Program za uredjenje videa

poruka: 88
|
čitano: 42.668
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
2008 kaže...

...ja kao prvo ne znam na sto mislis pod MPEG PS datotekom.

Nista ja ne mislim pod MPEG PS datotekom. Zna se sto je to MPEG PS datoteka.

 

2008 kaže...
Ne znam cemu forsiranje da je VOB isto kao i MPEG stream kada nije.

Ne kuzim - gdje sam ja tako nesto rekao? Ja sam rekao da je VOB datoteka MPEG PS datoteka s odredjenim restrikcijama i dopustenim prosirenjima.

 

2008 kaže...
MPEG2 fajl je samo video stream i kak onda mozes reci da je on isto sto i VOB.

Ne kuzim o cemu pricas - kakav "MPEG2 fajl"? Govoris o datoteci s nastavkom .M2V, koja sadrzava samo MPEG2 elementary stream? Ili govoris o MPEG PS ili TS datoteci s nastavkom .MPG/.MPEG?

 

2008 kaže...
VOB je konteiner fail i postoji tu iskljucivo radi dogovorenog DVD standarda

VOB je MPEG PS datoteka. Kako je MPEG PS kontejnerska datoteka koja moze sadrzavati audio, video i druge streamove, onda je jasno da je i VOB isto takva datoteka.

 

2008 kaže...
Sto se tice editiranja MPEG2 i slicnih MPEG-ova! To nije moguce. Tj. je, ali samo na jedan jedini nacin. Niti u jednom editoru ne postoji setting za timeline (edit) da bude MPEG2, MPEG4 ili slicno. Odavno bi onda i divixe svi direktno editirali, rezuckali, spajali, keljili prijelaze među njima i sl. To NE POSTOJI! Tj. editori s obzirom na karakteristike takvih streamova ( a to su rezolucije, fps i sl.) dozvoljavaju da se oni poloze na timeline. Pri svakom daljnjem manipuliranju takvog streama sa ostalim streamovima u projektu sva izracunavanja efekata, filtera, prijelaza odvijaju se po postavkama timeline-a (editinga) i nema mijesanja. Ako je projekt DV PAL onda se zna koje su karakteristike takvog formata i sve se odvija po tom algoritmu. To sto su kompovi jako brzi, sto dozvoljavaju real-time preview takvih dodianih efekata/prijelaza to je drugo, ali oni to sve racunaju i na kraju se takav projekat opet exportira u nesto. Sto moze, a i ne mora biti (recimo) mpeg2.

E, ako sam te ja ista razumio... Ja sam rekao da mozes recimo u Premiere ubaciti MPEG2 datoteke i s njima raditi kao sto radis s bilo kakvim drugim datotekama (PAL DV recimo) - sjeckati ih, napraviti tranzicije - a i te tranzicije ce biti reproducirane u realnom vremenu na danasnjem prosjecno racunalu, bez potrebe za renderiranjem. I to jest tako kao sto sam napisao - stoga ne znam o cemu ti govoris, ali ne govoris o ovome o cemu ja govorim.

 

2008 kaže...

NIJE vrijeme da se odmaknemo i da pređemo na AVCHD i slicne derivate visokokompresiranih video streamova. AVCHD su izmislili proizvođaci da bi mogli najjednostavnije pohranit cim vise videa u svoje kamerice sa tvrdim tj. flash diskovima. Nigdje niti u profi audio montazi ljudi jos dan-danas ne obrađuju mp3 datoteke iako su jako popularne. Tako da se nikada niti u video montazi nece koristiti mpeg2, divix formati.AVCHD je upravo unio kaos u video editiranje jer ga svi poznati editori nisu podrzavali,a i dan danas je oko toga kaos. Sony, Panasonic...svi su izmislili neke svoje programe za edit videa koje isporucuju uz te kamere za mase i oni dozvoljavaju editing iskljucivo u AVCHDu.

U svom prvom postu si poceo pisati ko neki strucnjak, a sad se ispostavlja da uopce nemas pojma kako stvari stoje. DV je na izdisaju! Moze se jos uvijek koristiti za video standardne rezolucije, ali ne i za video visoke rezolucije. Osim u profi montazi gdje se zna koristiti DVCPRO HD, ali mislim da je samo pitanje vremena kad ce i to postati proslost - H.264 za isti bitrate daje kvalitetniju sliku. I nije vezan uz kazete/trake.

 

A HDV, znaci ono sto se snima na miniDV kazete, je zapravo MPEG2 kompresija! A recimo Panasonic je razvio profesionalni AVC-Intra format, baziran na H.264/AVC kodeku, s bitrateovima 50 i 100 Mbit/s, s kojim Avidov profi softver i Final Cut Pro znaju raditi. Za koju godinu smijat cemo se DV kodeku, miniDV kamerama i kazetama. Eventualno ce se za vrlo ozbiljne produkcije, recimo na televiziji, koristiti HDCAM. Za sve ostalo ce AVCHD i drugi H.264/AVC kodeci dominirati trzistem. Namigiva I program koji ih nece podrzavati ce biti zaostao u vremenu. I zapravo mi je smijesan ovaj tvoj komentar o AVCHD-u. Sony Vegas vec par godina podrzava AVCHD, Premiere u zadnjoj ili zadnjim verzijama takodjer, a i drugi ozbiljni programi. Sto da ti kazem - informiraj se, stvari su se uvelike promijenile u zadnjih par godina.

 

2008 kaže...
A opet jos uvijek masovno ne przimo BD-e, a .mkv se koristi samo za jednostavnije "gomilanje" filmova. Evo bas sad kad smo kod jednog novog, a kao i divx opceprihvacenog visokokompremiranog video formata koji se zove .mkv, a koristi se za video visoke rezolucije (popularno 720i/p, 1080i/p) ja nigdje nisam cuo da neko u HD montazi koristi .mkv.

Otkad to je MKV nekakav poseban format i kakve veze ima s HD-om? MKV je samo jos jedan od kontejnera, uz AVI i MPEG PS/TS.

 

2008 kaže...

Inace prije AVCHD-a nam je predhodila era kamera sa DVD snimacima. Svi su poludjeli za time, a to je bio isti pushing. Kamere su direktno kodirale video u mpeg2 i pakirale ga na disk u citljivom (ako se disk finalizirao) ili ne citljivom formatu. Posto su takvi mediji bili mali, a kamere su se reklamirale da po disku mogu pohranit i 2h videa mpeg2 kodiranje se spustalo na takav bitrate da je kvaliteta snimaka znala biti ocajna.

Ne kuzim zasto spominjes miniDVD kamere. Znaci, imao si miniDVD medij kapaciteta jadnih 1,4 GB i MPEG2 video bitratea 3, 6 ili 9 Mbit/s. Zar je cudno sto je to propalo? A kod AVCHD-a imas H.264/AVC kodek bitratea izmedju 10 i 20 Mbit/s, dovoljno velik ugradjeni HDD ili pak memorijske kartice s 8, 16, 32 gigabajta! I nema razloga da kapacitet mem. kartica jos ne naraste.

 

2008 kaže...

AVCHD-u se uopce ne moramo veselit, a nekoga moze veselit jedino cinjenica sto ce sutra jednostavno moc putem USB 3.0 sucelja za par sekundi dobit vise sati materijala na kompu. Oni kojima je kvaliteta br. 1 jos ce neko dulje vrijeme koristit opcije u Pro editorima tipa capture video, import form tape i sl. i pri tome gigabajtima punit setupirane scratch diskove.  Opet sam se raspisao :) MOJ BED! :)

U to podebljano ne spadamo ni ti ni ja ni > 99% korisnika koji ce nesto snimiti i/ili izmontirati. Oni mogu ostati na trakama i HDCAM-u ili DVCPro HD-u i profi montazama. Za sve ostalo traka nema buducnosti. Buducnost ce biti u nekom H.264/AVC baziranom kodeku - bio to AVCHD ili neki drugi, poboljsani standard (AVC-Intra?), posto je AVCHD trenutacno ogranicen na max. 24 megabita/s.

16 godina
moderator
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
bed kaže...
Eh, i to sam spomenuo.. Ne samo Premiere i Adobe, već niti jedan proizvođač neće raditi software za tako nešto jer je vob krajnji format za prikaz i nije niti namjenjen prepravljanju. Ne samo da nije namjenjen editiranju, već je zakonski kažnjivo dijelo uopće upotreba takvih sadržaja. A imaš i upozorenje na svakom dvd-u za to.

Mijesas kruske i jabuke - oblik i sadrzaj. Tko kaze da na DVD-u ili u VOB datoteci ne moze biti "otvoreni", public domain sadrzaj? Ili recimo netko ti da nesto sto je sam snimio pa da ti potom nesto s tim napravis? Recimo, ja sam u vise navrata dobio video materijale s press-konferencija ili iz drugih izvora na DVD-u. I u drugim oblicima (MOV datoteke, AVI-DivX). Nije bitno sto se sadrzaj nalazi na DVD-u, nego je bitno sto s konkretnim sadrzajem smijes raditi.

 

bed kaže...
Prema tome nikada neće niti biti podrška u Premieru za takve file-ove. A kad je to isto, pokušaj ne preimenovati tu datoteku, već otvoriti *.vob u Premieru. Ne ide? Što misliš zašto, kad je vob i mpeg isto?

LOL! Promijeni nastavak AVI datoteke u .DivX pa ce ti Premiere javiti isto sto kad mu pokusas ubaciti datoteku s nastavkom .VOB. I upravo to sto ti mozes .VOB datoteku preimenovati u .MPG i Premiere ce je otvoriti kao i svaki drugi .MPG (PS) ti dokazuje da se radi o istom (osnovnom) formatu.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

E, da - SRT subtitlovi ne postoje u VOB-u. SRT su tekstualni subtitlovi i prilikom izrade DVD-a iz njih se rade posebni titlovi u obliku bitmapa i obicno spremaju u datoteke s nastavkom .SUP.

Ah, opet si sve pomješao. Prilikom authoringa dvd-a titlovi su najčešće u tekstualnom formatu (gotovo nikad srt), a ako su i bitmape u igri, tada nisu u jednoj datoteci već je svaka bitmapa zasebno + txt datoteka koja objašnjava time-ing, položaj, boje, ...

Srt je format koji je nastao kao produkt subrip programa koji je na jednostavan način napravio konverziju (ocr) bitmapa s gotovog dvd-a u tekstualnu datoteku. Znači upravo suprotno, to je produkt rip-a s dvd-a, a to što neki programi tipa ifoedit, dvdlabpro, i sl. podržavaju srt kao input je sasvim druga priča; koliko je meni poznato niti jedan profi dvd authoring software to ne podržava. A rip titlova s dvd-a je *. sub (ili rawsub), a *.sup je rip titlova s bluray-a ili hddvd-a.

Cini se da uopce nisi shvatio sto sam napisao. Titlovi unutar VOB datoteke su bitmape, dakle slike, u 4 boje - uobucajeno je da taj format ima nastavak .SUP (kratica za subpicture). Stoga i imas program SRT2SUP koji konvertira tekstualne SRT titlove (da, SRT jest tekstualni format) u SUP datoteke (koje sadrze slike tj. bitmape titlova) koje potom mozes pomocu IfoEdita ili nekog drugog programa za uredjivanje/mastering DVD-a ubaciti u VOB datoteke. IfoEdit nista drugo ne radi s tom .sup datotekom doli je ubaci (multipleksira) u VOB datoteku (i doda adekvatne informacije u IFO/BUP datoteke). I ti onda takve titove mozes normalno gledati u svakom DVD playeru. I onda znaci da je to to. Zasto rawsub (nemam pojma koji je to program) koristi nastavak datoteke .sub - ne znam. Nije zapravo ni bitno.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Predlazem za sticky jer ovo je mala akademija video editinga ;)

15 godina
online
RE: Prgram za uredjenje videa
Mato_Ivanovac kaže...
Ivan M. kaže...

Ima ih jako puno, ali evo neke koje ja koristim:

 

  • Adobe Premier
  • Corel Video Studio
  • Pinnacle Studio
  • CyberLink Power Director
Ovo ti nisu besplatni, ali su jako dobri programi. Osmijeh

 

Pinnacle Studio nije besplatan od verzije 10 imam sve verzije od 8 do 14 i od 10 do 14 nisu besplatne! Barem je meni tako!

Pa vidiš da sam naveo u postu da ovo nisu besplatni programi. Osmijeh

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
mbaksa kaže...

Mijesas kruske i jabuke - oblik i sadrzaj. Tko kaze da na DVD-u ili u VOB datoteci ne moze biti "otvoreni", public domain sadrzaj? Ili recimo netko ti da nesto sto je sam snimio pa da ti potom nesto s tim napravis?

Upravo si ih ti pomješao. Bez obzira na sadržaj, da li je css, makrovizija ili nezaštićen sadržaj, ne mjenja se činjenica da format nije namjenjen editiranju, već prikazivanju. A ti možeš raditi s snimkom što te volja, ali to ničime ne dokazuje da je format namjenjen editiranju.

mbaksa kaže...

LOL! Promijeni nastavak AVI datoteke u .DivX pa ce ti Premiere javiti isto sto kad mu pokusas ubaciti datoteku s nastavkom .VOB.

Niti iz treće ne shvaćaš. Što ti misliš da se program jadan zbuni kad mu promjeniš ekstenziju, pa onda ne prepoznaje format? Ili misliš da to ima veze s politikom, podržati ćemo te i te fileove, a ove nećemo?

mbaksa kaže...

Cini se da uopce nisi shvatio sto sam napisao. Titlovi unutar VOB datoteke su bitmape, dakle slike, u 4 boje - uobucajeno je da taj format ima nastavak .SUP (kratica za subpicture). Stoga i imas program SRT2SUP koji konvertira tekstualne SRT titlove (da, SRT jest tekstualni format) u SUP datoteke (koje sadrze slike tj. bitmape titlova) koje potom mozes pomocu IfoEdita ili nekog drugog programa za uredjivanje/mastering DVD-a ubaciti u VOB datoteke. IfoEdit nista drugo ne radi s tom .sup datotekom doli je ubaci (multipleksira) u VOB datoteku (i doda adekvatne informacije u IFO/BUP datoteke). I ti onda takve titove mozes normalno gledati u svakom DVD playeru. I onda znaci da je to to. Zasto rawsub (nemam pojma koji je to program) koristi nastavak datoteke .sub - ne znam. Nije zapravo ni bitno.

Titlovi u vobu jesu bitmape i koriste se 4 boje, ili bolje rečeno 3 + prozirnost, ali nije uobičajeno da je format *.sup. Uobičajeno je da je format *.vob, a sup/sub/rawsub su formati napravljeni od vještih softveraša (i hvala im na tome) poput ekipe s doom9 i sl. I svi srt titlovi, kao i sup/sub su produkt rip-a s orig dvd/bluray diska. Cijela priča se toliko raširila, da sad i neki programi za dvd authoring podržavaju sup kao input, ali niti jedan profi. Potpuno si zamjenio teze. Možeš govoriti o re-authoringu. Format titlova nije sup/sub, već je to format koji su smislili oni vješti dečki. Pa je prvi popularni riper 'smartripper' (i još ga rabim za neke potrebe) koristio *.rawsub s kojim zapravo nisi mogao ništa, jer taj format niti jedan program nije shvaćao, a kako i bi kad ga je netko doma napisao.. Drugi pokušaj je bio subrip-ov *.sub, koji se poprilično raširio, ali je patio od nekih mana (npr. podrebna mu je i idx datoteka), a program je stao u razvoju (valjda se ekipa rasturila). Treći pokušaj formata je *.sup, koji vidim da se raširio i podržan je od strane entuzijasta i do te mjere da ga pojedini (mahom besplatni) programi za dvd authoring vare kao input. Eto, to je realna situacija..

mbaksa kaže...

U to podebljano ne spadamo ni ti ni ja ni > 99% korisnika koji ce nesto snimiti i/ili izmontirati. Oni mogu ostati na trakama i HDCAM-u ili DVCPro HD-u i profi montazama. Za sve ostalo traka nema buducnosti. Buducnost ce biti u nekom H.264/AVC baziranom kodeku - bio to AVCHD ili neki drugi, poboljsani standard (AVC-Intra?), posto je AVCHD trenutacno ogranicen na max. 24 megabita/s.

S ovime se slažem, trake će biti za broacasting, oni naprosto ne mogu drugačije. Mada i danas se trake capture-aju na komp i program zapravo ide s video servera, napune ga 3 dana unaprijed. To je isto mpeg2 kompresija, ali I frame. VoD tipa bnet i sl. je mpeg2 za SD i avc/h264 za HD. Avc je trenutno najbolji izbor i za profesionalce i za široke mase, a kamo će to ići bog te pitaj..

 

16 godina
moderator
offline
RE: Program za uredjenje videa
bed kaže...
mbaksa kaže...

Mijesas kruske i jabuke - oblik i sadrzaj. Tko kaze da na DVD-u ili u VOB datoteci ne moze biti "otvoreni", public domain sadrzaj? Ili recimo netko ti da nesto sto je sam snimio pa da ti potom nesto s tim napravis?

Upravo si ih ti pomješao. Bez obzira na sadržaj, da li je css, makrovizija ili nezaštićen sadržaj, ne mjenja se činjenica da format nije namjenjen editiranju, već prikazivanju. A ti možeš raditi s snimkom što te volja, ali to ničime ne dokazuje da je format namjenjen editiranju.

Alo covjece! Ja sam tu pobijao tvoju tvrdnju o nelegalnosti koristenja DVD-ova i VOB-ova. Izrezes dio mog odgovora (izostavis ono kljucno) i onda ides kljukat po tome.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

LOL! Promijeni nastavak AVI datoteke u .DivX pa ce ti Premiere javiti isto sto kad mu pokusas ubaciti datoteku s nastavkom .VOB.

Niti iz treće ne shvaćaš. Što ti misliš da se program jadan zbuni kad mu promjeniš ekstenziju, pa onda ne prepoznaje format? Ili misliš da to ima veze s politikom, podržati ćemo te i te fileove, a ove nećemo?

Znas li cemu sluze nastavci datoteka? Identifikaciji vrste datoteke. Namigiva Naravno da ne prepoznaje format, jer ne poznaje ekstenzije .vob ili .divx. Promijeni to u ekstenzije odgovarajuceg formata i sve sljaka.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

Cini se da uopce nisi shvatio sto sam napisao. Titlovi unutar VOB datoteke su bitmape, dakle slike, u 4 boje - uobucajeno je da taj format ima nastavak .SUP (kratica za subpicture). Stoga i imas program SRT2SUP koji konvertira tekstualne SRT titlove (da, SRT jest tekstualni format) u SUP datoteke (koje sadrze slike tj. bitmape titlova) koje potom mozes pomocu IfoEdita ili nekog drugog programa za uredjivanje/mastering DVD-a ubaciti u VOB datoteke. IfoEdit nista drugo ne radi s tom .sup datotekom doli je ubaci (multipleksira) u VOB datoteku (i doda adekvatne informacije u IFO/BUP datoteke). I ti onda takve titove mozes normalno gledati u svakom DVD playeru. I onda znaci da je to to. Zasto rawsub (nemam pojma koji je to program) koristi nastavak datoteke .sub - ne znam. Nije zapravo ni bitno.

Titlovi u vobu jesu bitmape i koriste se 4 boje, ili bolje rečeno 3 + prozirnost, ali nije uobičajeno da je format *.sup. Uobičajeno je da je format *.vob, a sup/sub/rawsub su formati napravljeni od vještih softveraša (i hvala im na tome) poput ekipe s doom9 i sl. I svi srt titlovi, kao i sup/sub su produkt rip-a s orig dvd/bluray diska. Cijela priča se toliko raširila, da sad i neki programi za dvd authoring podržavaju sup kao input, ali niti jedan profi. Potpuno si zamjenio teze. Možeš govoriti o re-authoringu. Format titlova nije sup/sub, već je to format koji su smislili oni vješti dečki. Pa je prvi popularni riper 'smartripper' (i još ga rabim za neke potrebe) koristio *.rawsub s kojim zapravo nisi mogao ništa, jer taj format niti jedan program nije shvaćao, a kako i bi kad ga je netko doma napisao.. Drugi pokušaj je bio subrip-ov *.sub, koji se poprilično raširio, ali je patio od nekih mana (npr. podrebna mu je i idx datoteka), a program je stao u razvoju (valjda se ekipa rasturila). Treći pokušaj formata je *.sup, koji vidim da se raširio i podržan je od strane entuzijasta i do te mjere da ga pojedini (mahom besplatni) programi za dvd authoring vare kao input. Eto, to je realna situacija..

Ono sto cijelo vrijeme hocu reci, je da te datoteke sadrzavaju stream s titlovima (u "DVD-ovskom" formatu - kao 4-bojne bitmape) iz VOB-ova (ili koji se mogu multipleksirati u VOB). Sad su se neke stvari povezale - sup je format koji sadrzi stream s titlovima, ali i informacije vezane uz titlove (sto se inace sprema u datoteku .idx), dok je sub vjerojatno samo demultipleksani stream s titlovima iz VOB-a. Kako god bilo, u sup i sub datotekama su streamovi s titlovima kakvi se nalaze i u VOB-ovima, samo sto su same .sub i .sup (ili barem samo sup) posebnog formata - .sup je u osnovi kontejnerski format koji sadrzava stream s titlovima i informacije iz .idx datoteke. Zato .sup ne dolazi uparen s .idx datotekom, a .sub dolazi.

 

SRT titlovi nemaju nikakve veze s bilo .sub, bilo .sup titlovima. To jednostavno tekst u kojem je odredjeno kad se koji titl treba prikazati. I ako ce se koristiti za izradu DVD-a, titlove treba pretvoriti u stream s cetverobojnim bitmapama (.sup) koji se potom samo multipleksira u .VOB.

 

 

logic kaže...

Predlazem za sticky jer ovo je mala akademija video editinga ;)

Bojim se da u ovoj temi ima previse stvari koje bi mogle zbuniti ljude. Ako netko ima volje sazeti osnove stvari o kojima se pricalo (naravno, i moje misljenje uzeti kao jedino ispravno Smijeh) i to napisati kao jedan post - moze. Namigiva Ovako mi se to bas i ne cini tako prakticnim rjesenjem...

14 godina
neaktivan
offline
Program za uredjenje videa

Imam problemčić i ne znam koji bi program koristio da pretvorim iz TS file u VIDEO file

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Program za uredjenje videa

S OVIM. Trial versija

ⓑⓤⓖ░░▒▓███►◕‿◕◄███▓▒░░ⓑⓤⓖ
16 godina
moderator
offline
RE: Program za uredjenje videa
Som 61 kaže...

Imam problemčić i ne znam koji bi program koristio da pretvorim iz TS file u VIDEO file

Mozes ga otvoriti i rekodirati besplatnim programom AviDemux.

 

Medjutim, zvuk i slika ce ti mozda biti desinkronizirani (ako si to recimo snimio s televizije), pa ga prvo pretvori u MPEG (PS) (brzo je gotovo, to se radi bez rekodiranja) pomocu programa MPEG Streamclip - otvoris .ts datoteku, pa File > Convert to MPEG. I potom ga zapravo mozes konvertirati bilo kojim programom koji podrzava MPEG (PS) datoteke - cak i recimo VirtualDubMod-om.

14 godina
offline
Program za uredjenje videa

Jadni Pero1111 je mislio dobit jednostavan odgovor i savjet u ovom postu a kad ono dobio je borbu A/V znanstvenika koje večina niš ne kuži!

Evo,ja često imam video materijale od cca.sat vremena snimane sa kamerom i direktno snimljene na HDD rekorder i sa njega onda snimljene na DVD.

Taj DVD sadržava VIDEO_TS folder sa ifo,bup i vts.vob datotekama.

Želio sam taj film prebaciti u Adobe Premiere da ga zmasteriram (izrežem nešto,dodam nešto,spojim,ubacim efekte, tranzicije itd.) i ponovo ga snimit na DVD.

Nisam uspio jer Premiere ne može direktno importirat vob datoteke u takvom obliku.

 

Primjenio sam zato najjednostavniji trik kojeg mi je jedan frend predložio........

 

Jednostavno sam promjenio .VOB u .MPG ( vts_01_1.vob i vts_01_2.vob sam preimenovao u vts_01_1.mpg i vts_01_2.mpg)

Importirao sam ih u Premiere bez problema,obradio film,exportirao u mpeg-2 format,PAL DV High Quality,multiplexer:MPEG-2(ovo zadnje možda može biti isključeno) ali je ovo

defoultna postavka pa sam je ostavio.

Naposlijetku sam tu mpg datoteku spremio pod imenom vts_01_1.mpg na HDD.

Kada je exportiranje bilo gotovo promjenio sam ime te datoteke nazad u vts_01_1.vob i prebacio je u VIDEO_TS folder iz kojega sam izbrisao prethodne vts_01_1.vob i vts_01_2.vob datoteke!

Spržio sam DVD i sve je bilo dobro!

 

Eto,meni kao "laiku" treba samo to i Premiere mi je za to SUPER, ne moram koristit još neke dodatne programe sa strane za konvertiranje,dekodiranje,svakakvo stream rastavljanje i slične "???" stvari za koje trebam imati doktorat iz informatike!

 

Nadam se da sam malo ohrabrio i usmjerio sve vas koji ste imali hrpu "??????" iznad glava (kao ja), dok ste čitali komentare stručnjaka sa ovog posta.Namigiva

Svaka čast vama stručnjacima na znanju ali dajte,imajte milosti za one koji tog znanja nemaju i kratko i jednostavno pomognite onima koji takvu pomoć trebaju

i shvačaju a za dubokoumne rasprave o A/V editingu napravite novu temu! Osmijeh

 

  

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

I pri tome svemu si napravio gresku. Sto nisi direktno sa kamere ubacio materijam u premiere i to obradio i napravio dvd od toga i na taj nacin izbjegao dvostruko kodiranje koje nepovrato rusi kvalitet. SVe to si mogao puno jednostavnije napraviti sa mpeg videowizardom koji to odradi bez ponovnog rekodiranja i samim tim puno brze.

I pokusao ti to objasniti na jednostavan nacin a premiere je sve samo ne jednostavan za pocetnika.

14 godina
offline
RE: Program za uredjenje videa

1.Ne snimam ja sa kamerom pa nisam u mogučnosti direktno sa kamere ubacit u Premiere.

2.Dvostruko kodiranje???  Jel možeš malo objasnit jer sam samo promjenio nazive vob u mpg bez ikakvog konvertiranja istih.

3.Mpeg WideoWizard,instalirao-probao napravit to šta radim u Premieru-deinstalirao.

4.Radio sam u Pinaclu,Corelu,CyberLinku,Sony-u,probavao još svakakve manje poznate programe nebi li našao jedan koji če najbolje raditi to što mi treba i bilo je njih koji su to brže napravili ali su imali neke druge nedostatke i bugove tako da sam odlučio ispraksirati se u Premieru i nisam požalio!

Istina je da se za početnike čini kompliciran i njegovo renderiranje i encodiranje traje i traje,nije u mogučnosti napraviti sve iz svojeg sučelja jer mu je potreban Media Encoder i Encore da završi projekt do kraja( snimanje na DVD) ali kada ga se potrudite naučit (a to nije toliko teško kolko se na prvu ruku čini) i kada shvatite koliko toga do najsitnijih detalja sa njime možete mjenjat i narihtavat( pogotovo ako vam još netko objasni rad u After Efectu),koliko na kraju sve to kvalitetno i profesionalno ispadne,nečete htjeti niti jedan drugi!

Vjerurem da ako bih stavio bolji procesor, grafičku i nadodao još gigu rama da bi ti nedostatci koje ima što se tiče dugotrajnog renderiranja bili upola smanjeni!

Takav program ipak zahtjeva malo bolji PC.  

15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

@andi.cro,

Malo si pomješao neke stvari, a i postovi su nekonzistentni.

 

Ajmo redom;

 

Prvo kažeš da često imaš materijale snimljene kamerom, a zatim kažeš da ne snimaš kamerom?

Onda tvrdiš da exportiraš mpeg2 iz Premiere-a, čak daješ i postavke, a zatim spominješ media encoder i Encore??

 

Čekaj malo, gdje je nestalo ono preimenovanje mpeg-a u vob??

 

Između ostalog, u prvom postu tvrdiš da preimenuješ vts_01, 02, .. u mpg, a nakon obrade gotovi mpg file preimenuješ u vob. Staviš umjesto postojećih vts_01.vob (02, 03) tvoj obrađeni file i sve radi. Tako si to mali Ivica zamišlja. Obzirom da je max veličina vob-a cca 1 GB, a evidentno si imao više file-ova od 1GB na početku, tada je i na kraju file veći od 1GB, pa takav file nećeš moći snimiti na dvd u dvd video formatu. A da ne kažem da neće raditi u dvd playeru. Jedino ako odrežeš većinu materijala, pa ostane manje od 1GB. Nadalje neće odgovarati postojećim *.ifo (bup) datotekama, i dok bi to u teoriji u ovom slučaju gdje je samo video i audio još i moglo funkcionirati (sumnjam u to), kod 'pravog' dvd-a sigurno neće..

 

Pa u drugom postu tvrdiš da koristiš ME i Encore, pa zar ne exportiraš direktno iz Premiere-a, pa samo promjeniš ekstenziju u vob i sve radi? Daj se malo skoncentriraj..

 

Iizašao iz okvira Premiera, a takvih varijanti imaš više u obliku raznih plug-inova, npr. procoder ili cce koji također rade mpeg2 dvd kompatibilni video, što nema veze s samim Premiere-om. A nije niti Encore jedini koji radi dvd authoring..

 

I kakve veze ima AE sa svime time navedenim? A grafička ti u kodiranju k.rcu neće pomoći.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

A ja mu predlozio mpeg wideowizard zato sto ne radi ponovno enkodiranje mpega ako uvezes mpeg. Samo enkodira ono sto je dodato ili promijenjeno.

14 godina
offline
RE: Program za uredjenje videa

1.Kao što rekoh,ne snimam ih ja nego frend koji mi onda daje da ih masteriram.

2.Pa moram exportirat projekt! export-media-otvara mi se export setings-odaberem  format:MPEG-2 , preset:PAL DV High Quality-OK, otvara mi se ADOBE MEDIA ENCODER-start queue i on mi spremi na HDD mpeg file ( to radim kada želim spremit mpg file na HDD,sa tim fileom mogu zamjeniti vts...file i imam spreman VIDEO_TS folder za kasnije prženje na DVD) A ako želim odmah iz Premiera napraviti DVD onda mi treba ENCORE jer Premiere nema opciju direktnog prženja na dvd ( file-adobe dynamic link-SEND TO ENCORE!)  Kaj ti nije jasno! Neki put mi treba prva opcija a neki put druga!

3. Nemoj bit ciničan i spominjat malog Ivicu

4.Neobrađeni video ima oko sat vremena a kad ga ja obradim i ODREŽEM večinu stvari koje nisu potrebne ostaje mi oko 30min.videa

5.AE ( Adobe Encoder ) ima sve veze sa svime ako želiš spremiti svoj projekt u bilo kakvom obliku jer se automatski pokreče nakon što narihtaš "export setings"prije samog exportiranja i vrši konverziju u oblik koji želiš!

KAJ TI NIJE JOŠ JASNO? ili nisi upoznat sa radom u CS4!

POZZNamigiva

 

14 godina
offline
Program za uredjenje videa

HVALA logic-u na prijedlogu ali mi taj program ne odgovara.

POZZOsmijeh

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa
andi.cro kaže...

1.Kao što rekoh,ne snimam ih ja nego frend koji mi onda daje da ih masteriram.

2.Pa moram exportirat projekt! export-media-otvara mi se export setings-odaberem  format:MPEG-2 , preset:PAL DV High Quality-OK, otvara mi se ADOBE MEDIA ENCODER-start queue i on mi spremi na HDD mpeg file ( to radim kada želim spremit mpg file na HDD,sa tim fileom mogu zamjeniti vts...file i imam spreman VIDEO_TS folder za kasnije prženje na DVD) A ako želim odmah iz Premiera napraviti DVD onda mi treba ENCORE jer Premiere nema opciju direktnog prženja na dvd ( file-adobe dynamic link-SEND TO ENCORE!)  Kaj ti nije jasno! Neki put mi treba prva opcija a neki put druga!

3. Nemoj bit ciničan i spominjat malog Ivicu

4.Neobrađeni video ima oko sat vremena a kad ga ja obradim i ODREŽEM večinu stvari koje nisu potrebne ostaje mi oko 30min.videa

5.AE ( Adobe Encoder ) ima sve veze sa svime ako želiš spremiti svoj projekt u bilo kakvom obliku jer se automatski pokreče nakon što narihtaš "export setings"prije samog exportiranja i vrši konverziju u oblik koji želiš!

KAJ TI NIJE JOŠ JASNO? ili nisi upoznat sa radom u CS4!

POZZNamigiva

 

Postoodajes ili zelis da dajes utisak nekoga ko se razumije u to onda bi trebao znati da to sto radis je nakaradno skroz. Uvoziti mpeg i vracati ga u gotov dvd je skroz nakaradno. Ako vec radis u premereu onda nauci koristiti i adobe enocore i napravi to kako treba. Koristis rijec masteriranje a krpis DVD. Kako napravis menije? Ti ocigledno nisi upozan kako radi CS4 mada spominjanje CS4 u ovom kontekstu je malo overkill jer ti koristis dvije aplikacije iz cijelog paketa.

botomline: ti ne masteriras vec krpis postojeci dvd.

P.S. sto ti frend ne daje DV kasete pa da uradis kako treba da se uradi

15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa
andi.cro kaže...

1.Kao što rekoh,ne snimam ih ja nego frend koji mi onda daje da ih masteriram.

2.Pa moram exportirat projekt! export-media-otvara mi se export setings-odaberem  format:MPEG-2 , preset:PAL DV High Quality-OK, otvara mi se ADOBE MEDIA ENCODER-start queue i on mi spremi na HDD mpeg file ( to radim kada želim spremit mpg file na HDD,sa tim fileom mogu zamjeniti vts...file i imam spreman VIDEO_TS folder za kasnije prženje na DVD) A ako želim odmah iz Premiera napraviti DVD onda mi treba ENCORE jer Premiere nema opciju direktnog prženja na dvd ( file-adobe dynamic link-SEND TO ENCORE!)  Kaj ti nije jasno! Neki put mi treba prva opcija a neki put druga!

3. Nemoj bit ciničan i spominjat malog Ivicu

4.Neobrađeni video ima oko sat vremena a kad ga ja obradim i ODREŽEM večinu stvari koje nisu potrebne ostaje mi oko 30min.videa

5.AE ( Adobe Encoder ) ima sve veze sa svime ako želiš spremiti svoj projekt u bilo kakvom obliku jer se automatski pokreče nakon što narihtaš "export setings"prije samog exportiranja i vrši konverziju u oblik koji želiš!

KAJ TI NIJE JOŠ JASNO? ili nisi upoznat sa radom u CS4!

POZZNamigiva

 

1. Eh, baš je bitno snimaš li ti ili frend kamerom ili susjed Pero.. To je najbitnije. Zapravo nije uopće bitno da li je to dv, dvd ili kakva kamera?

2. Kad prilikom exporta odabereš mpeg2, to su postavke Mainconcept mpeg encodera, i btw fulao si, trebao si izabrati mpeg2-dvd.. A Encore ti treba za dvd authoring, snimanje više-manje..

3. Nažalost moram, možda Perica više paše?

4. 30 min pal-a je ovisno o bitrate-u često veći od 1GB. A da ne kažem da možda imaš i 40 min, ili drugim riječima često ćeš imati više file-ova od 1GB, pa kao što rekoh neće funkcionirati preimenovanje u vob. Možda zato koristiš Encore?

5. AE obično stoji za After Effects.. A encoderom kodiraš video u određeni format, a projekt se 'sprema' sa save/save as..

 

Ako slučajno zapnem s CS4, pitati ću te.. (/sarkazam)

to si ti izabarao to si ti izabarao
ovo si trebao izabrati.. ovo si trebao izabrati..
14 godina
offline
Program za uredjenje videa

Što se tiče "MPEG-2 DVD"postavki,one stvaraju "m2v i wav"fajlove a ja neznam kaj bi sa njima!

Baš sam danas napravio jedan projekt,snimio mpeg fajl veličine 1.22GB preimenovao ga spržio i slike je bilo a audia nije!

Zbunilo me to što sam prije uspio napraviti na taj ili sličan način (sad više ni sam neznam, Valjda su bili ispod 1GB!) neki projekt a sad mi to nije pošlo za rukom,nešto sam krivo napravio! Eh da,napravio sam DVD iz ENCOREa a promjena vob u mpg mi je trebala samo za importiranje u Premiere!

Kada taj mpeg fajl koji je dobiven iz Premiera probate nazad spojit u VIDEO_TS folder mjenjajuči mu (.mpeg u .vob)vjerojatno nekaj nebu dobro pa je bolje napravit DVD kroz Encore! Ako i promjenite mpeg u vob on če sam po sebi radit ali kad se napravi DVD vjerojatno neče biti audia kao u mom slučaju!

Ispričavam se na nespretno iznešenim informacijama u prijašnjim postovima! "Ko prizna..."

Još se učim,zato i postoje Forumi da te netko ispravi,savjetuje...jedino me smeta kad te netko vrijeđa,pa nitko nezna sve i svi od svakog možemo nešto naučit! Osmijeh  

 

Hvala za savjete,POZZ Namigiva

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2010 20:17 (andi.cro).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

Sorry ako sam vrijeđao, kreneš lijepo pa se po putu strasti zahuktaju..

 

U biti vob ili mpeg je kontejner u kojem su multipleksirani video i audio (ili više njih), a ovi *.m2v i *.wav su elementarni stream-ovi unutar tog kontejnera. Možeš izabrati 'multiplexer' opciju, pa ćeš isto dobiti *.mpg, ali su poštovani svi standardi koje dvd zahtjeva, dok mpeg2 može imati i parametre koji nisu u skladu s dvd standardom. To je razlika. Vob nećeš dobiti iz Premiere-a, osim preko Encore-a. Dvd video po standardu ima *.ifo file-ove, a u njima su informacije o strukturi dvd-a (ne diska nego sadržaja), chapteri, navigacija, itd. I šta će se desiti kad takav dvd ubaciš u player.

 

Ovakav jednostavan dvd filma bez navigacije i kojekakvih dodataka kad staviš u dvd player otprilike izgleda ovako; ubaciš dvd, player potraži VIDEO_TS folder (preskočiti ćemo strukturu zapisa, udf i sl.), u njemu potraži video_ts.ifo file, a u njemu traži First Play PGC (i tu ćemo preskočiti VMGM_MAT, ..). To je tvoj VTS_01_0.ifo koji ima dalje informacije o VTS_01 > VTS_09.vob, gdje je tvoj film. Međutim postoje i druge informacije unutar ifo filea (vob-id, cell-id, PTS, ...) i to je razlog zašto sam rekao da sumnjam da će i ovakav jednostavan dvd raditi. (kak' se spada)

 

Da ne idem previše u širinu, drži se ti Encorea, a ne preimenovanja mpg u vob. Ukoliko je to dv kamera, poslušaj logica i capture-aj (ti ili frend) u dv format, pa njega kasapi i onda napravi dvd.

 

izabereš multiplexing > dvd izabereš multiplexing > dvd
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2010 22:20 (bed).
14 godina
offline
Program za uredjenje videa

Hvala na savjetima,do tog zaključka ( da se držim Encora ) sam i sam došao isprobavajuči razne opcije sistemom pokušaja i pogrešaka.

Jedino što sam se uvjerio da dobro radi je promjena vob u mpg kod importiranja u Premiere.

Imate recimo par DVD-ova na kojima su par ročkasa i želite napravit jedan kao sažetak svih koji če stati na DVD a svi naravno imaju VIDEO_TS sa VOB datotekama.

Promjenite VOB u MPG,importirate u Premiere,napravite svoj projekt,prebacite to u Encore i snimite na DVD!

RADI SAVRŠENO! Namigiva   

 

PS:Što se tiče exportiranja u mpeg-2 dvd sa opcijom Multiplexer: DVD i to radi super čak i kada poslije promjenim mpeg u vob ali to mi ništa ne znači jer se ta datoteka ne slaže sa ostalim informacijama u VIDEO_TS folderu u koji bi ju htio ubaciti (kao što je to objasnio BED) i zbog toga se ne može snimit na DVD.

Zato je najbolje snimit DVD kroz Encore! 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2010 0:28 (andi.cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

Mogu samo reci dobro jutro. Konacno ti svanulo. Jos da skuzis da radis dvostruko encodiranje i da postoje programi sa kojima to ne bi morao raditi gdje ce ti biti kraj.

14 godina
offline
RE: Program za uredjenje videa

Dvostruko encodiranje? Daj mi objasni šta ja onda krivo radim i kako bi po tebi trebalo napravit?

Mpeg videowizard koji si prije predložio nije ni do koljena Premieru i možeš nekaj "ugrubo"sa njime napravit ali pravi video-editing zaboravi!

Vjerujem što kažeš o njemu i renderiranju ali to je i jedina dobra stvar kod njega,što mi to znači kad ne mogu napravit ono što radim sa Premierom?

Ako imaš neke druge prijedloge rado bi ih čuo! 

PozzNamigiva 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

Obizirom da se nisi izjasnio kakva je kamera, pretpostavka je da je dv, a tada kodiraš u mpeg, kojeg režeš i ponovo kodiraš u mpeg. To je 2x.. Ako je dv, tada bi trebao capture-ati u dv, pa nakon rezanja finalni materijal kodirati u mpg/dvd.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

Pazi ovako. Profi programi traze i profi pristup njemu. Ovo sto ti radis nije ni u ludilu profi pristup.

Ovo sto ti radis je petljanija. Ako vec koristis premiere onda uzmi orginalni snimak obradi to u premiere i napravi dvd u encoreu. A onda kad to savladas naucis malo i aftere efectse i onda mozes reci da radis video editing.A ova petljanija sa preimenovanjem , importovanjem i sl je samo to. Petljanija. Sta mislis zasto u premiere ne mozes uvesti vob file? Ako petljas onda ti je i mpeg video wizard vise nego dovoljan. Video obradjen u premiere i mpeg video wizardu neces moci raspoznati osim ako kazes u cemu si radio. Plus sto u tvom slucaju ce bolji rezultat biti u mpeg video wizardu zbog dvostrukog enkodiranja u premiereu.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa
bed kaže...

Obizirom da se nisi izjasnio kakva je kamera, pretpostavka je da je dv, a tada kodiraš u mpeg, kojeg režeš i ponovo kodiraš u mpeg. To je 2x.. Ako je dv, tada bi trebao capture-ati u dv, pa nakon rezanja finalni materijal kodirati u mpg/dvd.

A da ne spominjemo da je i sam DV vec kompresovan. I kad to pustis recimo na full HD tvu mozes misliti na sta to lici.

14 godina
offline
Program za uredjenje videa

Da,slažem se da ja ne radim profi editing!

Da,slažem se da bi bolje bilo napravit direktan inport sa kamere!

Da,slažem se da je to nalik na prtljanje!

Ali momentalno nemam druge opcije nego na taj način "prtljat" i pokušat dobit najbolje što mogu iz ove situacije!

1.Jednostavno zbog nekih razloga nije moguče da direktno importiram iz kamere

2.Materijale koje dobijem za obradu su na DVD-u u VOB formatu i drugačije nemože biti.

3.Čak i da uspijem dobit DV-kazetu iz kamere ja nemam DV-player pa opet nebi mogao to ubacit u PC.

Uvjeti su mi takvi kakvi jesu i ja pokušavam izvuč najbolje iz toga! Zato sam se i naučio radit u Premieru,da sve što obradim ipak zgleda profesionalno!

Nemam Full HD TV pa neznam kak moj DVD tamo izgleda ali na mom 10g.starom "Sony 100HZ Digital Plus" TV-u izgleda super!

 

Naišo sam i na ovaj prog.pa me zanima šta mislite o njemu?

TMPGenc mpeg editor 3

  

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2010 19:30 (andi.cro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa
andi.cro kaže...

Uvjeti su mi takvi kakvi jesu i ja pokušavam izvuč najbolje iz toga! Zato sam se i naučio radit u Premieru,da sve što obradim ipak zgleda profesionalno!

 

Naišo sam i na ovaj prog.pa me zanima šta mislite o njemu?

TMPGenc mpeg editor 3

Premiere i ovaj program ne možeš uspoređivati, to je jednostano druga kategorija. Imam Tmpgenc ME 2 i mogu par pogleda s te strane; u starijoj verziji nema video tranzicija, nema capture-inga, nema bluray output. Ostalo je koliko vidim više manje isto. A to će reći da je izuzetno lagano raditi osnovne stvari s mpegom; rezati spajati u 'frame accurate' varijanti, te preko gotovih profilla napraviti output u mpg ili dvd sa ili bez enkodiranja. Ima i multiplexer. I to je to, zaboravi išta više od toga u obradi videa, barem u verziji 2.0. Ja ga koristim tu i tamo za ove osnonve varijante tipa prerezati ili spojiti mpeg, a za Premiere si napravim fake avi ako imam mpeg, to mi se pokazalo nekako najbolje..

 

Ukratko, dva potpuno različita alata, za osnovne stvari može poslužiti, a + mu je ( i - ) jednostavnost..

 

 

14 godina
offline
RE: Program za uredjenje videa

"a za Premiere si napravim fake avi ako imam mpeg, to mi se pokazalo nekako najbolje.."

 
Kaj ti to znači? Mpeg datoteku konvertiraš u AVI pa ubaciš u Premiere na obradu pa nakon toga ponovo pretvoriš u mpeg???    ili nešto drugo?

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.4.2010 23:36 (andi.cro).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Program za uredjenje videa

Ne, indeksiraš mpeg, zatim napraviš frame server skriptu s mpeg dekoderom, a od te skripte vfapi readerom napraviš 'fake avi'. Šatro avi, kako hoćeš, 'fajlić' od par kb. Nisam siguran da ti imaš potrebe to raditi. Tebi bi bolje bilo iz kamere 'natočiti' dv..

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice