njeno staro kućište. Nakon prebacivanja HD i sve je prošlo u redu. Pokrenuta su oba windowsa.

 

Poslije 5 dana, zatrebala sam nešto sa starog harda, pokrenula neke programe i sve je bilo ok. Prije nekoliko dana, ponovno sam trebala neke fotografije pogledala ih i kad sam nakon par minuta ponovno htjela pristupiti tim fotografijama, browser, više nije mogao pristupiti tom hardu. Nije se očitao niti putem device managera. Tako mi je hard ostao nedodirljiv. U biosu sam našla njegovu oznaku što znači da ga prepoznaje kao komponentu, ali zbog nekog razloga ne čita se sadržaj.

 

U međuvremenu, pokrenuli smo XP sa tog harda. Rezolucija je bila manja, pojavio se prozor za seting displaya, ali miš i tastatura nisu radili pa nisam mogla ništa učiniti. Ja pretpostavljam da je zbog procesora mogao nastati problem, kao i zbog druge matične ploče za koju XP-i možda nemaju drivere.

 

Što mogu u ovom trenutku učiniti? Danas sam čak dobila preporuku da se taj hard formatira, što ja ne mogu naravno učiniti jer imam isuviše važnih podataka na tom hardu. Posljednja opcija mi je da sve vratim u moje staro kućište. prebacim podatke na novi hard itd. ali ja bih da sačuvam stvari kako su do sada bile.

 

Također molim pomoć oko Microsoft Outlooka. Otkad su mi stavili 7 i instalirali Outlook, te nakon unošenja mojih mail accounta, dogodilo mi se dupliranje poruka. Moje adrese su u novom Outlooku pojedinačno postavljene, ako ih otkačim, onda se brišu iz Outlooka. Nastala mi je velika zbrka sa mailovima, jer sam na mnogo foruma s kojih mi stižu obavijesti. Ima li načina da se to promijeni, ili jednostavno svaka mail adresa mora biti odvojena od druge? Ne mogu duplirati foldere koje sam kreirala za svaku grupu i najjednostavnije mi je da sve stiže na samo jedno mjesto. Ali na žalost duplirane.U međuvremenu razišla sam se s onim tko mi je instalirao win7 i potrebne programe, a da ih nije setirao kako je trebalo.

 

Imam i treći problem. Do sada sam kod pokretanja računala, (a kako češće stavim hibernaciju), trebala samo klikom na enter otvoriti svoj user account. Međutim, sada se događa da mi tastatura ne reagira, pa moram izvući USB i ponovno priključiti, tada tastatura radi normalno. Tu i tamo ostanem bez tastature i u samom radu. Što je tome uzrok? Tastatura je bežična (Trust), dok je miš preko žice spojen. Stvarno me to sve izluđuje. Jel mi trebaju neki driveri, ako da koji?

 

Možda nisam najbolje objasnila probleme, pa se unaprijed ispričavam. Hvala, a svaki savjet dobro mi je došao, jer se ja previše ne razumijem u win7 a i u hardwer.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.11.2011 10:05 (frog&cat).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spajanje dva HDD-a

- @ frogcat,

- previše raznih kombinacija-problema.

Počnimo s prebačenim HDDom (XPom), isti proizvođač ne znači i ista (tip-verzija) ploče, najvažnije komponente tj. chipset. Nekim čudom je radilo, ali XP treba odgovarajuće drivere za tu ploču. Zato je čudna rezolucija...

Za sad nema potrebe formatirati taj hard, zbog podataka. Ako imaš pri ruci install CD XPa, možeš napraviti reinstall, ništa se neće od programa-podataka izgubiti, ali previše je naknadnih nadogradnji (npr SP2-3) koje su povezane, kao što je i nepotrebno imati dvoje windowsa (gnjavaža za podatke, mail). Dodatno, reinstall XPa bi prebrisao boot diska, tako da bi nakon toga trebalo popraviti boot za sedmicu (njenim install DVDom).

Drugačije rješenje, podignuti neki LiveCD npr. linux-ubunutu. Dovoljno je jednostavan za pristup disku, tj kopiranje potrebnih podataka (npr outlook.pst), poželjno ga je imati pri ruci kao servisni CD. (detaljnije izrada..., link) Bolje da ga napraviš dok je sedmica ispravna, 'just in case...'. Uvjek se podrazumijeva da imaš osnovno znanje, snalažljivost (malo rabrosti, više sreće).

Pošto imaš i funkcionalnu sedmicu, istu stvar možeš napraviti iz nje, ali da bi vidjela neke skrivene foldere, moraš u exploreru uključiti odgovarajuću opciju (show hidden-system...)

Tek kad sve podatke prebaciš na drugi disk, nek prođe još neko vrijeme.. možda se još nečeg sjetiš, tad može formatiranje tog diska i korištenje kao storage (dokumenti, arhiva..), da se oslobodi mjesto na glavnom (sedmici) ako je potrebno.

Pod sedmicom (po opisu) samo treba podesiti outlook, ali to je ovako napamet nemoguće. Postoje dobri razlozi za korištenje starije verzije outlooka (officea), jedna od njih je i navika, postavke. Sa XPa ako na njemu imaš mailove koje želiš prebaciti  treba pronači datoteku 'outlook.pst' (uz nju ćeš vidjeti i arhiva.pst, backup.pst i sl) to je outlookova baza sa svim mailovima, kontaktima.. vrlo lako se importira, ali imat ćeš opet problem dupliranja. Noviji outlook je više orjentiran za kreiranje više korsnika s jednim acc, nego jednog s više acc.

 

Prije pokušaja, napravi backup outlooka u kojem radiš. Važno, prije samog backupa, u outlooku vidi postavke arhiviranja, isključi auto i brisanje arhiviranih poruka. (inače je korisnio isključiti automatiku i radit ručno, tad znaš što i gdje).

 

Tipkovnica, miš, USB .. itd, za sve postoje power opcije, previše kombinacija, ovisi i o opcijama u driveru. Hibernacija i sleep, znaju raditi dosta problema, preduvijet za ispravan rad je kvalitetno napajanje, svi ispravni driveri i pravilono podešene opcije. Previše nepoznanica za quck-fix rješenje, osim nekorištenja hyber-sleep, nek računalo radi ili ga ugasi. Računalo može raditi danima, godinama. Štednja struje je pak nešto drugo, gašenje je efikasnije od štednje. Brzina paljenja je nešto što nebi smio biti kriterij (ili ti podatci i ispravnost računala nisu toliko bitni, to je korisnikova odluka).

 

-sretno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.11.2011 11:03 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Spajanje dva HDD-a

Pozdrav, trebam pomoć ma da znam kako treba alii opet ipak nije moj pc..

Imam pc svoj kojem je pao win i nisam ga dizao jer ću novi pc kupit,najme tjeo bi taj svoj HDD spojit na mamin pc da podatke spasim i da ih prebacim na njen HDD dal trebam onda šta i BIOS-u promjenjivati ?

 

EDIT: Na mojem HDD-u je Win XP a na maminom PC-u je Win 7

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.9.2013 14:15 (stephan).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spajanje dva HDD-a

-nšta ne mijenjati, samo paziti da dodan disk ne promjeni redosljed, ne smije bootati s njega, ne smije se promijeniti BIOSov redosljed.. uđeš u BIOS i vidiš redosljed ili odabereš u quick boot meniju. Ostalo je jednako kao s bilo kojeg medija, naravno ako podatci nisu na naki način zaštićeni.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.9.2013 15:01 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje dva HDD-a

Ljudi molim pomoć. Imam 1 komp i u njemu jedan HDD. Sada na isti podatkovni kabel želim dodati  drugi HDD ali da on bude kao drugi hard.Prvi HDD je WD 40 i on je glavni  jer s njega diže winse... Drugi je maxtor.. E sad iako na maxtoru imam shemu štelanja jumpera nikako ne uspijevam... Probao sam skoro sve.. U jednom slučaju je bios duže loadao pa izbacio pri slave disk eror.. U drugom slučaju je normalno digo winse s prvog ali u my comp nije vidio maxtora, cak ni u dev.menager... Mislim da nešto ne valja oko jumpera.... 

 

Molim Vas da mi kažete kako spojiti jumpere na Maxtoru.. Dakle želim da disk bude kako drugi na kompu i spajam ga na isti kabel na kojem je glavni hdd..

 

 

Molim za što jednostavnije objašnjenje...

 

 

Hvala

sve se menja sem kamenja !
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.3.2014 8:53 (gospod_tomas_007).
15 godina
offline
Re: Spajanje dva HDD-a

-na shemi vodoravno, je slave ili single. Ta kombinacija ti treba, ali i drugi disk moraš provjerititi dali ima master ili single postavku. Prvi postaviti na master (ne single ili + slave).

-drugo rješenje, oba diska na CS (cable select) tad će prvi na kablu biti master, drugi slave..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice