Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

poruka: 77
|
čitano: 35.397
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Da i K20D ždera Canon plastikanera za marendu, ali mislim da je za Pentax primjereniji DA*16-50 2,8 objektiv koji je ekvivalent Canon L objektivima, jel znaš K20D je ipak polu-profi, a 400D entry-level aparat.

 

EDIT: Bolje uspoređuj K20D sa 40D ili 50D i to sa objektivima EF 16-35 2,8 USM L, EF 16-35 2,8 USM L II, EF 17-40 4,0 USM L ili 17-55 2,8 USM IS.

Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800 http://www.fotoklub.info/forum/index.php
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2009 13:01 (Bara).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

kao što je to bara napisao, K20D je u klasi s canonima 40D i 50D.

usput, 400D je odavno pregažen vremenom, svako komparativno izvlačenje tog aparata iz naftalina je čista arheologija.

 

ne govori se loše o dvoznamenkastim i jednoznamenkastim canonima, ne govori se loše ni o senzoru troznamenkastih canona (a ponajmanje o canonovoj L optici), ali za mene naviklog na pentaxovu kvalitetu izrade, izrada i plastika 400d (da ne pričam o 1000d), je u najmanju ruku očajna. uzevši u obzir činjenicu da se ja ekšli čak i volim služiti fotićem i volim prošetati par sati s tim fotićem u rukama, čak i po neidealnim atmosferskim uvjetima, prioritet mi je upravo u ergonomiji i kvaliteti izrade. a tu sam se našao na ti s pentaxom.

 

no, vjerujem da je za nekom kome fotić služi jednom tjedno, ili kome većinu vremena stoji na polici i izgleda lijepo potpuno nebitno kakav mu feeling daje njegov fotić.

isto tako, možda nekome fakat više odgovara ergonomija canona, definitivno je lako moguće i to.

 

moja ideja je samo obratiti pažnju i na druge proizvođače osim canona (nikon je kod nas, zapanjujuće, alternativna marka), nije sve u dobrom marketingu.

 

(eh da, kaj se tiče kit objektiva - tko ikad uopće kupuje taj kit objektiv? takiovak ga dobiš s aparatom za 200-300 kn više, nema smisla kupiti fotić bez stakla uz tolko mizernu razliku u cijeni. ;))

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2009 23:19 (elkarrde).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

@Zvonko200

Ovaj objektiv šta si navea je IS verzija, a takvi ne ide sa 400D nego ide jedan puno lošiji

 

@elkarrde

Nikon je altenativan u nekim djelovima Hrvatske, a u nekima je u prednosti. Evo npr. u Splitu vjerojatno ima više Dx00 Nikona nego 5D i x0D Canona zajedno. Po meni Nikonu odmaže to šta za svoje vrhunske objekrive nema nikakvu posebnu oznaku osim šta na samom objektivu imaš zlatni prsten, a npr. Canon ima ono slovo L pa svi misle da su L objektivi nešto posebno.

Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800 http://www.fotoklub.info/forum/index.php
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

kwragu i aparati, ja želim bigmu! :D

doduše, prve susjede si mogu špijunirat i običnom 50icom koliko su mi blizu al zato one dve kuće dalje malo teže  :D

15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

oko, uzmi u obzir fuji s5pro, trgovci se rješavaju zaliha i za 4500 kn možeš dobiti izvrstan aparat (tjelo nikon D200 i saćasti senzor s wow tonskim rasponom bez šuma). Žurim sad, ako bude trebalo što pojasniti pitaj...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

...i o tome sam aparatu razmišljao...fuji s5pro...malo gledao fotke okolo....ne znam koje su objektive slagali gore....ali mi nije bio dovoljno oštar...pa totalno sam pogubljen ali fakat...  iskreno...moj aparat moze biti totalno neergonomski...moze biti i drveni ili kartonski...fucka mi se...ali zelim oštru i toplu fotografiju koju ne moram (ikao se dobro sluzim obradama) izvlačiti....

 

...gledam druge fotke njihove obrade i podatke o aparatima kojima su fotkane...to mi jedino mjerilo...vjerujem samo onome što vidim....

Tihach
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
oko kaže...

...i o tome sam aparatu razmišljao...fuji s5pro...malo gledao fotke okolo....ne znam koje su objektive slagali gore....ali mi nije bio dovoljno oštar...pa totalno sam pogubljen ali fakat...

 Slikaj sa svim aparatima u RAW formatu pa napravi konevrziju u JPEG pa ćeš vidit da su praktički svi jednako oštri ako imaš na njima kvalitetan objektiv.
Nikon F90X, Nikon F100, Nikon D300, Tokina ATX Pro 270 28-70 1:2.6-2.8, Sigma APO Macro 70-210 1:3.5-4.5D, AF Nikkor 50mm 1:1.8, Sigma EX DC MACRO 18-50 1:2.8 HSM, Metz 50 Mz-5, Metz 70 Mz-5, Nikon SB-800 http://www.fotoklub.info/forum/index.php
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Po pitanju jpega, uzmi u obzir da se uglavnom objavljuju slike s defaultnim-tvorničkim postavkama, ima tu još dosta prostora za manipulaciju. A ergonomija je vrlo bitna, nemoj je zanemarivati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
oko kaže...

..i o tome sam aparatu razmišljao...fuji s5pro...malo gledao fotke okolo....ne znam koje su objektive slagali gore....ali mi nije bio dovoljno oštar...pa totalno sam pogubljen ali fakat...  iskreno...moj aparat moze biti totalno neergonomski...moze biti i drveni ili kartonski...fucka mi se...ali zelim oštru i toplu fotografiju koju ne moram (ikao se dobro sluzim obradama) izvlačiti....

 

...gledam druge fotke njihove obrade i podatke o aparatima kojima su fotkane...to mi jedino mjerilo...vjerujem samo onome što vidim....

 ako misliš nositi fotić iole duže od 10 min, obrati jako veliku pažnju na ergonomiju.

oštrina fotke prvenstveno ovisi o objektivu, tek onda daleko iza i o senzoru. provjereno u praksi, već 6mpx senzor ti je apsolutno dovoljan za izuzetno oštru fotku. ofkors, ako imaš iole normalno oštar objektiv (gotovo svaki zatvoren na f/8, recimo :D).

toplina boja je skoro potpuno nebitan pojam, takiovak za bilokakav ozbiljan posao ćeš slikati u rawu, a sam white balance (a samim time i toplinu boja) ćeš podesiti u postprodukciji.

nemoj očekivati dobre fotke out-of-the-box, u jpegovima. kao i za doba analognih fotića, podjela je ostala ista - ako si htio kvalitetne fotke, slikao si sa SLRom i sam si razvijao fotke, ako si htio brzinski snapshotove za obitelj, slikao si s idiotom i dao razviti u neki jeftini studio. danas je isto tako, osim kaj je razlika u kvaliteti još veća - full-auto idioti daju u najboljem slučaju prosječne fotke (analogne su se mogle popraviti kvalitetnijim filmom, a i i dobar dio aparata je bio full-manual), dok za fotku za koju ćeš reći wau! trebaš i dalje SLR s kvalitetnom optikom i nešto truda i znanja. razlika je ta da danas umjesto obrade fotke u foto-labosu tu obradu obavljaš u digitalnom foto-labosu - uglavnom nekom photoshopu, silkypixu, ili sličnom raw-editoru.


bez uključivanja u proces fotkanja (postprodukcija, intenzivno igranje s postavkama aparata, čak i full-manual kontrolama) ne možeš očekivati rezultate iole bolje od nekog jeftinog idiota. nabavi brzo prime staklo, dobar aparat (možda bolje polovni, ak vidiš da to nije za tebe da ne izgubiš puno love), pripremi se, i vježbaj, rezultata neće izostati.

btw, s5 pro je jedini "nikon" kojeg bi kupio, ostatak f-mount ponude nije ništa drugačiji od k-mount sustava, ne zanima me još istog. fujijev superCCD senzor daje osjetno drugačije rezultate. (isto vrijedi i za sigmu i njihov foveon senzor)
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

...dobro shvatio sam... vidio sam fotografije sa sony R1 aparatom...strašno zanimljivo...no da se nadovežem....iz ovoga svega zaključujem da se onda ipak idem usmjeravati samo na oštrinu fotografije odnosno na kupnju boljih objektiva... a boje cu kemijati.... a dobro jedan faktor manje.... jeftino tijelo i skupi objektiv i to je to...još kada bi  znao i koji ? ...hmm...

Tihach
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

jeftine nikone (D40 i D60) bolje nemoj, jer ne autofokusiraju sa non-SDM objektivima (ili kak se to već zove kod nikona - AF motor u objektivu, jel), al generalno nisu uopće loši. ali slobodno možeš fujija S5 pro, fenomenalan dinamički raspon, i nikone D200/D300, a ni D80/D90 nisu uopće loši. (D200 i D80 su stari modeli)

 

on canona, troznamenkasti su mi fakat plastikaneri, vidi ako su ti okej, 450D ispod jeftine plastike nije uopće loš. bolje pričekaj 500D ili kupi 40D/50D. 40D je super aparat, a 50D zna imati problema sa šumom, senzor je korak unazad u odnosu na 40D, iako je dobio dodatnih 5 mpx.

 

sony a700 je odličan, a350 isto nije loš, al nemam pojma kak stoje sa staklima.

 

pentax K20 je super, pentaxova kompatibilnost s objektivima je najpotpunija, a sam fotić je jeftiniji od prosjeka klase. ko plus pišem i odličnu reprodukciju boja out-of-the-box, pogotovo na natural settinzima i odličan 14.6 mpx senzor. (btw, jel ti ovo dovoljno oštro? K20 + DA* 50-135)

 

olympus ima smisla E3, no cijena mu nije uopće popularna, pogotovo u kombinaciji sa 12-60 SWD objektivom, koji je fenomenalan kolko je i skup. E520 je okej, no ljudima je obično presitan. oly generalno ima odličnu reprodukciju boja, no provjeri kolko te zadovoljava ponuda širokokutnih objektiva (ne zaboravi olyjev 2× crop faktor).

 

 

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Olyjev 7-14 je jedan od najboljih širaca općenito, ali da košta ajme majko, košta i više od toga (oko 11.000,00 hrk-a). 9-18 je džepu puno ugodniji, ali kad jednom probaš 7-14 sve ostalo je nedovoljno dobro. :-)  Ako imaš novaca i ozbiljan pristup Oly sa 7-14 je odlična investicija, unatoč cropu 2 takav široki kut možeš kod konkurencije samo sanjati. Ako nemaš puno novaca ili te široki kut ne pali previše onda se jednostavno ne isplati.

Što se tiče oštrine i odnosa uloženo-dobiveno najbolje bi prošao s pentaxovim tjelom i nekom fixnom lećom (starom manualnom).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Moj izbor bio bi Pentax K200 + Sigma AF DC 17-70MM f/2.8-4.5 Macro (nekih 6000 kn zajedno) zavisi s kakvom lovom raspolazes. Kasnije nadogradis objektiv zavisno o svojim potrebama.Mozda je i Ebay dobar izbor,ima poprilicno K10 modela po jako zanimljivim cijenama(oko 450$ s postarinom).Naravno ako imas love K20.Mislim da bi trebao vise paznje posvetit objektivima,fotic lako zamijenis,objektivi ostaju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2009 23:18 (Brada).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

huh, odabir pentax DA18-55 3.5-5.6 vs. sigma 17-70 DC 2.8-4.5 je nezgodan. sigma je brža (skoro punu blendu, na oba kraja), ima veći raspon, no nije tolko puno kvalitetnija od pentaxovog kit objektiva, koji u kitu dođe 300 kn (vs. sigminih 2600-2800 kn, ne dolazi nikad s popustom, u kitu). pentax ima bolju kontrolu kromatskih aberacija, sigma bolju kontrolu vinjetiranja na širokom kraju, dok se razolucijom gotovo i ne razlikuju. kvalitetom izrade bi trebali biti podjednaki.

 

iskreno, K20 je tu osjetno bolji, 14.6 mpx senzor je opaka zvjerka, zbog svoje rezolucije ne oprašta greške nedovoljno oštrih objektiva, ali zato s dovoljno kvalitetnim objektivima daje fascinantne rezultate. PMA09 je za 50ak dana, strpljenja strpljenja, možda dođe do kakvog sniženja cijena 20tke. ;)

 

btw, rabljeni K20 u americi se prodaje po 700-750 USD - 3900-4200 kn. a i funta je slaba, nova foto-oprema iz engleske je isto jako povoljna.

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 13:33 (elkarrde).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
elkarrde kaže...

huh, odabir pentax DA18-55 3.5-5.6 vs. sigma 17-70 DC 2.8-4.5 je nezgodan. sigma je brža (skoro punu blendu, na oba kraja), ima veći raspon, no nije tolko puno kvalitetnija od pentaxovog kit objektiva, koji u kitu dođe 300 kn (vs. sigminih 2600-2800 kn, ne dolazi nikad s popustom, u kitu). pentax ima bolju kontrolu kromatskih aberacija, sigma bolju kontrolu vinjetiranja na širokom kraju, dok se razolucijom gotovo i ne razlikuju. kvalitetom izrade bi trebali biti podjednaki.

 Ja bi npr. za objektiv savjetova Tamron 17-50 2,8 koji je 3000kn. O optičkim kvalitetama ovog objektiva ne triba posebno govorit.

elkarrde kaže...

iskreno, K20 je tu osjetno bolji, 14.6 mpx senzor je opaka zvjerka, zbog svoje rezolucije ne oprašta greške nedovoljno oštrih objektiva, ali zato s dovoljno kvalitetnim objektivima daje fascinantne rezultate.

Već je i sa jako kvalitetnim objektivima K20D na 'rubu' da ga današnja optika prati, ali još uvik u punoj situaciji od recimo Canona 50D.

elkarrde kaže...

btw, rabljeni K20 u americi se prodaje po 700-750 USD - 3900-4200 kn. a i funta je slaba, nova foto-oprema iz engleske je isto jako povoljna.

Da, u ovom trenutku se čak isplati niskotarifnim letom do Engleske i nazad za kupnju foto-opreme.
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Hvala vam što ste se raspisali oko izbora fotoaparata... još ću malo čekat... za sada sam kupio kuglasti nastavak za stalak...kupit ću rasvijetu za portretiranje za po kući i još jedno vrijeme koristiti svoj stari Fuji...da možda ne znate koji je najbrži način za proči jeftino a učinkovito sa rasvjetom za portrete i stalkom za pozadinsko platno ili ti papir ili što li već ide...kako tu stvari stoje....?  ...inaće sam iz Zagreba

 

 

 

Tihach
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

bauhaus, one prijenosne lampe od 150W + nekako ih staviti iza većeg bijelog papira da dobiješ home-made softbox (zna gugl za par takvih projekata), a kaj se stiče stalka za platno, mislim da bi se dalo složiti od nekakvog stalka za rolete. nisam nikad slagao, nije mi trebalo.

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
autorov komentar

evo me nakon tjedana offline! hvala na svim savjetima!! i ja cu pricekat sajam!Cool mislim da cu kupiti pentaxa k200d ali bumo videli! rekli bi zagorci! :-)

nastavljam pratiti ovu polemiku, btw. mislim da bi zastupnik pentaxa trebao zaposliti elkarrde-a ili bar davati skupe poklone ili turbo popust!

 

hvala na svemu

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
torente kaže...

btw. mislim da bi zastupnik pentaxa trebao zaposliti elkarrde-a ili bar davati skupe poklone ili turbo popust!

hahaha, jelda da bi? :D

ma, ima i pentax svojih nedostataka u odnosu na konkurenciju - manju rasprostranjenost kod nas, samim time i slabiju ponudu rabljenih objektiva i aparata (no zato tu internet uskače), autofokus je sporiji od canona i nikona (ali i precizniji), framerate je sporiji, rupe u ponudi novih objektiva u usporedbi s konkurencijom, no to su sve stvari s kojima se da živjeti, pogotovo amaterima/enzutijastima. no, isto vrijedi i za sve sisteme, svaki ima svoje specifične nedostatke, niti jedan nije idealan. eto, meni se pentax pokazao kao prava mjera - autofokus mi nije bitan takiovak, ne koristim fotić u rafalnoj paljbi, stari manualni objektivi se daju nabaviti za sitnu lovu.. :)

PMA09 počinje 3.3., očekuju se najave novih modela gotovo svih proizvođača čak i prije tog datuma, tako da stvarno ima smisla pričekati.
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
elkarrde kaže...

 autofokus je sporiji od canona i nikona (ali i precizniji)
 Jesi siguran da je precizniji od Nikona?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

od dvoznamenkastih nikona je. ali je i sporiji. :D

ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Meni nikako nije jasna mrznja na ovom forumu prema Canonovim fotoaparatima i fotografima koji koriste Canonove fotice.

Istina je da Canon 400d izgleda plasticno, ali je kvalitetno napravljen. Moj primjerak je prezivio stosta i osobno mogu posvjedociti o kvaliteti tog naizgled nekvalitetnog aparata. U vrijeme izlaska taj fotic je bio jedan od najboljih u tom cijenovnom razredu sto je potrvrdilo velik broj razlicitih testova.

Istina je da taj kit objektiv nije najbolji, ali niti nije nista losiji od kit objektiva drugih proizvodaca.

Jos dodatak za usporedbu. Znam da nisu u istoj klasi, ali htio sam pokazati da 400 d radi kvalitetne fotografije

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

ALi kolko sam čitao nas Pentaxa možeš staviti bilo koji objektiv koji "sjedne" u tijelo.. Tu su i sigma i američki popularni Tamron...

Evo, i ja bi u skoroj budućnosti kupio slr-a i ciljam na Pentax k20D.. sada trenutno imam ultra zuma Canon S5..

Zanimam me što bi bilo isplativije: imat onaj početni objektiv 18-55 i 50-200 ili kupiti 18-200 objektiv?

 

p.s. ako je netko zainteresiran za kupnju Canona S5 neka mi se javi na pm

 

 

pozdrav

q6600, 8800gt, 2gb ram, 500gb hdd, gigabyte p35 ds3.... Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tešku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2009 20:54 (pajic3).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata
Zvonko200 kaže...

Meni nikako nije jasna mrznja na ovom forumu prema Canonovim fotoaparatima i fotografima koji koriste Canonove fotice.

Istina je da Canon 400d izgleda plasticno, ali je kvalitetno napravljen. Moj primjerak je prezivio stosta i osobno mogu posvjedociti o kvaliteti tog naizgled nekvalitetnog aparata. U vrijeme izlaska taj fotic je bio jedan od najboljih u tom cijenovnom razredu sto je potrvrdilo velik broj razlicitih testova.

Istina je da taj kit objektiv nije najbolji, ali niti nije nista losiji od kit objektiva drugih proizvodaca.

Jos dodatak za usporedbu. Znam da nisu u istoj klasi, ali htio sam pokazati da 400 d radi kvalitetne fotografije

 

mržnja? mislim da si nešto pogrešno shvatio. nema nikakve mržnje prema canonima, a pogotovo ne prema canonašima. svi smo mi samo foto-entuzijasti, bez obzira na marku. :)

 

zašto ja osobno ne volim canone? jednostavno - ne volim kad proizvođači rade budalu od mene, a smatram da canon pokušava napraviti budalu od mene tako što traži puno love za fotić kojeg drugi proizvođači za istu lovu proizvode daleko kvalitetnije. također, nikako mi ne odgovara plastičan feeling tro- i četvero-znamenkastih canona, softver mi je često konfuzan i težak za snaći se (recimo canona 350D mi je neopisivo konfuzan, pogotovo podešavanje custom WBa), plastika, grip i ležanje u ruci canona 400D mi jednostavno ne odgovara - jesam li to ja kriv, ili se jednostavno trebam naviknuti na fotić - ne znam, nit me ne zanima, sony i pentax su za mene to pogodili od prve, dakle smatram da nije problem u meni. jedan canon 40D je fenomenalan fotić, no opet, za ono što nudi postoje jeftinije alternative, koje su često i fizički osjetno manji aparati - primjerice, 40D mi je malo prevelik i pretežak za fotkanje po koncertima. opet, možda bi se trebao priviknuti, no zašto kad konkurencija nudi ono što mi bolje odgovara, za puno manje love, bez ikakvih kompromisa s tehničke i optičke strane.

canonov kit objektiv je kritiziran od strane svih stručnih časopisa/web sajtova, čak se i većina canonaša slaže s kritikama - plastikaner loše izrade i jeftine mehaničke izvedbe (prednji element se rotira prilikom fokusa! wtf? pa nismo više u '90ima!), dok je optički sasvim korektan.

i najbitnija stavka za mene - cijena objektiva. canon je 1986. promijenio mount, tako da ne postoje stariji canonovi objektivi kvalitetne optike, recimo bez autofokusa, što se i odražava na cijene rabljenih objektiva. isto vrijedi i za olympus - rabljene objektive je teže naći, cijene nisu nimalo popularne. konkurencija u vidu nikona, pentaxa i sonyja je tu u daleko boljem položaju, oba imaju stariju optiku (iz 70ih, kad su objektivi bili samo metal i staklo, i kad se nije gledalo tolko na zaradu po komadu) s manualnim fokusom za stvarno sitnu lovu - probaj naći EF-kompatibilni teleobjektiv odlične optike za 300 kn. meni je to jako bitna stavka, pošto nemam namjeru ni mogućnosti sufinancirati razvojni odjel proizvođača objektiva, a ne smeta me manual fokus - čak štoviše, tjera me više razmisliti o samoj fotki koju želim uslikati, a ne pouzdati se u automatiku autofokusa i rafalnu paljbu na 6 fps. :D

 

no, eto, da ne kažeš da mrzimo canone - na 40D i 50D stvarno nemam prigovora, osim stvarno detalja. nebi se bunio na 50D, ali isto tako nikad nebi dao tolku lovu za taj fotić - smatram da ne vrijedi, i ne dam više od 6000-6500 kn (a košta preko 8000).

 

nemoj moju kritiku "tvog" proizvođača shvatiti kao napad na canon i canonaše, samo pokušavam pokazati neopredjeljenima da postoje i kvalitetni i dobri proizvođači koji nisu tolko marketinški razvikani.

imao sam priliku isprobati više canona, olympusa, sonyja i pentaxa, iznosim svoje mišljenje na osnovi svojih stvarnih iskustva, ne možeš očekivati da ću biti baš uvijek 100% objektivan. no, ofkors, da sam sportski reporter, da mi treba 10 fps, minimalna količina šuma, munjevito brz autofokus (jer ne stignem ručno fokusirati) i sve to na 600 mm pri blendi 4, bez trunke razmišljanja bi kupio canona (1D Mark3 + EF600/4L IS USM).

svaki sustav ima svojih nedostataka i prednosti, treba samo odlučiti s kojim se da živjeti, a s kojima ne, pa po tome odabrati. i slikati, naravno, u tom jedino i je poanta. :)

 

btw, kvalitetnu fotografiju radi kvalitetan fotograf, fotoaparat je samo alat. no istina - kvalitetan alat olakšava posao. ;)

 

pajic3 kaže...

ALi kolko sam čitao nas Pentaxa možeš staviti bilo koji objektiv koji "sjedne" u tijelo.. Tu su i sigma i američki popularni Tamron...

Evo, i ja bi u skoroj budućnosti kupio slr-a i ciljam na Pentax k20D.. sada trenutno imam ultra zuma Canon S5..

Zanimam me što bi bilo isplativije: imat onaj početni objektiv 18-55 i 50-200 ili kupiti 18-200 objektiv?

 dobro si pročitao - svi objektivi ikad proizvedeni za pentax-mount (pentax, sigma, tamron, carl zeiss, vivitar, itd.) rade na svim kompatibilnim aparatima - ne samo na pentaxima, već i na ricohima, ruskim zenitima (sa k-mountom), vivitarima, cosinama - analognim i digitalnim. i svi će ispravno mjeriti količinu svjetla, modeli sa stabilizacijom slike će i stabilizirati baš sve objektive. isto tako, uz originalni adapter, pašu i svi m42 objektivi - pentax takumar, carl zeiss, sva sila ruskih objektiva, i još mnogi, da ne nabrajam. i s tim objektivima svi fičri rade. ofkors, ako objektiv ne podržava autofokus - niš od toga, naravno. :)
uglavnom, od 1975. rade svi, m42 su još i stariji, od početaka '50ih.

18-55 + 50-200 su bolji izbor - nemaju praktičnost 18-250 ultra-zooma, ali daju kvalitetniju sliku, i jeftiniji su. :)
ea mel tation dignissim theophrastus. inani aperiam inciderint an pri. ut ius nulla quodsi corpora. aliquid vocibus.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2009 22:09 (elkarrde).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

 

Primjedbe zbog plastičnog izgleda EOS 1000D stoje kad se on nalazi pored ostalih na polici. Osobno sam dvojio imeđu Nikona D60 i Canna EOS1000D. NIkon je definitvno ljepši kad stoji pored Canona.

 

Međutim, usporedbom karakteristika i odnosa što_daje/koliko_košta, uzeo sam Canona. I vrlo sam zadovoljan izborom.

 

Kad nema ostalih pored njega, EOS 1000D izgleda odlično.

SLR je, brz je, ODLIČNO raspoređene ručne komande (14 dostupnih na tijelu aparata). I to za akcijsku cijenu oko 3000 kn (sa zoomom 18-200).

 

Vrlo je važno znati što vam treba. Čitajte usporedbe ali i razmišljajte o njima. Da li želiš dati 1000 kn više da bi fotić bolje izgledao? Da li želiš platit 1000 kn više za komande koje nikad nećeš koristit? Što zapravo trebaš od fotića? Da li ti je važnija kvaliteta slike ili praktičnost (suprezoom ili 2 objektiva)?

 

Ako ga koristiš isključivo amaterski, EOS 1000D sa superzoom objektivom je odličan izbor, uz sve one ranije izrečene argumente protiv. Pogotvo kad se glavni arument protiv 1000D tiče izgleda a ne kvalitete slike.

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Bonde pogledaj ovu listu i direkt usporedbu D60 i 1000D ovdi, pa pošalji komentar.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

 

Bara, šteta što nisi poslao svoj komentar prije nego što pročitaš moj. Da li ti je jasno da ljudi kupuju fotić zato jer ima više megapixela? Ili zato jer ima bolji DxOMark sensor? Veća brojka - daj više novaca za kameru. A da li je to ono što MENI treba?

 

Usporedba potvrđuje moju odluku. Canon ima jedinu bolju ocjenu u za mene najvažnijem svojstvu - bolji je na Low Light ISO.

I to ima znatno bolju ocjenu.

 

Zašto je to važno? Uzeo sam suprezoom objektiv koji nema jaku svjetlosnu moć, znači ISO1600 bit će često u upotrebi.

 

 

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Kolko je meni poznato D60 je jeftiniji ili se ja možda varam?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Molim pomoć i savjet oko kupnje foto aparata

Ovisi gdje kupuješ. Kad sam ja kupovao EOS1000D je bio 466 a D60 500 eurosa. Uz nabrojane prednosti EOS-a moja odluka ipak nije bila lagana jer je D60 zaista ljepši kad stoje jedan pored drugog. Na kraju je razum prevladao, odlučio sam se za kvalitetu. Odnosno povoljnost: omjer koliko_košta/što_daje.

 

Još jednom ponavljam da je kvaliteta uvjetna kategorija. EOS je bolji u onome što je meni važno kod fotića.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice