Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.417.898
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
To ima od 1809 builda?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ja sam to vidio, ali namjerno nisam uključio jer mi ne treba. Kod mene je i ransomware zaštita isključena. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje. Naime kupio sam SSD i imam Windows 10 Professional i ne znam čemu služi ona opcija "defragmenter tool". Taj naziv stoji samo u imenu aplikacije a unutar nje je opcija za optimizaciju. Uredno je prepoznat SSD disk i automatski je uključena tjedna optimizacija. Budući da znam da se ne smije defragmentirati SSD, to sam odmah isključio. Sad me zanima da li ta opcija zaista defragmentira SSD ili je riječ o nekoj drugoj optimizaciji? Nekako mi je neshvatljivo da Windows 10 ne isključuje tu opciju automatizmom. Kad otvorim "disk defragment tool" piše da je potrebna optimizacija ali ja ne znam šta se podrazumjeva pod tim?
Da li je sigurno da odaberem optimizaciju ili ne?

Pozdrav,
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Radi se o defragmentaciji i to bi trebalo biti isključeno ukoliko imaš SSD.

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Radi se o defragmentaciji i to bi trebalo biti isključeno ukoliko imaš SSD.

 

Marko, oprezno sa izjavama koje nisi prije provjerio.

 

Windows10 ima ugradjeni alat koji će na hdd raditi defragmentaciju a na ssd će raditi optimizaciju ( obična trim funkcija ). Nespretnost u prevodima sučelja može biti zbunjujuća no zato postoje ovakve razmjene iskustava.

 

Za hdd treba raditi povremenu defragmentaciju a za ssd treba povremeno raditi trim kroz tu funkciju optimizacije. Dali će biti na schedule ili ćete to pokretati sami periodično je stvar osobnih preferenci i navika... 

 

....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Govorim o defragmentaciji jer je forumaš rekao da se aplikacija zove "defragmenter tool", a tako se ne naziva Windowsova aplikacija. Točnije, Windowsova aplikacija se zove Optimize drives. Forumaš može imati i neku aplikaciju trećih strana koja ne radi na isti način kao i Microsoftova službena jer nigdje nije napisano da se radi baš o Microsoftovoj aplikaciji. 😉

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2019 19:11 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Govorim o defragmentaciji jer je forumaš rekao da se aplikacija zove "defragmenter tool", a tako se ne naziva Windowsova aplikacija. Točnije, Windowsova aplikacija se zove Optimize drives. Forumaš može imati i neku aplikaciju trećih strana koja ne radi na isti način kao i Microsoftova službena jer nigdje nije napisano da se radi baš o Microsoftovoj aplikaciji. 😉

 

Da, sada si potpuno u pravu.

 

Kod prvog odgovora si mu savjetovao da bi taj tool trebao biti ugašen , a u biti se taj kolega neprecizno izjasnio iako mislim da govori o tom defaultnom toolsu koji dodje unutar winsa...  Zato ti i rekoh da oprezno sa izjavama i savjetima dok nisi jako siguran o čemu se točno radi. Manje zlo je nikaj nereći ( tada kolega nebu valjda nikaj poduzimao ) nego na osnovu pretpostavki dati krivi savjet koji bi kolega mogao i provesti u djelo....

 

 

Nego, ima kaj po parkovima...? 

 

😀

 

....

5 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito

Nije nikakva treća strana već ugrađena opcija koja dođe uz sistem.
Samo sam želio znati da li je sigurno tu opciju pokrenuti. Ta opcija se nativno (izvorno) zove Disk Defragmenter tool ali kada se otvori, sve opcije su označene kao "optimize" pa me to bunilo.

Dakle to je problem sa prijevodom? U mene je Windows 10 sa hrvatskim sučeljem.
Da ne bude daljnje zabune, ta opcije ima ikonu kao na slici koju sam postavio.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2019 20:12 (Nide1989).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Slobodno pusti upaljeno kako je sam Windows postovio...pametan je on 😁
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito

Hvala puno svima, Uradio sam optimizaciju, ista nije trajala ni pola sekunde i sve je ok. Hvala još jednom.

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Nide1989 kaže...

Hvala puno svima, Uradio sam optimizaciju, ista nije trajala ni pola sekunde i sve je ok. Hvala još jednom.

 

I to je to...

 

To ti je trim odradjen.

 

....

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 20:59 (bunker).
5 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Namjeravam kupiti novi laptop sa SSD 256 GB pa me zanima koliko GB moram odvojit za C particiju? Instaliran će bit Windows 10 Home i na njemu samo ovi programi: FF, VLC, WinRar, qb torrent, SubtitleEdit i FastStoneCapture. Pošto je SSD malog kapaciteta svaki GB uštede bi mi dobro došao da mi D particija bude veća. Hvala.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
buld kaže...

Namjeravam kupiti novi laptop sa SSD 256 GB pa me zanima koliko GB moram odvojit za C particiju? Instaliran će bit Windows 10 Home i na njemu samo ovi programi: FF, VLC, WinRar, qb torrent, SubtitleEdit i FastStoneCapture. Pošto je SSD malog kapaciteta svaki GB uštede bi mi dobro došao da mi D particija bude veća. Hvala.

 

 

Evo, pa prouči:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Write_amplification#Over-provisioning

 

....

5 godina
neaktivan
offline
Windows 10 i Garmin satovi.

Kupio sam novi Garmin sportski sat a prethodno sam stekao višegodišnje iskustvo sa satovima marke TomTom i Suunto. Svaka od tih tvrtki ima svoju aplikaciju, kako za računalo tako i za mobitele. Sat sam isprobao i pokušao spojiti na računalo, odnosno Internet. Skinuo sam aplikaciju i – dogodilo se ono što nisam očekivao- aplikacija se nije dala instalirati. Probao više puta pa i starije verzije. To sam javio prodavaču a on mi je poslao upute koje sam i sam našao, te sam mu Print Sreenom poslao više detalja instalacije aplikacije – koja se prekida uz tekst s napomenom u svezi s registrom.

Problem, jednostavno aplikacija nije kompatibilna s Windowsima. Za pola sata sam našao preko dvadesetak linkova o nekompatibilnosti Garminove aplikacije i Windowsa – stariji od Windows 8.

O tome na službenim stranicama nema ništa pa niti da može biti problema!  Nekima je to i uspjelo, ali imaju probleme s nadogradnjom i pregledom podataka sa sata, nakon vježbanja. Možda neki nemaju problem??!!

Uvijek sama koristio računalo a mobitel mi je najmanji od pametnih, ispod 5''. Računalo ima brojne prednosti. U načelu, aplikacija je dio sata

Prodavač se oglušio  o Zakon o zaštiti potrošača da mogu bez objašnjenja vratiti robu u 14 dana.  Za ovaj forum je bitno da navode kako su moji Windowsi u kvaru i da imam „pokvaren operativni sustav“.

Može li mi netko od članova foruma ili moderatora odgovoriti o nekompatibilnosti Windowsa i Garmin uređaja. Našao sam i da Garmin nije htio izvršiti neke promijene. Eto sada ja patim.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dal se i za kolko more kupiti originalni w10?

Prodaju/imaju studenti keyse ko sa 8icom?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Armor kaže...
Dal se i za kolko more kupiti originalni w10?
...

 Imaš na eBayu po nekoliko $, gledaj sellere sa najviše pozitivnog feedbacka.

Ili preko nekog od game/software web shopova (link ).

U oba slučaja dobiješ link za download MCT za Windows 10 sa Microsoftove stranice i serial kojim te Windowse aktiviraš.

Windows 8.1 serial možeš kupiti ovdje: Link.

 

To je za kućne korisnike. Za firmu idu drugačija pravila.

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Hvala.
Vidim na linku od win8 da ima i w10 po $10, čak i pro za $8!

Je to legit?
I ima nekoliko desetki, koje su razlike?
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Armor kaže...
Hvala.
Vidim na linku od win8 da ima i w10 po $10, čak i pro za $8!

Je to legit?
I ima nekoliko desetki, koje su razlike?

 Legit je svaki serial koji Microsoft dozvoli da možeš aktivirati Windowse. Ukoliko ne prolazi, tražiš povrat novca preko eBaya ili drugi key ako uzimaš iz web trgovine. A i zaštićen si Paypal zaštitom. Osobno gledam trgovine koje imaju Paypal kupnju u svojoj ponudi, imaš određenu sigurnost.

Na 1. linku imaš i jeftinijih Win 10 seriala za kupiti. Većinom su u prodaji Win 10 Pro verzije pa takvu i uzmi.

Razlike su i između OEM i retail verzija. OEM se veže uz tvoju matičnu čiji se ID pohranjuje u Microsoftovoj bazi podataka (tako nešto) i ako promjeniš matičnu, morao bi kupiti i druge Windowse (iako sam ja uspio OEM Windowse aktivirati i nakon promjene matične na HTPC-u). Kod retail verzije možeš promijeniti i više matičnih i opet aktivirati Windowse istim serialom. Pošto imam na stolnom PC-u retail verziju i mijenjao sam gotovo kompletan PC, bez problema sam aktivirao Windowse više puta. Bitno da nemaš isti serial na 2 PC-a istovremeno.

 

Ja sam to laički pokušao pojasniti. Kolega ihush bi ti to bolje i stručnije znati objasniti: Na primjer... Ima i boljih primjera gdje kolega to objašnjava u ovoj i sličnim temama ali nisam trenutno mogao naći.

 

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Došel je napokon neki laptop koji ima DOS - kak tu uopće instalirati winse, a da (ak) nisu na CDu?
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Došel je napokon neki laptop koji ima DOS - kak tu uopće instalirati winse, a da (ak) nisu na CDu?
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Preko USB-a? Napraviš bootabilni USB, bootaš s njega i instaliraš Windows - simple as that!

8 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ima li netko preporuku za aplikaciju koja bi kopirala sadržaj hardiska na drugi hardisk, mislim veliku količinu podataka. Ako dođe do prekida da može kasnije opet nastaviti kopirati .

 

Možda čudno zvuči, htio bi da ne kopira atribute i permisije već da samo kopira sadržaj i mape. To kažem zato da onaj kome budem dao taj hdd, da nema problema sa time da nešto ne može otvoriti.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
T700 kaže...

Ima li netko preporuku za aplikaciju koja bi kopirala sadržaj hardiska na drugi hardisk, mislim veliku količinu podataka. Ako dođe do prekida da može kasnije opet nastaviti kopirati .

 

Možda čudno zvuči, htio bi da ne kopira atribute i permisije već da samo kopira sadržaj i mape. To kažem zato da onaj kome budem dao taj hdd, da nema problema sa time da nešto ne može otvoriti.

 

 Nešto od ovog će sigurno odgovarati

morrisoN
15 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Dva pitanja:

 

1. Da li se upgrade s viste na win 10 moze raditi automatski ili treba bootati iz usb-a?

2. Da li se pri tom upgradeu mogu sacuvati svi podaci na hardu?

 

Za win 7 i 8 je moguce automatski raditi upgrade i moguce je sacuvati podatke, ali nisam siguran da je to slucaj i sa vistom, pa provjeravam. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Micek kaže...
Armor kaže...
Hvala.
Vidim na linku od win8 da ima i w10 po $10, čak i pro za $8!

Je to legit?
I ima nekoliko desetki, koje su razlike?

 Legit je svaki serial koji Microsoft dozvoli da možeš aktivirati Windowse. Ukoliko ne prolazi, tražiš povrat novca preko eBaya ili drugi key ako uzimaš iz web trgovine. A i zaštićen si Paypal zaštitom. Osobno gledam trgovine koje imaju Paypal kupnju u svojoj ponudi, imaš određenu sigurnost.

Na 1. linku imaš i jeftinijih Win 10 seriala za kupiti. Većinom su u prodaji Win 10 Pro verzije pa takvu i uzmi.

Razlike su i između OEM i retail verzija. OEM se veže uz tvoju matičnu čiji se ID pohranjuje u Microsoftovoj bazi podataka (tako nešto) i ako promjeniš matičnu, morao bi kupiti i druge Windowse (iako sam ja uspio OEM Windowse aktivirati i nakon promjene matične na HTPC-u). Kod retail verzije možeš promijeniti i više matičnih i opet aktivirati Windowse istim serialom. Pošto imam na stolnom PC-u retail verziju i mijenjao sam gotovo kompletan PC, bez problema sam aktivirao Windowse više puta. Bitno da nemaš isti serial na 2 PC-a istovremeno.

 

Ja sam to laički pokušao pojasniti. Kolega ihush bi ti to bolje i stručnije znati objasniti: Na primjer... Ima i boljih primjera gdje kolega to objašnjava u ovoj i sličnim temama ali nisam trenutno mogao naći.

 

 

Stvar je u tome da u slucaju da ti uleti neka inspekcija - smatrat ce se da nemas licencu za te windowse. Iako je key original i izdan od strane MS-a. Ja na MSDN-u imam gro win kljuceva originalnih (par sam i podjelio frendovima) ali vezani su iskljucivo za moju pretplatu kod MS-a. Ti keyevi koje sam podjelio su original ali licenca nije valjana. Naravno, vjerojatnost da ti netko uleti u kucu i gleda jel imas licencu za win je dosta mrsava. Zato se po mom misljenju vise "isplati" uzeti takav jedan key iz sive zone za par eura nego drkenjati sa aktivatorima i pizdarijama kojekakvim pa si navuci neka sranja na stroj.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 22:57 (Friday).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
cnys kaže...

Dva pitanja:

 

1. Da li se upgrade s viste na win 10 moze raditi automatski ili treba bootati iz usb-a?

2. Da li se pri tom upgradeu mogu sacuvati svi podaci na hardu?

 

Za win 7 i 8 je moguce automatski raditi upgrade i moguce je sacuvati podatke, ali nisam siguran da je to slucaj i sa vistom, pa provjeravam. 

 Ne možeš. Najstariji OS s kojeg možeš napraviti upgrade je windows 7.

Sinoć sam lega jutros...
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Dali ima nekoliko softvera s kojim se može odraditi clean chace i tome slično, da se malo ubrza rad računala? Odnosno da je nešto "opsežnije" od alata koje nude sami Windowsi 10?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Pa onda napravi upgrade sa Viste na 7, pa onda sa 7 na 10 :)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Zašto uopče upgrade?

 

Nek si napravi bootabilni USB sa 10-tkom, sve podatke koje zeli sacuvati nek stavi na drugi disk ili particiju te uradi clean install winsa!

 

Ak je "home" user, može se koristiti i bez ključa a ak je poslovnjak nek kupi licencu i to je to!

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Micek kaže...
Armor kaže...
Hvala.
Vidim na linku od win8 da ima i w10 po $10, čak i pro za $8!

Je to legit?
I ima nekoliko desetki, koje su razlike?

 Legit je svaki serial koji Microsoft dozvoli da možeš aktivirati Windowse. Ukoliko ne prolazi, tražiš povrat novca preko eBaya ili drugi key ako uzimaš iz web trgovine. A i zaštićen si Paypal zaštitom. Osobno gledam trgovine koje imaju Paypal kupnju u svojoj ponudi, imaš određenu sigurnost.

Na 1. linku imaš i jeftinijih Win 10 seriala za kupiti. Većinom su u prodaji Win 10 Pro verzije pa takvu i uzmi.

Razlike su i između OEM i retail verzija. OEM se veže uz tvoju matičnu čiji se ID pohranjuje u Microsoftovoj bazi podataka (tako nešto) i ako promjeniš matičnu, morao bi kupiti i druge Windowse (iako sam ja uspio OEM Windowse aktivirati i nakon promjene matične na HTPC-u). Kod retail verzije možeš promijeniti i više matičnih i opet aktivirati Windowse istim serialom. Pošto imam na stolnom PC-u retail verziju i mijenjao sam gotovo kompletan PC, bez problema sam aktivirao Windowse više puta. Bitno da nemaš isti serial na 2 PC-a istovremeno.

 

Ja sam to laički pokušao pojasniti. Kolega ihush bi ti to bolje i stručnije znati objasniti: Na primjer... Ima i boljih primjera gdje kolega to objašnjava u ovoj i sličnim temama ali nisam trenutno mogao naći.

 

Ko nas u Bosni inspekcija samo traži račun. Dosta ljudi (pravnih lica) kupuje Windows-e preko MS trgovine i tu naravno nema fiskalnog računa al haj ti to govedu objasni. Nažalost u svim zemljama exYu u državnim upravama rade metuzalemi koji još uvijek žive u Jugoslaviji i nikako da se prilagode modernom svijetu. Najgore do svega je to što su i zakonodavci takvi pa donose nakaradne zakone.

 

Što se tiče licenci sa eBay-a, to može da radi dan može 10 godina. Sa tim nikad nisi načisto jer ko zna kako je to nabavljeno i preko kojih kanala. Ima ona izreka da su najskuplje stvari upravo one najjeftinije. Naravno ako je ključ baš jeftin (mislim do nekih 10-tak KM ili 5€) onda vrijedi pokušati ali ako prvi put ne prođe ili se Windows licenca deaktivira nakon nekog relativno kratkog vremena, treba onda odustati od takve kupovine jer neće se isplatiti na kraju.

 

Naravno, pirateriju ne bih nikad preporučio, radije neku Linux distribuciju ako se nema novca za šta drugo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.2.2019 23:04 (Nide1989).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice