Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

poruka: 27
|
čitano: 7.995
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

U pitanju je graficka Sapphire R9 270X 4GB...sa dva ventilatora...kada upalim racunar upali se samo 1 ventilator a drugi se tek upali kada graficka nabije 80 stepeni...a sve prije toga  hladi samo jedan ventilator i temperatire su normalne..ima li kakvo resenje da to popravim ili neki program da ukljucim i taj drugi ventilator...pozz

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Jesi probao očistiti karticu, očistiti ventilator, podmazati ga?

 

Ventilatri ubrzavaju povećanjem napona na njima, a kartica povećava napon na ventilatorima porastom temperatura, ako ti vent kasnije starta znaći da iz nekog razloga kreće tek na višem naponu što znači da je ili neispravan ili mu nešto otežava pokretanje, nešto poput prašine ili loših ležajeva.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Mislim da bi u opcijama trebalo biti negdje namjestiti do koje temperature da se pale ventilatori. 

Govorim u mnozini jer bi trebala oba ventilatora biti iskljucena dok ne dode do neke odredene temperature,tak da je vjerojatno neispravan. Neka me netko ispravi pricam na pamet. 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Ali da je neispravan ne bi nikako radio...kada dostigne 80 stepeni krene normalno raditi taj drugi ventilatoru..i kad tek upalim komp malo se krene okretat drugi ventilator pa stane....a ovaj prvi ventilator radi normalno sve vreme...

9 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
KocoxGamer kaže...

Ali da je neispravan ne bi nikako radio...kada dostigne 80 stepeni krene normalno raditi taj drugi ventilatoru..i kad tek upalim komp malo se krene okretat drugi ventilator pa stane....a ovaj prvi ventilator radi normalno sve vreme...

 Zato kazem da pricam napamet,jer je frendu isto tako bilo i mislim da je bio neispravan vent. 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Mozes li provjerit kod tog frenda sta mu je tacno bilo sa venta..,sta je posle uradio..probacu da rastavim i ocisim grafu i podmazem ventove...

6 godina
neaktivan
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

I moze li jos neka POMOĆ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Pa rekao sam ti točno što je, ne kužim kakvu dodatnu pomoć trebaš.

 

Ponavljam, iz nekog razloga ti ventilator treba veći napon da se pokrene, dakle ili je neispravan ili mu smeta prljavština.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
KocoxGamer kaže...

I moze li jos neka POMOĆ?

 forumas 191x7 ti je rekao kako je, nema pomoci, vent ti je 99% krepao po onome sto si ti opisao.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Ok HVALA,ta graficka moja je radila na napajanju 630W LC Power...i opet se ovo desavalo radi jedan ventilator a na 80 stepeni se krene vrtit normalno drugi ventilator...probacu ga posle ocistiti i podmazati..

9 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

A vidi vjerojatno je dotrajao taj ventilator odnosno pin njegov koji se natakne na drugi pin na grafičkoj kartici ili je pak ležaj otišao, probaj nabavit drugi vent pa vidjet...

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
  1. OK,rastavio sam komplet graficku ocistio sam ventilatore i pinove...podmazao ventilator unutra...i opet isto kada na MSI AFTERBURNER povecam na 80% brzinu vrtnje tek onda rade dva ventilatora normalno...a na 79% i manje radi samo jedan ventilator...mogu li to namestit preko nekog programa ili nesto...da sad ne kupujem drugi ventilator..Pozz
  2. Izgleda da je drugi ventilator ispravan normalno se vrti na 80%...a i kad tek palim komp malo se zavrti drugi ventilator i stane...a ovaj prvi radi sve vreme normalno...
9 godina
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Ja imam Sapphire RX 480 Nitro+OC 8GB i njoj se ventovi pocnu vrtjet tek kad dosegne 55 stupnjeva, do tad nista jer je nastimano da je to normalna temperatura i da se očuvaju ventovi
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Znaci to je normalno...posto su kod mene normalne temperature sa jednim ventilatorom...a skoro nikada u toku igranja ne dostignem 80 stepeni pa da se drugi ventilator ukljuci...

9 godina
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Pa mislim da je tako, vjerojatno je jedan vent dovoljan da se koliko toliko stabilizira temperatura, a ne da ti pregori u idle-u
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.8.2018 8:51 (playjob).
9 godina
odjavljen
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Trebala bi ti raditi oba ventilatora, ili niti jedan. Uzmi grafu u ruke, i probaj prstima zavrtiti ventove, vidi ako jedan sporije okreće.

Sa čime si podmazao osovinu venta, jesi probao sa wd-om, ili uljem? I to samo kapljica, dvije.

Ja da sam na tvom mjestu, radije bih koristio ventove na 80% cijelo vrijeme, nego da se sami pale.

 

Edit: dosta ljudi ima problema sa ventovima na toj grafi, navodno je to "normalno", nakon nekog Win update-a. Ako kreneš igrati igrice, namjesti da ti oba rade, za surfanje i gledanje filmova nije toliko bitno, jer se ne opterećuje previše.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.8.2018 9:22 (El Munjoko).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Sad sam se sjetio da sam i ja imao problema s ventovima, ali na Gigabyte R9 270X Windforce 3x 2GB, jedan vent je normalno funkcionirao, dva su se kasnije palila, ali isto tako su se i sporije vrtjela kad bih ih okretao prstom, pri prodaji te grafičke, kupac mi je rekao da je otišao ležaj grafičke, ali ju je svejedno kupio. Sad ne znam, moguće i neki windows update da to namjesti ili je jednostavno ležaj otišao.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Ta serija NE podrzava nikakvo automatsko zaustavljanje ventova, pogotovo ne svakog posebno. Crko vent po 100-ti put.lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Stjepanj kaže...
Ta serija NE podrzava nikakvo automatsko zaustavljanje ventova, pogotovo ne svakog posebno. Crko vent po 100-ti put.lp

 Je li mislis bas zaustavljanje ili pokretanje pri odredenoj temperaturi? 

 

Ali da ne rade ti ventovi,ako nemas garanciju morat ces sam platiti nove ventilatore. 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Ok,hvala..podmazao sam ventilator masinskim uljem...1 ili 2 kapljice...ali kada rade dva ventilatora puno se cuje komp...puno zuji...jedan ventilator se ne cuje a drugi kada ukljucim na 80% krene bas da zuji i da se cuje jako...a podmazao sam ga i opet isto..

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Nezz ventilator se normalno vrti kada stavim na 80% ali puno zuji i zvrči..mozda je lezaj otisao...i kolko su milimetara ti ventovi na grafi..?

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.8.2018 18:35 (KocoxGamer).
16 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Rješenje - skidaš ventilatore s hladnjaka i stavljaš neke za kućište koje pričvrstiš plastičnim vezicama.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Danas uzeo frisku Evgu GTX 1080ti i ima isto ponasanje do odredene temperature (tako je u njenom biosu) se vrti samo jedan vent a nakon xy temperature se pale dva venta, u opcijama sw-a imas opciju da se oba vrte non stop u isto vrijeme itd...

mozda tako i ovdje u sw moze nariktat da se nikad ventovi ne gase te da se uvijek min vrte cca 15%, no kao sto si napomenuo tebi ventovi stvaraju neku buku tada je moguce da ti je zaista otisao vent na grafi..

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.8.2018 20:08 (toxic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Ako si uzeo ICX model, onda je to feature. Nažalost, on nema takvu karticu.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Kod mn je SAPPHIRE R9 270X 4GB..I kako bi mogao namestiti u biosu od graficke..gde da udjem..mozda se puno cuju ventovi zato sto rade na 80% aa jedan ventilator kada radi na 20-30% je tih i ne cuje se puno...a drugi ne moze radit na 20-30% vec mora na 80%...

11 godina
offline
Re: Problem sa kulerom na grafickoj karti..!
Kod evge su napravili to namjerno nakon one ups-zaboravili-smo-thermal-pads blamaže, da se iskupe i dokažu se na hlađenju... pa je sad tu puna kontrola ventova, senzori po cijeloj grafi itd.
Ali za to treba svaki vent imati svoj header na ploči i zasebno podešeno ponašanje u biosu, što ova grafa nema - ventovi su spojeni y-kabelom na jedan header i morali bi raditi potpuno jednako u isto vrijeme, dakle jedan crkava
12 godina
offline
Problem sa kulerom na grafickoj karti..!

Meni se konkretno na mojoj R9 270x događa da jedan vent buči pri vrćenju, ne vrti se jednoliko na svim bnrzinama i buči strašno, naručio sam zamjenske ventove sa aliexpressa pa ćemo vidjeti.

Hearthstone: Maks0806#2960
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice