Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 714.918
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo i5 4570 @ 3,6ghz + Gtx 780(cca 1150mhz) u Gta5

high high
 
very high very high
 

cpu prakticki skoro cijelo vrijeme na prek 90%, gpu takoder katastrofa! ova gtx-ica je izgleda ponekad previse za njega

 

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

A gle Stjepko, bila bi ona previše i za druge procesore. Rijetko kada je baš značajna razlika između i7 i i5, a bolje od toga nema :)

10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Pošto sam stavio novi GPU htio bi vidit jel puno i3 stvara usko grlo grafi (R9 270) pa da malo prokomentiramo, sad isplati li se pokrenuti neki benchmark ili uzeti FpS na najvišim postavkama iz neke igrice (htio sam reć WoT jer jedino to igram, al pari mi se i da nije relevantna za to).
Postoje samo dvije beskonačne stvari: svemir i ljudska glupost, ali za svemir baš nisam potpuno siguran. (Albert Einstein)
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

Evo i5 4570 @ 3,6ghz + Gtx 780(cca 1150mhz) u Gta5

  

cpu prakticki skoro cijelo vrijeme na prek 90%, gpu takoder katastrofa! ova gtx-ica je izgleda ponekad previse za njega

 

 Nije gtx-ica previse nego je u igri problem. Meni sa 4690K @ 4.7ghz gpu usage pada na 60-70% kad letim kroz centar grada... HT ne pomaze u gta...

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

a koliki ti je cpu usage pri tih 4,7ghz(no imas i daleko slabiju grafu:)? high ili very high postavke(sve)1080p! malo cudno jer na drugoj i7 to sve leti kao podmazano...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2015 21:03 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

a koliki ti je cpu usage pri tih 4,7ghz(no imas i daleko slabiju grafu:)? high ili very high postavke(sve)1080p! malo cudno jer na drugoj i7 to sve leti kao podmazano...

 Stjepko i7 ne pomaze u gta jer ne koristi HT kolko vidim po netu, sve i da koristi, tih 10-20% od HT-a nadoknadjuje visoki takt kod mene. Kriva je dijelom igra, dijelom amd driveri...

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

bas cudno a ja procito da engine podrzava do cak 8 jezgri iliti 16 thredova... gdje se naravno preporucuje sto vise ako zelite gladak gameplay bez tih "cudnih" stekanja! kaj imas ocekivati od cpu-a koji se muci na 80-90%, hebes to igra tj igretina poput gta5 ako zelis igrati na solidnim postavkama treba yebena pila da to sve izracunava kak spada!!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2015 22:02 (Stjepanj).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Uvik je cilj igrica bio da sumanuto maštamo i trošimi novac, mada mi se pari da se to malo usporilo, pogotovo ako ćemo gledat rane 2000-e. Sva srića da Hrvati ne proizvode GPU, onda bi svako dva miseca mora minjat komponente hehehe.
Postoje samo dvije beskonačne stvari: svemir i ljudska glupost, ali za svemir baš nisam potpuno siguran. (Albert Einstein)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

bas cudno a ja procito da engine podrzava do cak 8 jezgri iliti 16 thredova... gdje se naravno preporucuje sto vise ako zelite gladak gameplay bez tih "cudnih" stekanja! kaj imas ocekivati od cpu-a koji se muci na 80-90%, hebes to igra tj igretina poput gta5 ako zelis igrati na solidnim postavkama treba yebena pila da to sve izracunava kak spada!!

 Podržava, al nema razlike na više od 4 threada.

Svima nam je bottleneck DX11 više nego što nam je procesor bottleneck. Battlefield multiplayer je vjerojatno jedini naslov koji baš ima jako izraženu razliku između i5 i i7 trenutno. A opet su oba i više nego dovoljna :)

14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

bas cudno a ja procito da engine podrzava do cak 8 jezgri iliti 16 thredova... gdje se naravno preporucuje sto vise ako zelite gladak gameplay bez tih "cudnih" stekanja! kaj imas ocekivati od cpu-a koji se muci na 80-90%, hebes to igra tj igretina poput gta5 ako zelis igrati na solidnim postavkama treba yebena pila da to sve izracunava kak spada!!

Ne muci se nista vise od i7 kojem pise 50-60% usage - zasto? Zbog HT-a kojeg se gleda kao dodatne jezgre a to zapravo nisu. Kad ti u gta javlja 60% usage sa i7, zapravo si na ~90%.

 

HT (logicke) jezgre niti se moze optimalno iskoristiti, a cak i u optimalnom scenariju daleko su slabije od fizicke jezgre, a task menadzer ih gleda ko prave i zato usage postotci za i7 jesu kakvi jesu.

Ima clanak o ovome gdje tip pokazuje kako performanse u odredjenoj aplikaciji rastu 10% kad se uhljuci HT, a prijavljeni cpu usage raste sa 50% na 100%...

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

joj daj ansha kad nabavis i7 pa onda sam vidi koliko se i7 muci kao i i5 joj majketi koje gluposti...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Stjepko, ne kuzis sta sam napisao ili sta? i7 ti nije 8 core procesor nego 4 core sa HT a usage mu se racuna ko da je pravi 8 core - zisku?

HT uglavnom ne sluzi nicemu u igrama a u najboljem slucaju daje ekstra ~20%. Ukratko, i5 na 20% visem taktu od i7 ce uvijek biti bolji u igrama...

 

400kn ekstra za 4790K nisam htio davat jer je za gaming bacanje para...

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 9:56 (ansha).
Moj PC  
1 7 hvala 0
10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Druže Tile ne blati konja kojeg nisi jahao

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 11:21 (nicky.sl).
Moj PC  
4 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Blacenje? Uvrijedjeni vlasnici i7-mica izgleda stvari shvacaju osobno, dali ste cijelu placu za proc pa ne date da ga se blati?

I7 je naravno bolji proc od i5, al treba znat sta je sta i kako stvari funkcioniraju..

Moj PC  
5 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ne znam kako ne kužite al ansha je u pravu. Zamislite ovakav scenarij: Imate i7 proc na recimo 4Ghz, pokrenete cinebench i u task manageru onemogućite 4 "threada" tako da test odvrti samo sa 4 prave jezgre. Usage će biti oko 50%(jer se kao koristi samo pola raspoloživih jezgri) a score recimo 600cb. E sad bi Stjepanj pomislio "vidi vidi chilla na samo 50% usagea, ima fore koliko hoćeš, na 100% usagea će score biti barem duplo veći". I onda ponovi test sa svim theadovima omogućenim kad ono score jedva 800cb(oko 30% veći, u najboljem slučaju) a cpu usage 100%. 

Ista stvar kod GTA5 i sličnih igara.. da GTA5 "zna" u potpunosti koristit 8 jezgri/hyperthreading s i7 u odnosu na i5 na istom taktu bi dobio maksimum nekih 30% veći fps(pod uvjetom da grafa već nije na 100% usagea, naravno).

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 11:15 (Penryn).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

A kako vi ne shvaćate 30% je 30% istih onih 30% koje i5 nema

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 11:20 (nicky.sl).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
nicky.sl kaže...

A kako vi ne shvaćate 30% je 30% istih onih 30% koje i5 nema

Kad igre počnu koristit 8 jezgri i postanu toliko CPU bound da jedan i5 na 4.5GHz nije dovoljan za stabilnih 60fps - značit će. 

E jesi ga sad editira. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 11:22 (Penryn).
14 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

@Penryn

Normalno je da ne kuze, ovo je za prosjecnog hrvata ipak visa matematika 

Moj PC  
2 5 hvala 0
10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ha ha nije stvar u editiranju samo mi je post procurija na net prije finalne verzije. Mob s WP 10 ima svojih mušica

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo jedan dobar komentar/clanak na temu HT-a i CPU usage-a...

Hyper-threading – how does it double CPU throughput?

Što imamo manje potreba, to manje nam prijeti oskudica!
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2015 11:29 (anarchyST).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ajd ostavimo se rata između proceva zaspamali smo cilu temu, općepoznato je da su i5-ice u biti i7-ice koje nisu potpuno ispravne pa ih prodaju kao i5 čisto da se ne bace

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 3
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
anarchyST kaže...

Evo jedan dobar komentar/clanak na temu HT-a i CPU usage-a...

Hyper-threading – how does it double CPU throughput?

Evo ti iz tog teksta:

You don’t see the real picture of how utilized your system really is – if the CPU graph shows 30% utilization, your system may well be 60% utilized already.

 

Tocno ono o cemu pricam cijelo vrijeme. Tako kad vidite da vam je u gta v usage na i7 oko 60%, tu je proc na maksimumu i postaje usko grlo jer igra ne zna izvuc koristi iz HT-a..

13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

@ansha

Ma jasno je meni sta pise u tekstu... ali nije sve crno-bilo kako ti pokusavas predstaviti... procitaj cijeli tekst i posebno komentare ispod.

 

Što imamo manje potreba, to manje nam prijeti oskudica!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

po tome bi onda i5 prakticki trebao skoro bez problema drzati dvije prosjecne graficke jer ono i7 kad je na 60% zapravo je jadnicak na 100% kak veli taj tamo... po tome ispada da je i7 polu proizvod od intela kak veli nicky!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

po tome bi onda i5 prakticki trebao skoro bez problema drzati dvije prosjecne graficke jer ono i7 kad je na 60% zapravo je jadnicak na 100% kak veli taj tamo... po tome ispada da je i7 polu proizvod od intela kak veli nicky!

Opet nisi skužio poantu. Ajde reci ovako, u programima i igrama koje koriste max 4 jezgre, hoće li i koliko haswell i7 bit brži od i5 ako su na istom taktu?

10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nisam ja reka da je i7 poluoroizvod neg onaj drugi i to je više provokacija nego tvrdnja

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Penryn kaže...
Stjepanj kaže...

po tome bi onda i5 prakticki trebao skoro bez problema drzati dvije prosjecne graficke jer ono i7 kad je na 60% zapravo je jadnicak na 100% kak veli taj tamo... po tome ispada da je i7 polu proizvod od intela kak veli nicky!

Opet nisi skužio poantu. Ajde reci ovako, u programima i igrama koje koriste max 4 jezgre, hoće li i koliko haswell i7 bit brži od i5 ako su na istom taktu?

 Bit ce puno brzi Stjepanj-ov i7 jer je on magican i radi na pixie dust  

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Dosadni ste

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

J...o vas bottleneck

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Dosadni ste

Od 150 stranica praktički na svakoj te ima, tako da nemaš pravo bunit se. 

A i rasprava ima veze s temom jer Stjepanj misli kako će mu i7 dati puno bolji fps u GTA 5 jer mu je trenutni i5 jadničak skoro na 100%. S i7 će imat valjda par fps više al samo na račun većeg takta.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice