Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

poruka: 17
|
čitano: 23.192
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

Ovako, pošto znam windows instalirat, htio sam to iskoristiti pa drugima instalirati za nekih 50-100kn (+ razne programe)... Koliko znam to je ilegalno, da li netko instalira i dalje? Kako da se sakrijem da me policija ne uhvati? Jer informatičari uzimaju 150KN, a isto instaliraju neoriginalne windowse... Malo mi objasnite i da li se to dalje može?

Moj PC  
0 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

mozes se slobodno naljutit, ali da ih znas instalirat, onda nebi svoj rad podcjenjiva za 50kn. 

 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

Ja to ne radim, ali da radim bilo bi:

> Svaki sat rada 150 Kn - jer nisam bilo tko (tamo neki klinac iz ulice/kvarta)

> Cijena Windowsa - 100 Kn veća nego cijena u tgovini (jer ako mu ih ja kupujem, nek me i za to plati)

> Ako korisnik već posjeduje original Windowse, ne naplaćuje mu se nove već se instaliraju "stari"

> Ako korisnik želi instalaciju nelegalnih Windowsa - to ne radim već ga informiram o nedostatcima i rizicima istih

 

Dakle recimo da na backup nekih podataka izgubim sat vremena, na samu instalaciju Widowsa koje korisnik želi nove pola sata te na instalaciju ostalih programa sat i pol, to korisnika za moju uslugu izađe 550 Kn + 800-2000 Kn za Windowse (ovisno o tome koju inačicu Windowsa želi).

 

O tome je li legalno, mislim da je u sivoj zoni.

Ako to imaš registrirano kao djelatnost i izdaješ fiskalni račun - onda je to legalno.

Instalacija ilegalnih Windowsa i programa je pak UVIJEK ilegalna i zakonom kažnjiva.

Ako pomažeš susjedu/prijatelju/poznaniku/rođaku instalirati Windowse i ništa mu ne naplatiš - to je legalno (ako su WIndowsi legalni).

Ako naplaćuješ a nemaš registrirano tu djelatnost i/ili ne izdaješ račun - to je ilegalno. No ljudi to rade jer ih se ne lovi.

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2013 13:33 (191x7).
Moj PC  
7 8 hvala 0
15 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
191x7 kaže...

Ja to ne radim, ali da radim bilo bi:

> Svaki sat rada 150 Kn - jer nisam bilo tko (tamo neki klinac iz ulice/kvarta)

> Cijena Windowsa - 100 Kn veća nego cijena u tgovini (jer ako mu ih ja kupujem, nek me i za to plati)

> Ako korisnik već posjeduje original Windowse, ne naplaćuje mu se nove već se instaliraju "stari"

> Ako korisnik želi instalaciju nelegalnih Windowsa - to ne radim već ga informiram o nedostatcima i rizicima istih

 

Dakle recimo da na backup nekih podataka izgubim sat vremena, na samu instalaciju Widowsa koje korisnik želi nove pola sata te na instalaciju ostalih programa sat i pol, to korisnika za moju uslugu izađe 550 Kn + 800-2000 Kn za Windowse (ovisno o tome koju inačicu Windowsa želi).

 

O tome je li legalno, mislim da je u sivoj zoni.

Ako to imaš registrirano kao djelatnost i izdaješ fiskalni račun - onda je to legalno.

Instalacija ilegalnih Windowsa i programa je pak UVIJEK ilegalna i zakonom kažnjiva.

Ako pomažeš susjedu/prijatelju/poznaniku/rođaku instalirati Windowse i ništa mu ne naplatiš - to je legalno (ako su WIndowsi legalni).

Ako naplaćuješ a nemaš registrirano tu djelatnost i/ili ne izdaješ račun - to je ilegalno. No ljudi to rade jer ih se ne lovi.

Bi li to bile cijene s PDV-om ili bez njega?

16 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
BMT kaže...

Bi li to bile cijene s PDV-om ili bez njega?

S PDV-om i svim porezima. Ako izdaješ fiskalni račun, nema drugog načina.

 

Zato to i ne radim - nije isplativo kao djelatnost.

Twitter: @191x7
13 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
191x7 kaže...
> Ako korisnik želi instalaciju nelegalnih Windowsa - to ne radim već ga informiram o nedostatcima i rizicima istih

Ha ha, i onda je svizac zamotao čokoladu u omot.{#}

14 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
SikyHD kaže...

Ovako, pošto znam windows instalirat, htio sam to iskoristiti pa drugima instalirati za nekih 50-100kn (+ razne programe)... Koliko znam to je ilegalno, da li netko instalira i dalje? Kako da se sakrijem da me policija ne uhvati? Jer informatičari uzimaju 150KN, a isto instaliraju neoriginalne windowse... Malo mi objasnite i da li se to dalje može?

Ako znas samo instalirati Windowse i osnovne programe, radije se nemoj baviti time, uletit ćeš u tisuću problema( hardverski i softverski) i situacija sa mušterijama di nećeš imat adekvatnog znanja kako to riješit, obrukat ćeš se i čovjek će opet morat zvat majstora da počisti za tobom, i ako je mutav još će platiti tebe pa njega.

 

Kanite se ćorava posla, nije to više spika *uzet cu 50-100 kn za samo sat vremena  posla*

 

Radije se vježbaj na kompovima od blize familije i frendova za početak , i naplaćuj nula kuna uzimaj znanje ili 50 kn za kavu i slicno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
Valentin17 kaže...
191x7 kaže...
> Ako korisnik želi instalaciju nelegalnih Windowsa - to ne radim već ga informiram o nedostatcima i rizicima istih

Ha ha, i onda je svizac zamotao čokoladu u omot.{#}

Što bi to trebalo značiti?

Twitter: @191x7
14 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
191x7 kaže...
BMT kaže...

Bi li to bile cijene s PDV-om ili bez njega?

S PDV-om i svim porezima. Ako izdaješ fiskalni račun, nema drugog načina.

 

Zato to i ne radim - nije isplativo kao djelatnost.

To i zato jel se uvijek nađe pacijenata koji misle da mogu za 50 kn dobit istu uslugu od klinca, kao od majstora sa znanjem iskustvom i potrebnom aparaturom za popravke, odrzavanje, diagnostiku, i sve što spada pod taj posao. Naravno ako se radi kako spada.

14 godina
neaktivan
offline
Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

@ autor teme, pojasni malo što te točno zanima jer ovako ne možemo gađati što bi ti htio/mogao raditi i koliko ćeš naplačivati!

BTW, kakav si sa dijagnostikom (HW i SW)?

 

P.S. Ako planiraš 'samo' raditi instalacije Windowsa, generalno, to ti nije dovoljno, jer reinstalacija ne mora značiti da je problem riješen!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2013 16:41 (godo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
Htio sam vas pitati nesto.
Ja sam sad instaliro neki ptogram da mi obrise smece sa C Diska,posto mi je pun svega i svaceg,komp mi se usporio...i prilikom brisanja obrise mi se google,mozilla i onaj drugi internet(vald su bili zarazeni) i kad je program zavrsiobsa ciscenjem ja sad nmg ic na google jer nema tog googla je bila međ programima.

Sad mi jedino preostaje da srusim windows i odem kod informaticara nekog da digne na novo sve ako moze.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal

Koji program za "čišćenje" si koristio , i koje windowse imaš ? 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal
Ccleaner i windows 7
15 godina
suspendiran
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal

Google je tražilica tj. servis za pretragu Interneta koji se koristi kroz web pretraživače (programe). Kažeš da nemaš niti Internet Explorer?

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.7.2016 10:02 (Izzy).
12 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal

Po nacinu pisanja i pitanju,odmah zakljucujem da ne konta on sta je explorer.

Čim on CCcleanerom cisti "viruse"...bolje je da odnese nekome tko zna,jer ovako ce napatiti i sebe i nas!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
13 godina
neaktivan
offline
Instaliranje windows drugima - legalno/nelegalno?

Najgore je kad si siguran da nešto 100% znaš i onda naiđeš na problem s kojim se nikad do sad nisi susreo, vjeruj mi ima tu raznih zavrzlama i problema koji se mogu dogoditi prilikom instalacije od biosa, do hardvera,optičkog uređaja, zamrzavanja  instalacije ... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Instaliranje windows drugima - legalno/nelegal

@SikyHD

 

Ako nešto znaš napraviti, slobodno to onda i radi drugima za lovu.

Samo povećaj cijenu. Znam dvojicu koji stavljaju Win na kompove onako sa svim potrebnim programima i backupom, odnosno sa preslikom diska, te uredno naplaćuju 400 kuna.

Ne brine ih puno zakon. Ne mora ni tebe. Nitko te neće ganjati za par stotina kuna.

Kaj bi se sakrival, samo razglasi ono instaliram Windose, popravljam hardver i tako to, u okruženju u kojem se krećeš. Nemoj nikada volontirati.

Sve se može kad se hoće.

Pa, vjerojatno si gledao Delyboy iz Mućki..

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice