AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima izdvojena tema

poruka: 7.948
|
čitano: 1.610.955
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
hahhaajaads kaže...
XXX kaže...

 Cekaj, pise datum izlaska 8.DEC, to je danas 

 

EDIT: ReLive je nesto slicno shadowplay-u, moze se i strimat i recordat, bas da vidim to 

 javite kada dode i prvi dojam. ja necu vidjeti sve do 18:00h navecer :(

12 godina
neaktivan
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

i tata ceka ovo... 

xfact
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Vani je ReLive!

* preko Firefoxa mi nije dalo na stranicu dok preko Chromea mogu skinut nove drivere

 

16.12.1 download

 

New Features

Radeon ReLive(1): Capture, stream and share your greatest moments and gaming wins on your computer system with Radeon ReLive. Modify settings quickly, conveniently, and play seamlessly with the easily accessible in-game toolbar. Express yourself in bold new ways with custom scene layouts. Upload your latest highlights and let them be a conversation piece. It's never been easier to build and grow your online community at anytime, anywhere.
Radeon Chill(2): A power-saving feature that dynamically regulates frame rate based on your in-game movements. Radeon Chill can improve power efficiency and can lower temperatures for supported products and games when enabled through Radeon Settings.
Radeon WattMan(3): Added support for AMD Radeon R9 Fury series, R9 390 series, R9 380 series, R9 290 series, R9 285, R9 260 series, R7 360, and R7 260 desktop graphics products
Radeon Software Installer(4): New user interface and intuitive Radeon Software Installer that includes options for express install, custom install and clean uninstall. The new installer will also show options for the latest available driver for your system configuration during the install process.
Display Connectivity(5): New advanced display settings and diagnostics page within Radeon Settings with better detection for HDMI® cable issues and fallback for end users experiencing display issues.
AMD FreeSync™ Technology(6): Now supports Borderless Fullscreen Mode for applications and gaming with AMD FreeSync™ technology displays and supported products. Now supports Gradual Refresh Rate Ramp for mobile configurations with AMD FreeSync™ technology displays and supported products.
Upgrade Advisor(7): Provides a system requirement evaluation for Steam® games in your Radeon Settings library.
HDR Gaming Support(8): Experience the benefits of HDR gaming with Radeon Software Crimson ReLive Edition. Support for games with HDR 10 or Dolby Vision™ capabilities.
VP9 Decode Acceleration(9): 4K 60Hz GPU-Accelerated Video Streaming enabled on supported Google™ Chrome web browsers.
Skype Performance Enhancements (10): Lower CPU usage during Skype™ calls for select AMD APU Family products.
User Feedback Page: The User Feedback Page enables a direct link for end users to the Radeon Software Team and allows users to provide feedback and vote on upcoming features for Radeon Software. The User Feedback page can be found here.

Fixed Issues

Unable to launch the Problem Report Wizard from CCCSlim in Radeon Settings.
Radeon WattMan Power Limit setting may not retain after hitting apply when Auto Temperature is enabled.
DOTA™ may experience flickering in some hero and effect models when running the application in Fullscreen.
Pixel Format options may not appear in Radeon Settings on some 4K TV's with Radeon RX 480.
The Division™ may experience flicker during gameplay when using AMD Multi GPU configurations.
The Division™ may experience an application freeze or hang when running in AMD Multi GPU configurations after extended periods of play.
Game quality or performance may be degraded when launching multimedia content on a secondary display before running a game.
CIM folder retains under program files even after complete driver uninstallation.
Radeon Settings may experience an intermittent crash when accessing Radeon WattMan.
Display tab with virtual super resolution may be removed or missing in Radeon Settings.
The Radeon WattMan feature may intermittently display a Radeon Software popup error regarding Radeon WattMan for non-supported products.
Random crashes may be experienced on Mozilla Firefox.
DirectX®12 content may be unable to launch on some older CPUs that do not support popcnt instruction.
Intermittent Mouse Cursor corruption may be experienced on Radeon RX 480.

Known Issues

AMD FreeSync™ technology may experience performance issues with Borderless Fullscreen application support when a secondary display is attached and has dynamic content running such as video playback in a web browser or if other applications or game launchers are running on the primary screen in the background. A workaround if this issue is experienced is to            minimize all other running applications that are on the primary desktop display or on non-primary extended displays.
Counter-Strike™: Global Offensive and World of Warcraft™ may experience flickering or performance issues the first time the game is launched on a system boot with AMD FreeSync™ technology enabled. Workarounds include exiting and restarting the application or task switching (alt+tab) in and out of the game to fix the issue.
AMD Multi GPU configurations may experience a system hang or reboot during install when using tiled MST 4K or 5K displays.
Titanfall™2 may experience black square corruption in game menus or during game play on some Graphics Core Next products.
FIFA 17™ may experience an application hang or black screen on launch for some select Hybrid Graphics or AMD PowerXpress mobile configurations.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 14:40 (doktor1).
Moj PC  
10 0 hvala 9
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

jaooooo majko mojaaaas stjepanjjeee opeeeet naaaaa aparaaaatimaaaa 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

A jadan 

 

LP

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

AMD je sve bolji i bolji

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

A dobro ne treba sada pretjerivat; ReLive nam daje opciju snimanja, strimanja i skrinšotanja te ruku na srce nvidia ima već dugo te opcije!

Sučelje koje pokrenemo untar igre je jako ljepo i minimalističko

 

Samo treba vidjet šta Chill radi i tako to....

 

No u svakom slučaju ljepo od AMDa da se pokrene po tom pitanju i to taman kada sam ja prešo iz zelenih u crvene...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 15:15 (doktor1).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Ima li kakvog boosta u performansama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Ovaj ReLive cist pogodak. Nema frame dropa ( bilo koja igra ) kvaliteta slike super, velicina nakon snimanja solidna.. BRAVO AMD!!

Battleog - 191silvinjo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
toxic kaže...

Ima li kakvog boosta u performansama?

 Ja sam se dotako samo Deus Exa... klik

10 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Overlay je totalno ShadowPlay Neka, napokon. Zanima me koliki je hit na performanse kad se snima

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
D3lBoy kaže...

 Zanima me koliki je hit na performanse kad se snima

_______________

 

Testing New AMD Software Features: Radeon Chill And OCAT

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 16:09 (doktor1).
13 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Jako lijepo AMD

Nego, u dodatnim postavkama mi fali dosta toga. Prije sam si mogao slagati boje po želji i još neke sitnice a sad praktički sve prazno. Je li kod svih tak?

 

Prije

 

 

 

Sada

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 16:33 (vrinho).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
vrinho kaže...

Nego, u dodatnim postavkama mi fali dosta toga. Prije sam si mogao slagati boje po želji i još neke sitnice a sad praktički sve prazno. Je li kod svih tak?

 

 

Da, ali primjetio sam npr da je premještena opcija za custom resolution...

Vjerovatno žele sve prebacit u ovo moderno sučelje...

13 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Onda su ih trebali do onda ostaviti u ovom starom nego oni ih izbace. Možda su negdje sakriveni u novom pa ak ko nađe nek napiše.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

RX 480, (vjerovatno i RX470) u kombinaciji sa dx12 su najviše dobili sa novim driverima:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Još malo testova sa Techpowerupa:

*16.7.3 su driveri kada je Polaris stavljen u prodaju

 
 

__________

 

AMD appears to have invested big in the way its software comes across to its users. The efforts begin at the user interface. There is great uniformity in UI design right from the installer, up to Radeon Settings, and ReLive overlays; and its user-feedback tool.

Overall, we recommend everyone with AMD Radeon hardware to update to these drivers. It significantly expands your hardware's feature-set with things gamers actually use or care about. The implementation is a little buggy, but we're sure AMD will iron them out over 2017, which promises to be a huge year for the company.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 17:27 (doktor1).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

WTF is happening?! Trazim neku datoteku na disku i moja grafa pocne vrtit ventilatore na full,oce se sve razletit od vrtnje,a na ovim novim driverima nema overdrivea da vidim temperaturu il da kontroliram vrtnju. gigabyte r9 290,update napravljen prije 20 min

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Ma čega nema?

Always Outnumbered, Never Outgunned
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
izvone kaže...

WTF is happening?! Trazim neku datoteku na disku i moja grafa pocne vrtit ventilatore na full,oce se sve razletit od vrtnje,a na ovim novim driverima nema overdrivea da vidim temperaturu il da kontroliram vrtnju. gigabyte r9 290,update napravljen prije 20 min

 A nema ga ni u polaznim programima pa ga ne mogu isključiti da se ne diže s Windowsima. Ne sviđa mi se ovo ništa.

neda mi se
10 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
SoynTech kaže...

Ma čega nema?

 Eto toga kod mene nema, samo graf imam ostalo ne.

neda mi se
14 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
SoynTech kaže...

Ma čega nema?

 ja tog nemam,prije je bio u global settings/overdrive,sada overdrivea nema,ima wattman (bez overdrive) i global graphics gdje mogu mijenjat samo sitne postavke

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 18:36 (izvone).
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

nes u sjebali takodjer imam samo wattman  a overdrive nema! 

 

prije instalacije sam DDU-o iste tako da nije problem u zaostacima...

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 18:58 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

I kod mene nema Overdrive nego Wattman ali kad se scrolla dolje eto postavki.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

Koje RGB postavke koristite?

Moj monitor podržava full rgb, da stavim ili ne jer to koristim na PS4

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

On gore ima overdrive jer R9 270 ne podržava WattMan!

 

@4mal

Fury je dobila podršku za WattMan i zato nema overdrivea!

 


WattMan je funkcionalniji od Overdireva!

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 19:45 (doktor1).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

tak imam i ja ali di se tu overclocka u wattmanu nis ne razmem  ? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 19:45 (4mal).
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
4mal kaže...

tak imam i ja ali di se tu overclocka u wattmanu nis ne razmem  ? 

How to use AMD's WattMan, the powerful new overclocking tool for Radeon graphics cards

 

 

 

16 godina
offline
AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima

imam samo gpu stavku ali ne i memory 

+ kada pomaknem slide za par posto nista se ne desava u gpu-z wtf 

tj restira se vrijednost od istog kao da ne reagira 

power limit zapamti ali ne i gpu clock 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 19:49 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
izvone kaže...

WTF is happening?! Trazim neku datoteku na disku i moja grafa pocne vrtit ventilatore na full,oce se sve razletit od vrtnje,a na ovim novim driverima nema overdrivea da vidim temperaturu il da kontroliram vrtnju. gigabyte r9 290,update napravljen prije 20 min

 R9 290 je isto dobila WattMan podršku zatop nema overdrivea! Ništa ti jnisu sjebali nego je Overdrive otišo u penziju...

 

Vidim da i nicky.sl ima R9 290 tako da isto vrijedi i za njega....

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 20:04 (doktor1).
16 godina
offline
Re: AMD Catalyst / Crimson - Topic o Driverima
4mal kaže...

imam samo gpu stavku ali ne i memory 

+ kada pomaknem slide za par posto nista se ne desava u gpu-z wtf 

tj restira se vrijednost od istog kao da ne reagira 

power limit zapamti ali ne i gpu clock 

 Jesi uključio Frequnezy na Dynamic?

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice