Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 711.173
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ljudi moji previše vi buke dižete oko procesora i toga koliko oni slićica mogu dat s istom grafom.

Meni je bitno da je igrivo a to jel daje 60 il 140 sličica ni najmanje me ne zabrinjava.

Imao sam FX 8350 i uz njega ovu moju r9 290 i mogu reć da je bilo ugodno igrat (doduše nisu se dugo družili).

Sada s i7 i istom grafom imam malo veći FPS ali to primjećujem samo zato što uvijek Fraps vrti u kutku.

Dok je konfa sposobna ugodno vrtit igre nije toliko bitno što je ispod haube. Doduše bitno je nama koji smo zaluđeni hardwerajem.

Moj PC  
5 0 hvala 4
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
nicky.sl kaže...

Ljudi moji previše vi buke dižete oko procesora i toga koliko oni slićica mogu dat s istom grafom.

Bravo prijatelju, potpis na komletan post, je... što bi rekli ovi koji se igraju na Intel HD i to iz nekoga staroga procesora.

Je... život tom logikom bi svi trebali kupovati i7, da ne bude zabune, podržavam ja i7, samo ne može si ga svatko priuštiti,

treba malo razmisliti jer nisu svima bitni FPSovi i sl. vragovi, većina se samo želi igrati, a sad da li ima 40 FPSa ili 140 FPSa,

ah, manje bitno većini, takve stvari svakako treba napomenuti pa neka si ljudi biraju, normalno, tko želi veliki FPSa, pa neka

to i plati, sad i tu postoji granica između potrebnoga i ludosti jer za mene nešto tipa Fury X, GTX 980 Ti na 1080P je glupost

žešća.

Prijatelju, ovim postom se ne obraćam tebi, tebe sam samo citirao, obraćam se svima koji ovo pročitaju, ne želim pametovati,

ne želim nečije preporuke dovoditi u pitanje niti vrijeđati ikoga, ovim postom samo iskazujem svoje mišljenje, a isto

tako svatko ima pravo na svoje.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Ako mi u bf pored mene rokne raketa u tenk i fps mi padne ispod 40 na ultri ak si nebi mozak prosvirao od muke, pa covjece prode mi zivot dok se fps ustabili u te 2 sek:))
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...
Ako mi u bf pored mene rokne raketa u tenk i fps mi padne ispod 40 na ultri ak si nebi mozak prosvirao od muke, pa covjece prode mi zivot dok se fps ustabili u te 2 sek:))

Ti igraš BF na ultra, imaš računalo za tako nešto, ali ne mogu si svi priuštiti tako nešto, netko možda želi igrati samo na low ili medium, netko možda BF uopće ne igra,

možda mu čak niti to što je tebi bitno, njemu nije bitno niti najmanje, sve to ovisi, nismo svi isti, u tome i je čar.

Stjepanj kaže...
U tome je čmar:) haha

Je... pročitam ovo tvoje i sad gledam svoj post brzo i mislim si, pa je... nisam valja napisao čmar. Ajme strašno.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 15:10 (Valentin17).
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
U tome je čmar:) haha
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Tak je, u tome je čamr 

Moj PC  
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...
Ako mi u bf pored mene rokne raketa u tenk i fps mi padne ispod 40 na ultri ak si nebi mozak prosvirao od muke, pa covjece prode mi zivot dok se fps ustabili u te 2 sek:))

 ja se pak čudim da si ti uopće vidio tog raketlina od škicanja na broj fps-a, zauzeća jezgri, temperature i tkoznačega sve ne nabacaš na ekran 

16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ovdje nije riječ o tome jel netko ima za i7 ili nema nego o tome je li jedan FX-8 lošiji u igrama od recimo i3-6100. Ako netko "nema za Intel" nema smisla da ga mi ovdje tješimo i pričamo mu bajke pa da se onda razočara kad u igri fps počne padati ispod granice igrivosti.

Oni poljaci su odradili jako puno recenzija i čisto sumnjam da bi nešto namjerno namještali, prije da su u svakoj igri pronašli dijelove/levele na kojima se više koristi cpu snaga. Ista stvar kao s recimo prvim Crysisom.. pričalo se da je GPU bound a da je proc dovoljan bilo koji dualac.. je vraga, na FX-8350 sam se osobno uvjerio da fps pada debelo ispod 60 kad se uleti u gužve s više NPCova. Tako da, jbo ti FX kad običan stari Crysis ne možeš odigrat u stabilnih 60fps zbog njega. 

Primjer:

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 15:55 (Penryn).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 

prabaci na 3:10 pa na dalje isti dio u igri...pada i na i5 na 30 fps-a.  Igra je bila i ostala ultra zahtjevna. Tak da ono, jebo ti i5 kad nemože držati igru iz 2006. na stabilnih 60 fpsa 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 18:21 (XXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Bezvezna usporedba iz 2 razloga, prvo uopće ne vidimo GPU usage pa ne znamo zbog čega je fps nizak, a drugo tu je u pitanju AMD grafa a znaš kako je kod njih CPU overhead ogroman u DX11 igrama. 

Evo vidi FX-8320 na 4.8GHz skupa s R9 390 u Crysisu, GPU rijetko ide preko 50% usagea a fps pada do 20, uglavnom stoji oko 30-40fps. 

 

Pazite, ja riječi ne bi rekao da taj FX-8xxx može u igrama dati stabilnih 60fps(ili bar average), ali zbog njega redovito fps pada debelo ispod toga.

 

Evo još jedan primjer s novim igrama, i5-6500 @3.3GHz vs FX-8370 @4GHz, grafa GTX970 na 1500MHz, reza 1440p. Znači čak i na 1440p s relativno slabom GTX970 FX-8xxx naveliko kaska za i5-icom, a razlika bi bila i veća da je jača grafa u pitanju jer je i5 ovu GTX970 skoro cijelo vrijeme držao na 100%, znači grafa je u njegovom slučaju bila preslaba za veći fps.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 18:48 (Penryn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

OK, FX ne valja. Pobijedio si, fakat mi se sad neda linkati npr. doom gdje pobjeđuje i5 6400 i sl. glupe usporedbe. Evo i mene si uvjerio, idem odma prodati svoj. Ako nebudem imao stabilnih 60 fpsa u svim igrama sa novim i5 pošaljem ti račun. Može? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 19:03 (XXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

skoro 1ghz razlike...daj neki link da su na istom taktu

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

skoro 1ghz razlike...daj neki link da su na istom taktu

 link 1

 

link 2

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
XXX kaže...

OK, FX ne valja. Pobijedio si, fakat mi se sad neda linkati npr. doom gdje pobjeđuje i5 6400 i sl. glupe usporedbe. Evo i mene si uvjerio, idem odma prodati svoj. Ako nebudem imao stabilnih 60 fpsa u svim igrama sa novim i5 pošaljem ti račun. Može? 

Dobro je, najlakše se rugat i banalizirat stvar.

13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

FX8320 za 750HRK ili 2500K za slične novce, polovnjača ploča, OC 4.2GHZ i lagano peglačina sa nekim strojem od grafe u DX12.

root
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 19:42 (zoharbizo).
 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

FX8320 za 750HRK ili 2500K za slične novce, polovnjača ploča, OC 4.2GHZ i lagano peglačina sa nekim strojem od grafe u DX12.

 ili 850 kuna za haswella i5 4570 kakav se upravo prodaje na bug oglasniku

tih 100 kuna uštediš na ploči, jer ovaj dobro radi i na jeftinjačama

 

novija i uglavnom bolja opcija od ta oba

http://www.bug.hr/malioglasi/oglas-intel-core-i5-4570-haswell/25444.aspx

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 20:20 (picajzla0707).
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja osobno nisam fan non K procesora, kad kupujem i5 ili i7 mora biti K model, fully unlocked.

A 2500K bez problema radi i na lošijim pločama, ja sam ga davno imao na P67 Pro3 B3, 4.6GHZ 24/7, fantastičan procesor.

root
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ajde vise ostavi taj laptop ili kaj vec vracaj se na desktop!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

FX8320 za 750HRK ili 2500K za slične novce, polovnjača ploča, OC 4.2GHZ i lagano peglačina sa nekim strojem od grafe u DX12.

Nije ti baš neki primjer taj Tomb Raider jer ni u DX11 nije bio uopće CPU zahtjevan a kamoli sad u DX12. Jesi pogledao onaj FX-8 vs i5-6500 video? Znači u velikom broju igara FX-8 koliko god clockan ne može osigurat stabilnih ili bar average 60fps i ti bi ga opet preporučio pokraj novih i3 ili recimo i5k sandyja?

13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Iskreno to ovisi o tome koliko netko ima novaca i koji GPU zeli.

Netko tko ide na jaci gpu, preporucujem intel naravno.

Puno tu stvari igra ulogu, budzet, rezolucija, gpu.

 

root
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

Iskreno to ovisi o tome koliko netko ima novaca i koji GPU zeli.

Netko tko ide na jaci gpu, preporucujem intel naravno.

Puno tu stvari igra ulogu, budzet, rezolucija, gpu.

GPU u najboljem slučaju može bit nvidia da se izbjegne CPU overhead, što u onom videu i je slučaj, GTX970. A rezolucija nema nikakve veze, pa valjda ti je jasno da ako neki proc ne može dati 60fps na recimo 720p neće ih moći dati ni na 1440p, i obrnuto?

E sad novci.. opet ne vidim kako tu fx-8 ima prednost kad opet u igrama daje lošije performanse a traži solidnu ploču + aftermarket cooler.

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

pa fx 8350 kosta 1400kn kao i novi i5 6400, evo gledam na nabavi...trebas biti lud ili sta da uzmes fx-a?

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

pa fx 8350 kosta 1400kn kao i novi i5 6400, evo gledam na nabavi...trebas biti lud ili sta da uzmes fx-a?

i5 na 3.3ghz? Ne hvala, vidio sam kako se muci u odredjenim situacijama 4690K @4.6ghz...

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Penryn kaže...
zoharbizo kaže...

Iskreno to ovisi o tome koliko netko ima novaca i koji GPU zeli.

Netko tko ide na jaci gpu, preporucujem intel naravno.

Puno tu stvari igra ulogu, budzet, rezolucija, gpu.

GPU u najboljem slučaju može bit nvidia da se izbjegne CPU overhead, što u onom videu i je slučaj, GTX970. A rezolucija nema nikakve veze, pa valjda ti je jasno da ako neki proc ne može dati 60fps na recimo 720p neće ih moći dati ni na 1440p, i obrnuto?

E sad novci.. opet ne vidim kako tu fx-8 ima prednost kad opet u igrama daje lošije performanse a traži solidnu ploču + aftermarket cooler.

 Najiskrenije po sedamstoti put, neda mi se opet uvlaciti u rasprave bez smisla.

FX8320 koji je jeftin i jednako dobar ocer kao i 8350 model na 4.0GHZ i 1.20-1.25V uopce nije opterecenje za losije ploce sa losijom regulacijom, i ne, ne daje u svim igrama losije perfomanse.

Nebi vjerovao ali postoji dobar postotak igara koji nije cpu zavisan i nije isprogramiran da koristi samo 4 fizicke ili logicke jezgre.

Za 1100kn se nade 8320, MBO i neki cooler dovoljan za OC na 4.2-4.4GHZ.

2500K je bolji izbor ali takvih ponuda i nema na bacanja uglavnom izadu sigurno 300,400kn vise nego FX opcija.

I pricas pizdarije, da se tako izrazim.

U recimo ovom primjeru, BF4 na medium/high, FX ce na medium/high sigurno dati 60 frejmova, dok na ultra neće iako recimo ima u paru GPU koji je sposoban obraditi Ultra 60FPS 1080P+ bez pada, ali CPU to nemože ispratiti.

Kako to objasnjavas?Sad pricam o konstanti.

Kolicina frejmova koje je procesor sposoban ispratiti ovisi i o enginu, jer neke igre podizanjem detalja podizu i glad za procesorom i onda 60 slika procesor moze dati na dvije potpuno razlicite rezolucije a na razlicitoj kolicini detalja ne.

root
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2016 8:41 (zoharbizo).
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Poanta cijele priče je da je Intel i sa i3 modelima u gamingu super, broj instrukcija po taktu(IPC) je daleko ispred AMD-a pa onda jedan i3 6100 na 3.7GHZ(2C/4T) odradi odličan posao.

Koliko god imao moćan IPC i dalje je gledajući scenario i3 100% usage vs FX6/FX8 100% usage i3 sporiji od njih.

Sad da se baš radi o velikoj razlici u igrama kada ova dva staviš na 4.2GHZ, mislim da ne.

root
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2016 8:49 (zoharbizo).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja sam u najvecem bootlnecku na forumu, i3 3220 + gtx 980ti.

Igram samo BF4, famerete oko 90 do 120 i vise, cpu na oko 90% grafa na oko 50 do 60%

Radi sve super, igram se ko šampion, no obzirom da sam imao i5 na 4+Ghz mogu reci da i3 nije i5 i to se osjeti jer sam isprobao i5 na ovoj 980ti.

 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo ima i testova na istom taktu, u stvari Intel je na višem ovdje.

 

 

 

Test WOT-a u potpunosti zanemartite, ta je u potpunosti druga igra sa zadnjom nadogradnjom i sada je praktički kompletno na grafi i to doslovno leti na 100-120 fpsa konstantno. AMD ovdje čisto gubi u dva naslova, ARMA gdje parktički nema normalnog procesora koji nije zaklan i u TW gdje je situacija slična za bilo koji procesor, loše optimizirani naslovi ma tko što rekao. U ostalim igrama svatko može vidjeti razliku.

 

Stjepan je napisao da samo budala može kupiti 3850 za 1400 kn i tu se slažem. FX 8320 sam prije skoro tri godine platio 1100 kn i ova sadašnja cijena nema smisla. Upitno je uopće uzimati FX-a, bilo kojeg danas sobizirom da je to platforma stara pet godina. Ali ako se već kupuje tu je FX 8300 za 950 kn što je potpuno isti procesor. Svaki ide na 4.2-4.5 a više od toga je lutrija i za ove skuplje modele koji nemaju nekog smisla.

 

Da kupujem danas bio bi to i3. Ne nemajeravam nikada kupiti high end grafu i ovaj i3 čist fino fila srednje jake grafe, troši ko upaljač i košta umjereno. Da li sam požalio što sam prije tri godine uzeo FX-a? Ni najmanje, jer svatko objektivan može vidjeti kako 4-5 godina stara platforma i danas radi uredno a za igranje sa srednje jakom grafom nema ju potrebe mijenjati još 2-3 godine, barem što se mene tiče. Pa sad vidite kakav je to investicija 1100+ 700+ 200 kn cpu+mbo+hladnjak na nekih 5-6 godina. Ziher u to za par godina i prodati dalje i dobiti neki povrat uz moguće seljenje hladnjaka na novu platformu. Što se mene tiče bravo za AMD 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja osobno mislim da je sada najbolje bocnuti jedan 2500K ili 2600K, lagano pod vodu i goni na 5GHZ.

Na dobroj 1155 ploči sa 16GB radne memorije i dobrom grafom šamaranje.

root
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Je samo nisu ljudi blesavi i ne prodaju to baš za šaku kuna. S druge strane uzmeš i3 sa novom jeftinom pločom i isto si na konju za normalni gaming. Jedino gdje taj i3 opasnije gubi je opet zadnji TW...tu ga npr FX fino tuče zbog više jezgri.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

I pricas pizdarije, da se tako izrazim.

U recimo ovom primjeru, BF4 na medium/high, FX ce na medium/high sigurno dati 60 frejmova, dok na ultra neće iako recimo ima u paru GPU koji je sposoban obraditi Ultra 60FPS 1080P+ bez pada, ali CPU to nemože ispratiti.

Kako to objasnjavas?Sad pricam o konstanti.

Kolicina frejmova koje je procesor sposoban ispratiti ovisi i o enginu, jer neke igre podizanjem detalja podizu i glad za procesorom i onda 60 slika procesor moze dati na dvije potpuno razlicite rezolucije a na razlicitoj kolicini detalja ne.

A pa di san ja spominjao engine i grafičke postavke? Nigdi. Naravno da CPU usage može porasti ovisno jesu li određeni detalji na low ili high, ali s promjenom rezolucije ne možeš izbjeć bottleneck, to jest, da budem precizniji: Ako imaš recimo GTX1080 i zbog procesora ne možeš imat 60fps na 1440p, sve i da spustiš rezu na 720p opet nećeš imat tih željenih 60fps. I obratno, ako na 720p ne možeš imat 60fps jer te CPU bottlenecka, nećeš ih imat ni na 1080/1440p, iako ih grafa recimo može dat.

 

Zato preporučam svakom tko želi uzet jaču grafu a ne zna hoće li ga CPU bottleneckat da za probu u igrama sve detalje stavi na max(ne striktno max nego nekakav razumni max) i rezu spusti na recimo 720p. Ako u tom slučaju dobiju preko 60fps bez obzira na GPU usage - dobro je, vrijedi upgradeat GPU. Ako je pak fps ispod 60 a GPU usage nije maksimalan - CPU je bottleneck i jača grafa neće donijeti vele bolji fps.

 

Isto tako mi je jasno da i3-6100 ne može parirat FX-8 u situacijama gdje se koristi svi 8 jezgri i gdje dijeljeni FPU/L2 cache ne smetaju, ali takvih situacija je još uvijek jako malo. Dok dobijemo situaciju da svaka igra vidi 8 jezgri i svaka bude u DX12 već ćemo se svi igrat na Zenu i Kaby Lakeu i nikog neće bit briga jel stari FX-8 daje 30-40% više od i3ce.

 

Zato kad god nekome slažem komp uvijek preferiram i3ce i i5ce ispred FX-8, jer sve radi brzo tiho i hladno čak i sa stock coolerom. Par puta sam išao na FX varijantu i dosta mi je pravdanja da treba dodatni cooler kupit, malo jače napajanje, i onda opet u igrama fps padne osjetno nisko zbog vražjeg FXa. 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice