Windows 7 Netbook instalacija

poruka: 24
|
čitano: 6.055
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Windows 7 Netbook instalacija

Trebam instalirati windows 7 na netbook s USB-a ali prije instalacije dobivam poruku na slici. Sama poruka nema smisla jer Netbook ni nema CD/DVD drive a windowse instaliram s USB-a

 

Probao sam na netu pogledati rješenje ali bezuspješno. Neki od prijednoga su bili:

-Oštećen .iso - Provjereno i nije to u pitanju

-Greška pri snimanju .iso - Provjereno i nije ni to

-Potrebno je disableati USB 3.0 - Pokušao ali nema te opcije u BIOSu

-Treba biti postavljeno na UEFI - Ne prepoznaje mi onda usb. Samo prepoznaje ukoliko je savljeno na Legacy.

Ima li netko rješenje?

 

EDIT: Radi se o Acer V13 Netbooku

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2016 10:55 (axos).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 7 Netbook instalacija

Ako postaviš na UEFI - ne prepoznaje ti USB ? say no more...

 

i.... znači nije ti USB dobro pripremljen, također, koliko znam UEFI je samo za 64-bitne Win 7 osposobljen...

 

a skini si Rufus:

 

https://rufus.akeo.ie

 

i s njime iz dobrog ISO napravi USB boot disk

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
Stric_Jura kaže...

Ako postaviš na UEFI - ne prepoznaje ti USB ? say no more...

 

i.... znači nije ti USB dobro pripremljen, također, koliko znam UEFI je samo za 64-bitne Win 7 osposobljen...

 

a skini si Rufus:

 

https://rufus.akeo.ie

 

i s njime iz dobrog ISO napravi USB boot disk

 Moja greška. Stavio sam UEFI-CSM umjesto samo UEFI.

Koristi se 64bit win kao i rufus.

Prebacio na samo UEFI. Onda disableao Secure Boot.

I izgledalo je kao da radi kako treba, ali nakon "Windows is loading" faze u pola dizanja instalera slika se zamrzne i to je to.

Probao još par "verzija" windowsa. S jednom uspio doći do kraja instalacije ali se nemože upaliti laptop nakon instalacije. W10 mi ne gine pošto na službenim stranicama ni nema drivera osim za desetku.

10 godina
offline
Windows 7 Netbook instalacija

GPT to MBR

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
nicky.sl kaže...

GPT to MBR

 MBR je.

10 godina
offline
Windows 7 Netbook instalacija

Onda pucaj desetku na njega i uživaj

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Windows 7 Netbook instalacija

Isto problem s netbookom hp nije mi jasan taj uefi i nekuzim kaj postavit za taj boot.htio bih probat windows 7 ali 32bit.

Netbook je stigao iz irske ali je na njemu windows 8 64bit.e sad ja sam nasao neki program sto sam pravio iso na usb ali nejde da ka slikas.pomoc,lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
fight kaže...

Isto problem s netbookom hp nije mi jasan taj uefi i nekuzim kaj postavit za taj boot.htio bih probat windows 7 ali 32bit.

Netbook je stigao iz irske ali je na njemu windows 8 64bit.e sad ja sam nasao neki program sto sam pravio iso na usb ali nejde da ka slikas.pomoc,lp

 To je novo ime za bios. Nije ista stvar ali kao da i je.

Koristiš rufus kao što je kolega naveo i ukrcaš iso preko njega na usb.

Staviš u postavkama da je dopušten uefi.

Bootaš umjesto w8 s hdd/sdd, w7 s USB i to je to.

13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
axos kaže...
fight kaže...

Isto problem s netbookom hp nije mi jasan taj uefi i nekuzim kaj postavit za taj boot.htio bih probat windows 7 ali 32bit.

Netbook je stigao iz irske ali je na njemu windows 8 64bit.e sad ja sam nasao neki program sto sam pravio iso na usb ali nejde da ka slikas.pomoc,lp

 To je novo ime za bios. Nije ista stvar ali kao da i je.

Koristiš rufus kao što je kolega naveo i ukrcaš iso preko njega na usb.

Staviš u postavkama da je dopušten uefi.

Bootaš umjesto w8 s hdd/sdd, w7 s USB i to je to.

 znci kako sam razumio, skinem windowse u iso file dadoteci,i onad s tim rufus windowse u iso snimi na usb,

jer tak i onda postavim bios i podizem sistem kao recimo sistem dvd.jer je to tak....

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
axos kaže...
fight kaže...

Isto problem s netbookom hp nije mi jasan taj uefi i nekuzim kaj postavit za taj boot.htio bih probat windows 7 ali 32bit.

Netbook je stigao iz irske ali je na njemu windows 8 64bit.e sad ja sam nasao neki program sto sam pravio iso na usb ali nejde da ka slikas.pomoc,lp

 To je novo ime za bios. Nije ista stvar ali kao da i je.

Koristiš rufus kao što je kolega naveo i ukrcaš iso preko njega na usb.

Staviš u postavkama da je dopušten uefi.

Bootaš umjesto w8 s hdd/sdd, w7 s USB i to je to.

- nije novo ime za BIOS (jer se BIOS i dalje naziva BIOS), nego extenzija, novi način rada (koga zanima što sve uključuje zan google, sec.boot, GPT, kontrola HW iz OSa, fastboot..).

... tako da sad bootabilni medij može biti na dva načina, klasični (sad se naziva legacy) i UEFI ili EFI.

- za GPT je obavezan 64bitni OS. Pošto je HDD i UEFI-BIOS već od proizvođača postavljen u UEFI-GPT .. tad ovisno o opcijama koje nudi BIOS može ili ne može neki legacy boot ili npr nema postojećeg HDDa (pa se nema na što instalirati).

- BIOS notebooka je ugl ograničen opcijama, čitati RTFM.

- često (ponekad kažnjivo za OEM+MS) namjerno onemoguće promjene, ponekad mora noviji BIOS i sl.

- rufus je samo alat, nepotreban (nudi opcije koje juzer mora razumjeti). Nije nikakvo rješenje ako npr BIOS ne nudi opcije ili ako sam medij nije bootabilan u legacy-uefi modu, jer to je boot-sector. Pravi (origigi) medij ima oba boota, skinut ISO s MSa ima oba boota, ako se koristi MSov alat (ne nudi nikakve opcije, pa tako ni mogućnost greške), mora raditi. S rufusom ovisi o postavkama. U oba slučaja je beskorisno ako je BIOS drugačije podešen ili nazovimo nekompatibilan.

- predinstaliran OS (od w8 nadalje) ima key u BIOSu, povezano s GPT, sec.bootom.. promjena toga onemogućuje boot tako instaliranog OSa (nema keya-nema boota). Time MS eliminira želju juzera za drugim starijim OSom kao xp-7x32..

 

Recept za bilo koji OS, HW, preduvijet je kompatibilnost, requirements, zatim razumjeti opcije i podesiti ih prije instalacije OSa (kasnije neke stvari nije moguće mijenjati i bootati tako instaliran OS, postane ili-ili bez multiboota). Da je BIOS podešen prije instalacije w8 na odgovarajući naćin, tad problem nebi ni postojao.

 

Rufus. Sve na svakom OSu se može običnim naredbama-alatima OSa, dodatni alati zapravo ne mogu ništa više, samo su juzeru možda lakši ili klikabilni vs CMD tipkanja.

Diskpart je dovoljan za kreiranje bootmedija, pročitati i gotovo je za cca 30 sekundi, ali.. oprezno. (jer pogrešno obrisan disk je trenutno izgubljen..) no zato MSov alat za izradu medija eliminira taj problem. Nije Rufus (ili bilo koji drugi alat) loš, nego nije ništa posebno, ništa čudotvorno.. i ne može taj alat riješiti problem postavke BIOSa, OSa, medija.. bez razumijevanja i samim klik--nextom se ovakve fame prenose u beskonačnost umjesto da se dođe do (mogućeg) rješenja.

Dali je moguće ono što se želi? Zadržati postojeći OS i instalirati 7x32? .. ne. GPT, UEFI-sec.boot itd. tad nije multiboot nego ili-ili, ali može i to. Npr da ima dva HDDa i da BIOSovom boot opcijom odabere boot disk (to nije multiboot, jer nije jedan boot manager koji bi nudio izbor, ali slično). Opet razlike noetbook-netbok ili desktop PC (fizički dali se može dodati HDD) ili opcije BIOSa to određuju, ne sama želja ili Rufus..

Sve se može, treba znati, ako se ne zna postoji google, wiki, ms-help itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
ihush kaže...
...

 Napisao sam da nije isto, ali za spomenutu upotrebu sasvim sve jedno jer je cilj samo instalirati windowse.

Btw dobar tekst

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2016 10:31 (axos).
15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

- text nije kao neki ispravak (tvog navoda..) nego više uobičajenih 'grešaka' koje se konstantno ponavljaju na netu, kao čudotvorni alat koji kuha, pere, .. i radi bootabilan install. Svaki alat radi istu stvar i nije uopće problem u ovakvom slučaju.

- drugi problem je odgovor koji se papagajski ponavlja bez razumijevanja .. 'jer meni radi'. Rufus s tim nema veze, nije ni dobar ni loš. Sasvim nešto drugo je problem a korisnik bi trebao imati konkretan razlog (ne samo 'želju') .. jer sve se može, + 'ali'.

- kad se to dvoje spoji, korisnik koji ne razumije sve potrebno i alat.. dobijemo problem. Na karaju takav korisnik (origigi OSa) lako ostane s ciglom u rukama, dok samu 'želju' za nekim OSom nije objasnio konkretnom potrebom a tad opet želi funkcionalni PC i stari (legalni-key) OS.

 

zato ne treba žuriti s odgovorima, iz dobrih namjera dobijemo loš rezultat. (opet, nije upućeno @axos nego generalno 'nama').

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

dobar je tekst.sve sam pretrazio nisam ama bas nista nasao sto se tice netbooka hp i tih postavki u biosu uefi ili efi,nesto malo vecinom da se to moze iskljucit,ali u mojim biosima 

nema tih postavki za iskljucivnje toga niti igdje vidim da je ista zakljucano,na njemu je sustav windows 8 64bit,ali to ajme sporo radi s 2gb ddr3 rama,i na internetu steka,iz toga razloga sam htio 

32 bit windows 7.a jedino sto sam nasao ako je u pitanju uefi da samo pdrzava 64bit,verziju,a windows 7 64 bit navodno nepodrezava,jer windosws 7 kao takav nepodrzava uefi,pa nebih radilo.

i sto se tice rufusa.nasao sam pomoc kako se s njim radi i pravi boot na usb,ali koje najispravnije windowse skinut u iso dadoteci da to radi,i naravno kao postavit u biosu te postavke,

za boot windows.tu pomoci nisam nigdje nasao..pa bih molio nekoga od vas tko je to radio da mi pojasni malo bolje.jer evo tjedan izgubi ali nista nisam uspio nac...

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

2GB je danas malo, poželjno je dodati (recimo +4GB), druga stvar što to sam OS neće nikako popraviti. Internet, aplikacije antivirus.. sve treba biti podešeno. Nije win8 uzrok sporosti tj jednako bi bio bilo koji winver 7-8-10..

moraš imati 'pravi' install (medij ili ISO), od njega bilo kojim alatom možeš napraviti DVD ili USB.. a dali možeš instalirati to ovisi o tvom harwareu + opcijama.. neke stvari moraš znati. Ako ne znaš, ne diraj.

 

ili, ne bi vjerovao ali google nudi bezbroj stranica howto .. i većina je na forumu obrađena, pa tako i instalacija OSa. Dali to vrijedi za tvoj slučaj? Ne znam jer čarobna kugla ne radi.. (npr BIOS).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
ihush kaže...

2GB je danas malo, poželjno je dodati (recimo +4GB), druga stvar što to sam OS neće nikako popraviti. Internet, aplikacije antivirus.. sve treba biti podešeno. Nije win8 uzrok sporosti tj jednako bi bio bilo koji winver 7-8-10..

moraš imati 'pravi' install (medij ili ISO), od njega bilo kojim alatom možeš napraviti DVD ili USB.. a dali možeš instalirati to ovisi o tvom harwareu + opcijama.. neke stvari moraš znati. Ako ne znaš, ne diraj.

 

ili, ne bi vjerovao ali google nudi bezbroj stranica howto .. i većina je na forumu obrađena, pa tako i instalacija OSa. Dali to vrijedi za tvoj slučaj? Ne znam jer čarobna kugla ne radi.. (npr BIOS).

 ma sve ok,ajde daj neki link,mozda nekaj bude,jer ovdje sto sam nasao, sve je nesto polovicno kako bih rekao,problem je u tome sto on ima smo 30gb, koristi samo jednu istu particiju na kojoj su i windowsi,

koja je krcata ajme,a sto najgore neznam sto brisati,jer je tako dosa  orginal,i bojim se bilo sto dirat deinstalirat da nebih nekaj obrisal,antivirus ima svoj neki koji nikad nisam koristio,

jer mi se nesvida,i nije mi po ukusu.evo sad ga vracam na tvornicke postavke. jedino se drzim nod 32antivirusa jedini koji nezauzima mjesta radi u pozadini kao da ga i nema.

 

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

ne, ako na forumu (install nekog OSa? od kreiranja medija nadalje) ili googleu ne možeš pronaći, tad bolje ne diraj, uz to što kažeš da ne znaš ni što brisati, .. netbook nije notebook, nije desktop.. što imaš u BIOSu, tko zna. Dali se nešto može? Možda. Tad je bolje ne dirati inače možeš osatati s ciglom u rukama. Svaki savijet da npr formatiraš ili započneš install može dovesti do problema. Što tad?

 

Sve dok je tvoj netbook i BIOS nepoznanica, ne diraj. Nije teško instalirati OS, pitanje je što može raditi (namjerna ograničenja i nekompatibilnosti).

npr OS uopće ne moraš instalirati s boot medija, može ručno, kreira se boot particija+os (diskpart), raspakira se .wim (disk) i gotovo, disk ubaciš u računalo, upališ.. dvije zagrade, imaš bezbroj howtoa na MSDN-technetu itd. To bi bilo gotovo za 5-20min ... a dali bi upalio? -samo možda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
ihush kaže...

ne, ako na forumu (install nekog OSa? od kreiranja medija nadalje) ili googleu ne možeš pronaći, tad bolje ne diraj, uz to što kažeš da ne znaš ni što brisati, .. netbook nije notebook, nije desktop.. što imaš u BIOSu, tko zna. Dali se nešto može? Možda. Tad je bolje ne dirati inače možeš osatati s ciglom u rukama. Svaki savijet da npr formatiraš ili započneš install može dovesti do problema. Što tad?

 

Sve dok je tvoj netbook i BIOS nepoznanica, ne diraj. Nije teško instalirati OS, pitanje je što može raditi (namjerna ograničenja i nekompatibilnosti).

npr OS uopće ne moraš instalirati s boot medija, može ručno, kreira se boot particija+os (diskpart), raspakira se .wim (disk) i gotovo, disk ubaciš u računalo, upališ.. dvije zagrade, imaš bezbroj howtoa na MSDN-technetu itd. To bi bilo gotovo za 5-20min ... a dali bi upalio? -samo možda.

 Da sto mu gromova. pa morali su ga i oni nekako instalirat. ne nije to sveto pismo,problem je bios i boot uefi postavke  jer moras  uredit postavke da mores s usb podic windowse, ne vecinom sam nasao da ljudi imaju isti problem ali oni imaju cd citace i mogu nabodno u biosima iskljucit taj uefi da da se moze prepoznat valjda mediji za dizanje i prepoznavanje sistema i uredaja s kojega se podize sistem.ili update novih biosa.e sad nemoguce da nitko nista nema pojma.to ce pocet dolazit i kod nas sve vise a i ima ih ne.ja sam jucer vracao racunalo tj netbook na tvornicke postavke sistem ti je isti,kao da instaliras nove windowse jedino sto je sranje,sto moram unosit broj telefona,email i jos jedan email koji uopce nemam i nemores taj dio preskocit.tako da ne znam sto dalje a bilo koja pomoc bih dobra dosla a kad budem dosao s posla budem ti slike biosa postavio pa ces vidjet.....

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

uzalud slike (googlat znaš i sam..) proizvođači (uz poticaj MSa) namjerno zakompliciraju i onemoguće neke stvari, ako u BIOSu opcija ne postoji, tad ne možeš ništa .. tj sve što radiš može biti problem. Takve stvai su sličnije tablet-mob nego PCju (platforma). Ne treba ni uspoređivati.

i opet početak, razlog.. imaš origigi koji radi. Forsirati w7x32 nema smisla, jer MS tjera na w10.. tj logičnije je iskoristiti free upgrade na 10 i aktivirati ga, za svaki slučaj (jer tad možeš po želji od nule.. w10 ili restore w8).

-i meni je draži w7, ali nije OS problem (performanse) nego postavke.. to moraš vidjeti i podesiti, imaš manual, imaš goole držiš uređaj .. snađi se. (moj odgovor bi bio napamet a to je loše, druga situacija da netko ima identičan uređaj i već je nešto napravio pa koristiš taj recept).

 

neovisno o konkretnom slučaju, svatko tko želi nešto sam, mora prvo svladati osnove, nešto znati. Ne samo klikati ili reči 'želim'. Ako ne znaš, ne diraj ili se spremi na rješavanje problema za koje si sam kriv.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows 7 Netbook instalacija

* cut the crap.. pa novi post :))

 

prvo, backup (image kompletnog diska, svih particija.. OEMi su malo zeznuti, ne rade stari alati na GPT + zaštićene particije.. i problem bootanja s medija).

-zbog postojećeg OSa koji je legalan, s driverima, koji mora raditi OK s uređajem, šteta ga je izgubiti... a backup (ponovo) je uvjek poželjan, čak i kad ne očekujemo probleme.

.. tko to ignorira .. -> nema plakanja.

 

to je sve preporučljivo napraviti na nekom 'normalnom' PCju, odgovarajućim alatima. Klasičan PCjaš ima arsenal CD-DVD-USBa s live OSovima i potrebnim alatima, to je preduvijet. Tko nema trk na google i UBCD, Hirens, miniPE, linux distra kao ubuntu.. .. svega ima kao live. + može se i poskidati npr win10-ISO (32-64, home-pro, eng-cro...) i snimiti na DVD, USB .. spominjan je rufus, ali manje grešaka (jer nema nikakve opcije) je s MSovim DVDtoUSB toolsom (snima DVD ili USB od ISOa radi samo s MSovim untouchedima, ako je ISO pravi-bootabilan, bit će i medij inače nikako + medij može biti za oba Legacy+UEFI boot kao što to BIOS može nuditi jedan-drugi-ili oba boota.. tad treba nekom Ftipkom pokrenuti bootmeni.. order u BIOSu ne mora to nuditi, nije isto, order je skoro nevažan).

 

-ajd.. recimo da je sve spremno.. i bootajete par puta neki live, vidite malo, probajte.. radi?

 

- CMD (može kao admin).

- diskpart (svaka naredba-app ima i quick help .. /? .. ili manual u ruke, goolgle..)

diskpartom izlistati diskove, vidjeti koji je 'onaj' .. 0-1-2.. .i oprez, krivi disk i nema više ničeg.. (disk manager to ne dozvoljava, diskpart dozvoljava sve)

- prvo clean diska, ode sve.

- kreirati primarnu aktivnu particiju (ovisno o veličini diska i željama pa i multibootu..) može se kreirati samo jedna ili ona mala 100-500MB za boot, + druga koja tad može biti primarna ili extended.. jer ako nije boot nije ograničena.

recimo da je u slučaju ispod 60GB besmisleno raditi particije-multiboot.. neki optimum 60-100 po OSu.. HDD je ugl iznad 500GB, SSD 30-250GB, SD kartice 16-64GB.. pa odaberite.

+napomena removable u standardu ne dozvoljava particije.

 

kad to obavimo diskpartom (particije može i disk managerom) ali potrebno je postaviti active za boot, exit...

 

dism-om, kuckajući naredbu .. (kompletan path) i swicheve.. (piše, čitajte, tko to neće ne mora..), raspakirate install.wim na OS particiju, kad završi s te OS particije se na boot particiju kopira bcd tog OSa (sve u DSIMu)..

gotovo.

izvaditi disk, ubaciti u uređaj, upaliti .. i kao kod prvog OEMovskog paljenja, user, pass, .. next. Naravno, ili se sjetimo onog backupa s početka, jer ne mora raditi. Tad nije problem instalacija nego postavke i verzija OSa koju ste instalirali. MS jednostavno ne dozvoljava neke stvari, npr live boot (mada postoji wintogo..) i čim nešto nanjuši, killswitch ubije boot. Najs.. al tak je to. Opet ga se meže reperjat bootmedijem.. ali ponovit će se na idućem rebootu, zbog licence.

.. npr withbing, embeded, enterprise.. svašta. + key u BIOSu koji tad mora biti u UEFI modu a to nam radi problem kod npr 32bitnog.. kao i gpt itd. itd..

 

s brzim medijem, ovakakv install traje cca 5 min, sporji može i sat.. (kao da se raspakirava par GB zipa..).

Tako rade OEMi, ne instaliravaju jedan po jedan.. kopiraju, ali istovremeno naprave sve da to vama nije jednostavno (jer bi drugi dan imali bezbroj 'orogigi' windowsa s VLK keyom, MS to ne želi..).

Dali će na nekom netbooku raditi? Radilo bi na PCju.. ovako možda.

 

 

edit:

GPT je potreban samo ako je disk preko 2TB i ako mora biti bootabilan (storage nije važan).

ovisno o BIOSu neki nemaju opciju NX (i sl. koji su req. za sve ver. od w7-8-10..).. i tad recimo istaller odbija, može se zaobići swichem za boot-bcd (nx always on..). Blentavo npr na i5 CPU koji ima VTx .. a NX je dio tog, ali nema opciju u BIOSu i neće.. naravno, to se ne smije forsirati na HWu koji ne zadovoljava req. (nešto strašno bi se jamačno desilo... ili ništa) :)

.. tak da prije same 'želje' za OSom, provjerite requirementse OSa, podesite, provjerite konkretan CPU na intel arku itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.5.2016 12:32 (ihush).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
ihush kaže...

* cut the crap.. pa novi post :))

 

prvo, backup (image kompletnog diska, svih particija.. OEMi su malo zeznuti, ne rade stari alati na GPT + zaštićene particije.. i problem bootanja s medija).

-zbog postojećeg OSa koji je legalan, s driverima, koji mora raditi OK s uređajem, šteta ga je izgubiti... a backup (ponovo) je uvjek poželjan, čak i kad ne očekujemo probleme.

.. tko to ignorira .. -> nema plakanja.

 

to je sve preporučljivo napraviti na nekom 'normalnom' PCju, odgovarajućim alatima. Klasičan PCjaš ima arsenal CD-DVD-USBa s live OSovima i potrebnim alatima, to je preduvijet. Tko nema trk na google i UBCD, Hirens, miniPE, linux distra kao ubuntu.. .. svega ima kao live. + može se i poskidati npr win10-ISO (32-64, home-pro, eng-cro...) i snimiti na DVD, USB .. spominjan je rufus, ali manje grešaka (jer nema nikakve opcije) je s MSovim DVDtoUSB toolsom (snima DVD ili USB od ISOa radi samo s MSovim untouchedima, ako je ISO pravi-bootabilan, bit će i medij inače nikako + medij može biti za oba Legacy+UEFI boot kao što to BIOS može nuditi jedan-drugi-ili oba boota.. tad treba nekom Ftipkom pokrenuti bootmeni.. order u BIOSu ne mora to nuditi, nije isto, order je skoro nevažan).

 

-ajd.. recimo da je sve spremno.. i bootajete par puta neki live, vidite malo, probajte.. radi?

 

- CMD (može kao admin).

- diskpart (svaka naredba-app ima i quick help .. /? .. ili manual u ruke, goolgle..)

diskpartom izlistati diskove, vidjeti koji je 'onaj' .. 0-1-2.. .i oprez, krivi disk i nema više ničeg.. (disk manager to ne dozvoljava, diskpart dozvoljava sve)

- prvo clean diska, ode sve.

- kreirati primarnu aktivnu particiju (ovisno o veličini diska i željama pa i multibootu..) može se kreirati samo jedna ili ona mala 100-500MB za boot, + druga koja tad može biti primarna ili extended.. jer ako nije boot nije ograničena.

recimo da je u slučaju ispod 60GB besmisleno raditi particije-multiboot.. neki optimum 60-100 po OSu.. HDD je ugl iznad 500GB, SSD 30-250GB, SD kartice 16-64GB.. pa odaberite.

+napomena removable u standardu ne dozvoljava particije.

 

kad to obavimo diskpartom (particije može i disk managerom) ali potrebno je postaviti active za boot, exit...

 

dism-om, kuckajući naredbu .. (kompletan path) i swicheve.. (piše, čitajte, tko to neće ne mora..), raspakirate install.wim na OS particiju, kad završi s te OS particije se na boot particiju kopira bcd tog OSa (sve u DSIMu)..

gotovo.

izvaditi disk, ubaciti u uređaj, upaliti .. i kao kod prvog OEMovskog paljenja, user, pass, .. next. Naravno, ili se sjetimo onog backupa s početka, jer ne mora raditi. Tad nije problem instalacija nego postavke i verzija OSa koju ste instalirali. MS jednostavno ne dozvoljava neke stvari, npr live boot (mada postoji wintogo..) i čim nešto nanjuši, killswitch ubije boot. Najs.. al tak je to. Opet ga se meže reperjat bootmedijem.. ali ponovit će se na idućem rebootu, zbog licence.

.. npr withbing, embeded, enterprise.. svašta. + key u BIOSu koji tad mora biti u UEFI modu a to nam radi problem kod npr 32bitnog.. kao i gpt itd. itd..

 

s brzim medijem, ovakakv install traje cca 5 min, sporji može i sat.. (kao da se raspakirava par GB zipa..).

Tako rade OEMi, ne instaliravaju jedan po jedan.. kopiraju, ali istovremeno naprave sve da to vama nije jednostavno (jer bi drugi dan imali bezbroj 'orogigi' windowsa s VLK keyom, MS to ne želi..).

Dali će na nekom netbooku raditi? Radilo bi na PCju.. ovako možda.

 

 

edit:

GPT je potreban samo ako je disk preko 2TB i ako mora biti bootabilan (storage nije važan).

ovisno o BIOSu neki nemaju opciju NX (i sl. koji su req. za sve ver. od w7-8-10..).. i tad recimo istaller odbija, može se zaobići swichem za boot-bcd (nx always on..). Blentavo npr na i5 CPU koji ima VTx .. a NX je dio tog, ali nema opciju u BIOSu i neće.. naravno, to se ne smije forsirati na HWu koji ne zadovoljava req. (nešto strašno bi se jamačno desilo... ili ništa) :)

.. tak da prije same 'želje' za OSom, provjerite requirementse OSa, podesite, provjerite konkretan CPU na intel arku itd..

 ma sve to stima. nisam imao nikad problema s biosom, udem bio laptop ili pc racunalo,podesis sve normalno u biosu cd dvd hdd i pici, nema frke kakvi bili windowsi nisam imao problema.

sve radilo savrseno.a sad ovo govno od hp stream netbook pc 13 iskreno vraziji problem,a samo me muci taj uefi order kako ga postavit da prepozna uredaj,neznam mozda, moze bit da nisam ugooglao neznam pravu rijec ili nesto.

kako treba. a pomoci n i od korova a neznam gdje vise u ovom forumu postavit pitanje jer bas skoro nista nema o netbookima.

13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
fight kaže...
ihush kaže...

* cut the crap.. pa novi post :))

 

prvo, backup (image kompletnog diska, svih particija.. OEMi su malo zeznuti, ne rade stari alati na GPT + zaštićene particije.. i problem bootanja s medija).

-zbog postojećeg OSa koji je legalan, s driverima, koji mora raditi OK s uređajem, šteta ga je izgubiti... a backup (ponovo) je uvjek poželjan, čak i kad ne očekujemo probleme.

.. tko to ignorira .. -> nema plakanja.

 

to je sve preporučljivo napraviti na nekom 'normalnom' PCju, odgovarajućim alatima. Klasičan PCjaš ima arsenal CD-DVD-USBa s live OSovima i potrebnim alatima, to je preduvijet. Tko nema trk na google i UBCD, Hirens, miniPE, linux distra kao ubuntu.. .. svega ima kao live. + može se i poskidati npr win10-ISO (32-64, home-pro, eng-cro...) i snimiti na DVD, USB .. spominjan je rufus, ali manje grešaka (jer nema nikakve opcije) je s MSovim DVDtoUSB toolsom (snima DVD ili USB od ISOa radi samo s MSovim untouchedima, ako je ISO pravi-bootabilan, bit će i medij inače nikako + medij može biti za oba Legacy+UEFI boot kao što to BIOS može nuditi jedan-drugi-ili oba boota.. tad treba nekom Ftipkom pokrenuti bootmeni.. order u BIOSu ne mora to nuditi, nije isto, order je skoro nevažan).

 

-ajd.. recimo da je sve spremno.. i bootajete par puta neki live, vidite malo, probajte.. radi?

 

- CMD (može kao admin).

- diskpart (svaka naredba-app ima i quick help .. /? .. ili manual u ruke, goolgle..)

diskpartom izlistati diskove, vidjeti koji je 'onaj' .. 0-1-2.. .i oprez, krivi disk i nema više ničeg.. (disk manager to ne dozvoljava, diskpart dozvoljava sve)

- prvo clean diska, ode sve.

- kreirati primarnu aktivnu particiju (ovisno o veličini diska i željama pa i multibootu..) može se kreirati samo jedna ili ona mala 100-500MB za boot, + druga koja tad može biti primarna ili extended.. jer ako nije boot nije ograničena.

recimo da je u slučaju ispod 60GB besmisleno raditi particije-multiboot.. neki optimum 60-100 po OSu.. HDD je ugl iznad 500GB, SSD 30-250GB, SD kartice 16-64GB.. pa odaberite.

+napomena removable u standardu ne dozvoljava particije.

 

kad to obavimo diskpartom (particije može i disk managerom) ali potrebno je postaviti active za boot, exit...

 

dism-om, kuckajući naredbu .. (kompletan path) i swicheve.. (piše, čitajte, tko to neće ne mora..), raspakirate install.wim na OS particiju, kad završi s te OS particije se na boot particiju kopira bcd tog OSa (sve u DSIMu)..

gotovo.

izvaditi disk, ubaciti u uređaj, upaliti .. i kao kod prvog OEMovskog paljenja, user, pass, .. next. Naravno, ili se sjetimo onog backupa s početka, jer ne mora raditi. Tad nije problem instalacija nego postavke i verzija OSa koju ste instalirali. MS jednostavno ne dozvoljava neke stvari, npr live boot (mada postoji wintogo..) i čim nešto nanjuši, killswitch ubije boot. Najs.. al tak je to. Opet ga se meže reperjat bootmedijem.. ali ponovit će se na idućem rebootu, zbog licence.

.. npr withbing, embeded, enterprise.. svašta. + key u BIOSu koji tad mora biti u UEFI modu a to nam radi problem kod npr 32bitnog.. kao i gpt itd. itd..

 

s brzim medijem, ovakakv install traje cca 5 min, sporji može i sat.. (kao da se raspakirava par GB zipa..).

Tako rade OEMi, ne instaliravaju jedan po jedan.. kopiraju, ali istovremeno naprave sve da to vama nije jednostavno (jer bi drugi dan imali bezbroj 'orogigi' windowsa s VLK keyom, MS to ne želi..).

Dali će na nekom netbooku raditi? Radilo bi na PCju.. ovako možda.

 

 

edit:

GPT je potreban samo ako je disk preko 2TB i ako mora biti bootabilan (storage nije važan).

ovisno o BIOSu neki nemaju opciju NX (i sl. koji su req. za sve ver. od w7-8-10..).. i tad recimo istaller odbija, može se zaobići swichem za boot-bcd (nx always on..). Blentavo npr na i5 CPU koji ima VTx .. a NX je dio tog, ali nema opciju u BIOSu i neće.. naravno, to se ne smije forsirati na HWu koji ne zadovoljava req. (nešto strašno bi se jamačno desilo... ili ništa) :)

.. tak da prije same 'želje' za OSom, provjerite requirementse OSa, podesite, provjerite konkretan CPU na intel arku itd..

 ma sve to stima. nisam imao nikad problema s biosom, udem bio laptop ili pc racunalo,podesis sve normalno u biosu cd dvd hdd i pici, nema frke kakvi bili windowsi nisam imao problema.

sve radilo savrseno.a sad ovo govno od hp stream netbook pc 13 iskreno vraziji problem,a samo me muci taj uefi order kako ga postavit da prepozna uredaj,neznam mozda, moze bit da nisam ugooglao neznam pravu rijec ili nesto.

kako treba. a pomoci n i od korova a neznam gdje vise u ovom forumu postavit pitanje jer bas skoro nista nema o netbookima.

 a probao sam rufus,windows 7usbdvd,nit da ga pokrene,i jos jedan ala nemorem se sjetit kako se zove......

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

-pa zato jer uopće nije stvar u alatu... kao rufus, pa ni rješenje s tim nema veze.

-čitaj i primijeni ako možeš, izvadiš disk, .. karticu? i instaliraš kako je navedeno. Vratiš, upališ i možda radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija
fight kaže...
ihush kaže...

* cut the crap.. pa novi post :))

 

prvo, backup (image kompletnog diska, svih particija.. OEMi su malo zeznuti, ne rade stari alati na GPT + zaštićene particije.. i problem bootanja s medija).

-zbog postojećeg OSa koji je legalan, s driverima, koji mora raditi OK s uređajem, šteta ga je izgubiti... a backup (ponovo) je uvjek poželjan, čak i kad ne očekujemo probleme.

.. tko to ignorira .. -> nema plakanja.

 

to je sve preporučljivo napraviti na nekom 'normalnom' PCju, odgovarajućim alatima. Klasičan PCjaš ima arsenal CD-DVD-USBa s live OSovima i potrebnim alatima, to je preduvijet. Tko nema trk na google i UBCD, Hirens, miniPE, linux distra kao ubuntu.. .. svega ima kao live. + može se i poskidati npr win10-ISO (32-64, home-pro, eng-cro...) i snimiti na DVD, USB .. spominjan je rufus, ali manje grešaka (jer nema nikakve opcije) je s MSovim DVDtoUSB toolsom (snima DVD ili USB od ISOa radi samo s MSovim untouchedima, ako je ISO pravi-bootabilan, bit će i medij inače nikako + medij može biti za oba Legacy+UEFI boot kao što to BIOS može nuditi jedan-drugi-ili oba boota.. tad treba nekom Ftipkom pokrenuti bootmeni.. order u BIOSu ne mora to nuditi, nije isto, order je skoro nevažan).

 

-ajd.. recimo da je sve spremno.. i bootajete par puta neki live, vidite malo, probajte.. radi?

 

- CMD (može kao admin).

- diskpart (svaka naredba-app ima i quick help .. /? .. ili manual u ruke, goolgle..)

diskpartom izlistati diskove, vidjeti koji je 'onaj' .. 0-1-2.. .i oprez, krivi disk i nema više ničeg.. (disk manager to ne dozvoljava, diskpart dozvoljava sve)

- prvo clean diska, ode sve.

- kreirati primarnu aktivnu particiju (ovisno o veličini diska i željama pa i multibootu..) može se kreirati samo jedna ili ona mala 100-500MB za boot, + druga koja tad može biti primarna ili extended.. jer ako nije boot nije ograničena.

recimo da je u slučaju ispod 60GB besmisleno raditi particije-multiboot.. neki optimum 60-100 po OSu.. HDD je ugl iznad 500GB, SSD 30-250GB, SD kartice 16-64GB.. pa odaberite.

+napomena removable u standardu ne dozvoljava particije.

 

kad to obavimo diskpartom (particije može i disk managerom) ali potrebno je postaviti active za boot, exit...

 

dism-om, kuckajući naredbu .. (kompletan path) i swicheve.. (piše, čitajte, tko to neće ne mora..), raspakirate install.wim na OS particiju, kad završi s te OS particije se na boot particiju kopira bcd tog OSa (sve u DSIMu)..

gotovo.

izvaditi disk, ubaciti u uređaj, upaliti .. i kao kod prvog OEMovskog paljenja, user, pass, .. next. Naravno, ili se sjetimo onog backupa s početka, jer ne mora raditi. Tad nije problem instalacija nego postavke i verzija OSa koju ste instalirali. MS jednostavno ne dozvoljava neke stvari, npr live boot (mada postoji wintogo..) i čim nešto nanjuši, killswitch ubije boot. Najs.. al tak je to. Opet ga se meže reperjat bootmedijem.. ali ponovit će se na idućem rebootu, zbog licence.

.. npr withbing, embeded, enterprise.. svašta. + key u BIOSu koji tad mora biti u UEFI modu a to nam radi problem kod npr 32bitnog.. kao i gpt itd. itd..

 

s brzim medijem, ovakakv install traje cca 5 min, sporji može i sat.. (kao da se raspakirava par GB zipa..).

Tako rade OEMi, ne instaliravaju jedan po jedan.. kopiraju, ali istovremeno naprave sve da to vama nije jednostavno (jer bi drugi dan imali bezbroj 'orogigi' windowsa s VLK keyom, MS to ne želi..).

Dali će na nekom netbooku raditi? Radilo bi na PCju.. ovako možda.

 

 

edit:

GPT je potreban samo ako je disk preko 2TB i ako mora biti bootabilan (storage nije važan).

ovisno o BIOSu neki nemaju opciju NX (i sl. koji su req. za sve ver. od w7-8-10..).. i tad recimo istaller odbija, može se zaobići swichem za boot-bcd (nx always on..). Blentavo npr na i5 CPU koji ima VTx .. a NX je dio tog, ali nema opciju u BIOSu i neće.. naravno, to se ne smije forsirati na HWu koji ne zadovoljava req. (nešto strašno bi se jamačno desilo... ili ništa) :)

.. tak da prije same 'želje' za OSom, provjerite requirementse OSa, podesite, provjerite konkretan CPU na intel arku itd..

 ma sve to stima. nisam imao nikad problema s biosom, udem bio laptop ili pc racunalo,podesis sve normalno u biosu cd dvd hdd i pici, nema frke kakvi bili windowsi nisam imao problema.

sve radilo savrseno.a sad ovo govno od hp stream netbook pc 13 iskreno vraziji problem,a samo me muci taj uefi order kako ga postavit da prepozna uredaj,neznam mozda, moze bit da nisam ugooglao neznam pravu rijec ili nesto.

kako treba. a pomoci n i od korova a neznam gdje vise u ovom forumu postavit pitanje jer bas skoro nista nema o netbookima.

 ali sto da kazem hvala,sve sam probao,pogledao sam par tutoriala,i nista od instalacije novih windows,jel niopce u biosu nece da mi prijavi usb,pa sam uradio vracanje na tvornicke postavke i sad radi kako spada pa drustvo hvala....

15 godina
offline
Re: Windows 7 Netbook instalacija

- neovisno što ne možeš npr bootati.. (ovim načinom ni ne bootaš, radiš na drugom PCju) možeš napraviti istu stvar kao i proizvođač jedino što ne znaš sve potrebno i ne možeš prilagoditi ako to ne nudi BIOS, tako da možeš probati, 'ručno', možda radi.. ali tad ugl gubiš origigi koji sigurno radi.

+ ni nema realne potrebe, tj brzina rada nije stvar OSa nego resursa, postavki i appsa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice