Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

poruka: 7
|
čitano: 1.170
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

Ovo mi je upalo u oko pa za one koji su koristili Megu za cloud storage kao i ja, osigurajte si podatke.

 

"I'm not involved in Mega anymore. Neither in a managing nor in a shareholder capacity. The company has suffered from a hostile takeover by a Chinese investor who is wanted in China for fraud. He used a number of straw-men and businesses to accumulate more and more Mega shares. Recently his shares have been seized by the NZ government. Which means the NZ government is in control. In addition Hollywood has seized all the Megashares in the family trust that was setup for my children. As a result of this and a number of other confidential issues I don't trust Mega anymore. I don't think your data is safe on Mega anymore. But my non-compete clause is running out at the end of the year and I will create a Mega competitor that is completely open source and non-profit, similar to the Wikipedia model. I want to give everyone free, unlimited and encrypted cloud storage with the help of donations from the community to keep things going."

 

Izvor

 

 

You don't fucking play a videogame for 30 minutes... You spare at least an hour and a half. And end up playing 3 hours.
Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

Moje datoteke su preseljene na pCloud. Bila akcija u kojoj korisnici OneDrivea dobivaju 50 GB zauvijek. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

O ne opet pregolem backup....

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

e jbg ga bas :( :( :(

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

Dobro je pa sam sve ionako backupirao na 3 mjesta - Google Drive, Dropbox i Mediafire (barem ovo što mi je fakat bitno, ostalo je na raznim servisima i na drugom kompu)

My website/blog: http://markoidzan.com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

.....

 

.......
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Moguće gašenje Mege Kima Dotcoma

Kaže Mega is not safe anymore. A kad je bio safe (uključujući i prethodni megaupload)?

Radije bih narkomanu dao bicikl na čuvanje...

Potpis!
Moj PC  
0 2 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice