Instalacija windowsa

poruka: 7
|
čitano: 3.045
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Instalacija windowsa
Ljudi imam jedno pitanje.U srijedu kupujem novi laptop
- ACER Aspire 3 A315-33-C70Q .Operativni sustav mu je linpus linux. Ja zelim na njega instalirati windowse 8.1 i imam bootabilni dvd sa tim os-om.
Taj bootabilni dvd mi je bio za reinstalaciju windowsa za stari laptop hp,zanima me mogu li njega koristit za ovaj novi acer ili moram neke druge win skinut posto se radi o drugom modelu laptopa,pitam posto se ne kuzim. Stari laptop mi je bio hp 250 g1 (x64)
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija windowsa
Moze li mi netko odgovorit, hitno mi je , u srijedu idem po laptop a glupo mi ga je kupit ako neznam kako to napraviti, jos me zanina ima li taj acer 32 ili 64 bita( nigdje ni u jednim specifikacijama ne pise to , a moram znat da znam koju verziju win 8.1 da skinem za njega)
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Instalacija windowsa

Jel neki posebni razlog zašto moraju bit win 8.1 a ne 10?

Uglavnom nađi si neki USB ključ (min 8GB) i ljepo skini ovo https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56485

On će napravit bootabilnu verziju win 10, i ljepo uštekaj ključ i instaliraj windows 10 (sami će ti nać sve drivere i instalirat ih) i zaboravi na govno od 8.1 jer to nitko nema više, večina ih je na 10 ili manji dio još na 7 ali nitko nije na osmici.

 

 P.S Znam da je jako jeftin ali to je iskreno nikakav laptop i neupotrebljiv je za bilo šta drugo osim za surfanje po internetu. Ako ga svejedno uzmeš bar mu dodaj još 4GB rama i kupi najjeftiniji SSD, nije jako skupo a ogromna razlika će bit.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 22:54 (nikonja).
11 godina
offline
Instalacija windowsa

Poslušaj čovjeka i napravi tako,win 8 je promašaj desetljeća.LP

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija windowsa
Meni ionako treba za muziku i filmove samo, windows 10 64 ili 32 bita?To me najvise od svega zanima?
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Instalacija windowsa
lastsamurai kaže...
Meni ionako treba za muziku i filmove samo, windows 10 64 ili 32 bita?To me najvise od svega zanima?

Pa o tome ovisi tvoja konfiguracija laptopa.Koliko imaš rama i koji procesor je u laptopu? Ako imaš više od 4 gb rama i procesor koji podržava 64 bitnu verziju windowsa onda si slobodan instalirati 64 bitnu verziju win 10.LP

15 godina
offline
Re: Instalacija windowsa
lastsamurai kaže...
Meni ionako treba za muziku i filmove samo, windows 10 64 ili 32 bita?To me najvise od svega zanima?

 -koliko cilindara ima motor auta.. ista stvar (ok, ovo je sličnije gorivu dizel-benzin..) važno je što korsitiš (programi-aplikacije).. i da danas sva računala dolaze s bar 4GB RAMa i tad je jedini izbor (logičan) 64bitni OS (nevažno koji).

-na svakom OSu, svakom win 7-8-10 pa i na 32-64 će ti raditi navedeno, osim appsa koje imaju drugačije requirementse, npr ako app traži 64bitni OS tad je to uvjet, na 64bitnom OSu rade obje verzije 32-64, dok na 32bitnom radi samo 32bitna verzija (igre, zahtjevni programi koji traže više od 2GB za rad..). 99% računala danas dolazi ili se instalira 64bitni, samo kao izuzetak kad postoji neki razlog instalira se 32bitni. Licenca je ista, vrijedi ako imaš (to je opcija kao i jezik i sl..)

-važno za licencu je npr home ili pro verzija (skuplja, ima neke mrežne stvari za firme-domenu.. nevažno za kućne korisnike i tad može duplo jeftinija home verzija.. ili ebay.. + MS dozvoljava bez aktivacije w10 već duže vrijeme.. radi. Skineš, probaš, koristiš i ako želiš jednog dana pribaviš key i aktiviraš ili koristiš bez aktivacije. Za w10 MS ne traži ništa, dok za w7-8 traži key kod downloada.

-sve imaš na njihovim stranicama, čisto (sigurno).. od izbora verzije, jezika, pa do downloada ISOa ili izrade dvd-usb po želji, bez da išta 'važnog' znaš osim čitati i klikati next + izbor kao jezik. Dio izbora je i 32-64 bita, tj može i oboje kao i home+pro jer je zapravo isti install i o keyu ovisi koji možeš aktivirati (pro je skuplji i može aktivirati home, home ne može aktivirati pro, mora upgrade+doplata licence..). Kad pripremiš takav medij npr usb s recimo 8GB mjesta, možeš instalirati po želji, 32-64, home/pro, ali takav install traži malo više mjesta na stikiću, dok samo jedna verzija zauzme cca pola (prije 2-3GB) pa stanje na manji medij, npr DVD 4GB.. ili mora biti doublelayer-8GB..

+ nova računala, novi bios.. UEFI, takav novi (origigi-pravi) medij, može bootati oba moda, novi-uefi-gpt ili legacy-mbr a to je preduvjet za instalaciju tj kompatibilnost +tj to ovisi o postavkama BIOSa samog računala.

u pravilu da bi instalirao treba ući u bios i podesiti (sve potrebno) npr isključiti fastboot, otkriti koja tipka je za izbor CMS/QBM/expressboot (ne boot order).. da bi mogao odabrati gpt-mbr mod ovisno što želiš/trebaš i što računalo-bios podržava ili kako je podešen.

 

-puno texta, realno lupaš next i 99,2% radi.. no poželjno je čitati s razumijevanjem. Počni od MSove stranice za DL.

 

+ pošto danas sva računala dolaze s minimalno 4GB, pošto su već 10-15 godina svi normalni cpu x64bitni, nema razloga ne koristiti 64bitni OS tj tek kad imaš drugačiji razlog koristiš 32. (nekad je bilo obrnuto, zbog npr drivera.. i samih appsa). Tek poneki Atom i sl može imati onemogućene 64bitne extenzije.. ali ako pokušaš instalirati nešto nekompatibilno to ćeš odmah otkriti, tj ne možeš.. dok s 'pravim' installom imaš sve opcije na raspolaganju pa će nešto od toga raditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 15:32 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice