Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 693.032
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Kupujem fotic za poklon,svrha je slikavanje prirode i životinja u pokretu.Po forumu vidim da mi treba tijelo i objektiv.Molim vas preporuke da slike imaju sto manje suma i brzo okidanje,a cijena oko 1000e

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Pomoć oko odabira fotoaparata

Kolege, šta je trenutno za preporuku, a jeftino, u tzv "travel" kategoriji? Dakle, interesuje me kompakt sa velikim opsegom zuma.

 

Ako pomaže, radi orijentacije, trenutno imam Canon PowerShot SX260 HS i ne mogu reći da sam mnogo nezadovoljan, ali ako se posle 4 godine za sličan novac (plaćen je oko 200€) može naći nešto slično, a bolje, bio bih zainteresovan.

 

Glavna zamerka na trenutni uređaj mi je malo lošiji dinamički opseg koji dolazi do izražaja pri fotografisanju po jačem suncu (često je ili nebo belo, ili je glavni subjekat podeksponiran, a građevina koja je delimično u senci zna biti veliki problem), pa ili nešto sa generalno boljim dinamičkim opsegom, ili, idealno, i sa pravom HDR opcijom.

 

Ostale karakteristike mi je uglavnom ok da ostanu slične kao što su na SX260: opseg fokusnih dužina 25-500mm sa OIS (širi široki ugao ne bi bio na odmet), megapixeli nebitni, korektne low light performanse (npr na ovom aparatu su mi slike pri ISO 1600 sasvim prihvatljive i to je uglavnom dosta i za noćne snimke), ručne kontrole (nisam profi, ali povremeno dobro dođu i smetalo bi mi kad ih ne bi bilo), a u idealnom slučaju malo "otvoreniji" objektiv od ovog (F3.5 - F6.8) ne bi bio na odmet, ali to mislim da je malo teže kod ovog tipa aparata.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
dunhill555 kaže...

Kupujem fotic za poklon,svrha je slikavanje prirode i životinja u pokretu.Po forumu vidim da mi treba tijelo i objektiv.Molim vas preporuke da slike imaju sto manje suma i brzo okidanje,a cijena oko 1000e

S obzirom na sumu postoji dosta mogućnosti, ali evo mojih briga:

 - da li se osoba koja će dobiti poklon razumije u fotografiju

 - s obzirom da fotografiranje prirode traži širokokutni objektiv, a životinja veliki zum, igra li mogućnost 2 objektiva

 - također, ako su neke ptice u pokretu tada je samo cijena objektiva preko 20 000kn da bi bilo na pristojnoj razini :)

 

10 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Bok, ima Canosa akciju Nikon 3300 i 18-55 kit. 

 

Imao sam pred par godina Canon 550D pa me zanima dal je ovaj bolji i jel se isplati? 

Mislim, 3000kn za DSLR sa objektivom mi se ne čini puno. 

 

Piše da nema AA filter, malo sam čitao o tome i ispada da je to dobro. 

 

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Dobri dan ekipa .. bio sam prije mjesec dva dana pitao u vezi kamere,ali sam poceo raditi te sam skupio 9k kn  za kameru(par keka vise nego prije)... za oko mi je pao fuji x-t20  i sada ima sa XF18-55 ili XC16-50+50-230 verziju.. Gledam mirrorless aparate.. ako vi imate jos neki prijedlog

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 11:21 (Babc).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Nisi napisao koje blende imaju ti objektivi.
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
mbaksa kaže...
Nisi napisao koje blende imaju ti objektivi.

 XF ima 2.8-4 dok XC su klasicni plasticni kit objektivi sa sporom blendom 

Uglavnom ak ce uzet fuji nek uzme ovaj XF objektiv, odlican je.

X-T20 je super za tu lovu, ima dobar 4k sa dobrim AF-om, a o fotografijama da ne pricam.
Jedino bi ergonomija mogla bit problem nekome sa vecim prstima, no ima gripova svakakvih za kupit. 

I oprez za kasnije objektivi su skupi, no po meni opravdavaju cijenu 

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Koristio bih najcesce za putovanje(priroda bliza /zgrade) i automobili

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Babc kaže...

Koristio bih najcesce za putovanje(priroda bliza /zgrade) i automobili

 ah gle to su veliki novci i izbor je ogroman, no kaj se tice omjera kompaktnosti / kvalitete slika i videa ovaj Fuji je odlican izbor (Sa XF objektivom)

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 12:11 (Santana).
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
4k videi ako ti ne trebaju za nesto zaista ozbiljno totalno beskorisno a o tome kako ces u sekundi zatrpati karticu da ne govorim, i sam sam zagrizao pa poslje uzeo drugi fotic, za te novce ako ces "usputno" slikati mozes uzeti i za duplo manje novaca prakticki isti fotoaparat dijele ih samo sitnice!lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
4k videi ako ti ne trebaju za nesto zaista ozbiljno totalno beskorisno a o tome kako ces u sekundi zatrpati karticu da ne govorim, i sam sam zagrizao pa poslje uzeo drugi fotic, za te novce ako ces "usputno" slikati mozes uzeti i za duplo manje novaca prakticki isti fotoaparat dijele ih samo sitnice!lp

 pa onda koristis 1080p koji ima 3k readout sa senzora pa izgleda osjetno bolje nego 1080p na canonu ili nikonu i jos ima dobar AF za vrijeme snimanja videa, a XF18-55 ima dobru stabilizaciju. 

Kolega je napisao da mu treba za putovanja pa mu ta kompaktonst vjerujem da znaci dosta 

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 12:56 (Santana).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
Stjepanj kaže...
4k videi ako ti ne trebaju za nesto zaista ozbiljno totalno beskorisno a o tome kako ces u sekundi zatrpati karticu da ne govorim, i sam sam zagrizao pa poslje uzeo drugi fotic, za te novce ako ces "usputno" slikati mozes uzeti i za duplo manje novaca prakticki isti fotoaparat dijele ih samo sitnice!lp

 pa onda koristis 1080p koji ima 3k readout sa senzora pa izgleda osjetno bolje nego 1080p na canonu ili nikonu i jos ima dobar AF za vrijeme snimanja videa, a XF18-55 ima dobru stabilizaciju. 

Kolega je napisao da mu treba za putovanja pa mu ta kompaktonst vjerujem da znaci dosta 

 Pitanje je uopće treba li mu video. Ja sam kupio Nikon D3300 jer sam imao duplo manji budžet, i planirao sam ga koristiti u iste svrhe koje su gore nabrojane, a evo u pola godine sam video koristio 3-4 puta možda. Tako da taj 4k je možda glavna prednost toga aparata, ali po meni ako neće koristiti pune mogućnosti videa, bolje uzeti neki koji ima neke druge prednosti ili lošije tijelo, a bolji objektiv.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 14:12 (slaven96).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
slaven96 kaže...
Santana kaže...
Stjepanj kaže...
4k videi ako ti ne trebaju za nesto zaista ozbiljno totalno beskorisno a o tome kako ces u sekundi zatrpati karticu da ne govorim, i sam sam zagrizao pa poslje uzeo drugi fotic, za te novce ako ces "usputno" slikati mozes uzeti i za duplo manje novaca prakticki isti fotoaparat dijele ih samo sitnice!lp

 pa onda koristis 1080p koji ima 3k readout sa senzora pa izgleda osjetno bolje nego 1080p na canonu ili nikonu i jos ima dobar AF za vrijeme snimanja videa, a XF18-55 ima dobru stabilizaciju. 

Kolega je napisao da mu treba za putovanja pa mu ta kompaktonst vjerujem da znaci dosta 

 Pitanje je uopće treba li mu video. Ja sam kupio Nikon D3300 jer sam imao duplo manji budžet, i planirao sam ga koristiti u iste svrhe koje su gore nabrojane, a evo u pola godine sam video koristio 3-4 puta možda. Tako da taj 4k je možda glavna prednost toga aparata, ali po meni ako neće koristiti pune mogućnosti videa, bolje uzeti neki koji ima neke druge prednosti ili lošije tijelo, a bolji objektiv.

 pa dajte sugestije

btw. ovaj "kit" objektiv XF 18-55 je poprilicno dobar, ostar, minimalne aberacije i odlicna kvaliteta izrade, malenih je dimenzija. 
Nece mu trebat bolji objektiv unutar tih 18-55

Mislim da mu je to puno bolja opcija nego teglit sa sobom neki DSLR i ogromnu sigmu 17-50 koja je po meni samo bolja kaj ima konstantnih f2.8, a ovo ostalo nebi reko da je po bilo cem bolje.
Ako mu ne treba video moze odabrat i stariji X-T10 (ima ih na njuskalu za 3000kn) koji ima jos uvijek solidan 16mpix senzor no nema touchscreen i jos neke sitnice u usporedbi sa X-T20

1100grama vs 690grama 
A ne daje nista bolje rezultate od B kod fotografija dok B ima bolji AF, 4k , veci buffer i po meni bolje za pocetnika je to kaj ima EVF pa moze vidjet sliku kroz viewfinder prije nego li je poslika pa radit promjene kak mu pasu, a ne poslikat pa onda gledat na LCD...
 

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 14:43 (Santana).
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Isao sam bas na mirrorless zbog tezine, izgleda, evf-a,a na xt20 umjesto xt10 zbog tih sitnica kao touch,vise mpix itd.

Znaci 18-55 je way to go.. Hvala santana i drugi

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Vecer ljudi! :)

Prije cca. 4/5 godina, kupio sam "glupana" Canon sx260xs, s mogucnoscu manualnih postavki (kako bi usao malo u fotografiju, amaterski), odlicnog optickog zooma za ono kuciste, a jednostavnog za u "djep" kao sta ja volim :D, posto je koristen za putovanja i izlete.


E sada bi uzeo nesto novo! Kako vrijeme odmice vise ne zadovoljava moje potrebe (iako nisam usao ekstremno u fotografiju), a posebno zbog dvije stvake; brzina rada, i poooosebno DOF(focus), kojeg obozavam!

 

Znam da je za to najbolje imati DSLR, veliki senzor i neki dobar kit, ali meni zaista ne treba nesto jako profi, posto nisam to, niti ne tezim tome. (za sada :D)

Znaci trebao bi mi fotic do 3500HRK, za "ucenje i putovanja", ali da mogu napraviti DOF PORTRET cijeloga tijela + WIFI/NFC.

 

Da li ce stati u djep, vise nije bitno, ali ciljao bi manje velicine i jednostavnost. Ne znam kako stoje stvari s MIRRORLESS foticima kao npr; CANON EOS M10?

Hvalaa puno :)!

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 21:31 (nekitamolik).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

DOF (focus) Ovaj dio mi nije jasan. Sta tu konkretno obozavas pogotovo kod DOF? Pretpostavljam da mislis na bokeh tj zamucenje pozadine. Ako je to u pitanju onda generalno treba ti sto veci senzor i sto brzi objektiv i tu ti tijelo kao takvo nije presudno. Osim kod velicine senzora.....Znaci neki mirrorless sa crop senzorom i objektivom sa sto vecim otvorom blende.....A to nije jeftino....

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 23:41 (Torent).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Jep, na zamucenje sam mislio :) Jednostavno obozavam takvu fotografiju, gdje nesto stavim u fokus naspram okoline, bilo to predmet ili ljudi. Problem je u tome sto to mogu raditi samo s malim predmetima u neposrednoj blizini, ili jako maloj udaljenosti.. jer normalno, s kompaktnim je to ne moguce.

 

Znam da nije, zato pitam za najjeftiniju verziju, pa makar i druge ruke, ili ti ga, koje bi bilo vase rijsenje :D?

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Kolega ti je u osnovi već rekao - što veći senzor uz što veći maksimalni otvor blende objektiva. Tome bi trebalo pridodati i što veću žarišnu duljinu objektiva - npr. ako imaš f/2.8 objektive 30 mm i 60 mm, iako oba imaju isti maksimalni otvor blende, a ti ciljaš da ti objekt kojeg snimaš bude jednake veličine u kadru, pozadina fotke snimljene 60 mm objektivom bit će zamućenija. Na zamućenost utječe i blizina točke fokusa - što fokusiraš bliže, to ti je dubinska oštrina plića (pozadina je zamućenija) - zato i jest puno lakše dobiti zamućenu pozadinu kod makro snimki, jer sitne predmete snimaš na jako kratkim udaljenostima.

 

Ako ti je doista cilj maksimalno plitka dubinska oštrina za što manje novca, onda brijem da ti je to neki APS-C aparat + objektiv poput Samyang 85mm f/1.4 (taj objektiv se može kupiti za oko 2200 kuna; nema autofokus, ako ti to što u životu znači).

9 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Nadodao bi da i pozicija objekta koji bi trebao biti zamućen isto ima ulogu.

Dakle ako ti je iza subjekta zid, subjekt ćeš odmaknuti od zida za bolje rezultate.

 

S m10 bi se čak mogao i dobiti poprilično solidne rezultate ako ti je to najbitniji kriterij uz pomoć adaptera i 50mm f1.8 stm objektiva.

No, nitko baš ne može znati što točno želiš pa sam možeš otprilike vidjeti kako to izgleda;

https://dofsimulator.net/en/

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
ITelektronika kaže...

Nadodao bi da i pozicija objekta koji bi trebao biti zamućen isto ima ulogu.

Dakle ako ti je iza subjekta zid, subjekt ćeš odmaknuti od zida za bolje rezultate.

 

S m10 bi se čak mogao i dobiti poprilično solidne rezultate ako ti je to najbitniji kriterij uz pomoć adaptera i 50mm f1.8 stm objektiva.

No, nitko baš ne može znati što točno želiš pa sam možeš otprilike vidjeti kako to izgleda;

https://dofsimulator.net/en/

 

 

 Pa to je vec do znanja a ne aparata....

9 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Uvijek je. Aparat je samo alat.

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Covje vec ima iskustva i pita za aparat ;)

8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Jel ga morate filozofirat ?

Nek si kupi neki dslr i 50mm 1.8 i to je to

Ak mu ne smeta rucno fokosiranje mozes uzet neki mirroless i neki vintage objektiv
Ima X-E1 na njuskalu za 2300kn i na njega stavi neki Helios 58mm F2 ili neki stariji zeiss i to je to

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala svima na odgovorima i savjetima :)

 

Moze jos neka preporuka za ML fotic + KIT uz njega , a da nije u pitanju samo CANON M10 (i Fuji koji je kolega naveo)? Citam po recenzijama da ima jako los mikrofon. Ne snimam cesto, ali za 500+HRK radije protegnem :)

Znaci da je koliko-toliko okej tijelo za moje potrebe, a kit barem za portrete od glave do struka za pocetak.. pa kasnije se nadogradim po mogucnosti kad istrazim podrucje i finese :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.9.2017 13:57 (nekitamolik).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Niti jedan fotoaparat nema dobar mikrofon i ako ti je audio bitan gledaj one koji imaju prikljucak za externi mikrofon....

14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Fuji X serija... sad ovisi koliko $$ si spreman dati, gledaj xe1, xt10...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
crazy_luđak kaže...

Fuji X serija... sad ovisi koliko $$ si spreman dati, gledaj xe1, xt10...

 Idelno bi bilo X-T10 

Ima tilt LCD , dobar EVF , dobar AF i kompaktan..

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Dap... ako nemaš novaca uzmi xc16-50 f3,5-5,6, ali xf18-55 f2,8-4 je miljama ispred, a s oba se dobije dobar all around objektiv za početnike

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice