Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 713.927
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Koju bi grafu najprije uz i5 4690 uzeli

970

980 ili nesto od radeona

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
luka123456780 kaže...

Pozdrav, uzeo sam karticu HD6670 i s trenutnom konfiguracijom imam masivni bottleneck (GPU 40-50% usage u source igrama). Zanima me bi li dovoljan upgrade bio athlon II x2 250 ili bi morao ici na neki quad core da iskoristim full potencijal graficke. Naravno kasnije ide i 4-8gb rama. Hvala unaprijed i lp.

 S tim athlonom će situacija bit puno bolja ali ja bi isto bocnija neki quad.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
robert1995 kaže...

Koju bi grafu najprije uz i5 4690 uzeli

970

980 ili nesto od radeona

 

 svejedno nereferentnu 980...naravno :)

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
nicky.sl kaže...

 S tim athlonom će situacija bit puno bolja ali ja bi isto bocnija neki quad.

 Moci ce ju iskoristit 100%? Nisam neki ultra-heavy gamer volim odigrat poneki game lola i vecinom source igre i neke starije. Tog athlona mogu nabavit za 100kn+-. Hvala na odgovoru! LP

01101100011101010110101101100001
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...
robert1995 kaže...

Koju bi grafu najprije uz i5 4690 uzeli

970

980 ili nesto od radeona

 

 svejedno nereferentnu 980...naravno :)

 Sta nisi ti Stjepko reko jucer da je 4690 bottleneck za R9 380X? Pa kako mu onda sugeriras da uzme daleko jacu grafu?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
robert1995 kaže...

Koju bi grafu najprije uz i5 4690 uzeli

970

980 ili nesto od radeona

 

 Grafe iznad 3000kn (iznad gtx 970, R9 390) imaju loš omjer uloženo/dobiveno odnosno performanse po cijeni. Bubni R9 390 tri-x ili msi gaming, ali napajanje iz potpisa ti je smeće

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2015 17:55 (klapna).
14 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam jedan manji problemčić. Znam da je ova grafa (sve pod MojPC) overkill za ostatak sistema, al upala za ništa, i nek stoji do sljedećeg upgradea. 

Rezolucija je 1080p na 144 Hz monitoru. 

Igre poput, Battlefield 3, rade na Ultra bez problema, grafa je na 100%, procesor (Core 2 Duo E8600 clockan na 4.2 GHz) na 80-ak, ista stvar je s Battlefieldom 4. 

Globall Offensive, dosta dropa fps, nategne preko 200, pa pada na 80 tu i tamo, kad je više likova na ekranu.

Dosta single-player igara šta sam testirao. Osjeti se. Naprimjer, GTA V na vrlo visokim postavkama (koje nisam dirao dok nisam primjetio sljedeće), na početku, znači di se kupe pare :D Sve je radilo na 60+fps. Kad sam doša do grada (na otvoreno), eto ga lag. Al u zatvorenim prostorijama sve 5.

Ista stvar naprimjer s Crysis 1 i Warhead. Pogotovo 1. Na otvorenom pada GPU ussage dosta, na 60-70, tu i tamo skoči na 90. Ali ni CPU nije baš nategnut na 100.

Znači, uglavnom, otvoreni prostori, ratišta, doline, stvaraju probleme. Tu primjetim pad performansi, inače po kućama, manjim zatvorenim prostorijama sve radi fluidno.

To je ako se mene pita do CPU-a, no jesam u pravu?

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Vjerojatno jeste.

 

Jesi u mogućnosti nabaviti neki rabljeni Intel Core 2 Quad? S tim bi se preporodio!

Twitter: @191x7
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ulijećem kao partizan, ali evo pitanja:

 

Da li postoji neki "čep" u komunikaciji između CPU AMD fx-6300 i GPU ATI R9 270 iliti jesam li dobro upario ove dvije komponente prije 2 godine?

mag.iur.
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Pa nebi trebalo biti nikakvih problema, fx klok je cisto dovoljan, ipc na razini prve i7, a on tjera i jace grafe..konfa ti je cist ok! Za gtx780,r9 290 pa na jace fx ce se dosta ugusit tj grafa ti nebu sigurno isporucivala max usage a time i kolicinu fps-a!;)lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
11 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Korny1603987 kaže...

Ulijećem kao partizan, ali evo pitanja:

 

Da li postoji neki "čep" u komunikaciji između CPU AMD fx-6300 i GPU ATI R9 270 iliti jesam li dobro upario ove dvije komponente prije 2 godine?

 pa.... obzirom koliko su amd grafe ovisne o snazi proca, a da taj fx i nema baš previše snage u pojedinoj jezgri (što je bitno je s grafom komunicira samo jedna jezgra u dx11 i starijim naslovima), možda bi neka nvidia bolje radila

 

evo ti dolje na novom fallout 4 kako jedna 370 ima padove fps-a na niže razine nego 750ti na istom slabijem procu, upravo zbog famoznog cpu overheada koji muči amd grafe

slične su testove imali ranije na nekim drugim igrama i kad je procesor jači nema problema, ali čim je slabiji proc - amd grafe pate više od nvidie 

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-the-best-pc-hardware-for-fallout-4-4023

 

obrati pozornost na usporedbu 370 i 750ti gdje na 370 imaju niži minimalni fps sa slabijim procom, iako je realno dosta jača grafa od 750ti

zato naklokaj tog fx-a koliko ide i problemi bi trebali nestati, uglavnom

 

EDIT:

sad sam malo bolje pročitao taj tekst i čini se kako fallout i nije baš reprezentativan za usporedbe amd i nvidia grafi, bez obzira na snagu procesora

očito je da nvidie iz nekog razloga općenito bolje rade na falloutu, no problem s cpu overheadom i dalje stoji kod amd-ovih grafa više nego kod nvidie

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2015 10:53 (picajzla0707).
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Valjalo bi ispitati koliko je "Crimson" smanjio usko grlo u dx11 ...

Twitter: @191x7
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Vjerojatno jeste.

 

Jesi u mogućnosti nabaviti neki rabljeni Intel Core 2 Quad? S tim bi se preporodio!

 Uzet cu i7, mislim se između 4790K i 5820K, pripadajuću ploču i RAM kroz par mjeseci, samo me zanimalo trenutno stanje i problem :D

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
LogicusMPS kaže...
191x7 kaže...

Vjerojatno jeste.

 

Jesi u mogućnosti nabaviti neki rabljeni Intel Core 2 Quad? S tim bi se preporodio!

 Uzet cu i7, mislim se između 4790K i 5820K, pripadajuću ploču i RAM kroz par mjeseci, samo me zanimalo trenutno stanje i problem :D

 Ma do tad si uzmi i nekog jeftinog polovnog Core 2 quad. Onda si kasnije složiš sekundarni sistem i opet je C2Q bolje od C2D.

Twitter: @191x7
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam Pentium g3258 OC na 4.5GHz. Zanima me koja bi bila za njega vrh kartica?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
tumba kaže...

Imam Pentium g3258 OC na 4.5GHz. Zanima me koja bi bila za njega vrh kartica?

 Možda nVidia GTX 950?

Twitter: @191x7
11 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Slažem se u potpunosti sa posljednjim postom! Iz konkurentnoga mu klana Radeon R9 280X 3GB GDDR5  po mogućnosti od Sapphire.

Malčice je brža no ipak starija 2 godine od GTX-ice!

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Xtr Zodiac kaže...

Slažem se u potpunosti sa posljednjim postom! Iz konkurentnoga mu klana Radeon R9 280X 3GB GDDR5  po mogućnosti od Sapphire.

Malčice je brža no ipak starija 2 godine od GTX-ice!

 NE!

 

2 jezgre ne mogu gurati ni R7 360 / R7 260X što se tiče AMD tabora!

Twitter: @191x7
11 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ah da.. xD sada sam vidio, zaboravih da nema hyperthreading technology support i da ima teško da bi to bilo to čak i na OC@4.5 obzirom da su ipak uvijek samo 2 fizičke jezgre u procesoru! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

.

 

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.12.2015 8:52 (nicky.sl).
15 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo mene da pitam ovdje jer me nesto muci.

Imam i5 2400s na 2.5 ghz koji ima turbo boost na 3.1 ghz,8 GB DDR3 rama,WD 500 GB te MSI HD 7950 Twin Frozr III graficku.

Prije toga sam imao R7 265 2 GB kojoj je ekvivalent HD 7850.

Rezolucija 1680x1050,detalji skoro maksimalni osim Nvidia HBAO + i jos nekih kerefeka,igra Dying Light.


Prije vrtio onako 40-50 fps,padovi do 35 fps kad se izade iz grada i vegetacija postane gusca.

CPU usage 80-90 %,GPU usage 99 % cijelo vrijeme.

Nabavio HD 7950 GPU usage opad do 80 % vecinom je oko 85 %,cim se izade van GPU usage raste na 99 %.

 

FPS se poboljsao,leti do 70,ali opet zna pasti do 35 % ( tu odmah GPU usage opada do 80 %,cak ispod ).

 

GTA 5 se poboljsao,stabilniji fps naspram R7 265,ali opet u gradu zna pasti do 35 npr.na onoj glavnoj aveniji.

 

Koliko vidim to je znak CPU bottlenecka ili se varam,npr.da imam i5 2500k jaci 1GHZ po jezgri vjerojatno bi bolje bilo ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
doky01akablava kaže...

 

Koliko vidim to je znak CPU bottlenecka ili se varam,npr.da imam i5 2500k jaci 1GHZ po jezgri vjerojatno bi bolje bilo ?

 Točno tako!

Twitter: @191x7
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
doky01akablava kaže...

 

Koliko vidim to je znak CPU bottlenecka ili se varam,npr.da imam i5 2500k jaci 1GHZ po jezgri vjerojatno bi bolje bilo ?

 Točno tako!

 E jbg,a htio sam uzeti i5 2500k,nitko tad nije prodavao,a na njuskalu cijene da mozes uzeti i7 4xxx polovni 

 

Nista,stediti za Skylake,ili da prodam i uzmem FX 8xxx,jel bi on mogao izvuci graficku ? Ne igram CPU intensive igre kao Arma 3,WoT i slicno...

 

Znam da nije tema za odabir procesora,ali vidim ti si znas vise oko CPU bottlenecka pa odmah da pitam

12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
I5 2500k se nadu od 900-1200, i7 2600k za cca 1200kn, treba samo svakodnevno pratiti njusku i naide svako malo! Ako mozes skupi za i7 digni ga na 4.5ghz i miran si jos cca 2+godine
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Xtr Zodiac kaže...

Slažem se u potpunosti sa posljednjim postom! Iz konkurentnoga mu klana Radeon R9 280X 3GB GDDR5  po mogućnosti od Sapphire.

Malčice je brža no ipak starija 2 godine od GTX-ice!

 NE!

 

2 jezgre ne mogu gurati ni R7 360 / R7 260X što se tiče AMD tabora!

 Evo ja potvrđujem, da dvi jezgre iz Intelovog nemogu gurat GTX 660 DirectCU II, čisto da se zna ukoliko ko bude tražia. Radi se o najjačem u ondašnjoj seriji, Core 2 Duo E8600, napucanom na 4.2 GHz 24/7.

U najoptimiziranim igrama, kao šta su Battlefield 2, 3 i 4, i tako još pokojem naslovu, stvar radi, ne koliko bi mogla al radi, inače proc umire, jednostavno nema force za računanje fizike i ostalog na otvorenim prostorima, poput GTA V, čak GTA IV. Globall Offensive čak dropa na 70 fps-a, iako ga tu i tamo drži na do 220.

Znam da post nema veze s konkretnim, al eto čisto da zna koga/kome bude zanimalo/trebalo.

Stara zvijer!! - http://valid.x86.fr/znxsge
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Di to nades prijatelju reci mi i7 2600k za 1200,toliko 4 godine star i5 2500k dode izmučen na pitan boga kojem naponu.

Izgleda ću sejvati novce pa piknuti i5 4460 ili ako budu pale cijene skylakeu...
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
doky01akablava kaže...
Di to nades prijatelju reci mi i7 2600k za 1200,toliko 4 godine star i5 2500k dode izmučen na pitan boga kojem naponu

 Hm, da. Napisao je da i5 košta do 1200 i i7 košta 1200... možda kriva tipka?

 

Znam da kad smo burazu tražili, da su cijene za 2600K bile oko 1900-2000 i da je onda nakon dosta traženja pronašao 1700.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
8 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pozdrav....Imam komp koji se sastoji od

 

Maticna Asrock M3A785GMH/128M

 

Napajanje LC POWER silent green 650W

 

Proc Phenom II x2 3.1 GHz

 

Graf NVidia GT 240 1GB DDR3

 

Memorija 4GB 1333 MHz

 

 

Htio bi u boljoj rezoluciji igrati Blizzardove igre od kojih trenutno igram Diablo 3 Repaer of Souls. Kako mi je riknuo hard mislio sam kad vec kupujem novi hard i da malo pojacam komp.

 

Molio bi vas za savjet

 

sto kupiti za cca 1500 kuna da pojacam komp?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
bucho kaže...

Pozdrav....Imam komp koji se sastoji od

 

Maticna Asrock M3A785GMH/128M

 

Napajanje LC POWER silent green 650W

 

Proc Phenom II x2 3.1 GHz

 

Graf NVidia GT 240 1GB DDR3

 

Memorija 4GB 1333 MHz

 

 

Htio bi u boljoj rezoluciji igrati Blizzardove igre od kojih trenutno igram Diablo 3 Repaer of Souls. Kako mi je riknuo hard mislio sam kad vec kupujem novi hard i da malo pojacam komp.

 

Molio bi vas za savjet

 

sto kupiti za cca 1500 kuna da pojacam komp?

 Nadi na njusci neki fenom2 x4 965 be do 500kn, nadi neku r9 265 tamo za do 700kn i uzmi 4 gige rama jos i turbo si dobar.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ne mogu nikako nac R9 265...baca mi ili R9 270 ili R7 265

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice