Vivaldi Tech Preview

poruka: 14
|
čitano: 3.204
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Danas je izašla Opera 27. Ali to je potpuno nebitna vijest, jer napokon možemo skinuti pravog nasljednika stare Opere - Vivaldi. 

https://vivaldi.com/#Home

 
2 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Vivaldi Tech Preview

 Isprobao. Kako su i sami rekli, tech preview je samo da se vidi u kojem pravcu idu.

I svidja mi se. Poprilicno. Mislim, nije to ni blizu browsera kojeg mozes svakodnevno koristiti. Ali su na jako dobrom putu. I napokon ponovno tab stacking. Ovo izgleda kao da ce Opera napokon dobiti pristojnog nasljednika. Opera Next to definitivno nije, a sve je ocitije da to nikad nece ni postati.

 

Sa velikom dozom entuzijazma cu pratiti daljnji razvoj Vivaldia :)

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Vivaldi Tech Preview

sramota za reć, al kako mjenjam tabove u tab stackingu?

ili se mogu mjenjat samo kada se razbije stack?

i dali postoji nekakva mouse gesta za razbijanje stacka, ili samo preko desnog klika?

I'm Afraid of Americans
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vivaldi Tech Preview

007, samo "odmori" miša iznad stacka i pojaviće ti se preview za sve tabove u stacku.

 

Skinuo pre par minuta. Definitivno ono što je Opera trebala da postane nakon prelaska na Chromium. Rana faza i dosta featurea je "coming soon", ali već je bogatija od sadašnje zvanične Opere.

 

Zapravo, neke stvari su već unapređene u odnosu na staru Operu, na primer Notes (feature koji mi je možda najviše nedostajao u novim verzijama), kojima se sada može pridodati screenshot i povezani URL, a mogu se i organizovati po folderima.

 

Vidi se da je preview verzija, zaista ima puno bugova, ali svi deluju relativno sitno. Najiritantnije je što svaki pritisak na - i + menja zum i, iako je gomila shortcuta konfigurabilna (pri čemu se istoj akciji može istovremeno dodeliti više tastera ili njihovih kombinacija), nisam našao gde ovo mogu da izmenim.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Možeš preko Tab previewa, a možeš preko kratica na tastaturi. Sa 3 i 4 ili Ctr+3 i Ctrl+4.

 

Ima nekih načina da se instaliraju i ekstenzije, ali zasada ih dosta ne radi kako treba. Adblock se može direktno instalirati sa getadlock.com. Ali čini mi se da baš ne uklanja dobro. I ne možeš posebno blokirati sadržaj. Ima na desnom kliku opciju ali ne radi ništa.

Onda ima način da skineš ekstenziju, promjeniš joj format u zip. Odzipuješ u folder, i onda ukucaš vivaldi:extensions, uključiš Developer mode, i onda Load unpacked extension...

Ali kao što rekoh, neke neće raditi kako treba.

Extenzije možete skinuti sa https://addons.opera.com/en/extensions

Kad otvoriš u Vivaldiju, pisaće da skineš Operu. Ali samo ideš Add to Opera, i onda dole get it anyway.

Chrome extenzije se mogu skinuti sa ovom stranicom: http://chrome-extension-downloader.com

Samo ubaciš link od extenzije.

 
0 0 hvala 2
16 godina
offline
Vivaldi Tech Preview

tnx obojici... isključio sam bio tab tooltips, pa nije htjelo prikazati sve u stacku na mouse hover... 

i meni su notesi bili najdraži feature u staroj Operi...probao tonu extenzija i za FF i za Chrome, sve su kilave

Ovi notesi u Vivaldiju su jako blizu Operinih, ali.... nije to-to...

donji prozor se ne može resize...za editirat note moraš ući u edit mode (wtf?!)

snimanje snapshota je kul opcija na prvi pogled, ali na drugi mi nepotrebno zauzima prostor, i ja sad imam oko 700 notesa (linkanih) kada bi barem pola njih imalo screenshotove, cijeli browser bi mi se zagušio (slike su velike u memoriji, od cijele stranice, u base64...nemalo memorije guta)...

 

 

iskreno, mislim da neće sa ovim preživit

Možda godinu, godinu i pol, ali skinovi za Chromiume umiru ko mušice, a ovo je čisti HTML5 skin sa forama u JS da bi imitirao stare feature....

Kad je jedan Comodo koji izdaje Dragona, u zadnjih 10 mjeseci izdao 2 verzije ( i još neku brendiranu drugačije), i trenutno je na Chrome 36 (a ja trenutno ovo pišem na Canary 42), a to je nemala firma sa poprilično resursa, sumnjam da će Jon opstati sa ovim...

Početni entuzijazam starih Opera korisnika brzo splasne. Jedino ako bude vezao nekakav servis (osim onog vivaldi.net) i ponudio nešto tržištu zanimljivo.

Sam browser (i kako vidim bez mobilne verzije) teško da će opstati.

Bolje da se skompao sa MSom i ispeglao njihov novi EdgeHTML, napravivši ponovo cijeli Internet Suit na novom enginu za power korisnike.

Jer Chromiumi prvo nisu za takve egzibicije, a drugo teško da će upast negdje između Chrome-a i Opere (i Maxthona i Dragona,....)

 

I'm Afraid of Americans
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Vivaldi Tech Preview

 Prerano sudis. Da li ce uspjeti ili ne, to jos nitko ne zna.

Ali ova prva kvazi verzija nije za nikakva suda, ni dobrog, ali ni loseg. Cisto je tu da pokazu da rade na necem. I meni je to samo po sebi odlicna vijest, jer sadasnja Opera je smijurija koju takodjer mozemo nazvati tech previewom. Samo sto se ona vec dosta dugo razvija za razliku od Vivaldia.

 

Strpimo se barem godinu dana. Tada ce stvari biti kud i kamo jasnije.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Ma vidi se da na ovom Chromiumu se malo toga može uraditi kako treba. Interfejs je zacementiran, ne možeš ništa. Nema šanse da ubace kao na primjer staroj Operi da desni klik na neku traku i onda uklanjaš i li ubacuješ stvari koje ti trebaju.

Ali mislim da se ovo neće baš tako lako ugasiti. Većina Operinih korisnika je ostalo na staroj Operi. Na novoj su više neki novi korisnici, od kojih će Opera teško dobiti neki feedback. To se vidi i po novim stvarima koje (ne)ubacuju. I većina tih korisnika je jedva dočekala ovu vijest. Tamo na Vivaldi.net se skupio skoro čitav comunity, koji je prije bio na MyOpera. I vidi se već u ova dva dana koliko je samo živnuo forum. Ispisalo se masu toga.

 

Ti ostali Chromium skinovi odmah u startu nisu imali bazu korisnika, koju je svakako teško osvojiti u ovom trenutku, pored Chromea i Firefoxa. I kako će onda razvijati nove verzije? Ovdje imaš čovjeka koji zna praviti browsere i kojemu ljudi vjeruju. Odmah u startu radi bolji posao od Opere na Chromiumu. Koliko im je samo trebalo za Linux verziju, a ovdje je imaš odmah u startu. Pročitaj šta je još u izradi na njihovoj stranici vivaldi. com, ne .net. ugrađeni mail, mobilne verzije, ekstenzije...

 

A slažem se s tobom da bi im bolje bilo da su krenuli na drugom enginu. Čini mi se da će Edge biti prava stvar. Naravno nabolja stvar bi bila povratak na Presto. Sa njim si mogao činiti čuda. A da su ga do sada razvijali, sad kad je HTML5 finaliziran, bio bi do sada perfektan. Ali sad je u Operinim rukama. Ja očekujem da će većina Opera korisnika preći. Pa kad Opera počne padati možda se dogovore nešto pa ožive Presto.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Vivaldi Tech Preview

Ne sprjecava njih blink engine da naprave sve sto su prije imali. Ni malo. Nije engine kriv, vec oni samo. Vecina programera ih je napustila, a ocito to nisu bili pripravnici, vec glavne face.

Nadalje, mogli su zadrzati recimo presto, samo izbaciti svoj Carakan i ubaciti Googleov V8 kad je JS u pitanju. No nisu, preuzeli su cijeli engine. Vjerojatno je google posteno iskeshirao za ovo, jer drugog logicnog objasnjenja ne vidim.

 

Ovaj clanak ima dosta zanimljivih stvari:

http://www.zdnet.com/article/show-me-the-money-how-opera-started-thinking-about-the-bottom-line-and-what-that-did-to-its-software/

 

Ukratko, domogli su se love. A onda odhebali sve kako bi dosli do jos vise love.

Na kraju bi mogli lagano sve to popusiti. Jer vecina korisnika je ostala na O12, neki poput mene i dalje traze alternative, neki su ih i nasli. Ali obicni fork Chromea me ne zanima. Da me zanima, isao bih na Chrome a ne Operu. Bolje extenzije (iako iste mozes i na operu instalirati), bolja integracija sa google servisima, i kud i kamo bolja sinkronizacija od sadasnje Opere.

 

U ovo vrijeme od kad su presli na Blink, napravili su apsolutno nista. Niti ista vise i ocekujem od njih. Za mene osobno su mrtvi, zato se vec duze vrijeme nadam nekom browseru koji ce pokusati postici ono sto je prijasnja Opera imala.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Ne postoji nijedan Chromium klon da ima mogućnost uređivanja interfejsa. Ako nije do njihovog enginea onda ja ne znam do čega je...

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Vivaldi Tech Preview

Blink je ustvari fork WebKita, jel tako?

Do prije godinu - dvije i Chrome je bio Webkit based.

 

Pogledaj Safari na Macu. Drugacije izgleda, drugacije se ponasa, itd. Ima cak i sidebar. 

Sad, nije da su morali ici na Chromium. Nisu. Mogli su samo uzeti webkit ili blink (isti vrag) i raditi ono u cemu su bili uvjerljivo najbolji. Zato sam i rekao sto sam napisao za blink engine.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Sada pitanje,Otter browser ili Vivaldi?
Obadvoje su u biti uzeli istu inspiraciju.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vivaldi Tech Preview

Otter je amaterski projekat. Nikad to neće ličiti na normalan browser.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vivaldi Tech Preview
Bilal kaže...

Otter je amaterski projekat. Nikad to neće ličiti na normalan browser.

 Nedavno sam ga isprobao. Bio sam na OSX-u, i nema ni dmg, ni pkg, ma nicega.

Morao sam skinuti source i sam to srediti. Kad sam napokon sredio, pola stvari mi ne radei. Toolbar mi uopce ne prikazuje npr. Otter je projekt jednog velikog zaljubljenika u Operu koji je preuzeo na sebe da napravi novu Operu. Ima par pomocnika, i sve je to pohvalno. Ali ne vjerujem da ce daleko dogurati, jer za nesto vise treba vise ljudi, i posvetiti se samo tom projektu. 

 

Svaka cast liku, ali sam istog misljenja kao i ti. No unatoc tome liku zelim svu srecu ovog svijeta. Ja bi bio najsretniji da uspije nesto napraviti od toga.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice