Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

poruka: 9
|
čitano: 15.154
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

evo ja odlucio napraviti mali tutorial za sve oni koi su novi u ovom programu i zele nesto nauciti....ako nesto zabroavim,a ocu,to cu nadodat SUTRA kada cu zavrsit tutorial,a onda tek mozete dodat sta sam zaboravio....zato nemojte odma pocet komentirat jer cu tek sutra zavrsit Tut.PRINT SCREENOVE stavljam isto sutra

krenimo

 

1. trebate znati kako ubaciti video u vegas...mogli ste primjetiti da on ne radi kao movie maker koi odma ima video trake psotavljene....ovdje ce te trebat ic na alatnu traku vegasa i desni klik misa ad video track ( za video ) ili za audio track ( za  audio ,odnosno glazbu,zvucnu snimku,tj. sav audio koi s nekom snmikom dolazi ili koju vi stavite u tu traku )

 

2.TRIMING

Triming u vegasu nie tezak...

izaberite dio videa koi zelite izrezat i stisnite s pazeci da je ova crta( koju mozete pomicati ) tocno na tom djelu koji zelite izrezati i stisnite tipku S  na tipkovnici...

3.SLOW MOTION/FAST MOTION

ima vise nacina,ali vjerujte mi ovo je najlaksi :

drzite shift ili kod nekih ctrl i s misem samo pomicite odredeni klip u lijevo ( za slow motion ) ili u desno ( ako zelite fast motion,odnosno ubrzati snimku )

4.DODAVANJE TEKSTA 

Tekst mozete dodati tak oda kliknete desni klikom misa na alatnu tracku (tamo kod vieo i audio rake ) i potom -insert text media

zatim tu imate effect,placement ( ako ne zelite da vam tekst bude u sredini,jer tako vegas odma namjesta )

5.VIDEO FIX

evo tu spada i onaj pozanti "fish eye" koji svi tolko zele znati kako se radi...( to napisem sutra )

video fix sastrane ima nekoliko izbornika tipa border,glink,glow ,itd... oni svi sluze da se videozapis deformira ili poboljsa...zato ja bas ovu opciju ne koristim

6.PRIJELAZI(TRANSITIONS)

Ako zelite staviti prijelaz s nekim efektom izmedju dva ili vise klipa ,kliknite na tranitions izaberite prijelaz ,npr ja volim flash i odvucite ga do klipa(ova) i stisnite na save(ona disketica) ,isto ako mozete poboljsati svoj zeljenii efekt transitiona mjenjajuci postavke ,print screen dole:,

e ida fade offset(efekt ade in and ou ) se namjesta tako da pomicete one plave strelice lijevo ili desno ovino o tome koliko jaki,(zato taj prijelaz nije dodan u transitionu jer ovi iz sony smatraju da to zante...xD )offset zelite (fade )

7.MEDIA GENERATORS

Ovo bas ne kroisti mjer o ugl koriste profici zaradenje introa ,ali ja introe skinem s neta,dam par korisnih linkova sutra!

 

 

!RENDERING!

Ovo je najvjerojatno najtezi dio u vegasu... tesko nam se naviknut da neki program nema "save " opciju... kao sto ste mozda navinkuli u movie makeru ili necem slicnom... ako u vegasu zelite spremiti video morate ga "rendati" to je pravilan termin za saveanje videa u ovom programu...

prie tog morate dobro checkirati svoje project properties da vidite jer ste namjestili kvalitetu snimke na best ( a ne na good ili nedaj boze low) i ostale crckarije....

kad ste sve pregledali I ISKLJUCILI NA PROPETRIESU SNIMKE "Mainteine aspect ratio "

onda mozete rendat...

file-render as i izaberite neki format...

ja izabiram main concept avc u mp4 foramtu jer on najmanje zauzima kolko sam skuzio.....i dost je doabr za HD videe.....

 

PAN/CROP

PAN ,CROP Sluzi za smanjivanje odnosno povecanje slike filma.POZOR to nie povecavanej rezolucije videa,nego samo slike videa.... s cijelm da se maknu oe crne crte gore i dolje ili kod nekih lijevo i desno

 

PROJECT PROPERTIES

Bitno je da prie nego sto ubacite snimke u vegas (ali mozete i kasnije ) odredite karakteristike projekta ,tipa rezoluciju ,itd...

 

odite na file->new (ako zelite novi projekt ) ili properties ako zelite promijeniti karakteristike vec postojeceg....

na karakt. vam je bitno da je kvaliteta na  BEST ,a ne good!

rezoluciju sami odaberite ... ja sokro uvjek koristim 480*720(480p) ,ponekad kad radim u HDu onda 720*1280!(720p)

 

PREKLAPANJE VIDEA JEDAN IZNAD DRUGOG(picture in picture effect )

ako napravite stavr odozgora onda morate smanjiti   rezoluciju 1 videa i dobit ce te famozni picture in picture effect.to takodjer mozete koristi ako zelite slova preko videa ,a ne crni ekran na kojem su slova.... (print screen)

 

 

P.S. SVE SO SAM ZABORAVIO VI DODAJTE,odgovaram NA SVA PITANJA!

: )

printscreenovi:

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 20:26 (mojsije1234).
Moj PC  
4 0 hvala 4
12 godina
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

Kako da odredeni video ubrzam do nekoga djela ili usporim?

Znaci ako video ima 20 sec,ja ga hocu ubrzati do 10 sekunde,a ostalih 10 usporiti!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL
Milka30 kaže...

Kako da odredeni video ubrzam do nekoga djela ili usporim?

Znaci ako video ima 20 sec,ja ga hocu ubrzati do 10 sekunde,a ostalih 10 usporiti!

Imas 2 nacina

 

1. Isjeci iz tog videa tocno sto zelis usporiti, drzi CTRL i rastegni ga ako ga hoces usporiti, ili ga skupi ako hoces ubrzati.

 

2. Postoji Velocity, imas par tutoriala na youtubeu, on je dosta zahtjevniji i sluzi finijem podesavanju.

Ofc.
12 godina
offline
Re: Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL
mate960 kaže...

Imas 2 nacina

 

1. Isjeci iz tog videa tocno sto zelis usporiti, drzi CTRL i rastegni ga ako ga hoces usporiti, ili ga skupi ako hoces ubrzati.

 

2. Postoji Velocity, imas par tutoriala na youtubeu, on je dosta zahtjevniji i sluzi finijem podesavanju.

Eh u tome i je kvaka sto ja ne zelim isjeci(jer rijec je o tocno 102 mala video filea)koje zelim svaki ponaosob editirati ubrzavanjem do odredenog djela,pa pustiti normalno ili usporiti,eh sada,kada bi svaki posebno sjekao,majko mila na sta bi to izgledalo 204 video fileova,ma pogubio bih se odmah!

Cuo sam da Sony Vegas to radi jednostavno,eh sada kojom opcijom?

Odoh probati taj Velocity!

12 godina
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

Ubi me u pojam velocity,gledao sam sve tutsove,radio tako i ima logike,ali,uvjek mi duplicira video.

Recimo:Video od 20 sec(hocu prvih 10 ubrzano,drugih 10 normalno ili usporeno),napravi mi cjelokupni video ubrzan+jos jednu kopiju onoga sto sam zelio,pola ubrzano,pola normalno!WTF?

Tako da dobivam cjelokupni video sazet u 20 sec(cjeli vid u 5 sec,ubrzan) i opet kopija(5 sec ubrzano,10 normalno).

 

Ma zasto mi duplira video?

Vjerovatno ne konta da taj video se u biti mora skratiti,pa se duplira ne odstupajuci od "margine" 20 sec orginalnog videa!?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2012 16:39 (Milka30).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL
Milka30 kaže...

Ubi me u pojam velocity,gledao sam sve tutsove,radio tako i ima logike,ali,uvjek mi duplicira video.

Recimo:Video od 20 sec(hocu prvih 10 ubrzano,drugih 10 normalno ili usporeno),napravi mi cjelokupni video ubrzan+jos jednu kopiju onoga sto sam zelio,pola ubrzano,pola normalno!WTF?

Tako da dobivam cjelokupni video sazet u 20 sec(cjeli vid u 5 sec,ubrzan) i opet kopija(5 sec ubrzano,10 normalno).

 

Ma zasto mi duplira video?

Vjerovatno ne konta da taj video se u biti mora skratiti,pa se duplira ne odstupajuci od "margine" 20 sec orginalnog videa!?

Stavi u Vegas taj klip koji hoćeš, nemoj ništa duplicirati. Znači ako hoćeš da ti jedan dio bude ubrzan a drugi da ide normalno onda moraš podijeliti klip na dva dijela, klikneš na dio gdje ga hoćeš podijeliti i stisneš S na tipkovnici. I sad možeš ubrzati samo jedan dio klipa a drugi ostaviti kakav je.

13 godina
neaktivan
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

Koji mi Vegas preporučuješ da skinem i ako moze u inbox link?

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.2.2012 23:37 (Kuzco).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL
Treba mi neko ko zna raditi bilo kakvu vrstu Tutorial-a u pitanju je posao molim da mi se svi zainteresovani jave na Facebook:

http://www.facebook.com/enfyy
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sony vegas PRO10/9-TUTORIAL

sry,krivo sam  :(

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2012 22:27 (BugHacker).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice