Zakoni o vožnji (mladi vozači) izdvojena tema

poruka: 481
|
čitano: 221.340
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
DarioGTI kaže...

Evo jedan primjer iz života, radi se o jednom Osječkom križanju (Konzum Jug2), dakle UNUTAR grada, prilično "sporo" križanje, okolo su stambene zgrade, tako da uvijek ima onih koji čekaju da se uključe na glavnu ili isključe sa glavne.

 

Dakle, vozite glavnom ulicom od dolje prema gore, želite pratit glavnu i skrenuti lijevo (kao što strelica označava). Hoćete li dati žmigavac za tu radnju i zašto?

 

 

Odlican primjer... i to je odgovor na sve ovo gore navedeno. Obavezan je zmigavac... a kad zadrzavas smjer kretanja ne moras davati zmigavac bilo ili ne bilo skidanje sa glavne ceste... 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
16 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Evo jedan primjer koji volim stavit... radi se o "krizanju" na ulazu u Samobor iz smjera ZG prema Samoboru.

 

Mapa Mapa
Mapa

 

Slika Slika
 Slika

 

U ovoj situaciji, osobno, kad idem potpuno ravno (na sporednu cestu) dajem zmigavac lijevo, a ako idem glavnom cestom (dugi desni zavoj) ne dajem nista. 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
SimeKZ kaže...

Odlican primjer... i to je odgovor na sve ovo gore navedeno. Obavezan je zmigavac... a kad zadrzavas smjer kretanja ne moras davati zmigavac bilo ili ne bilo skidanje sa glavne ceste... 

Htio sam pokazati da sve zavisi od situacije do situacije. Kao što je netko gore naveo ona dva primjera, koja su po sebi svojstvena, tako je i ovaj moj primjer svojstven na svoj način.

 

 

 

Jakovp kaže...

Naravno da ćemo dati žmigavac.

Thumb up i od mene. Grad (spora vožnja), puno vozača, žmigavac je svakako poželjan, ili bolje rečeno - obavezan, unatoč tome što se zadržavamo na glavnoj.

 

wifi kaže...

U ovoj situaciji, osobno, kad idem potpuno ravno (na sporednu cestu) dajem zmigavac lijevo, a ako idem glavnom cestom (dugi desni zavoj) ne dajem nista. 

 

 

Ja bih isto tako uradio.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 22:03 (DarioGTI).
13 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
SimeKZ kaže...

Odlican primjer... i to je odgovor na sve ovo gore navedeno. Obavezan je zmigavac... a kad zadrzavas smjer kretanja ne moras davati zmigavac bilo ili ne bilo skidanje sa glavne ceste... 

A zašto nećeš dati žmigavac kao iz ovog primjera kad skrećeš s glavne na sporednu?? Znači ja budala čekam na znaku stop na sporednoj dok ti skrećeš prema meni i ne daješ žmigavac a da si ga dao već sam ja mogao krenuti i to je sad pravilno? TO je skoro pa isti primjer kako sam na prošloj strani objasnio za kružni tok, bezobrazno, ako tako sad uče u AŠ onda nemam riječi.

14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Primjer ti je potpuno krivi. Mogao si barem onda staviti primjer T raskrižja, a ne gradskog + raskrižja.

Ako već hoćeš primjer onih gore situacija, evo ti jedan. Stvarna slika, sa mapsa. 

 

Nitko živ ne daje žmigavac u lijevo, kad ostaje na glavnoj. Svi daju žmigavac kad skreću udesno. 

 

@vrinho

Ne uče, barem ne u normalnoj autoškoli. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 22:14 (mystik).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Fascinantno je kako se u gradu sa slike svi dobro razumijemo... Tu i tamo neki vlak ili kombi prepriječi put, ali ništa strašno {#}

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
vrinho kaže...

 

A zašto nećeš dati žmigavac kao iz ovog primjera kad skrećeš s glavne na sporednu?? Znači ja budala čekam na znaku stop na sporednoj dok ti skrećeš prema meni i ne daješ žmigavac a da si ga dao već sam ja mogao krenuti i to je sad pravilno? TO je skoro pa isti primjer kako sam na prošloj strani objasnio za kružni tok, bezobrazno, ako tako sad uče u AŠ onda nemam riječi.

Baš je takvo križanje na ulazu u Mićevec sa strane Zagreba. Iskreno ne sjećam se pravila ili identične situacije iz AŠ, no u praksi velika većina vozača daje žmigavac i za lijevo i za desno ako vidi da netko čeka ili nailazi iz sporedne ulice ravno. Najsigurnije i najefikasnije za sve.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Ma to po meni isto nema smisla davat zmigavac ako se ide ravno ali takva su pravila cudna i ja kad sam vozio niko nije davao zmigavac, a cim prode autoskola daje se zmigavac haha

12 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Evo jedan primjer kod mene... Crvene znace jedan smjer... I eto, ako idem ravno ne dajem zmigavac, ako pratim glavnu cestu dajem u lijevo, ako idem desno naravno dajem desno. 

 

Inace dosta ljudi p*zdi kad ovaj koji ide ravno ne da desni zmigavac, ali po novome ocito nije potreban.

 

EDIT: Ova cesta sta je ravno... tocno je kraj ovog jednosmjerne koja je za ulaz na glavnu, tako da nije ovako kao neka mala ulicica...

http://imgur.com/R29Suyn

s s
https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 22:29 (SimeKZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Imaš 2 skretanja desno s glavne ceste. ZA drugo skretanje(tvoje ravno) daješ žmigavac kad prođeš prvo skretanje(tvoje desno).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
mystik kaže...

Imaš 2 skretanja desno s glavne ceste. ZA drugo skretanje(tvoje ravno) daješ žmigavac kad prođeš prvo skretanje(tvoje desno).

Crveno su jedan smjer, dakle prvo desno je za izac sa ceste, drugo desno je za one koji dolaze na glavnu cestu, imas ravno ili pratit glavnu desno.

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Ali su odvojene, barem prema karti. Daj sliku samog raskrižja. Znam da karte mogu bit malo drugačije od onog u stvarnosti. 

Ja sam rekao kako bi postupio da je situacija kao što je prikazana na karti. Znači imaš odvojak za desno prije zavoja, pa malu rupu, pa izlaz od te desne na samom zavoju, i drugi izlaz nakon zavoja. 

Žmigavac daješ za prvi izlaz prije prvog, za drugi izlaz nakon što si prošao cestu za desno a prije drugog izlaza. 

 

Najviše ovisi o prometnoj brzini kroz to raskrižje, kao i kroz svako drugo naravno. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
mystik kaže...

Ako već hoćeš primjer onih gore situacija, evo ti jedan. Stvarna slika, sa mapsa. 

 

Nitko živ ne daje žmigavac u lijevo, kad ostaje na glavnoj. Svi daju žmigavac kad skreću udesno

Znam to raskrižje i puno puta sam se vozio tamo i potvrđujem ovo što si rekao.

13 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
SimeKZ kaže...

Inace dosta ljudi p*zdi kad ovaj koji ide ravno ne da desni zmigavac, ali po novome ocito nije potreban.

 

Ne p.zde bez veze, to je upravo ono što sam ti objašnjavao pa i slično s onim primjerom o kružnom toku. Da je on upalio žmigavac ti bi prije mogao krenuti i proći raskrižjem a ako po novom to nije potrebno onda je to veliko {#} 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Daka96 kaže...

Tocno je to sto je naveo, ja sam polagao prije mjesec dana C kategoriju i reko je lijepo instruktor da kad se prati cesta sa prednoscu prolaska u lijevo ili desno mora se dat žmigavac.

Kad sam ja polagao jedina situacija u kojoj je žmigavac bio nepotreban (ali ne i nepoželjan) je bila ako pratiš glavnu cestu, a ne postoji "ravno", odnosno radi se o T križanju.

 

 

 

Evo jedna situacija:

Smeđe vozilo ima STOP, a modro ima trokut. Smeđe vozilo je modrom s desne strane. Oba idu ravno. Tko ima prednost?

 

Odgovor:

Smeđe vozilo.

 

Pojašnjenje:

STOP znači obavezno zaustavljanje i nailazak na cestu s prednošću prolaza
Trokut znači da trebaš stati samo ako postoji potreba (propuštanje vozila s prednošću prolaza) i nailazak na cestu s prednošću prolaza

Znači, oba znaka označavaju sporednu cestu, razlika je jedino u ponašanju kojeg diktiraju, a to bi prevenstveno trebalo ovisiti o preglednosti (iako se kod nas češće postavljaju kako kome šune).
Smeđe vozilo se MORA zaustaviti prije ulaska u raskrižje i MORA propustiti vozila koja su na cesti s prednošću prolaza, te vozila koja nisu na cesti s prednošću prolaza, a nalaze mu se s desne strane (u konkretnom slučaju takva cesta ne postoji).
Modro vozilo se MORA zaustaviti AKO svojim ulaskom u raskrižje ometa vozila na cesti s prednošću prolaza ili vozila koja nisu na cesti s prednošću prolaza, a nalaze mu se s desne strane (smeđe vozilo).

Naravno, vozač modrog vozila se može praviti pametan, pa reći "on je dalje od raskiržja, mora stati na stop, pa ja stignem proći". Ako vozač smeđeg vozila ne stane na STOP, to je prekršaj sam za sebe i ako u takvoj situaciji dođe do sudara, u pravilu bude podijeljena krivnja jer su oba vozača počinila prekršaj koji je doveo do sudara - modri je oduzeo prednost, a smeđi nije stao na STOP

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 23:12 (MrBlc).
12 godina
protjeran
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Pravilo desnog.

Crkva je zlo 21. stoljeća
14 godina
odjavljen
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

To je prilično jasno, smeđi ima prednost zbog pravila desne strane. Iako mi je na ovom primjeru malo čudno što jedan ima stop, a drugi trokut. Tako nešto još nisam vidio, obično oba imaju ili stop ili trokut. Ali nije toliko bitno jer su oba jednako po pravu prolaza, samo zahtijevaju drukčije ponašanje.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Niste shvatili bit moga pitanja.

 

Ponavljam-UVJEK JE DOBRO DATI ŽMIGAVAC,BEZ OBZIRA TREBAO ON ILI NE!Naravno,ne za gluposti-tipa ono das desni a skrens ljevo!

 

  Ovi gore navedeni vasi primjeri sa slikicama ne odnose se konkretno na moje pitanje,jer vi navodite raskršče u kojemu se spajaju 4 ili vise cesta-dakle,postoji mogucnost vise smjerova i u tim slucajevima obavezno je dati žmigavac,bez obzira zadrzavali smjer ili skretali sa glavne ceste!

U mome slucaju navodi se T raskrsce u kojemu se spajaju 3 ceste,sa time da glavna skrece.E tu je kvaka jer nailazimo na pravilo "silaženja" sa glavne ceste,bez obzira sto je putanja pravocrtna.

 

Mene je zanimalo samo to sto je taj mladi vozac tvrdio,da po novome postoji zakon o takvim operacijama!

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Milka30 kaže...

Niste shvatili bit moga pitanja.

 

Ponavljam-UVJEK JE DOBRO DATI ŽMIGAVAC,BEZ OBZIRA TREBAO ON ILI NE!Naravno,ne za gluposti-tipa ono das desni a skrens ljevo!

 

  Ovi gore navedeni vasi primjeri sa slikicama ne odnose se konkretno na moje pitanje,jer vi navodite raskršče u kojemu se spajaju 4 ili vise cesta-dakle,postoji mogucnost vise smjerova i u tim slucajevima obavezno je dati žmigavac,bez obzira zadrzavali smjer ili skretali sa glavne ceste!

U mome slucaju navodi se T raskrsce u kojemu se spajaju 3 ceste,sa time da glavna skrece.E tu je kvaka jer nailazimo na pravilo "silaženja" sa glavne ceste,bez obzira sto je putanja pravocrtna.

 

Mene je zanimalo samo to sto je taj mladi vozac tvrdio,da po novome postoji zakon o takvim operacijama!

 

 

Ja sam te shvatio, na svako od 4 pitanja je bilo ''moramo li'' što znači obvezu, druga stvar je da li je poželjno u nekim situacijama. Davanje žmigavca na glavnoj i kretanje dalje po njoj bilo bi poželjno ali nije obavezno. Drugo je kad skrećeš s glavne na sporednu, tu treba biti obaveza ma o bilo kojem kutu da se radi. A čini se da u nekim auto školama drukčije uče. 

15 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Pozdrav !
Evo dosao sam prije 5 minuta doma, sa kaznom jer sam upravljao autom jacim od 80kw.

da stvar bude jos gluplja nego sta je, u pitanju je Citroen XM iz 99. godine, auto 2.5 td (kojem turbina nija skroz ispravna lol na kojoj gubi jedno 30 konja), a auto ima 95kw, i preko tonu ipo,... I sad ja sam sa tim autom napravio preksaj... Inace vozim Citroen c5 iz 2007. godine 1.6 hdi (80kw) koji je daleko dalekoo startniji i agresviniji auto...
E sad posto sam student, i posto mi je ovo prvi prekrsaj, isplati li mi se zalit na tu kaznu, ili da dam 500 kn i neza***vam se ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Napiši žalbu i odnesi na sud. Treba ti još kopija osobne. Pošto si bil u prekršaju, sudija ti može kaznu eventualno raspoloviti na 2 rate, a ako ne misliš platiti ništ, onda budeš u roku 4 godine moral napisati jo2-3 takve žalbe da to ode u zastaru.

 

Ja sam ih tak znal zayebati prije kad je zastara bila nakon 2 godine, a ne vjerujem da se sad kaj promjenilo osim samog roka.

Crkva je zlo 21. stoljeća
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

stvar je ako platim kaznu u roku 3 dana, ona je 500kn. ako platim kasnije onda je 1000. tako da sad u roku 2 dana moram odlucit sta cu napravit 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Rađe plati dok još stigneš jeftinije...

Svi smo mi Mentalist.
 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
bunda kaže...

stvar je ako platim kaznu u roku 3 dana, ona je 500kn. ako platim kasnije onda je 1000. tako da sad u roku 2 dana moram odlucit sta cu napravit

 

Ako nisi prije imao prekršaj, policajac ti je mogao dati pisanu opomenu. Ako se želiš, s obzirom da si student velika je šansa da će ti sudac pretvoriti kaznu u prekršaj, ali ćeš opet izgubiti dan za odlazak na sud i platiti sudske troškove. U najbolje slučaju ćeš proći nešto jeftinije od tih 500 kuna, ali u najgorem slučaju bi moglo izaći i više od 1000 kn (puna kazna + sudski troškovi).

 

Mislim da ćeš zastaru teško dočekati, a bolje ti je ne imati kaznu koja ti visi nad glavom.

 

P.S. Neispravnu turbinu ne spominji da ne bi još završio na izvanrednom tehničkom (ekologija) i platio dodatnu kaznu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
MrBlc kaže...

Ako nisi prije imao prekršaj, policajac ti je mogao dati pisanu opomenu. Ako se želiš, s obzirom da si student velika je šansa da će ti sudac pretvoriti kaznu u prekršaj, ali ćeš opet izgubiti dan za odlazak na sud i platiti sudske troškove. U najbolje slučaju ćeš proći nešto jeftinije od tih 500 kuna, ali u najgorem slučaju bi moglo izaći i više od 1000 kn (puna kazna + sudski troškovi).

 

Mislim da ćeš zastaru teško dočekati, a bolje ti je ne imati kaznu koja ti visi nad glavom.

 

P.S. Neispravnu turbinu ne spominji da ne bi još završio na izvanrednom tehničkom (ekologija) i platio dodatnu kaznu.

Opomenu može izdati policajac na licu mjesta samo ako se radi o "lakšem" prekršaju, tipa pričanje na mobitel, ne propuštanje pješaka, skretanje bez žmigavca... Vožnja jačeg auta spada u "teže" prekršaje i on nemože za to dati opomenu na licu mjesta.

 

Od zastare nema ništa, to se može zaboravit.

 

Najbolje platit odmah sutra tih 500kn i mirna Bosna.

 

Potpis na ovo za turbinu.

11 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Jučer sam vidio ženu instruktoricu kako tipka poruku i vozi kroz grad. Vozila je prebrzo pa nisam stigao da je uslikam.

 

Još u autu autoškole sa svim obilježjima.

 

FML

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

zanima me imam B kategoriju koji qvadi mogu voziti od koliko kubika do koliko kw naj više, i mogu li voziti  qvadi ako je registriran na A

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)

quad se vozis s b kategorijom! quad se racuna preko 50ccm. gornje granice nema. znaci mozes voziti i od 1000ccm s b kategorijom. svaki quad se vodi da je limitiran na xyz kw ali to je samo na papiru dok u stvarnosti su svi bez limita.

Ride or die, remember?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Onjegin kaže...

Jučer sam vidio ženu instruktoricu kako tipka poruku i vozi kroz grad. Vozila je prebrzo pa nisam stigao da je uslikam.

 

Još u autu autoškole sa svim obilježjima.

 

FML

 

Ah, pa što je tu čudno. Instruktori su takvi, većina njih su na mobu 24/7. Pa evo moj je bio bog samo takav, objasni šta treba, pokaže kako i zašto, sve pet, ali redovno je bio na mobu, evo prvi sat kad me vozio na poligon je imao dva moba u ruci...

The guy who wants too much risks losing absolutely everything. Of course, the guy who wants too little from life might not get anything at all.
15 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

da li se s b kategorijom može voziti kombi tipa citroen jumper?

neznam šta da napišem
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice