Sevdalinka

poruka: 118
|
čitano: 45.920
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

pozdrav! selam alejkum ilil kako hoćete...zanima me da li tko slusa jos sevdalinke (narodna pjesma nastala na ulicama baščaršije u sarajevu i općenito bosni, najčešće bolne ljubavne tematike uz koju mnogi vežu i jedno specifično stanje čovijeka sevdah, u većini slučajeva glas je taj koji igra glavnu ulogu u pjesmi jer on vodi priču, itd.) jer je to meni jedna od najdivnijih melodija... mislim slušam ja i metal/grind/gore i crust, ali kada poslusam sevdah pogodi me u žicu...

ugl, volim Dr. Himzu Polovinu, Zaimama Imamovića, Mehu Puzića, Safeta Isovića, par pjesam od Josipe Lisac, Beba Selimović, od novijih Mostar Sevdah Reunion, itd.

Ako ste ljubitelji molim vas da prokomentirate...Namigiva

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2009 15:27 (eterna luchar).
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalnika

JOOOOOOJ! Da,slusam!Cool

 

Nema dirljivije glazbe.Ne znam kako da opisem taj osjecaj kad slusam dobru sevdalinu.Dosta zanrova slusam,ali,kad cujem taj orkestar,glazbu,taj glas i ljubav pjevaca sevdalinki,ostanem u transu.Osmijeh

 

Evo primjera:

 

 

 

 

EDIT: Editiraj naslov teme;)

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2009 15:24 (VirtUoso).
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalnika

Hvaljen Isus i Marija.

 

Da, slušam ovaj tip pjesama, podsjećaju me na blues. Nekad me uhvati komorno raspoloženje, pa znam tu i tamo poslušati.

 

Inače, odlična tema.

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalnika

iskreno, prvo sam razmišljao da li da uopće postam ovu temu jer nisam bio siguran za reakciju.... ali vidim super :-)
inače obožavam taj osjećaj (pomenuti sevdah) koji dolazi uz pjesmu. najdraže su mi sevdalinke onakve kakve jesu dakle sazlija i pjevač, od saza me jeza prolazi, brrrrr... u pola ljeta se smrznem, hehe


edit na virtuosov edit: ne znam kak... :-(

 

 

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2009 15:38 (eterna luchar).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalnika
Lijepe su to pjesme, većinom. Samo bih preporučijo ne služati ako ste u jednom od sljedećih stanja:

1. totalno pijan
2. nesretno zaljubljen ili ostavljen od voljene žene
3. i najgore: 1+2 u duetu

Opasna situacija, izuzetno!
14 godina
neaktivan
offline
Sevdalnika

Ih, nema boljeg

16 godina
offline
RE: Sevdalnika

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Sevdalnika

Vjerujem da bi vas ovo moglo zanimati, naletio sam davno na taj sajt pa da podjelim i s vama Sevdalinke

uživajte...

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Sta je ovo?-Pa nije valjda da nas je samo nekolicina koja slusa sevdalinke?Osmijeh

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
na žalost koliko sam ja primjetio da puno (mladih) ljudi to poistovjećuje s narodnom muzikom sto je vrlo poražavajuće, jer ta muzika ima dušu i srce...
a rijetki ju stvarno slusaju...
"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
eterna luchar kaže...
na žalost koliko sam ja primjetio da puno (mladih) ljudi to poistovjećuje s narodnom muzikom sto je vrlo poražavajuće, jer ta muzika ima dušu i srce...
a rijetki ju stvarno slusaju...

Istina.Ne mogu ti opisati kako se osjecam kad pustim sevdalinku i onda neki idiot kaze-"Kak' mo's slusat te cajke?"  Iznenađen

___

 

"...Nije dovoljno samo korektno otpjevati pjesmu. Ima tu još nešto. Treba prodrijeti u unutrašnje tkivo pjesme. Pjesma ima svoje slojeve kao majdan. A svaka, pa i najlošija pjesma ima svoju utrobu kao što je imamo vi i ja. Do te utrobe treba znati prodrijeti. Treba htjeti prodrijeti. Kad se pozabavite tom 'geologijom' ili takvom 'anatomijom', pa kad vi udete u pjesmu i pjesma ude u vas, pa kad takvu pjesmu ispustite prema drugima, onda ce i drugi shvatiti da to nije tek pjesma radi pjesme, nego i više od toga. Dakle, pjesmu treba "donijeti"." (Dr. Himzo Polovina)

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Evo jedan prekrasan trio zvan DI3 ili Damir Imamović Trio (Damir je unuk Zaima Imamovića)

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
offline
RE: Sevdalinka

ja nemam komentara na ovo :>:>:>

15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
AmD kaže...

ja nemam komentara na ovo :>:>:>

U kojem smislu? Zasto?

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
Ne shvacam da li je to sarkazam il nesto trece...???
"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
RE: Sevdalinka
AmD kaže...

ja nemam komentara na ovo :>:>:>

Onda nisi trebao ni poruku pisati. Ljubitelji sevdaha nek nastave uživati u omiljenoj muzici, a bilo kakav pokušaj trolanja u temi će biti sankcioniran.

 

Nije se usr*o onaj kojem je daleko zahod, nego onaj ko je kasno krenuo.
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Safet Isović -

(inače čovjeku su nudili velike novce da nakon smrti njegove glasnice dobije neki institut za istraživanje)

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
RE: Sevdalinka
eterna luchar kaže...
na žalost koliko sam ja primjetio da puno (mladih) ljudi to poistovjećuje s narodnom muzikom sto je vrlo poražavajuće, jer ta muzika ima dušu i srce...
a rijetki ju stvarno slusaju...

Sevdalinka jest tradicionalna ljubavna bosanska narodna pjesma. To što oni trpaju sevdah u isti koš s cajkama, to je poražavajuće, jer samo neko bez mozga može sevdah poistovjetiti s turbo-kompresorski-loše komponovano-jadno-kič-napisanim tekstovima i pokradenom tursko/bugarsko/štajaznam melodijom.

 

 

EDIT: Al hej, cajke idu lijepo uz alkohol, valjda je danas u muzici to najbitnije...

Nije se usr*o onaj kojem je daleko zahod, nego onaj ko je kasno krenuo.
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2009 11:41 (DrNasty).
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

 

 

Pokoj im dusi.

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
rahmetli po "njihovom"
evo skinio sam DI3 (koji sam već pomenuo iznad) i jako lijepo sviraju, meka fuzija, ako se uopce moze tako nazvati jazz/blues/sevdaha... preporucujem.
"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Evo jos jedna prekrasna pjesma,od kralja sevdalinki.

 

Bosanskohercegovacki umjetnik i gospodin,

Kakav predivan vokal.Kakva gracioznost.To samo Safet moze.

 

___

"Moja satisfakcija je to što me ljudi vole: meni od Vječne vatre do Baščaršije treba tri sata pješke, dok se sa svima upitam. Nadam se da sam ostavio utisak dobronamjernog čovjeka i mislim da nemam neprijatelja, izuzev budala, a budala je svakom neprijatelj." (Safet Isović, Dani 2003.)

___

"Biografija Safeta Isovića sjajan je materijal za veliku knjigu. I šteta je, golema šteta, ako nisu temeljito zabilježena njegova sjećanja. A trebalo je samo slušati: Safet je, dok ga bolest nije oborila, imao kompjutersku memoriju. Rođen je u surovom kraju, u istočnoj Hercegovini, tamo gdje iz kamena raste malo, ali vrijedno. S pet godina, Isovići od rata bježe u Banju Luku, gdje ostaju sve do oslobođenja. Pored Vrbasa, Safet završava Šestu pučku školu ("sjećam se imena učitelja, recimo, Marije Čekrlije, pa rahmetli Rasima Krzića..."). Gimnazijsko obrazovanje stiče u Slavonskom Brodu, gdje je zbog majčinog straha prekinuo sa, i danas neuobičajenim, sportom. "Kad je moja rahmetli mati saznala, natjerala me da napustim jedriličarstvo, inače bih ja, vjerovatno, završio kao pilot."

___

"U moje je vrijeme čovjek koji je bio primljen na radio morao imati dobre glasovne mogućnosti, izuzetno korektno građansko ponašanje, obrazovanje... Tek onda bi mu Radio Sarajevo omogućilo da uči pjevanje, jer naturalno pjevanje kratko traje, a kada čovjek nauči tehniku otvaranja usta, usavrši vladanje zrakom i dijafragmom, postavljanje takozvanog zračnog stuba koji glasnice pokreće, onda dugo traje", objasnio je Safet u jednom od posljednjih velikih intervjua."

___

      Odlazak Velikana

 

"Kada je govorio o ljudima kojima ima zahvaliti za svoje znanje, Safet Isović je pominjao Zaima Imamovića, Ismeta Alajbegovića Šerbu i Jozu Penavu. One što su otišli prije njega. Od drugog septembra, ni Safet Isović nije među nama".

 

"Govoreći o božanskoj muzici, Mišo Kovač naveo je izvedbu pjesme My Way Elvisa Presleya u Madison Square Gardenu. Neće pogriješiti niko ko iz istog razloga pomene Safeta Isovića i njegovo pjevanje sevdalinke Tebi, majko, misli lete. I još desetine drugih. Onih koje više nikada nećemo čuti kako zvuče uživo kada ih pjeva najbolji."

 

"Umro je Safet Isović! Iza njega je veliki život, velika karijera i... Tišina koja nam ostaje. Tišina koju smiju remetiti samo riječi pjesme Na Ophodži prema Bakijama, omiljene sevdalinke Safeta Isovića, pjevane sebi za dušu i rijetkim sretnicima da imaju nešto veliko upamtiti."

 

Kralj.

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2009 17:27 (VirtUoso).
16 godina
moderator
offline
Sevdalinka

Kako ste zaboravili ovu?

Nije se usr*o onaj kojem je daleko zahod, nego onaj ko je kasno krenuo.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
DrNasty kaže...

Kako ste zaboravili ovu?

Nismo zaboravili.Polako cemo,redom.OsmijehInace,jedna od meni omiljenih Safetovih je Mujo Kuje.Namigiva

 

Evo jos jedna lijepa

.U interpretaciji Massima Savica i Hari Mata Harija.

 

Predivno otpjevano,ako se mene pita.

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Svaka vam čast! Predivne ste pjesme izbrali evo ja bas nesto cijeli dan u sevdalinci... Jos mi se stari vratio iz bosne s milijun divnih prica o mojoj djedovini...

naletio sam na orginal spot jedne od najdivnijih sevdalini ikada i prekrasno sto je spot orginal... dakle aleksa santic i

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

 

Neopisiv osjecaj kroz mene prolazi,kad cujem ovo.Nemam rijeci...

 

Ili ovo:

 

    (Za ovu pjesmu sam vec stavio link,ali u studijskoj verziji,mislim.Eto onda i live verzija)

 

Najezio sam se.

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2009 19:49 (VirtUoso).
15 godina
neaktivan
offline
Sevdalinka

Uuuuu opake pjesma, jarane sulejmane  ;-) hehe

Jedna

...

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
eterna luchar kaže...

Uuuuu opake pjesma, jarane sulejmane  ;-) hehe

Jedna

...

:)

 

Cekaj,Mostar Sevdah Reunion se raspao. Je li? Procitao sam negdje,da je bilo problema oko financijskih nesuglasica.

Nadam se da to nije istina.Jer,sanjam taj dan kad cu u mom gradu zasvirati netko poput njih.Kad vec Safeta ne mogu cuti live(Plač),volio bih poslusati MSR.

http://www.youtube.com/watch?v=eVU9YWliLzs&feature=related
15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka

Raspali su se kod album Caffe Sevdah ako n+se ne varam ali 2008. su izdali Eminu s nekom drugom postavom u kojoj je vecina stare uključujući i vokal, sad trenutno ne znam stanje... znam da su se prepolovili...

evo link

"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2009 20:11 (eterna luchar).
16 godina
offline
RE: Sevdalinka

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Sevdalinka
daaaaaj ne mog vjerovatiiii... koji car!!!
hhahaha
"Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno" Ulrike Meinhof
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice