Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.420.739
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Za početak se ispričavam odmah što je naime imam već jedno 8 godina eksterni HDD, sve je radio super do jučer, kada mi je počeo štekati (sporo otvaranje, sporo kopiranje datoteka) i ja ajde ne budi ljen sve polako na drugom laptopu kopirati na desktop i prebaciti na drugi (noviji) eksterni HDD. Nakon toga napravio sam formatiranje hdd diska na linuksu.

 

Nakon toga normalno mi je otvorilo HDD na drugom laptopu dakle linuks. Priključio sam HDD na svoj primarni laptop (Windows 10) te mi izlazi obavijest "prije pokretanja potrebno je formatirati disk", stisnem uredu i ono kao krene ali crna se ne puni, znači da formatiranje ne ide. U tom času kada je pristan na formatiranje (stisnem uredu) lampica na HDDu se ugasi... a inače kada on radi ona svijetli a kada obavlja neku radnju onda treperi.

Nakon par minuta dakle izađe "Windows" nemože izvršiti do kraja formatiranje".

 

 

I gle stvarno pod PC mi prepoznat HDD ali ispod ikonice nemam ono gdje piše od koliko je GB.

 

 

Išao sam na Google pa ajde da formatiram putem CMDa i utipkam: format[F] i ispiše mi da slovo nije prepoznato. (A pod PC ga prepozna samo bez dolje onog djela di piše od koliko je GB)...

 

da nebi samo napisao evo vam i slika....

 

unaprijed hvala svima koji ovo pročitaju i što ste stigli do kraja.

 

Sada da pitam dali se moj stari HDD može spasiti ili da ga polako bacim u smeće (šmrc, šmrc)...

SLIKA 2 SLIKA 2
SLIKA 1 SLIKA 1
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
sha256?
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gale92 kaže...

Za početak se ispričavam odmah što je naime imam već jedno 8 godina eksterni HDD, sve je radio super do jučer, kada mi je počeo štekati (sporo otvaranje, sporo kopiranje datoteka) i ja ajde ne budi ljen sve polako na drugom laptopu kopirati na desktop i prebaciti na drugi (noviji) eksterni HDD. Nakon toga napravio sam formatiranje hdd diska na linuksu.

 

Nakon toga normalno mi je otvorilo HDD na drugom laptopu dakle linuks. Priključio sam HDD na svoj primarni laptop (Windows 10) te mi izlazi obavijest "prije pokretanja potrebno je formatirati disk", stisnem uredu i ono kao krene ali crna se ne puni, znači da formatiranje ne ide. U tom času kada je pristan na formatiranje (stisnem uredu) lampica na HDDu se ugasi... a inače kada on radi ona svijetli a kada obavlja neku radnju onda treperi.

Nakon par minuta dakle izađe "Windows" nemože izvršiti do kraja formatiranje".

 

 

I gle stvarno pod PC mi prepoznat HDD ali ispod ikonice nemam ono gdje piše od koliko je GB.

 

 

Išao sam na Google pa ajde da formatiram putem CMDa i utipkam: format[F] i ispiše mi da slovo nije prepoznato. (A pod PC ga prepozna samo bez dolje onog djela di piše od koliko je GB)...

 

da nebi samo napisao evo vam i slika....

 

unaprijed hvala svima koji ovo pročitaju i što ste stigli do kraja.

 

Sada da pitam dali se moj stari HDD može spasiti ili da ga polako bacim u smeće (šmrc, šmrc)...

 U koji format si ga formatirao na linuxu?

Jesi li u mogućnosti skenirati ga na BAD sectore? Hirens boot cd-om ili nekim programom za menagement particija tipa EaseUS Partition manager, Aomei partition assistant itd. (surface scan).

Pomalo, šegavo i vajka!
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Truljo kaže...

 U koji format si ga formatirao na linuxu?

Jesi li u mogućnosti skenirati ga na BAD sectore? Hirens boot cd-om ili nekim programom za menagement particija tipa EaseUS Partition manager, Aomei partition assistant itd. (surface scan).

 Formatirao sam u FAT 32 po defaultu....

 

Pokušao sam sa Aomei partition assistant ali kad kliknem format partition jednostavno ne odradi ništa, kao i kada formatiram na Windowsima...

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

@djigi

Evo ti sha256
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gale92 kaže...

 Formatirao sam u FAT 32 po defaultu....

 

Pokušao sam sa Aomei partition assistant ali kad kliknem format partition jednostavno ne odradi ništa, kao i kada formatiram na Windowsima...

 uštekati u drugi usb port na laptopu, pregledati usb kabel, probati ga uviti, ispraviti, par puta uštekati i ištekati iz usb porta, pogledati u device manageru kako ga windows prepoznaje, zamijeniti usb kabel, ukoliko imaš probati kabel s nekog drugog uređaja koji radi, probati ga ponovno na drugom osu/sistemu, ukoliko ništa ne pomogne izvaditi hard disk iz kućišta i pokušati ga ukopčati u sata port, moguće da je crklo samo usb sučelje u kućištu hda...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.11.2019 22:58 (Louis Pluto).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
bunker kaže...

@djigi

Evo ti sha256

 Hvala, ali to je na HR a ja imam na ENG

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Skini svježi ISO, pa usporedi hash. Nemam ni jedan ISO na računalu, pa ti ne mogu usporediti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.11.2019 20:36 (Marko :D).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Kada ISO skidaš preko Microsoftove stranice ili preko Media Creation Toola, uvijek dobivaš svježu ISO datoteku koja uključuje sva zadnja ažuriranja. 

 

Najbolje je prije instalacije Windowsa skinuti svježu ISO datoteku tako da se kasnije ne moraš zezati s WU.

 Ne dobijes bas sva azuriranja ali reci cemo da je bolje tako uraditi ako mu je iso stariji od godinu dana

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

ISO skinut mct-om nije identičan iso-u direktno downloadanom. To je bar lako utvrditi usporedbom hasha ili usporedbom same veličine datoteke.

Nemogu sada pronaći izvor no jednom pročitah da je direktno downloadan najčišći vanilla win a ovaj iz mct-a ima dodatke koji na nekim računalima rade probleme.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.11.2019 22:15 (bunker).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 - općenito

Evo skinuo jutros preko MCT novi Win 10 PRO x64 i ocito je da je veci po instalaciji (stari 3,69Gb vs novi 3,93Gb) a time nije ni isti SHA...

SHA SHA
novi novi
stari stari
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 7:09 (djigibao).
Moj PC  
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Louis Pluto kaže...
Gale92 kaže...

 Formatirao sam u FAT 32 po defaultu....

 

Pokušao sam sa Aomei partition assistant ali kad kliknem format partition jednostavno ne odradi ništa, kao i kada formatiram na Windowsima...

 uštekati u drugi usb port na laptopu, pregledati usb kabel, probati ga uviti, ispraviti, par puta uštekati i ištekati iz usb porta, pogledati u device manageru kako ga windows prepoznaje, zamijeniti usb kabel, ukoliko imaš probati kabel s nekog drugog uređaja koji radi, probati ga ponovno na drugom osu/sistemu, ukoliko ništa ne pomogne izvaditi hard disk iz kućišta i pokušati ga ukopčati u sata port, moguće da je crklo samo usb sučelje u kućištu hda...

 Kao što kaže kolega Louis lako je moguće da je otišlo elektronsko sučelje na kučištu hdd-a.

Ako si u mogučnosti izvadi hdd i spoji ga direktno na sata konektore u PC ili ako imaš u drugo kučište.

Pomalo, šegavo i vajka!
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
djigibao kaže...

Evo skinuo jutros preko MCT novi Win 10 PRO x64 i ocito je da je veci po instalaciji (stari 3,69Gb vs novi 3,93Gb) a time nije ni isti SHA...

Znači da povremeno nadograđuju ISO.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
djigibao kaže...

Evo skinuo jutros preko MCT novi Win 10 PRO x64 i ocito je da je veci po instalaciji (stari 3,69Gb vs novi 3,93Gb) a time nije ni isti SHA...

Znači da povremeno nadograđuju ISO.

 -ne nego djigibao uspoređuje kruške i jabuke.. možeš sad skinuti 'isti' isntall u raznim kombinacijama, npr samo 32 ili 64 bitni.. ili hr ili eng .. itd. Te kombinacije daju različitu veličinu.

-ako se primjeti bug tad ide novi build-ispravak, inače je 6mjeseci isti, tj i taj kojeg skida je 1903, tj već pola godine 'odokativno'. Kad se pojavi 1909 bit će pola godine osim ako idući dan otkriju bug..

+ install-dio je u .wim-u tj u upakiroanom .esd-u u kojem se nalazi cca 6 komada verzija kao home-pro-stud.. i možeš izvaditi jedan potreban koji će biti isti build-winver različite veličine. itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 11:05 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Uspjeli ste me natjerati da skidam tri iste verzije Windows iz različitih izvora. U sva tri slučaja skidao sam englesku 64-bitnu verziju Windowsa 10 (ne International verziju).

 

Rezultati... 

 

Windows.iso (Media Creation Tool):

➡ SHA-1: c9edac111e2a5746a04a1c6f56e70536c3ad60c9

➡ MD5: 46a6c1f4fdad857a6885ea8310e77a61

 

 

Win10_1903_V2_English_x64.iso (Microsoftova stranica):

 SHA-1: b7ca3ccdfe292e0466f2a62ffbeab18972a7c7f9

➡ MD5: ba2e91ee7dab4b1415e4120a5c4fabed

 

 

Win10_1903_V1_English_x64.iso (prvi build, tb.rg-adguard.net):

 SHA-1: 344ca92459c23663d5f857c72a7c030f85f19be8

➡ MD5: 8ba0e81b276d9052e8538deb0cf6c7d0

 

 

Dok me ne začuđuje da prvi build 1903 nema isti hash kao i druge verzije (taj build sam skinuo samo za usporedbu); začuđuje me da verzija skinuta s Microsoftove stranice i ona preuzeta preko Media Creation Toola nisu iste.

 

Evo i usporedbe veličine datoteka. Najveća je ona skinuta s Microsoftove stranice (5,00 GB), pa onaj prvi build (4,59 GB), a najmanja ona skinuta preko Media Creation Toola (3,93 GB).

 

 

Instalirao bih virtualku i svaku od tih ISO datoteka posebno da vidim koja daje najmanje ažuriranja za instaliranje, but... 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 16:14 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
KOja je To stranica gdje si skino WIN OD 5GB?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Uspjeli ste me natjerati da skidam tri iste verzije Windows iz različitih izvora. U sva tri slučaja skidao sam englesku 64-bitnu verziju Windowsa 10 (ne International verziju).

 

Rezultati... 

 

Windows.iso (Media Creation Tool):

➡ SHA-1: c9edac111e2a5746a04a1c6f56e70536c3ad60c9

➡ MD5: 46a6c1f4fdad857a6885ea8310e77a61

 

 

Win10_1903_V2_English_x64.iso (Microsoftova stranica):

 SHA-1: b7ca3ccdfe292e0466f2a62ffbeab18972a7c7f9

➡ MD5: ba2e91ee7dab4b1415e4120a5c4fabed

 

 

Win10_1903_V1_English_x64.iso (prvi build, tb.rg-adguard.net):

 SHA-1: 344ca92459c23663d5f857c72a7c030f85f19be8

➡ MD5: 8ba0e81b276d9052e8538deb0cf6c7d0

 

 

Dok me ne začuđuje da prvi build 1903 nema isti hash kao i druge verzije (taj build sam skinuo samo za usporedbu); začuđuje me da verzija skinuta s Microsoftove stranice i ona preuzeta preko Media Creation Toola nisu iste.

 

Evo i usporedbe veličine datoteka. Najveća je ona skinuta s Microsoftove stranice (5,00 GB), pa onaj prvi build (4,59 GB), a najmanja ona skinuta preko Media Creation Toola (3,93 GB).

 

 

Instalirao bih virtualku i svaku od tih ISO datoteka posebno da vidim koja daje najmanje ažuriranja za instaliranje, but...  

 Pitanje je sta je unutra... Je li samo jedna verzija ili sve....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
djigibao kaže...
KOja je To stranica gdje si skino WIN OD 5GB?

https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10

 

Kad promijeniš user-agent u pregledniku na neki koji ne govori da koristiš Windows, dobivaš mogućnost skidanja ISO datoteke direktno u pregledniku bez MCT-a. 

 

Stranica kada se posjećuje s Windowsa Stranica kada se posjećuje s Windowsa
 

Stranica kada se posjećuje s bilo kojeg drugog OS-a Stranica kada se posjećuje s bilo kojeg drugog OS-a
  

Posmatrač kaže...

Pitanje je sta je unutra... Je li samo jedna verzija ili sve....

Sve su verzije u svim ISO datotekama. Ni jedan ISO ne sadrži samo jednu verziju (pa ni oni od prošlih verzija Windowsa).

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 17:00 (Marko :D).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Uspjeli ste me natjerati da skidam tri iste verzije Windows iz različitih izvora. U sva tri slučaja skidao sam englesku 64-bitnu verziju Windowsa 10 (ne International verziju).

 

Rezultati... 

 

Windows.iso (Media Creation Tool):

➡ SHA-1: c9edac111e2a5746a04a1c6f56e70536c3ad60c9

➡ MD5: 46a6c1f4fdad857a6885ea8310e77a61

 

 

Win10_1903_V2_English_x64.iso (Microsoftova stranica):

 SHA-1: b7ca3ccdfe292e0466f2a62ffbeab18972a7c7f9

➡ MD5: ba2e91ee7dab4b1415e4120a5c4fabed

 

 

Win10_1903_V1_English_x64.iso (prvi build, tb.rg-adguard.net):

 SHA-1: 344ca92459c23663d5f857c72a7c030f85f19be8

➡ MD5: 8ba0e81b276d9052e8538deb0cf6c7d0

 

 

Dok me ne začuđuje da prvi build 1903 nema isti hash kao i druge verzije (taj build sam skinuo samo za usporedbu); začuđuje me da verzija skinuta s Microsoftove stranice i ona preuzeta preko Media Creation Toola nisu iste.

 

Evo i usporedbe veličine datoteka. Najveća je ona skinuta s Microsoftove stranice (5,00 GB), pa onaj prvi build (4,59 GB), a najmanja ona skinuta preko Media Creation Toola (3,93 GB).

 

 

Instalirao bih virtualku i svaku od tih ISO datoteka posebno da vidim koja daje najmanje ažuriranja za instaliranje, but...  

MTC skida zadnji dostupni .esd (u trenutku pisanja to bi trebo bit 18362.418) te ga konvertira u ISO

 

Win10_1903_V2_English_x64.iso je build 18362.356

Win10_1903_V1_English_x64.iso je build 18362.30

 

sva 3 ISO sadrze:

Windows 10 Home

Windows 10 Home N

Windows 10 Home Single Language

Windows 10 Education

Windows 10 Education N

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro N

 

MTC (odnosno .esd datoteke) koriste kompresirani Install.ESD, umjesto Install.WIM... stoga je ukupna velicina ISO datoteke nesto manja..

 

no kranje nebitno s kojeg ISO-a se instalira, jel na kraju krajeva, WU uvijek nadogradi na zadnji public build 

13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Danas je Patch Tuesday i nagađa se kako bi danas mogla stići nadogradnja. 😊

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Danas je Patch Tuesday i nagađa se kako bi danas mogla stići nadogradnja. 😊

 

Meni nista za sada nije povukao

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ažuriranja se obično izdaju u 18h po našem vremenu (iliti 17h po tvom vremenu), ali nekada znaju i kasniti, pa se pojaviti u 19 ili 20h. 😁

 

November 2019 Update je stigao! Uz isti, stiglo je i ažuriranje KB4524570.

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/11/12/how-to-get-the-windows-10-november-2019-update/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2019 19:15 (Marko :D).
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Bok, stiglo na WIn Update..

 

a i na:

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10

 

iako piše još uvijek "Ažuriranje sustava Windows 10 za svibanj 2019"

 

skida MediaCreationTool1909

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Meni je već ponuđeno... 😄

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Stigao kroz WU i prvo što primjetim je da nije nalik prethodnim "feature" nadogradnjama, odnosno puno brže se instalira i više djeluje kao ono što je nekad bilo poznato kao Service Pack.

Know your world.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ovo nije tradicionalna velika nadogradnja, ovo je više kao neko kumulativno ažuriranje. Zato sve traje vrlo kratko.

 

Iako ne donosi neke prevelike novosti što se tiče sučelja i mogućnosti, promijene i poboljšanja su under the hood.

 

Instalacija je doslovno završila za par minuta (preko Windows Updatea) i za sada sve radi bez ikakvih problema. Pregledao sam sve postavke (za svaki slučaj), sve je ostalo isto; čak su i zadane aplikacije ostale iste (što se nekada zna resetirati na zadano). 👌👍

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2019 20:51 (Marko :D).
5 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Da li je u verziji 1909 sređena ona zavrzlama sa čudnim ikonama za usb uređaje?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Ovo nije tradicionalna velika nadogradnja, ovo je više kao neko kumulativno ažuriranje. Zato sve traje vrlo kratko.

 negdje sam pročitao (ne sjećam se gdje) da je kompletnu nadogradnju ms već proslijedio u jednom ili više ranijih ažuriranja a da sada pritiskom na download and upgrade samo aktiviraš ono što si već imao na računalu... sada doslovno s interneta apsolutno ništa nije skidao nakon što sam stisnuo download and...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2019 21:22 (Louis Pluto).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Stobbart kaže...

Da li je u verziji 1909 sređena ona zavrzlama sa čudnim ikonama za usb uređaje?

Nije. Evo nešto više o tome ➡ https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-10-bug-causes-usb-drives-to-show-the-wrong-icon/.

 

Louis Pluto kaže...
Marko :D kaže...

Ovo nije tradicionalna velika nadogradnja, ovo je više kao neko kumulativno ažuriranje. Zato sve traje vrlo kratko.

 negdje sam pročitao (ne sjećam se gdje) da je kompletnu nadogradnju ms već proslijedio u jednom ili više ranijih ažuriranja a da sada pritiskom na download and update samo aktiviraš ono što si već imao na računalu... sada doslovno s interneta apsolutno ništa nije skidao nakon što sam stisnuo download and...

Ne znam da li je to istina, ali mogu ti reć da se i kod mene instantno skinulo (ako se uopće skidalo)...

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2019 21:27 (Marko :D).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Stobbart kaže...

Da li je u verziji 1909 sređena ona zavrzlama sa čudnim ikonama za usb uređaje?

Nije. Evo nešto više o tome...

 Pet stvari poprave, šest sjebu...classic MS

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice