Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

poruka: 6
|
čitano: 18.616
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

Dakle ovo se odnosi samo na starija racunala koja imaju dovoljnu konfiguraciju za nesmetan rad u windows xp-u.

Tutorial se sastoji od par poglavlja (od biosa do multimedije i igranja), mozda nekome i pomogne jer vjerujem da ovdje ima onih koji imaju neko starije racunalo.

Ne odgovaram za nista.

Bios ovisi o svakoj maticnoj ploci pa mozda neka nece imati neke opcije.

 

1. Bios

2. Hardver

3. Windows XP

4. Mreze

 

BIOS.

 

1.1 Kako podesiti bios za optimalan rad graficke kartice.

      Pravilnim konfiguriranjem izvuci cete maximum iz svoje graficke kartice.

 

AGP8x Neke kartice podrzavaju 8x brzinu prijenosa preko AGP sabirnice cime se dobiva efektivna propusnost od 2,1 GB/s, ako ova opcija nije inicijalno ukljucena u biosu postavite je na enabled ili izaberite iz pripadajuceg izbornika. Kod starijih maticnih ploca nalazimo AGP propusnost do max 4x vrijednost je uvjek bolje postaviti na vise.

 

2.1 AGP Aperture size.

 

Ovime određujemo koliku ce kolicinu sistemske memorije graficka kartica moci koristiti za spremanje tekstura.

Postavite kako je prikazano.

 

Na 128 ako imate 512 MB

Na 256 ako imate vise memorije.

 

Na nekim plocama vrijednost je najvise moguce postaviti na 64.

 

3.1 Assign IRQ for VGA.

 

Sve graficke kartice traze IRQ prekid kako bi mogle raditi, dakle ovo obavezno na enable.

 

4.1 AGP 1 WS read.

 

Ukljucivanjem ove opcije smanjujemo latenciju AGP sabirnice te time osiguravamo nesto brzi protok podataka. Samo maticne sa VIA chipsetovima imaju ovu postavku u biosu.

 

5.1 Kako ukljuciti racunalo putem tipkovnice.

 

Potrazite u biosu opciju Power on by keyboard i postavite ju na enable. Nakon toga birate tipku ili kombinaciju tipki kojom cete ukljucivati racunalo. Mnoga racunala se vise ne mogu ukljuciti putem tipkovnice nakon sto ih "nasilno" ugasite na gumb, pa je potrebno vise puta stisnuti istu kombinaciju.

 

6.1 Kako omoguciti brze pokretanje racunala.

 

Kada palite racunalo ono na sebi provodi POST (power on self test), potrazite u biosu opciju Quick post i stavite na enable.

 

7.1 Kako omoguciti sigurniji rad sa diskovima.

 

Potrazite u biosu opciju S.M.A.R.T (self monitoring analysis and reporting), i postavite na enable.

 

8.1 Kako podesiti brze citanje i pisanje memorije.

 

Fast R-W Turnaround, za brzi rad postavite na enable, ako se pojave nestabilnosti u sustavu iskljucite ovu opciju.

Ovu opciju također nalazimo kod maticnih sa VIA chipsetom.

 

9.1 Kako postaviti latenciju PCI sabirnice.

 

U biosu potrazite opciju PCI Latency Timer, defaultno je ova opcija postavljena na 32 a moguce ju je postaviti i na vise cime dobivamo brzi rad. Nije preporucljivo postaviti previsoko, pogotovo ako imte vise PCI kartica jer moze doci do nestabilnosti.

 

10.1 Kako postaviti memorijske postavke i latencije.

 

Ovo je namjenjeno bas onima koji svoje racunalo hoce izgurati do krajnjih granica, ali ovo je ipak među najosjetljivijim dijelovima biosa.

Ako nemate neku kvalitetnu memoriju ovo nemojte raditi.

 

CAS Latency.

Ako imate kvalitetan RAM postavite na 2, ovome trebate veoma oprezno pristupiti.

 

RAS To CAS Delay T(RCD).

Za najbolje performanse potrebno je postaviti sto je nize moguce ovu vrijednost, recimo na 2 ako nemoze tako postupno povecavajte.

 

RAS Precharge T(RP).

Ovdje isto najbolje performanse dobivate da postavite na 2.

 

Active to precharge T(RAS).

Nije pozeljno postaviti prenisko kao kod prethodnih opcija (recimo 5) ali pokazalo se da se dobiju nesto bolje performanse na 7 ili 8.

Kod maticnih sa nforce 2 chipsetom stavite na 11 ili 12.

 

Bios flash: sve je detaljno opisano ovdje.

 

HARDVER.

 

1.1 Ciscenje racunala (mijenjanje ulja). 

 

Dakle svi vi znate rastaviti i sastaviti vase kuciste pa necu nista o tome.

Ciscenje kucista bi bilo pozeljno napravti dva puta godisnje.

Ako nađete nekakve neravnine na kucistu pokusajte njezno izravnati lim.

Za sakupljanje prasine koristite usisavac.

Ventilatore i hladnjake propusite (najbolje kompresorom).

 

2.1 Procesor.

 

Razmislite o kupnji novog hladnjaka ako vam ovaj ne hladi dobro odnosno ako vam se nabijaju temperature.

Ali bez obzira kupujete li novi hladnjak ili ne uvjek je dobro ocistiti gornju plohu procesora i nanijeti tanki sloj termalne paste, koju mozete staviti na vise nacina.

 

3.1 Spajanje HARD diska.

 

Nikako nemojte spajati hard disk i cd-rom na istu sabirnicu, kao sto je to kod nekih racunala, rjesenje sa dva IDE kabla je puno kvalitetnije.

 

4.1 Ciscenje kontakta memorije i graficke kartice sa maticnom plocom.

 

To mozete jednostavno napravti koristeci skolsku gumicu (nema tu neke filozofije).

 

5.1 Napajanje.

 

Kao sto znate, svaki dio u racunalu trazi svoj komadic elektricne energije, tu glavnu ulogu igra napajanje.

Kvalitetno i jako napajanje osnovni je preduvjet za dobar rad.

 

WINDOWS XP. 

 

1.1 Glavni razlozi za slucajno rusenje windowsa. 

 

BSOD  (blue screen of death), glavni razlog je hardver.

Za pocetak moze biti preslabo napajanje.

Sljedeci razlog moze biti NTFS i FAT32 koja postoje na racunalu istovremeno (osim kad koristite linux i windows u duall bootu).

Pregrijavanje, dakle osigurajte bolje hlađenje.

Memorijski moduli (rami) vadite jednog po jednog dok ne nađete krivca.

 

2.1 Deinstalacija windows messengera i drugih skrivenih komponenti.

 

Otvorite vas windows direktorij, pa zatim u poddirektorij INF. nađite datoteku koja se zove sysoc.inf. Otvorite ju u notepadu i nađite red

 

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7

i iz njega izbacite hide da izgleda ovako

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,7

 

Spremite datoteku i nakon toga otiđite u Control Panel - Add remove programs - Add remove windows components. Uklonite oznaku pokraj stavke Windows Messenger i kliknite na Next. Kada to zavrsite messengera vise nece biti, na isti nacin mozete ukloniti i Internet information services ili pinball i neku drugu igricu koja dolazi sa windowsom. Uklanjanje messengera moze imati negativan ucinak na rad Outlooka ili Outlook expressa pa pripazite sta radite.

 

3.1 Iskljucivane error reportinga.

 

Kada vam se srusi neki program windows vam izbacuje error report koji onda salje u microsoft (ako to dozvolite) to ponekad stvarno zna biti iritantno, ali postoji rjesenje i za to.

Desnom tipkom misa kliknite na My computer - properties - advanced - Error reporting - Disable error reporting (ostavite da vam prikazuje samo critical error) i nema vise error reporta.

 

4.1 Skratite vrijeme izlaska iz programa.

 

Sada imamo malo igranja po registryu, proces time out value vrijeme je koje windows daje programima da se zatvore i pociste sve za sobom.

Otđite u registry i pronađite ogranak:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control. Promijenite vrijednost za: WaitToKillServiceTimeout sa 20000 na 10000.

Time ste skratili vrijeme izlaza iz programa za duplo manje, nikako ovo nemojte postaviti prenisko.

 

5.1 Iskljucite windows key (tipka pokraj alt).

 

Tipka vam ponekad moze dobro doci ali nekad stvarno iritira kad ju stisnete slucajno dok igrate igrice, zato bi ju trebalo iskljuciti.

Jos malo igranja po registryu.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout. Na izborniku edit odaberite new i onda binary value, novu stavku nazovite Scancode Map, dvaput kliknite na nju i unesite binarne podatke: 00 00 00 00 00 00 00 00 03 00 00 00 00 00 5B E0 00 00 5C E0 00 00 00 00Dobro pazite koliko ste nula unijeli, zatvorite registry i restartajte windows.

 

6.1 Dodajte Empty recycle bin na Context menu.

 

Zar nebi bilo lijepo imati opciju "empty recicle bin" kad kliknete desnom tipkom bilo gdje na ekranu.

Otvorite Notepad i kopirajte si ovaj text koji sam vam napisao da se ne mucite kao ja:

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}]
@="Empty Recycle Bin"

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\Empty Recycle Bin]
@="{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers\Empty Recycle Bin]
@="{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers\Empty Recycle Bin]
@="{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shellex\ContextMenuHandlers\Empty Recycle Bin]
@="{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"

 

Kada ste to kopirali spremite datoteku na desktop, pazite da pod save as bude all files a datoteka pod nazivom emp-tyrecyclebin.reg

Odlicno kliknite na tu datoteku desnim klikom pa odaberite merge ili jednostavno klik dva puta lijevom tipkom misa i dodajte to registry (samo klik na ok). I trebali bi dobiti isto sto i ja, vidi sliku.

 

 

Ako ne zelite da windows pita "jeste li sigurni da zelite isprazniti smece" Desni klik na recycle bin - uklonite kvacicu sa Display delete comfirmation file.

Ako zelite da se smece automatski prazni stavite kvacicu na "Do not move files to recycle bin, delete files automaticly".

 

MREZE.

 

1.1 Straight i Cross kablovi.

 

Osnovna i jedina razlika između ova dva kabla je u rasporedu zica na konektorima na oba kraja.

Kada racunalo spajamo izravno sa drugim koristimo cross kabal.

 

2.1 Odabir odgovarajuceg mreznog protokola.

 

Vecina mreza koristi TCP/IP, iako postoji mogucnost koristenja i drugih protokola, ali ako nemate neki poseban razlog drzite se TCP/IP-a.

 

3.1 Kako povecati odziv kod mreznog igranja.

 

Vecina postavki nije izravno dostupna korisniku, no uporabom nekih od mnogih programa jednostavo je podesiti cijeli niz dodatnih opcija.

 

4.1 Ping.

 

Ping, brzinu skidanja i brzinu uploada mozete izmjeriti ovdje.

Sto je ping manji to je za vas bolje.

 

                                                                                                    END

 

Eto to bi bilo to od mene, nadam se da sam nekome pomogao, slobodno nesto dodajte, ispravite me ako sam gdje pogrijesio...............

 

The quieter you become, the more you are able to hear...
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2010 0:40 (Ivan 992).
Moj PC  
11 0 hvala 16
14 godina
neaktivan
offline
Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

Hvala jel imaš još neki savjet da bolje optimiziram xp na PII

Society leans ever heavily on computers, if you have the power to take out computers you can take out society.
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

{#}......

The quieter you become, the more you are able to hear...
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2011 19:52 (Ivan 992).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

ovako ovo je super kak si napravio!ali imam jedno pitanjce sto me muci,ovako dobio sam jedno staro racunalo kojim navodno nije radio disk,a jednu sam plocu kupio s kompletom ddr memorijom

procesorom i hard diskom,medutim ploca je imala svoju intergralnu karticu koja ne radi jer se rasipa,

e sad dolazi sljedece radi se o racunalima ovako AMD sempron 3000+, socket 754, i intel ceron. ovako sto se tice AMD,ovako sklopio sam ga uredno,kupio graficku radeon x1950 pro,na hardu su bili windowsi koji su i bili na njemu i recimo kad se podize sistem,prebaci mi tamo gdije su one funkcije safe mode pa dole ispod windows normal,kliknem na windows normal i kad se pojavi ikona windows xp zasteka i pocme iz pocetka i tako stalno hard je inace sata,onda sam isprobao s drugim pata diskom pa sam podizao sistem cak i ako sam hard formatirao vise puta

uvjek mi u windowsu setap zasteka i cekam satim,i ne radi tipka restart i ako je sve spojeno kak treba,bio sam u biosima tamo mi pokaze sve uredno,ali sam naletio na funkciju restart u boisima gdije je opcija pored disable,pa sad ne znam dali da u biosima ukljucim restart da radi  kad kliknem na kutiji to je sto se tice AMD i ne znam sto dalje raditi ili jednostavno da nabavim novu plocu molim pomoć za ovaj problem{#}

 

2. problem je s intelom cerona koji sam dobio cijeli zadabe i imao je problema s hardom koji sam promjenio za drugi,medutim kad hocu instalirati novi windowse xp,i kad izlista cijeli windows setap na plavom ekranu mi ispise ovako, c0000221 unknown hard error,systemroot,system32 ntdll.dll,ovako zanima, me zbog cega je to i sto bih trebao raditi i dali je u pitanju hard ili nesto drugo,molim pomoć oko i ovoga problema.to sam si htio sklopit  neko staro racunalo u podrumu da imam tak ak bar zatreba za crne dane tu i tamo koju igricu od ovih starijih i slabijih,slusanje glazbe i tak za zabavu ono,molim pomoć{#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala

1. Problem: Bilo bi najbolje da nanovo instaliras Windowse, i sam sam imao tih problema kada sam sasvim iste komponente prebacivao iz jednog kucista u drugo.

 

2. Problem: c0000221 ovaj error bi trebao znaciti da se nesto ne kopira kako treba sa cd-a, dakle provjeri u kakvom ti je stanju medij a po mogucnosti ocisti citac.

The quieter you become, the more you are able to hear | where there is a shell , there is a way (◣_◢) 艾维诶艾娜 九百九十二...
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Trikovi i savjeti za bolji rad starog racunala
Ivan 992 kaže...

1. Problem: Bilo bi najbolje da nanovo instaliras Windowse, i sam sam imao tih problema kada sam sasvim iste komponente prebacivao iz jednog kucista u drugo.

 

2. Problem: c0000221 ovaj error bi trebao znaciti da se nesto ne kopira kako treba sa cd-a, dakle provjeri u kakvom ti je stanju medij a po mogucnosti ocisti citac.

znaci to nema onda nikakve veze, s hardom ili memorijom jer mi je hard, od 13 i 20, gb{#}

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice