Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije? zaključana tema

poruka: 40
|
čitano: 6.462
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Nadam se da neće moderatori krivo shvatiti ovu temu kao provokaciju ali stvarno me zanima ako je tema broja "baterije" i onda od 20 različitih pobijedi "Varta" kao "daleko najbolja" a već na slijedećoj stranici reklama za vartine baterije preko cijle stranice, onda je sasvim opravdana sumnja da je uvoznik "podmazao" žiri. Nije ovo izmešljen slučaj već stvaran i to od prije par mjeseci u IT časopisu koji odbijam kupovati otkad sam po njihovoj preporuci kupio Olympusov fotić koji sam od muke prodao nakon 5 dana. Tek tada sam počeo čitati recenzije u kojima dopuštaju komentare korisnika na određeni proizvod, pa onda vidim kako stvari stvarno stoje. Dakle, dobijete li vi novce da određena marka dobije grand prix?? Malo je preizravno pitanje, ali zadovoljit ću se i diplomatskim odgovorom.


www.suvenirshop.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Stvarno ne znam od kud ljudi cupaju tako nesto. Shvacam da se vani dogadja da se potplacuje i nudi svasta, ali Hrvatska je malo trziste na kojem nema smisla podmicivat jer se ionako stvari testiraju, a ako se testiraju, valjda ih netko i kupuje pa se lako moze vidjeti odgovaraju li testovi stvarnom svijetu. Dobro, neki put se zna pokazati da recenzirana stvar nije jednako dobra nakon sest mjeseci koristenja, ali niti jedan tester nema vremena za takav dugotrajni test.

Uvijek sad se netko moze nadovezati da nam i netko placa, da to nikada ne bismo rekli (sto je istina jer, ono, to bi bilo retardirano), ali da se bilo tko iz redakcije ili oko nje obogatio mitom, ne vjerujem.

Bug, kao i ostali casopisi, zivi od reklama i prodaje - Bug je posebno jak mamac za oglasivace zbog svojeg statusa i citanosti te dakako da cemo uz neki test imati oglase vezane uz temu. No to da li ce proizvod oglasavanog proci dobro na testu ili ne, ovisi iskljucivo o proizvodu.

 

Opet, cak da se i ne drzimo nekih principa i da imamo zelju na necemu varati, na ovako malom trzistu jednostavno se bilo kakve malverzacije s namjestanjem testova jako brzo razotkriju i stvarno nemaju smisla. Drugo bi bilo da recimo recenziramo aute, pa da nam Euroherc svakom pokloni jedan SLK (boje sampanjca za mene), ali nama nitko nista ne daje.


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Goran Racic kaže...
...pa da nam Euroherc svakom pokloni jedan SLK (boje sampanjca za mene)...
Ginger beer Belji se

you don't have to be crazy to work here, but it helps
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Gorane, pa ako se dešava jednom Gamespotu, zašto misliš da je lako vjerovati da se ne dešava Bugu? :-)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

mislim da je nekoliko puta bilo zajebancije na tu temu, te kako g.Aron planira kupovinu jahte, cak je bila i slika kako prima kofer, valjda sa novcem. Ali dan danas mi je u pamcenju test konfiguracija koje su morale imati cijenu do toliko i toliko i distributeri su u tu cijenu utrpali sve i svasta, SCSI diskovi su mi bili zakon, to je bilo doba PII300 masina kao najjacih, u sljedecem broj BUG je proveo istrazivanje nakon reagiranja korisnika da dosta tvrtki jednostravno ne zeli prodati po onoj cijeni iz testa navedene konfiguracije ili se izmotavaju i pokusavaju uvaliti visestruko jeftinije komponente(EIDE pod SCSI disk)

mislim da je BUG jedini koje tako nesto napravio.

Milion puta se i meni cinilo da su BUGovci MS placenici ili nesto slicno na osnovu samo jednog broja, ali kroz ove godine citanja vidim da su samo power useri koji ne dopustaju sranja

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
naxeem kaže...

Gorane, pa ako se dešava jednom Gamespotu, zašto misliš da je lako vjerovati da se ne dešava Bugu? :-)


 He, he :)

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

@Račić:

 

Ovaj zagonetni "he, he" kako da shvatimo? {grin}

 

@Barbarosa:

 

"ne dopustaju sranja"

 

Ima ih Bug, pogotovo se Bug-Onlineu potkradu, ali generalno su OK. Činjenica da nisu fanboysi niti jednog tabora uistinu osvježava.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Vuce kaže...

Dakle, dobijete li vi novce da određena marka dobije grand prix??


 Ne. Da je tome tako, nakon godina i godina podijeljenih priznanja, odnosno, kako ti kažeš "prodanih grand prixova", desile bi se dvije stvari. Prvo - svi bismo bili beskrajno bogati i sada bi se ševili s Vanjom Halilović u zgradi do koje živimo umjesto da završavamo još jedan Bug, a drugo - netko bi to već otkrio (bišvi autori, bivši oglašivči...)

drpetric
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

S obzirom na njenu trenutnu reputaciju ni to nije nemoguće! :-)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
drpetric kaže...
sada bi se ševili s Vanjom Halilović u zgradi do koje živimo umjesto da završavamo još jedan Bug

 Dokaz da pisanje u bugu (pre)loše utječe na zdravlje, jeb... bi sve šta hoda na dvi noge, mrda guzicon,pokazuje naznake da bi tu mogle biti dvi sise, ... i tek marginalno podsjeća na žensko
16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Funkenstein kaže...
drpetric kaže...
sada bi se ševili s Vanjom Halilović u zgradi do koje živimo umjesto da završavamo još jedan Bug

 Dokaz da pisanje u bugu (pre)loše utječe na zdravlje, jeb... bi sve šta hoda na dvi noge, mrda guzicon,pokazuje naznake da bi tu mogle biti dvi sise, ... i tek marginalno podsjeća na žensko
 Uzeo sam je samo kao aktualnu metaforu rupe koju svojim spolovilom ispunjavaju oni koji su dokoni jer su se u mladosti obogatili... Smijeh

drpetric
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

No dobro, sada si već pretjerao... Mislim da nije baš ukusno ići do tog nivoa. A što se dokonosti Ivaniševića tiče, ah, pa zaslužio je tu dokonost teškim radom u istoj toj mladosti. Kada su neki išli van, u školu, bili s curama, on je lupao reketom...


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Ivanišević je simpa. Sve više i više po karakteru postaje Jack Nicholson.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Zabushant kaže...

Ivanišević je simpa. Sve više i više po karakteru postaje Jack Nicholson.

 

 

 Vanja Halilovic = Lara Flynn Boyle? Nevinašce

you don't have to be crazy to work here, but it helps
16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

 

Vuce kaže...

.... Dakle, dobijete li vi novce da određena marka dobije grand prix?? Malo je preizravno pitanje, ali zadovoljit ću se i diplomatskim odgovorom.


NE

Aron Paulić
direktor
Bug d.o.o.
16 godina
neaktivan
offline
Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Ja ću napisati što mi se stvarno dogodilo i što sam kroz godine čitanja primjetio, po cijenu da me i cenzurirate. Kupio sam prije 2 godine Olympusov top model kompaktnih digitalaca i to samo zato što je u Vidi-ju nahvaljen do bola. Smeće od aparata, ne samo po mom mišljenju već i po mišljenju 90% ljudi koji ga imaju (čitano po raznim forumima diljem svijeta). Znakovito je i to da u Vidi-jevim recenzijama redovno pobijeđuju samo Olympus aparati. Posjedujem i njihov E1 koji je van studija gotovo neupotrebljiv (recimo na svadbama). Iz osobnog iskustva ( ali i iz iskustava drugih ljudi), Olympus Canonu nije ni do gležnja, a to potvrđuju i recenzije u Bug-u. Nije sad ovo lizanje gu... Bug-u ali su činjenice nepobitne. Jednako tako, nakon neke recenzije kako je domaći proizvod ( čitaj poluproizvod), Mireo kartografija i pripadajući softver nešto što je za 3 klase ispred svih drugih, prodam svog Garmina, kupim to "čudo" i rasplačem se. Ne da je bilo s konja na magarca, već iz jahte u gumenjak.Imam još nekoliko takvih avantura jer sam lud za gadgetima i kupujem sve što izađe, ali bi tekst bio predugačak. Spomena je vrijedno i ono smeće od TytN II koje ni navigaciju ne vrti bez trzanja a o drugim stvarima da ne govorimo za razliku od recimo E90 koji sad trenutno koristim. Znam da ima ljudi koji se neće složiti sa mojim ocjenama tih proizvoda. Pozivam ih na kavicu pa ću sve rečeno i dokazati.


www.suvenirshop.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
naxeem kaže...

No dobro, sada si već pretjerao... Mislim da nije baš ukusno ići do tog nivoa. A što se dokonosti Ivaniševića tiče, ah, pa zaslužio je tu dokonost teškim radom u istoj toj mladosti. Kada su neki išli van, u školu, bili s curama, on je lupao reketom...


 Slažem se, zato kažem da bi i mi tako da možemo... Osmijeh

drpetric
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Aron kaže...

 

Vuce kaže...

.... Dakle, dobijete li vi novce da određena marka dobije grand prix?? Malo je preizravno pitanje, ali zadovoljit ću se i diplomatskim odgovorom.


NE

Aron Paulić
direktor
Bug d.o.o.
 Diplomatski jezgrovito, bas kao i JBT ceteresosme :)
16 godina
neaktivan
offline
Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Mislim da nije potrebna intervencja USKOKA-a, ne dobijaju ništa.

Vidi se po svakoj drugoj stranici sa reklamama.

To je jedini prihod.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

ma ok su oni

a VIDI i digitalci su posebna prica, nekoliko sam puta i ja reagovao, mada ni BUG-u nije maslo za ramazana po tom pitanju, na testu im pobijedi sony kojeg popljuju svi profesionalni testeri digitalnih aparata al onda sam pogledao kako testiraju i jasno mi je zasto, uzmes aparat, uperis u kokos u studijskim uvjetima, okines i onda objaktivno fol oscjenjujes koja je  slika  gore pomenute bolja, smijesno, kao kad bi testirao printer ispisom testne stranice iz windows printer propertiesa ili mobilni telefon nazivanjem jarana i pricanjem par minuta, pa na koji se telefon bolje culo "objektivno" ocjenimo.

inace te stvarcice najbolje je uzimati sa rezervom, covjek ima E-1 znaci da je power user u najmanju ruku i nije za njega usputna recenzija u BUG-u ili VIDIju(izuzetak je ono kad je profac ocjenjivao SLR-ove)

16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Časopisi ne dobijaju novce za recenzije, barem ne direktno, ne postoje plave kuverte koje omogućuju dobivanje Grand Prix nagradi i slično.

Ali kako se ipak sve vrti oko novaca, tako je i ovdje. Ne može baš svaka tvrtka očekivati isti tretman, ne može svaka tvrtka poslati proizvod

koji bi oni htjeli na testiranje, za tako nešto postoje određeni uvjeti, a glavni uvjeti kod informatičkih časopisa su oglasi, jer upravo od njih

ti časopisi i žive. Daleko više novaca se dobije od reklama nego od same prodaje. To je pogotovo slučaj kod manjih igrača kao što su PCchip

i VIDI koji imaju daleko manju nakladu od BUG-a.

Ali to je sve normalno, jer je to i dalje samo posao, a svi mi radimo za novce. BUG-ovci su krenuli sa radom iz ljubavi, ali kada se ljubav ispucala,

radi se samo za novce, dok mladi autori rade to iz ljubavi, ali isto tako i za novce.

Da li to znači da su recenzije "narihtane", plaćene na neki drugi način?

Generalno ne, jer ljudi koji to testiraju većinom imaju nekog pojma o tome... iako se i njima znaju desiti neki biseri ... jer tu su u pitanju rokovi, hrpa

toga za odraditi, napisati, prekontrolirati itede. Ali opet, uredništvo će često pogurati nekog proizvođača malo više, kako bi pokazalo svojem

oglašivaću "dobru volju", kako bi ovaj i sljedeći mjesec platio reklamu.

16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Zokto kaže...

Časopisi ne dobijaju novce za recenzije, barem ne direktno, ne postoje plave kuverte koje omogućuju dobivanje Grand Prix nagradi i slično.

Ali kako se ipak sve vrti oko novaca, tako je i ovdje. Ne može baš svaka tvrtka očekivati isti tretman, ne može svaka tvrtka poslati proizvod

koji bi oni htjeli na testiranje, za tako nešto postoje određeni uvjeti, a glavni uvjeti kod informatičkih časopisa su oglasi, jer upravo od njih

ti časopisi i žive. Daleko više novaca se dobije od reklama nego od same prodaje. To je pogotovo slučaj kod manjih igrača kao što su PCchip

i VIDI koji imaju daleko manju nakladu od BUG-a.

Ali to je sve normalno, jer je to i dalje samo posao, a svi mi radimo za novce. BUG-ovci su krenuli sa radom iz ljubavi, ali kada se ljubav ispucala,

radi se samo za novce, dok mladi autori rade to iz ljubavi, ali isto tako i za novce.

Da li to znači da su recenzije "narihtane", plaćene na neki drugi način?

Generalno ne, jer ljudi koji to testiraju većinom imaju nekog pojma o tome... iako se i njima znaju desiti neki biseri ... jer tu su u pitanju rokovi, hrpa

toga za odraditi, napisati, prekontrolirati itede. Ali opet, uredništvo će često pogurati nekog proizvođača malo više, kako bi pokazalo svojem

oglašivaću "dobru volju", kako bi ovaj i sljedeći mjesec platio reklamu.


Nemam pojma na osnovu čega ti izvlačiš ove zaključke, a ne želim komentirati niti pretpostavljati kako je to kod durigh , ali ovo "ne može svaka tvrtka poslati proizvod 

koji bi oni htjeli na testiranje, za tako nešto postoje određeni uvjeti, a glavni uvjeti kod informatičkih časopisa su oglasi, jer upravo od njih

ti časopisi i žive" je u slučaju ove redakcije jednostavno glupost.

Na testiranje nam šalju porizvode i male i velike i srednje tvrtke, a jedini kriterij pri odluci o testiranju je koliko nam se nešto čini zanimljivo. Dapače, vrlo često male tvrtke s dobrom ponudom hardvera za geekove, s malim ili nikakvim oglasima dobivaju daleko veći prostor za proizvode iz svoje ponude jer su nam zanimljiviji od generičke opreme koju imaju velike tvrtke s velikim oglasima.

Oglasima se bavi marketing Buga,  a sadržaj uređuje redakcija - fizički i ljudstvom odvojeni entiteti u firmi.

Uostalom, dovoljno je pogledati koliko prostora dobivaju neke komponente ili nedavna konfiguracija jedne male tvrtke, koja nam se dopala i komponente trgovaca koji godinama iz mjeseca u mjesec imaju stranice i stranice reklama po broju.

Idiotski sistem da se ulizuješ oglašivačima dajući im besplatno prostor u autorskom dijelu lista se brzo obije o glavu jer to čitatelji uoče "brzinom svjetlosti" i počneš ih gubiti. Manje čitatelja, manja naklada. Manja naklada - manje oglašivača i manje cijene oglasa - radi se o spirali u koju ne treba ulaziti. Oglašivač će uvijek biti prisiljen odabrati za oglašavanje časopis s nakladom X, umjesto onoga s nakladom X/10 ili x/20, bez obzira što mu ova dva zadnja stalno draškaju gonade, a ovaj prvi ne, jer mu je bitan doseg oglasa.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.2.2008 10:02 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Drago kaže...

Nemam pojma na osnovu čega ti izvlačiš ove zaključke, a ne želim komentirati niti pretpostavljati kako je to kod durigh , ali ovo "ne može svaka tvrtka poslati proizvod 

koji bi oni htjeli na testiranje, za tako nešto postoje određeni uvjeti, a glavni uvjeti kod informatičkih časopisa su oglasi, jer upravo od njih

ti časopisi i žive" je u slučaju ove redakcije jednostavno glupost.

 

 Hvala na kvalitetnom odgovoru, ovo je bio samo malo provokativniji post sa željom da se izvuče ovakav post od samih BUG-ovaca ;)
Keep up the good work i nemojte se prodati kao što neki jesu ;)
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.2.2008 11:12 (Davor).
16 godina
moderator
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Estetski sam ti uredio odgovor (nema smisla ostaviti gromadu citiranog teksta i onda napisati dvije kratke recenice. Eto, cisto da znas za ubuduce :)

 

Work is for people who suck at video games.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.2.2008 11:14 (Davor).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Eh ovako kako sam ja citao ovaj topic, a i kako sam pamet, od proizvodaca imate dva nacina rekalmiranja.. prvi je da dobiju stranicu sa svojim proizvodu tj. reklamu kakvu i na tv gledamo i time se bavi marketing Bug-ove direkcije i sad ova druga, recenzija koja me vise zanima...posto naravno tu morate unijeti svoje misljenje. Eh sad zanima me sljedece, kad npr kazete: "po onome sto nudi taj aparat je bolji od toga sto nudi neki drugi, a jeftinije je cijene" tj. popljujete konkurenciju kako onda reaguje taj proizvodac, distributer sta vec, sto vam je dao taj uredaj na testiranje...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Opcenito o IT recenzijama: smatram da pojedinci ne dobivaju nikakve novce, ali da se cesto poneki komad hardewarea, gadget, laptop, software ili slicno ne ostave autoru ili firmi od strane firme koja salje nesto na recenziju - ne moze me nitko uvjeriti...
16 godina
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Vedran kaže...
Opcenito o IT recenzijama: smatram da pojedinci ne dobivaju nikakve novce, ali da se cesto poneki komad hardewarea, gadget, laptop, software ili slicno ne ostave autoru ili firmi od strane firme koja salje nesto na recenziju - ne moze me nitko uvjeriti...
Moguće je... 
16 godina
offline
Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

Nisam procitao cjeli topic, ali logicno mi je da kada dodze komad hardvera uredakciju na test, nakon par dana se seli u drugu, pa u trecu itd... i na kraju zavrsi negdje u ducanu, ili na vitrini kao ogledni primjerak, ili se proda.

 

Gdje bi redakcije skladistile sve te poklone da se stvarno poklanja. Isto mi je logicno da ako se i poklanja da bi Bug imao puno vise nagradnih igara... U proslom Bugu je recenzirano 50 komada hardvera i ako prepostavimo da 1% hardvera je poklonjen redakciji imali bi svaki drugi broj nagradnu igru


jesti i spavati
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?
Vedran kaže...
Opcenito o IT recenzijama: smatram da pojedinci ne dobivaju nikakve novce, ali da se cesto poneki komad hardewarea, gadget, laptop, software ili slicno ne ostave autoru ili firmi od strane firme koja salje nesto na recenziju - ne moze me nitko uvjeriti...
 I tko te bude uvjeravao, LAŽE. Vjeruj mi, znam iz PRVE ruke. Stvar koja se preda na testiranje i ostane u redakciji, mora dobiti i malo bolju ocjenu i to ti je jedino što se dobije za recenzije.. nema tu novaca. A od većine testova barem jedna firma ostavi časopisu svoje testne primjerke. Istina, kad se malo sjetim, ne ostavljaju se jako skupe stvari, to su obično, printeri, grafičke, napajanja, kućišta, gadgeti i slično ali rijetko roba preko 5000 kn vrijednosti.

Edit: I da, o tome se niti ne govori.. to je nepisano pravilo.. predstavnik firme dok dogovara predaju napomene da se ne mora vraćati subjekt testiranja i to je to.. bez teksta i dogovaranja.. pretpostavlja se.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.4.2008 1:16 (dubo).
16 godina
protjeran
offline
RE: Koliko novaca dobiju IT časopisi za recenzije?

...to je kao u nogometu, ne plati da sude za tebe, nego da ne sude protiv tebeNamigiva!


Skupljam Kinder-jaja!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice