HRT pretplata

poruka: 13
|
čitano: 21.645
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
HRT pretplata

Ovako je stanje, iman Iskon trio, I sada prije sat vrimena mi je dosa ovaj lik iz HRT na vrata.
Naravno, nisan ga pustia u kucu.


Sada pitanje je mogu li ja ikako ugasit tu HRT pretplatu? To mi je 80kn za nista, jer na nekoristin analognu televizju vise, samo preko Iskonovog digitalnog prijenosnika.

Moj PC  
1 3 hvala 0
13 godina
offline
HRT pretplata

Hrt pretplata je OBAVEZNA,bez obzira sto imas Iskon,dok god hrt dijelatnika ne pustis u kucu sve 5,ja im kazem vlasnik kuce nije tu dovidenja.....

 

Vidim da si pao na foru i sad moras placat pretplatu,hmm ako je pretplata glasi na tebe a stan (kuca)na nekog drugog probaj im poslat

pismo da vise ne zivis tu i da ti ukinu pretplatu

They have descended from heavens in fire chariots, and made humans on their own image.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2013 17:41 (lmutak).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: HRT pretplata

RAZLOZI PLAĆANJA RTV PRISTOJBE HRT-U

 

" Zakon o HRT-u, u dijelu kojem normira programska načela i 

obveze, obvezuje Hrvatski radio i Hrvatsku televiziju kao 

organizacijske jedinice HRT-a da, među inim, proizvode i 

emitiraju emisije odgojno-obrazovnog, ekološkog, znanstvenog, 

vjerskog, kulturnog i sličnih nekomercijalnih sadržaja. Za 

razliku od nje, komercijalne TV i radio stanice nemaju takve 

zakonske programske obveze pa se mogu fokusirati samo na 

proizvodnju i emitiranje komercijalnih i profitabilnih 

sadržaja. U tom je pogledu najvažnija razlika između 

komercijalnih i javnih medija u tome da prvi imaju profitnu 

motivaciju, dok drugi kao javni servisi profit moraju 

reinvestirati u produkciju. Naravno, slijedom navedenog 

neizbježno se javlja pitanje načina financiranja proizvodnje 

nekomercijalnih TV i radio sadržaja od strane javnih RTV 

servisa, i to ne samo u našoj zemlji. Neutemeljeno je, naime, 

mišljenje da je plaćanje RTV pristojbe neka hrvatska

specifičnost jer se ona plaća i u brojnim drugim zemljama. 

Ograničivši se samo na evropske zemlje, poznata su uglavnom 

dva modela financiranja javnih RTV servisa. Prevladavajući 

hibridni po kojem se dio rashoda javnog RTV servisa financira 

prihodima od pristojbe i/ili dotacijama iz državnog proračuna, 

a dio od oglasa, izvođačkih prava, donacija i slično, i model 

isključivog financiranja pretplatom/pristojbom. Osim kod nas 

hibridni model, primjerice, postoji u Španjolskoj, Portugalu, 

Njemačkoj, Italiji i više susjednih zemalja. Čuveni britanski 

BBC se, pak, financira isključivo pretplatom, dok je jedini 

izvor financiranja estonske javne ETV državni proračun... "

 

itd.. malo copy paste :)

koliko sam ja shvatio, da ne plaćamo rtv pristojbu gledali bi po cijele dane reality showove i sl. i po meni je posve opravdano to plaćati samo bi ipak trebala biti malo niža cijena pristojbe

13 godina
neaktivan
offline
HRT pretplata

Da ne otvaram novu temu pitat cu tu.

uzeo bih max tv a neplacam hrt pretplatu. Moze li se to ikako izvest? Da spojim maxtv a da ne dolete ovi iz hrta i naplate mi tv? Oce li tcom automatski dojavit ovima da imam tv cim sam narucio maxtv?

sup
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
HRT pretplata

Nece ti tcom nitkome dojavljivati nista. U ovom slucaju je sistem tako poslozen da samo budale placaju pretplatu i da se bez obzira na zakon moze imati bilo koja tv usluga, a da se ne placa pretplata jer se zakon u vezi toga jednostavno ne provodi!

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HRT pretplata

Neće, ta hrt pretplata ionako nema nikakve veze sa tvojim posjedovanjem ili ne posjedovanjem televizora. placa se i za radio na mobitelu/autu,pristup internetu ( jer mozes slušati hrt radio online :D) Ne plaćaš je jer vjerojatno nisi pošteno skućen, tj ili si podstanar ili živiš sa starcima, nisi prijavljen...  dok kupiš svoj stan ii prijaviš prebivalište vjerojatno će ti odmah doći kucati.

12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT pretplata
Pretplata je vezana uz tv ili radio uređaj.
Konkretno kod mene su bili više puta.
Nisam ih puštao u kuču, prijavili me, vođen sudski postupak.
Od lokalnog i kasnije od županijskog suda dobio rješenje da ne mogu dokazati da imam TV uređaj - gotova priča.
U svakom slučaju da ti i prigovore da imaš maxtv ti to uvjek možeš imati spojeno na monitor i naravno ne puštaš ih u kuču.
Odjava je malo kompliciranija, ako želiš odjaviti tv moraš potpisati da im dopuštaš ulazak u stan da provjere imaš li tv uređaj.
10 godina
neaktivan
offline
HRT pretplata
_________________________________________________________________________________
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HRT pretplata

 Ma na poslu sam pa nemam pametnijeg posla, a vidim da niko nema iskustva sa sudovima pa da podjelim barem svoje.

12 godina
neaktivan
offline
HRT pretplata

U životu nisam pustio HRT-ove ljude u stan niti neću...Niti sam ikad dobio tuzbu ili uplatnicu da platim pretplatu....Jedino sam pustio dobermana u hodnik.....

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
HRT pretplata

Ekipa,imam malu raspravu doma s vezi HRT Pretplate,nekoristimo antensku televiziju,dvb-t i takve stvari,sve po pitanju televizije u kući ide putem interneta,televizori nikad nisu bili ni prijavljeni,e sada tu dolazi do problema,moji su uvjereni da "Moraju" plaćati pretplatu HRT-u radi interneta,e sad mene zanima,kako to izbjeći? Zašto da moji plačaju nešto što se nekoristi?
Nisu već 4g platili ništa HRT-u,konstantno dolaze uplatnice,nikakav ovršni nalog niti išta tako još nije stiglo,ovo pitanje sam postavio radi toga što meni moji "seruckaju" radi glasnije glazbe i tu se brinu da nebi netko od HRT-ovih ljudi došao i da nebi čuo glazbu i da nebi nastala frka.

Sony Z1 kontakt:evilmage007@gmail.com skype evilmage007
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
HRT pretplata

E ovako koliko ja znam televiziska preplata se placa radi posjedovanja televizije. Znaci ti ako imas televizor  nije bitno preko cega ga gledas dvb-a - interneta satalitske ti moras platit preplatu jer posjedujes televizor.Mnogi ljudi greše i kažu  da plaćaju preplatu HRT-u , ali samo jedan dio odlazi njjima ti plaćaš porez na njega kao i za auto kuću vodu struju, zato što ga posjeduješ. Ako ti televizori nisu prijavljeni i nisi do sada plaćao preplatu ćuti i vozi , ali tu uvjek postoji "ali" Naprimjer moze te neki susjed prijavit da posjedujes tv.Znas kakvi su danas ljudi.  JA svoju preplatu redovno plaćam i mirno spavam. Jel kod mene je bilo u mjestu je bilo dosta ovrha ali oni cekaju da se nakupi puno zaostataka negdje dodje obavjest nakon 10 godina,  jbg pa ti racunaj 12 mjes *80 Kn *10 god =9600 Kn 

Ali pricekaj da i ostali forumaši  daju svoje mišljene u vezi ovog!

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.8.2014 12:12 (Digital26).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
HRT pretplata

Točno je da se plaća posjedovanje prijemnika a ne gledanje programa. Dakle, ako razmislite, mi u stvari plaćamo porez na televiziju samo što to oni ne zovu porez već RTV pristojba i time nas obmanjuju. Dok, recimo, plaćanje poreza na vozila ili vikendice se zove pravim imenom. Da se razumijemo, ja nisam protiv plaćanja tog poreza na televiziju i uredno ga plaćam. Ali to odlazi u krajnost i HRT tvrdi da pristojbu treba plaćati za posjedovanje bilo kakvog elektroničkog uređaja - računala, mp3 i mp4 playera, mobitela. Prema tome, nema kućanstva koje ne bi trebalo plaćati pristojbu. Pogledajte najnoviju vijest od 22.2.2015.: http://danas.net.hr/novac/zbog-laptopa-zaradile-kaznu-inkasator-im-pokucao-na-vrata-sada-im-prijeti-ovrha

Dakle, studenti koji imaju računalo trebaju plaćati pristojbu jer prema zakonu imaju prijemnik. Po meni, to nije točno i ja ću vam to pokušati dokazati, a vas koji pratite ovu temu molim da me opovrgnete ili se složite. Preko računala se može gledati televizija i slušati radio, ali putem interneta. Hrvatska televizija se može pratiti na računalu na način da se registrira, dakle, trebaju se dati podaci. U slučaju da netko prko računala gleda HRT, HRT točno zna tko ih gleda i može im naplatiti pristojbu. Ali, može im naplatiti samo u slučaju ako je računalo stvarno prijemnik radijskog i audiovizualnog programa prema definiciji u zakonu. Da vidimo što kaže Zakon o HRT-u:

 

Članak 34.
(1) Svatko tko ima u vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski prijamnik odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa (u daljnjem tekstu: prijamnik) na području Republike Hrvatske koje je pokriveno prijenosnim signalom dužan je HRT-u plaćati mjesečnu pristojbu utvrđenu člankom 35. stavkom 2. ovoga Zakona, osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.

 

U ovom slučaju prijenosni signal su radiovalovi na frekvencijama koje emitira HRT. Iz ovog članka zaključujem da je prijemnik uređaj koji je sposoban primati radiovalove i dekodirati ih u audiovizualni program. Računalo to nije. Na računalo se ne može spojiti antenski kabel. Računalo u osnovi nema elektroniku za dekodiranje radio signala koji služi za prijenos audiovizualnog programa kojeg šalje HRT. Prijemnik može biti vanjski USB uređaj ili unutarnja kartica. U slučaju posjedovanja takvog uređaja, vi imate prijemnik definiran zakonom. Dakle, računalo bez dodatnog prijemnika se ne može tretirati kao prijemnik, ko ni mp3, mp4 player, ni mobitel koji bez interneta ne može primati program.

Zaključak je, ako imamo samo takve uređaje nismo dužni plaćati pristojbu. Ni sud ne može dokazati da je računalo prijemnik audiovizualnog programa koji se emitira preko radiovalova. Ako država već to naplaćuje kao porez onda neka to tako i zove te promijeni definicije u zakonu.

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice