Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

poruka: 24
|
čitano: 5.082
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Na slici koju sam postavio vidi se pojednostavljena mreža u kojoj žeim uraditi da video signal koji šaljem sa DVR-a iz jedne mreže pregleda korisnik na računaru u drugoj mreži? Strelicama sam obilježio putanju tog signala.

 

Legenda:

1. Lijevo je mreža  10.32.26.0  u kojoj imamo Server Domain Controler 10.32.26.11 na kom je i DHCP, DNS...

2. Desno je mreža 10.64.26.0  u kojoj imamo Server Domain Controler 10.64.26.11 na kom je i DHCP, DNS...

3. U sredini je mreža 10.1.1.0  u kojoj imamo Server Domain kontroler 10.1.1.2 na kom je i DHCP, DNS...

 

Koji servis se koristi na Windows Serveru 2003 u ovu svrhu? Ovaj servis će vjerovatno trebati instalirati na DC 10.1.1.2, ili negdje u mreži 10.1.1.0? Šta mi je potrebno još od uređaja, osim ovih koje sam pobrojao na slici da bi ovo radilo? Na koji način će ovo biti konfigurisano, tako da ostali korisnici ili računari nemogu imati pristup video signalu, osim računara koji treba da prati taj video signal; On jedini treba moći pregledati taj video signal?

Da li se na Windows Serveru 2008 koristi isti servis, ili postoji bolje rješenje i koje? 

 

Hvala svima na svakom odgovoru!

 

 

Šema Šema
Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2012 11:34 (dachoxl).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

nisam mrežaš ali mogu par stvari istaknut:

- video signal ne bi trebao putovati nigdje osim iz kamere u dvr

- korisnik xy (gdje god da se nalazi) bi trebao imati ili dvr aplkaciju ili internet preglednik s kojim bi se onda spajao na dvr

- ako možeš sa 10.64.26.0 mreže pingat tj pristupit na 10.32.26.0 mrežu onda možeš i gledat dvr

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
cekpi kaže...

nisam mrežaš ali mogu par stvari istaknut:

- video signal ne bi trebao putovati nigdje osim iz kamere u dvr

- korisnik xy (gdje god da se nalazi) bi trebao imati ili dvr aplkaciju ili internet preglednik s kojim bi se onda spajao na dvr

- ako možeš sa 10.64.26.0 mreže pingat tj pristupit na 10.32.26.0 mrežu onda možeš i gledat dvr

Hvala cekpi na sugestijama i odgovoru! Najbolji si.

-Zbog neznanja sam lupio ovo u vezi "video signala". Ali ovdje sam da učim, tako da me nije sramota. :) Sada shvatam da video signal ne putuje kroz mrežu od DVR-a do računara, nego da to ide nekako drugačije? Pročitaču kako. :)

 

- I ja sam predpostavio da bi trebao korisnik imati DVR aplikaciju, a preko internet preglednika bi išlo, ako bi se sa druge strane bio web server? Ili lupam!?

 

- Sa 10.64.26.0 mreže nemogu pingat 10.32.26.0 jer je tako određeno na Serveru 10.1.1.2 (opet lupam, al znam da se nemože pingat), ali se može podesiti da računar sa IP 10.64.26.70 ima pristup mreži 10.32.26.0 ili samo DVR-u? I ovo se podešava na Serveru 10.1.1.2!? Opet lupam i postavljam pitanja. Znam sigurno da se sada ove mreže međusobno nemogu pingat, ali sa svog računara koji je u mreži 10.32.26.0 kroz Aktivni Direktorij, ja, kao domenski administrator mogu vidjeti sve računare (radne stanice) i korisnike, s tim da mogu administrirati samo one koji su u mojoj mreži, odnosno u grupi u aktivnom direktoriju nad kojom imam ja administratorske persimisije. Tako da bi i ovaj računar trebao dodati u tu grupu... Predpostavljam?

 

Treba mi neko da mi kaže više o tome kako ovo sve izvesti. Mislim da ću skontati, ako bude pisao polako .... :)

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2012 14:43 (dachoxl).
15 godina
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

vidi imaš 2 rutera između DVR uređaja i kamera i računala za nadzor

znači u oba rutera trebaš napisati trasu sa jedne mreže prema drugoj da bi imao pristup kako si ti to zamislio

 

 

ako ti toliko sigurnost u pitanju onda je moj prijedlog

  1. dvr kamere prebaci u posebnu mrežu (recimo 10.32.27.x)
  2. a računala za nadzor neka imaju dvije IP adrese - lokane kako već imaju i jednu dodatnu 10.32.27.x, sa time da onda to specifično računalo neće imati DCHP nego dual Fix IP
  3. na oba rutera postavi da ta treća mreža može uredno u oba smjera (tako da po potrebi možeš dodati i dodatna računala za nadzor)

 

 

znači prouči trasiranje - napiši trase za na oba rutera i nakon toga će ti proraditi i ping

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2012 14:56 (Darky).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...

Hvala cekpi na sugestijama i odgovoru! Najbolji si.

-Zbog neznanja sam lupio ovo u vezi "video signala". Ali ovdje sam da učim, tako da me nije sramota. :) Sada shvatam da video signal ne putuje kroz mrežu od DVR-a do računara, nego da to ide nekako drugačije? Pročitaču kako. :)

 

- I ja sam predpostavio da bi trebao korisnik imati DVR aplikaciju, a preko internet preglednika bi išlo, ako bi se sa druge strane bio web server? Ili lupam!?

 

namjera mi je bila samo da te izvedem na pravi put, u kojem smjeru trebaš gledat ;)

 

inače dvr-ovi nekad znaju imat vlastiti web server, tako da je u biti potrebno samo ukucat njegovu ip adresu

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...

Na slici koju sam postavio vidi se pojednostavljena mreža u kojoj žeim uraditi da video signal koji šaljem sa DVR-a iz jedne mreže pregleda korisnik na računaru u drugoj mreži? Strelicama sam obilježio putanju tog signala.

 

Legenda:

1. Lijevo je mreža 10.32.26.0  u kojoj imamo Server Domain Controler 10.32.26.11 na kom je i DHCP, DNS...

2. Desno je mreža 10.64.26.0  u kojoj imamo Server Domain Controler 10.64.26.11 na kom je i DHCP, DNS...

3. U sredini je mreža 10.1.1.0  u kojoj imamo Server Domain kontroler 10.1.1.2 na kom je i DHCP, DNS...

 

Koji servis se koristi na Windows Serveru 2003 u ovu svrhu? Ovaj servis će vjerovatno trebati instalirati na DC 10.1.1.2, ili negdje u mreži 10.1.1.0? Šta mi je potrebno još od uređaja, osim ovih koje sam pobrojao na slici da bi ovo radilo? Na koji način će ovo biti konfigurisano, tako da ostali korisnici ili računari nemogu imati pristup video signalu, osim računara koji treba da prati taj video signal; On jedini treba moći pregledati taj video signal?

Da li se na Windows Serveru 2008 koristi isti servis, ili postoji bolje rješenje i koje? 

 

Hvala svima na svakom odgovoru! 

 

Da sam na tvojem mjestu, ja bi to izveo ovako (bez puno mijenjanja originalnih postavki mreže):

 

a) Što se DVR-ova tiče, dosta ih već dolazi s web serverima na koje se spojiš preko internet preglednika i radiš što treba. Idealno bi bilo ako podržavaju HTTPS jer onda automatski imaš i enkripciju prometa. Nakon toga još iskreiraš na DVR-u potrebne korisničke račune za login i time si riješio problem sigurnosti.

 

b) Trebat će ti 3 nove statične rute.

 

Na desnom routeru:

1. ako dolazni promet dolazi sa računala za pregled kamera (source IP = 10.64.26.70), a odredište je DVR server (destination IP = 10.32.26.70), routaj taj promet prema lijevom routeru (IP = 10.1.1.3)

 

Na lijevom routeru:

1. ako dolazni promet dolazi s desnog routera (source IP = 10.1.1.4), a odredište je DVR server (destination IP = 10.32.26.70), routaj taj promet na DVR server (IP = 10.32.26.70)

2. ako dolazni promet dolazi sa DVR servera (source IP = 10.32.26.70), a odredište je desni router (destination IP = 10.1.1.4), routaj taj promet prema desnom routeru (IP = 10.1.1.4)

 

Naravno, može to sve i puno, puno kompliciranije. {#} Pogotovo ako nije u potpunosti zadovoljen uvjet a). U tom slučaju se mogu početi izvoditi pervezrije poput dodatnih subnetova, TMG servera, tunnelinga, možda i VPN-a... Ovisi što se točno želi postići i koliko je mreža fleksibilna na izmjene.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Prije svega da se zahvalim na odgovorima i da kažem da ovaj DVR jeste i Web server kako ste i rekli. Ovo znam jer je do sada ovaj video nadzor radio (i za sada još radi),   nevezano za ovu mrežu, preko drugog ADSL paketa slao signal na Intenet mrežu. Kamere su se mogle pratiti ako bi se bilo gdje na Internetu upisala javna IP adresa ADSL-a (npr:  94.250.59.19:90). Bilo je potrebno još upisati kredencijale USERNAME & PASS i mogao je bilo ko na Internetu gledati kamere. Kada bi nakon određenog perioda ( od prilike 24 sata ) DHCP Internet provajdera promjenio IP adresu ADSL-a ova konekcija bi se prekinula. Zato smo registrovali besplatan nalog na Dyndns-u, pa se kamerama moglo pristupati bilo gdje sa Interneta kada bi se upisala adresa imefirme.dyndns.org:90, sa kredencijalima naravno, ali opet je bilo problema. Svakih, od prilike pola sata kamere bi se izgubile. Jednostavno video signala ne bi bilo, samo crni ekrani, a kada bi se uradio refresh, bilo je potrebno ponovo kucati USERNAME & PASS što je komplikovalo stvari onome koji prati ovaj video nadzor. ADSL paket koji koristim je najbolji mogući paket u BiH trenutno sa največim mogučim DOWNLOAD & UPLOAD.

Šta sve nisam pokušao. Instalirao sam aplikaciju za pregled video signala, na računaru preko koga pratim video nadzor i dešavala se ista stvar nakon određenih vremenskih intervala.   Dobra stvar ove aplikacije u odnosu na pregled kamera preko browsera je ta da kada bi se uradio refresh nije bilo potrebno da se ponovo loguje tako da mi je palo na pamet da instaliram MACRO SCRIPT ili proces koji u određenim vremenskim intervalima radi REFRESH   ovog programa i to je do sada bilo najbolje rješenje. Mada ako se ugasi računar pa ponovo upali, ovaj proces bi se prekinuo, a nekad je i sam od sebe znao zezati, tako da i ovo nije ni približno ozbiljno i dobro rješenje.

 

Sada imam dva moguća rješenja.

1. Kupiti fiksnu IP adresu za ADSL paket gdje mi je DVR i UPLOAD, koja nije ni malo jeftina, mada se može zakupiti na mjesec dana. Mada, sam pokušavao gledati kamere preko trenutne adrese koju mi je dodijelio DHCP provajdera i dešavalo se isto. Adresa je ostala ista, nije je promjenio DHCP, ali bi se kamere izgubile. Ima li svrhe onda plaćati fiknu IP, pa makar i na testni period od mjesec dana?

2. A drugo rješenje je da pokušam uvezati DVR u postoječu mrežu firme koja pojednostavljeno izgleda kao na slici koju sam postavio na početku teme. To mi za sada izgleda kao jedino razumno rješenje, mada i ono sa sobom vuće milion komplikacija. Ja imam persimisije nad samo mojom mrežom (u primjeru iznad nad 10.32.26.0) do routera. Za ostalu konfiguraciju i podešavanja moram kontaktirati Administratore na višem nivou, što sam i uradio i čekam odgovor.

 

Ali sada me muče druge stvari. Zašto se dešava ovo, da nije problem u nekim podešavanjima DVR-a, ili ADSL Modema? Na ovom ADSL je otvoren port 90. Zar nije za video port 80 i 8000?

A i htio sam da mi malo pojasnite kako to funkcioniše, čisto da ne ispadnem "tuta" pred ovim Administratorimaali i da naučim jer me interesuje. Je li neko ima iskustva sa ovim stvarima i je li nailazio na sličan problem?.... Eto! Ispričah se ja malo više....

 

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2012 12:24 (dachoxl).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

@vlad0

Za moj trenutni nivo znanja, pogotovo u vezi sa routerima i ovo je komplikovano. :) Zato bi te zamolio da mi objasniš tačno koje rute trebam upisati na koji ruter. Primjer: 10.1.1.3>10.32.26.70... Neznam da li ste nekad vježbali u programu Packet Tracer jer ja ovo vježbam u tom programu i kako god upišem postavke u router, nemogu pingat međusobno računare u dvije različite mreže, paketi ne prolaze kroz router? Treba li upisati u mrežni adapter tih računara defaultni gateway, jer sam na DC serverima ostavio gatevay prazan?

Napominjem da ovo sve radim u programu Packet Tracer.

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2012 12:29 (dachoxl).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...

Ali sada me muče druge stvari. Zašto se dešava ovo, da nije problem u nekim podešavanjima DVR-a, ili ADSL Modema? Na ovom ADSL je otvoren port 90. Zar nije za video port 80 i 8000?

A i htio sam da mi malo pojasnite kako to funkcioniše, čisto da ne ispadnem "tuta" pred ovim Administratorimaali i da naučim jer me interesuje. Je li neko ima iskustva sa ovim stvarima i je li nailazio na sličan problem?.... Eto! Ispričah se ja malo više....

 

80 ti je standardni http port, no s druge strane tebi se na xy portu može nalaziti bilokakva aplikacija, primjerice ako svoju web stranicu podesiš da radi na portu 1234 i onda u web pregledniku uneseš mojastranica.com:1234 dobit ćeš svoju stranicu (bez obzira kaj je za web standard 80/443)

 

enivej, tu imaš popis standardnih portovahttp://packetlife.net/media/library/23/common-ports.pdf

 

inače čudno mi je ponašanje tvog dvr-a, pogledaj da li ima kakav noviji firmware ili da li još netko ima takvih problema

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
cekpi kaže...
dachoxl kaže...

Ali sada me muče druge stvari. Zašto se dešava ovo, da nije problem u nekim podešavanjima DVR-a, ili ADSL Modema? Na ovom ADSL je otvoren port 90. Zar nije za video port 80 i 8000?

A i htio sam da mi malo pojasnite kako to funkcioniše, čisto da ne ispadnem "tuta" pred ovim Administratorimaali i da naučim jer me interesuje. Je li neko ima iskustva sa ovim stvarima i je li nailazio na sličan problem?.... Eto! Ispričah se ja malo više....

 

80 ti je standardni http port, no s druge strane tebi se na xy portu može nalaziti bilokakva aplikacija, primjerice ako svoju web stranicu podesiš da radi na portu 1234 i onda u web pregledniku uneseš mojastranica.com:1234 dobit ćeš svoju stranicu (bez obzira kaj je za web standard 80/443)

 

enivej, tu imaš popis standardnih portovahttp://packetlife.net/media/library/23/common-ports.pdf

 

inače čudno mi je ponašanje tvog dvr-a, pogledaj da li ima kakav noviji firmware ili da li još netko ima takvih problema

 

A vrlo lako je moguće da ga zeza i ADSL modem / router / linija... Ne bi bilo prvi put da se te jeftine kutijice / loše linije pokažu nedorasle zadatku.

 

@dachoxl

Što se tvog pitanja oko konfiguracije tiče... Nažalost, premalo znam o točnoj konfiguraciji tvoje mreže da bi ti mogao napisati točan howto odgovor - zato i jesam pisao opisno. Ali nije mi jasno kakve veze imaju DC serveri s rutama? One rute koje sam spominjao definiraš na routerima (Router1, Router2).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Znači, još nisam zakupio fiksnu IP. Upload još radi preko drugog nevezanog ADSL paketa. Smanjio sam karakteristike video signala na DVR-u. Smanjio sam mu kvalitet, frame, kao i throat setings, propusnost i konektovo se preko Interneta na drugom računaru, ali ne na dyndns link, nego direktno na IP adresu ADSL-a koja se mijenja svakih 24 sata. Do kraja radnog vremena video nadzor je radio bez prekidanja. Ostavio sam ga preko noći i sutra Vam javljam da li je sve O.K. Ako ujutro bude sve O.K. konektovaču se preko dyndns linka i ostaviti ga da vidim da li će raditi.

 

Smiješno, ako je ovo bio problem, ali neka je smješno, bitno je da ga riješim.

 

Znam puno, ali ne i dovoljno...
15 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Pozdrav ekipa, long time, no posts,

Mislim da bi ti bilo najbolje složiti firewall s ACLovima baš na toj središnjoj mreži, tako da možeš reći IP adresa DVRa, nek ide samo ovoj i ovoj IP adresi(klijentu) u desnoj mreži.

 

Imaš raznih Linuxa s iptablesima, mislim da za nešto naprednije rutanje je najbolje ti uzeti pf-sense. Malo teže dok se podesi, al eto.

 

Pozdrav.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Pozdrav. Odavno nisam pisao u ovoj temi. Još nisam riješio problem sa ovim video nadzorom, mada kako sam smanjio rezoluciju i kvalitet kamera video nadzor na udaljenom računaru radi ponekad i 24 h bez prekida. Radi bolje, ali nije još zadovoljavajuče. Poslao sam pitanje Administratorima iznad mene da mi se jave sa prijedlogom i još čekam odgovor, pošto ovih dana imaju posla...

Nisam još zakupio fiksnu IP adresu, jer čekam njihov odgovor, ali sam se malo igrao i testirao video nadzor i došao sam do jednog zaključka.

 

Mislim da se prekid pregleda video signala desi zbog DOWNLOADA na udaljenom računaru, a ne UPLOADA gdje je DVR, jer sam primjetio da se u isto vrijeme prekine i radio stream koji sam pustio da radi na tom udaljenom računaru. To sam probao više puta i uvijek je radio prekidao kada i kamere. DVR mi je sada na najboljem mogučem ADSL paketu, smanjio sam kvalitet video signala na minimum. Mada sam testirao i pregledao video nadzor sa drugih lokacija i dolazilo je uvijek do prekida. Sada

 

A u vezi ovih ROUTERA sa šeme koju sam postavio, a vježbam u Packet Traceru, uspio sam postaviti ROUTE tako da se računar 10.32.26.70 i računar 10.64.26.70 vide, mogu se pingat. To sam uradio tako što sam na

desni ROUTER unio rutu: 10.64.26.0 255.255.255.0 preko GATEWAY-a 10.1.1.10

i lijevi ROUTER unio rutu: 10.32.26.0 255.255.255.0 preko GATEWAY-a 10.1.1.3

 

Mada svi računari u obe mreže u ovom slučaju mogu vidjeti video nadzor ako jednostavno ukucaju IP 10.32.26.70. Na ovoj adresi će im se otvoriti interface koje šalje DVR, a to je u stvari forma za logovanje USERNAME I PASS... Mada bi se nekako (ali ja neznam kako?) moglo podesiti pošto su svi računari iz ove mreže dodati na domenu, da samo određeni nalog ima pristup sadržaju DVR-a... ?

 

Ovo su sve pitanja, da nastavimo diskusiju, pa možda naučimo još nešto novo...???

 

 

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2012 19:19 (dachoxl).
15 godina
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

možeš DVR prebaciti u novi subnet, tako da ga nitko neće vidjeti

a na računalo sa kojeg se želiš spajati dodaš još jednu IP adresu sa tim subnetom

kaj se tiće fiksne IP probaj se poigrati sa dynDNS

 

ovo što spominješ sa prekidom videa, ne shvaćam što želiš reči, pokušaj preformulirati opis problema

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...

Pozdrav. Odavno nisam pisao u ovoj temi. Još nisam riješio problem sa ovim video nadzorom, mada kako sam smanjio rezoluciju i kvalitet kamera video nadzor na udaljenom računaru radi ponekad i 24 h bez prekida. Radi bolje, ali nije još zadovoljavajuče. Poslao sam pitanje Administratorima iznad mene da mi se jave sa prijedlogom i još čekam odgovor, pošto ovih dana imaju posla...

Nisam još zakupio fiksnu IP adresu, jer čekam njihov odgovor, ali sam se malo igrao i testirao video nadzor i došao sam do jednog zaključka.

 

Mislim da se prekid pregleda video signala desi zbog DOWNLOADA na udaljenom računaru, a ne UPLOADA gdje je DVR, jer sam primjetio da se u isto vrijeme prekine i radio stream koji sam pustio da radi na tom udaljenom računaru. To sam probao više puta i uvijek je radio prekidao kada i kamere. DVR mi je sada na najboljem mogučem ADSL paketu, smanjio sam kvalitet video signala na minimum. Mada sam testirao i pregledao video nadzor sa drugih lokacija i dolazilo je uvijek do prekida. Sada

 

A u vezi ovih ROUTERA sa šeme koju sam postavio, a vježbam u Packet Traceru, uspio sam postaviti ROUTE tako da se računar 10.32.26.70 i računar 10.64.26.70 vide, mogu se pingat. To sam uradio tako što sam na

desni ROUTER unio rutu: 10.64.26.0 255.255.255.0 preko GATEWAY-a 10.1.1.10

i lijevi ROUTER unio rutu: 10.32.26.0 255.255.255.0 preko GATEWAY-a 10.1.1.3

 

Mada svi računari u obe mreže u ovom slučaju mogu vidjeti video nadzor ako jednostavno ukucaju IP 10.32.26.70. Na ovoj adresi će im se otvoriti interface koje šalje DVR, a to je u stvari forma za logovanje USERNAME I PASS... Mada bi se nekako (ali ja neznam kako?) moglo podesiti pošto su svi računari iz ove mreže dodati na domenu, da samo određeni nalog ima pristup sadržaju DVR-a... ?

 

Ovo su sve pitanja, da nastavimo diskusiju, pa možda naučimo još nešto novo...???

 

 

Već sam ti rekao rješenje, ACL, nauči kako dodati na ciscu ACL, onda stavi da tu IP adresu smiju viditi samo jedna ili više IP adresa. Sve to možeš odraditi na Ciscovoj opermi (ruter/switch), i u packet traceru.

 

Gradivo iz 4sem CCNA.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...

...ADSL paket koji koristim je najbolji mogući paket u BiH trenutno sa največim mogučim DOWNLOAD & UPLOAD...

dachoxl kaže...
 Mislim da se prekid pregleda video signala desi zbog DOWNLOADA na udaljenom računaru, a ne UPLOADA gdje je DVR, jer sam primjetio da se u isto vrijeme prekine i radio stream koji sam pustio da radi na tom udaljenom računaru. To sam probao više puta i uvijek je radio prekidao kada i kamere. DVR mi je sada na najboljem mogučem ADSL paketu, smanjio sam kvalitet video signala na minimum. Mada sam testirao i pregledao video nadzor sa drugih lokacija i dolazilo je uvijek do prekida.

 

Ovo me podsjetilo na nešto... Zovi ISP da ti provjere stanje linija i dobro ih istestiraju. Kolega je imao jako sličan slučaj: zakupio je paket od 20 Mbps, a linije su mu (na fizičkoj razini prijenosa signala) zapravo podržavale samo do 16 Mbps i onda mu je link random pucao. Nakon mjerenja i detekcije problema, na centrali su jednostavno zaključali priču na 16 Mbps i otada nema više nema nikakvih problema.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

 

@Vlad0 Prisupna brzina M:tel-ovog ADSL paketa kojeg koristimo je download 8192 kbps i upload 512 kbps, a to je najbolji paket koji ovaj ISP može u ovom trenutku ponuditi za mjesečnu nadoknadu nešto veču od 50 evra. A u naprijed znam odgovor njihovog operatera da je mreža O.K.

 

U prilogu sam poslao još jednu šemu mreže pomenutog video nadzora koju sam nacrtao da bih Vam bolje objasnio trenutnu situaciju. Ona šema iz prvog posta, kojom sam pokrenuo ovu temu je moguće rješenje.

Kako vidite po ovoj šemi, a ona prikazuje kakvo je sada stanje mreže video nadzora, u mreži postoji DVR na kom je, predpostavljam integrisan web server, a njemu je dodjeljena STATIC IP 192.168.1.101, pa onda TP Link Router sa IP 192.168.1.2, kao i ADSL Modem sa IP 192.168.1.1 koji je podešen da radi u BRIDGE modu. 

 

Ovaj ADSL uređaj je u stvari univerzalni uređaj marke "HUAWEI", koga smo dobii od pomenutog ISP-a, a koji može imati više funkcija, između ostalog i funkciju ROUTERA, kao i mogučnost DHCP. Ovo Vam sve govorim, jer sam pregledao postavke TP Link ROUTERA i ADSL-a i vidio da je na oba uređaja omogučen DHCP, a ADSL je podešen kako sam več rekao da radi u BRIDGE modu. Ništa više nije na ovoj mreži, osim pobrojanih uređaja ovog video nadzora, da bi oduzimalo protok i da bi eventualno to pravilo probleme.

 

Ovaj video nadzor može pratiti bilo koji računar na Internetu koji se preko browsera poveže sa IP adresom mog ADSL paketa. U brpwseru mu se prikaže login forma i nakon unošenja kredencijala pristupa pregledu video nadzora. Ovo ovako radi, ali se dešavaju prekidi kako sam pisao u postovima prije. Za one kojima je mrsko da čitaju postove iznad da kažem da pokušavam da riješim ovaj problem ovdje sa Vama na Bugu.

 

Moje je pitanje čemu služe ova dva DHCP, ako su svi ovi uređaji kako se vidi sa fiksnim IP adresama?  Mogu li oni praviti konflikt jer su oba uključena i smijem li ih isključiti ako nemaju svrhu?

A možda i imaju svrhu, jer ako nekad poželim prikopčati laptop na jedan od slobodnih Ethernet portova na ADSL-u ili na TP Linku DHCP će mom laptopu dodijeliti neku adresu iz opsega 192.168.1.0/24? 

 

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.4.2012 15:29 (dachoxl).
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

za početak imaj dhcp samo na jednom od njih

 

s druge strane, vlad0 ti je nešto drugo sugerirao, možda ti adsl linija nije stabilna na tim brzinama i možda bi ti ju trebalo malo smanjit kako bi postala stabilnija

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
cekpi kaže...

za početak imaj dhcp samo na jednom od njih

 

s druge strane, vlad0 ti je nešto drugo sugerirao, možda ti adsl linija nije stabilna na tim brzinama i možda bi ti ju trebalo malo smanjit kako bi postala stabilnija

  Aha, ali kakvi su ovi kod nas iz M:TEL-a teško da ču ih nagovoriti da pokušaju da ispitanju liniju. Mogu samo uzeti neki manji paket sa manjim protokom, ali neznam ima li u tome smisla. Ali ću svakako sutra da ih zovem, pa čemo vidjeti. Hvala na sugestiji.

Znam puno, ali ne i dovoljno...
15 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

Vjerovatno imaš prvi modem u bridge modeu, a drugi uređaj ostvariva konekciju.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
Smooth Operator kaže...

Vjerovatno imaš prvi modem u bridge modeu, a drugi uređaj ostvariva konekciju.

  Da. Prvi   ADSL Modem sa IP 192.168.1.1 je podešen da radi u BRIDGE modu, mada kako sam več rekao, on može raditi i kao router. Bio mu je uključen DHCP, pa sam ga isključio jer je na TP Link ROUTER-u več aktiviran DHCP. Malo ču sada istestirati rad, pa javim ako je ovo bio problem.

Znam puno, ali ne i dovoljno...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu

pa možeš svakako na tom Huaweiu vjerovatno negdje i vidjeti brzinu na koju je on spojen. Ako je ona deklarirana za taj paket i na korisničkim stranicama vidiš da su PPPoE spajanja uredna 24satna onda vjerovatno nije problem do veze.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
marko1103 kaže...

pa možeš svakako na tom Huaweiu vjerovatno negdje i vidjeti brzinu na koju je on spojen. Ako je ona deklarirana za taj paket i na korisničkim stranicama vidiš da su PPPoE spajanja uredna 24satna onda vjerovatno nije problem do veze.

  Gledao sam malo ovaj ADSL Modem... Jedino što mi je sumljivo je PPPoE, koji odbrojava tek 2 sata 30 minuta i nesto sekundi, što bi značilo da je ova konekcija prekinuta prije toliko vremena. E sada, nešo sam čitao na Internetu da moj ISP "M:Tel" prekine ovu konekciju... koliko često i zašto neznam. Zvao sam mog ISP i na pitanje zašto se ovo dešava sa PPPoE konekcijom, dobio sam odgovor da on nemože (nezna) da mi odgovori, ali odgovor svakako mogu dobiti ako pozovem u utorak (kada prođe praznik). Hajde dobro, ionako sam   i ja tek tada na poslu, pa ćemo ih zvati.

Mada uopšte nisam siguran da li ovo može da predstavlja problem? U stvari, predpostavljam da predstavlja problem jer se veza namjerno prekine od strane mog ISP-a? I zašto to oni u stvari rade? Zar nije dovoljno da njihov DHCP svakih 24 h kako je podešen dodijeli hostu IP, zar se mora dešavati ovaj prekid veze?

 

A valjda bi trebali praviti razliku za "Biznis pakete", pa na njima ovo ne bi trebalo da se dešava? Saznačemo u utorak više.

Znam puno, ali ne i dovoljno...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2003 | Signal iz mreže u mrežu
dachoxl kaže...
marko1103 kaže...

pa možeš svakako na tom Huaweiu vjerovatno negdje i vidjeti brzinu na koju je on spojen. Ako je ona deklarirana za taj paket i na korisničkim stranicama vidiš da su PPPoE spajanja uredna 24satna onda vjerovatno nije problem do veze.

  Gledao sam malo ovaj ADSL Modem... Jedino što mi je sumljivo je PPPoE, koji odbrojava tek 2 sata 30 minuta i nesto sekundi, što bi značilo da je ova konekcija prekinuta prije toliko vremena. E sada, nešo sam čitao na Internetu da moj ISP "M:Tel" prekine ovu konekciju... koliko često i zašto neznam. Zvao sam mog ISP i na pitanje zašto se ovo dešava sa PPPoE konekcijom, dobio sam odgovor da on nemože (nezna) da mi odgovori, ali odgovor svakako mogu dobiti ako pozovem u utorak (kada prođe praznik). Hajde dobro, ionako sam   i ja tek tada na poslu, pa ćemo ih zvati.

Mada uopšte nisam siguran da li ovo može da predstavlja problem? U stvari, predpostavljam da predstavlja problem jer se veza namjerno prekine od strane mog ISP-a? I zašto to oni u stvari rade? Zar nije dovoljno da njihov DHCP svakih 24 h kako je podešen dodijeli hostu IP, zar se mora dešavati ovaj prekid veze?

 

A valjda bi trebali praviti razliku za "Biznis pakete", pa na njima ovo ne bi trebalo da se dešava? Saznačemo u utorak više.

 

To mi sve više smrdi na ono što sam ti već natuknuo da bi se moglo događati.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice