Coil Whine

poruka: 33
|
čitano: 19.300
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Coil Whine - Zujanje grafičke

Coil Whine - po nasem lajcki i na "prvu" nazvan zujanje zavojnica!

                    ova tema ce se bazirati samo na Gpu-ove i njihov problem s tim da cu napisat i par rijeci o napajanjima i da rijesimo vijeciti problem zasto i kako bas meni?! itd ne?!

(pistanje se cuje na kraju videa)

Ovaj "problem" koliko je meni poznato{#} bio iskljucivo na napajanjima, no evo s vremenom dosao je i na nase drage i skupocjene graficke kartice zasto pojma nemam (predpostavljam radi sve jacih gpu-ova pa shodno time i potrebe za jacim i boljim elementima bla,bla:) necu ulaziti u elektrotehniku i njihove sklopove nek netko drugi nadopise ak zna strucnije objasnjenje!

Uglavnom u napajanju se nemora uvijek cuti iskljucivo zavojnica moze biti i neki drugi element recimo cak i transformator ili da cujete i cvrcanje/pucketanje a ono je pak vezano za ono ljepilo ili silikon(sigurno ce me xxx-man ispraviti nemrem se sjetiti naziva) sto vidite u napajanjima a desava se jer se elementi griju a doticno ljepilo rasteze i skuplja:

silikon,ljepilo/masa kak god hocete:) silikon,ljepilo/masa kak god hocete:)
coil coil
Ok sta s grafickim karticama? na njima se desava ista stvar samo zavojnice nisu poput onih u napajanjima otvorene nego su "zatvorenog tipa"

a kako to zgleda pa evo ovako i zovu se "Choke"(a nas prijevod po meni nepotpun za ovaj tip zavojnica:) i dio su popularnog MOSFET-a koji regulira cijelokupni napon u grafickoj koji je najbitniji dio za overklokanje i stabilnost iste!

MOSFET-VRM MOSFET-VRM
choke choke
mosfet choke+vrm mosfet choke+vrm
choke choke
choke choke
ima ih poprilican broj vrsti i kvalitete ja necu nabrajati koje jer nema smisla ovo je cisto informativno iz prve ruke

a i da mi prestanete davati TD kad kazem da nije isto kad uzmes osnovni model gpu-a za 2000kn i top model od 2900kn{#} e pa to je radi ovakvih malih ali bitnih stvari koje su vam kao i sto vidite nacrtane kao prezentacija na vasim kutijama od grafickih kartica koje ipak nesto znace a ne "prodavanje magle";)

info on the box info on the box
E kao sto sam gore rekao postoji ih hrpa vrsti i kvalitete, kako cete znati koje vi imate ili koju graficku izabrati da bi ovo izbjegli, pa citajuci recenzije grafickih kartica naravno i iskustva ljudi koji su ih kupili!

jer nemora uvijek znaciti ako uzmete neki skuplji model tipa rog,hawk,lightning,acx itd da vam grafa nebu zujala jer uvijek mozete dobiti "nevaljali" komad "choka" a doticni "CHOKE" je taj koji cvili u cijeloj ovoj prici!

evo i primjer o cemu se tocnije radi;

naponi naponi
presjek presjek

 znaci oni losiji modeli ili oni kojima je zavojnica unutar choka suplja ce cviliti, zato se recimo evo primjer iz ASUSA hvale da imaju "concrete"(kamene) zavojnice koje su unutra popunjene istim pa nemogu cviliti! vrlo jednostano!

evo jos par slika kak to zgleda:

mosfet on asus gpu-s mosfet on asus gpu-s
znaci ako vam vasa skupocjena graficka zuji u servisu vam je nisu duzni zamjeniti, no ako je to zaista pre glasno onda svakako inzistirajte na tome!

eto toliko za sad iz prve ruke, pisite sve vezano za "COIL WHINE" probleme na grafickim karticama!

LP{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.4.2014 11:31 (Stjepanj).
Moj PC  
30 0 hvala 21
14 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Ja imam takav problem, ali sa napajanjem, da li znas kako se toga riješiti, probao sam otvoriti i vidjeti da možda ventilator ne udara u nesto, ali nije...

 

Isti ovakav zvuk:

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Coil Whine
ToMisLaW kaže...

Ja imam takav problem, ali sa napajanjem, da li znas kako se toga riješiti, probao sam otvoriti i vidjeti da možda ventilator ne udara u nesto, ali nije...

 

Isti ovakav zvuk:

da zvuci bas tako, neznam sta bi moglo biti...{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Moja draga, divna grafička proizvodi takav zvuk. Zvuči kao da cvrčci imaju orgiju...

 

Meni su otišli regulatori voltaže pa se čuju. Ako ih pritisnem prstom, kliktanje prestaje. Ništa za sekiraciju.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Re: Coil Whine
chutac kaže...

Moja draga, divna grafička proizvodi takav zvuk. Zvuči kao da cvrčci imaju orgiju...

 

Meni su otišli regulatori voltaže pa se čuju. Ako ih pritisnem prstom, kliktanje prestaje. Ništa za sekiraciju.

a da ih zaljepis s nekim ljepilom?

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Ma ide u smece cim nove komponente stignu.

Ostalo radi i poklonit cu nekome tko nema.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Kolega super objašnjenje u vezi coil winea. Iskreno nisam ni cuo za tu "pojavu" donedavno... Na MSI Gtx760 sam cuo taj zvuk, ne jako ali culo se ako priblizis uho kučištu. Posto je kuciste dolje na podu nisam cuo dok sjedim pa mi nije ni smetalo. Sad na Asus grafi uopce ne cujem to, ja zadovoljniji ne mogu biti sa kvalitetom ove sadasnje. Od sad sam na Asus strani makar platio i vise :). 

Moj PC  
1 0 hvala 2
13 godina
offline
Coil Whine

Evo i moja Sapphire HD7770 Vapor-X ima coil whine, začuđujuče je to da sam na nju iskeširao 100Kn više nego za basic model HD7770 Ghz graficke....{#}

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Coil Whine
Strm kaže...

Evo i moja Sapphire HD7770 Vapor-X ima coil whine, začuđujuče je to da sam na nju iskeširao 100Kn više nego za basic model HD7770 Ghz graficke....{#}

danas je to prakticki standard, eventualno na top modelima toga nema...rekao bi po svojoj procjeni! bitno da ne cvili dok je u loadu! LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
offline
Re: Coil Whine
Stjepanj kaže...
Strm kaže...

Evo i moja Sapphire HD7770 Vapor-X ima coil whine, začuđujuče je to da sam na nju iskeširao 100Kn više nego za basic model HD7770 Ghz graficke....{#}

danas je to prakticki standard, eventualno na top modelima toga nema...rekao bi po svojoj procjeni! bitno da ne cvili dok je u loadu! LP

Kako mislis? Tek kad upalim igru pocne cvilit, u desktopu je sve normalno...

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
12 godina
protjeran
offline
Re: Coil Whine
Strm kaže...

Kako mislis? Tek kad upalim igru pocne cvilit, u desktopu je sve normalno...

"kad upalis igru" je pre opsiran pojam...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.9.2014 21:12 (Stjepanj).
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

To se ne bi trebalo čuti.
Kontaktirao sam XFX i rekli su da tražim zamjenu, no ADM-ovci su gluhi pa ne čuju to pa ću se namučiti dok to sredim.

 

Uglavnom, ako se čuje - servis. 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Coil Whine

Evo upravo palio stolni komp nakon dugo vremena, uključio gumb na napajanju s obzirom da je bio isključen i fino mi je zacoilwhineao zakratko. Radi se o Fortrončeku Bluestormu, 400W-ni model, V1, mislim, ali nisam 100% siguran. Trenutno radi normalno i ništa nigdje ne pišti niti ne cvili, barem ne čujem. Moguće je da je do vlage, budući da se kanta nalazi u samom kutu sjevernog zida sobe.

Ovom forumu kronično nedostaje Vlada koji je uvijek podizao atmosferu nasmijavanjem i uveseljavanjem sviju svojim slikovitoživopisnojedinstvenim postovima.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Coil Whine
Stjepanj kaže...
Strm kaže...

Kako mislis? Tek kad upalim igru pocne cvilit, u desktopu je sve normalno...

"kad upalis igru" je pre opsiran pojam...

U nekim "tezim" igrama tipa Metro LL, BF3 se slabo cuje, a u nekim manje zahtjevnim tima MC, Sims 3, GTA:SA se jace cuje{#}

NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH_NHF_NFH
11 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Ima li netko iskusan s wife whineom? Naime iako nekima nakon upaljene igre vristi zavojnica, meni vristi zena. Bio to BF3, BF4, Need for speed, Sniper Elite, ... nebitno koja igra ... odmah pocne vristanje ...

battlelog: b4stardo_CRO, FREE STEAM KLJUCEVI: http://tinyurl.com/2fcpre6
Moj PC  
15 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: Coil Whine
Bastardo kaže...

Ima li netko iskusan s wife whineom? Naime iako nekima nakon upaljene igre vristi zavojnica, meni vristi zena. Bio to BF3, BF4, Need for speed, Sniper Elite, ... nebitno koja igra ... odmah pocne vristanje ...

To ti je tak zato kad igraš previše igrice na računalu, a premalo na/u/s njom. Očito, neprikladni gejmer je novi pojam koji bi trebalo uvesti :P.

 

EDIT Wife whine se barem lako rješava, svi znamo kako. ;)

Ovom forumu kronično nedostaje Vlada koji je uvijek podizao atmosferu nasmijavanjem i uveseljavanjem sviju svojim slikovitoživopisnojedinstvenim postovima.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.9.2014 15:18 (Caesar et Brutus).
11 godina
offline
Coil Whine

SAmo pazi da te neostavi, kadkad poigraj se i sa njom, nakraju krajeva to je najvazniji sport.

http://valid.canardpc.com/hwx19k
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

ljudi jel se ovo moze pojaviti na laptopu..Cuje mi se zvuk kada je laptop iskljucen,a prikljucen na struju, i u sleep modu se cuje cvrcanje???

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Coil Whine
mrle503 kaže...

ljudi jel se ovo moze pojaviti na laptopu..Cuje mi se zvuk kada je laptop iskljucen,a prikljucen na struju, i u sleep modu se cuje cvrcanje???

osobno nisam cuo da se to desava na laptopima...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Ja imam isti 'problem' s grafickom koju sam danas uzeo (Asus Strix 1070ti), kao sto sam imao sa prethodnom GTX 780, i dolazim do zakljucka da je vrijeme da zamijenim PSU (Gigabyte Superb Power 720W) koje je staro preko 7 godina vec.

 

Koliko god da citam kako Coil Whine nije nista opasno, jeste iritantno u svakom slucaju. Mislim, platis 550 eura za high end grafu i onda cujes to zveckanje kad je grafa pod opterecenjem.....nema smisla jel?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Coil Whine
infeqt0r kaže...

Ja imam isti 'problem' s grafickom koju sam danas uzeo (Asus Strix 1070ti), kao sto sam imao sa prethodnom GTX 780, i dolazim do zakljucka da je vrijeme da zamijenim PSU (Gigabyte Superb Power 720W) koje je staro preko 7 godina vec.

 

Koliko god da citam kako Coil Whine nije nista opasno, jeste iritantno u svakom slucaju. Mislim, platis 550 eura za high end grafu i onda cujes to zveckanje kad je grafa pod opterecenjem.....nema smisla jel?

 Nisam bas siguran da ce ti to otkloniti probleme s coil whine na grafi...

HAKOSUKA
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Trebalo bi zapravo. Graficka je od danas 2 godine pod garancijom, a kao sto sam vec naveo imao sam Coil Whine i na GTX 780 Herculez 6GB inno3D.

 

Zamjena graficke ne bi trebala predstavljati problem, ali sta ako je zamijenim i opet ista stvar? Nije mi problem uzeti novo napajanje ako ce to rijesiti problem.

Vec sam prije par godina imao cvrkutanje iz ovog napajanja kojeg sad imam, koje je s vremenom nestalo btw ali sad ocigledno prenosi simptome na graficke karte.

 

Dosta sam listao po raznim forumima i vidim da ljudi imaju dosta problema s ovim. Zanimaju me vasa iskustva i misljenja.

 

(btw. kad ukljucim VSYNC, Coil Whine skoro da ne postoji, odnosno neprimjetan je)

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.12.2017 22:43 (infeqt0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Coil Whine

Pomoglo bi ti ako imas coil whine u napajanju. Bilo koje napajanje koje je ispravno i dovoljno jako ce dati coil whine na grafi, ako je grafa "defektna"!

HAKOSUKA
13 godina
neaktivan
offline
Coil Whine

Ne vidim logike, jer sam i s proslom kartom poceo tek u zadnje vrijeme dobijati Coil Whine, i danas evo i sa novom. Jucer mi je ta karta izgleda crkla, ne daje sliku pri paljenju racunara i ventovi vrte na 100% snage. Zato sumnjam na napajanje i strah me da nece sta napraviti ovoj novoj grafi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Re: Coil Whine

Napajanje 400% može i nerijetko hoće stvarati coil whine, kako i u njemu, tako i na grafi. Ja sam imao par iskustava: evga 750b + 2x770 = coil whine. RM1000i + 2x770 = no coil whine. Drugi rm1000i + 1080ti = coil whine. HX1200i + 1080ti = no coil whine.

 

Samo, ako ti grafa ide u jako visoke fps-ove i pod većim opterećenjem, onda će neminovno stvarati neki zvuk. Mislim da takvo što ne možeš izbjeć. Na 60fpsa ne bi smio imat nikakav c.w. Na 144+ ga i ja čujem slabo, i sa hx1200i, ali ni blizu kao sa rm1000i drugim komadom. Tako da, ako si imao isto sa prošlom karticom, jako je moguće da samo napajanje uzrokuje whine.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Coil Whine
eywa33 kaže...

Napajanje 400% može i nerijetko hoće stvarati coil whine, kako i u njemu, tako i na grafi. Ja sam imao par iskustava: evga 750b + 2x770 = coil whine. RM1000i + 2x770 = no coil whine. Drugi rm1000i + 1080ti = coil whine. HX1200i + 1080ti = no coil whine.

 

Samo, ako ti grafa ide u jako visoke fps-ove i pod većim opterećenjem, onda će neminovno stvarati neki zvuk. Mislim da takvo što ne možeš izbjeć. Na 60fpsa ne bi smio imat nikakav c.w. Na 144+ ga i ja čujem slabo, i sa hx1200i, ali ni blizu kao sa rm1000i drugim komadom. Tako da, ako si imao isto sa prošlom karticom, jako je moguće da samo napajanje uzrokuje whine.

 

Upravo to. Danas je lutrija kako ce koje napajanje raditi sa high-end grafama, pa cak i drugim komponentama i zbog toga ni sam ne znam koje napajanje uzeti. Ovo trenutno koje imam je neka srednja klasa, ali vec 7 godina staro. Sutra kad bih otisao uzeti novo napajanje

a da mi da isti Coil Whine, kako bih ga vratio, pod kojim izgovorom; Ej znate sta, ovo napajanje mi daje Coil Whine u kombinaciji sa grafom koju sam jucer isto kod vas uzeo....zvuci malo neozbiljno i nerealno iako se radi o MediaMarkt-u u Njemackoj, ali opet. Nisam pametan vise :)

Inace grafa daje odlicne performanse i sve vrti kako sam i ocekivao.

11 godina
odjavljen
offline
Re: Coil Whine
infeqt0r kaže...

 

Upravo to. Danas je lutrija kako ce koje napajanje raditi sa high-end grafama, pa cak i drugim komponentama i zbog toga ni sam ne znam koje napajanje uzeti. Ovo trenutno koje imam je neka srednja klasa, ali vec 7 godina staro. Sutra kad bih otisao uzeti novo napajanje

a da mi da isti Coil Whine, kako bih ga vratio, pod kojim izgovorom; Ej znate sta, ovo napajanje mi daje Coil Whine u kombinaciji sa grafom koju sam jucer isto kod vas uzeo....zvuci malo neozbiljno i nerealno iako se radi o MediaMarkt-u u Njemackoj, ali opet. Nisam pametan vise :)

Inace grafa daje odlicne performanse i sve vrti kako sam i ocekivao.

 Meni je prošla reklamacija pod "coil whine" bez većih problema. Prvo sam se čuo s Corsairom i rekli su da šaljem na reklamaciju. Oni baš drže do toga da ćeš imat tišinu i support im je odličan. Jedan primjer, dok sam gledao koje ću napajanje uzeti u zamjenu, samo sam jedno napravio: guglao "xyz napajanje coil whine". I izašlo mi je da je ovaj hx1200i ima jedan slučaj gdje se lik tužio, a recimo rm1000i ima miljon... Lako sam odabrao.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Coil Whine
eywa33 kaže...
infeqt0r kaže...

 

Upravo to. Danas je lutrija kako ce koje napajanje raditi sa high-end grafama, pa cak i drugim komponentama i zbog toga ni sam ne znam koje napajanje uzeti. Ovo trenutno koje imam je neka srednja klasa, ali vec 7 godina staro. Sutra kad bih otisao uzeti novo napajanje

a da mi da isti Coil Whine, kako bih ga vratio, pod kojim izgovorom; Ej znate sta, ovo napajanje mi daje Coil Whine u kombinaciji sa grafom koju sam jucer isto kod vas uzeo....zvuci malo neozbiljno i nerealno iako se radi o MediaMarkt-u u Njemackoj, ali opet. Nisam pametan vise :)

Inace grafa daje odlicne performanse i sve vrti kako sam i ocekivao.

 Meni je prošla reklamacija pod "coil whine" bez većih problema. Prvo sam se čuo s Corsairom i rekli su da šaljem na reklamaciju. Oni baš drže do toga da ćeš imat tišinu i support im je odličan. Jedan primjer, dok sam gledao koje ću napajanje uzeti u zamjenu, samo sam jedno napravio: guglao "xyz napajanje coil whine". I izašlo mi je da je ovaj hx1200i ima jedan slučaj gdje se lik tužio, a recimo rm1000i ima miljon... Lako sam odabrao.

 

A cekaj, ti sa tim napajanjem vise nemas problema s CW kod graficke vise?

11 godina
odjavljen
offline
Re: Coil Whine

Samo na jako visokim fpsima. Tipa od 400 pa nadalje. I nije glasno kako zna biti.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Coil Whine
I kod mene. Ako lockam fps na 60 skoro da nista ne cujem.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice