Tema za odabir tvrdih diskova izdvojena tema

poruka: 1.812
|
čitano: 538.529
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Imam WD blue 320 gb 7200 rpm-a več skoro 7-8 godina i eto mislim nekad radi u punom loadu kod jednostavnih stavki i cijeli komp se zakoči. Generalno stvari koje je prije proletio sad ga usporavaju pa sam mislio da je vrijeme za novi.

Padobranci, mineri i djevice griješe samo jednom
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Svi aktualni diskovi su SATA3 a brzina je teoretski maksimum ... 6 GBit/s (bit, ne byte), što bi strogo računski bilo oko 750 MB/s ali zbog raznih gubitaka/pretvorbi kod prijenosa to pada na 4.8 GBit odnosno 600 MB/s, kako se obično i deklarira.

Razlike u SATA standardima nisu samo u brzini već i u nekim drugim funkcijama kao NCQ, hot-swap i sl., ali kućnom korisniku uglavnom nebitno.

 

Mehanički diskovi su u praksi daleko ispod toga, obično 150-200 MB/s max., tako da će i na tvojoj ploči sa SATA2 raditi ok.

Tek SSD-ovi otvaraju problem SATA3 propusnosti jer imaju potencijala i za puno veće brzine.

 

... isprika na ponavljanju, sad vidim da je Iggy već pojasnio.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 11:44 (Mladen).
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Kewin kaže...

Imam WD blue 320 gb 7200 rpm-a več skoro 7-8 godina i eto mislim nekad radi u punom loadu kod jednostavnih stavki i cijeli komp se zakoči. Generalno stvari koje je prije proletio sad ga usporavaju pa sam mislio da je vrijeme za novi.

Disk može biti razlog, nije uvijek i jedini.

Ovisno o OS-u provjeri što u tom trenutku radi, ako je npr. neki noviji Windows OS u Resource monitoru provjeri stanje, posebno Queue length.

13 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Na windows 10 sam imao problem u gta5 da je bio veliki HDD usage, Takav usage da je pucao zvuk i dok u igri stojim i ništa ne radim, HDD usage je bio ogroman. sad dali je do kompa pošto i nije baš od neke snage. Makar sad koristim win 7 i nemam istih problema sa korištenjem harda unutar gta.

Padobranci, mineri i djevice griješe samo jednom
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 11:48 (Kewin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Kewin kaže...

Na windows 10 sam imao problem u gta5 da je bio veliki HDD usage, Takav usage da je pucao zvuk i dok u igri stojim i ništa ne radim, HDD usage je bio ogroman. sad dali je do kompa pošto i nije baš od neke snage. Makar sad koristim win 7 i nemam istih problema sa korištenjem harda unutar gta.

Može biti brdo stvari, od većeg korištenja virtualne memorije do samog hardvera.

16 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Imam pitanje koje sigurno nema isključiv odgovor.

 

Malo sam se osvježio sa externim WD Elements 4TB.  Vidim da se fino ponaša sa Win10.  Kod paljenja PC-a lijepo se starta...ne čačkaš li po datotekama, on zaspe nakon pola sata..probudi se čim potražiš neke datoteke i najvažnije, kada gasiš PC on se fino ugasi/zakoči i sve 5. (to sve pišem jer tih externih diskova imam gomile od davnina...i uvijek je bio problem da se vrte kad ih je volja i da se ne gase kad gasiš PC..nekad krivac windowsi ,a nekad diskov spin-down alat)

 

E sad...što je pametnije / zdravije / poželjnije / dugovječnije...ostavit externi disk ovako da se pali i gasi tj da radi koliko i PC ili je poželjnije koristit ga samo kad imaš obavit transfer podataka?

Znam da je hdd uživa biti ON 24/7...no što je sa ovim externim?   Uz predpostavku da su unutra "zeleni" modeli...što njima godi?

 

WD nije preveć filozovski nastrojen oko tog pitanja

http://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=1386

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Ljudi,situacija je ovakva...s obzirom da imam jednog wd zelenog od 3tb koji me služi drugu godinu.međutim dok sam došao do nekih novaca green serije nema više. Trebam preporuku nekog hdd-a koji je za pohranu/čuvanje podataka kao što je bila green serija.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
WD Blue s Intellispeed brzinom vrtnje ti je zapravo Green s drugom etiketom.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

gledao..kao u biti wd žuti po njihovom za store ali za RAID...

Svaka akcija ima svoju reakciju.
10 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Pozdrav forumaši! Evo gledam HDD-ove na web-shopu Centra i Hgspota! I kakva su iskustva sa ovim novim Toshibinim,WD i Seagate hard diskovima!Imate li Vi ikakva iskustva sa ovim HDD-ovima?? Koliko vidim WD Green više ne postoji sam 3TB verzija!? Mislim se kupiti neki od 500gb do 1TB HDD za sistem,da je tih i brz.Cijena nije bitna! A može i preporuka za storage neki HDD a da je siguran.Sve do sada sam koristio WD HDD-ove(i imam samo riječi hvale), imao sam iskustva sa Hitachi i Toshiba HDD-ovima ali imam jako loša iskustva sa njima,naravno to su bile starije verzije,ne više od 4,5godina. Imam SSD Intelov za sistem.Imam HDD 160gb WD ali IDE,jako malo radio,htio bih ga koristiti za storage ali nije dovoljno.Eto,preporuke! Hvala unaprijed!

Dario
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Pozdrav kolega. Evo ja sam iz prve ruke imao i Seagate i Toshibu, kao i WD. Ne znam točno koji model misliš, ali od Seagate-a sam imao Barracudu, od Toshibe DT01ACA100 i sad trenutno od WD-a Caviar Blue. Što se tiče iskustva, najbolji je za sada WD Caviar Blue, bar po ovom mojem odabiru, odnosno po diskovima koje sam imao. Seagate je bio super, ali je svaki put imao neke bad sectore, a Toshiba je bila jako spora, unatoč tome što sam od 1 TB možda popunio 200 GB, strašno je bilo sporo.. Tako da mislim da je trenutno najbolja opcija Caviar od WD-a, a sad koji model, ako već cijena nije bitna, ja bih osobno preporučio Caviar Black. 5 godina garancije i stvarno best HDD u toj klasi.. :)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011 David Bowie 1947-2016
10 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Upravo mi je otišao WD Green, srećom da sam nedavno obavio zadnji backup. Hitno mi je i molim vas za preporuku 4 Tb HDD-a. Koji su sada najpouzdaniji na tržištu? Brzina nije bitna. HDD bi bio dodatni disk u sistemu gdje je sistemski disk SSD.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2017 11:26 (Literal).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Da podijelim jedno iskustvo (a možda je to negdje i spominjano). Svi externi WD imaju iritantni "inteligentni" sleep mode, koji je namješten u firmwareu na bolesnih 8 sekundi.  To poprilično ide na živce. Čim ništa ne kliknete na njegovoj particiji 8 sekundi on "spusti" glave...i tako po papirima , deklariran je na 300 000 puta(load/unload).

Ljudi su pronalazili alat baš od WD koji više nije službeno dostupan na stranicama podrške, te se sa istim mijenjao originalni firmware...obično bi korisnici namještali stvar na 300 sekundi.  No sa tom radnjom poništavate garanciju.

 

Jedan domaći genijalac napravio je genijalnu malu aplikaciju. KeepAliveHD.  Odlično odrađuje posao i popularna je.  Glavna i elementarna funkcija je da aplikacija svako 4,5 ili 6 sekundi (ja sam sebi postavio na 6) zapiše fajl na hdd-u.  Radi se o običnom notepadu i jednoj rečenici, koja se svako 6 sekundi editira (samo promijeni sat-minute-sekunde) . Disk ne ode na spavanje i stalno radi.

 

Ovdje je malo bogatiji opis...

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2017 15:49 (torrente).
 
2 0 hvala 3
7 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova
Prilikom opravke mog laptopa Dell 3537 i-7 u garantnom roku zamenjen mi je HDD. Ranije je bio TOSHIBA MQ01ABD100 a posle zamene ugradili su mi ST1000LM ST1000LM024 HN-M. Hteo bi znati koja je razlika izmegu ovih diskova i koji je kvalitetniji i dugotrajniji.
2 TOSHIBA MQ01ABD100
2 ST1000LM ST1000LM024 HN-M
Rat58
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Rat58 kaže...
a posle zamene ugradili su mi ST1000LM ST1000LM024 HN-M. Hteo bi znati koja je razlika izmegu ovih diskova i koji je kvalitetniji i dugotrajniji.

 Imam ti ja tog Samsunga Spinpoint M8, skoro tri godine u Lenovo laptopu. Puuuuno izvrćenih sati (nije mi sad ovdje da očitam)...zdravlje mu je i dalje bezprijekorno kada očitam HD Tune.  Dobar disk.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
14 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

pozz ekipa,

 

Nedavno mi je riknuo moj 4 godine star seagate HDD. Sada sam u potrazi za novim. Koji mi preporucate WD blue ,black il neki seagate? Sa toshibom imam negativna iskustva pa nju ni ne gledam.

Malo citam review-ove i vidim da zapravo sada i nema neke razlike izmedju WD blue i black osim u cijeni,pa ako ste vi bolje upuceni i mozete udijeliti koji savijet. Dal da gledam neke posebne serije ili linije,na sto da obratim paznju,ima li neka druga marka sa boljim diskovima?

 

Trazim kapaciteta 1 TB ,sluzit ce za skidanje s torrenta i pokoju igru,na njega nece biti spremani neki backup podaci ili slicno.

 

Unaprijed hvala!

2 WD Blue
1 WD Black
4 Seagate
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Pozdrav,
tražim novi disk za backup pa mi je najbitnije da bude što puzdaniji. Pregledao sam dosta modela i recenzija i uočio da je teško naći poštenu garanciju te ima dosta modela koji se brzo kvare.
Na kraju sam izbor suzio na dva modela:
- WD Black 1TB - interni

- Transcend 2TB - eksterni

 

WD ima garanciju 5 godina, a Transcend 3.

 

Vidite li kakve zamjerke ovom Transcendu (više me vuče da uzmem njega) ili znate za nešto bolje u ponudi? Cijena do koje bih išao je 1000kn.

 

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Mackey kaže...

Pozdrav,
tražim novi disk za backup pa mi je najbitnije da bude što puzdaniji. Pregledao sam dosta modela i recenzija i uočio da je teško naći poštenu garanciju te ima dosta modela koji se brzo kvare.
Na kraju sam izbor suzio na dva modela:
- WD Black 1TB - interni

- Transcend 2TB - eksterni

 

WD ima garanciju 5 godina, a Transcend 3.

 

Vidite li kakve zamjerke ovom Transcendu (više me vuče da uzmem njega) ili znate za nešto bolje u ponudi? Cijena do koje bih išao je 1000kn.

 

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

 

 Pa mislim, ovisno za što ti treba, ako ti treba eksterni za backup, onda ideš na Transcenda, a u protivnom odabereš WD. Mislim, jedino koliko sam uspio vidjeti je razlika u cijeni, tako da mislim da nije loša ideja da se "da" još 10-tak dolara i dobije se disk sa 5 godina garancije.. Nadam se da sam pomogao, pozz :)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011 David Bowie 1947-2016
10 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Oba tipa dolaze u obzir zato što imam cooler za laptop u koji je mogući utaknuti disk pa mi je s te strane svejedno je li disk interni ili eksterni. Jedino što ovaj interni mora biti 2.5'' zbog dimenzija ladice u cooleru.

Transcend ima kraću garanciju, ali veći kapacitet, tako da je razlika i u tome. :)

Kako stvari stoje, ako se ne javi nitko s boljom preporukom ili nekom negativnom informacijom o ovom Transcendu, izbor će pasti na njega.

Tebi zahvaljujem.

 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Trebao bi neki vanjsku HDD, koji bi služio za filmove, serije, fotografije i sl., te backup (ako zatreba).

 

Treba biti USB 3.0 i kapcitet od 1TB, a cijena do 500kn.

 

Transcend storejet ts1tsj25m3

Seagate backup plus stdr1000202 1tb

Western digital elements wdbuzg0010bbk 1tb

 

Šta od ovoga izabrati, ili pak neki skroz drugi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

wd mi je inace drag, ali svi ovi 2.5" wd su izvedeni s integriranim usb kontrolerom sto iznimno komplicira stvar ukoliko iz bilo kojeg razloga isti otkaze poslusnost. mislim da je isto i kod seagatea pa ti ostaje transcend koji (ako ne grijesim) i dalje ima odvojeni sata disk i zasebnu usb-sata kontrolersku plocicu. 

inace backup nije backup ako nije na bar dva-tri razlicita mista. 

11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 0:53 (roby27).
13 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Ekipa, molim preporuku za neke best buy diskove.

Trebam:

 

1. 2,5" hdd za laptop (ništa preveliko, glavno da je best buy)

 

2. 3,5" hdd za komp (za windowse, ne treba biti prevelik)

 

3. eksterni disk, USB (neki best buy, možda 2TB? +-1TB, ovisi o cijeni), nije bitno da li je 2,5 ili 3,5 "

 

hvala

 

(iz dućana, potreban račun)

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 10:11 (Darko1983).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Darko1983 kaže...

Ekipa, molim preporuku za neke best buy diskove.

Trebam:

 

1. 2,5" hdd za laptop (ništa preveliko, glavno da je best buy)

 

2. 3,5" hdd za komp (za windowse, ne treba biti prevelik)

 

3. eksterni disk, USB (neki best buy, možda 2TB? +-1TB, ovisi o cijeni), nije bitno da li je 2,5 ili 3,5 "

 

hvala

 

(iz dućana, potreban račun)

 

 

Možda ovo za točku 2.: https://www.protis.hr/products/details/hdd-western-digital-320gb-sataii-7200rpm-8mb-cache-wd3200avjs/104662

ili bolje: https://www.protis.hr/products/details/hdd-sata-iii-1tb-toshiba-35-1000-gb-sata3-32-mb-35-7200-rpm-dt01aca100/64738

ili još bolje: https://www.protis.hr/products/details/hdd-toshiba-p300-1tb-64mb-7200rpm-hdwd110uzsva/103762

 

 

 

 3. Možda: https://www.protis.hr/products/details/hdd-sata-iii-2tb-toshiba-35-7200rpm-64mb-dt01aca200/67731 + neko eksterno kučište?

ili bolje: https://www.protis.hr/products/details/seagate--maxtor-m3-potable-hdd-external-m3-portable-2tbusb-30-stshxm201tcbm/113608

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 13:40 (Darko1983).
13 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

izgleda da nitko ne prati ovu temu :/

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Denis je pred koji tjedan negdje (na fejsu čini mi se) napisao zbog čega se u Bugu više ne testiraju diskovi. Brzina im je svima tu-negdje i debelo zaostaju za SSD-ovima, a pouzdanost se ne može utvrditi kroz koji tjedan testiranja.

 

Tako da...

 

Što god da kupiš, sve ti je to "tu negdje". Ako ti treba pogon za sistemski disk, onda ti je daleko bolje uzeti SSD. Ako ti treba za storage, uzmi čim veći disk za čim manje para, s čim duljom garancijom. U svakom slučaju redovito radi backup. I to ti je čitava mudrost. Idealan je eto kombinacija jednog SSD-a za Windowse i programe, te jednog HDD-a za spremanje velikih (količina) datoteka.

16 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Danas sam nabavio još jedan externi 2.5 kako bi mi bio backup velikom 3.5.

http://maxtor.seagate.com/files/maxtor-content/homepage/content/pdf/DS1879_1_1512US_M3Portable.pdf

 

Zbilja šesna kutijica, osim toga jako je tih.  Dok je bez prestanka zapisivao 2TB došao je temperaturom na 42C.

Za one koji ne znaju, unutra je samsungov disk. Po svim statističkim podacima (a najviše je onih od 1TB u laptopima), radi se o jako pouzdanim diskovima.

 

E sad što mene muči...odmah ga onako iz kutije spojim i pokrenem HDTune. Raw read error rate i seek error rate imaju gomilu brojeva. ( i to raste i raste)

Zagooglam...i postoji dosta tema gdje ljudi imaju ovakve primjere sa Seagate diskovima.  (btw Maxtor ovdje nema nikakve veze...Samsung je imao pod tim imenom diskove, onda je sve to uvaljeno Seagateu). Jel moguće da to nekakvo logaritamsko kalkuliranje Seagate ubacio u ovaj disk?

 

 

Naknadno pronalazim ovakve odgovore i linkove..

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3125583/seagate-hdd-high-read-error-rate-seek-error-rate.html (spusti na best answer)

 

http://www.users.on.net/~fzabkar/HDD/Seagate_SER_RRER_HEC.html

 

@mbaksa što ti znaš o ovome...i btw jeli ova moja slika HDTune ok.   Isprobao sam Sentinel i Crystal...svi kažu , sve je OK! No...zbunjen sam milijonim brojeva koji bujaju.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2017 0:48 (torrente).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Daj SMART i iz kojeg drugog programa, npr. SSD-Z.

 

Nema logike za takvim brojkama - znači ili HD Tune krivo interpretira podatke, firmware diska ih krivo oblikuje, ili stvar možda kvari SATA->USB kontroler (ovo zadnje bi mogao isključiti tako da disk izvadiš van iz kućišta i spojiš direktno, ali eto to ne smiješ zbog garancije). Ono, tu ko da je neka caka s brojevima (ono, kao da bi program možda morao ignorirati koji bit u broju ili ko da je došlo do shiftanja bitova).

 

S obzirom da i drugi imaju iste "probleme", rekao bih da nemaš o čemu brinuti, ali s druge strane to znači da putem tih parametara nećeš znati pravo stanje diska.

11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Cini se super externi hdd ako je samsungov samo mene zanima dali se moze normalno izvaditi disk iz tog kucista...

16 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

mbaksa  isto i sa SSD-Z

 

Ima bit da seagate + njegovi derivati ko ovaj ex-samsung tj maxtor... imaju čudan kalkulator koji se čak drži ko neki fičer "in da house". Može li još tko provjeriti novije Seagate, Samsung, Maxtor diskove, što im ispisuje pod Seek error rate i Raw read error.

 

roby27   ne znam kako stvar izgleda oko rastavljanja.  Al evo malo humora u kojem imaš desetak slika gdje je identičan disk rastavljen...na ovom piše Samsung. Edit: još malo

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2017 16:55 (torrente).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice