Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

poruka: 25
|
čitano: 8.114
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Pitanje oko licenciranja windowsa u jednoj tvrtki...

 

U tvrtki se nalazi 10 računala koji su povezani mrežom.

Pošto nemaju licence na nijednom računalu savjetovao sam ih da naprave "legalizaciju".

Koje opcije imaju?

Trebali bi 10 licenci za windowse i office.

Da to idu kupovati zasebno trošak je oko 40ak tisuća kuna.

Zvao sam microsoftov broj, tražio sam informacije oko vlk licenciranju.

Po njihovom tumačenju, tako je moguće licencirati samo windowse 8.1, rekli su mi tako na telefon.

To ću probati izbjeći jer svi rade na win 7 i te bi volio naručiti.

Nakon toga sam zvao Lamu kao microsoft partnera,objasnio situaciju i rekli su mi da ću dobiti ponudu na mail.

Čekam od jučer pa je još nema.

Da li oni kao pravne osobe smiju naručivati licence sa ebaya i sličnih stranica?

Još jedna opcija je get genuine kit ali to mi je zadnja pošto za jednu radnu stanicu košta 1600kn a i bolja mi je opcija sva računala formatirati i staviti sve ispočetka,bar onda znam da su im windowsi uredni.

 

Opcije,savjeti?

 

Hvala.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

U koju svrhu služe računala? A da pređeš na Linux Mint?{#}

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
Za Office ti se isplati ići na pretplatu. U konačnici plate više ali je trošak razbijen u više rata (3 rate, za svaku godinu pretplate). Što se tiče windowsa moj savjet je kupnja novih licenci i instalacija nanovo (ako je u pitanju domena u obzir dolaze samo Professional verzija), koliko ja znam to je cca 1000 do 1200 kuna po jednoj licenci (http://www.nabava.net/software__440/microsoft-windows-7-professional-oem-64bit__581611).
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.5.2014 20:06 (mario.L_hr).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Ja imam odličan savjet za licenciranje windowsa jeftino ih prođe, sve preko firme a meni za savjetovanje 300 Kn........

11 godina
neaktivan
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Zasto Mint zasto nebi na PclinuxOs ili ZorinOs... da ako nisu neki graficki dizajneri(autocad i tako) .. cover magazine em umjetnici (photoshop) vecina nezna s paintom rabe samo word i excel ima dobrih bespllatnih alternativa od msoffice pa zasto ne i drukciji os (kao da ce primjetiti netko razliku ako radi samo u textovnoj datoteki)

A evo. Jedan dobar topic o jednome i negovom prebacivanju firme na Linux

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=11397&hilit=firma

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.5.2014 20:41 (Killua).
 
0 4 hvala 1
12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Možeš bez problema naručiti sa eBaya, pa čak i sa Win store-a, tj. odakle god imaš legalan ključ (iako su mi na Ms HR savjetovali da to nije sigurno i da ne odgovoraju za podršku, u dopisivanju s MS službenim kontaktima, rekli su da nema nikakvih problema). Mislim da čak i neće gnjaviti ako je račun nije na firmu, no to ovisi od inspektora do inspektora.

 

Naravno, radije još jednom provjeri, ja sam to davno ispitivao, dok je još Win 7 bio svjež...

 
1 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Raspitaj se za downgrade prava (kupiš win 8.1, a koristiš win 7). Koliko sam uspio skužiti retail verzija nema tu mogućnost, OEM ima, a za vlk mislim da ima, ali provjeri.

 

skoosha kaže...

Možeš bez problema naručiti sa eBaya, pa čak i sa Win store-a, tj. odakle god imaš legalan ključ (iako su mi na Ms HR savjetovali da to nije sigurno i da ne odgovoraju za podršku, u dopisivanju s MS službenim kontaktima, rekli su da nema nikakvih problema). Mislim da čak i neće gnjaviti ako je račun nije na firmu, no to ovisi od inspektora do inspektora.

 

Naravno, radije još jednom provjeri, ja sam to davno ispitivao, dok je još Win 7 bio svjež...

Mislim da bi račun trebao biti na firmu. Bio je nedavno slučaj da je inspektor tražio račun za Linux!!!

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.5.2014 21:19 (MrBlc).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
Killua kaže...

Zasto Mint zasto nebi na PclinuxOs ili ZorinOs... da ako nisu neki graficki dizajneri(autocad i tako) .. cover magazine em umjetnici (photoshop) vecina nezna s paintom rabe samo word i excel ima dobrih bespllatnih alternativa od msoffice pa zasto ne i drukciji os (kao da ce primjetiti netko razliku ako radi samo u textovnoj datoteki)

A evo. Jedan dobar topic o jednome i negovom prebacivanju firme na Linux

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=11397&hilit=firma

Ako se tvrtka bavi ičim više od čistog pisanja teksta u wordu (za što bi im dovoljno dobra alternativa bio wordpad) nikakva linux distribucija ne dolazi u obzir... u firmi u kojoj radim smo probali preći na libreoffice i iako sam tu vidio velik potencijal i bilo mi je jako drago vidjeti da se konačno opensource koristi u poslovnoj praksi (jer iznimno cijenim ljude koji sudjeluju u opensource projektima i sam sudjelujem u nekim), za vrlo kratko vrijeme smo se svi razočarali koliko je ustvari loš, trivijalne stvari tipa kopiranja iz calc-a (excela) u calc ili writer (word) ne rade dobro, a podržanost docx i doc (i xls i xlsx) formata općenito je jako loša, tako da se izgubi više vremena na popravljanje poravnanja, traženja zašto određena funkcija ne radi i sl. Na kraju te ispadne jeftinije nova licenca nego svo uzalud utrošeno vrijeme... Za windowse je ista stvar, pogotovo ako se koristi neki poseban softver za poslovanje (a mislim da ga koristi jako puno tvrtki) koji je (naravno, u 90% slučajeva) pisan samo za windowse...

 

Korištenje nekog od linuxa stoji samo pod uvjetom da tvrtka tek kreće s radom pa se ne treba vezati na prijašnje poslovanje (i naravno da ne koristi ni jedan od softvera koji je vezan isključivo za windowse).

 

Za grafičare zna se - sline za macom, oni znaju zašto, programeri i sistem administratori su dovoljno upućeni u temu i vjerojatno koriste već neki linux ili nešto treće, a ostali, ako nije neki obrt tipa stolar, limar i sl. i imaju dužu povijest poslovanja mogu eventualno dugoročno planirati prelazak na nešto novo uz dobar period testiranja, ali preko noći nikako.

12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

U tvrtki ima šarolik spektar korisnika,od direktora, inžinjera do običnih radnika na strojevima.

Pošto par grafičara i inžinjera ima potrebu za CAD programima linux otpada kao mogućnost.

Iskreno,gledam mogućnost kako tih 10ak licenci za win7 dobiti što povoljnije.

Od onog maila od Lame za vlk licence još ništa,zvat ću kasnije ponovo microsoft.

Malo me smeta kod njih što odmah pitaju sve,koja je tvrtka,puste kontakte i slične stvari :)

Još mi samo treba da im pošalju inspekciju prije nego to odradimo.

Evo bacio sam pogled na ebay,pa tamo bi se našlo nešto za 100ak dolara što opet dođe povoljnije nego u nas.

Morat ću provjeriti što microsoft kaže na takvu opciju licenciranja.

Za par mjeseci mislim da će uvoditi neku domenu tako da je professional verzija windowsa potrebna.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

-račun, OIB, (u pravilu ne sBay i sl. nije problem MS nego pravila igre i inspektor, privatno možeš kupiti bilo što bilo gdje za ososbnu upotrebu, za firmu samo službeni kanali). Problem, za direktnu kupnju od MSa moraš ući  u neki od partner programa.. preporuka za navedene potrebe MAPS (Winpro+MSOpro+Server), eventualno Maps-Dev (dodatni npr VisualSt). Drugi problem od 11mj MS više ne distribuira Sedmicu (samo najnoviji soft, inače imaš pravo na bilo koju verziju bitno je smao plaćanje licence-partner status), samo Osmicu (ali to nije realni problem, rješivo).

Nazivanje MS-hr je beskorisno, upućuju te na lokalne dilere kao Msan koji ti prodaju klasične licence, sve obaviš online na MSovim str. Nakon ulaska u partner program, možeš zvati MS-hr za support npr aktivaciju ako je problem.

 

Inspektor traži račun, račun za sve što je u vlasništvu firme, mora biti na ime firme.

Izuzetak je npr obrt koji može u startu-otvaranju 'donirati' npr osobno računalo i tad kao izuzetak nije potreban račun, za firme tog nema, sve preko žiro + OIB/MB.. (firma mora sve isplate obavljati preko žiroa, to je nevezano za soft.).

 

Soft je pak posebna 'roba'. Zakoni su polovični, (zbog inspektora tj njegove 'procjene' koja je tad moguća), npr druge robe ne možeš downloadati, dok soft možeš, tad nije potrebna npr deklaracija lokaknog distributera (što inače svaka roba mora imati) pa i licenca-EULA i sl.. tako npr free soft kao 7z ili linux mogu biti problem kad naiđe inspektor. On traži račun, licencu. U primjeru 7z-a, tad se 'pravi englez' i traži prijevod što vrijedi za sve robe...ako se distribuiraju na lokalnom tržištu. 7z nije kupljen lokalno i nema te obaveze jer je direktno downloadan, tad te obaveze prijevoda nema (jednako kao da si osobno na putu kupio npr notebook u španjolskoj i imaš deklaraciju na španjolskom.. nema obaveze za hr prijevod). Inspektor nema zapravo nikakvu nadležnost osim ako primjeti prijaviti nadležnima (pregledom, ne pretresom) korištenje bez valjane licence ili piraterija. Za korištenje bez licence te vlasnik mora privatnom tužbom tužiti (to radi BSA..) nema veze s inspektorom, ako pak navede pirateriju, tad je po sili zakona i tad ti lupa kaznu koju moraš platiti (to pak nema veze s vlasnikom, koji te opet može tužiti). Inspektora ne moraš pustiti za PC, on uvijek pita, ako mu dozvoliš tad ima pravo (jednako kao policija pregled-pretres bez naloga). Naravno tako se ponašaš samo kad si čist-siguran, kao i to da će inspektor ukoliko nije 'zadovoljan' prijaviti npr BSA, dal za MS ili Autodesk.. i očekuj njihove pozive, mailove i ponude.

 

btw, provjeri trenutne cijene najma PC+OS+MSO npr T-com, prije nekog vremena su prepolovili cijenu na cca 300kn/mj za startup firmu je to možda ok za prvih par mjeseci (ako preživi duže..), ali ti tad ostaje problem ACAD.

Linux ima svoje prednosti... npr cijena ako govorimo o free softwaru koji može obaviti job. To ne isključuje npr mix OSeva, npr 7xLinux + 3xWin.. naravno to je često neizvedivo (potrebne aplikacije) ali ponekad postoje i VMovi.. (formalno i dalje trebaš licence za sve što koristiš) većina stvari se može. Naravno ako inspektor zna išta o ACADu tad zna da je tu i windows bez obzira što možda vidi samo linux, ali može biti početno rješenje (ili za hrabre).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Koju god izabereš opciju računaj da ćeš iskihati keš jer Microsoft godinama živi od takvih kao ti a ne od fizičkih osoba. Možda bi bilo najbolje da dogovoriš sa kakvim prodavcem računala da u račun uzme tvoja (stara) računala a da uzmeš nova sa licencom a možda i korištena koja imaju licenciran Windows/Office?

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
phoenix2003 kaže...

.. a možda i korištena koja imaju licenciran Windows/Office?

dobra ideja, ali:

-time rizikuje sudske trakavice.. kao first sale doktrina ili kako sudac lupi čekićem.

-to ne radi ni jedan trgovac.

-software licence ne dozvoljavaju (mada prva crtica to teoretski dozvoli za OEM) prenošenje. Privatno/osbno nije isto što i firma/komercijalno.

kao i sve dobre ideje, ne vode u Rim, nego u pakao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.5.2014 9:53 (ihush).
14 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Znam ja dobro što je pravna a što fizička osoba. Ako pravna osoba kupi robu preko računa od ovlaštenog dobavljača, to nije razlog za podnošenje prekršajne ili kaznene prijave. Prvo pravilo biznisa je sloboda ugovaranja. Najbolji primjer zamjene "staro za novo" su državni organi kad vrše zamjenu službenih automobila. Ako se firme prethodno dogovore, bitno je samo da dobavljač pošalje ponudu u kojoj stoji da želi uzeti u račun stara računala i da druga firma prihvati ponudu. Sve je po ZOO.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Možda da razmisliš o Office 365 varijanti. Iskreno, nisam upoznat s time, nesto sam i ja za svoju firmu planirao, no imamo Office 2010 na nekoliko računala, pa ne vidim još potrebu za migriranje.

 

Enivej, na Office 365 dobiješ licencu za 5 računala, a godišnja pretplata 100$

 

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Office-365-Home/productID.286395000

 

Vjerojatno na forumu ima ljudi koji imaju iskustva sa 365-icom (pa ti netko može dati savjet),  no, ako ide, lakše je dati 500 - 600 mjesečno za 5 računala nego 6k odjednom...

 

*edit*

 

do 25 računala, promakao mi link

 

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Office-365-Small-Business-Premium/productID.273508300

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.5.2014 13:07 (skoosha).
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Od office paketa koriste word i excel,trebam vidjeti i koju verziju tu izabrati.

Znači,o office paketu još nisam ni razmišljao.

Što se operativnog sistema, dobio ponudu get genuine kit.

To mi je nekako zadnja opcija.

Rađe bi kupio retail verzije,koliko sam ja shvatio ovi kitovi su opet vezani samo za jedno računalo.

Sve me vodi da pošaljem upit na par tvrtki,kad bi odobrili popust na 10ak retail licenci windowsa i isto toliko nekih verzija Officea onda bi možda to bilo nekako i najbolje.

Sve stanice lijepo od početka instalirati i miran sam.

Licencirano i uredno.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
phoenix2003 kaže...

Znam ja dobro što je pravna a što fizička osoba. Ako pravna osoba kupi robu preko računa od ovlaštenog dobavljača, to nije razlog za podnošenje prekršajne ili kaznene prijave. Prvo pravilo biznisa je sloboda ugovaranja. Najbolji primjer zamjene "staro za novo" su državni organi kad vrše zamjenu službenih automobila. Ako se firme prethodno dogovore, bitno je samo da dobavljač pošalje ponudu u kojoj stoji da želi uzeti u račun stara računala i da druga firma prihvati ponudu. Sve je po ZOO.

 .. boli glava. Ne kupuje se felga nego licence. Čak se ne kupuju računala (već ih imaju). Prodati možeš u oglasniku npr PS4 i igre.. to zakon dozvoljava, ali ne za pravne osobe. Sam MS kroz EULAu to ne dozvoljava osim OEM (kojeg ti ne prodaje MS) jer je vezan uz HW. Osporiti EULAu nije veći problem, ali nebih savjetovao testiranje naših sudaca-inspektora. (mada ako autor teme želi, bilo bi zanimljivo vidjeti kraj priče).

 

skoosha kaže...

..lakše je dati 500 - 600 mjesečno za 5 računala nego 6k odjednom...

 

..

godišnje MAPS za 10x OS+MSO (sve pro) +server je dvostruko jeftiniji nego sam 'oblačasti' office. MS gura ono što mu je veća zarada, problem je samo što ne može baš svaka Štefica&Perica do licence.

 

keymaster kaže...

..

Što se operativnog sistema, dobio ponudu get genuine kit.

..

 

Sve me vodi da pošaljem upit na par tvrtki,kad bi odobrili popust na 10ak retail licenci windowsa i isto toliko nekih verzija Officea..

 

 

 

-legalizacijski kit je cca 100kn jeftiniji od čistog installa (jedina prednost je što je podržavao i upgrade OSa, provjeriti, ali i install medij je važan jer nabaviti ga npr s TPBa je također kažnjiv).

- Moguća opcija za tvoje potrebe, ipak prvo vidi MAPS, ako možeš ili pronađi nekog tko to može.

 

-količinski rabat? ... gle ovako, Island-EMEA, nema poreza na download (jer se na 'znanje' ne obračunava porez, osim ako naručuješ fizički medij, tad je roba kao čokolada), tad ti MS direktno prodaje, sve ostalo je daleko skuplje jer je hranidbeni lanac takav, pokušaj odbiti od ove ukupne cifre PDV, pa maržu malog trgovca, pa maržu velikog... i cca 50% tog iznosa ili manje bi platio direktno MSu. Sjeti se akcijskih cijena npr 200kn ili 100kn za Osmicu. S tim cijenama MS zarađuje dok se upravo sad šuška o 15$ za OEMe ili free za tabletiće do 9'' (to su 'prave' cijene na veliko, ne ovo što bi ti trgovac mogao dati kao rabat do max 5-10%).

 

U čitavoj priči s MSom, on je bagatela, naspram jedne licence ACADa, osim ako neki drugi CAD zadovoljava. ... ali tad opet možda imaš alternativu linux. (ima i tamo CADova... nema Adobea, Adeska.. ali ima drugih, free ili komercijala..) ili npr ako u trgovini pojedinačno kupuješ neki AV (godišnje).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
ihush kaže...

skoosha kaže...

..lakše je dati 500 - 600 mjesečno za 5 računala nego 6k odjednom...

 

..

godišnje MAPS za 10x OS+MSO (sve pro) +server je dvostruko jeftiniji nego sam 'oblačasti' office. MS gura ono što mu je veća zarada, problem je samo što ne može baš svaka Štefica&Perica do licence.

 

moram priznati da nisam upućen u tematiku, malo googlam pa nagađam da je riječ o assessment and planing toolkitu, no, da postoji osoba u tom poduzeću koja je to sposobna pokrenuti i upogoniti, vjerujem da ne bi pričali o ovoj temi....

11 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
Da ja sam dao link na kojem je osoba vodila dnevnik kako jerebacio svoju firmu na linux...
a sad posto je ti samo 10 racunala neka ostane na winsima
A onda ako se zeli ustedjeti i malo pomuciti moze ici logikom kojima je potreban wis os ostaviti na tih pat a na ostale koje se neradi nista vazno free os (nije linux jedini solaris bsd itd nicu novi svako malo, stvar je koliko ce se odrzati)
Primjer imam primjetio da jedna opca ustanova u koje naletim vrti linux na par racunala (nisam brojao koliko) koje korisnici rabe za pregledavanje surfanje itd a ona koje zaposlenici rabe za primjer net bankarstvo serverske stvari prezentiranje sto ja znam drzu winse ( kriomice vidio lako prepoznati win logo)
ali opet ovo je podjela racunala po namjeni jedna za zaposlenike a druka za korisnike kojasamo nalete i kratko probrljaju (kao sto mozes i sa moba surfati po netu)
TD collector
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
skoosha kaže...
.. no, da postoji osoba u tom poduzeću koja je to sposobna pokrenuti i upogoniti, vjerujem da ne bi pričali o ovoj temi....

- ali se sve može naučiti, uz to ovo je ipak ITovski forum za razliku od coolinarke i sl..

To je Msov partner program, posebne tarife ali i preduvijeti kao MSovi certifikati, prava firma (domena, mail) uz provjeru podataka u registru. Slično kao akademske institucije i ostali. Ako se uđe, vrlo je isplativo. Dosta studenata već ima neke MCA certifikate... ovo je jedna od uporabnih vrijednosti (ne samo za vješanje na zid).

Dali je neka osoba sposobna? Ako nije, tad nikakve koristi od teme ali ni štete. Firmu ne može softwareovski postaviti mali 'Perica', mora znati... predpostavka da ni direktori-vlasnici neće baciti par desetaka kuna na rulet s 'Pericom'. Zato u ovakvim temama 'predpostavljam' da osoba ipak nešto zna, ili da je barem voljna naučiti, čitati, googlati... To je potencijalni budući sysadmin.. {#} ili će (pametnije) platiti nekome tko to može i zna. Dal će tobiti Perica ili njegov brat ovisi o vlasniku.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
ihush kaže...
phoenix2003 kaže...

Znam ja dobro što je pravna a što fizička osoba. Ako pravna osoba kupi robu preko računa od ovlaštenog dobavljača, to nije razlog za podnošenje prekršajne ili kaznene prijave. Prvo pravilo biznisa je sloboda ugovaranja. Najbolji primjer zamjene "staro za novo" su državni organi kad vrše zamjenu službenih automobila. Ako se firme prethodno dogovore, bitno je samo da dobavljač pošalje ponudu u kojoj stoji da želi uzeti u račun stara računala i da druga firma prihvati ponudu. Sve je po ZOO.

 .. boli glava. Ne kupuje se felga nego licence. Čak se ne kupuju računala (već ih imaju). Prodati možeš u oglasniku npr PS4 i igre.. to zakon dozvoljava, ali ne za pravne osobe. Sam MS kroz EULAu to ne dozvoljava osim OEM (kojeg ti ne prodaje MS) jer je vezan uz HW. Osporiti EULAu nije veći problem, ali nebih savjetovao testiranje naših sudaca-inspektora. (mada ako autor teme želi, bilo bi zanimljivo vidjeti kraj priče).

 

 

Ovo je samo opcija koju neko može razmotriti, prihvatiti ili ne. Ako već mora potrošiti 40 tisuća pa bolje ih je potrošiti na nova računala sa licenciranim OS već da ih potroši samo na licence. Poznati su mi slučajevi gdje su licence koštale tri puta više već sama nabavka računala. 

A što to on prodaje? Faktički prodaje računala bez OS-a jer nema legalne Windows-e pa tako i nema licence za prenositi/prodavati! To bi bio problem državnom organu koji mora otpisati opremu pa kroz javnu nabavku kupiti drugi ali tko može i po kojem Zakonu spriječiti firmu da raspolaže svojom imovinom u skladu sa propisima i klasičnim poslovanjem R-N-R (koje se uči na prvoj godini fakulteta).

11 godina
neaktivan
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
Slazem se tim nabavkom licenciranih winsa, ali to opet povlaci druge stvari kao dali se licenca gubi promjenom hardvera reinstalacijom zbog greske sustava petljanja sastrane, to su cesta pitanja korisnika.
Ujedno to je i glavni razlog zasto firme drze stare komponente u svojim tvrtkama dakako i os ( win 98 95 pa xp dok moze rabiti rabi nego opet nanovo kupiti novu) pa se nabavljanje obavlja tek kada vise nema izbora.( ukinuta podrska neprepoznavanje novog formata (msoffice doc u docx u novijim verzijama itd) i dakako novije verzije cesto nepodrzane i vecinom nerade na starom Os-u ...
TD collector
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki
phoenix2003 kaže...
..
državnom organu koji mora otpisati opremu pa kroz javnu nabavku kupiti drugi ali tko može i po kojem Zakonu spriječiti firmu da raspolaže svojom imovinom u skladu sa propisima i klasičnim poslovanjem R-N-R (koje se uči na prvoj godini fakulteta).

- rekao bi 'sjedi dva', ali ovo nije ni za jedan. Jednog dana kad okreneš iduću stranicu knjige konkretnog fakulteta, možda primjetiš npr da je novac roba koja nije obična roba, također i software-licence i sl. nije dovoljno nabosti R-N-R. Kao i to tko koga u čemu spriječava? Vlasnik (nečega) je MS, windows+MSO, licenca, kupuje se pravo na ograničenu upotrebu, postoje uvijeti. Pročitaj ih. Usput ako proskrolaš metar gore, vidi npr FirstSale (hint wiki zna ostalo).

 

Upravo ono što predlažem (MAPS) je idealan za manju firmu, jer nije OEMovski vezan uz HW, može sutra baciti PC i aktivirati na novom jer plaća godišnje licence. Pogotovo cijena koja je neusporedivo niža od bilo kojeg drugog oblika licenciranja (do te mjere da se već s 3 PCa isplati). Jedina razlika (matematička) između jednokratne kupnje OEM ii Retail licence je recimo neki prosječni vijek trajanja PCa i softwarea. Pošto su cikljusi za MSO 3 godine, treća reinkarnacija se gasi, za OS je cca 5g recimo da je današnji vijek PCa bez većih kvarova i dovoljno uoptrebljiv +5 godina. Za jedno računalo je jeftinije uzeti Win+Office OEM i platiti cca 3.600kn jednokratno (ili jedan mjesec najam od Tcoma za 10PCa ili godina za jedan PC), dok bi cijena za 3-5 PCa bila recimo 15-20.000kn (on treba za 10 PCa i već je izračunao cca 40.000kn). Taj iznos se kroz MAPS izjednači (ispod 3.000/godina ovisno koji VAT-porez-PDV ima neka država i pravila..), dakle samo ako ta računala traju bez problema dulje od 6 godina postanu povoljnija kao jednokratna kupnja ali nema promjena koje se po MSovom roadmapu već sad znaju (kompatibilnost i prisilna migracija iz raznih razloga kao sad s XPom, gašenje za 7 je 2020, 8 bez SPa ranije..), nema vezanosti uz HW i ima drugih 5 PCa for free uz server (kojem je samom cijena 7.000kn) i po želji najnoviji MSov soft npr sadašnji MSO2013 za dvije godine zamijeniti s 2016 za još 3 2019 itd...

 

Ako ponovo pogledamo brojke, kroz MAPS bi za 10 godina platio ukupno 30.000kn. Iznos koji nije dovoljan sad jednokratno... uz napomenu da je sve PRO verzija i ponovo, nije vezano uz HW, kao i to da ne plaća jednokratno taj iznos nego godišnje, uz pojeftinjenja koja su npr danas i prije 5-10 godina osjetna pa se može i za dalje desiti sniženje, kao i za Cloud-365..

 

Jednini problem je dali ima uvijete za ulazak u partner paket... (ali to na ovom forumu nebi trebao biti problem).

Firme koje tek startaju, možda ne prežive duže od godine, tad je godišnja licenca MAPSa jeftinija nego za samo jedan PC licence.. minimalan rizik i cijena, čak ako se uspoređuje s prosječnim Antivirusom godišnje za 10PCa.. itd itd. itd.

Biznis nije for free, plaća se. Ali plaćaju se i loše procjene, plaća se i 'škola'. Jedino jeftinije rješenje je free linux platforma ali nije uvjek, prosječna firma teško može bez MSa.

 

Kad ove cifre stavim na stol priosječnom vlasniku manje firme, koji je 'mislio' nekako ako se može.. ''na crno'' i sl. kao kupit par windowsa i nadati se da ga inspektor neće ufatiti ili postati linux geek (jer je đabe) - kad vidi cirfre, uzme licencu jer je miran i prva kazna koju bi platio je za nulu više. Btw, nisam (MSov) trgovac koji dobije proviziju za prodan paket. Samo praktičan.

 

Što ti savjetuješ? Ako znaš bolje reci. Nemoj samo odgovoriti da znaš što je roba ili da je to u idućem semestru.

 

btw, dio ispred quotanog je stvarno zbunjujuć... tko kome prodaje licencu? - naravno da soft licence nisu prenosive, to i ja kažem za firme i OEMe ali naravno loše pišem pa sam vjerojatno nerazumljiv, (ali to nije kraj rečenice), osim one koje jesu ili u slučaju kad jesu (googlaj).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Nastaviš li, vlasnik će se ubiti a firma će propasti i radnici će ostati bez posla. Kad ti pogriješiš, onda kažeš da pišeš nerazumljivo (čini se da je to i jediini razlog zbog čega tako i pišeš). Nemoj druge da ubijaš u pojam i namećeš svoje, Bogom dano, mišljenje već predloži čovjeku rješenje kako ga ti vidiš.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

Malo sam proguglao taj MAPS, pa mi ovo zapelo za oko:

 

"As for requirements, the partner must prove that it sells more than 75 percent of its products and services to customers outside of the company, and one professional must pass a technical assessment."

 

Izvor: http://rcpmag.com/Articles/2011/03/09/Microsoft-Partner-Network-Cost.aspx?Page=2#actionpak

 

Koja je fora, šta moram dokazati da prodajem i kako se to dokaže?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenciranje windowsa u maloj tvrtki

nisi dovoljno tražio, razni partner paketi, ovo što se odnosi na prodaju je za gold i sl. partnere (trgovci, soft ind koja implementira MSova rješenja i prodaje trećoj strani na win platformi.. itd). btw info traži na MSovim stranicama. Microsoft Partner Network.

 

....

phoenix2003 kaže...

Nastaviš li, vlasnik će se ubiti a firma će propasti i radnici će ostati bez posla. Kad ti pogriješiš, onda kažeš da pišeš nerazumljivo (čini se da je to i jediini razlog zbog čega tako i pišeš). Nemoj druge da ubijaš u pojam i namećeš svoje, Bogom dano, mišljenje već predloži čovjeku rješenje kako ga ti vidiš.

 

- ok, ipak nastavljam rizikujući da se netko ubije, čemu ti nastavljaš?

Ja recimo pokušavam maksimalno precizno dati informacije, opcije koje mogu biti upravo ono što je tema tj odgovor..

Prođi ponovo čistavu temu, pogledaj što pišeš pa nastavimo, OK?

Dali je tvoje mišljenje Bogom dano? Imaš prigovor, ispravak ili prijedlog? Mada ti može izgledati da sam te 'uzeo na zub', nije tako. (naučit ćeš).

- Ako je bilo što npr uvredljivo, netočno.., prijavi.

Argumenti?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice