Serveri,koju literaturu za učenje

poruka: 13
|
čitano: 3.128
|
moderatori: Danny_HR, F1-IVO, naxeem, Lazarus Long
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
Bok.

Zamolio bi malo iskusnije forumaše za savjet.

Naime već par godina radim sa kompjuterima ali ništa zahtjevno,instalacije,servisi,jednostavnija umrežavanja,izrade stranica i slične stvari.

Sada u budućnosti (kroz 3-6 mjeseci) najvjerovatnije u jednoj firmi imam odraditi instalaciju servera i ostalih stvari (exchange,fax).

Znam da nema šanse da to obavim sam,tako da sam već sad svjestan da ću morati nekoga "unajmiti" da mi odradi taj posao.

Međutim ja bi se volio malo upoznat sa tim stvarima.

Sa neta sam skinuo dosta onih self-training kitova,knjiga i svega.

Al htio bi nekako od početka krenut.

Ne da krenem sa knjigom Windows Server 2008 pa da onda u pola knjige moram čitati neke druge jer neke stvari ne razumijem.

Mislim,znam dosta stvari al onako,šta je bitno za posao,a ovo ostalo kako tako.

Gledam knjige na netu pa razmišljam naručiti ove dvije za početak:

http://www.rasprodaja-knjiga.hr/informaticke-knjige/tcp/ip-za-21-dan

http://www.rasprodaja-knjiga.hr/informaticke-knjige/umrezavanje-cicso-i-microsoft-tehnologije/

Nakon toga sam mislio preći na servere i slične stvari.

Zanima me jel moja logika ok ili postoji bolji način.

Hvala i lijep pozdrav.
3 godine

Pa mogao bi početi sa ovim knjigama, tim redosljedom.

Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Network Infrastructure

Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Active Directory

Configuring Identity and Access Solutions with Windows Server 2008 Active Directory

Managing and Maintaining Windows Server 2008 Server

Neznam koliko ima smisliti proučavati te knjižurine samo o TCP/IP protokolu kad će ti od toga trebati samo subnetiranje i neke osnove IPv6 protokola, dakle nekih 30ak stranica ako i toliko.

Također, prouči malo ovu sliku ako si se odlučio za Server Admin karijeru.

http://www.bookmybootcamp.com/images/microsoft-roadmap.jpg

Ovdje ćeš naći (na Certifications tabu) popis ispita koje je potrebno položiti za Server Admina

http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcitp.aspx#tab2

Što se tiče exchangea... Načuo sam da by the book implementacija takvog sustava košta ozbiljnu ozbiljnu lovu pa se manje firme odlučuju na mail hosting za stotinjak eura godišnje što je kikiriki. Zapravo samo kiki :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2011 10:47 (W1ck3d8u2z).
4 godine

Moja preporuka je da te stvari ne "studiraš", tj. provodiš dane i dane nad tim knjigama pokušavajući nešto shvatiti. To je prilično spora metoda učenja. Puno bolje je da si digneš Hyper-V lab i učiš / vježbaš na nekom konkretnom scenariju. Kolega cekpi je sve detaljno objasnio u OVOJ temi. Tako ćeš puno brže svladati problematiku, a kad negdje zapneš - tek onda pogledaš u knjige.

Ljudi koji danas ulaze u sysadmin svijet imaju tu prednost da si kompletno lab okruženje mogu složiti doma i iživljavati se na virtualkama do mile volje {#}, pa zašto ne bi iskoristio tu mogućnost?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
5 godina
neaktivan

da li misliš u toj firmi SBS postavljat ili WS2008 (poprilična razlika)

imho s ovim knjigama ćeš dobit dobre temelje al ti u ovom trenutku bi se trebao fokusirat na nešto drugo

evo ti free knjiga o WS2008 http://blogs.msdn.com/b/microsoft_press/archive/2009/10/20/free-ebook-introducing-windows-server-2008-r2.aspx

isto tako vlad0 ti je dobro rekao, postavi lab doma i deri po njemu

(nemoj krivo shvatit al nemoj bez jako dobrih temelja nemoj ni pomišljat po produkciji radit)

kod mene normalno radi.....
3 godine
Re: Serveri,koju literaturu za učenje
W1ck3d8u2z kaže...

Configuring Identity and Access Solutions with Windows Server 2008 Active Directory

Neznam koliko ima smisliti proučavati te knjižurine samo o TCP/IP protokolu kad će ti od toga trebati samo subnetiranje i neke osnove IPv6 protokola, dakle nekih 30ak stranica ako i toliko.

Ovdje ćeš naći (na Certifications tabu) popis ispita koje je potrebno položiti za Server Admina

Što se tiče exchangea... Načuo sam da by the book implementacija takvog sustava košta ozbiljnu ozbiljnu lovu pa se manje firme odlučuju na mail hosting za stotinjak eura godišnje što je kikiriki. Zapravo samo kiki :)

Ok,onda ću potražit ove knjige po netu.

Prva je pretpostavljam Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Network Infrastructure pa onda ove ispod nje.

Već imam instaliran WS 2008R2 u VMwareu,al volio bi opet neke osnove skužit prije nego krenem radit neke stvari tamo.

Da otprilike znam šta radim.

Hvala svima,pogledat ću sve ove stvari.

A one dvije knjige od gore ću naručit,ima mjesta na policama,pa kad zatreba poslužit ću se i njima.

Šta više ovog gledam sve mi je manje toga jasno,al valjda će s vremenom sve sjest na svoje mjesto. {#}

Skidam 6424A- Fundamentals of Windows Server 2008 Active Directory (8.4GB!), a ove knjige ću valjda negdje pronaći.

Hvala svima još jednom!

3 godine
keymaster kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

Ok,onda ću potražit ove knjige po netu.

Prva je pretpostavljam Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Network Infrastructure pa onda ove ispod nje.

Već imam instaliran WS 2008R2 u VMwareu,al volio bi opet neke osnove skužit prije nego krenem radit neke stvari tamo.

Da otprilike znam šta radim.

Hvala svima,pogledat ću sve ove stvari.

A one dvije knjige od gore ću naručit,ima mjesta na policama,pa kad zatreba poslužit ću se i njima.

Šta više ovog gledam sve mi je manje toga jasno,al valjda će s vremenom sve sjest na svoje mjesto. {#}

Skidam 6424A- Fundamentals of Windows Server 2008 Active Directory (8.4GB!), a ove knjige ću valjda negdje pronaći.

Hvala svima još jednom!

Tako je, na akademiji se uči tim redosljedom koji sam napisao gore. I da, malo je sve 'zbrda zdola' i dosta zbunjujuće ali valjda tako mora biti. Čak se ne preporuča izlazak na prvi ispit dok ne naučiš sve iz svih knjiga.

Ovo gore šta si napisao "6424A- Fundamentals of Windows Server 2008 Active Directory 8.4GB" ti je gradivo vezano najviše uz drugi ispit (od 3) za Server Admina.

Inaće sam više za papire nego za pdf pa sam si uz knjige s akademije kupio i knjige preko Amazonije :)

3 godine

Da se razumijemo, po meni definitivno najbolje rješenje je upisati akademiju, zatim kupiti knjige s Amazona i kao zadnje bih tražio pdf-ove po netu. To je moje mišljenje nakon isprobane sve 3 varijante.

3 godine
W1ck3d8u2z kaže...
keymaster kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

Imam Microsoft Windows Server 2008 Training R2,tu su ispiti 70-640, 70-642, 70-643, 70-646, 70-647.

Readme kaže ovo:

1. MCTS Self-Paced Training Kit (Exam 70-640): Configuring Windows Server 2008 Active Directory (2nd Edition) 

2. MCTS Self-Paced Training Kit (Exam 70-642): Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure (2nd Edition)

3. MCTS Self-Paced Training Kit (Exam 70-643): Configuring Windows Server 2008 Applications Infrastructure (2nd Edition)

4. MCITP Self-Paced Training Kit (Exam 70-646): Windows Server 2008 Server Administrator (2nd Edition)

5. MCITP Self-Paced Training Kit (Exam 70-647): Windows Server 2008 Enterprise Administrator (2nd Edition)

Znači ako sam dobro skužio...Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Network Infrastructure je 70-642,Configuring and Troubleshooting a Windows 2008 Active Directory je 70-640?

5 godina
neaktivan
W1ck3d8u2z kaže...

svaka by the book implementacija (sa nekoliko udaljenih lokacija i dobrim HA) košta ozbiljnu lovu

s druge strane isto ovisi kaj firma očekuje od email rješenja (nekome je i samo pop dobar)

ps-normalna implementacija exchange servera ipak nije toliko skupa

kod mene normalno radi.....
3 godine
protjeran
W1ck3d8u2z kaže...

Whaaaaa..? {#}

Ja sam skakutal od Computer Technician pa na MCDST - Support Technician, zatim na MCSA - Systems Administrator i završio na MCITP:Enterprise Administrator. Sljedeće na popisu - SharePoint. For teh lulz. {#}

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
4 godine

ja za učenje koristim video traininge od trainsignal i CBT nuggets.

naravno uz virtualke :)

Its no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
3 godine
Langsdorff kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

Whaaaaa..? {#}

Ja sam skakutal od Computer Technician pa na MCDST - Support Technician, zatim na MCSA - Systems Administrator i završio na MCITP:Enterprise Administrator. Sljedeće na popisu - SharePoint. For teh lulz. {#}

Štosno ;)  Imam si žarku želju položiti za Enterprise Admina tako da ganjam tu tamno crvenu liniju.

3 godine
nine kaže...

ja za učenje koristim video traininge od trainsignal i CBT nuggets.

naravno uz virtualke :)

Kako se može doći do video treninga?

Gledam po netu i nema baš nešto previše toga.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice