SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 622.991
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
10 godina
offline
SSD-škola

Pozz ekipa. Imam interesantan problem, Laptop je hp elitebook 2570p, ssd je samsung 850pro 256gb v-nand sata(ssd je bukvalno nov, 100% health). Naime, kad instaliram windows 10 na laptop sve radi normalno, ali kad instaliram ubuntu ili macOs, prilikom boota se pojavi Hard Disk Error 1(301). Kad pritisnem enter, sasvim normalno boota u unix. Znači na dos-u ništa, na unix-u 1(301) error. Da li se je nekom nešto slično dešavalo?

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 10:13 (Chico12).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: SSD-škola
Old Iggy kaže...

Zato treba biti pažljiv s nazivljem. SSD se ne "defragmentira" jer nema nikakve svrhe (zato pametan OS i "kuži" SSD i gasi fragmentaciju, NTFS attribute list je druga stvar i ne rješava se samo tako fragmentacijom.

 očito da treba, jer dovodi do zabune, pogotovo kod nas laika

još kad lik koji radi u microsoftu kaže da je razgovarao s developerima u windows storage timu i da tekst piše u suradnji s njima, onda informacije iz takvog teksta, skupa s fragmentiranjem ssd-a i tzv. inteligentnim defragmentiranjem koje rade windoze jednom mjesečno, uzimaš kao relevantne informacije

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 18:31 (picajzla0707).
15 godina
offline
SSD-škola

Pozdrav, kupio sam Samsung EVO 860 500GB SSD i kada ga spojim i odvrtim benchmark vidim da ne postize brzine kakve bi trebao(200 MB read i 130 MB write). Imam maticnu plocu Gigabyte P55A-UD3R koja ima 2 SATA3 slota spojena na Marvell 91xx controller, tijekom instalacije Windowsa 10 instalirao sam Marvell driver tako da mogu omoguciti AHCI mode i sve je proslo u redu, u BIOS-u je AHCI mode enablean, ali kada otvorim Magician, pise mi da disk nije podrzan i ne moze dohvatiti podatke o SATA sucelju, RAPID modeu ili o tome je li AHCI mode ukljucen. Znate mozda u cemu bi mogao biti problem? Je li se netko vec susreo s tim? Pokusao sam online pronaci neke odgovore, ali nista ne pomaze.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola

kupio bih ssd čisto radi escape from tarkov i bržeg učitavanja mapa. znači na sadašnjem hdd mi ostaju windowsi jer mi uopće ne igra ulogu dali se windows podigne za 10 sekunda ili minutu. znači samo mi treba ssd za igranje. jel procedura ista kao sa hdd? upiknem ga u kučište, spojim kablove i kad upalim pc, na ssd napravim quick format. i dalje stavim što želim na njega. ili ima još nešto što je potrebno napraviti?

10 godina
offline
Re: SSD-škola
@emerik
To ti je to. Sata3 je max 250mb read i oko 150 write.
5 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
picajzla0707 kaže...

 pa ima u tekstu link na blog lika iz microsofta - link

 

I dug deeper and talked to developers on the Windows storage team and this post is written in conjunction with them to answer the question, once and for all 
It turns out that the answer is more nuanced than just yes or no, as is common with technical questions.
The short answer is, yes, Windows does sometimes defragment SSDs, yes, it's important to intelligently and appropriately defrag SSDs, and yes, Windows is smart about how it treats your SSD.

The long answer is this.
Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes. It’s also somewhat of a misconception that fragmentation is not a problem on SSDs. If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance. 

neki dan sam to spomenuo u temi 'koji ssd'

to je fragmentacija koju prouzrokuju propusti datotecnih sustava koji ne obrisu do kraja podatke sa celija diska i onda disk misli da tamo nesto ima a nema nista pa ostanu rupe ili se brzina ponovnog pisanja na te fragmente usporava, to windows optimizira

ne znam kako to windows rijesava jer to nije pametno rijesavati, neki ssdovi mogu biti korumpirani kad se to defragmentira, vjerojatno windows ima black listu tih ssdova pa cisti samo one sa white liste.

to je normalno za sve datotecne sustave, svi imaju taj propust, to je zbog ssdova jer su za datotecne sustave nova tehnologija. mozda ce se u skoroj buducnosti rijesit novim dt-ovima, neki ext5 ili ext6 i windows ce morati napraviti novi dt i prilagoditi ga ssd tehnologiji

znam da linux to ne dira nego ostavlja korisniku opciju da sam to cisti sa discardom i ima blacklistu ssdova koju treba provjeriti prije nego se to radi.

inace na linuxu, jednom sam radio kolegici... disk koji je imao 180GB zauzeca, nakon defragmentacije je imao 150GB, bio je star godinu i pol

u to se vrijem nakupilo 30gb fragmenta, rupa, to je defragmentiranje jer preslozi podatke sa diska i popuni te rupe..

i torrent fragmentira ssdove ako skida na njih

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.1.2019 9:53 (overhead).
15 godina
offline
Re: SSD-škola
Chico12 kaže...
@emerik
To ti je to. Sata3 je max 250mb read i oko 150 write.

 Kako ga onda spojiti da imam full brzinu? Nisam se najbolje izrazio, taj slot je SATA 6GB/s, ali sad nisam siguran imam li dobar kabel, mislite da je u tome problem?

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.1.2019 9:36 (emerik).
10 godina
offline
Re: SSD-škola
@emerik
Pokušaj ovako:
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Chico12 kaže...
@emerik
To ti je to. Sata3 je max 250mb read i oko 150 write.

SATA3 max 250MB read / 150 MB write?!?

overhead kaže...

neki dan sam to spomenuo u temi 'koji ssd'

to je fragmentacija koju prouzrokuju propusti datotecnih sustava koji ne obrisu do kraja podatke sa celija diska i onda disk misli da tamo nesto ima a nema nista pa ostanu rupe ili se brzina ponovnog pisanja na te fragmente usporava, to windows optimizira

ne znam kako to windows rijesava jer to nije pametno rijesavati, neki ssdovi mogu biti korumpirani kad se to defragmentira, vjerojatno windows ima black listu tih ssdova pa cisti samo one sa white liste.

to je normalno za sve datotecne sustave, svi imaju taj propust, to je zbog ssdova jer su za datotecne sustave nova tehnologija. mozda ce se u skoroj buducnosti rijesit novim dt-ovima, neki ext5 ili ext6 i windows ce morati napraviti novi dt i prilagoditi ga ssd tehnologiji

znam da linux to ne dira nego ostavlja korisniku opciju da sam to cisti sa discardom i ima blacklistu ssdova koju treba provjeriti prije nego se to radi.

inace na linuxu, jednom sam radio kolegici... disk koji je imao 180GB zauzeca, nakon defragmentacije je imao 150GB, bio je star godinu i pol

u to se vrijem nakupilo 30gb fragmenta, rupa, to je defragmentiranje jer preslozi podatke sa diska i popuni te rupe..

i torrent fragmentira ssdove ako skida na njih

Ne znam što bi sve ispravljao odavde.

Otkud dolaziš do takvih dezinformacija?

10 godina
offline
Re: SSD-škola

Nisam se dobro izrazio, mislio sam na sata 3gb/s. Nego de ti meni odgovori na moje gore postavljeno pitanje, ove sata stvari su kliše.

16 godina
offline
Re: SSD-škola
Chico12 kaže...

Nisam se dobro izrazio, mislio sam na sata 3gb/s. Nego de ti meni odgovori na moje gore postavljeno pitanje, ove sata stvari su kliše.

Ne vidim pitanje.

No, ovdje se brkaju razne stvari: fragmentacija diska i fragmentacija FS-a.

Fragmentacija diska ne postoji kod SSD-a. Fragmentacija FS-a postoji kod bilo koje verzije diska, ona ne ovisi o disku već o načinu rada FS-a (posebice NTFS-a) i dodatnim pocija (snapshot i slično) te posljedicama koje te opcije rade u FS-u.

Na starijim verzijama OS-a (prije Win7 i Server 2008) postojali su problemi ukoliko bi bilo puno zapisa u FS tablicama (npr. snapshot DB) no oni su najvećim dijelom riješeni u novijim verzijama OS-ova (Win7 i nadalje, WinSrv 2012 i nadalje), a daju se i ručno rješavati s prethodnim verzijama OS-a i dodatno prevenirati na današnjim OS-evima (povećanje veličine tablica, povećanje sektora itd.).

Što se tiče detalja:

1. FS ne briše podatke s ćelija / sektora diska,

2. Korupcija kod defragmenta, black liste?!?

3. Propust FS-ova zbog SSD-a?

4. Trorrenti fragmentiraju SSD-ove?

FS-u tip diska uopće nije bitan, radi isto. Čak štoviše, kod ozbiljnijih sustava OS/FS uopće nema pojma kakav je točno disk, logički volumen koji mu kontroler prikazuje je sve što vidi, je li to HDD / SDD / traka nema blagog pojma.

5 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Old Iggy kaže...

Ne znam što bi sve ispravljao odavde.

Otkud dolaziš do takvih dezinformacija?

pa...tako mi logicno..

cinjenica je da je fstrim na linuxu ocistio 30gb ssd praznog prostora starog godinu i pol

kako si ja to zamisljam?

datotecni sustavi ne brisu nista sa diska, kad mi naredimo delete, datotecni sustav samo satvi '0' na pocetak svih blokova koji sadrze taj file i ažurira svoju listu '0' blokova tako da zna da su ta mjesta prazna, jer datotecni sustavi imaju zapisanu listu praznih mjesta na osnovu koje pisu na disk. kad ne bi tako bilo i kad bi oni brisali u potpunosti, brisanje bi trajalo predugo.

a ssd diskovi nisu glupi kotaci kao hdd, imaju malo pametniji firmware koji prebacuje podatke po blokovima i linka adrese datotecnim sustavima

kad bi imao file od 10 gb na ssdu 5 mjeseci ga cuvao, a ostale blokove brisao pa pisao... ssd bi crko brzo, zato njihov firmware prbacuje postojece podatke po blokovima kako bi se svi podjednako trosili,

i pamti lokacije datotcnih sustava na fileove tih blokova pa im linka nove.... datotecni sustav npr hoce fil koji zna da je na bloku 1 adrres toj i toj a ssd firmware to prebaci na blok 2 adresu onu i onu. 

tako da tu blok 2 adrsu onu i onu, linka datotecnom sustavu kao blok 1 adresu tu i tu.. i kako prebacuje stalno izmjenjuje tu 'mapu linkova' koju dijeli sa sustavom.

problem su linkpovi na one '0' blokove koje datotecni sustav ima u listi praznih na koje moze pisati jer ih ssd ne linka u tu mapu.

i onda se s vremenom nakupi praznog prostora na diku koji je naizmjenično malo prazan a malo oznacen kao prazan

pa kad pises na disk dode ti prazan blok nikad koristen i napise u 0,000001 sec pa dodje blok pun ali ozncen kao prazan od datotecnog sustava pa napise u 0, 001 sec i tako pise brzinom malo ovom malo onom.

kontrafragment, ko i naboj imas pozitivan i negativan ali oboje su naboji.

tako i fragmenti, fragment punog prostora koji je problem mehanickih diskova i usporava citanje i fragment praznog prostora koji je problem ssd diskova i usporava pisanje.

tako ja to zamisljam, mozda grijesim. morao sam si sloziti teoriju da si objasnim kako je fstrim ocistio 30gb prostora sa diska na kojem je cesto bio i torrent koristen

sta sa torrentom kad ti padne brzina downloada ili stane a ti u medjuvremenu spremis nesta na disk... kako se to poslozi po blokovima ko ce znati...isto fragmenti ali s obzirom na ssd ne utjecu na brzinu citanja.

a je li to propust datotecnih sustava, zapravo i nije jer su svi oni pisani za hdd diskove dok su ssd napravljeni da se uguraju u tu semu i sigurno da bi bilo bolje da se napisu novi datotecni sustavi prilagodjeni njima ali do god je hdd na trzistu, to se vjerojatno nece desit.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.1.2019 17:15 (overhead).
5 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Chico12 kaže...
@emerik
Pokušaj ovako:

''Make sure that you are using sata 3 cable''?! Dobro da ne piše da kabel mora ima naljepnicu Gaming jer će imat manje frejmova ako se ne koristi dotični.

Davno sam jednoj osobi demonstrirao nekoliko kablova iz prve sata ere iz tamo davne 2003-2004 na sata 3 priključku matične i ssd-u i naravno dobio punu brzinu sata 3 priključka.

16 godina
offline
Re: SSD-škola
overhead kaže...

pa...tako mi logicno..

cinjenica je da je fstrim na linuxu ocistio 30gb ssd praznog prostora starog godinu i pol

kako si ja to zamisljam?

datotecni sustavi ne brisu nista sa diska, kad mi naredimo delete, datotecni sustav samo satvi '0' na pocetak svih blokova koji sadrze taj file i ažurira svoju listu '0' blokova tako da zna da su ta mjesta prazna, jer datotecni sustavi imaju zapisanu listu praznih mjesta na osnovu koje pisu na disk. kad ne bi tako bilo i kad bi oni brisali u potpunosti, brisanje bi trajalo predugo.

a ssd diskovi nisu glupi kotaci kao hdd, imaju malo pametniji firmware koji prebacuje podatke po blokovima i linka adrese datotecnim sustavima

kad bi imao file od 10 gb na ssdu 5 mjeseci ga cuvao, a ostale blokove brisao pa pisao... ssd bi crko brzo, zato njihov firmware prbacuje postojece podatke po blokovima kako bi se svi podjednako trosili,

i pamti lokacije datotcnih sustava na fileove tih blokova pa im linka nove.... datotecni sustav npr hoce fil koji zna da je na bloku 1 adrres toj i toj a ssd firmware to prebaci na blok 2 adresu onu i onu. 

tako da tu blok 2 adrsu onu i onu, linka datotecnom sustavu kao blok 1 adresu tu i tu.. i kako prebacuje stalno izmjenjuje tu 'mapu linkova' koju dijeli sa sustavom.

problem su linkpovi na one '0' blokove koje datotecni sustav ima u listi praznih na koje moze pisati jer ih ssd ne linka u tu mapu.

i onda se s vremenom nakupi praznog prostora na diku koji je naizmjenično malo prazan a malo oznacen kao prazan

pa kad pises na disk dode ti prazan blok nikad koristen i napise u 0,000001 sec pa dodje blok pun ali ozncen kao prazan od datotecnog sustava pa napise u 0, 001 sec i tako pise brzinom malo ovom malo onom.

kontrafragment, ko i naboj imas pozitivan i negativan ali oboje su naboji.

tako i fragmenti, fragment punog prostora koji je problem mehanickih diskova i usporava citanje i fragment praznog prostora koji je problem ssd diskova i usporava pisanje.

tako ja to zamisljam, mozda grijesim. morao sam si sloziti teoriju da si objasnim kako je fstrim ocistio 30gb prostora sa diska na kojem je cesto bio i torrent koristen

sta sa torrentom kad ti padne brzina downloada ili stane a ti u medjuvremenu spremis nesta na disk... kako se to poslozi po blokovima ko ce znati...isto fragmenti ali s obzirom na ssd ne utjecu na brzinu citanja.

a je li to propust datotecnih sustava, zapravo i nije jer su svi oni pisani za hdd diskove dok su ssd napravljeni da se uguraju u tu semu i sigurno da bi bilo bolje da se napisu novi datotecni sustavi prilagodjeni njima ali do god je hdd na trzistu, to se vjerojatno nece desit.

 

Eh sad, opet idem malo u detalje...

Što se HDD-ova tiče, brisanje je jednostavno - nekad bi u FS tablicama (na starom FAT-u) upisao malo slovo sigma (hex E5) i file bi bio obrisan, slično ali malo kompliciranije je i danas. To što su podaci i dalje na disku (i kako ih undelete može vratiti) nije bilo bitno jer ne šteti, novi podaci se samo prepišu preko toga.

Kod SSD-a imaš problem ne u tome što je u ćelijama već što je pisanje po čeliji koja nije proglašena praznom problematično (prvo mora brisati pa pisati, piše / briše u različitim blokovima itd.), no tome služi TRIM.  HDD može pisati po bilo kakvom sektru, SSD može samo po praznom. TRIM "javi" SSD-u što je prazno pa on to obriše.

Sličan problem postoji i kod sustava s običnim HDD-ovima koji koriste thin provisioning, za što služi tzv. SCSI Unmap komanda.

Kod Win7 i nadalje TRIM je uključen po defaultu, tako da kad windoze nešto obrišu SSD dobije naredbu da i on to obriše.

Što se tiče višestrukog pisanja, za HDD je to veći problem nego za SSD, takva fragmentacija je njemu problem, SSD-u nije. Kako si točno skinuo 30 GB ne znam, morao bi vidjeti na tom sustavu. No vjerojatno FS ne zna / nije bio scheduliran za TRIM ili unmap pa je ovo bio trigger za brisanje nepotrebnog.

5 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

da, radio sam fstrim na linuxu a mnoge distribucije jos uvijek ne rade to po defaultu zato se i nakupilo..

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
overhead kaže...

da, radio sam fstrim na linuxu a mnoge distribucije jos uvijek ne rade to po defaultu zato se i nakupilo..

 

Mda. Ako neke distribucije to ne rade po defaultu treba nekako ili uključiti ili postaviti neki TRIM app (bilo kroz cron ili nešto slično).

15 godina
offline
Re: SSD-škola
Chico12 kaže...
@emerik
To ti je to. Sata3 je max 250mb read i oko 150 write.

Netačno.

SATA II ima veće brzine, evo npr. SATA II na mojoj 10 godina matičnoj ploči

 

SATA I (revision 1.x) interface, formally known as SATA 1.5Gb/s, is the first generation SATA interface running at 1.5 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 150MB/s.

SATA II (revision 2.x) interface, formally known as SATA 3Gb/s, is a second generation SATA interface running at 3.0 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 300MB/s.


SATA III (revision 3.x) interface, formally known as SATA 6Gb/s, is a third generation SATA interface running at 6.0Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 600MB/s. This interface is backwards compatible with SATA 3 Gb/s interface.

SATA II specifications provide backward compatibility to function on SATA I ports. SATA III specifications provide backward compatibility to function on SATA I and SATA II ports. However, the maximum speed of the drive will be slower due to the lower speed limitations of the port.

 

Example: SanDisk Extreme SSD, which supports SATA 6Gb/s interface and when connected to SATA 6Gb/s port, can reach up to 550/520MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively. However, when the drive is connected to SATA 3 Gb/s port, it can reach up to 285/275MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively.

 

https://kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/8142/~/difference-between-sata-i%2C-sata-ii-and-sata-iii

 

 

 

SATA II SATA II
SATA II SATA II
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: SSD-škola
emerik kaže...

Pozdrav, kupio sam Samsung EVO 860 500GB SSD i kada ga spojim i odvrtim benchmark vidim da ne postize brzine kakve bi trebao(200 MB read i 130 MB write). Imam maticnu plocu Gigabyte P55A-UD3R koja ima 2 SATA3 slota spojena na Marvell 91xx controller, tijekom instalacije Windowsa 10 instalirao sam Marvell driver tako da mogu omoguciti AHCI mode i sve je proslo u redu, u BIOS-u je AHCI mode enablean, ali kada otvorim Magician, pise mi da disk nije podrzan i ne moze dohvatiti podatke o SATA sucelju, RAPID modeu ili o tome je li AHCI mode ukljucen. Znate mozda u cemu bi mogao biti problem? Je li se netko vec susreo s tim? Pokusao sam online pronaci neke odgovore, ali nista ne pomaze.

 Identičan problem na sličnoj ploči:

 

https://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/ssd-skola/97115.aspx?page=89&jumpto=5161241&sort=asc&view=flat

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: SSD-škola
boxer kaže...
emerik kaže...

Pozdrav, kupio sam Samsung EVO 860 500GB SSD i kada ga spojim i odvrtim benchmark vidim da ne postize brzine kakve bi trebao(200 MB read i 130 MB write). Imam maticnu plocu Gigabyte P55A-UD3R koja ima 2 SATA3 slota spojena na Marvell 91xx controller, tijekom instalacije Windowsa 10 instalirao sam Marvell driver tako da mogu omoguciti AHCI mode i sve je proslo u redu, u BIOS-u je AHCI mode enablean, ali kada otvorim Magician, pise mi da disk nije podrzan i ne moze dohvatiti podatke o SATA sucelju, RAPID modeu ili o tome je li AHCI mode ukljucen. Znate mozda u cemu bi mogao biti problem? Je li se netko vec susreo s tim? Pokusao sam online pronaci neke odgovore, ali nista ne pomaze.

 Identičan problem na sličnoj ploči:

 

https://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/ssd-skola/97115.aspx?page=89&jumpto=5161241&sort=asc&view=flat

 Wow, puno ti hvala. Izgleda zbilja da je onda problem u maticnoj ploci, tko bi rekao. Mislite da bi update BIOS-a rijesio stvar? A i gdje sad naci neku maticnu za LGA1156 koji ima Intelov ili neki drugi dobar SATA kontroler.

15 godina
offline
Re: SSD-škola
emerik kaže...

 Wow, puno ti hvala. Izgleda zbilja da je onda problem u maticnoj ploci, tko bi rekao. Mislite da bi update BIOS-a rijesio stvar? A i gdje sad naci neku maticnu za LGA1156 koji ima Intelov ili neki drugi dobar SATA kontroler.

 Update BIOS-a možda može riješiti problem, ali to sa sigurnošću ne znamo. Ako znaš flashati BIOS onda možeš probati čisto da i to eliminiraš kao opciju. Što se tiče ploča, možda da probaš na njuškalu ili ovdje na bugovom oglasniku.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: SSD-škola
emerik kaže...

 Wow, puno ti hvala. Izgleda zbilja da je onda problem u maticnoj ploci, tko bi rekao. Mislite da bi update BIOS-a rijesio stvar? A i gdje sad naci neku maticnu za LGA1156 koji ima Intelov ili neki drugi dobar SATA kontroler.

Na netu postoje topici o problemima sa tom pločom i Marwellovima kontrolerom (1  - 2   - 3 ), možeš probati da SSD priključiš na Intelove SATA II utore i vjerovatno bi mogao postići bolje brzine nego na tim SATA III utorima sa Marwellovim kontrolerom. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: SSD-škola
boxer kaže...
emerik kaže...

 Wow, puno ti hvala. Izgleda zbilja da je onda problem u maticnoj ploci, tko bi rekao. Mislite da bi update BIOS-a rijesio stvar? A i gdje sad naci neku maticnu za LGA1156 koji ima Intelov ili neki drugi dobar SATA kontroler.

Na netu postoje topici o problemima sa tom pločom i Marwellovima kontrolerom (1  - 2   - 3 ), možeš probati da SSD priključiš na Intelove SATA II utore i vjerovatno bi mogao postići bolje brzine nego na tim SATA III utorima sa Marwellovim kontrolerom. 

 Provjerit cu, puno hvala na pomoci. Ako nista drugo onda cu zbilja staviti na Intelov SATA 2 kontroler... A bas sam se ponadao kako cu imati SATA3 i onda ovo.

14 godina
offline
Re: SSD-škola

Ima i opcija da uzmeš PCIex SATA III kontroler, samo ne znam koliko je to isplativo, čini mi se da nisu baš jeftini.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 22:28 (Haker_x).
10 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Pozdrav, da li ima kakve koristi ako se u originalan PS4 500GB ugradi SSHD i da li je netko možda ugradio i kakva ima iskustva? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
nijebitno2711 kaže...

Pozdrav, da li ima kakve koristi ako se u originalan PS4 500GB ugradi SSHD i da li je netko možda ugradio i kakva ima iskustva? 

 Na ovom videu možeš viditi testiranje pa sam zaključi

 

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
12 godina
offline
SSD-škola

Pozdrav!

Upravo namjeravam ugraditi Samsung 970 EVO M.2 SSD u komp.

Pitanje: uz matičnu sam dobio M.2 heatsink. Dal' da ga stavim na SSD?

I ako da, dal se treba maknuti naljepnica koja se nalazi preko čipova na SSDu?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.3.2019 16:04 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: SSD-škola
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav!

Idealno bi bilo naljepnicu maknuti, ali je... će te na garanciji ako to diraš, a radit će i ovako super.

Hladnjak stavi obavezno i nemoj zaboraviti maknuti foliju sa termal pada na hladnjaku ako ima.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
10 godina
offline
Re: SSD-škola

Ovako, prodao sam Z170 + i5-6600K i presao na H170 + G4600, prebacio sve podatke na eksterni hard (backup nisam htio jer hoce da zbrisem sve s harda prije backupa). Imam bootable Windoze, ali ih nisam instalirao odmah, nego reko da vidim jel radi sve bez reinstalacije i fakat sve radi. Da radim Erase Drive + Clean Install (preko Sandisk SSD Dashboard jer iam Sandisk) ili da jednostavno sve ostavim??? Razlog da bi sve ostavio je jer mislim prelazit na Ryzen 3000 kada izadje u 7. mj. Pitam jer sam shvatio da obje radnje, i erase, i clean install naprave full write/read ciklus na SSDu, mozda se varam, a SSD bi htio imat cim dulje. Imam 160GB programa+Windozi nakon kaj sam napravio cistku, nije da mi se neda ponovno install, al ono.. SSD je Sandisk Ultra II, star 2 i pol god, bez particija, jedni te isti Windowsi na njemu otpocetka rada, Sandiskov alat veli da ima 98% health.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 14:31 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: SSD-škola
The_Fichek kaže...

Ma ne diraj ništa, nije to XP.

Čak i kod prelaska na Ryzena ja bih ostavio istu instalaciju, pustiš mu da odradi što želi i to je to,

mora raditi bez greške, osobno to radim tako godinama, još tamo od socketa 1155 i Windowsa 7 i nikad problema.

Previše je to stvari i vremena za podešavati sve ispočetka i nikada nije sve kako je bilo prije.

Druga stvar je ako je instalacija loša, zatrpana smećem, virusima i radi sporo, onda treba brisati i sve ispočetka.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 14:52 (Valentin17).
10 godina
offline
Re: SSD-škola

Na ryzen cu napravit clean install, ko zna i kakav bu socket, druge tehnologije, dok je ovdje skoro pa isti socket, H170, Z170. Cak i ne osjetim razliku u surfanju i glupostima, bum vidio kakav je u Matlabu i sl., od igrica se odvikavam. Prodao za 3200kn Asus Ranger VIII, i5-6600K, MSI Gaming 1060 6GB s 15mj jamstva da podijelim, valjda se nisam zajebo, a ni onog ko kupuje.. Windowsi su origigi od faksa, virusa izgleda nema.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice