Zaštita hard diska

poruka: 9
|
čitano: 2.588
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Zaštita hard diska

Pozdrav, imao sam hard disk na laptopu, izvadio sam ga i sada ne mogu ući u foldere poput "preuzimanja" i slično, piše da mi nije dozvoljen pristup. Mogu pristupiti samo datotekama widnows sustava i slično. Program files datoteke itd.

Laptop je bio zaštićen šifrom preko windows računa. Gdje ukucati šifru?

Je li hard disk zaštićen šifrom ako na laptopu imam šifru za pristup laptopu preko windows računa? Meni je ta šifra za laptop ista kao i za @hotmail usluge, odnosno svoje laptope sam zaključavao preko windows korisničkog računa za mail. Zahvaljujem!

 

Dodatak; pojednostavljeno, je li moj disk siguran u "tuđim rukama" ako je izvađen iz laptopa koji je bio šifriran klasičnim putem preko windows računa na sustavu win 10? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 21:04 (AtomicBomb).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zaštita hard diska
AtomicBomb kaže...

Pozdrav, imao sam hard disk na laptopu, izvadio sam ga i sada ne mogu ući u foldere poput "preuzimanja" i slično, piše da mi nije dozvoljen pristup. Mogu pristupiti samo datotekama widnows sustava i slično. Program files datoteke itd.
Laptop je bio zaštićen šifrom preko windows računa. Gdje ukucati šifru?

 

Podaci imaju svojeg 'vlasnika', obzirom da to nisi ti, ne dozvoljava ti pristup.

 

AtomicBomb kaže...

Je li hard disk zaštićen šifrom ako na laptopu imam šifru za pristup laptopu preko windows računa? Meni je ta šifra za laptop ista kao i za @hotmail usluge, odnosno svoje laptope sam zaključavao preko windows korisničkog računa za mail. Zahvaljujem!

 Dodatak; pojednostavljeno, je li moj disk siguran u "tuđim rukama" ako je izvađen iz laptopa koji je bio šifriran klasičnim putem preko windows računa na sustavu win 10? 

 

Hard disk nije zaštićen - podaci imaju svog vlasnika, tj. ownera. I sad ono najbitnije...

 

Disk nije siguran u tuđim rukama, jer se vlasništvo na vrlo jednostavan način može preuzeti. Jedini siguran disk je enkriptiran disk pomoću Bitlockera (koji je ugrađen u windows) ili VeraCrypt programa (kojeg skineš sa neta).

 

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
12 godina
neaktivan
offline
Zaštita hard diska

Hvala na odgovoru, ne znam jesmo li se dobro razumjeli.

 

Hard disk sam izvadio iz svojeg laptopa, prespojio sa usb-om na drugi laptop, podatcima ne mogu pristupiti. Kako im pristupiti? Posebne zaštite nije bilo, već samo one putem microsoftovog računa kod paljenja laptopa, tražilo bi da utipkam svoju lozinku.

Je li disk prepoznao da više nije tamo gdje je bio ili što? Laik sam u ovoj tematici, pa možda dobro ne kopčam.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Zaštita hard diska

Hvala, probat ću. Jedno pitanje sa sigurnosnog aspekta, vezano uz diskove. Ako ih ne zaštitim nekim programom, koliko je teško preuzeti "vlasništvo" ako preuzimatelj ne zna administratorske podatke korisničko ime i lozinka? Ako dobro shvaćam, to se mora znati da se "preuzme vlasništvo". Diskovi koje ja imam su moji vlastiti diskovi iz windowsa 10 sa najnovijim ažuriranjima, te me čisto iz radoznalosti zanima koliko bi teško bilo trećoj strani uzeti podatke sa tih diskova ako su oni bili šifrirani samo preko laptopa, odnosno microsoftovog korisničkog računa kod prijave pri paljenju laptopa?

 

Pomoću google-a sam došao do nekih informacija, pa me zanima jesam li dobro shvatio. Smisao ovog problema leži u tome da se podatci ne mogu otvoriti nego na onom OS-u sa kojeg su uneseni, tj. jedino im se može pristupiti preko accounta sa laptopa u kojem je disk boravio prije? Je li to to? Koliko je teško pristupiti tim podatcima na drugom OS-u, tj drugom laptopu, ako nisu bili obuhvaćeni nekom ciljanom enkripcijom, jer ja to nisam ciljano kriptirao, što je windows radio, to ne znam. Samo znam da ga redovito ažuriram i da je WIN 10.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 23:20 (AtomicBomb).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zaštita hard diska

-ne miješaj ownera i enkripciju (dodatnu zaštitu diska, koja može biti već u biosu.. upravo na laptopima je to jedina prava zaštita koja se koristi kad je to potrebno, ne bez razloga.. jer ako je nepotrebno tad kod kvara imaš 'problem'.. spašavanje).

-owner može postati svaki admin.. enkripcija je nešto drugo, tad imaš ili nemaš pristup disku.

-šifra (user name & pass) su samo stvar logina-osa + po njima se razlikuje owner, admin i običan user ili guest.. i ovisno koje permisione ima .. može ili ne može nešto. To radi admin. Enkripciju radi chip u disku, bios ili dodatni soft.. i tad moraš imati ključ-dekriptor (teoretski je bez ključa neprobojno). Ključ nije win šifra korisnika, nego taj korisnik (ili bios, chip) ima ključ.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Zaštita hard diska

Hvala. Dakle, kako onda pristupiti podatcima sa diska koji je izvađen iz laptopa i prespojen na drugi kao eksterni disk? Taj disk nije posebno kriptiran sa moje strane. Podatcima ne mogu pristupiti, kaže mi nemam dopuštenje. Hoću li moći ako "tejkam" ownership ili što. Još jednom sorry ako vi u kupe, ja u špade, jer se jednostavno ne kužim u tu tematiku.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Zaštita hard diska

Skini registri fajl sa mog linka, ubaci ga, otvori disk kojem želiš pristupit, nađi folder koji želiš otvorit, desni klik pa Take ownership, otvorit će ti se cmd prozor i vidjet ćeš kako ''preuzima vlasništvo'' nad fajlovima. Kad završi otvori folder i uživaj u podatcima i gotovo.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zaštita hard diska

- desni klik na folder kojem nemaš pravo pristupa, svojstva/properties, zajedničko korištenje /share.. permisioni su tu.

- da bi to mogao moraš biti admin na računalu, user ne može.

- prvo trebaš preuzeti vlasništvo, owner i to namjerno nije 'jednostavno' (mora biti komplicirano..).. ali nakon nekoliko pokušaja-klikanja pogodit ćeš kombinaciju kako odabrati novog korisnika koji je vlasnik i ima pravo pristupa, svoje trenutno username ili generički 'administrators, users'.. za permisione.

 

- nema šifri, enkripcije i sl. .. samo moraš biti admin dok to radiš i u par pokušaja preuzeti pravo pristupa-korištenja, vlasništvo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice