Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.108
|
čitano: 13.231.775
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Re: Auti - ultimativna tema
danas je bila rasprava na poslu rpm vs potrosnja goriva (benzin). jedni su za visu brzinu na manjim okretajima, a drugi obrnuto.

npr astra ima max snagu na 5600rpm i max Nm na 4000rpm, tj motor najefikasnije radi na 4000rpm. Da li ubrizgavanje goriva ovisi o papucici gasa? kad ce potrosnja goriva biti manja?

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
bmwM kaže...
danas je bila rasprava na poslu rpm vs potrosnja goriva (benzin). jedni su za visu brzinu na manjim okretajima, a drugi obrnuto.

npr astra ima max snagu na 5600rpm i max Nm na 4000rpm, tj motor najefikasnije radi na 4000rpm. Da li ubrizgavanje goriva ovisi o papucici gasa? kad ce potrosnja goriva biti manja?

 Nemoguće je odgovoriti na pitanje jer je previše uopćeno i previše je faktora u igri. Svaki motor ima krivulju efikasnosti (koliko grama goriva troši po kWh na nekim okretajima). Najveći okretni moment ne znači i najveću efikasnost. Također, svaki automobil se ne sastoji samo od motora već je u igri cijeli transmisijski sustav pa tako imaš gubitke mjenjača, diferencijala... koji nisu isti na svakom opterećenju niti na svakim okretajima, čak nisu niti linearni. 
Ubrizgavanje naravno ovisi o papučici gasa, potrošnja će biti najmanja ako gas uopće ne dodiruješ, ako kočiš motorom potrošnja može biti i 0, s druge strane najveća efikasnost je kad je papučica gasa stisnuta do kraja (zbog vakuuma). 

9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Pozdrav ekipa, jel mi može netko malo detaljnije pojasnit razliku između eurodizela obicnog i tzv. Premium + i to isto sa benzinom razlika u cijeni nije iznad 15 lipa pa me zanima sta to tocno cini gorivo bolje i da li uopce je bolje? Vise me zanima dizel posto na to vozim, ali dobro bi doslo informacija i za benzin. Lp!
If you have nothing to lose, try.
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Filip720 kaže...
Pozdrav ekipa, jel mi može netko malo detaljnije pojasnit razliku između eurodizela obicnog i tzv. Premium + i to isto sa benzinom razlika u cijeni nije iznad 15 lipa pa me zanima sta to tocno cini gorivo bolje i da li uopce je bolje? Vise me zanima dizel posto na to vozim, ali dobro bi doslo informacija i za benzin. Lp!

Premium goriva imaju vise aditiva.

Ja tankam uglavnom petrolov obicni.

Kod ine primjetim da mi auto radi malo mirnije s class plus, trosi oko 0,5l manje nego s obicnim i malo bolje reagira na gas, radi otprilike ko s petrolovim obicnim 

Radi se o benzinu.

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Filip720 kaže...
Pozdrav ekipa, jel mi može netko malo detaljnije pojasnit razliku između eurodizela obicnog i tzv. Premium + i to isto sa benzinom razlika u cijeni nije iznad 15 lipa pa me zanima sta to tocno cini gorivo bolje i da li uopce je bolje? Vise me zanima dizel posto na to vozim, ali dobro bi doslo informacija i za benzin. Lp!

 Nemoj tocit to. Radije kupi liqui moly super diesel aditiv... ili nemoj nista tociti. Nigdje nikada nisu dali tehnicku specifikaciju koliko je aditiva u tom premium sranju naspram obicnog i onda se dovodis u pitanje dali placas porez na budale ili sto.

Ja tocim aditiv koji sam ti gore spomenuo, kosta 30-ak kn.  Jer gorivo koje dolazi na nase crpke je maltene iz iste rafinerije samo je razlika negdje u gradevinskim radovima kako su spremnik goriva na benzinskoj hidro izolirali da voda na ulazi i slicno pa se neki znaju zalit da im previse vode u gorivu ima i slicno, ali to ti je stvar tocis li na benzinskoj di je promet veliki ili u kakvoj selendri di jednom tjedno netko dode i natoci gorivo.

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Vecinom tifon i crodux tamo je dosta prometno i nema "pokvarene" robe, budem vidio taj moly hvala na savjetu. Lp
If you have nothing to lose, try.
11 godina
offline
Auti - ultimativna tema

decki, koja je najbolja tekucina za ocistiti alu felge? jel ona od sonaxa okej il ima sta bolje?

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
kicmabrajker kaže...

decki, koja je najbolja tekucina za ocistiti alu felge? jel ona od sonaxa okej il ima sta bolje?

 original dimmer 1 dcl na litru vode i felge ko nove i ne puštaju žuto ko sonax

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
0verlord kaže...
kicmabrajker kaže...

decki, koja je najbolja tekucina za ocistiti alu felge? jel ona od sonaxa okej il ima sta bolje?

 original dimmer 1 dcl na litru vode i felge ko nove i ne puštaju žuto ko sonax

 Dali je to univerzalno pravilo za dimer ili kako ga mjestai posto nisu stavili nikakve omjere na bocu?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
bmwM kaže...
npr astra ima max snagu na 5600rpm i max Nm na 4000rpm, tj motor najefikasnije radi na 4000rpm. kad ce potrosnja goriva biti manja?

 

efikasnost ovisi o kontekstu.. no pošto ti pričaš o potrošnji goriva, najefikasniji raspon okretaja je između cca 1800-2300 okretaja (jako ovisno o autu naravno).

uzmimo održavanje konstantne brzine od 80km/h (jelte kontrolirani uvijeti).. naravno da će ti auto trošiti manje ako si u 5. brzini na 2000 okretaja nego u 2. na 5000.. iako je količna ubrizganog goriva po okretaju radilice na 5k nešto manja, ipak se radi o puno većem broju ubrizgavanja. (na 4 cilindra 10k ubrizgavanja pri 5k okretaja vs 4k pri 2k okretaja po minuti).

ako imaš BC na autu, to možeš lako i testirati..

 

bmwM kaže...
Da li ubrizgavanje goriva ovisi o papucici gasa?

 

ni da ni ne.. zapravo ti papučicom gasa određuješ dali ćeš usporavati, održavati brzinu ili ubrzavati. ECU će odrediti koliko će goriva ubrzigavati u datom trenutku s obzirom na položaj papučice.. (pričamo o modernijim autima od doba elektronski upravljanog ubrizgavanja, ne o frgićima )

laički rečeno ako poklopiš gas do poda na 2k okretaja ECU će "optimizirati" smjesu zraka i goriva u svakom trenutku za željeno max ubrzanje..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Fake_Alert kaže...
0verlord kaže...
kicmabrajker kaže...

decki, koja je najbolja tekucina za ocistiti alu felge? jel ona od sonaxa okej il ima sta bolje?

 original dimmer 1 dcl na litru vode i felge ko nove i ne puštaju žuto ko sonax

 Dali je to univerzalno pravilo za dimer ili kako ga mjestai posto nisu stavili nikakve omjere na bocu?

 felge 1dcl na 1l, a za auto 1dcl na 10 litara

13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

rezervirao hotel za 3 dana wortherseea :)

jos kad bi znao dal postoji kakav cupra treffen :D

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
RuskeGTT kaže...

jos kad bi znao dal postoji kakav cupra treffen :D

 

ma hajde.. najbitnije da ne treffenuješ neko drvo ili šikaru kod woerthersee-a 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
8 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Oke evo mene opet, šta mi treba sve da bi napravio auto svjetla sa onim senzorom za tamu ? Trebam prekidač sa opcijom za auto svjetla šta još ?

Nije siromah onaj koji nema, nego onaj ko želi previše!
15 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
NisamNormalan12 kaže...

Oke evo mene opet, šta mi treba sve da bi napravio auto svjetla sa onim senzorom za tamu ? Trebam prekidač sa opcijom za auto svjetla šta još ?

 Retrovizor s senzorom, instalaciju, drugo staklo, modul eventulano i kodiranje.

 

 

9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
RuskeGTT kaže...

rezervirao hotel za 3 dana wortherseea :)

jos kad bi znao dal postoji kakav cupra treffen :D

 

nine kaže...
RuskeGTT kaže...

jos kad bi znao dal postoji kakav cupra treffen :D

 

ma hajde.. najbitnije da ne treffenuješ neko drvo ili šikaru kod woerthersee-a 

 Postojal je svojvremeno nekakav fauve treffen di su čak kamenog golfa duju imali, znam da su to redovito na DSF-u nekad prikazivali. Svaki put bi dobil blagu potrebu povratiti od same reklame emisije, tak da nikad nisam pogledal.

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
nine kaže...
RuskeGTT kaže...

jos kad bi znao dal postoji kakav cupra treffen :D

 

ma hajde.. najbitnije da ne treffenuješ neko drvo ili šikaru kod woerthersee-a 

 hej, ne podsjecaj me. cilj mi je prec turbokurve sa biciklom izmedu raznih auta...i onda poslije se vratiti sa cuprom i potpisat se po asfaltu...

14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Karlek_19 kaže...

 Postojal je svojvremeno nekakav fauve treffen di su čak kamenog golfa duju imali, znam da su to redovito na DSF-u nekad prikazivali. Svaki put bi dobil blagu potrebu povratiti od same reklame emisije, tak da nikad nisam pogledal.

 To ovaj?

 

LINK

13 godina
offline
Auti - ultimativna tema
the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Nek izbace stare trulje koje idu na ložu pa nek onda mjere količinu smoga. Smeće lopovsko.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
chutac kaže...

Nek izbace stare trulje koje idu na ložu pa nek onda mjere količinu smoga. Smeće lopovsko.

 Tko ti kriv sto benzinca vozis. Loza ftw

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Neka podignu place pa ce ljudi moci voziti novija auta sto ce automatski smanjiti zagadenje. 

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Jednostavno se sve rjesi na nacin da tehnicki prolaze samo ispravna vozila.

Prosle godine na tehnickom je neki Rom bio ispred mene i svadao se da ga ne puste zato jer je Rom, a auto napunio cijelu halu bijelim dimom i na kocenju nije mogao zablokirati zadnje kotace. 

Na kraju je prosao...

Znaci ako si manjina onda prolazis jer mozes tu kartu igrati, a ako nisi onda moras 100kn imati spremno.

Koji je onda smisao tehnickog?

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.4.2018 18:45 (CroNk3r).
9 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
CroNk3r kaže...

Jednostavno se sve rjesi na nacin da tehnicki prolaze samo ispravna vozila.

Prosle godine na tehnickom je neki Rom bio ispred mene i svadao se da ga ne puste zato jer je Rom, a auto napunio cijelu halu bijelim dimom i na kocenju nije mogao zablokirati zadnje kotace. 

Na kraju je prosao...

Znaci ako si manjina onda prolazis jer mozes tu kartu igrati, a ako nisi onda moras 100kn imati spremno.

Koji je onda smisao tehnickog?

 Pa u ZG ak si Zagrepčanac (govoriš kaj..) bi trebal igrati da si manjina, kolko hercegovci i dalmatinci ima. NHF prema nikome, samo velim..

16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Jedan tanker koji prevozi naftu zagadi okoliša koliko i milijun automobila u godini dana. Naravno vjetar te čestice nosi u atmosferi i to putuje po svijetu/gradovima....
Pa i krave zagađuju okoliš ispuštajući Co2 od prđenja više nego golf 2 

 

a ovdje se pozivaju na Euro norme, Co2 poreze, guraju elektrovozila u prvi plan i slične pizdarije i naravno po džepu nas lupaju

 

 

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Fake_Alert kaže...
chutac kaže...

Nek izbace stare trulje koje idu na ložu pa nek onda mjere količinu smoga. Smeće lopovsko.

 Tko ti kriv sto benzinca vozis. Loza ftw

 Ti vozis na lozu? 

ivanzu kaže...

Neka podignu place pa ce ljudi moci voziti novija auta sto ce automatski smanjiti zagadenje. 

 Da, ali puno auta je tehnicki prepravljeno pa zagadjuju vise. Neka uvedu kontrolu goriva i prerada na autu. Mislim hebe se meni, u ZG mi je auto svaki dan drugi(Uber), ali ovo je idiotizam i kradja.

150 kuna placas carobno ciscenje? Daj molim te, i sam znas da se smece na nove motore jedva hvata, pogotovo ako se pravilno voze, a ovi bi ih prali.

Sramot je koliko su oni pokvareni, a i koliko je narod neupućen. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
chutac kaže...
Fake_Alert kaže...
chutac kaže...

Nek izbace stare trulje koje idu na ložu pa nek onda mjere količinu smoga. Smeće lopovsko.

 Tko ti kriv sto benzinca vozis. Loza ftw

 Ti vozis na lozu? 

ivanzu kaže...

Neka podignu place pa ce ljudi moci voziti novija auta sto ce automatski smanjiti zagadenje. 

 Da, ali puno auta je tehnicki prepravljeno pa zagadjuju vise. Neka uvedu kontrolu goriva i prerada na autu. Mislim hebe se meni, u ZG mi je auto svaki dan drugi(Uber), ali ovo je idiotizam i kradja.

150 kuna placas carobno ciscenje? Daj molim te, i sam znas da se smece na nove motore jedva hvata, pogotovo ako se pravilno voze, a ovi bi ih prali.

Sramot je koliko su oni pokvareni, a i koliko je narod neupućen. 

 Vozio starog 1.6d 10tkm. Vise trosio i to ali je isto isao. 

Ovog ne.  :)

Ne zelim mi se riskirat a kazna je velika.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.4.2018 19:17 (Fake_Alert).
13 godina
offline
Auti - ultimativna tema

nije problem u motivu nego u izvedbi.. dato rješenje ne samo da ne funkcionira i nema veze sa mozgom, nego može biti i potencijalno štetno za motor.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Dekarbonizacija nema efekta na DI motore i potencijalno ih moze ostetiti.

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ivanzu kaže...

Dekarbonizacija nema efekta na DI motore i potencijalno ih moze ostetiti.

 

ma kakva dekarbonizacija.. ovo je next gen. ludilo 

Uređaj kroz usis (dakle, bez otvaranja motora) ubacuje smjesu vodika i kisika koja u cilindru eksplodira (praskavac), stvara se vodena para, a koja onda zahvaljujući povišenoj temperaturi i tlaku u cilindru čisti tvrdokorne mrlje iz motora, odnosno otapa ih, a one se slijevaju u spremnik ulja, odnosno karter.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice