Excel - potrebna pomoć

poruka: 3
|
čitano: 5.657
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
protjeran
offline
Excel - potrebna pomoć (consolidate?)

Pozdrav svima,


Imam dvije tabele sa razlicitim podacima ali koji su vezani sadrzajem.

 

U prvoj tabeli imam skoro sve podatke i u ovu tabelu moram ubaciti i podatke iz druge. Problem je sto ne mogu samo kopirati iz jedne pa zalijepiti u drugu jer mi podaci neće biti u istim redovima.

 

U drugoj tabeli imam samo 2 reda podataka, od kojih mi je drugi bitan za kopirati. Zajednicka stvar u obe tabele su nazivi, koje imam u prvoj tabeli a i u drugoj uz ove podatke koje hocu kopirati. Ti nazivi su mi veza kako bih znao sta gdje ide.

 

Eh, problem je sto nemam isti broj podataka, nego u prvo tabeli imam dosta vise podataka nego u ovoj drugoj, tako da mi nisu u istim celijama po redoslijedu.

 

Potrebno mi je da kopiram te podatke iz druge tabele u prvu, ali je bitno da te podatke ubaci na pravo mjesto, kako bih to mogao izvesti?

Moram napomenuti da ručno ne ide, jer se radi o baš mnogo podataka.

 

 

Evo par slika kao primjeri:

 

Tabela 1:

[img]https://i.imgur.com/k3N8bvR.png[/img]

 

Tabela 2:

[img]https://i.imgur.com/BvE8uYk.png[/img]

 

EDIT:

Malo sam guglao i cini mi se da bi se ovo moglo uraditi sa "Consolidate" funkcijom jer opis radi bas to sto meni treba, samo sto ne mogu ustimat da proradi funkcija....

 

 

EDIT 2: Moram napomenuti da sam vec uspio preko add-ina uraditi ovo sto sam htio, add in se zove "Ablebits Data" Merge duplicates wizard.

Sve je super uradilo, samo je problem sto je pola podataka odradilo a pola nije, a to je zato sto pola podata ima identican naziv firmi a druga polovica ima u prvoj tabeli dodatno link pored imena sto ga cini drugacijim od naziva u drugoj tabeli.

Sada trazim nacin da i te skoro identicne "slicne" uvezem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 11:30 (arnes_king).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Excel - potrebna pomoć

...

Palo mi napamet da lookupiras ali to nece ici ako nisu isti nazivi u baznoj tablici iz povlacis podatke.

Ubaci dodatni stupac, u kojem ces povuci ove nazive do odredjenog broja znakova do kojeg su isti, pa onda preko njega povlaciti podatke

Ako su podaci s imenom ponavljajuci onda samo pivot iz te bazne tablice...pa ce uz isto ime povezati razlicite brojeve

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2018 14:40 (lav1000).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Excel - potrebna pomoć
lav1000 kaže...

...

...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice