Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.421.139
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
passat kaže...

Jeste vidjeli ovo, kao da traže sigurnosne propuste.. Ili vježbaju za nešto više.

https://privacy.microsoft.com/en-US/windows-10-windows-update-delivery-optimization

 

Slučajno ugledah da mi nešto jede 5MB/s download bandwidtha, nisam mogao vjerovat da to windows zapravo preko LANa od drugih računala (meni naravno apsolutno nepoznatih) prima svoje zakrpe.

Dakle sad više niti ne moraš imat pristup internetu. Dovoljno je da si slučajno spojen na LAN s računalom koji ima pristup i opet će ti instalirat svoj update.

 

Je li bilo već rasprave na forumu o ovom? Još sam u šoku.

 Jep, ako te smeta, ugasi slobodno... Ako me sjećanje dobro služi ta opcija je već duže vremena s nama.

steam: skank666 origin:IhrvojeI
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
skank666 kaže...
passat kaže...

Jeste vidjeli ovo, kao da traže sigurnosne propuste.. Ili vježbaju za nešto više.

https://privacy.microsoft.com/en-US/windows-10-windows-update-delivery-optimization

 

Slučajno ugledah da mi nešto jede 5MB/s download bandwidtha, nisam mogao vjerovat da to windows zapravo preko LANa od drugih računala (meni naravno apsolutno nepoznatih) prima svoje zakrpe.

Dakle sad više niti ne moraš imat pristup internetu. Dovoljno je da si slučajno spojen na LAN s računalom koji ima pristup i opet će ti instalirat svoj update.

 

Je li bilo već rasprave na forumu o ovom? Još sam u šoku.

 Jep, ako te smeta, ugasi slobodno... Ako me sjećanje dobro služi ta opcija je već duže vremena s nama.

 Ma znam, naravno, ugasio sam ju, znam citati uputstva, ali nije mi to bio point.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
passat kaže...

Jeste vidjeli ovo, kao da traže sigurnosne propuste.. Ili vježbaju za nešto više.

https://privacy.microsoft.com/en-US/windows-10-windows-update-delivery-optimization

 

Slučajno ugledah da mi nešto jede 5MB/s download bandwidtha, nisam mogao vjerovat da to windows zapravo preko LANa od drugih računala (meni naravno apsolutno nepoznatih) prima svoje zakrpe.

Dakle sad više niti ne moraš imat pristup internetu. Dovoljno je da si slučajno spojen na LAN s računalom koji ima pristup i opet će ti instalirat svoj update.

 

Je li bilo već rasprave na forumu o ovom? Još sam u šoku.

Što se čudiš? Pa to su uveli još s prvom verzijom Windowsa 10. Žele ljudi smanjit troškove, pa koriste korisnička računala kao servere. Zato i je to po zadanim postavkama uključeno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 13:51 (Marko :D).
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Usput rasterećuju svoje servere a ti imaš manji download sa interneta jer update pokupiš sa svojih računala koji su u kućnom lan-u.

 

....vidjeh sliku pa me odmah iznervira "PC-jeva" ...'bem ti velikog stručnjaka za Hrvatski...valjda treba pisati "osobnih računala"

sreća što nisam nikada stavljao Hrvatsku verziju osim tipkovnice :D  ....inače bi izludio.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 14:44 (AF139).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
passat kaže...
skank666 kaže...
passat kaže...

Jeste vidjeli ovo, kao da traže sigurnosne propuste.. Ili vježbaju za nešto više.

https://privacy.microsoft.com/en-US/windows-10-windows-update-delivery-optimization

 

Slučajno ugledah da mi nešto jede 5MB/s download bandwidtha, nisam mogao vjerovat da to windows zapravo preko LANa od drugih računala (meni naravno apsolutno nepoznatih) prima svoje zakrpe.

Dakle sad više niti ne moraš imat pristup internetu. Dovoljno je da si slučajno spojen na LAN s računalom koji ima pristup i opet će ti instalirat svoj update.

 

Je li bilo već rasprave na forumu o ovom? Još sam u šoku.

 Jep, ako te smeta, ugasi slobodno... Ako me sjećanje dobro služi ta opcija je već duže vremena s nama.

 Ma znam, naravno, ugasio sam ju, znam citati uputstva, ali nije mi to bio point.

 -a što je point? .. i kako ti nešto jede DL-BW ako je iz LANa?

.. još neobičnije je shvatiti point, naravno, ako znaš, ako si ugasio.. a ono se svejedno skida s LANa/drugih računala? -neobično.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 15:39 (ihush).
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

 -a što je point? .. i kako ti nešto jede DL-BW ako je iz LANa?

.. još neobičnije je shvatiti point, naravno, ako znaš, ako si ugasio.. a ono se svejedno skida s LANa/drugih računala? -neobično.. :)

 LAN se ne računa u BW? Bilo kakav promet iz LANa se ne zbraja u ukupnu propusnost koju imam dostupnu preko routera? Dakle update može skidat po 10MB/s u LANu, a ja i dalje mogu s youtubea bufferat video od po nekoliko MB/s, mogu s tableta povuc film s diska preko LANa od nekoliko MB/s, mogu sinkronizirat OneDrive online od nekoliko MB/s downloada, i sve to preko (realne) 10MB/s veze prema routeru, jer se LAN ne racuna u BW? 

Point je da takvi postupci mole za exploit. Najmanje sto su trebali uradit je onemogucit ju po defaultu, a najbolje ne razvit uopce.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-lan je kroz switch, dl je linija-wan.. jedno s drugim nema neke veće veze, ovisi o opremi itd. ja npr mogu kroz lan puknuti 130-150MB i dalje glatko surfati ili jednako skidati bilo što, yt.. a to je nešto bitno? -ok, tnx.

-što kod onih koji plaćaju promet po MBu?

-opcija postoji odavno, znaš za nju (tako kažeš).. i u čemu je problem? point?

-internet/mreža = nesigurnost. Jel to point?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-lan je kroz switch, dl je linija-wan.. jedno s drugim nema neke veće veze, ovisi o opremi itd. ja npr mogu kroz lan puknuti 130-150MB i dalje glatko surfati ili jednako skidati bilo što, yt.. a to je nešto bitno? -ok, tnx.

-što kod onih koji plaćaju promet po MBu?

-opcija postoji odavno, znaš za nju (tako kažeš).. i u čemu je problem? point?

-internet/mreža = nesigurnost. Jel to point?

 Yt bitan? Nije, naravno :)

Moj polu sarkastični post iznad je htio ukazati na to da promet koji mi ukradu kroz LAN, može utjecati na promet koji zbog toga ne mogu ostvariti prema online svijetu. Kako ces kroz lan puknuti 130-150MB i dalje surfati glatko ako si na router spojen s 54Mbps koji ti predstavlja i konekciju prema vani i prema lokalnoj mreži?

 

"-što kod onih koji plaćaju promet po MBu?"

Onda tu opciju uključe.

 

"-opcija postoji odavno, znaš za nju (tako kažeš)"

Ne, ne, pod "znam" sam mislio da znam kako ju isključit nakon 2 sekunde gugla.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Jesam i opet isto
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Probaj promijeniti DNS servere na 8.8.8.8 i 8.8.4.4.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Prvo ću obrisat taj update..
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Meni je opcija za ažuriranje i  sa drugih kućnih računala uključena sa mojom prvom verzijom win10 (1511) a ne sa nekim update-om.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 23:13 (AF139).
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Kada kroz GP editor "obuzdaš" windows update, ta opcija više nije aktivna...

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
passat kaže...
..

"-opcija postoji odavno, znaš za nju (tako kažeš)"

Ne, ne, pod "znam" sam mislio da znam kako ju isključit nakon 2 sekunde gugla.

 -super.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dex.pwn kaže...
Prvo ću obrisat taj update..

 

Obrisi ga i nemoj ga instalirati do sledeceg,sve su z*ebali xD

10 godina
offline
Windows 10 - općenito

Uskoro novi big update - izgleda da su se uštelili sa ovim proljece - jesen obogaćenim verzijama 10-ke.

 

https://www.theverge.com/2018/3/8/17095524/microsoft-windows-10-spring-creators-update

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Može li mi netko laički pojasniti u kojem boot modu je bolje instalirati Win 10, UEFI ili Legacy? Trenuto mi je instaliran u Legacy jer mi nije dozvolio UEFi (ne znam iz kojeg razloga), znam samo da sam se zezao s tim pola sata dok nisam uspio bootati sa USB- instalaciju windowsa, a planiram rušiti sistem pa da ne dođe opet do istog problema. Koristio sam sedmicu do prije par mjeseci kada sam uzeo novi laptop pa sam prvi puta i naletio na te pojmove...gledam malo po netu razlike ovo ono, ali nema nigdje prosto seljački objašnjeno što meni treba i zašto UEFI nisam mogao bootati

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 15:08 (lobotomac90).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-potrebe/želje i kompatibilnost. HW & SW (uz opcije BIOSa) moraju biti kompatibilni.

-mod ovisi o potrebama-željama (cilj-razlog.. npr neki drugi OS, dualboot..) i preduvijet, odgovarajući bootmedij (install), mora biti noviji (jer nekad davno nije postojao uefi-gpt..) ako skineš s MSOve str. ISO i kreiraš ga npr MCToolom, tad imaš oba moda boota, eufi (preferirano za nove sys..) i legacy (kompatibilno unazad).

-zapravo ovisi o opcijama BIOSa, neke mogu biti povezane.. npr ako želiš GPT, tad je to UEFI, kao i AHCI mod sata(IDE) kontrolera.. na to dodatno sec.boot, fastboot.. ali jedina stvarna razlika je GPT-MBR mod diska, ostalo nije uvjetovano uefijem tj opcije možeš odabrati u oba moda ili isključiti.

ako je medij različit od biosa npr medij u legacy-mbr boot modu a disk u gpt-uefi, tad ti kaže da ne može na taj disk.. mora oboje biti u istom modu. Pravi medij ima oba moda i najefikasniji način je kod boota (ne boot order) odabrati QBM/CMS/expreess.. sporedno kako to koji bios nazove, boot-meni-biosa. Tad vidiš disk u oba moda (ili u onom kako je već napravljen) i tad znaš dalje... bootaš ono što želiš (isti installer dalje, ovo je samo preduvijet).

 

GPT? nema ograničenja na 2TB za bootparticiju i 4 primarne (stari legacy MBR standard-ograničenje, ali to nije problem, npr extended particija i do tri primarne-boot .. nema razlike u brzini i radu, sve ostalo je jednako, tako da je samo stvar reklame i izbora.. za većinu, onaj manji dio ima konkretan razlog za ili protiv). Pošto je to prije kreiranja paritcija, FSa, inicializacija u modu, jasno da to treba odabrati prije installa. (može se i promijentii mada MS to ne želi popularizirati, jednostavno gura juzera na defaulte i reklamira kao bolje-brže..) .. jedan mogući problem, gubitak kompatibilnosti unazad (drugi-stari boot mediji, OSevi.., alati za popravak-spašavanje i sl.), u GPT radi samo GPT boot. Time npr efikasno eliminira XP i ostale starije winver.

-dodatni preduvijet, koji danas zadovoljavaju svi PCji, uefi-gpt je isključivo za 64bitni OS i HW.. PAE/VT/SEE2+.. i sve ostale điđamiđe koje su tu već desetljeće.. ali opet eliminira XP i sl. 32bitne OSeve, pa i win10. Isključivo za 64bitni OS.. (razlikovati boot i korištenje-storage) w7sp1/2008 i noviji, dok se stvar dodatno komplicira revizijama, npr uefi 2.3+..

 

ili jednostavnije, kompatibilnost +sys.requirementsi, kao za svaki soft, tako i za OS. Pročitaš req. i tad znaš. Izbor je izbor osim kad je jedini. Kad postoji konkretan razlog (za bilo koju kombinaciju-postavku) tad se po tom razlogu prilagodiš. (npr igre, ram, vga, disk..) samo što je ovo malo 'mutnije' i postavke se mogu prilagoditi ovisno o opcijama koje nudi BIOS (neki bogatiji, neki kao laptop ograničeni.. + igra wintela i OEMa koji to rade i guraju sve na w10, koji je btw odličan OS istovremeno pokušavaju ograničit najnoviji HW isključivo na w10, dok linux-osx ne smiju dirati, smao starije win prije w10..).

 

btw, za svaku MBO-BIOS, u manualu (RTFM! ili google+mbo boot..) piše kako se ulazi u quickboot, za vrijeme paljenja BIOS-POST, piše i na ekranu .. ali vrijeme paljenja i npr fastboot opcija mogu biti prekratki. Tipka se ne drži nego se mora tipkati.. dok se 'uhodavate', možete odspojiti disk (hdd-ssd)..

-na većini je neka F-tipka, npr F8-12, ESC.. i tad se pojavi izbor.. ne ulaz u bios setup, nego izbor boot diska. Ako je disk pravilno napravljen, bit će u popisu, ako nije u popisu tad nije bootabilan, pogrešna postavka u biosu i sl.

-boot order (u BIOSu) može biti hdd kao prvi, dok se za install, reinstal, repair.. i sl. po potrebi koristi ovaj način, obrnuto, ako se mijenja order, tad stalno boota s tog diska (za vrijeme restarta-u-installu..) i nema se kontrola tj previše ovisi o opciji biosa, koji mod je prvi.. uefi-legacy i sve s tim povezano. Jednostavno tad ne znaš u kojem je modu dok te installer ne odbije ili prihvati (na ćoravo) i razlikuje se od biosa-do-biosa.. tad se opet svi čude ''a meni radi''.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 17:12 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
lol pa mozes skinuti windows 10 sasvim legalno sa microsoftove stranice sa MCT-om
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
lobotomac90 kaže...

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

 

morrisoN
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ucoxxx kaže...
lol pa mozes skinuti windows 10 sasvim legalno sa microsoftove stranice sa MCT-om

 

Nemam pojma, kažem da sam koristio sedmicu cijelo vrijeme dok nisam uzeo novi laptop pa sam morao preći na 10 zbog drivera, našao torrent, skinuo kao i inače i to je to. Službenu stranicu nisam niti gledao jer nemam u planu iskeširati preko 100 eura za Windows.

 

morrisoN kaže...
lobotomac90 kaže...

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

 

 

Al si mi reko, svaka ti čast,ali ako već nemaš što pametno reći, nemoj ni spamati onda.

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
lobotomac90 kaže...

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

To je do krivog medija xD 

 

Kod mene je na drugoj masini tj racunaru sa torrenta, mozes skinuti sa svim zadnjim updateima (februar) i mozes raditi update bez problema.Vec 2 godine koristim na drugom racunaru windows 10 sa torrenta ,radio upgrade i update bez problema.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 12:46 (soul_eclipse).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
lobotomac90 kaže...

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

-već par godina, svi mogu skidati direktno od MSa.

-postoje samo jedni win, original-čisti-untouched.. dok su ostali sumnjivi, možda OK, možda s malwareom..

-kad imaš pravi 'origianlni' medij ili ISO tog medija, on je bootabilan (to naprave profesionalci).. i ako snimaš npr Rufusom, tad imaš razne opcije, npr boot.. i ako napraviš pogrešno ili za jedan mod, tad ne radi ili radi u nekom modu, u drugom ne.. s MS-ovim MCToolom nemaš što pogriješiti, čisto, lako, legalno, radi. (btw, nije kriv rufus, on je samo alat, krivac je nerazumijevanje korisnika).

 

-ahci, ssd.. ne. UEFI i Legacy, u oba moda može biti bilo koji mod rada diska, idečlegacy/kompatibilan (ne treba npr sata driver, npr za XP/DOS..), AHCI ili RAID.. ovisi što sve kontroler podržava-nudi. Razlika je ako želiš npr GPT particijsku shemu, tad je automatski obavezan uefi+ahci (povezano), kao i npr 64bitni OS. w10 najnormalnije-jednako radi na oba moda.. kao i SSD koji ćeš zbog preformansi držati na AHCI (+ TRIM).. ali može jednako dobro raditi u kompatibilnom-legacy modu (kad imaš takvu potrebu, većina ili ti nemaš, ja možda imam.. to je stvar koju biram prema svojim potrebama npr multiboot, brzina, nešto treće..)

- kad imaš 'pravi' boot medij, tad imaš izbor, naravno ovisi i o mogućnosti HWa/BIOSa (opcije), npr nudi li se uefi/legacy/oba ili samo jedan mod (laptopi npr nemaju toliko opcija kao gaming MBO..). Podesiti BIOS prema svojim potrebama i kompatibilno sa zahtjevima OSa (koji može na oba jednako, to je više za multiboot kad tražiš zajednički nazivnik i tad krositiš legacy s razlogom, ostali 99% mogu ići na novije-naprednije postavke.. nie to greška, ali tad gubiš kompatibilnost unazad, ako ti je to važno, npr za alate, spašavanje diska i sl.. koji ne rade na GPTu).

- npr za win10, +2TB disk, novije računalo.. može uefi, gpt, vjerojatno defaultne postavke svih biosa u posljednjih 5 godina.. i to je OK, mada za svoje potrebe često radim drugačije. Opcija kao fastboot je nevažna, često 'smeta' (brzina je stvar diska 90%..), safeboot 99% ne trebaš itd.. a to su u uefiju defaultne postavke, podesiti. Svaki put kad resetiraš bios, prođi postavke, provjeri.. pogotovo datum (licence).. bios mora biti podešen u skladu s tvojm potrebama (ili potrebama PC-hardwarea-OSa..). Default ne znači ništa, možda je OK..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito

Jel pišeš eseje? Koliko tražiš po rečenici? :D

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
lobotomac90 kaže...

Prije svega zahvaljujem na opširnom odgovoru, neke stvari su mi malo jasnije sada...ako sam dobro shvatio da pojednostavim, nekom prosječnom korisniku kao ja kojemu komp služi za internet, filmove, office i povremeno igranje gotovo je svejedno u kojem modu radi što mi govori da komotno mogu ostati u legacy. E sad zanima me druga stvar, imam u planu SSD ubaciti još u laptop nekada a vidio sam da je SSD vezan uz AHCI, jel to znači da mi u legacy modu neće prepoznati SSD? I treća stvar tiče se medija ( mom slučaju to je USB). S obzirom da mi nije nikako htio bootati instalaciju u UEFI modu jel to znači da je do krivog medija tj. da medij podržava samo Legacy mod? Win 10 sam skinuo sa torrenta ( jer sam cicija kupiti original ).

-već par godina, svi mogu skidati direktno od MSa.

-postoje samo jedni win, original-čisti-untouched.. dok su ostali sumnjivi, možda OK, možda s malwareom..

-kad imaš pravi 'origianlni' medij ili ISO tog medija, on je bootabilan (to naprave profesionalci).. i ako snimaš npr Rufusom, tad imaš razne opcije, npr boot.. i ako napraviš pogrešno ili za jedan mod, tad ne radi ili radi u nekom modu, u drugom ne.. s MS-ovim MCToolom nemaš što pogriješiti, čisto, lako, legalno, radi. (btw, nije kriv rufus, on je samo alat, krivac je nerazumijevanje korisnika).

 

-ahci, ssd.. ne. UEFI i Legacy, u oba moda može biti bilo koji mod rada diska, idečlegacy/kompatibilan (ne treba npr sata driver, npr za XP/DOS..), AHCI ili RAID.. ovisi što sve kontroler podržava-nudi. Razlika je ako želiš npr GPT particijsku shemu, tad je automatski obavezan uefi+ahci (povezano), kao i npr 64bitni OS. w10 najnormalnije-jednako radi na oba moda.. kao i SSD koji ćeš zbog preformansi držati na AHCI (+ TRIM).. ali može jednako dobro raditi u kompatibilnom-legacy modu (kad imaš takvu potrebu, većina ili ti nemaš, ja možda imam.. to je stvar koju biram prema svojim potrebama npr multiboot, brzina, nešto treće..)

- kad imaš 'pravi' boot medij, tad imaš izbor, naravno ovisi i o mogućnosti HWa/BIOSa (opcije), npr nudi li se uefi/legacy/oba ili samo jedan mod (laptopi npr nemaju toliko opcija kao gaming MBO..). Podesiti BIOS prema svojim potrebama i kompatibilno sa zahtjevima OSa (koji može na oba jednako, to je više za multiboot kad tražiš zajednički nazivnik i tad krositiš legacy s razlogom, ostali 99% mogu ići na novije-naprednije postavke.. nie to greška, ali tad gubiš kompatibilnost unazad, ako ti je to važno, npr za alate, spašavanje diska i sl.. koji ne rade na GPTu).

- npr za win10, +2TB disk, novije računalo.. može uefi, gpt, vjerojatno defaultne postavke svih biosa u posljednjih 5 godina.. i to je OK, mada za svoje potrebe često radim drugačije. Opcija kao fastboot je nevažna, često 'smeta' (brzina je stvar diska 90%..), safeboot 99% ne trebaš itd.. a to su u uefiju defaultne postavke, podesiti. Svaki put kad resetiraš bios, prođi postavke, provjeri.. pogotovo datum (licence).. bios mora biti podešen u skladu s tvojm potrebama (ili potrebama PC-hardwarea-OSa..). Default ne znači ništa, možda je OK..

 

Odlično, definitivno su mi jasnije neke stvari sada i biti ću u toku s vremenom pa ću dati priliku ovaj puta UEFI...Skinem sa MS stranice onda instalaciju, a aktiviram ga sa "jogurt" alatom kojim sam ovu verziju koju koristim aktivirao. Trebalo bi raditi sve normalno ne?

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Skineš winse preko MCT-a na USB, instaliraš ih i koristiš normalno bez problema!

Nikakvi "jogurt" alati ti ne trebaju.

 

Kad te instalacija pita za unos ključa, jednostavno preskočiš taj korak...

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 15:20 (andi.cro).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ali neće mi biti onda aktivirani...kako ide sa updateovima i to ako nisu aktivirani?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Sve će radit regularno, jedino nećeš moći stavit sliku na desktop, to je jedino ograničenje :D
Moj PC  
0 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
error_666 kaže...
Sve će radit regularno, jedino nećeš moći stavit sliku na desktop, to je jedino ograničenje :D

Moze i to, skine sliku, desni klik na nju i "set as background picture" i to je to. Jedina stvar je sto ce ti u cosku iznad sata uvijek stojati watermark sa verzijom windowsa.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice