OCZ SSD Iskustva

poruka: 201
|
čitano: 39.917
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

Pozdrav,

 

 

 

Upozorenje:

 

Isključivo za OCZ vlasnike!!!

 

 

 Tema je otvorena sa namjerom da dobijemo što veći broj informacija od vlasnika dotičnih SSD-ova, njihovim problemima, kritikama pozitivnim iskustvima te rezultata mjerenim od HD tune i ostalih.

 

 

Većina Vas je upoznata sa prelaskom sa 34/32nm na 25nm proizvodni proces, pa krenimo od toga. Vlasnici modela OCZSSD2-2VTXE60G bi trebali biti 25nm verzije međutim u praksi to ne drži vodu zbog lošeg oglašavanja, pa tako vi kupujući gore navedeni možete dobiti

34nm verziju.

 

 

Uputa:

 

Da bi saznali koju NAND memoriju posjeduje vaš SSD, ne otvarajte SSD, samo pogledajte vaš formatirani kapacitet od ukupnog kapaciteta, npr. Vertex 2 60GB(34nm verzija) ima 57GB formatiranog kapaciteta dok 25nm verzija ima 52GB.

 

Ali zašto je to nama bitno?

 

  1. Kapacitet
  2. Performanse
  3. Lifespan(vrijeme trajanja), za MLC 34nm on iznosi 5000 ciklusa dok za 25nm 3000.
  4. Cijena, logikom bi 25nm trebali biti jeftiniji, međutim izrada wafera je skuplja od 34nm verzije   

 

 

Ukoliko imate pitanje ili radite review svoga SSD-a napravite ga ovdje da dobijemo listu sa različitim modelima

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.7.2011 2:37 (Wuk19).
Moj PC  
7 0 hvala 7
16 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

Hvala sto si otvorio ovu temu.Iskustva moja su podjeljena otprilike na pola-pola.Niti sam presretan a nisam ni razocaran a evo i zasto:Performanse su odlicne dok se SSD ne zakuca na prvoj prepreci i onda nastaju poprilicni problemi.Da krenem redom.

Kupio sam si OCZ Colossus LT 120GB prije 15 mjeseci.

-Prvi problem kod ovog modela je da se update FW radi iskljucivo od strane OCZ,nema user flashanja.Jedina opcija aktivacija RMA i slanje OCZ-u da to obavi.

-Drugi problem je GC(garbage colection)koji se nalazi unutar firmware i nepostoji alat za njegovo nadgledanje ili konfiguraciju.Korisnik ne moze da utice na njegov rad.Opet lose jer nema uvida u stanje blokova unutar flasha,nema nikakve povratne informacije kada GC radi i kako brzo to radi.

-Treci problem se tice interakcije sa chipsetima i SATA portovima,ni dan danas nije stabilna,driveri(narocito intelove ploce)su cesto problematicni.

-Cetvrti problem se tice OS(narovito vista x64 i w7x64)-zaboravite da ce ssd proradit out of the box,nece,jer opet puno parametara treba rucno namjestit,igrati se sa registryem itd.

-Peti problem sto za sve probleme gore opisane nema lakih odgovora,normalan korisnik ocekuje da radi sve iz prve ali ovdje to nije slucaj.Uglavnom trebacete noci i noci citanja brda postova na ocz forumu da bi pronasli odgovore na vase probleme.

Zivce mi je potrgao ovaj colossus jer je mozda i jedini najgori ssd koji je izasao iz OCZ.Drugi modeli imaju manje problema.Kad radi bez gresaka i stabilno onda sam zaista presretan.Sad da imam prilike isao bi na revodrive ali sad je baba prosla sa kolacima!!

 

p.s. ovo je povrsan opis i moje zapazanje. Za sve detalje pitajte konkretno.

dasHHa
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.8.2011 17:21 (dasHHa).
Moj PC  
1 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

Revodrive je isto zeznut za instalaciju - imao sam konstantno BSOD tijekom instalacije Windowsa dok nisam na nekom forumu pronašao da moram privremeno isključiti u BIOS-u sve SATA kontrolere na ploči, pa ih smijem uključiti tek nakon instalacije.

 

Ali otad radi savršeno, ne mogu vjerovati koliko puno vremena treba klasičnom disku (koji imam na poslu) da podigne Windowse ili išta pronađe...

 

Moj PC  
2 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

...i ode moj colossus u ponedjeljak u nizozemsku na RMA!!! The drive is just locked after series of freezes,BSOD and tones of hours spent on investigating u kratko.Sve ovo poslije 13 mjeseci odlicnih brzina zavrsice zamjenom istog,novog modela sa flashanim poslednjim FW.

Imam dojam da mi mali entuzijasti sluzimo kao BETA zamorcici OCZ-u za mnogo vece igrace(enterprise i workstation)kako bi razvili sopstveno iskustvo i tehnologije.

dasHHa
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 1:21 (dasHHa).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

Windowsi nisu optimizirani za SSD-ove, a i sami SSD-ovi nisu dovedeni do savršenstva(iako tvrde suprotno), to dvoje zajedno čini FATAL EROR.

 

 

Kada bi spustili cijenu, RMA bi donekle bio opravdan. Količina novca koje izdvajamo nije opravdana, samo grabe novac, jer moraju razvit tehnologiju, tako da teza o nama kao zamorcima je točna tj. našeg džepa.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2011 1:54 (Wuk19).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

Vlasnik sam Vertex 1 (30 i 60 GB), Vertex 2 (60 GB, mislim 3x nm jer je kupljen dost davno) i Agility 2 (120 GB), sto na desktopovima, sto u net/noteboocima. Svi rade kao OS diskovi. 

 

S niti jednim nemam ama bas nikakvih problema - svi rade besprijekorno, ukljucujci i nadogradnje FW, pogotovu s najnovijom verzijom OCZ Toolboxa.

 

Cak i ako eventualno riknu, nije strasno jer su mi uzeli puno manje zivaca nego HDD-ovi (pogotovu WD (Raptori)) koji su nista drugo do nabrijane, drndave i nepouzdane gramofonske ploče. U jednom trenutku sam mislio umjesto Agility-ja uzeti Intelov 310, al sam odustao, što se kasnije pokazalo kao dobar potez jer Intel ima problema s FW.

 

 

"Nedostaci":

 

- prvotno flash-anje Vertex 1 diskova zbog obvezne upotrebe jumpera (a i mislim da je takvo flash-anje brisalo cijeli disk).

 

- (u net/noteboocima) ne trose puno manje struje od HDD-a niti se nesto manje griju

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2011 17:08 (GuruCH).
16 godina
offline
OCZ SSD Iskustva

Meni za 15-20 dana stiže Agility 3 60GB pa napravim neki mali review ako ste zainteresirani {#}

Moj PC  
6 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
GuruCH kaže...

Vlasnik sam Vertex 1 (30 i 60 GB), Vertex 2 (60 GB, mislim 3x nm jer je kupljen dost davno) i Agility 2 (120 GB), sto na desktopovima, sto u net/noteboocima. Svi rade kao OS diskovi. 

 

S niti jednim nemam ama bas nikakvih problema - svi rade besprijekorno, ukljucujci i nadogradnje FW, pogotovu s najnovijom verzijom OCZ Toolboxa.

 

Cak i ako eventualno riknu, nije strasno jer su mi uzeli puno manje zivaca nego HDD-ovi (pogotovu WD (Raptori)) koji su nista drugo do nabrijane, drndave i nepouzdane gramofonske ploče. U jednom trenutku sam mislio umjesto Agility-ja uzeti Intelov 310, al sam odustao, što se kasnije pokazalo kao dobar potez jer Intel ima problema s FW.

 

 

"Nedostaci":

 

- prvotno flash-anje Vertex 1 diskova zbog obvezne upotrebe jumpera (a i mislim da je takvo flash-anje brisalo cijeli disk).

 

- (u net/noteboocima) ne trose puno manje struje od HDD-a niti se nesto manje griju

 

Koji OSevi su gore??

dasHHa
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
DigiMagic kaže...

Revodrive je isto zeznut za instalaciju - imao sam konstantno BSOD tijekom instalacije Windowsa dok nisam na nekom forumu pronašao da moram privremeno isključiti u BIOS-u sve SATA kontrolere na ploči, pa ih smijem uključiti tek nakon instalacije.

 

Ali otad radi savršeno, ne mogu vjerovati koliko puno vremena treba klasičnom disku (koji imam na poslu) da podigne Windowse ili išta pronađe...

 

Opekao se OCZ sa prvom i drugom generacijom SSD-a kad su u pitanju chipseti i SATA protokoli pa je ulozio napore da razvije svoje specificne kontrolere i tako nakaci SSD direktno na PCI-EX sabirnicu.Pored HSDI,Reva,Ibisa i Z-drive od danas i Revo hybrid ce dolaziti u obliku PCI-express kartice.Ovo je dobro jer eliminise probleme koje sam i ja imao,narocito sa internal RAID0 SSDima.Ali velikim dijelom je OCZ iskoristo kupce 1.i2. generacije da bi razvio 3.generaciju SSD-a.

Dali si imao problema nakon instalacije OS-a?

dasHHa
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
dasHHa kaže...

Opekao se OCZ sa prvom i drugom generacijom SSD-a kad su u pitanju chipseti i SATA protokoli pa je ulozio napore da razvije svoje specificne kontrolere i tako nakaci SSD direktno na PCI-EX sabirnicu.Pored HSDI,Reva,Ibisa i Z-drive od danas i Revo hybrid ce dolaziti u obliku PCI-express kartice.Ovo je dobro jer eliminise probleme koje sam i ja imao,narocito sa internal RAID0 SSDima.Ali velikim dijelom je OCZ iskoristo kupce 1.i2. generacije da bi razvio 3.generaciju SSD-a.

Dali si imao problema nakon instalacije OS-a?

Ništa u vezi Revodrivea. Windowse sam instalirao samo jednom, Revodrive i matičnu nisam flashao, sve radi fino.

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

               Koji OSevi su gore??

 

 

Win 7 (32 i 64-bit) i Win XP (32-bit)...

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2011 8:59 (GuruCH).
16 godina
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
DigiMagic kaže...
Ništa u vezi Revodrivea. Windowse sam instalirao samo jednom, Revodrive i matičnu nisam flashao, sve radi fino.

 

Koji točno Revo imaš? da li mu treba neprikidno napajanje, jer sam općenito čuo/čitao da SSD-ima treba konstantan dotok struje bez "štucanja".

15 godina
odjavljen
offline
OCZ SSD Iskustva

Imam Vertex 2 80 Gb koji koristim pod Win 7 64 bit i nikad nisam imao problema. Sve je podešeno prema preporukama na OCZ forumu.

Moj broj mobitela- 091 172 6697
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
makopos kaže...

Koji točno Revo imaš? da li mu treba neprikidno napajanje, jer sam općenito čuo/čitao da SSD-ima treba konstantan dotok struje bez "štucanja".

Mislim da OCZSSDPX-1RVD0120 (X2, 120 GB), ne da mi se sad tražiti kutiju. Treba li mu neprekidno napajanje, ne znam jer nisam vidio kako radi bez njega - imam UPS već par godina jer tu kod mene ne baš svakog dana, ali često ima problema sa strujom. Uglavnom sve što je spojeno na UPS bolje radi. {#} Ranije mi se npr. po ljetu znalo događati, kako susjed nešto vari, tako se meni resetira stroj svaki put kad mu se zalijepi elektroda ili što se već dogodi, uglavnom čuo sam po zvuku...

 

14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

OCZ Agillity 3 od 60GB, radi super out of the box.

 

Samo mi je glupo što se ne dobija nosač s njim kao sa Vertexom.

A vertex je 10mb/s brži i nepotrebno skuplji.

 

Agillty3

Vertex3

 

 

256M 256M
2G 2G
Ovo se ne dobije jbg. Ovo se ne dobije jbg.
Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
Don Kihoty kaže...

OCZ Agillity 3 od 60GB, radi super out of the box.

 

Samo mi je glupo što se ne dobija nosač s njim kao sa Vertexom.

A vertex je 10mb/s brži i nepotrebno skuplji.

 

Agillty3

Vertex3

 

 

Razlike između vertex 3 i Agility serije ima i to kod načina zapisivanja podataka kompresiranih i nekompresiranih.

14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

Premala razlika. I jedan i drugi, zapravo svi SSD-ovi SandForce kontrolera kompresirane i nekompresirane podatke

obrađuju isto. Normalno da nekompresirane obrađuju brže jer ih sami sažimaju i brže skladište, dok već

kompresirani podatak sporije skladište jer nema sažimanja.

 

Razlika je u 10mb/s read i 5mb/s write, te 10.000 IOPS-a kod random write, i to je to.

 

Imaš i Vertex3 Max IOPS model, kao što samo ime kaže, nabrijani je BIOS samog kotrolera

i time povećan max IOPS, i to je uglavnom to. Zanemarivi dobitci u performansama naspram cijene.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

evo da se i ja malo javim,imam od ovog vikenda vertex 3 od 120 gb,zadnji 2.11 firmware,bios na ploci je isto zadnji 2.00,e sad,frisko snimljeni winsi na njega win 7 64 bit,e sad pitanje,citao sam da treba to u biosu prebacit u AHCI nacin rada a moj je u IDE,jer mi zato brzina manja? od 350 - 420 mb/s, po benchu,a ako prebacim u ahci mod nemogu bootat winse,stalno greska,bootmgr is missing,lud sam vise,please help.tnx

Heroes get remembered, but legends never dies.
14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?73355-Change-from-IDE-to-AHCI-after-Installation

 

Nisi prebacio na AHCI i digao windowse, nego si dizao preko IDE moda.

 

Ali evo ti gore riješenja. {#}

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

e da to je sad posel,hvala DON,znao sam da si majstor,eto uzivjte u slici,mislim da je to sad ok brzina.

Heroes get remembered, but legends never dies.
14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

Vidiš koliko je Vertex3 zapravo MINIMALNO brži od Agillity3.

A kod 60GB V3 je ta razlika još manja, jer s manjim kapacitetom manje su i performanse.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

da istina,ali naspram hdd-a ovo je ludilo,ludilooo.

wins exp index wins exp index
Heroes get remembered, but legends never dies.
13 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
ljubo2mad kaže...

e da to je sad posel,hvala DON,znao sam da si majstor,eto uzivjte u slici,mislim da je to sad ok brzina.

Eto i moga Agility 3 60GB za usporedbu :)

 

Danas sam na novo instalirao windowse, a zaboravio sam flashat disk sa 2.08 na 2.11. Don što da radim? Da pustim na 2.08? (Do sad mi je se jednom u tjedan dana pojavio bsod) 

 

Hvala

R.I.P. EnlightenedPh oenix 24.6.2011.
14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

Ja bi flashnuo, imaš na OCZ forumu super instrukcije, i imaju super software za to, malo kompliciranije od Corsaira, ali zato potpunije.

 

Moj je došao sa 2.11

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

pozdrav ja sam kupio jučer ocz agility 3 60GB i pratio sa guru3d kako podesiti najbolje i evo rezultata malo bolje pokazuje nego sam vidio kod drugih neznam ak je to matična lili što je u ahci modu pozdrav

 

prema ovim instrukcijama sam podesio:

 

http://www.guru3d.com/article/ocz-agility-3-review/6

 

 

što se tiče windows expirience indeksa kad sam cpu stavio na 4.4 bodovanje diska mi je bilo 7,7 xd a cpu 7.6 onda sam kloknuona 4.6 kao na slici i dobio cpu 7.7 a disk 7.6 xD

 

 

(što se tiče benchmark teme vidio sam da ljudi jako varaju i to 70% ja sam sve iztestirao sve klokao cpu na 4,6  odključao grafu i mogu reč da u svim testovima ljudi lažu sorry zbog spama al morao sam pošto ovdje vidim realne testove al što se tiče 3dmarkt unigen dirt3 i ostalo ljudi varaju i to debelo) pozdrav

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.9.2011 9:19 (BugUser).
13 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva
Don Kihoty kaže...

Vidiš koliko je Vertex3 zapravo MINIMALNO brži od Agillity3.

A kod 60GB V3 je ta razlika još manja, jer s manjim kapacitetom manje su i performanse.

Mislim da je na Anadtech-u bila usporedba u kojem je Vertex 3 opravdao svoju cijenu nasparam Agilty-a.

 

Nije regularno samo gledat usporedbe iz Atto-a i to na qd-4, malo više testova i razlika bi bi bila veća.

12 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva

pooz imam crucial m4 ssd i zanima me kako koristiti s.m.a.r.t. na njemu

Pero
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

pozz ovo je OCZ tema, i već si pitao TU

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Re: OCZ SSD Iskustva

sry

Pero
13 godina
neaktivan
offline
OCZ SSD Iskustva
Ocz vertex plus..procitao puno losih reviewa,pa se sad dvoumim..vasa iskustva?
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice