Windows Server 2008

poruka: 188
|
čitano: 94.988
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Prije svega pozdrav ekipi. Novi sam na forumu, pa je red da pozdravim za početak. :) Iz BiH sam. Živim u Sarajevu itd...

 

Naime, mislio sam polagati Microsoft-ov kurs koji se kod nas u Sarajevu polaže u Logosoft-u i dobije se zvanična Microsoft-ova diploma.

 

Na početku sam te priče. Skupljam materijal. Nabavio sam knjigu: "6419B Configuring, Managing and Maintaining Windows Server 2008-based  Servers" Volume 1  koja je na engleskom jeziku. Tražio sam na našem, ali nisam mogao nači. Imam i knjigu:    "6419A Configuring, Managing and Maintaining Windows Server 2008-based  Servers" Volume 2 koja je u stvari pomočna knjiga sa vježbama. Ako neko zna kako doći do ovih knjiga koje su na našem jeziku, bio bih mu zahvalan.

 

To je ono sporedno pitanje, a sada glavno. Gdje može da se skine testni  Microsoft   Server 2008 sa  aplikacijom Hyper-V i virtualnim mašinama?

 

Upučeni znaju o čemu govorim. Predpostavljam da se može pronači na Microsoft-ovom sajtu, ali ja nemogu da se snađem. Dobro će mi doći svaki direktni link za Download, kao i svaki savjet i uputstvo. Htio sam iznajmiti računar koji ima 8 GB RAM i koji može podržati ovo pa da vježbam prije ispita. Ali prije toga moram skinuti ove aplikacije, pa da sve to podignem na pomenuti računar.

 

Hvala u naprijed na svakom odgovoru.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Ovdje http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/dd459137.aspx možeš skinuti trial verziju Windows Server 2008 R2, koja traje 180 dana. Naravno, moraš se logirati sa Live ID-em. 

 
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Hvala na brzom odgovoru. Ovo sam već skinuo. To je u stvari ISO fajl koji sam narezao na DVD. Sada čekam da iznajmim mašinu na koju ću podići ovaj operativni. E,sada da "davim" još malo. Je li u ovom fajlu uključen i Hyper-V, kao i sve Virtualne mašine. Gledao sam na You Tube instalaciju Widows Servera 2008 i rekao bih da je to standarna instalacija operativnog sistema koj ću   svakako znati dovesti do kraja.

Jedino što me interesuje je da li moram naknadno instalirati Hype-V i svaku virtualnu mašinu posebno, ili to dođe u ovom paketu, pa sve to imam nakon instalacije na raspolaganju 180 dana?

Ako ima neko ima iskustva sa ovim i ima na nekom linku uputstvo o svemu ovome negdje na Netu, bio bih zahvalan!

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Nakon instalacije Windows Servera 2008 trebaš instalirati rolu Hyper-V. I onda u Hyper-V Manageru kreiraš i upravljaš virtualkama.

Ovdje naravno nisu uključene nikakve virtualne mašine. Njih moraš posebno skinuti i instalirati.

Pitanje je koje sve virtualke želiš? Ima, također na MS stranicama za skinuti već kreirane VHD datoteke, koje samo učitaš u Hyper-V.

 

Hyper-V je rola unutar OS-a. Možes si to predstaviti i kao program.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 18:11 (1Tony1).
 
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Shvatio!:)

Da ponovim. Instaliram operativni Win Serv. 2008.   Otvorim Server Manager i instaliram rolu Hyper-V. Kada instaliram tu rolu hoču li Hyper-V Manager imati kao program ili ne direktno u Win. serv 2008 operativnom? Kako dalje ide procedura sa instaliranjem virtualnih mašina, koje ću otvarati pomoću Hyper-V Managera?

Ima li nekih tutorijala koji bi mi mogli pomoći da Vas "ne davim", ili ako Vam ne smeta ja bih i dalje pitao, a da mi Vi odgovarate? :)

 

Hvala Vam   za sve.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
pirat02 kaže...

zašto tebi treba baš windows server 2008

 

Kako sam več spomenuo na početku. Mislim polagati ispit u Logosoftu, gdje mogu dobiti zvaničnu Microsoft diplomu..... Več sam odslušao 5-dnevno predavanje i htio sam sada polagati, ali prije toga se moram spremiti, Obzirom da se ovo polaganje radi na računarima na kojima je instalirano ovo sve što sam spomenuo, mislio sam da podignem ovu trial verziju koja traje 3x60 dana i da malo vježbam. Tako ću najbolje naučiti.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Hyper-V Manager nakon instalacije pokrećeš iz Administrative Tools-a. Tamo imaš opciju za kreiranje nove virtualke i dalje pratiš Wizard.

Tutorijala za Hyper-V ima podosta po YT-u, tako da malo proguglaj.

Dal si počeo proučavati nabavljeni materijal, tamo vjerojatno ima i dio vezan uz Hyper-V?

 

 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

U kojem trenutku ti javlja tu grešku, kod instalacije?

Na tom linku je samo Hyper-V Server, odnosno stand-alone verzija.

 

OT: sorry na duplom postu, nije mi prihvatilo citiranje.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2011 18:52 (1Tony1).
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Na ovom linku je Hyper-V Server. Da li on meni uopste treba jer bi on trebao biti u   linku koji si mi prvi poslao, kada instaliram OS Windows Server 2008 pa onda Hyper-V instaliram kao rolu. Jesam li u pravu ili ne? Da li ću onda imati ovaj program?

 

Jednostavno, na kursu na kom sam bio u Logosoftu na racunaru kojem sam radio bio je instaliran OS Windows Server 2008 i u njemu kao aplikacija Hyper-V koji se pokrece preko precice na desktopu. Kada se pokrene uz pomoc njega otvaram virtualne masine koje su uvezane u virtualnu mrezu i povezane na OS Windows Server 2008.

 

To zelim imati kod sebe na racunaru. Kako? Odgovor? Tutorijal?

15 godina
offline
Re: Windows Server 2008

- Hyper-V je u Serveru (std-enterprise..), dodaješ ga, jer je inicijalno server 'prazan'. Add-remove Roles/Features. To je prvi korak na serveru.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Kada sam bio na kursu u Logosoftu imao sam pred sobom racunar koji je imao ovo sve instalirano. Imao je operativni sistem Windows Server 2008 i u njemu Hyper-V kojim sam mogao pokretati virtualne masine koje su povezane u virtualnu mrezu.

 

Evo ja cu poceti kako i trebao uraditi da dobijem ovo:

 

1. Instalirati Windows Server 2008 koji sam skinuo sa onog prvog linka

2. Otvoriti Server Manager pa Add role  i instalirati rolu Hyper-V

 

....

 

Kako dalje? Da li cu imati Hyper-v aplikaciju koju cu moci pokretati sa precice na desktopu? Kako instalirati virtualne masine, koje cu otvarati pomocu aplikacije Hyper-V? Uskoro cu imati racunar na koji cu ovo podici, pa bih htio da znam vise da bi ova instalacija prosla glatko i da se mogu posvetiti ucenju iz knjige.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
ihush kaže...

- Hyper-V je u Serveru (std-enterprise..), dodaješ ga, jer je inicijalno server 'prazan'. Add-remove Roles/Features. To je prvi korak na serveru.

 

i HVALA NA LINKU. MALO CU CITATI!

 

12 godina
protjeran
offline
Windows Server 2008

ja jesi instalira windows server na svoje računalo

pirat02
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Nisam jos instalirao. Imam dva racunara i laptop koji ne podrzavaju ovaj OS. Nemam 4 gb RAM-a. Ali sam dogovorio sa drugom da mi iznajmi raunar u zamjenu za reklamu na mom sajtu. Trebao bih ovih dana dobiti racunar, pa cu odmah poceti sa instalacijom. Zato se sada raspitujem.

15 godina
offline
Re: Windows Server 2008

w2008 radi bez problema na 1GB, naravno, više je bolje. Svaki PC do 5god. starosti je dovoljno dobar, opet poželjno barem C2D (dvije jezgre, ili više).

Vrlo slično Win7. Naravno, resursi određuju koliko istovremenih VMova možeš pokrenuti. Više je bolje, nema 'previše'.

 

Hyper-V je osnova, platforma, host. U njemu kreiraš VM-guest. Nema ničeg za pokrenuti, sve moraš napraviti, pa i shortcutse.

Uči kako se podešava server, tj ono što on treba raditi: DomainServer, FileServer, DNS, Firewall, IIS ... nema razlike, VM ili fizički PC, način je isti. Hyper-V (virtualizacija) samo omogućuje da se na dovoljno jakom hostu to napravi, što je praktičnije (i jeftinije, optimalnije) nego više PC-servera.

Konkurentski alati su VMware, VBox, posebno SUSE/SLES-Xen.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

Hvala momci na odgovorima. Mnogo ste mi pomogli. Kada dobijem masinu na koji cu podici ovo sve i instaliram, javim se kako je proslo. Do tada cu jos malo Guglat i procitati jos gradiva. A kad polozim castim. :) Ako neko prolazi kroz Sarajevo mozemo sjesti na pice. Eto. Pozzz.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.11.2011 9:24 (dachoxl).
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Pozdrav, u ovoj temi se priča o drugim stvarima no evo i ja bi se priključio sa svojim pitanjima i problemima.

 

Koristim već neko vrijeme windows server 2008 r2 na serverima za domenu, dns ... no mene sad zanimaju neke druge stvari.

 

Treba mi vaša pomoć oko ovoga: znači 2 su mrežene u pitanju na jdnu dolazi internetska konekcija a 2. je spojena preko swicha s 28 klijenata. 

Tu meni nastupa problem. Trebam taj nete presljedit na ove korisnike koji se spajaju u domenu na što jednostavniji način. Isprobavam NAT no nekontam baš kako to podesit. I trebam li konfigurirat DHCP rolu na serveru?

 

Eto to su neki problemi inače ja sam učenik srednje škole koji se s tim zafrkava u slobodno vrijem {#} pa ako ste mi voljini pomoć kako što konfigurirat da i ja naučim za ubuduče. 

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
dachoxl kaže...

Hvala momci na odgovorima. Mnogo ste mi pomogli. Kada dobijem masinu na koji cu podici ovo sve i instaliram, javim se kako je proslo. Do tada cu jos malo Guglat i procitati jos gradiva. A kad polozim castim. :) Ako neko prolazi kroz Sarajevo mozemo sjesti na pice. Eto. Pozzz.

 

 

 na stranici: http://technet.microsoft.com/en-us/virtuallabs/bb512925

postoje već gotove vitualke točnije gotovi scenariji "u oblaku" koji se preko web-a vrte pa možeš i tamo neke stvari isprobavat

 

isto tako na http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/test-lab-guides.aspx imaš detaljne upute kako postavit vlastiti virtualni lab + hrpetinu scenarija za razne implementacije

 

Zvjerkan kaže...

Pozdrav, u ovoj temi se priča o drugim stvarima no evo i ja bi se priključio sa svojim pitanjima i problemima.

 

Koristim već neko vrijeme windows server 2008 r2 na serverima za domenu, dns ... no mene sad zanimaju neke druge stvari.

 

Treba mi vaša pomoć oko ovoga: znači 2 su mrežene u pitanju na jdnu dolazi internetska konekcija a 2. je spojena preko swicha s 28 klijenata. 

Tu meni nastupa problem. Trebam taj nete presljedit na ove korisnike koji se spajaju u domenu na što jednostavniji način. Isprobavam NAT no nekontam baš kako to podesit. I trebam li konfigurirat DHCP rolu na serveru?

 

Eto to su neki problemi inače ja sam učenik srednje škole koji se s tim zafrkava u slobodno vrijem {#} pa ako ste mi voljini pomoć kako što konfigurirat da i ja naučim za ubuduče. 

 dhcp je poželjan radi kasnijeg upravljanja (dns, gateway i još hrpa drugih stvari) a ono što pretpostavljam da tebi treba je da digneš RRAS i onda preko njega složiš nat sa LAN na WAN

 

 

 

 

i modovi bi mogli ovo prebacit na odgovarajući PF di će ipak puno ciljanija publika sudjelovat

 

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

može li onda pomoć oko DHCP-a jer kako god ja to podesio uvijek ne radi i ima milijardu errora... pa ako netko može korak po korak postupak.. da se na zabunim, i onda bi na ruteru trebo isključit dhcp?

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...

može li onda pomoć oko DHCP-a jer kako god ja to podesio uvijek ne radi i ima milijardu errora... pa ako netko može korak po korak postupak.. da se na zabunim, i onda bi na ruteru trebo isključit dhcp?

 ne smiješ imat dva dhcp-a na istom mrežnom segmentu, s druge strane WinSrv dhcp je relativno jednostavan, kakvi ti se točno errori javljau?

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008

e sad neznam kad nisam na tim mašinama, no uvijek su mi svi oni pregledi rada pod  rolama označeni crvenim krugom s x ... dns radi, active directory domain radi, jedino dhcp ne, rutere još nemamo jer optima treba sutra provest mrežu ... i ovaj prof koji to nadzire tupi cijelo vrijeme neke ip adrese a, b, c klase pa da ne mogu ovu ip adresu jer je kao za brod cast tipa 192.168.1.64 subnet mask mi on oče stavit 255.255.255.192? a onda server pošizi... dns mi je na 192.168.1.62 što se je server odredio i rad.. no ovo dhcp ne radi pa eto molim pomoć 

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...

e sad neznam kad nisam na tim mašinama, no uvijek su mi svi oni pregledi rada pod  rolama označeni crvenim krugom s x ... dns radi, active directory domain radi, jedino dhcp ne, rutere još nemamo jer optima treba sutra provest mrežu ... i ovaj prof koji to nadzire tupi cijelo vrijeme neke ip adrese a, b, c klase pa da ne mogu ovu ip adresu jer je kao za brod cast tipa 192.168.1.64 subnet mask mi on oče stavit 255.255.255.192? a onda server pošizi... dns mi je na 192.168.1.62 što se je server odredio i rad.. no ovo dhcp ne radi pa eto molim pomoć 

 kaj se mreže tiče, malo proguglaj o tome (to je znanost za sebe) al u kratkim crtama gledaj na svoj slučaj kao na tri sementa:

- WAN - internet i na to ne utječeš

- Optima router - tu adrese, masku, gateway određuje OT

- LAN - tu si ti gazda i tu možeš i adresu i masku i gateway odredit sam

 

(inače maska ti određuje broj dostupnih adresa http://www.subnet-calculator.com/)

 

kaj se tiče dhcp-a kaj ti točno log kaže?

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

reču ti to sutra kad dođem fizički na servere, no ovako znači 

 

ja ima 28 klijenata s windows 7 koji su u domeni (to radi bezprijekorno)

 

e sad dali na tu unutrašnju mrežu odnosno 1. mrežnu trebam stavit dhcp? hoče li smetati onaj na 2. mrežnoj s ot rutera?

 

e i da trebam presljedit net na 2. mrežnu to sam probo pomoću NAT i nije radilo možda što ni na jednoj mreži nema DHCP-a?

 

e evo dolje neki prikaz kako to izgleda.. eto sad bi trebo prijedlog što na server još strpat... moja je pretpostavka DHCP da klijenti rade? jer sam sad direkt na swichu koristio d-link ruter dok sam uvrštavo u domenu.

 

i prijedlog ip adresa za dhcp uzevši u obzir da je DNS na 192.168.1.62  i da dali da koristim statiče ip adrese mrežnih kartica klijenta i servera?

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...

e sad dali na tu unutrašnju mrežu odnosno 1. mrežnu trebam stavit dhcp? hoče li smetati onaj na 2. mrežnoj s ot rutera?

 preporuka struke je da staviš dhcp i što god da napraviš neće smatat drugoj mreži jer se između njih nalazi ruter/server

 

Zvjerkan kaže...

e i da trebam presljedit net na 2. mrežnu to sam probo pomoću NAT i nije radilo možda što ni na jednoj mreži nema DHCP-a?

dhcp nema veze s time, nisi dobro složio rutiranje/natiranje. pomoću čega si to radio?

 

Zvjerkan kaže...

e evo dolje neki prikaz kako to izgleda.. eto sad bi trebo prijedlog što na server još strpat... moja je pretpostavka DHCP da klijenti rade? jer sam sad direkt na swichu koristio d-link ruter dok sam uvrštavo u domenu.

 

i prijedlog ip adresa za dhcp uzevši u obzir da je DNS na 192.168.1.62 i da dali da koristim statiče ip adrese mrežnih kartica klijenta i servera?

na server stavi ono kaj ti treba (file server, iis, print....); na serveru koristi statične adrese a klijente stavi na dhcp a u slučaju 255.255.255.0 maske možeš koristit sve od 192.168.1.1-192.168.1.255

kod mene normalno radi.....
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

radim preko Routing and Remote Access i tamo kreiram NAT, imo sam na 1 mrežnu spojen latop koji je wifi jem spojen na drugi neki ruter i ima net i onda sam napravio most na žičnu i tu žičnu mrežu spojio u server i htjeo presljedit net na nutranju mrežu no nije radilo...

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Windows Server 2008

Evo da javim konačno:

 

Sve sam podesio Activ Directory, DNS, DHCP i sve radi odlino, no nikako nemogu presljedit s mrežne kartice na koju je spojen ruter presljedit na mrežnu koja je spojena s swichem za klijente.

 

Pa ako ima tko dobre volje da mi korak po korak objsani što da radim da se net presljedi jer ovako kako ja to radim ne radi uopče

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...

Evo da javim konačno:

 

Sve sam podesio Activ Directory, DNS, DHCP i sve radi odlino, no nikako nemogu presljedit s mrežne kartice na koju je spojen ruter presljedit na mrežnu koja je spojena s swichem za klijente.

 

Pa ako ima tko dobre volje da mi korak po korak objsani što da radim da se net presljedi jer ovako kako ja to radim ne radi uopče

Druže, to ne možeš napraviti. Imaš dvije mreže odvojene fizički (serverom), onda ih moraš i logički odvojiti.

 

Ukoliko to ne želiš, savjetujem ti da ruter uštekaš u switch i iz switcha u servere i ostala računala. Ugasi DHCP na routeru, napravi DHCP na serveru i sve će ti raditi.

 

Neznam jedino da li ti korisnici moraju kroz taj server izići vanka (gateway)? Da to nije neki proxy, što li?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.11.2011 8:35 (Smooth Operator).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...

radim preko Routing and Remote Access i tamo kreiram NAT, imo sam na 1 mrežnu spojen latop koji je wifi jem spojen na drugi neki ruter i ima net i onda sam napravio most na žičnu i tu žičnu mrežu spojio u server i htjeo presljedit net na nutranju mrežu no nije radilo...

 

Ako sam ja tebe dobro shvatio, ono što si ti napravio je složio RRAS+NAT na serveru, gdje ti je public interface bila mrežna iz koje UTP kabel ide u laptop na kojem imaš bridge connection između LAN-a i WLAN-a (koji se spaja na neki AP koji vjerojatno isto radi u bridge modu i dalje ide tko-zna-gdje)? I čudiš se što ti nešto negdje ne radi? {#}

 

 

Jel možeš ti nama nacrtati mrežnu shemu svega toga? I fizičku i logičku? Krenimo od toga.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
iđas sliku u komenzaaru prije. a ovako ti ide znaci server je preko swicha spojen s 28 klijenata . 2. mrezna je spojena s ruterom... e sad kako da ja s 2. mrezne dobim net na 1. na prvoj imam staticni ip i na serveru dhcp.. net ne smije direkt u swich jer se mora moc kontrolirat... pisem s moba pa sory na greskama...
[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows Server 2008
Zvjerkan kaže...
iđas sliku u komenzaaru prije. a ovako ti ide znaci server je preko swicha spojen s 28 klijenata . 2. mrezna je spojena s ruterom... e sad kako da ja s 2. mrezne dobim net na 1. na prvoj imam staticni ip i na serveru dhcp.. net ne smije direkt u swich jer se mora moc kontrolirat... pisem s moba pa sory na greskama...

 

Kakve veze onda spomenuti laptop ima s cijelom pričom?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice