Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 692.379
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
To je odlična cijena....
15 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Fotić je odabran, NIKON D5300...

 

E sad...

 

 

Na što trebam paziti kod odabria stativa? Imate neku preporuku? Sklopivi da mi stane u ruksak...

 

 

Hvala

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemohte zaboraviti da oni to jesu!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ja za taj isti uzimam onog Cullmanna.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Jes

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Javite kakav je ako ga kupite. Ti jeftini stativi su često vrlo problematični i trebalo bi baš ciljano kupiti nekog za koji znaš da je dobar. Kod jeftinih stativa teško ti je namjestiti točno onaj kadar koji želiš. Ako to kod ovih nije problem, dobro bi forumašima došla potvrda.

 

Ja sam inače odustao o kupovanja takvih stativa i naručio sam si Beike BK-777 s eBaya. Iako i on ima dosta nedostataka i nema video glavu, da se jako precizno podešavati.

 

S kuglastom glavom je teže upravljati - ali ako ti stativ s videoglavom nema mogućnost korekcije nagiba, to je jako loša stvar - onda nagib moraš korigirati produživanjem ili skraćivanjem nogu! A to čovjeka izludi. Rješenje bi u tom slučaju bilo stavljanje kuglaste glave na video glavu.

8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ja sam si kupio Sirui T05x il tak nekaj

Kupio sam ga zato jer je sklopljen visok sam 30cm pa mi ga nije problem nosit okolo kad planinarim i slicno.

 

Kvalitetno je napravljen i ima dobar ball head koji prima arca swiss bracked kaj mi je isto bitno jer sam si uzeo L-bracket sa gripom za X-T1 pa ne moram nist vadit samo ga stavim na stativ.

 

Naravno treba postivat maksimalnu nosivost. Za moj X-T1 je dovoljno stabilan.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.6.2017 19:48 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

U nabavci sam novog fotoaparata. Do 2000kn. Bitno mi je da fotografija ima puno detalja i da aparat radi dobre jpeg, i da je kompaktan. Raw rijetko koristim ali mi treba. Imam Lumix DMC-Fz8.

Razmišljao sam prvo o nečemu u klasi canon s100, koji mi izgleda da daje fotke tu negdje po kvaliteti (valjda?) (pregledavao sam flickr), znači pretpostavljam da bi dobio samo na kompaktnosti.

 

Uspoređivao sam sa fotografijama smartphona, no sve mi izgledaju znatno lošije, pogotovo kada se zumira- kao da rade obradu lijepe neutralne raw fotke da bi se dobilo nešto što super izgleda na malom zaslonu (pogotovo iphone). lg, samsung i sony mi se čine malo bolji, ali svejedno daleko od ovog lumixa kojeg imam. Pregledao sam hrpu dslr fotografija, kao i nekih olympus xz modela, odlične su! I tu razmišljam je li moguće u ičemu što je dovoljno kompaktno kvalitetom jpega približiti se tim fotkama (dakle ne zanima me obrada u Photoshopu), detaljima pogotovo, ili to uopće ne vrijedi očekivati od kompaktne klase. Pročitao sam hrpu postova na forumima ali mi još uvijek nije jasno!!

 

Tako da sad trenutno ova dilema dominira: uzeti kompaktan jeftiniji fotić (po kvaliteti kao moj lumix) ili uzeti nešto tipa sony rx100 (odnosno neki malo veći olympus xz model rang). Ne mislim ulagati u objektive.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2017 10:00 (1obblak).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

generalno ti vrijedi sto veci senzor kvalitetnije slike. Nije mi jasno sto se ogranicavas na jpeg. Jpeg tj software od aparata ti moze upropastiti dobre fotke koje daje senzor. Bukvalno si prepusten na milos i nemilost aparata.... Meni bi prvi uslob bio da ima raw..... Iz rawa lako dobijes jpeg po potrebi a iz jpega pogotovo loseg neces dobiti nista dobro....

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

generalno ti vrijedi sto veci senzor kvalitetnije slike. Nije mi jasno sto se ogranicavas na jpeg. Jpeg tj software od aparata ti moze upropastiti dobre fotke koje daje senzor. Bukvalno si prepusten na milos i nemilost aparata.... Meni bi prvi uslob bio da ima raw..... Iz rawa lako dobijes jpeg po potrebi a iz jpega pogotovo loseg neces dobiti nista dobro....

 Nemoj to tak gledat, netko nema vremena nit volje zezat se kasnije na racunalu sa raw slikama. Naravno to je velika prednost, ako te to zanima. 
No eto ja sam zadovoljan sa Fuji JPG slikama, ima prekrasne film simulacije i nekome za instagram, facebook super stvar. Ja na njemu uvijek slikam Raw+Jpg i Jpg mi super dođe kad hocu nesto nabrzinu prebacit na neki online servis bez koristenja racunala. Samo prebacim sliku preko Wifi-a na mob i to je to. 
Uz to fuji ima raw editor na fotoaparatu pa mozes naknadno napravit promjene bez koristenja racunala. 
Samo JPG nebi nikad preporucio, ali Raw+Jpg da

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
Torent kaže...

generalno ti vrijedi sto veci senzor kvalitetnije slike. Nije mi jasno sto se ogranicavas na jpeg. Jpeg tj software od aparata ti moze upropastiti dobre fotke koje daje senzor. Bukvalno si prepusten na milos i nemilost aparata.... Meni bi prvi uslob bio da ima raw..... Iz rawa lako dobijes jpeg po potrebi a iz jpega pogotovo loseg neces dobiti nista dobro....

 Nemoj to tak gledat, netko nema vremena nit volje zezat se kasnije na racunalu sa raw slikama. Naravno to je velika prednost, ako te to zanima. 
No eto ja sam zadovoljan sa Fuji JPG slikama, ima prekrasne film simulacije i nekome za instagram, facebook super stvar. Ja na njemu uvijek slikam Raw+Jpg i Jpg mi super dođe kad hocu nesto nabrzinu prebacit na neki online servis bez koristenja racunala. Samo prebacim sliku preko Wifi-a na mob i to je to. 
Uz to fuji ima raw editor na fotoaparatu pa mozes naknadno napravit promjene bez koristenja racunala. 
Samo JPG nebi nikad preporucio, ali Raw+Jpg da

 Zar ima neki aparat koji ima raw a nema raw+jpeg? Jer upravo sam na to i mislio samo nisam htio komplikovati u objasnjavanju.... Kad ides na raw+jpeg uvijek imas mogucnost da poslije popravis....Kartice su svakako jeftine.... Kad smo vec kod kartica ode lexar u istoriju....

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...
Santana kaže...
Torent kaže...

generalno ti vrijedi sto veci senzor kvalitetnije slike. Nije mi jasno sto se ogranicavas na jpeg. Jpeg tj software od aparata ti moze upropastiti dobre fotke koje daje senzor. Bukvalno si prepusten na milos i nemilost aparata.... Meni bi prvi uslob bio da ima raw..... Iz rawa lako dobijes jpeg po potrebi a iz jpega pogotovo loseg neces dobiti nista dobro....

 Nemoj to tak gledat, netko nema vremena nit volje zezat se kasnije na racunalu sa raw slikama. Naravno to je velika prednost, ako te to zanima. 
No eto ja sam zadovoljan sa Fuji JPG slikama, ima prekrasne film simulacije i nekome za instagram, facebook super stvar. Ja na njemu uvijek slikam Raw+Jpg i Jpg mi super dođe kad hocu nesto nabrzinu prebacit na neki online servis bez koristenja racunala. Samo prebacim sliku preko Wifi-a na mob i to je to. 
Uz to fuji ima raw editor na fotoaparatu pa mozes naknadno napravit promjene bez koristenja racunala. 
Samo JPG nebi nikad preporucio, ali Raw+Jpg da

 Zar ima neki aparat koji ima raw a nema raw+jpeg? Jer upravo sam na to i mislio samo nisam htio komplikovati u objasnjavanju.... Kad ides na raw+jpeg uvijek imas mogucnost da poslije popravis....Kartice su svakako jeftine.... Kad smo vec kod kartica ode lexar u istoriju....

 Pa di sam ja reko da nema lol ?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

To je bilo retoricko pitanje ;) Znam da nisi rekao ;) Ja sam na to mislio ali sam pojednostavio i izostavio taj detalj ;)

13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Vi spremate u oba formata u fotoaparatu?
Ja samo u RAW, ne vidim što će mi .jpeg, svejedno one fotke koje mi se svide, obradim.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

I ja samo RAW ali kolega gore hoce samo JPEG pa mu govorimo da je puno bolje da ide na raw+jpeg pa ako mu zatreba ima raw....

Brat od zene koji sliak svadbe i prodaje slike na licu mjesta ide na raw+jpeg i jpeg printa direktno a raw kasnije obradjuje.... Tako da raw+jpeg itekako ima smisla u nekim situacijama....

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.6.2017 13:41 (Torent).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Slažem se što kažeš @Torent, ali kao što je @Santana rekao, nisam previše zainteresiran za bavljenje sa raw. Tj. ako fotkam raw+jpeg to je onda u kategoriji kada fotke proizvoda stavljam na web (kada želim da izgleda što vjernije stvarnom). inače nisam koristio raw jer je onda aparat sporije okidao.

 

Osim toga, u fotkanju svih mojih drugih običnih svrha nekako (zasada) radije odabirem jpeg, sviđa mi se spontanost a i ne brine me ako neke fotografije ne uspiju.

 

Proučiti ću malo o sanzorima. Pretraživao sam flickr za razne test fotke i usporedbe fotića, ali fakat mi je teško vidjeti neke jasne razlike, pogotovo kada se ne fotka ista stvar pa radi usporedba. Plus pojma nemam koje su od tih fotki dodatno obrađivane. Jedino sam veće razlike u bogatstvu boja, detalja i sl razlike uočio u slučajevima gdje vidim nabrijani dslr u akciji i onda neki kompakt fotić najmanjih dimenzija. Izgubio sam se u službenim recenzijama. Već mi dugo nije mozak ovak prokuhao :)

 

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Samo kazem da ti raw daje sigurnost i fleksibilnost....

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

potpuno se slažem, nemam niš protiv raw-a :)

7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

...upravo sam si malo senzore razjasnio....

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...

U nabavci sam novog fotoaparata. Do 2000kn. Bitno mi je da fotografija ima puno detalja i da aparat radi dobre jpeg, i da je kompaktan. Raw rijetko koristim ali mi treba. Imam Lumix DMC-Fz8.

Razmišljao sam prvo o nečemu u klasi canon s100, koji mi izgleda da daje fotke tu negdje po kvaliteti (valjda?) (pregledavao sam flickr), znači pretpostavljam da bi dobio samo na kompaktnosti.

 

 Sony DSC-HX60

9 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

 

Brat od zene koji sliak svadbe i prodaje slike na licu mjesta ide na raw+jpeg i jpeg printa direktno a raw kasnije obradjuje.... Tako da raw+jpeg itekako ima smisla u nekim situacijama....

 Kako to prolazi, se da šta slika prodat na licu mjesta na piru?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

100tinjak do 250 ;) Kako kad ;)

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala @slaven96, pregledati cu recenzije

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
chutac kaže...

Vi spremate u oba formata u fotoaparatu?
Ja samo u RAW, ne vidim što će mi .jpeg, svejedno one fotke koje mi se svide, obradim.

 Da, zato sto mi nekad dođe da objavim sliku na licu mjesta pa to mogu napravit preko mobitela. Samo wifi-em posaljem sliku. 
Koristit samo jpg dobra je vjezba
Get it right in camera :P  cim manje vremena bit za kompom :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.6.2017 0:18 (Santana).
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Nikon d5100 vs canon 100D, kaj bi izabrali?
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Pa koliko vidim na dxomark d5100 je kvalitetnija kamera. 

 

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-100D-versus-Nikon-D5100___871_698

 

Kad odes pod measurements u svemu je nikon bolji....

8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

mah te stare canone nema smisla kupovat, danasnji 1" fotoaparati imaju bolji senzor...

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Može malo izvor? Koje senzore točno uspoređuješ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

 . 
No eto ja sam zadovoljan sa Fuji JPG slikama, ima prekrasne film simulacije i nekome za instagram, facebook super stvar. 

 Pregledao sam flickr i super su mi fotke fujia. Primjetio sam da imaju specifične boje i izgled, sve je dosta pastelno i mekano, sa zanimljvom plavom bojom. Ne znam je li to zbog korištenja te film simulacije? Zanima me da li bez te film simulacije fotka fujia izgleda isto kao i canona te kategorije? Ne kužim ima li neke razlike u konačnoj fotografiji, postoji li kakva canonovska specifičnost, da li fuji ima neki posebni osjećaj i sl. Ili je razlika samo u vanjskom dizajnu aparata?

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.6.2017 22:08 (1obblak).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...
Santana kaže...

 . 
No eto ja sam zadovoljan sa Fuji JPG slikama, ima prekrasne film simulacije i nekome za instagram, facebook super stvar. 

 Pregledao sam flickr i super su mi fotke fujia. Primjetio sam da imaju specifične boje i izgled, sve je dosta pastelno i mekano, sa zanimljvom plavom bojom. Ne znam je li to zbog korištenja te film simulacije? Zanima me da li bez te film simulacije fotka fujia izgleda isto kao i canona te kategorije? Ne kužim ima li neke razlike u konačnoj fotografiji, postoji li kakva canonovska specifičnost, da li fuji ima neki posebni osjećaj i sl. Ili je razlika samo u vanjskom dizajnu aparata?

 pa gle svaka fuji jpg slika je film simulacija 
provia je neka realisticna simulacija, standardna
astia je za portrete gdje pazi da tonovi koze nisu previse naglaseni nego umjereni
velvia je za landscape, po meni previse saturiziran
pro neg high za portrete sa viskoim kontrastom
pro neg standard isto ispada kao neki standardni profil samo sa niskim kontrastom
monochorome R,G,Y - crno bijeli sa filterima
classic chrome - jaci kontrast i ugašene boje

Meni se osobno astia dopada najvise za opcenito slikanje i provia, dok instagram ekipa pati na classic chrome...


Fuji ima klasican stil kontrole iz doba filma kao nikon F3 (znaci nema P,S,A,M dial) 
Ima jedan dial za zatvarac, na objektivu je za blendu i neki modeli jos imaju poseban za ISO 
Canon,NIkon,Sony... tak nemaju 

Evo ti jedan video na tu temu 



Naravno X-T2 je skup, al i jeftiniji FUji fotoaparati funkcioniraju na slican nacin.

 

Samo uzmi u obzir da ak nađes jeftiniji fuji fotoaparat objektivi su ti skupi ,nisu overpriced nego inzistiraju na kvalitentim objektivima pa novi objektiv ispod 3000kn neces nac.. 
rabljeni mozda.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 1:30 (Santana).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice