Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 270.526
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Excel pomoć

B1=IF(AND(A1>=8;A1<=24);C1*D1;"")

 

 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Jel ima nekoga tko mi može na PP pomoć sa 2 funkcije za jedan Excel file? Sve sam uspio izguglat ali sam na ove 2 zapeo.

 

Na jednoj trebam da zbraja stupce A samo u slučaju ako su C i D različiti jedni od drugih ( pretpostavljam SUMIFS funkcija ).

Na drugoj trebam da zbraja stupce A samo u slučaju ako je u stupcu C broj veći od 90 ( pretpostavljam SUMIF funkcija )..

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Excel pomoć

Prvi dio:

Uvedeš pomoćni stupac, npr. B koji uspoređuje podatak u C i D, ako su isti vraća 1, ako su različiti vraća 0:

B1=IF(C1=D1;1;0)

I onda sumiraš kao i u drugom primjeru: =SUMIF(B1:B20;"=0";A1:A20)

 

Drugi dio:

=SUMIF(C1:C20;">90";A1:A20)

 

 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Ivan35 kaže...

Prvi dio:

Uvedeš pomoćni stupac, npr. B koji uspoređuje podatak u C i D, ako su isti vraća 1, ako su različiti vraća 0:

B1=IF(C1=D1;1;0)

I onda sumiraš kao i u drugom primjeru: =SUMIF(B1:B20;"=0";A1:A20)

 

Drugi dio:

=SUMIF(C1:C20;">90";A1:A20)

 

Hvala ti puno, ali zanima me jel se ovaj 1. dio može rješit bez pomoćnog stupca? Ovo je kao neki "spreadsheet" koji će bit dostupan followerima od ovog lika pa sve treba bit uredno.

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
10 godina
offline
Excel pomoć

Nisam siguran, a sad vidim da je moglo i ovako: B1=C1-D1 i onda je formula: =SUMIF(B1:B20;"<>0";A1:A20)

Možeš taj stupac sakriti, npr. baciš ga negdje na kraj sheeta i smanjiš širinu na 0, ili još bolje staviš na poseban sheet i onda cijeli sheet sakriješ.

 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Ivan35 kaže...

Nisam siguran, a sad vidim da je moglo i ovako: B1=C1-D1 i onda je formula: =SUMIF(B1:B20;"<>0";A1:A20)

Možeš taj stupac sakriti, npr. baciš ga negdje na kraj sheeta i smanjiš širinu na 0, ili još bolje staviš na poseban sheet i onda cijeli sheet sakriješ.

Ajoj, ja sam tek sad shvatio da to neće funkcionirat jer su u prvom slučaju u pitanju tekstualne vrijednosti a ne brojčane..

Jel imaš neku ideju kako bi to isto mogao izvesti samo sa tekstualnim vrijednostima? Ja sam stvarno bez ideje, cijeli dan me ovo muči..

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
10 godina
offline
Excel pomoć

Tekstualne vrijednosti uspoređuješ isto kao i numeričke sa funkcijom IF kao što sam prvo napisao.

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
Ivan35 kaže...

Tekstualne vrijednosti uspoređuješ isto kao i numeričke sa funkcijom IF kao što sam prvo napisao.

Izgleda da radi, hvala ti puno. Još samo zadnja stvar - vraća mi jedinicu i ako su ćelije prazne. Kako mogu "excludeat" ove prazne ćelije, da mi kod njih baca 0?

Mislim da ide preko AND funkcije tako da obje ćelije moraju bit različite od 0 i različite jedna od druge, ali se ne sjećam kako bi to složio, već 2 godine nemam informatiku.. 

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
10 godina
offline
Excel pomoć

B1=IF(AND(C1=D1;C1<>"");1;0)

 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Excel pomoć
Tomek.Klc kaže...

Jel ima nekoga tko mi može na PP pomoć sa 2 funkcije za jedan Excel file? Sve sam uspio izguglat ali sam na ove 2 zapeo.

 

Na jednoj trebam da zbraja stupce A samo u slučaju ako su C i D različiti jedni od drugih ( pretpostavljam SUMIFS funkcija ).

Na drugoj trebam da zbraja stupce A samo u slučaju ako je u stupcu C broj veći od 90 ( pretpostavljam SUMIF funkcija )..

 Slično kao što sam ti napisao u PP, ovo isto možeš riješiti sa SUMPRODUCT:

 

=SUMPRODUCT(--(C3:C10<>D3:D10);A3:A10)

 

=SUMPRODUCT(--(C3:C10>90);A3:A10)

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 10:11 (Ivan35).
10 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav, imam 2 kolone N i P ukoliko kolona P nema nikakve vrijednosti želim da mi se u istom redu u koloni N postavi da je ćelija prazna kao i u koloni P.

Slika sa primjerom http://prntscr.com/byyzaz

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
qwertzii kaže...

Pozdrav, imam 2 kolone N i P ukoliko kolona P nema nikakve vrijednosti želim da mi se u istom redu u koloni N postavi da je ćelija prazna kao i u koloni P.

Slika sa primjerom http://prntscr.com/byyzaz

Nije jasno kako si došao do brojeva u stupcu 'N'. Jesu li ti brojevi rezultat formule ili ručno upisani?

Probaj jednu od formula.

U ćeliju 'N2' postavi fromulu i kopiraj je do zadnjeg reda (brzo kopiranje formule).

 

 =IF(P2="";"";formulakojavraćabroj)
ili
 =IF(P2="";"";4464&ROW(A4576))

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Kada radim u excelu i želim sa alt+tab prijeći na drugi prozor moram stisniti dva puta alt+tab da bi prebacio.

dok mi iz svih ostali prozora odmah prebacuje.

ima li to neke veze sa postavkama u excelu?

 

EDIT:

Sad sam primjetio da se to događa samo kada imam otvorenim više excel tablica

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.8.2016 8:11 (dRoID).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdav ako itko mi može pomoći riješiti ova tri zadatka?

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

1. za otplatu kredita (jednakih godišnjih anuiteta !) koristi funkciju
=PMT(kamata/100;rok_otplate;-iznos_kredita)

za obračun štednje koristi formulu
=iznos_štednje*(1+kamata/100)^rok_štednje

razlika kredita za 10 g i štednjeza trebala bi biti €-47.455,40
razlika kredita za 20 g i štednjeza trebala bi biti €+36.321,84

2. za posudbu koristi formulu
=iznos_posudbe*(1+kamata/100)^mjesec_dana

za 30 dana trebaš vratiti €1811,36

3. sinus je sinus. imaš funkciju =sin(kuta). Ako u A1 upišeš kut -191 pa u A2 kut -190, onda za dalje samo označi ove dvije ćellije pa puvuci na dolje kvadratić u desnom donjem kutu. U B1 upiši korekciju od 5, u C1 zbroji A1+B1, pa u  D1 upiši = SIN(C1). Formule u B1, C1 i D1 skopiraj do kraja u stupcu A (do +191stupnja). i to je to

za -191+5 trebao bi dobiti -0,602024 
za -190+5 .... -0,34662


sad iz toga možeš dobiti linijski graf koji će lijepo predočiti sinusnu funkciju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.9.2016 12:41 (mikulam).
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

radi se o excelu 2010.

kad označim raspon čelija u excelu A na listu 1 i kopiram to na list 2 radi sve kako treba,odnosno ima mogučnost i posebnog lijepljenja (druga slika jedan exel A)

kad označim raspon čelija u excelu A na listu 1 i kopiran to na drugi excel B tada nemam sve mogučnosti,odnosno nemogu koristiti posebno lijepljenje (prva slika dva excela B)

 

možda netko zna u čemu je problem...

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.10.2016 21:20 (gorkix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Excel pomoć

Radim na opakoj formuli u Excelu i zapeo sam na jednoj stvari - trebam da mi Excel uzme vrijednost iz ćelije BX, pri čemu je X broj koji se mijenja.

Taj X je izračunat u drugoj ćeliji.

Dakle kako natjerati da Excel prepozna da ako sam dobio X=4 u ćeliji da on mora onda uzeti vrijednost iz ćelije B4?

 

Detaljnije: Mora mi početi zbrajati vrijednosti od ćelije B4: do trenutnog B retka (radi se o jednom iterativnom procesu kod kojeg se počinje sumirati vrijednosti nanovo iz iduće retka ako su ispunjeni određeni uvjeti).

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Excel pomoć
Rakun kaže...

Radim na opakoj formuli u Excelu i zapeo sam na jednoj stvari - trebam da mi Excel uzme vrijednost iz ćelije BX, pri čemu je X broj koji se mijenja.

Taj X je izračunat u drugoj ćeliji.

Dakle kako natjerati da Excel prepozna da ako sam dobio X=4 u ćeliji da on mora onda uzeti vrijednost iz ćelije B4?

 

Detaljnije: Mora mi početi zbrajati vrijednosti od ćelije B4: do trenutnog B retka (radi se o jednom iterativnom procesu kod kojeg se počinje sumirati vrijednosti nanovo iz iduće retka ako su ispunjeni određeni uvjeti).

 

Trebati ćeš VBA za to.

Ovdje pogledaj kako se selektiraju ćelije ili rasponi:

https://support.microsoft.com/en-us/kb/291308

 

14 godina
offline
Re: Excel pomoć

Ne treba, evo uspio sam riješiti preko INDIRECT i ADDRESS FUNKCIJE i dobio sam ovako neku funkciju AVERAGE((INDIRECT(ADDRESS(I3;2))):B4)  [napomena: to je samo dio formule].

Svejedno, hvala na trudu!

15 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav. Potrebna mi je pomoć oko excel formule za cijenu prevoza.

 

Znači trebao bih da kad upišem vrijednost u jednu ćeliju u drugoj ćeliji mi izađe rezultat. E sad, ono što mene muči je uslov u ćeliji sa rezultatom.

 

Da vam objasnim na konkretnom primjeru.

 

 

Dakle prevoz se plaća po toni. Ako je utovareno ispod 19 tona onda se fakturiše kao da je utovareno 19 tona  a ako je utovareno iznad 19 tona onda se fakturiše utovarena količina. Ja bih trebao da mi ćelija sa rezultatom uzima u obzir taj uslov. Npr. Ako ja napišem 15 da mi računa kao da je 19 a ako napišem da je 20 da mi računa sa 20. 

 

Svaka pomoć je dobro došla.

 

Hvala.

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

No problem, probaj recimo s IF funkcijom tipa:

 

=IF(A2<19;19;A2)

 

A2 je ćelija gdje je upisana količina utovara.

 

Javi ako funkcionira!

15 godina
offline
Excel pomoć

Rješeno na sledeći način:

 

=IF(G2<=19,PRODUCT(19*H2),IF(G2>19,PRODUCT(G2*H2)))

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

Drago mi je što si uspješno riješio problem.

 

Mada bi ja to pojednostavio kao:

 

=IF(G2<19;19*H2;G2*H2)

7 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Dobra Večer,

 

ja malo Back to school..

gledam ove pivot tablice, pratim tutorial koji sam našao..

pitanje je da li mogu nekako da dobijem sumu pod F1  npr za A1+B1+...+E1

ovdje u tutorijalima svi samo pokazuju zbrajanje A1+A2+..+A6

Znači samo se zbraja vodoravno ali ne i okomito?

Hvala

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Riješeno

Sveznadar stvarno zna sve..naj za refresh

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Treba mi formula koja će samo uzimati broj iz određene ćelije. Znači, nema nikakve operacije, samo "kopiranje" broja iz jedne ćelije u drugu.

 

Ali, u čemu je caka. Kad upišem formulu da npr. uzima vrijednost iz ćelije C5 i kad povučem dolje on automatski u ćeliju ispod uzima vrijednost iz ćelije C6, tj. iz ćelije ispod prvonavedene. Meni treba da on u ćeliju ispod uzima vrijednost iz ćelije C8, na ispod C11 pa C14... Znači, kad povučem onako dolje da se automatski generiraju ćelije, treba mi da se uzima vrijednost iz svake treće ćelije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Excel pomoć

B5=OFFSET(C5;(ROW()-5)*2;0)

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2016 22:46 (Ivan35).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel pomoć

Pozdrav ljudi,

 

Imam mali problem s Excelom vezan uz interpretaciju podataka.

Naime, importam hrpe podataka iz .txt datoteke u Excel gdje trebam obaviti proračun. (Slika 1.)

Kada importam podatke u Excel nastupaju problemi, jer vrijednosti u .txt fileu kada su ispod 1, zapisuju se kao ",8" ili ",001" umjesto "0,8" i "0,001".

 

Moje pitanje je kako da hrpetinu podataka u Excelu (Slika 2.) oblika ",8" ili ",001" automatski prebacim u "0,8" ili "0,001" oblik?

 

Hvala

 

;quot;Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu ;quot; Oly_E3
16 godina
offline
Re: Excel pomoć
momak kaže...

Pozdrav ljudi,

 

Imam mali problem s Excelom vezan uz interpretaciju podataka.

Naime, importam hrpe podataka iz .txt datoteke u Excel gdje trebam obaviti proračun. (Slika 1.)

Kada importam podatke u Excel nastupaju problemi, jer vrijednosti u .txt fileu kada su ispod 1, zapisuju se kao ",8" ili ",001" umjesto "0,8" i "0,001".

 

Moje pitanje je kako da hrpetinu podataka u Excelu (Slika 2.) oblika ",8" ili ",001" automatski prebacim u "0,8" ili "0,001" oblik?

 

Hvala

 

 

 

Riješio sam.

 

U Excelu mi je bilo namješteno da se decimalna mjesta odjeljuju s ".", promjenio sam u "," i sad sve funkcionira (Excel mi dopušta računjanje).

;quot;Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu ;quot; Oly_E3
14 godina
offline
Excel pomoć

Postoji li nacin da konvertiram kompletan excel da se niti jedna formula ne vidi odnosno da se formule konvertiraju u brojeve i da je sve fixno?

Problematika je ta sto na faksu zaradujem lovu tako da ljudima rjesavam programe, oni dobiju ocjenu ja lovu, ali zna mi se desiti da me traze da vizualno nesto promjene, a ja im ne mogu dati svoj excel jer je pun formula i da mi netko ne uzme " recept za zaradu ", pa bi htio konvertirati excel u fixne brojeve, tako da ako promjeni nesto da nema niti jedne formule da se nadalje ne racuna nista. Ako convertiram u Word onda je sve zbrda zdola.

 

 

EDIT: Imam privremenu opciju. Copy sve iz prvog excela... Paste Values u drugu excel tablicu.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.1.2017 10:34 (Fake_Alert).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice