Instalacija Win 7 na gpt particiju

poruka: 14
|
čitano: 5.827
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Win 7 na gpt particiju

Prilikom pokušaja instalacije pojavila se poruka da nije moguće instalirati Windowse 7 jer je particija gpt. Prema informacijama na internetu išao sam postupkom:

u instalaciji sam kliknuo alt+f10, diskpart, clean. Kada je disk obrisan pokrenula se instalacija ali je na hdd-u ostala blokirana particija (cca 700 Gb) koju nije bilo više moguće

ni prijaviti ni formatirati ni promijeniti veličinu, ama baš ništa. Pošto sumnjam da je disk pokvaren (malo je korišten) kojim bi postupkom mogao aktivirati tu particiju.

MB je Asrock, sa uefi postavkama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 23:09 (Mac_os).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
Mac_os kaže...

Prilikom pokušaja instalacije pojavila se poruka da nije moguće instalirati Windowse 7 jer je particija gpt. Prema informacijama na internetu išao sam postupkom:

u instalaciji sam kliknuo alt+f10, diskpart, clean. Kada je disk obrisan pokrenula se instalacija ali je na hdd-u ostala blokirana particija (cca 700 Gb) koju nije bilo više moguće

ni prijaviti ni formatirati ni promijeniti veličinu, ama baš ništa. Pošto sumnjam da je disk pokvaren (malo je korišten) kojim bi postupkom mogao aktivirati tu particiju.

MB je Asrock, sa uefi postavkama.

 Pokušaj s ovim Parted Magic. Napravi bootabilni CD/DVD/USB i pokreni. Nađi HDD i napravi što želiš. Ako s ovim ne ide, ondak je HDD na putu u vječna lovišta.

Šta roda donese, to vrana odnese.
15 godina
online
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju

stariji win ne podržavaju boot s GPTa (w8 nadalje ili server).

podesi uefi i sve povezano.. neke stvari se tek u rebootu pojave kao opcija BIOSa.

HDD može biti u MBR modu, može i MBO-BIOS u UEFI.. ali prvo ga moraš formatirati kao MBR. (može i na drugom računalu ako se ne snađeš).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2016 14:18 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Instalacija Win 7 na gpt particiju

Ekipa dogodilo se sljedeće samo s Windows 10. Nisam ni gledao prije nego sam formatirao particiju C, a na drugoj particiji podaci. Može li se kako doći do podataka. Znam da se može na način da izvadim hard i spojim ga na računalo, ali to nije opcija s obzirom da je to laptop koji je pod garancijom?

 

Potrebno je prebacit disk iz GPT u MBR kako bi mogao instalirat ponovno win10. No prije toga sam kao što kažem formatirao disk.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju

kakve veze ima grancija? ako ti npr naljepnica prekriva otvore, to je protivno pravilima (nevažno).. korisnik smije otvoriti, to je predviđeno. Naravno, ako izazoveš kvar..

 

edit: dok 'potreba' za gpt-mbr je malo nejasna, vrlo vjerojatno, želiš nešto pogrešno.. nešto što nije zapravo problem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 14:31 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju

Zvao sam ovlašteni servis oni su mi rekli da ako budem otvarao sam laptop da garancija više neće biti važeća. Nema onaj klasnični poklopac za disk nego je potrebno gornju stranu skinuti da bi se došlo do diska, ali nema nigdje nikakve naljepnice.

 

Ne dozvoljava mi novu instalaciju "desetke" nakon što sam formatirao disk, kaže da je disk GPT format. Stoga sam zaključio da treba prebacit u MBR.

15 godina
online
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju

-za uređaje koji se mogu otvoriti isključivo u ovlaštenom servisu (poseban alat..) je takva stvar besplatna (mora biti, npr iphone zamijena baterije).. no servis ti je u ovom slučaju rekao glupost.. tj ono što normalno govore (neće reći otvaraj, radi što hoćeš...).

 

postoji normalna procedura, alat, znanje.. ne mijenjaš sam getribu nego ideš majstoru, dok ulje možeš dodati sam na autu.. ista stvar.

-potraži na YT kako se na tvom modelu dolazi do diska i odluči, možeš li ili ne..

važno (slično što kaže servis), ako pri tome oštetiš računalo, to ne pokriva garancija.. tj fizičko oštećenje i sl izazvano nestručnim rukovanjem. No ako ne izazoveš kvar, tad je nevažno, garancija je i dalje tu nepromijenjena.

 

ipak, preporučljivije (jer ako nisi to nikad radio..) je neki live-boto OS/soft. Npr linux distra ili Hirens/miniPE... no pitanje kako ćeš do podataka.. (kompatibilnost, zaštita), ali jednak problem može biti i kad izvadiš disk i spojiš na neko računalo.

 

za osobu koja ima više znanja, možeš i normalan boot-install medij.. ali za razliku od live distre (GUI, klikaš..) moraš znati, koristiti CMD itd. itd..

 

tad to sve prepustiš (ovlaštenom) servisu, platiš. .. ili (smisao ovih tema) napraviš sam.

 

edit: za primjer, na HDDu imaš tvorničke naljepnice na šarafima.. to je stvar koju ne smiješ dirati.

prije su na notebookove trgovci lijepili naljepnice.. više ne smiju (isključivo proizvođač).. odnosno, naljepnica nekog trgovca-servisa je 'samo' free servis (koji prešućuju..).

modeli notebooka ugl imaju normalno dostupne otvore za HDD-RAM i to je predviđeno od proizvođača, pod garancijom, za normalnog korisnika.

 

edit: .. nakojn još ponekog čitanja :))

-zapravo, problema ne bi ni trebalo biti.. instaliraj OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 15:20 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
ihush kaže...

-za uređaje koji se mogu otvoriti isključivo u ovlaštenom servisu (poseban alat..) je takva stvar besplatna (mora biti, npr iphone zamijena baterije).. no servis ti je u ovom slučaju rekao glupost.. tj ono što normalno govore (neće reći otvaraj, radi što hoćeš...).

 

postoji normalna procedura, alat, znanje.. ne mijenjaš sam getribu nego ideš majstoru, dok ulje možeš dodati sam na autu.. ista stvar.

-potraži na YT kako se na tvom modelu dolazi do diska i odluči, možeš li ili ne..

važno (slično što kaže servis), ako pri tome oštetiš računalo, to ne pokriva garancija.. tj fizičko oštećenje i sl izazvano nestručnim rukovanjem. No ako ne izazoveš kvar, tad je nevažno, garancija je i dalje tu nepromijenjena.

 

ipak, preporučljivije (jer ako nisi to nikad radio..) je neki live-boto OS/soft. Npr linux distra ili Hirens/miniPE... no pitanje kako ćeš do podataka.. (kompatibilnost, zaštita), ali jednak problem može biti i kad izvadiš disk i spojiš na neko računalo.

 

za osobu koja ima više znanja, možeš i normalan boot-install medij.. ali za razliku od live distre (GUI, klikaš..) moraš znati, koristiti CMD itd. itd..

 

tad to sve prepustiš (ovlaštenom) servisu, platiš. .. ili (smisao ovih tema) napraviš sam.

 

edit: za primjer, na HDDu imaš tvorničke naljepnice na šarafima.. to je stvar koju ne smiješ dirati.

prije su na notebookove trgovci lijepili naljepnice.. više ne smiju (isključivo proizvođač).. odnosno, naljepnica nekog trgovca-servisa je 'samo' free servis (koji prešućuju..).

modeli notebooka ugl imaju normalno dostupne otvore za HDD-RAM i to je predviđeno od proizvođača, pod garancijom, za normalnog korisnika.

 

edit: .. nakojn još ponekog čitanja :))

-zapravo, problema ne bi ni trebalo biti.. instaliraj OS.

Radio sam to već ne znam ni sam koliko puta, imam nekog znanja, ali ne možda toliko iskustva jer nisam tako davno počeo radit u struci. Meni su išli s pričom ako se već na vijku vidi da je "odšarafljivan" da njima Asus neće priznat garanciju pa će morat oni platit bla bla i tu prestaje vrijedit garancija. Također ovlašteni servis tvrdi da ako želim ugradit više memorije ili recimo SSD disk umjesto HDD, a laptop je pod garancijom da se to mora njima dostavit. Iskreno ta nadogradnja i zamjena dijelova koji ne uključuju neko lemljenje nego samo rastavljanje i iskopčaj/ukopčaj mi je uvijek glupava bila da bi izgubio tim garanciju.

 

Radio s CMD-om samo ne toliko često, koristilo bi mi koje naredbe treba koristit.

 

Eto problem je i dalje tu, sutra kad se vratim na posao budem obavio format u MBR pa bi trebalo sve bit ok kako bi instalirao Windows 10.

 

Uglavnom uspio sam doći do podataka na način da se pokrenuo Troubleshoot i tamo kroz neke alate sam došao do explorera, uštekao prijenosni disk i samo napravio move to... ili se može napraviti copy to... Prije formatiranja sam spremio dokumente na D disk u tu jednu mapu pa je tim bilo lakše jer sam znao gdje se nalazi.

10 godina
protjeran
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju

A zasto bi mjenjao gpt u mbr ?
Pa za win10 je gpt defaultno rjesenje.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
bunkermax kaže...

A zasto bi mjenjao gpt u mbr ?
Pa za win10 je gpt defaultno rjesenje.

Pa iz razloga što izbacuje pogrešku da nije moguće instalirati Win10 na taj disk jer je formatiran u GPT. Da li postoji neko drugo rješenje?

 

Laptop je došao kao free DOS. Netko ga je radio prije mene, a sada ja pokušavam clean instalaciju napravit. Asus je, trenutno ne znam koji model, sutra javim ako je bitno.

10 godina
protjeran
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
Gpt je default i preporucljiv za win10.

Mozda ti iso file nije dobar ( cheksum ) ili ga nisi dobrom metodom snimio na usb.

Skini orgigi zadnji dostupni sluzbeni win10 iso sa microsoftovih stranica i snimi ga na nekom ispravnom racunalu rufus programcicem u kojem podesi gpt za bios i uefi.
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Win 7 na gpt particiju

Uzmi Acronis true image boot cd i na njemi imaš opciju" Add new disk" pa s njim prebaci u koji ti format već treba. To ti je najjednostavnija solucija,sve ostalo će te ispatiti  

Pozdrav!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
bunkermax kaže...
Gpt je default i preporucljiv za win10.

Mozda ti iso file nije dobar ( cheksum ) ili ga nisi dobrom metodom snimio na usb.

Skini orgigi zadnji dostupni sluzbeni win10 iso sa microsoftovih stranica i snimi ga na nekom ispravnom racunalu rufus programcicem u kojem podesi gpt za bios i uefi.

Iz provjerenog izvora, skinut ISO s Microsoft-a, ništa nije prčkano po njemu.

 

Također uvijek koristim Rufus za snimanje. GPT možeš odabrati samo za UEFI, MBR za BIOS i UEFI, Rufus ne nudi mogućnost toga što predlažeš.

10 godina
protjeran
offline
Re: Instalacija Win 7 na gpt particiju
Da, krivo ti rekoh ... Gpt za uefi, naravno, ako je uefi bios.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice