Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

poruka: 183
|
čitano: 28.524
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Pozdrav, zanima me preporuka dslra sa lećama  do 6000 kn. Koristio bi ga  Većinom za slikavanje krajolika, te arhitekture (ulice ittd).

 

Macro shotovi mi nisu interesantni. Dobar video i wi fi povezivost nisu uvjet ali su plus. Slikavanje po noći mi nije bitno. Ne bi isao nakon ove kupnje u nadogradnju tj kupovao druge leće jer mi je budžet limitiran.

 

Razmišljao sam da kupim NIKON D5300, i to samo tijelo. Pa me zanima koju leću preporučujute za njega, jer mi je najbitnije slikavanje krajolika te arhitekrture, sve ostalo je plus  dapaće ako bi bila neka univerzalna leća koja bi pokrila većinu stvari to bi bilo idealno.

 

I da li imate neki bolji DSLR za preporučiti?

 

 

 

 

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj0p6jo58DQAhWElxoKHbcEDLcQFggYMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.bhphotovideo.com%2Fc%2Fproduct%2F1024153-REG%2Fnikon_1522_d_5300_slr_with_18_55mm.html&usg=AFQjCNHD8IRvrF8uft7Z6I9Uj2BbW7Vapg&sig2=94zmtosFRnQVojPAavHSfw&bvm=bv.139782543,d.d2s

 

 

Ima lii uopce smisla slikavati s kit lećama koje se dobije u prethodno navedenome kompletu, tj da li je slika kvalitetna.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Ja imam D5300 i sa objektivom je bio 5 tisuca. Zasto. Preporuka je on sa drugim objektivom(da dostignes 6000) ili D5500 sa prvim objektivom za 6.

D5500 bolje lezi u ruci, ima touchscreen, nema gps i ima dvostruko vecu maksimalnu osjetljivost(25600).

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Aha a jesi li zadovoljan, a koje bi mi objektive preporucija, iskreno teski sam laik, ne znam ni sto znaci osjetljivost, ali vec par godina slikajem sa svojom kantom od fotoaprata,  i bas se iman volje upustiti u to, ako treba procitati i pogledati hrpu tutoriala i izgubit vremena. 5000 to polovni ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 9:38 (Josip Miliša).
13 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Nije, 5000 novi u trgovini. 

Ja sam isto laik, ne mogu ti bas pojasniti haha. 

Osjetljivost je ISO, dakle senzor je osjetljiviji na svjetlo. Recimo po mraku se bolje vidi, ali i slika je zrnatija. 

 

Ja sam uzeo onaj set fotoaparat+objektiv u Nikonu u City Centru. A zadovoljan sam, zaista. Slike su mi super. Budem ti uploadao koju dok dodjem doma. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Ajde molim te,  doslovno sam zapeja za taj dslr, i najveroatnioju cu ga kupiti, pretpostavljam da imas kit 18-55 lece sta dolazu u tom paketu, ajde stavi neke sta nisu obrađene u photoshopu

 

 

I hvala ti puno

12 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Josip Miliša kaže...

Pozdrav, zanima me preporuka dslra sa lećama  do 6000 kn. Koristio bi ga  Većinom za slikavanje krajolika, te arhitekture (ulice ittd).

 

Macro shotovi mi nisu interesantni. Dobar video i wi fi povezivost nisu uvjet ali su plus. Slikavanje po noći mi nije bitno. Ne bi isao nakon ove kupnje u nadogradnju tj kupovao druge leće jer mi je budžet limitiran.

 

Razmišljao sam da kupim NIKON D5300, i to samo tijelo. Pa me zanima koju leću preporučujute za njega, jer mi je najbitnije slikavanje krajolika te arhitekrture, sve ostalo je plus  dapaće ako bi bila neka univerzalna leća koja bi pokrila većinu stvari to bi bilo idealno.

 

I da li imate neki bolji DSLR za preporučiti?

 

 

Ima lii uopce smisla slikavati s kit lećama koje se dobije u prethodno navedenome kompletu, tj da li je slika kvalitetna.

 

 samo tijelo ti je "manje" bitno. ja sam dugo koristio stari canon 450D i imam par dobrih slika (pod tim mislim na slike kojih se ne sramim), i uopce nemoj gledat koji je aparat bolji canon/nikon, neces falit sa nijednim. ja sam davnih dana kopio dslr, i jedino sta jos kupujem su objektivi i oprema. znaci jednom kad kupis nikon, kupit ces kad tad i objektiv koji ti pase na tvoj aparat, i u tom trenutku ostajes na nikonu i samo nadogradujes opremu.

kasnije sam kupio drugi canon, jednostavno radi toliko stvari koje imam za dslr koje pasu samo na canon. i naravno kad udes malo vise u stos sa slikavanjem, i otkrijes magic lantern za canon  

ali to je tvoje, kako kazem, neces falit sa nijednim, i nemoj odma imat ocekivanja da ces imat pro slike samo zato sta imas dslr, otkrij sta su manuale postavke i slikaj na manuale

 

kad slikajes krajolik i arhitekturu, najbitnije ti je svjetlo, odnosno Golden Hour, Blue Hour (svaki pro fotograf ce rec da je pro zato sta slikaje u to vrijeme)... to istrazi malo po netu, imas hrpu tutorijala. ja osobno obozavam kad imas dramaticnosti u slici, a za to postic u slikavanju krajolika najcesce slikajem na 2 sec. Znaci treba ti stativ. nemoj odma govorit da ti je nocno slikavanje ne bitno, za pocetnika je noc dusu dala, da shvatis shutter speed, ISO... izadi  van i slikaj, ja sam u pocetku najvise volio slikavat zalazak sunca i po noci. i jos jedna bitna stvar za slikavanje, imas veliku zgradu, puno detalja, e onda ces isto otkrit panorama slikavanje (jednostavno da dobijes cijelu zgradu u sliku). onda kad gledas detalje na slici pa kad vidis sta je vignetting distorsions itd... pa onda kupis jos i prvu prime lecu, sirokokutna je must have za panorama i arhitekturu.

 

u svakom slucaju, gledaj odma u svoj budzet ubacit bar kameru i stativ, sa vremenom vidi da uzmes i sirokokutni objektiv, vidi odma sta su prime objektivi. ja osobno jako rijetko koristim zoom objektive, i za pocetnika bi svakako odma preporucio slikavanje sa prime objektivom, jednostavno da se naucis setat, a ne stajat na mjestu i namjestat zoom. iako su kit objektivi na canonu meni osobno jako dobri objektivi, za nikon ne znam, nikad slikavao sa nikon kit objektivima

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
chutac kaže...

Ja imam D5300 i sa objektivom je bio 5 tisuca. Zasto. Preporuka je on sa drugim objektivom(da dostignes 6000) ili D5500 sa prvim objektivom za 6.

D5500 bolje lezi u ruci, ima touchscreen, nema gps i ima dvostruko vecu maksimalnu osjetljivost(25600).

 Max ISO ti je potpuno nebitan podatak....

Uzmi jeftinije novije tijelo (nemoj bas par generacija unazad) i kupi kvalitetan objetkiv. Preporucujem ti sigmu 17-50 f2.8 i neki jeftiniji nikon ili canon tijelo....

Za ovo sto tebi treba ti je dovoljno i d3200 ili tako nest. Kit objektiv je bacanje para....

14 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Josip Miliša kaže...

Pozdrav, zanima me preporuka dslra sa lećama  do 6000 kn. Koristio bi ga  Većinom za slikavanje krajolika, te arhitekture (ulice ittd).

 

Macro shotovi mi nisu interesantni. Dobar video i wi fi povezivost nisu uvjet ali su plus. Slikavanje po noći mi nije bitno. Ne bi isao nakon ove kupnje u nadogradnju tj kupovao druge leće jer mi je budžet limitiran.

 

Razmišljao sam da kupim NIKON D5300, i to samo tijelo. Pa me zanima koju leću preporučujute za njega, jer mi je najbitnije slikavanje krajolika te arhitekrture, sve ostalo je plus  dapaće ako bi bila neka univerzalna leća koja bi pokrila većinu stvari to bi bilo idealno.

 

I da li imate neki bolji DSLR za preporučiti?

 

 

 

 

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj0p6jo58DQAhWElxoKHbcEDLcQFggYMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.bhphotovideo.com%2Fc%2Fproduct%2F1024153-REG%2Fnikon_1522_d_5300_slr_with_18_55mm.html&usg=AFQjCNHD8IRvrF8uft7Z6I9Uj2BbW7Vapg&sig2=94zmtosFRnQVojPAavHSfw&bvm=bv.139782543,d.d2s

 

 

Ima lii uopce smisla slikavati s kit lećama koje se dobije u prethodno navedenome kompletu, tj da li je slika kvalitetna.

 

 Ja ti čak ne bih savjetovao DSLR nego nešto ovakvo:

https://www.jeftinije.hr/Proizvod/3468515/foto/digitalni-fotoaparati/kompaktni-digitalni-fotoaparati/panasonic-digitalni-fotoaparat-dmc-lx100epk

 

Pogotovo ako dosta šećeš/planinariš - DSLR s objektivom je dosta težak i zauzima puno mjesta a najgore je kad ga ostaviš na polici jer ti se ga ne da nosit...

 

Ovaj Panasonic ti ima fantastičan objektiv vrlo velikog otvora blende (znači moguća su lijepa zamućenja pozadine pri slikanju portreta ili nečeg što želiš istaknut) a ima i odličan senzor kakav imaju Panasonic/Olympus Micro 4/3 aparati, znači nešto malčice manji nego APSC DSLR-i među kojima je i Nikon D5300. Pošto ti ne treba za noćne (mada je i tu sasvim sposoban) onda ti nema smisla kupovat neku gromadu od fotića koja pri uvjetima dnevnog svjetla neće biti po ničemu bolja nego ovaj Panasonic (osim po mogućnostima nadogradnje što veliš da ti nije bitno). Dodatni plus je i to što s s njim diskretniji...

15 godina
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Jel se isplati razvući na D7200?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Evo par primjera, ali svi su slikani u RAW-u pa je post procesiranje na kompu "obavezno".

 

Evo ti link na slike:

http://www.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=326&jumpto=5226732&sort=asc&view=flat

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
tnakir kaže...

Jel se isplati razvući na D7200?

 Radje se razvuci za sigmu 17-50 f2.8... Mogu ti poslati par raw fotki sa d3200 i tom sigmom. Neces poznati da su radjene entry level dslrom.... Akouzmes sigmu i mozes uzeti d7200 imaces pro setup....

15 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Razvukao bih na D7200 i na dobra stakla. Znaci sa tijelom ne bih falio. Ima li sta bolje u tom cjenovnom razredu, neka alpha?
Rvat katolik!
 
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Hvala ti, bas me I zanima to istrazivanje fotoaparata I ucenje, al ipak mislim da cu uzet Nikon d5300, wi Fi povezivost mi je bitna jer znam opalit dnevno po par stotina slika, kad me uhvati,. A ne volim to prebacivat preko kabela, a I ono ako cu taj dslr imat dugo godina volija bi da je odlican, sad jedino mi ostaje Leca, jel imas koju preporuku do 1500 2000 kn, slikavao bi plaze, sutone, pejzaze, zgrade i ulice, priroda

7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Nazalost preskupo d7200 izvan moje lige, Leca mi limit do 2000 a ova je 2800 iako jebeni review
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Moze torent posalji slike
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Eto zasad mi je dilema izmedju d3300 I d5300, sad d 5300 je 1000 kn skuplji, da li on vrijedi toliko vise, ima mi I wi fi koji mi isto znaci, je li ima po vama u toj klasi tj do 4000 kn za body ista bolje, I koje bi lece preporucili do 2000 kn, I hvala svima
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Sta ti znaci WI FI? To su ogromni fajlovi za prebacivati sa wifi....

 

 

 

Evo ti par fotki sa d3200 i sigmom 17-50 f2.8

 

Uvijek ciljaj bolji objektiv ispred boljeg tijela. Bolje tijelo ti u ovom slucaju ne donosi bolje slike vec ti donosi vise fokus tacaka, visu fps i sl ali ne i ostrije slike... Ja sam dugo istrazivao i bolji objektiv neces naci za manje para od ove sigme.... Ima bolje objektive ali i puno skuplje....DSLR ti je maltene sve u objektivima i svi profici ce ti reci prvo staklo pa onda tijelo...

 

Evoo ti cijeli folder sa slikama.

 

Neke su radjene sa D4 sa nikkor 24-70 i sa tamronom 70-200 sto je setup od 6000+ EUR a neke sa d3200 i sigmom 17-50 f2.8 sto je setup od 600 EUR. Mozes li na prvu reci koje su koje?????

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2016 10:22 (Torent).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Hvala ti vrhunske slika, ocito ta leca stvarno pravi razliku, a evo razmisljam da poslusam tvoj savjet, prvotno sam htio kupiti D 5300, a sad razmišljam da kupim D3300 jeftinije je 1200 kn, i da uložim u neku bolju leću. možda čak i tu, samo uspoređšujem ta dva fotoparata i doslovnno su mi identični, što misliš jesam li upravu?

 

Razliku je teško reći. ne možeš vjeorvati, al onda šta misliš tipa opalim u jednom danu 100 slika, na nekom izletu u prirodi to dugo traje kad se prebacuje putem neta na kompjuter, a ako sam i zapeo za to uvijek mogu uzeti za 300 kn wi fi adapte.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2016 14:28 (Josip Miliša).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Zaboravi wifi... Obavezno slikati u NEF tj raw poslije toga lightroom ali obavezno ali obavezno dobar objektiv. Nemoj druge gledato pored ove sigme... Nemas puno vrhunskih objektiva za apsc senzore ali ovo je definitivno best bay....Uzmi signu 17-50 f2.8 i za tijelo sta ostane. Ima razlike recimo broj autofokusnih tacaka ali za ono sto tebi treba (landscape i arhitektura to je maktene nebitno ali low light performance ti je jako bitno a tu ti igra ovih f2.8... Za arhitekturu ti igra i 17 mm tj sirina.... Moj prijateljski savjet idi na sigmu i tijelo koje mozes priustiti.... I da kupi jeftini citac sd kartica i wi fi zaboravi.....Sve mozes peglati poslije osim ostrine... Ako nemas ostru sliku sve ostalo ti je sporedno....Pogledaj i na netu profesionalce i svi ali apsolutno svi ce ti reci objektiv bitniji od tijela....

 

https://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-on-a-budget-for-the-Nikon-D3300-Best-Zooms/Best-zoom-for-the-D3300

 

 

Evo ti tabela za d3300. Gledaj zadnju kolonu a to ti je broj stvarnih megapixela koje ces dobiti sa tim aparatom i ovim objektivinma. Zaborav score... Ova sigma daje 14 a kit objetkiva nema uopste u tabeli i to znaci daju manje od 8 MPx....Vjeruj mi vrijedi svake pare koju ces dati za nju....

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2016 15:35 (Torent).
8 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Veliki ISO je za fotoaparate samo marketinška galama. Bitno je što senzor može izvući na ISO-u ispod nekih 2.500, a sve ostalo je (polu)profi razina.
Broj pixela je odavna prestao biti glavni čimbenik sustava.
Tek kada kupiš neki skuplji (tj. bolji) objektiv, tada se vežeš za određenu marku, a i ja ću ti ponoviti: Samo bogatu kupuju jeftinu (foto) opremu.
Ili kupi neki jeftini dSLR sistem ili kupi neki bolji objektiv i na njega prikvačiš tijelo koje nije (pre)skupo?
Jer se danas tijela kvače na objektive, a ne objektivi na tijela.
Nikonov umjetni kolorit ja ni dan-danas ne mogu progutati, a moje preporuke su ti:
- Canon, koji je ili malo bezobrazan po pitanju podrške
- Sony, koji ima izvrsna tijela i orijentiran je na polu-profi i napredne entuzijaste

 

Znači, objektivi odlučuju, a ne pixeli ili tijela.
Kod tijela je jako bitna veličina senzora a - OPET NE - broj pixela, te osjetljivost na svijetlo.
A svakako si kupi i neki stativ bez kojega večernji i noćni krajolici naprosto ne idu

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Eto svi ti kazu isto, tijelo manje bitno, dobar objektiv i stativ... neces pozalit. 

 

Ps ako mislis slikavat slapove itd, stativ ti treba i po danu, uz nd filter

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Za početnika nešto polovno, samo 5000 okidanja i dva OK objektiva uz fotić. Ništa lošije od Nikona koje gledaš. Naročito dobro ako nemaš namjeru kupovati objektive i ulagati dalje u fotić.

Na ovo sam naišao upravo na njuški

http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoaparati/pentax-k50-kit-dva-objektiva-18-55-mm-wr-50-200-mm-wr-oglas-20997759

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

I opet dva kit objektiva koja nisu bog zna sta....Ja imam takva dva kit objektiva za d3200 i nikad koristio niti cu pored sigme. Jednostavno to nije ista kategorija Ni blizu....

16 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Sry al za 4000 kn što mu ostane može kupiti još jedan fini objektiv, npr naručit tvoju Sigmu odavde i još mu ostane lijepa lova.

https://www.fotokoch.de/Sigma-AF-2-8-17-50-EX-DC-HSM-Pentax_47056.html?prepage=objektive-fuer-pentax.html

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
To da...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Evo, poznavajuci sebe, najvise volim kod slika ostrinu slike, HD dojam slike, I raznolikost boja, zarkost, godinama slikajem vec ali sa losijim nedslr fotoaparatima, I tako da znam kad kupin dslr da cu se ozbiljno uhvati toga, I proucit tutorijale, DVD ove you tube, sto god treba, u pocetku necu sigurno nadogradjivat objektive jer cu biti kratak, al za godinu dvije, tko zna, kako cu s novcima stajati, gledam po beru I sve su to fotoaparati u razlici po 200 300 kn, tako da mi ne bi zao bilo izdvojit toliko vise ako bi imao neku specifikaciju koja bi mi koristila, slazemo se objektivi su najbolji za kvalitetu slike, gledam na netu izmedju Nikon d3300 d3400 d 5100 I ovaj mi je pentax k50 zapeli, sad sta bi vi preporucili il nesto drugo, sogmu bi mogeja uzet pitam jebeni reviewe,
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Sigmu obavezno a tijelo po zelji.... U kvaliteti slike neces primijetiti neku razliku ali posto vidim da si zapeo za WI FI uzmi D3400 jer ima snapbridge....TO ti je ubitacna kombinacija. Sigma 17-50 f2.8 i d3400....Ako mozes priustiti onda to. Bices prezadovoljan slikom.... Kit objektive zaboravi....

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.11.2016 12:13 (Torent).
16 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Pentaxa zaboravi (bar onoga iz oglasnika kojeg sam predložio) jer vidim na jednom drugom forumu da ga je čovjek prodao. Za te novce koje je tražio prava prilika je bio. Mogao si imat bolji combo od onoga koji ti predlažu jer Pentax ima bolje kit objektive i od Nikona i od Canona i još sa 4k kuna u džepu koje si ako baš želiš mogao nakon nekog vremena fotkanja potrošiti na objektiv ili neki drugi dio opreme koji ti fali.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Priča se o stativima, pa jel bi mogla neka preporuka?
Za D5300, neki best buy, da naginje ka jeftinome :)

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

U pravu si bio , wi fi je nebitan, jer sam skuzio ak vec ocu slike prebacivat direktno da ih gledam na mobitel, to nema smisla,a jer ih je bolje gledat na kompjuteru veci je ekran i kuže se detalji bolje pogotovo ako budem tija fotošopirati, uzet cu radije čitač kartica dobar, i ako mi stvarno bude trebao taj wi fi , wi fi adapter, tako da sam ovih dana gledao preporuke dslra po portalima, i najprodavanije dslrove, i onako meni kao laiku se učinilo da je za te pare najbolji d3300, našao sam ga za 2800 kn novog preko amazona, sad gledao sam reviewe za sigmu svi su oduševljeni, ali je 2800 kn , ali spreman sam to platiti, samo me zanima, ja najviše volim slikavat krajolik, arhitekturu, ponekad asuton, more i predmete izbliza, predmeti su sporene važnosti,  da li je to dobra leća za to, ako nije ima li neka dobra što bi pokrila sve to?

 

 

I koliko sam shbvatio leća je puno bitnija od tijela, tijelo omogućuje boljem mpxele koji su nebitni, jer  bolji dslrovi imaju dosta mpixela, i što još može ponuditi bolje tijelo , taj dio nisam razumio, iako je leća bitnija?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice