Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 714.649
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
mirzet1976 kaže...

pita sta ako u svakoj 2 ili 3. nije botlenk sta onda koji zakljucak.

 Onda se pitaš koliko voliš igrat te igre i jesi li zadovoljan s onime što ti komp nudi u njima. Ako baš te 3 voliš u kojima nemaš bottleneck i >60fps, blago tebi! Samo deri, samo hrabro!

Ali s druge strane, ako baš one igre koje najčešće igraš i koje su ti najdraže vrtiš ispod 60fps zbog procesora, onda ti je bitno.

 

Ovo o čemu vi pričate je subjektivan pogled na bottleneck - nekome je bitan, nekome nije bitan. Isto tako netko osjeti razliku između 30 i 60fps, netko ne osjeti i može igrat i na 17fps i bit super zadovoljan.

 

Ono što u ovoj temi u 178 stranica nismo uspjeli napravit je OBJEKTIVAN pogled na bottleneck - većinom se prepiremo Stjepanj, Penryn i ja s ljudima kao što su Glavas_ZG i XXX, odnosno prepiremo se mi koji kojima je sve to bitno i ljudi kojima to nije bitnoŠTO APSOLUTNO NEMA FAKING SMISLA.

 

Ova tema je zapravo genijalna, ima potencijala za testiranje i benchmarkanje i donošenje nekih korisnih zaključaka, al sve to pada u vodu kad se ovdje samo idiotski prepiremo oko nebitnih stvari.

 

S objektivnog pogleda - bottleneck je bitan da bi znao kako se koja igra ponaša s kojim hardverom te da znaš gdje ti je slabost u kompu, a da ne kažem da daje do znanja koliko potencijala i dugoročnosti tvoje komponente imaju. Proc koji sada daje 60fps neće toliko dugo bit dobar kao onaj koji sada može isporučit 140fps.

 

Ja se kontam iz ove rasprave polako povuć jer ovo izgleda kao kad se prepiru ateisti i vjernici. Na kraju ni jedni ni drugi neće uvjerit nikog u ništa. Ja znam šta mogu očekivat od svog hardvera i blažen bio u znanju jednako kao onaj u neznanju, kojeg boli kibla za bottleneck i kojeg boli kibla kolko fps ima i za kolko će "morat" mijenjat hardver.

 

Dao sam smjernice za objektivno testiranje, pa ako hoćete bit korisni - testirajte, imate dozvolu koristit sve što sam napisao i možda načet i novu temu i razvit testiranje što dalje od ovakvih rasprava.

10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nisam gledao baš fps, ali vjerojatno su isti pošto su više manje iste kartice u svim igrama. Da sve isto sam namjestio čak i u advanced settingsu, inace igram maxed bez advanced settingsa, onda kad sam vidio video reko idem probat spustit možda je zato što igra na nižim detaljima ali ne i dalje 99% i u naj gušćem prometu.

Malo mi ta teorija smrdi, to svi uvijek govore kao da je činjenica a nigdje ne vidim ništa službeno o tome.

Evo još malo 66% gpu usage wtf.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 12:23 (D3lBoy).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
D3lBoy kaže...


Evo još malo 66% gpu usage wtf.

 Stvar je u advanced settings, odnosno extended rendering distance. Problem nije u igri ni u hardveru (iako hardver ima itekako utjecaja na to) - problem je u DX11 i draw calls. Da se radi o DX12, ne bi GPU usage bio tako nizak, a pošto je DX11 dosta limitiran s draw calls - rezultat je to što vidiš. GTA5 sam uvijek igrao s tim extended rendering distance na minimum - em mi nije toliko bitno koliko će detaljno bit nešto 3km od mene, em je prevelik zalogaj za DX11.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
D3lBoy kaže...

Malo mi ta teorija smrdi, to svi uvijek govore kao da je činjenica a nigdje ne vidim ništa službeno o tome.
Evo još malo 66% gpu usage wtf.

Ne znam, možda GTX970 zeza 3.5GB.. eto buljo zna šta je

 

Pa kako nema službeno, evo u prošlom postu sam ti stavio AMDove slajdove gdje pokazuju prednost DX12 odnosno nedostatke koje (ne samo) oni imaju u DX11 a vezani su za CPU overhead, gdje sve "driversko" ide preko jedne jezgre što rezultira padom fpsa.(pogotovo kod FX-ova sa sporim jezgrama)

Evo ti primjer koliko AMDa zeza DX11.. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 12:37 (Penryn).
15 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Eto reci mi.

 

moj trenutni fx 8320 je bn za r9 290 oc ne veliki ali je vidljivi.

 

što da radim a da to nije i7 ? eto reci mi što da radim. isto tako sam razmisljanja da bi bio manji bn s gtx 1070 jer ocito su ove amd grafe teske za fx

 

za fx 8320 i plocu dobim 1350 kn..

 

reci što da radim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Kaj se tiče bn, pa uvijek će ga biti, po meni najveći bn u mom kompu je HDD. Drugo, mislim da je kolega Toxic u pravu jer doista nema smisla to radit. Dosta ljudi kupuje pc komponente onak neproporcionalno kak bi ja to rekao ( prvi moj nećak ), nemreš imat neki stari proc iz recimo 2007 i neku grafu iz 2011 i pokušati to furat na FHD monitoru i onda se čuditi, hebemu kako nemam konstantnih 60 fps. Moja poanta je da sukladno mogućnostima svojih komponenti se trebaš i ponašati. Svaki malo napredniji korisnik bi morao znati kaj mu njegov pc može ili ne. Drugo, iako sam naveo primjer starih komponenti a koje imam i sam u potpisu moj pc, nisam uskraćen igrati niti GTA V, niti W3, niti bilo koje igra danas ali s prilagodljivim postavkama, mogu igrati sve to na primjrenoj rezi za te komponente a to je 1440*900 ili 1680*1050 maximalno. Kako sam rekao da je Toxic u pravu, ne osporavam niti vama drugima da ispobavate mogućnosti svojih pc komponenti ali brate mili, nekad se doista ide iz krajnosti u krajnost. Zapamtite, nema idealnog u životu pa tako i u ovom dijelu....

 

 

lp

 

p.s. odoh malo tarabit nekaj, smorio sam se od pisanja .... 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
toxic kaže...

Eto reci mi.

moj trenutni fx 8320 je bn za r9 290 oc ne veliki ali je vidljivi.

što da radim a da to nije i7 ? eto reci mi što da radim. isto tako sam razmisljanja da bi bio manji bn s gtx 1070 jer ocito su ove amd grafe teske za fx

za fx 8320 i plocu dobim 1350 kn..

reci što da radim?

Sidi i plači.. 

 

Pa ovisi koliki bottleneck imaš, koliko te smeta i koliko para imaš.. ne možemo ti mi reć što ti želiš i što možeš.

10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...
D3lBoy kaže...


Evo još malo 66% gpu usage wtf.

 Stvar je u advanced settings, odnosno extended rendering distance. Problem nije u igri ni u hardveru (iako hardver ima itekako utjecaja na to) - problem je u DX11 i draw calls. Da se radi o DX12, ne bi GPU usage bio tako nizak, a pošto je DX11 dosta limitiran s draw calls - rezultat je to što vidiš. GTA5 sam uvijek igrao s tim extended rendering distance na minimum - em mi nije toliko bitno koliko će detaljno bit nešto 3km od mene, em je prevelik zalogaj za DX11.

 Pa reko sam vec, ja sam također stavio iste advanced i ostale postavke sa 290X pa mi je gpu usage 99% skroz

 

Penryn Ja ne govorim o FX procesorima. Govorim o onoj teoriji da je Radeon zahtjevniji i teži na CPU (u ovom slucaju 6600) nego Nvidia, pa kao ako želiš imati što manji BN trebaš uzet Nvidiju... Ali iz ovih videa se vidi upravo suprotno, na istom hardware u i postavkama - samo drugacije grafe (istog ranga) i 970 radi BN

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
D3lBoy kaže...

 Pa reko sam vec, ja sam također stavio iste advanced i ostale postavke sa 290X pa mi je gpu usage 99% skroz

 

Penryn Ja ne govorim o FX procesorima. Govorim o onoj teoriji da je Radeon zahtjevniji i teži na CPU (u ovom slucaju 6600) nego Nvidia, pa kao ako želiš imati što manji BN trebaš uzet Nvidiju... Ali iz ovih videa se vidi upravo suprotno, na istom hardware u i postavkama - samo drugacije grafe (istog ranga) i 970 radi BN

A ne znam što je u pitanju kod tih GTX970 i GTA5..

 

Što se ovog drugog tiče, imao sam jedan link gdje se lijepo vidi da AMD grafe dobiju puno više na performansama(naravno ne uvijek i ne u svakoj igri) kad se prijeđe na Intel proc, stavit ću kad ga pronađem..

10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Znam ja sam prešao sa FX 8320 na 4.7 na 6600 stock i velika je razlika, puno bolje radi grafa

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
odjavljen
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Đizus koje drame, opet ste uspjeli shebat toxic-a pa bu čovjek opet keširo za novi komp 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja sam s i5 3570k i GTX 970 isto većinom stajao na 99% GPU usage, ali bez extended rendering distance. Još je jedino ostalo pitanje koliko ti fps-a imaš u igri? Jer 99% GPU usage s 30-40fps nije teško postić, preko 60 se tek znaju javljat problemi.

10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pa imam više manje isto ko u videu, a zašto bi padao gpu usage iznad 60fpsa tj. zašto bi se pojavili problemi ? Ponavljam nije da sam stavio neki super sample koji mi zakuca grafu na 99% i 30fpsa vec kao u videu high/ultra settings sa onim opcijama u Advanced tabu. Neznam jel to samo kod odnosa GTA V i Nvidije, ali ništa mi ne pokazuje da AMD grafe su zahtjevnije na CPU i da ce stvarati veci BN, mit... AMD procesori da, grafe koliko vidim ne

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 14:03 (D3lBoy).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Taj video što si poslao mi je sad baš fascinantan, skoro padam u napast skinut 60GB GTA5 da vidim i sam. Znam da u GTA5 u velikoj većini slučajeva držim GTX 970 na 99%, da usage zna opast u gustom prometu i to tek na preko 75fps - i to još sa i5 3570k.

 

Ali što se tiče teme da AMD grafe imaju puno veći CPU overhead - to sam iz vlastitog primjera iskusio. Ne znam kako su napredovali pošto dugo nemam AMD grafu, ali ja sam s HD7850OC iskusio bottleneck u BF3 i BF4, a kada sam prešao na GTX 760 sam imao i veći framerate i GPU usage na 99%. Znam da su izlaskom R9 3xx serije napravili neke pomake oko toga, ali mislim da i dalje kaskaju za Nvidiom iz priloženih DX12 testova. Mislim, AMD-u u velikoj većini slučajeva treba DX12 da bi došle na istu razinu performansi s Nvidiama u DX11 u CPU zahtjevnim situacijama.

 

Ima negdje na forumu mojih screenshota s HD7850 OC i GTX 760 s uključenim OSD-om, daju se iskopat ako nekog zanima.. Pitanje je samo koliko su ti rezultati i danas relevantni ako su stvarno izašli bolji driveri s manjim overheadom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 14:10 (buljo781).
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ima 2 videa gore od 2 razlicita tipa, ovom drugom je prosjecno 66% GPU usage, a pada i nešto više. To za AMD grafe sam samo cuo na forumima, možda je to prije važilo ali trenutno ocito ne. Advanced tab ti može samo još više nabit gpu usage (osim draw distancea) iako i sa njime mi stoji 99%.

Sa FXom sam imao također 99% ali samo kada bi bio negdje gdje je visoka trava ili uz more, što je logicno jer gpu ima više za obradit, cim bi otisao u grad GPU usage bi pao na 65-75%, dok bi overall CPU usage bio 50ak%, ali to je zato što FX to računa kao prosjek od svih 8 "jezgri" pa se zato razvodni. Dok kod i5 6600 je cpu usage oko 65-80%, kad snimam ide od 90-100% ali GPU usage ne pada.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 14:22 (D3lBoy).
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Taj video što si poslao mi je sad baš fascinantan, skoro padam u napast skinut 60GB GTA5 da vidim i sam. Znam da u GTA5 u velikoj većini slučajeva držim GTX 970 na 99%, da usage zna opast u gustom prometu i to tek na preko 75fps - i to još sa i5 3570k.

 

Ali što se tiče teme da AMD grafe imaju puno veći CPU overhead - to sam iz vlastitog primjera iskusio. Ne znam kako su napredovali pošto dugo nemam AMD grafu, ali ja sam s HD7850OC iskusio bottleneck u BF3 i BF4, a kada sam prešao na GTX 760 sam imao i veći framerate i GPU usage na 99%. Znam da su izlaskom R9 3xx serije napravili neke pomake oko toga, ali mislim da i dalje kaskaju za Nvidiom iz priloženih DX12 testova. Mislim, AMD-u u velikoj većini slučajeva treba DX12 da bi došle na istu razinu performansi s Nvidiama u DX11 u CPU zahtjevnim situacijama.

 

Ima negdje na forumu mojih screenshota s HD7850 OC i GTX 760 s uključenim OSD-om, daju se iskopat ako nekog zanima.. Pitanje je samo koliko su ti rezultati i danas relevantni ako su stvarno izašli bolji driveri s manjim overheadom.

 Molim, koli cpu ti je BN 7850 u bf3-4?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Bio je, imao sam baš brutalne padove GPU usagea i frameratea ispod 60, ali ne zbog CPU-a nego baš zbog AMD drivera. Mantle je to rješavao, ali mi je uzrokovao stutter tu i tamo zbog memory leaka. Čim sam GTX 760 nabavio, sve je bilo riješeno.

 

 

EDIT:



Video s HD7850OC i i5 3570k@4.1GHz. FPS je bio limitiran na 60fps, ali rijetko kad je uopće došao do toga - sve ispod 60fps je uzrok tog bottlenecka jer HD7850OC je itekako sposobna na high bez AA držat 60fps. Gulf of oman mi je bila jedna od najgorih mapa za igrat.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 15:26 (buljo781).
10 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo da ne ispadne da lažem... Snimio sam mobitelom jer mi OBS nikako nece uhvatit Afterburnerov overlay, ali u isto vrijeme sam i snimao sa OBSom. Isti hardware (osim gpu) i iste postavke kao onaj prvi video što sam stavio gdje mu je gpu usage sa 970 oko 70-80%, iako nakon što je pokazao postavke napravio je cut u videu tako da je mogao bilo šta promjeniti, pošto vidim da kod njega nema baš puno vozila po ulici... kako god ne radi mu kako spada.

 

Dok snimam na pola sekunde tu i tamo padne na 85-90% ali se odma vrati na 100%... Znam da je užasna kvaliteta al eto šta'č

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 15:39 (D3lBoy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Glupost, zašto si limitirao na 60fpsa i čemu igrat na high sa mid range grafom? Imao sam hd7850 (jači OC od tvoje) + i5 2500k na 4.4 i nikad sličnih problema, cpu usage do max 75%, gpu99% nonstop od 75-120fpsa medium, igrao bf3 od bete preko +700h, ne kužim tvoje postove

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 15:41 (bik).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
bik kaže...

Glupost, zašto si limitirao na 60fpsa i čemu igrat na high sa mid range grafom? Imao sam hd7850 (jači OC od tvoje) + i5 2500k na 4.4 i nikad sličnih problema, cpu usage do max 75%, gpu99% nonstop od 75-120fpsa medium, igrao bf3 od bete preko +700h, ne kužim tvoje postove

 E ne da mi se više.

 

Na ti slike iz BF4, isto s HD7850, pa donosi svoje zaključke.

 

@Delboy, ista mi je stvar kao i kod tebe bila, a Skylake ima debelu prednost u GTA5 nad svim prijašnjim Intelima. Ništa čudno što ti je na 99%.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2016 17:06 (buljo781).
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Penryn kaže...
D3lBoy kaže...

 Pa reko sam vec, ja sam također stavio iste advanced i ostale postavke sa 290X pa mi je gpu usage 99% skroz

 

Penryn Ja ne govorim o FX procesorima. Govorim o onoj teoriji da je Radeon zahtjevniji i teži na CPU (u ovom slucaju 6600) nego Nvidia, pa kao ako želiš imati što manji BN trebaš uzet Nvidiju... Ali iz ovih videa se vidi upravo suprotno, na istom hardware u i postavkama - samo drugacije grafe (istog ranga) i 970 radi BN

A ne znam što je u pitanju kod tih GTX970 i GTA5..

 

Što se ovog drugog tiče, imao sam jedan link gdje se lijepo vidi da AMD grafe dobiju puno više na performansama(naravno ne uvijek i ne u svakoj igri) kad se prijeđe na Intel proc, stavit ću kad ga pronađem..

 s tim videom nesto ne valja, imao hrpu gtx-ica i brate mili gta5 leti na 100% usage  s debelo smanjenim detaljima! smece od videa, nek si lik popravi konfu!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

 

@Delboy, ista mi je stvar kao i kod tebe bila, a Skylake ima debelu prednost u GTA5 nad svim prijašnjim Intelima. Ništa čudno što ti je na 99%.

 Pa lik u usporedbi ima isti i5 6600 proc, isto rama....

 

Stjepanj  nije to jedini video, stavio sam 2 videa gore i5 6600 + 970 i usage je uzas

Battlelog: D3lBoy-00
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Glupost..

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
D3lBoy kaže...
buljo781 kaže...

 

@Delboy, ista mi je stvar kao i kod tebe bila, a Skylake ima debelu prednost u GTA5 nad svim prijašnjim Intelima. Ništa čudno što ti je na 99%.

 Pa lik u usporedbi ima isti i5 6600 proc, isto rama....

 

Stjepanj  nije to jedini video, stavio sam 2 videa gore i5 6600 + 970 i usage je uzas

Imaš BF3/4 pa da to probaš?

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Koga pitas? Ja imam oboje!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ma Delboya, zanima me kakav će mu usage bit u BF3 i BF4, pošto sam ja s AMD-ovom grafom imao jako puno problema.

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

A malo ce se udaviti u bf mp taj i5 + r9 290x, ak mu treba acount imam jedan za posudit..lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

99% usage i trojka i četvorka... Sve mi je 99% odkako imam i5

Battlelog: D3lBoy-00
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

daj ss s 64p, sve ultra postavke osim AA filtera/1080p!?

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

daj ss s 64p, sve ultra postavke osim AA filtera/1080p!?

 BF3 i BF4 se ne igraju na max detaljima. Igraju se na najnižima i sličnima DA NE SMETAJU GLUPOSTI KOJE SERVER I DRUGI IGRAČI NE VIDE (ILI NE VIDE NA ISTOM MJESTU).

Twitter: @191x7
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice