Ntldr is missing?

poruka: 45
|
čitano: 38.168
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ntldr is missing?
IgOr_SmOlek kaže...

Link plzzz

 

 

Unaprijed HVALA

http://www.hiren.info/pages/bootcd

16 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ntldr is missing?

Pozdrav, na laptopu sam imao windowse i stavio sam ubuntu gore i izbrisao particiju sa win. Sada bi htio vratiti windowse , vec sam stavio win7,8,xp na usb i za svaki mi kaze ntldr is missing. Ako moze neka pomoc, jer vec sam lud od toga. Hvala

BattleTag: Wrba#2337 ;PSN: IamTw3ez ;Battlelog: IamTw3ez
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Ntldr is missing?

Malo više detalja. Što si stavio na USB, instalaciju ili si na USB instalirao?

Što te sprječava da pokreneš instalaciju sa CD ili DVD medija?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
Alkaline kaže...

Malo više detalja. Što si stavio na USB, instalaciju ili si na USB instalirao?

Što te sprječava da pokreneš instalaciju sa CD ili DVD medija?

Ma rijesio sam problem, radio sam bootable usb preko wintoflasha ,probao sam sa zodiac usb tool i odma je radilo! :)

BattleTag: Wrba#2337 ;PSN: IamTw3ez ;Battlelog: IamTw3ez
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ntldr is missing?

Stavio sam Win 7 na novi (SSD disk). Otpojio sam stari hard disk na kojem je Vista, i naravno, odmah problem - Wn 7 na novom disku se nije htio podizati i dobio sam poruku NTLDR is missing.

Kad sam spojio natrag, mogao sam ući u Windowse.

 

Na starom (Vista) disku u posljednje vrijeme česo imam blokiranja Widnowsa, BSOD-ove, restartiranja itd. - a i HDTune pokazuje probleme na njemu (dvije stavke su označene sa žutim - relocated sector count i spin retry count,

jedna sa crvenim (failed - End to End Error Detection). Jasno mi je da je stari disk problematičan.

 

No, sad me zanima kako da SSD radi i kako da uđem u Windowse bez da mi bude prikopčani stari disk i da mi se ne pojavljuje NTLDR is missing?

Zahvaljujem!

16 godina
offline
Ntldr is missing?

Instaliraj OS bez drugog diska... osli su ti neki fajlovi na drugi disk i bez njih ni prvi nemoze bootat.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
real01 kaže...

Stavio sam Win 7 na novi (SSD disk). Otpojio sam stari hard disk na kojem je Vista, i naravno, odmah problem - Wn 7 na novom disku se nije htio podizati i dobio sam poruku NTLDR is missing.

Kad sam spojio natrag, mogao sam ući u Windowse.

 

Na starom (Vista) disku u posljednje vrijeme česo imam blokiranja Widnowsa, BSOD-ove, restartiranja itd. - a i HDTune pokazuje probleme na njemu (dvije stavke su označene sa žutim - relocated sector count i spin retry count,

jedna sa crvenim (failed - End to End Error Detection). Jasno mi je da je stari disk problematičan.

 

No, sad me zanima kako da SSD radi i kako da uđem u Windowse bez da mi bude prikopčani stari disk i da mi se ne pojavljuje NTLDR is missing?

Zahvaljujem!

- ntldr je loader XPa, naravno da je missing.. tj znači da ti je pogrešan boot order, disk (BIOS). Zato je preporuka odspojiti druge diskove za vrijeme installa jer se eliminira da installer bubne boot na neki proizvoljni disk. (greška juzera).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 1:23 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ntldr is missing?
ihush kaže...
- ntldr je loader XPa, naravno da je missing.. tj znači da ti je pogrešan boot order, disk (BIOS). Zato je preporuka odspojiti druge diskove za vrijeme installa jer se eliminira da installer bubne boot na neki proizvoljni disk. (greška juzera).

Otpojio sam sve diskove i ostavio sam SSD na kojem su Winsi 7.

Kad je komp bootao, opet se pojavilo: NTLDR is missing. 

Kad sam stavio instalacijski CD, on se pokrenuo i ponudio mi instalaciju Winsa 7. No, odgodio sam instalaciju jer me nešto kopka, a to je: dal će ta poruka NTDLR is missing nestati ako opet instaliram Winse?

Ili je tu problem u nečemu drugom? Jel postoje tu kakva alternativna rješenja?

 

(Istina, imao sam na starom disku i XP i ne znam koje još sve Windowse, ali sam i disk brisao, formatirao, pa opet stavljao gore OS.  Zar je moguće da je taj stari loader, NTDLR, ostao gore nakon toga svega, tj. da nije izbrisan?

Kad su diskovi spojeni, kod bootanja mi se, naravno pojavi izbornik dal hoću pokrenuti Win7 ili Win Vista.)

15 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
real01 kaže...
ihush kaže...
- ntldr je loader XPa, naravno da je missing.. tj znači da ti je pogrešan boot order, disk (BIOS). Zato je preporuka odspojiti druge diskove za vrijeme installa jer se eliminira da installer bubne boot na neki proizvoljni disk. (greška juzera).

Otpojio sam sve diskove i ostavio sam SSD na kojem su Winsi 7.

Kad je komp bootao, opet se pojavilo: NTLDR is missing. 

Kad sam stavio instalacijski CD, on se pokrenuo i ponudio mi instalaciju Winsa 7. No, odgodio sam instalaciju jer me nešto kopka, a to je: dal će ta poruka NTDLR is missing nestati ako opet instaliram Winse?

Ili je tu problem u nečemu drugom? Jel postoje tu kakva alternativna rješenja?

 

(Istina, imao sam na starom disku i XP i ne znam koje još sve Windowse, ali sam i disk brisao, formatirao, pa opet stavljao gore OS.  Zar je moguće da je taj stari loader, NTDLR, ostao gore nakon toga svega, tj. da nije izbrisan?

Kad su diskovi spojeni, kod bootanja mi se, naravno pojavi izbornik dal hoću pokrenuti Win7 ili Win Vista.)

- bootabilni disk ima poseban boot sektor (kad se particionira-formatira to se može napraviti, to napravi installer u normalnim uvijetima). Samo takav može bootati.

U tom sektoru je samo pointer podatak, zato se javi poruka, jer si formatirao (obrisao) boot particiju na kojoj su boot fileovi. Particija jednako kao disk ima oznaku i mora biti primarna aktivna da bi bila bootabilna. Do 4 primarne po disku, kad treba više radi se extended i u njoj po želji ali u extended nije bootabilno. To je klasični MBR disk, noviji s UEFI BIOSom podržava i GPT (nema ograničenja veličine particije). Storage disk je bez takve primarne-aktivne particije, ne može bootati. Ako se ošteti početni dio diska tad ne može biti boot ali može storage..

 

To su stvari koje se rade s praznim diskom, tj brišu se sve particije i kreiraju.. formatiranje nema veze s tim, formatiranje je korak nakon toga i file sistem može biti OSovski npr NTFS, fat32, ext3 za linux.. formatiranje je kao brisanje, podataka s particije=logičkog diska, ali ne strukture ili boot oznaka, tipova particija i sl.. Brisanjem particija i kreiranjem novih npr win7 automatski doda na praznom disku skrivenu boot particiju 100-300MB i u njoj boot fileove.

XP je ver.5.x je NTLDR, Vista-7-8.. je ver.6.x i jedini skok je sad/uskoro win10 s promjenom broja na 10 ali ista shema = BCD. Formatiranjem (brisanjem) si obrisao boot fileove i upravo to javlja MBR.. tj to znači da je na tom disku u MBRu XPov loader.

 

-kad nisi siguran, pobrišeš sve particije i instaliraš, ako win u vrijeme installa ne vidi ni jedan bootabilan disk/particiju tad će javiti takvu poruku.

-npr pitanje dali će poruka nestati reinstallom win? Ovisi, o boot disku, installer ako vidi MBR/GPT doda svoj loader to s win-podacima.. nema previše veze. Brži način je fixboot tj u MBR se doda podatak o boot particiji, naravno ako MBR i takva particija postoji na disku. Zato je važan redosljed ''od nule'' ili odspojiti druge diskove, jer svaki može imati iste oznake ili biti storage, dok BIOS to zapravo ne vidi, on vidi samo disk jednako kad je prazan. BIOS samo u quickboot meniju prepozna i ponudi bootabilne diskove za izbor. Zato je boot order zapravo sporedan, ide redom.. ako postoji boota s prvog koji ima loader. Kad više diskova ima loadere tad je bitan order da ne ode s pogrešnog.

-ubaci boot medij, popravi boot (ako može). Iz win može npr EasyBCD ili tipkanjem u CMDu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Ntldr is missing?

Hvala na informacijama, neke su mi stvari malo jasnije.

 

No, situacija s time postaje ovdje sve 'zabavnija'.

 

Naime, odlučio sam isprobati ovo zadnje što je spomenuto, tj. EasyBCD. Znači, stavio sam 'Change boot drive' na SSD, no kad sam botao Win 7 sa SSD-a, izbacio mi je error - nisam upamtio točno što, ali

pisalo je ime programa (EasyBCD) - valjda nešto tipa 'Cannot find boot - nešto...'.

 

Onda sam isključio ovaj stari disk sa Windowsima i odlučio instalirati Win 7.1 na SSD disk. Ubacio CD, instalacija uredno počela, kopiranje fajlova, sve okej... Onda, pri kraju toga, dolazi

poruka da će se Windowsi restartati kako bi se instalacija dovršila. Počinje boot i piše: 'Press any key to continue boot from CD'. Ja potvrdim - ali instalacija Win7 se ne nastavlja tamo gdje je stala

nego iskače izbornik gdje mi se nudi instalacija ispočetka.

 

Koje su daljnje opcije? Da formatiram SSD? ALi, opet, ako sam dobro razumio - podaci o MBR-u ostaju gore i nakon formatiranja? Ili sam nešto krivo skužio?

 

 

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
real01 kaže...

..

Koje su daljnje opcije? Da formatiram SSD? ALi, opet, ako sam dobro razumio - podaci o MBR-u ostaju gore i nakon formatiranja? Ili sam nešto krivo skužio?

 

 

 

 

 

 

- na boot disku koji ima MBR (ili GPT), installer pregazi postojeći loader, zato je bilo pravilo, kad želiš multiboot (meni), ići po starosti win-OSa npr DOS-Win31-95-...XP-Seven, da bi manager uključio i starije bootove u boot meni. Obrnuto, morao bi fixati za svaki OS njegovim installom (jer ne može XPov napraviti za w8..). Vista-7-8-10 je isti manager, XP/2003 je isti..itd.

Linuxov GRUB 097/+098 .. može sve.

 

-kad odspojiš sve druge diskove, obrišeš sve (particije) na disku koji je spojen.. dalje možeš nextati i radit će, naravno ako je disk ispravan (neispravan MBR..) kreirat će se sve potrebno. AKo je već sve instalirano može se iz win npr 7/8.. diskpart-om i bcdedit-om preskočiti nepotreban reinstall ili bootanjem i fixom (automatika..) s install medija. Naravno, ako je disk bootabilan tj tad postoji taj poseban sektor u koji se upisuje boot podatak, ako nije samo storage.. tad prvo ide clean.. (sve ode..), particija, oznaka bootabilan.. to je redosljed koji radi.

Upravo zato se preporučuje (pogotovo početnicima) da odspoje diskove, jer installer može vidjeti neki drugi MBR i tamo postaviti meni... pogrešno a user mema punu kontrolu kao korištenjem diskparta koji zapravo to radi.. (to je = win disk manager ali bez ograničenja).

 

Formatiranje nema veze s MBRom, ne dira ga. (osim stari dos format/s koji je radio upravo to tj kopirao sys fileove s boota na boot disk.). To danas radi bcdedit.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
real01 kaže...

Onda sam isključio ovaj stari disk sa Windowsima i odlučio instalirati Win 7.1 na SSD disk. Ubacio CD, instalacija uredno počela, kopiranje fajlova, sve okej... Onda, pri kraju toga, dolazi

poruka da će se Windowsi restartati kako bi se instalacija dovršila. Počinje boot i piše: 'Press any key to continue boot from CD'. Ja potvrdim - ali instalacija Win7 se ne nastavlja tamo gdje je stala

nego iskače izbornik gdje mi se nudi instalacija ispočetka

 

 

 

 

 

 

 I bas si morao stisnuti, nije ti vrag dao mira da pustis windowse da botaju i zavrse instalaciju ?

 

Pa kako ce nastavit instalacija kada ga stalno vrtis u krug ??

 

Ajmo malo logiku ukljucit ako se nema volje naucit....

 

Vise nego ocito je,. da ti je CD/DVD Drive First boot Device - jel tak ?

HDD je znaci na drugom mjestu...

 

Kada ti je prvi put iskocila poruka Press any key to continue boot ... kad si krenio instalirat windowse normalno da si stiso kako bi pokrenio instalaciju sa CD/DVD-a.

 

 

I sad windowsi se malo secu po tvom hardu, rade svasta nesta, idu sim tam... i ljepo ti kazu: "

dolazi

poruka da će se Windowsi restartati kako bi se instalacija dovršila".

 

I restarta se komp i opet dolazimo do opcije TKO ce bootati, DVD ili HDD... i sasvim je logicno ako stisces po tipkovnici da ce OPET DVD bootat umjesto HDD-a kad mu nedas....

 

Ljepo formatiraj taj SSD i ponovo instaliraj windowse i kad drugi put ( ne prvi kad kreces sa instalacijom ) vidis tu poruku gurni ruke u djepove i nediraj nist.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 4:26 (spaljeni).
15 godina
neaktivan
offline
Ntldr is missing?
@ ihush
Formatiroa sam SSD, isključio sve ostalo diskovlje i stavio Wins7 gore - i gle čuda - NTDLR missing poruka je nestala.

@ spaljeni
Eto, uspjela instalacija iz drugog pokušaja.
Da, neiskuan sam pa radim greške i učim na njima...
Recimo, sve dosad nikad nisam otpajao diskove kad sam stavljao novi OS - jednostavno, gurneš CD i pokreneš instalaciju pa se nadaš da će sustav sve sam napraviti, bez nekih grešaka i komplikacija.
Počinjem kužiti da stavljanje novog sustava nije tako lagana operacija...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ntldr is missing?
real01 kaže...
@ ihush
Formatiroa sam SSD, isključio sve ostalo diskovlje i stavio Wins7 gore - i gle čuda - NTDLR missing poruka je nestala.

@ spaljeni
Eto, uspjela instalacija iz drugog pokušaja.
Da, neiskuan sam pa radim greške i učim na njima...
Recimo, sve dosad nikad nisam otpajao diskove kad sam stavljao novi OS - jednostavno, gurneš CD i pokreneš instalaciju pa se nadaš da će sustav sve sam napraviti, bez nekih grešaka i komplikacija.
Počinjem kužiti da stavljanje novog sustava nije tako lagana operacija...

-naravno da je poruka nestala, jer je boot manager pregazio (nepostojeći) podatak u MBRu..

 

-to nije 'greška' sustava, nego korisnika, neznanja kako se installer ponaša kad postoji više diskova. Tad korisnik to 'mora' znati ili imati sreće (statistički koliko diskova...). Većina ima jedan disk, većina je dodavala SSD (i zato novi install, za storage se samo spoji disk), većini je banalni 'fix' odspajanjm ostalih diskova pomogao kao KISSovsko rješenje.

- Ali nije greška installa.. to je OK, i dalje je jednako lagano instalirati OS. Možeš i bez odspajanja kroz advanced mod ili diskpart ili pripremom diska nekim drugim alatom prije instalacije kao i fixanjem poslje.. ali to traži odgovarajuće znanje.

 

.. ovo nije pravo neznanje, ne mora se to znati kao nešto bitnog. Da je novo računalo s jednim ili više praznih diskova problem nebi ni primijetio, boot bi se postavio. Probem bi mogao nastati kad promijeniš disk ili kreneš u novi install. Sve do tad je 'next' dovoljno dobar. Kad takve sitnice znaš, ne ovisiš o 'nadanju' da će raditi-bootati i radi svaki put.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice