Odjava HRT pristojbe!? izdvojena tema

poruka: 1.106
|
čitano: 487.007
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

 čl.34.. možeš ptiati pravnika da ti pročita-objasni, natezanje? to nije moje mišljenje nego zakon. (trenutno važeći).

 uh... ako ćeš se slijepo držati zakona, onda da, automatizmom ćeš sam sebe prijaviti

no obzirom da osobno smatram kako je plaćanje tog nameta porez na budale, onda bi bio budala da se sam prijavim

 

isto kao što je vožnja preko ograničenja prekršaj, ali ćeš snositi sankcije samo ako te uhvate

bio bi budala da se sam prijaviš samo zato jer se prekršaj smatra prekršajem samim "automatizmom" zakona

 

na koncu, uopće ne razumijem tvoju volju za ovakvim natezanjem kožice, kad to uopće ne doprinosi raspravi

15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

-razmisli što je tema, što je natezanje... i što je tvoj izbor/mišljenje ili zakon. Tema je kako se odjaviti, ne kako se nadati da te 'neće uhvatiti'.

Ako želiš o nečemu raspravljati, iznositi mišljenje.. ili pokrenuti yogurt revoluciju, otvori temu.. no što god, pridražavati se moraš zakona ili snositi posljedice. (a posljedice su problem, oni koji pitaju u temi.. pomozi im tako da ne nadrapaju, možeš?).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

@hrky

A tvoje tvrdnje su plod osobnog iskustva ili ... ?

I inkasator, kao i svaki drugi drzavni sluzbenik i namjestenik su na vrlo klizavom terenu.

Što sam dublje prekršio nečija prava to više instanci naknadno procjenjuje moje radnje, od mog neposrednog rukovoditelja, preko odjela za zakonitost, pa ako treba i vise stupnjeva disciplinske komisije, a nakraju i vjestaci te sudovi ako dodje do parnice. Pa sad neznam koliko bi sutnja mog kolege meni pomagala ako me ti prijavis da sam ti mawashijem zdrobio tri rebra i prilozis medicinsku dokumentaciju i izjave tri neovisna svjedoka koji nisu s tebom u krvnom srodstvu.

Pismenost ? Ovo je forum, i na kraju krajeva savrsena gramaticka tocnost nije preduvjet da bi bio vrhunski mehanicar, ili inspektor ili neurokirurg. Procitaj malo nalaze koje ti natipka vrhunski medicinski strucnjak pa mu reci da mu gramaticke greske narusavaju strucnost i da mu zato ti nebudes pristao da ti on ugradi pacemaker jer na nalazu fale zarezi, i sl... Procitaj sudske presude visih sudova pa im ospori sudacku strucnost jer nije gramatika na visini i sl....

😊


@picajzla

Jos nam nisi obrazlozio kako uspijevas koristiti devicese, neplaćati pristojbu, a pri svemu tome se smatrati legalistom i traziti potvrde svojih izjava u presudama visih sudova....

😊 😊
14 godina
offline
Odjava HRT pristojbe!?

I sta je na kraju zakljucak kad se lihvar pojavi pred vratima? Mozes li ga poslat u 3pm i zalupit mu vrata? Kako su na kraju dosli do podataka onog kolege sa prosle ili pretprosle stranice??

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
Fake_Alert kaže...

I sta je na kraju zakljucak kad se lihvar pojavi pred vratima? Mozes li ga poslat u 3pm i zalupit mu vrata? Kako su na kraju dosli do podataka onog kolege sa prosle ili pretprosle stranice??

-da/ne.. tj ne moraš ga pustiti u dom, možeš ako želiš.

-pri tome nemaš pravo negkog slati u 3pm, dok lupanje vratima nije važno (osim kućni red u zgradi i sl..). (vrijeđanje i sl. može biti sankcionirano).

-kako su došli do kojih podataka?

-tema je kako odjaviti, ako netko plaća rtv pristojbu, 'nema problem', ako ne plaća ili ne želi plaćati, tad je lupanje vratima guranje glave u pijesak.. ne rješenje, ne zakonom predviđeno i ostaje 'problem', kazna-pristojba koja se ukoliko netko tko je za to nadležan ne kaže drugačije, mora plaćati, jer je porez pod drugim nazivom.

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...
Fake_Alert kaže...

I sta je na kraju zakljucak kad se lihvar pojavi pred vratima? Mozes li ga poslat u 3pm i zalupit mu vrata? Kako su na kraju dosli do podataka onog kolege sa prosle ili pretprosle stranice??

-da/ne.. tj ne moraš ga pustiti u dom, možeš ako želiš.

-pri tome nemaš pravo negkog slati u 3pm, dok lupanje vratima nije važno (osim kućni red u zgradi i sl..). (vrijeđanje i sl. može biti sankcionirano).

-kako su došli do kojih podataka?

-tema je kako odjaviti, ako netko plaća rtv pristojbu, 'nema problem', ako ne plaća ili ne želi plaćati, tad je lupanje vratima guranje glave u pijesak.. ne rješenje, ne zakonom predviđeno i ostaje 'problem', kazna-pristojba koja se ukoliko netko tko je za to nadležan ne kaže drugačije, mora plaćati, jer je porez pod drugim nazivom.

 

 

 - Zivim u kuci pa pretpostavljam da ne smije u dvoriste uci i "škicati" kroz prozor da vidi imamo li tv itd.

- Javio se neki kolega proslu stranicu ili pretproslu da su mu dosli na vrata i on ih je odkantao ali mu je racun dosao nakon xy dana pa pitam kako su mogli doci do njegovih informacija tko je i sta je... Jer za racun ti treba tvoj OIB ako se ne varam...Nemogu napisat Pero Peric ulica ilica 1... i sad da to netko plati.. Zar nije?

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

-opet isti odgovor.. tema je odjava, po kojoj osnovi, kako odjaviti rtv pristojbu, u suprotnom se mora plaćati.

-kako su došli do podataka? ne znam.. jel bitno za temu tj obvezu koju netko ima ili nema (pristojba). Došli su nekako.. a od 5mj možda pokupe i neku kaznu, možda će sud nešto o tome reći, ali ..

 

može konkretna osoba (ili bilo tko, s foruma, ber temu?) pokrenuti parnicu-prijavu.. možda će netko i biiti kažnjen, no hoće li se time nešto u temi promijeniti, rtv-pristojba/odjava? Ostat će i dalje jednaka obveza, plaćanja...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
Evo, povlačim napisano.
7 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

@hrky

Evo, popravio sam , da mi se neosjecas uvrijedjen, jer mi to nikako nije bila namjera. Forumska rasprava moze poprimiti razlicite tonalitete, no netreba to uzimati srcu kao sto niti ja neuzimam srcu spominjanje majke.

15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
Da, imam loša iskustva.

Nije tema rad policije ovdje, ali se nekako provukla.

Kod mene se dogodilo da su policajci uskladili priče, bez obzira na medicinsku dokumentaciju koju sam imao i završilo je s tim da su oni čisti jer se smatra da nisu upotrijebili prekomjernu silu.
A ja nisam bio uhvaćen u kaznenom djelu, nisam ga ni počinio nego sam samo sličio opisu, a oni nisu prvo legitimirali nego odmah na pod i udarci.

Zato sam ovdje reagirao kako sam reagirao. Uzalud su svi sustavi disciplinskih mjera kada su policajci i u slučaju greške zaštićeni. Eto, to je to od mene na ovoj temi.
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

-razmisli što je tema, što je natezanje... i što je tvoj izbor/mišljenje ili zakon. Tema je kako se odjaviti, ne kako se nadati da te 'neće uhvatiti'.

Ako želiš o nečemu raspravljati, iznositi mišljenje.. ili pokrenuti yogurt revoluciju, otvori temu.. no što god, pridražavati se moraš zakona ili snositi posljedice. (a posljedice su problem, oni koji pitaju u temi.. pomozi im tako da ne nadrapaju, možeš?).

 dobro jebiga sad, tema jest kako odjaviti, no ja sam odgovarao i posljednju raspravu vodio zbog pitanja kolege kojeg je inkasator prijavio krivotvorenjem dokumenata (ako kolega govori istinu)

pa valjda je manji offtopic kako izbjeći prijavu ili plaćanje nameta nego taslačenje o policajcima i njihovim ovlastima, što se proteže kroz svih 17 stranica teme

i nemaju me što uhvatiti, inkasator je bio i nakon što sam mu objasnio zašto ne moram plaćati namet i ponudio neke dokaze za to, više nemam nikakvih problema - u startu sam rekao da ne plaćam naknadu u skladu sa zakonom, dakle nemaju me za što hvatati

bunker kaže...

@picajzla

Jos nam nisi obrazlozio kako uspijevas koristiti devicese, neplaćati pristojbu, a pri svemu tome se smatrati legalistom i traziti potvrde svojih izjava u presudama visih sudova.... 

 već sam ti rekao, imaš u zakonu kako ne plaćati pristojbu

samo ga treba znati primjeniti, ako si u određenoj situaciji kao ja

ne vrijedi za sve naravno, zato i nemam volje ići u detalje

10 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

@Hrky

 

 

Hrki žao mi je zbog tvojeg negativnog iskustva sa policijom, al' u osobno mogu reći da ja kao civil nikada nisam imao problema sa policijom.

Ne znam detalje tvojeg slučaja, pa ne mogu komnetirati.

 

Ljudi nešto naprave( negdje se napiju, imaju kod sebe nešto ilegalno, itd, itd...), policija reagira, te se onda uvijek žale na postupke policije. Kao policija nešto kriva.

Nije, nego samo rade svoj posao na najbolji mogući način sa obzirom na okolnosti.

 

Ne može netko hipoteski, porazbijati pola birtije, te nakon reakcije policije se žaliti da su mi eto ostavili neka masnice, koje nisu trebali. 

99, 99% ljudi nikad neće imati problema sa policijom, jer eto se ponašaju normalno, te puštaju policiju da radi svoj posao. Koji je po svojoj prirodi vrlo nezahvalan.

Obični ljudi to ne razumiju, te ne kuže način na koji funkcionira policija, pogotovo kao represivni organ vlasti.

 

Pa, recimo nogometni huligani se uvijek žale na postupke policije, te poslije kada ih dečki u plavom smire na sebi svojstven način, uvijek se žale da su im povrijeđna ljudska prava.

To što su oni prije toga, verbalno i fizički mlatili slabije i malobrojnije od sebe, ne dira ih previše.

 

Eh, da, prvo bi bili najjjači na svijetu, a poslije dobivene lekcije sa strane policije, bježe kao mala djeca mami pod suknju.

Na njihovu žalost, realni svijet ne funkcionira tako.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.3.2018 21:02 (PzKpfw).
14 godina
offline
Odjava HRT pristojbe!?

Dovoljno ti je nac se na krivom mjestu u krivo vrijeme... Nek su trojica polupala birtiju i otisla, i taman ti sa 2 frenda ides po ulici i netko prijavi da ih je troje bilo... Dodu pandurijasi i razbiju vas ko nikad a vidjeli birtije niste.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
picajzla0707 kaže...
..

pa valjda je manji offtopic kako izbjeći prijavu ili plaćanje nameta nego taslačenje o policajcima i njihovim ovlastima, što se proteže kroz svih 17 stranica teme

i nemaju me što uhvatiti, inkasator je bio i nakon što sam mu objasnio zašto ne moram plaćati namet i ponudio neke dokaze za to, više nemam nikakvih problema - u startu sam rekao da ne plaćam naknadu u skladu sa zakonom, dakle nemaju me za što hvatati

..

 već sam ti rekao, imaš u zakonu kako ne plaćati pristojbu

samo ga treba znati primjeniti, ako si u određenoj situaciji kao ja

ne vrijedi za sve naravno, zato i nemam volje ići u detalje

 pa to se traži.. (imaš u zakonu kako ne plaćati..) samo još objasni ostalima, pa da ako i oni mogu, iskroiste zakon i ..

 

- ako nemaš volje, ok. .. no to je kontradiktorno smislom pisanja posta u temi. Još manje vidim smisla u ovoj temi raspravljati o zloupotrebi ili policijskoj brutalnosti, nevinima koje policija opali pendrekom i sl. Možda bi mogli ispraviti sva zla (negativsnosti, nepravde) na svijetu, ali počnimo u ovoj temi o tome da netko ako ima pravo, ne plaća rtv, ako pak mora, da to zna-razumije i da neplaćanjem (slušanjem takvih savjeta) ne dođe u daleko težu situacju.

 

kako, gdje, što.. zakon je gore linkan, čl-34.. i ostali, pa udrite s činjenicama, zakonima, mišljenjima.. i pokušajte ih obrazložiti, dokazati. .. ako imate volje, ako nemate.. ništa. :)

 

npr kako javne službe/srvisi dolaze do osobnih podataka, OIBa, imaju li pravo ili ne? Što zakon o osobnim podacima štiti? Koga, od čega? Štiti li od rtv pristojbe ili se nepovredivost doma koristi kao odogovor za plaćanje po domaćinstvu? Nema nepovredivosti ako se dokaže postojanje nekog duga, neplaćenog računa ili neizvršene obveze. Ako npr osoba nije obavila ono što zakoni države predviđaju, kao mjesto boravka-adresa, uključujući i prijavu za rtv.. tad je ta osoba u prekršaju i tad.. pa kad se skrivamo iza zakona, napomena, to vrijedi dok smo nevini, dok nismo krivi, ako nismo nevini -ne vrijedi. .. a po priči o policiji vidimo da ni u slučaju nevinih nije 100%..

pa da nekako pomognemo jedni drugima, više ljudi-više zna i prije ćemo do nekog pametnijeg rješenja... možda. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

 pa to se traži.. (imaš u zakonu kako ne plaćati..) samo još objasni ostalima, pa da ako i oni mogu, iskroiste zakon i ..

 

- ako nemaš volje, ok. .. no to je kontradiktorno smislom pisanja posta u temi. 

 ok, u jednoj kući žive dvije obitelji, jedna već plaća pretplatu, druga je moja

iako jedna obitelj živi na katu, druga u prizemlju i svaka ima svoj ulaz, zajedno plaćamo račune što se može vidjeti iz mojeg bankovnog izvatka, često i papamo zajedno

 

članak zakona na koji se pozivam je 34. st.6.

 

 Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

 

meni je upalilo, objasnio sam inkasatoru situaciju, on se složio da po tom članku zakona doista ispunjavamo uvjete jednog kućanstva i nemam nikakvih problema

možda je malo nategnuto, možda bi to pravna služba hrt-a srušila pred sudom, a možda i ne, zato nerado to postam ovdje jer nisam siguran

no kad ste navalili - eto, pa sad možemo i o tome raspravljati

15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

-eto vidiš, plaćaš :) tj plaća vlasnik domaćinstva (plaća za sve članove domaćinstva)... a sad, obitelj nije osnova po kojoj se plaća pristojba, nego prijemnik/doaćinstvo tako da možeš biti miran od neke pravne službe .. :)

 

btw, ako etažiraš, razdvojiš domaćinstvo, tad moraš prijaviti-plaćati. Jednako je struja, komunalije.. i pristojba. Zar ne?

- Pošto je tema kako odjaviti.. evo i 'mogućeg' odgovora, okrupnjavanje-udruživanje, .. čistavu ulicu se deetažira, proglasi jednim domaćinstvom.. jedan kućni broj, jedna kanta za smeće.. i jedna pristojba za rtv. To bi bilo jendo od mogućih rješenja u skladu sa zakonom. No na kraju, netko plaća pristojbu, samo je razlika što bi tad bila jedna uplatnica 80kn na ime vlasnika (šireg) domaćinstva. Zgradama bi to bilo lako.  :)) .. jedini problem, brawback.. nakon tog bi se ljudi ''ukućani'' poklali-poubijali .. (vlasnički odnosi, hipoteke i tak to..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 9:47 (ihush).
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

-eto vidiš, plaćaš :) tj plaća vlasnik domaćinstva (plaća za sve članove domaćinstva)... a sad, obitelj nije osnova po kojoj se plaća pristojba, nego prijemnik/doaćinstvo tako da možeš biti miran od neke pravne službe .. :)

 ha čuj, plaća druga obitelj za svoje prijemnike, ne moja, dakle ja osobno za svoju obitelj (žena, dvoje djece, hrpa prijemnika) ne plaćam pretplatu

malo jest mutnjikavo i nategnuto, ali koristim ono sitno što piše u zakonu i što većina ljudi koja se nalazi u sličnoj situaciji nema pojma da mogu iskoristiti

 

s druge strane možda netko neće naići na inkasatora koji će to prihvatiti kao argument, pa će im poslati prijavu i onda će se morati zajebavati sa hrt-ovom pravnom službom, što može (iako ne mora) dovesti do nepotrebnih troškova, do suda gdje mogu popušiti obzirom da naši sudovi i logika nejdu skupa, a to pak ne želim nikome

iz tog razloga nisam htio pisati ovdje o tome

7 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

@picajzla

Pa nemas se ti kaj brinuti niti to skrivati. To sto ti koristis, koristi i ostalih 99.99% hrvatskih obitelji. Svaka viseclana obitelj ima par smartphonea, laptopa, auto ili dva, vise tv-a, i zakon im omogućuje da se plaća samo jedna pristojba za sve te uredjaje ako su unutar zajednickog kućanstva.

Kako zakon o hrt nije striktno definirao pojam zajednickog kucanstva, a ostala komunalna poduzeća i gradovi imaju neke svoje parametre oko toga, ti si definitivno unutar zakonskog okvira.

Znaci, odprve sam pogodio ( kada sam rekao da ili si dio nekog kućanstva koje plaća, ili ti je devices od firme pa firma plaća ) 😊

....

Jucer je u svicarskoj 71% gradjana na referendumu se izjasnilo da zele zadrzati pretplatu ( 392 eura godisnje ). Eto, samo info da se nerazmislja svuda jednako.

11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
bunker kaže...

@picajzla

Pa nemas se ti kaj brinuti niti to skrivati. To sto ti koristis, koristi i ostalih 99.99% hrvatskih obitelji. Svaka viseclana obitelj ima par smartphonea, laptopa, auto ili dva, vise tv-a, i zakon im omogućuje da se plaća samo jedna pristojba za sve te uredjaje ako su unutar zajednickog kućanstva.

Kako zakon o hrt nije striktno definirao pojam zajednickog kucanstva, a ostala komunalna poduzeća i gradovi imaju neke svoje parametre oko toga, ti si definitivno unutar zakonskog okvira. 

 nisam niti rekao da se skrivam, nego da nisam siguran jel bi upalilo svima kao meni, pa bi to možda morali dokazivati putem suda ili prejebavanjem s pravnom službom hrt-a

i ne radi se o višečlanoj obitelji, nego o dvije različite obitelji koje stanuju na jednoj adresi s dva zasebna ulaza - što u nekim drugim slučajevima može značiti veće troškove nego kad je jedan ulaz

 

zakon o hrt-u jest striktno definirao kućanstvo, čl.34 st.6

Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

inače kućanstvo nije unificirano definirano u hrvatskim propisima, ali ovdje jest definirano i navodi se "u smislu ovog zakona", kako bi se ogradili da takva definicija ne mora biti primjenjiva u drugim zakonima

u ovom slučaju ja osobno koristim upravo tu definiciju - živimo na istoj adresi, zajednički plaćamo račune i (povremeno) dijelimo troškove prehrane

siguran sam da zakonodavac nije namjeravao ostaviti takvu rupu da bi se dvije pa čak i više različitih obitelji (koje su realno gledajući različita kućanstva) mogle "šlepati" na jednu pretplatu, ali je ona zasad tu i ja je koristim

15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
picajzla0707 kaže...
..

 nisam niti rekao da se skrivam, nego da nisam siguran jel bi upalilo svima kao meni,..

 

zakon o hrt-u jest striktno definirao kućanstvo, čl.34 st.6

Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

inače kućanstvo nije unificirano definirano u hrvatskim propisima, ali ovdje jest definirano i navodi se "u smislu ovog zakona", kako bi se ogradili da takva definicija ne mora biti primjenjiva u drugim zakonima

u ovom slučaju ja osobno koristim upravo tu definiciju - živimo na istoj adresi, zajednički plaćamo račune i (povremeno) dijelimo troškove prehrane

siguran sam da zakonodavac nije namjeravao ostaviti takvu rupu da bi se dvije pa čak i više različitih obitelji (koje su realno gledajući različita kućanstva) mogle "šlepati" na jednu pretplatu, ali je ona zasad tu i ja je koristim

 -nema što upaliti, plaćaš pristojbu kroz domaćinstvo.

-hrt ne definira niti može tumačiti što je obitelj..  (pa do tog da ponekad i pas postane dio obitelji).. gleda se vlasnik, objekt, za sve komunalne priključke i rtv ne može izvan tog. Etažiraj, odvoji se kao vlasnik i tad si obveznik (koji bi trebao prijaviti kućanstvo i plaćati pristojbu, ne samo rtv nego i ostalo). Zna se što je kućanstvo, zna se tko donosi, definira i tumači zakone (ovo je samo ograda da se taj zakon-članak ne odnosi na ostale obiteljske i srodne zakone, da se netko ne bi na to pozivao npr kad proglasi da je pas dio obitelji). RTV pristojba se ne naplaćuje po obitelji, krvnom srodstvu i sl. nego po kućanstvu-domaćinstvu, neovisno tko u njemu prebiva-živi.. pa i kad je prazno osim što tad možeš npr odjaviti, to vrijedi i npr za vikendice, struja-voda-smeće ako tako lokalne vlasti postave pravila.. Obitelj i rtv nemaju ništa zajedničkog osim domaćinstva ali i pas je u tom domaćinstvu. Npr brak, vanbračna zajednica i istambulska konvencja s pristojbom nemaju nikakve veze.

-možeš biti miran. (za sad).

 

+ čisto kao btw, građani i građanske obveze, u to spada i promjena statusa, npr vlasništva, mjesta prebivališta i sl. To je obveza automatizmom, kao što npr maloljetnik kad postane punoljetan, mora izvaditi osobnu. Tako je i s pristojbom, dužan si prijaviti i plaćati ako spadaš pod obveznika, odnosno ne plaćati ako nisi obveznik ili već plaćaš pristojbu po nekoj osnovi. Slično kao što je svatko tko ostvari dodatni prihod dužan prihod prijaviti poreznoj i platiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 18:29 (ihush).
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

 -nema što upaliti, plaćaš pristojbu kroz domaćinstvo.

-hrt ne definira niti može tumačiti što je obitelj..  (pa do tog da ponekad i pas postane dio obitelji).. gleda se vlasnik, objekt, za sve komunalne priključke i rtv ne može izvan tog. Etažiraj, odvoji se kao vlasnik i tad si obveznik (koji bi trebao prijaviti kućanstvo i plaćati pristojbu, ne samo rtv nego i ostalo). Zna se što je kućanstvo, zna se tko donosi, definira i tumači zakone (ovo je samo ograda da se taj zakon-članak ne odnosi na ostale obiteljske i srodne zakone, da se netko ne bi na to pozivao npr kad proglasi da je pas dio obitelji). 

 kućanstvo nije nigdje u hrvatskim zakonima strogo definirano i koristi se u nekoliko zakona otprilike ista definicija kao u zakonu o hrt-u s ogradom "u smislu ovog zakona" upravo iz ovog razloga što sam ti rekao, slučajno sam tijekom posla bio upoznat s problematikom definicije kućanstva i ukoliko tu definiciju pokušaš koristiti igdje izvan nadležnosti zakona koji ga definira za vlastite potrebe, neće ti to priznati (pravno gledajući)

 

pojam obitelji sam naveo kao primjer da se radi o različitim ljudima i različitim kućanstvima/ne zato da se sad razvije rasprava o markićki ili istanbulskoj konvenciji), zapravo svatko od nas plaća svoj dio računa koji su samo nominalno zajednički, a podjelu smo napravili kako bi bila donekle poštena

to što ponekad zajedno ispečemo roštilj također nas ne čini zajedničkim kućanstvom, osim u smislu ovog i nekih sličnih zakona i to kad meni odgovara da to povučem kao argument

 

sasvim je nevezano uz komunalne priključke ili etažiranje (pravno gledajući, jer u nekim slučajevima se različito kvalificiraju i obračunavaju zgrade katnice s jednim ili dva vanjska ulaza, nevezano jesu li etažirane), osim što je hrt-u teže dokazati da smo zapravo dva kućanstva, odnosno u slučaju razdvojenih računa to im je lakše dokazati da su dva kućanstva u jednoj zgradi

da hrt može dokazati da dijelimo račune popola ili kako smo se već dogovorili (npr., da ovaj ispod mene odglumi poštenog građanina i mene prijavi kako koristim njihovu pretplatu i navede da zapravo odvojeno plaćamo račune), bez problema bi upravo po tom članku i stavku mogli nas proglasiti različitim kućanstvima

 

međutim, zasad to stoji tako i može se koristiti u slučaju poput mojeg

7 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
picajzla0707 kaže...
....zakon o hrt-u jest striktno definirao kućanstvo, čl.34 st.6

Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).....

 

 

 

Nije to baš striktna definicija nego je, amo reći, onako uopćena.  Striktno bi značilo da ti uz taj općeniti uvjet zakonski propišu još npr da morate biti dio iste obitelji do određenog stupnja krvnog srodstva ( pa bi to dokazivao rodnim listovima i sl ), ili da morate biti na istoj adresi ( pa bi to dokazivao mupovim potvrdama o prebivalištu ili boravištu ) , ili da morate biti minimum npr 5 godina na istoj adresi da bi se mogli smatrati zajedničkim kućanstvom ( što bi opet dokazivao mupovim potvrdama ...) itd itd....  Prije hoho godina sam podnosio onaj zahtjev za novčeke povodom trećeg djeteta ( onih bandićevih 54 000 kn ) , i to je bio primjer gomile vrlo precizne papirologije koju striktno moraš zadovoljiti ako želiš te novčeke...a  naspram toga ova definicija kućanstva u zakonu o hrtu je baš uopćena i generalizirajuća, što je za tebe i nas ostale povoljno jer se vrlo lako u nju uklopiti.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2018 11:12 (bunker).
15 godina
offline
Odjava HRT pristojbe!?

- nije uopćeno nego nema veze.. jer ne plaća se po osnovi obitelji/zajednice.. nego kućanstvo-domaćinstvo ili firma. To što u obiteljskoj kući uobičajeno živi obitelj nema veze s pristojbom. Svi računi su na ime vlasnika objekta, dok su ukućani (i riječ kućanstvo eliminira obitelj kao kriterij) pokriveni tom pristojbom. Jedan vlasnik, jedan račun.

 

-problem su npr studenti u domovima.. i tumačenje u tom slučaju, ne u ovom. (a po forumskim temama vidimo da su inspektori studentima uvaljivali kazne-pristojbe..). Opet sam za formulaciju, plaća vlasnik, apartmana-hotela ili stud.doma, u ovom slučaju država, koja može ako želi donjeti zakon kakav god želi.. može pristojbu plaćati npr bolesnik u bolnici.. ili ne mora, to je stvar države-zakona, elementarne logike i civilizacije. :)

 

edit: + plaća se po osnovi vlasništva, objekta (pokretna i nepokretna imovina).. u slučaju da osoba ne posjeduje nepokretnu imovinu (kuća-stan, firma..) tad još podpitanje posjeduje li automobil.. dok se za npr mobitel još nije ništa ... čeka se, previše stvari se dešava da bi zakonodavac baš sve pokrio (kao izuzetke čak sporedno). PC, tablet.. sve je danas prijemnik multimedijalnog signala, sve je danas TV/radio, pa čak i ručni sat. Sve to je pod digitalizacijom zapravo pokriveno, kao zamp, pristojba se plaća na 'medije' jedino to još treba nekako finalizirati-uobličiti u zakonima.. a pošto smo EU, tad se to čeka na nivou EUa, koji pak kampanjski radi, npr roming je rješen, sad će osobne podatke itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2018 11:25 (ihush).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
"Striktno" sam mislio u smislu da je kucanstvo definirano u samom zakonu i da se ta definicija moze koristiti u primjeni ovog zakona bez potrebe za trazenjem definicije u drugim propisima, te neovisno o obimu same definicije.
7 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
ihush kaže...

..... Svi računi su na ime vlasnika objekta, dok su ukućani (i riječ kućanstvo eliminira obitelj kao kriterij) pokriveni tom pristojbom. Jedan vlasnik, jedan račun.

 

......

 

Nemora biti. Moj kvart je pun podstanara , i naravno da većina neplaća tu pristojbu. No ima ih par koji plaćaju pristojbu, i svaki puta kad se sele, hrtu dojave novu adresu da bi im stizale uplatnice. Vlasnici tih kuća ( stanova za najam ) neplaćaju najčešće hrtu pristojbu za takav stan ( kuću ) osim ukoliko i on stanuje u istom objektu pa jednom pretplatom pokriva cjeli objekat.

15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
picajzla0707 kaže...
"Striktno" sam mislio u smislu da je kucanstvo definirano u samom zakonu i da se ta definicija moze koristiti u primjeni ovog zakona bez potrebe za trazenjem definicije u drugim propisima, te neovisno o obimu same definicije.

 -da, kućasntvo.. i to je osnova, ne obitelj.

-npr, možeš biti samac, bez obitelji, u kući/stanu... jasnije? Uopće zaboravi na riječ obitelj u kontekstu rtv pristojbe.

 

bunkr, iznad.. da, kao za studente.. ja sam za to da je sve na ime vlasnika. (točka). Kafić, hotel.. tko što plaća? podstanar plaća stan, troškove.. ne pristojbu tj tad je problem pingponganje tko je za što.. a nije da se političari baš trude rasčistiti tu situaciju.. parcijalni interesi, ... inače vrlo lako. Kao porez, kao sve ostalo na računu, komunalije.. plaća tko? Vlasnik objekta... a pošto je tu i automobil-radio, tad i po toj osnovi podstanar može plaćati, ali ne zato jer je podsstanar, nego jer je vlasnik automobila s autoradiom-prijemnikom (koji je još kao kriterij ostao, zaleđen u arhivskom vremenu, umjesto updejtanaja na današnje digitalije.. sve je multimedija, sve je prijemnik..). Tromost zakona + ipak zanemariv broj izuzetaka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2018 11:32 (ihush).
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
Uh, zar bas moram crtati - nisam pojam obitelj koristio kao zamjenu za pojam kucanstvo, vec iskljucivo za pojasnjenje da se u mojem slucaju realno radi o dva kucanstva koja se samo nedovoljnom definicijom pojma kucanstva u ovom zakonu smatraju jednim, to je sve.
...i pomalo me vec zamara ovo cjepidlacenje koje ne vodi nikuda
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?

-zar moram crtati.. :)) ne ne radi se o dva kućanstva, nego jednom. Da su dva, plaćali bi dvije rtv pristojbe. Jasnije :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Odjava HRT pristojbe!?
Bas si naporan... pa valjda ja znam u kakvom smo odnosu mi i ovi ispod nas, a to je jednako kao susjedi u zgradi koji svaki zasebno placaju pretplatu. Jedina je razlika u mojem koristenju zakonske rupe nedovoljno definiranog pojma, gledajuci realno, ne hipotetski-pravno i mozemo prestati s tim h-p sranjem jer samo trujemo temu bezveze
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
Odjava HRT pristojbe!?

Baš gledam u susjedstvu, susjed se razveo, još je žena u kući, brakorazvodna parnica je u tijeku, svatko živi na svom katu. već imaju i nove partnere s kojima gledaju TV i troše HTV resurse, to su efektivno dva kućanstva, razmišljam da ih prijavim jer bezakonje vodi u no-go zone kakve imamo po Švedskoj. Malo dalje jedan lokalni alkić, stvarno nema nikakav uređaj za reprodukciju programa, ako ne računamo metalno cjedilo, odnosno izbušeni vojni šljem koji mu služi za cijeđenje tjestenine, a moguće ga je uz malo tehničkih preinaka osposobiti za sviranje radio Sljemena. On ima bogatog susjeda koji nafrlji radio do daske dok vani pere auto tako da i ovaj može besplatno slušati proizvode HRT-a. To bi išlo pod javno izvođenje programa i podliježe posebnim nametima. Neki kažu da je javno tek ako sluša pet i više osoba, ovaj ima shizofreniju pa vrijedi za dvojicu.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice