Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 709.192
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Predator003 kaže...

jesu li mi obe konfe balansirane??

 

posebno me zanima za rig2, može li procesor sigurno iskoristiti grafu 100% i prilikom toga koliko će biti zauzeće CPUa?

Obje su uravnotežene.

U rig2 konfiguraciji biti će korišteno i procesor i grafička onoliko koliko apliakcija treba. Recimo u BF3 bi trebalo oboje na 100. Procesor možda i manje.

je li u svakoj igri trebaju biti na 100 posto?

ili npr ako je igra slabija da budu možda 50 jer netreba više??

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Predator003 kaže...
191x7 kaže...

Obje su uravnotežene.

U rig2 konfiguraciji biti će korišteno i procesor i grafička onoliko koliko apliakcija treba. Recimo u BF3 bi trebalo oboje na 100. Procesor možda i manje.

je li u svakoj igri trebaju biti na 100 posto?

ili npr ako je igra slabija da budu možda 50 jer netreba više??

Ne, ne trebaju u svakoj igri biti na 100%. Treba onoliko koliko igra traži.

Problem je ako šteka (ne izvodi se dovoljno glatko s zadovoljavajućim detaljima) a nešto ne radi na 100%.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2012 12:55 (191x7).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Predator003 kaže...
191x7 kaže...

Obje su uravnotežene.

U rig2 konfiguraciji biti će korišteno i procesor i grafička onoliko koliko apliakcija treba. Recimo u BF3 bi trebalo oboje na 100. Procesor možda i manje.

je li u svakoj igri trebaju biti na 100 posto?

ili npr ako je igra slabija da budu možda 50 jer netreba više??

Ne, ne trebaju u svakoj igri biti na 100%. Treba onoliko koliko igra traži.

Problem je ako šteka (ne izvodi se dovoljno glatko s zadovoljavajućim detaljima) a nešto ne radi na 100%.

hvala, bi li s ovim mogo pokrenut battlefield 3 na ultra bez štekanja, rezolucija mi je 1336x 768

16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

S prvom nikako s drugom vjerojatno. Najlakše ti je kupit igru pa probati.

 

Nego ne sviđa mi se tih 1366x768. To je grozno. Koristio sam neko vrijeme 18,5" (19") 1366x768 (1366x760) kao privremeni monitor.

Pixeli su ogromni, monitor malen, slika čudna sveukupno i izaziva glavobolje.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

S prvom nikako s drugom vjerojatno. Najlakše ti je kupit igru pa probati.

 

Nego ne sviđa mi se tih 1366x768. To je grozno. Koristio sam neko vrijeme 18,5" (19") 1366x768 (1366x760) kao privremeni monitor.

Pixeli su ogromni, monitor malen, slika čudna sveukupno i izaziva glavobolje.

ja sam se priviko kakav sam prije imo odličan je, pa i mislio sma na RIG 2 rig 1 ne može ni SA sa AA da ide skroz glatko

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2012 14:02 (Predator003).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Sims kaže...

Evo opet mene. Dakle ne gledajući brojeve nego samo vidjevši glatkoću izvođenja, koliko to moje oči mogu vidjeti jel (uvijek igram u 1080p), da li bih se trebao brinuti što imam karticu višeg ranga nego što je taj CPU, onak samo za igre, ne gledajući benchmarkove? Zasad je stvar super. Čak sam i na Saints Row 3 na DX11 stavio da igra sama detektira settingse, i stavi mi na Ultra. Znači nemam problema. Sada jedino što me možda brine je kakva će situacija biti sa Crysisom 3 koji izlazi u drugom mjesecu. No za cca pola godine-godinu vjerojatno samo promijenim MBO i CPU na nešto znatno bolje (i skuplje). Grafičku ostavljam sve dok bude išla, a osim Crysisa 3 ne vidim baš neke prespektakularne najave da bi se trebao nećeg uplašiti. 

Probao neki dan i Hard Reset, to na maximumu maximuma mi nikad ne pada ispod 75FPS. Nažalost nemam ni F1 2012 ni BF3. A stvar je u tom da takve igre ni ne igram. Kod mene se igraju RPG-i tipa Skyrim, Dragon Age i sl. te akcijske avanture i pucačine iz trećeg lica, ponekad iz prvog (ne COD i BF, nego Borderlands 2, Fallout, Crysis i sl.). 

Borderlands 2 isto igrao puno, sve na max, i Physx koji je jako izražen u toj igri, isto sve melje.

 

Sad ne znam dal da se brinem zbog sporijeg proca, mada zasad ne vidim da mi radi neke probleme. Ako bude u Crysisu 3 kenjao onda će se sačekat neki Intel ili će se uzet neki AMD bolji i nafrljit frekvencija. 

 

edit - evo jedina Frostbite 2 igra koju imam, NFS The Run, negdje pri polovici igre sam, isto sve Ultra, nemam nikakvih problema. Al ok, to nije BF3 hehe, nema ih 64 :D

Clocni ga barem na 3.5 GHz, bit ce puno bolje, na 2.9 stvarno gusi grafu, vjerovatno to ne primjetis jer ne gledas GPU usage.

16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nisam nikad clockao a ne znam dal moja mbo može to izgurat. A usto sam na stock cooleru :D 

 

edit - Imam u BIOSu ono da mi sam podesi OC no ne znam dal to valja il ne. Bojim se :D

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2012 18:03 (Sims).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Rokao Borderlands 2 neka 3 sata, sve na max, uključujući Physx, draw distance, ma sve. I u pozadini mi radila zadnja verzija GPU-Za i kad sam otišao na load stavke išla je do 99%.  Temperatura do 67C.

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

S prvom nikako s drugom vjerojatno. Najlakše ti je kupit igru pa probati.

 

Nego ne sviđa mi se tih 1366x768. To je grozno. Koristio sam neko vrijeme 18,5" (19") 1366x768 (1366x760) kao privremeni monitor.

Pixeli su ogromni, monitor malen, slika čudna sveukupno i izaziva glavobolje.

 

Svatko ima svoj ukus.

Ja koristim 1366x768 i meni savršeno odgovara. 1920x1080 mi recimo nikako ne odgovara na 21.5" monitoru. Mislim da bi nekih 24" bilo idealno, na 21.5"-22" je meni presitno.

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
dv14 kaže...

Svatko ima svoj ukus.

Ja koristim 1366x768 i meni savršeno odgovara. 1920x1080 mi recimo nikako ne odgovara na 21.5" monitoru. Mislim da bi nekih 24" bilo idealno, na 21.5"-22" je meni presitno.

1366x768 je OK za 15,6" Laptope. Na većim ekranima je grozno, izaziva glavobolje. I maleno je. (Naravno, TV se ne računa jer se gleda s veće udaljenosti).

S podcrtanim se apsulutno slažem. Za monitore 1920x1080 nije za manje od 23".

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Da podijelim sa vama danasnje saznanje po pitanju CPU usagea u novijim igrama.

Stigao mi Thuban pa sam malo provrtio FCIII/Hitmana Absolution i BF3, igre koje trenutno imam na racunalu.

 

Vjerovali ili ne, prelazak sa X4 Phenoma @ 3.5GHZ na Phenoma II X6 @ 3.5GHZ se osjeti, i to poprilicno u MP-u.

Vise nema laga nigdje, ovisno o tome koji GPU imate naravno, u ovom slucaju HD 5850 OC.

Moram priznati da je gameplay sada mnogo mnogo bolji, doslovno sam se preporodio na mapama tipa Caspian 48/64 igraca sa X6 procesorom.

S obzirom da je brz koliko i 2500K, tocnije i brzi clock per clock u heavy multithread programima ove dodatne dvije jezgre su konacno dosle na naplatu kako sam i prognozirao.

Sve jezgre koristi podjednako, cijeli CPU u pogonu i to debelom.

Evo i jedan SS, broj max frejmova kao i AVG brojka su skocili te je drop prakticki nestao.

Na slici sam se taman spawnao u tenku pa usage nije potpun.

 

Hitman, FCIII i BF3 su igre koje koriste 8 threadova u i7 procesora i FX te 6 jezgri u Thubana.

iclock2much
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2012 18:55 (zoharbizo).
 
2 3 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

evo kod mene bf3 koristi samo uglavnom  6 threda(neznam zasto je tako al eto...valjda nema potrebe:) i7 920@4.0ghz, 2 su skoro uvijek slobodna a grafa zakucana na 100% al uvijek...

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2012 21:03 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pozdrav, naime imam jako mali fps kada igram igre na 720p rezoluciji sa gtx 660M a procesor je i5 3210M i 4 gige rama imam na laptopu da li je moguce da mi je cpu bottleneck

 

Chance of winning a battle is inversely proportional with the amount of polish players on team.
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
0verlord kaže...

Pozdrav, naime imam jako mali fps kada igram igre na 720p rezoluciji sa gtx 660M a procesor je i5 3210M i 4 gige rama imam na laptopu da li je moguce da mi je cpu bottleneck

 

nema tu nikakvog bootlenecka grafa je jednostavno pre slaba evo za primjer 2500 bodova u 3dmarku 2011 to ispada ispod gtx550 ak se ne varam...

14 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Evo sad sam testirao MSI Afterburner, i moram reći da sam i očekivao ovakve rezultate.

 

Testirao sam Assassin's Creed III, i najviše što sam dobio je bilo 20 FPS-a. GPU temp. je bila 40-50. A radila je na samo 30%!!

Inače, ovo je zamjenjena grafa, GTX 470, a procesor AMD Phenom 9500 X4.

 

Mislio sam uzeti AMD Phenom II 955 BE , jer radi na AM2+ socketu kojeg mi  matična podržava. Hoću li dobiti bolje performanse u igrama?

Matična je Asus M2N68-VM , a napajanje bi uzeo XFX 550W , jer mi je Rapotxx od 500W preslab.

 

Znači grafička bi trebala raditi na 100% da ne bude bottleneck?

ZOTAC: It's Time to Play.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.12.2012 23:07 (DmL).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
DmL kaže...

Evo sad sam testirao MSI Afterburner, i moram reći da sam i očekivao ovakve rezultate.

 

Testirao sam Assassin's Creed III, i najviše što sam dobio je bilo 20 FPS-a. GPU temp. je bila 40-50. A radila je na samo 30%!!

Inače, ovo je zamjenjena grafa, GTX 470, a procesor AMD Phenom 9500 X4.

 

Mislio sam uzeti AMD Phenom II 955 BE , jer radi na AM2+ socketu kojeg mi  matična podržava. Hoću li dobiti bolje performanse u igrama?

Matična je Asus M2N68-VM , a napajanje bi uzeo XFX 550W , jer mi je Rapotxx od 500W preslab.

 

Znači grafička bi trebala raditi na 100% da ne bude bottleneck?

jok jok jok

AC3 je sranje neoptimizovano,i meni radi samo na 30% ta igra je smece

probaj Far cry 3 ili BF3 tako nesto normalno

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
DmL kaže...

 

Znači grafička bi trebala raditi na 100% da ne bude bottleneck?

  Ne kontra ako je GPU ili CPU konstantno na 100% onda je jedno od to dvoje bottleneck.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Tiby kaže...
DmL kaže...

 

Znači grafička bi trebala raditi na 100% da ne bude bottleneck?

  Ne kontra ako je GPU ili CPU konstantno na 100% onda je jedno od to dvoje bottleneck.

sta pricas majke ti???

covjek je dobro rekao

graficka bi trebala da radi na 100% odnosno 99% da ne bude bottlenecka

naravno pod uslovom da je vsync off i da je neka novija igra

a grafa ne moze bit bottleneck procesoru

graficka samo moze bit preslaba za igru pa aj

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
mersimh kaže...

sta pricas majke ti???

covjek je dobro rekao

graficka bi trebala da radi na 100% odnosno 99% da ne bude bottlenecka

naravno pod uslovom da je vsync off i da je neka novija igra

a grafa ne moze bit bottleneck procesoru

graficka samo moze bit preslaba za igru pa aj

  Dva mala savjeta: proući neke stvari i malo pripazi na način izražavanja.

12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

neki ovdje nemaju pojma o cemu pricaju...{#} iste te molim da se vrate na prvi post pa nek barem procitaju osnove, pa onda nek komentiraju jer dijele dezinformacije drugima...

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2012 21:37 (Stjepanj).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam ovu trenutnu konfiguraciju : 

 

AMD 64 x2 5400+ 2.8 Ghz 

DDr2 4GB 800Mhz

HD 6670 DDR5 1GB

 

Pitanje : 

 

Dali na ovu konfiguraciju bih trebao imati bottleneck ?? 

S Msi om sam mjerio postotak usage a GPU a i testovi :

 

CoD 4 99% 

MW3 60-75% SP

AC 3 samo 25% ??? - za ovo zbilja nznam dali je toliko do neoptimiziranosti igre..i dali ce mi uopce pomoci patch za AC 3 i kad izadje ili neki novi update graficke !!! Ili je previse slab Procesor i opterecen za AC3 i da je usage zbog toga 100 CPU i 25% GPU.

 

Dali postoji kakav trik za bottleneck ?? 

Dali bih sta dobio s OC CPU a ?? ( stavio sma ga na 3.01 s 200 sabirnica na 215...ali nisma mjenjao voltazu jer nisma bas upucen u nju ???

Radim OC Graficke dali stim sta dobivam na igri u kojoj je bottleneck izrazen ?? posto nemoze izvuci max iz sebe ?? 

Bilo kakav savjet da poboljsam perfomanse CPU a i smanjim bottleneck ?? ( osim kupovine novog CPU a )

Zahvaljujem unaprijed !!! :))

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

U CoD4 ti nije bottleneck procesor jer niti je igra zahtjevna niti je nešto posebno optimizirana za višejezgrenost, ne zna što bi s više od 2 jezgre.

MW3 je malo više optimiziran za višejezgrenost, no i dalje je to isti stari engine iz CoD4, dorađeni Quake III Arena engine (korišten i u CoD1).

25% u AC3 jer ti dijelom bottlenecka procesor grafu dijelom jer je igra nesređena (vjerojatno, ne mogu 100% tvrditi jer nisam probao).

Pogledaj GPU korištenje u Battlefield 3, Far Cry 3 i sličnim novijim igrama.

OC-om grafičke na tom procesoru ne dobijaš ama baš ništa.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Mislim za ove navedene CoD igre i nije toliki problem jer to vise manje funkcionira i na taj nacin.
Ali za jedan AC 3 je najveci problem dali i s neki patchom dodje do bolje optimizacije igre ili Driver Update om dali ce mi GPU ostati na 25%.
Da li je bas tolika razlika izmedju CPU a i GPU a.
Znaci OC nista se ne dobiva..tako sam nesto i sumljao i pratio mozda malo fluidni gameplay vise manje.
Da li OC CPU a poboljsava sta u vezi bottlenecka ??
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
L1nNk kaže...
Da li OC CPU a poboljsava sta u vezi bottlenecka ??

Da. Samo što se Athlon 64 x2 procesori baš i ne daju clockati toliko da bi bilo osjetno.

I overclcok nikad ane može nadoknaditi manjak jezgri tamo gdje je potrebno više jezgri.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
11 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Ok. :))
Zahvaljujem na odgovoru !!
Sto bi znacilo kratko i jasno...uzeti novi procesor za ubuduce i ugodnije igranje !!!
Steta sto ne postoji nikakav software za force GPU a i slicno...no tu uvjek stoji i poanta koliko i developeri rade da bih optimizirali igre u skladu s Nvidi om i AMD om.
11 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Koje su postavke u igri koje najvise rade usage CPU a a koje utjecu na veci rad GPU a ??
Ako vec netko i ima bottleneck sta bi bilo povoljno smanjit a sta povecat ??
I kod ATi jevih grafickih kartica posto nema fiziku...dali je povoljno iskljuciti je skroz ili kad je ukljucena u igri dali se uopce prikazuje ili samo koci frame ??
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
to je pitanje pre kompleksno da bi se odgovorilo(al budem par rijeci:) jer na to sve utjece ovak redom cpu, gpu, driveri, rezolucija, postavke u driverima, postavke u igri i sama igra tj kolika joj je iskoristivost trenutnog hardvera (trenutno najveci cpu,gpu usage daju 3d benchevi i bf3) i tako dalje al najveci cpu usage daje najmanja rezolucija i detalji a gpu usage najveci detalji i najveca moguca rezolucija! nadam se da sam malo pomogao...
CPU: Intel Core i7-920@3.8ghz + ArticCooling Freezer 13 + ASUS P6T Deluxe Ver.2 + MSI Radeon R6850 Cyclone OC Power Edition 1GB 1010/4880mhz@1.30V
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

HD 7870 i Phenom II x4 955 BE, hoće li dolaziti do bottlenecka?

Toni
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
rapture686 kaže...

HD 7870 i Phenom II x4 955 BE, hoće li dolaziti do bottlenecka?

Neće, taj phenom je dovoljan za tu karticu.

13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Netočna informacija. To će bit OK, ali da će biti iskorištena grafa stalno to je neistina.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice