Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.535
|
čitano: 5.569.524
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Svejedno se u češkoj prodaje daleko manje grafičkih nego u njemačkoj, pa razlika nije tolika. Dakle otpada objašnjenje uvozničkih marži kako god okreneš.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Svejedno se u češkoj prodaje daleko manje grafičkih nego u njemačkoj, pa razlika nije tolika. Dakle otpada objašnjenje uvozničkih marži kako god okreneš.

 sad sam zguglo tri random trgovine u HR/DE/CZE i pogledao cijenu GTX 1070:

 

NJEMACKA: case king - 469,90 eura  https://www.caseking.de/en/gigabyte-geforce-gtx-1070-g1-gaming-8192-mb-gddr5-gcgb-214.html

ČEŠKA:    alza.cz   - 464,05 eura  https://www.alza.cz/msi-geforce-gtx-1070-gaming-x-8g-d4305009.htm

HRVATSKA: links     - 448,06 eura  https://www.links.hr/hr/graficka-kartica-used-pci-e-gainward-geforce-gtx-1070-phoenix-8gb-ddr5-8100001116

 

ne znam jesu li kartice dostupne niti uspoređujem modele pojedinih proizvođača, ali cini mi se da je HR najjeftinija :D 

 

12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Rabljena ?

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Da ova iz HR je rabljena osim toga case King nije baš jeftina trgovina pogledaj notebooksbilliger.de

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
DarthMarkus kaže...

Rabljena ?

3300kn i mjesec dana garancije, kakav deal, bravo za Links.

10 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

istina, rabljena, sorry. al evo i https://www.adm.hr/product.asp?product=graficka-kartica-msi-gtx1070-aero-itx-8gb-gddr5-dvi-hdmi-3x-displayport-v330-090r&code=97046

 

471 euro, dva eura vise nego u njemackoj. dakle, nasumicnim odabirom prve kartice sa sva tri trzista, razlika u cijeni između Njemacke, Ceske i HR je u pet eura.

 

NJEMACKA: case king - 469,90 eura  https://www.caseking.de/en/gigabyte-geforce-gtx-1070-g1-gaming-8192-mb-gddr5-gcgb-214.html

ČEŠKA:    alza.cz   - 464,05 eura  https://www.alza.cz/msi-geforce-gtx-1070-gaming-x-8g-d4305009.htm

HRVATSKA: links     - 471,72 eura  https://www.adm.hr/product.asp?product=graficka-kartica-msi-gtx1070-aero-itx-8gb-gddr5-dvi-hdmi-3x-displayport-v330-090r&code=97046

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Ne mozes ovu single fan aero drlog 1070-ku usporedivati sa ostale dvije. Pronadi sve iste modele pa stavi onda usporedbu...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
war3_tft kaže...
Ne mozes ovu single fan aero drlog 1070-ku usporedivati sa ostale dvije. Pronadi sve iste modele pa stavi onda usporedbu...

 naj me jebat. tu se preko tri stranice raspravlja o razlikama u cijenama, o makroekonomiji, geo-politici, marzama i profitima...

 

ja ne tvrdim da cijene nisu vise niti da sam napravio mjerodavnu analizu. Samo kazem da sam uzeo tri random trgovine u tri zemlje i da je razlika za GTX 1070 u 6 eura. 

 

Ko ce radit pravu analizu sigurno ce naci jeftinije u njemackoj nego u HR. medjutim, prosjecni potrosac, cini se, nece bit toliko pogođen razlikama u cijenama. Posebno to nece bit neko ko je odgovoran prema svojim novcima pa ce dobro istrazit cijene, kartice i odvagnut di i sta kupit.

12 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

 kazem da su svabe budale. ko kupi rtx i trebao bi platiti porez na budale. nasi trgovci su to shvatili. svabe, po obicaju, desetljecima kaskaju za Škiljom Izzagvozda.

12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
BlueMax kaže...
picajzla0707 kaže...
Čekaj malo, pa zar švabe nemaju uvoznika? Zar njihove trgovine direktno naručuju i ako je tako, zašto onda naše trgovine ne naručuju direktno pa da mogu smanjit cijene i bit konkurentniji? Men'sčini da je to ipak malo veća pohlepa naših trgovaca.

 Jasno sam napisao. Imaju uvoznika i oni ali su marže uvoznika, prvenstveno zbog nemjerljivo većeg broja prodanih primjeraka, znatno niže nego kod nas. 

 to vrijedi za trgovine koje prodaju velike količine, što je s manjim trgovinama u njemačkoj, kako one balansiraju broj primjeraka i maržu uvoznika?

ili misliš da se općenito u njemačkoj prodaje daleko više grafičkih nego kod nas, pa zato uvoznici imaju niže marže.. ono, popust na količinu i slično

ako je tako, zašto austrijanci, danci, česi, belgijanci i ostali s tržištem "nemjerljivo" manjim od njemačkog imaju niže cijene od nas, oni također prodaju puno manje grafičkih od njemačke?

 Vrijedi za velike online trgovine preko kojih se, upravo zbog cijene, prodaje valjda 99% tehničke robe u Europi. Za one kojima se baš žuri pa grafičku karticu žele imati isti dan, tu je Saturn ili Mediamarkt s nešto višim cijenama ali opet nižima nego kod nas jer iako ne prodaju toliko grafičkih kartica prodaju ogromnu količinu druge robe pa imaju manje marže. Za one treće kojima se ne da voziti do centra a grafičku žele isti čas, za takve su male trgovine u kojima ta kartica košta nešto jeftinije nego kod nas zbog razlike u nabavnoj i u PDV-u.Zato su kod njih razlike u cijenama puno veće nego kod nas pa recimo istu karticu možeš kupiti 

 

Evo primjera kod nas popularne kartice i razlike u cijeni:

 

MSI GTX 1060 6GB Gaming X - mindfactory.de

MSI GTX 1060 6GB Gaming X - mali trgovac

 

Mindfactory od uvoznika (ako sam to ne uvozi)naruči 10 000 ovakvih kartica i drži ih na lageru. Ovaj drugi ne naruči ništa niti ima lager nego eventualno 1-2 komada za prodati ih odmah, a ostalo naručuje kod uvoznika kad netko naruči kod njega (ovako posluje velika većina naših dućana) i normalno je da im je nabavna cijena različita.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Da bi to bio argument, onda moraš pokazati primjere iz jedne države - dakle švapsku veliku trgovinu s niskim cijenama i švapski kvartovski dućan s cijenama poput naših + 6% razlike u porezu. Ovako i dalje pokazuješ samo da su naše trgovine skuplje od švapskih.
Sad sam vidio da je i mala trgovina švapska, no to je opet jedan primjer koji ne mora dokazivati ništa... malo ću probrljati da vidim više primjera.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 16:59 (picajzla0707).
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Svejedno se u češkoj prodaje daleko manje grafičkih nego u njemačkoj, pa razlika nije tolika. Dakle otpada objašnjenje uvozničkih marži kako god okreneš.

 Češka je puno veće tržište, niži PDV i eto ti taman razlike.

 

Sad ću pokušati nešto objasniti, sretno mi bilo :)

 

Zamisli da se baviš isključivo prodajom grafičkih kartica, lakše će ti biti pratiti ovo.

Dakle, imaš dućan. Mjesečni trošak zaposlenika, prostora, oglašavanja, davanja, struja, voda, kurac, palac... ti je takav da mjesečno moraš prodati 1000 kartica kako bi bio na nuli.

Čeh ima isti takav dućan i iste takve troškove (a nema nego niže) i on mora prodati 1000 kartica kako bi bio na nuli.

Češka je bar tri puta veće tržište od Hrvatske ali ajmo reći da je duplo.

Ti taj mjesec prodaš 1000 kartica i na nuli si.

Čeh taj mjesec proda 2000 kartica. S prvom tisućom se doveo na nulu a druga tisuća generira zaradu.

E sad, ako i ti želiš nešto zaraditi moraš nešto mijenjati. Na nabavnu cijenu robe ne možeš utjecati kao Čeh koji prodaje duplo. Ne možeš utjecati ni na troškove poslovanja jer Čeh živi u normalnijoj državi. Ne možeš utjecati ni na povećanje tržišta jer što je tu je, sve nas je manje i sve smo siromašniji. Ostaje ti jedino da manipuliraš cijenom.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Što je s danskom? Njih ima podjednako koliko i na?
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Da bi to bio argument, onda moraš pokazati primjere iz jedne države - dakle švapsku veliku trgovinu s niskim cijenama i švapski kvartovski dućan s cijenama poput naših + 6% razlike u porezu. Ovako i dalje pokazuješ samo da su naše trgovine skuplje od švapskih.
Sad sam vidio da je i mala trgovina švapska, no to je opet jedan primjer koji ne mora dokazivati ništa... malo ću probrljati da vidim više primjera.

 Slobodno pogledaj bilo koji komad hardwarea. Cijene su i do 40% različite od dućana do dućana.

 

Inače, osim cijene ima još jedan razlog za kupovinu vani.

Naši trgovci često kao argument kupovine kod njih navode lakše ostvarivanje jamstva.

U spomenutih 15 godina kupovine u Njemačkoj niti jedan komad hardwarea, foto opreme, hi-fi tehnike, bijele tehnike... mi nije riknuo. Apsolutno sam siguran da, kao i kod svega ostalog, postoji roba namjenjena Njemačkom tržištu i ona namjenjena vukojebinama kao što smo mi.

12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Što je s danskom? Njih ima podjednako koliko i na?

 U Danskoj čovjek mijenja računalo svakih 2-3 godine dok kod nas svakih 10-15. Što se tiče trgovaca ispada da je Danaca 5x više nego Hrvata :)

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Heh, jebiga sad, to su sve teorije koje mogu i ne moraju držat vodu. Isto tako ja mogu reći da naš trgovac štedi bar duplo na zaposleniku u odnosu na danca, pa neka tu nađe mjesta za spuštanje cijena.
Ovako bez konkretnih podataka ostajemo na istim pozicijama.
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
picajzla0707 kaže...
Heh, jebiga sad, to su sve teorije koje mogu i ne moraju držat vodu. Isto tako ja mogu reći da naš trgovac štedi bar duplo na zaposleniku u odnosu na danca, pa neka tu nađe mjesta za spuštanje cijena.
Ovako bez konkretnih podataka ostajemo na istim pozicijama.

 Konkretni podaci su ti da je cijena hardwarea u Danskoj skoro identična onoj u Njemačkoj jer je Danska odavno dio slobodnog EU tržišta i kupovina hardwarea se skoro 100% obavlja online pa ili ćeš imati cijene kao u susjednoj državi + eventualno 10€ razlike u poštarini ili nećeš prodati.

Polako se taj efekt događa i kod nas pa su današnje razlike u cijenama Cro-De puno manje nego što su bile prije ulaska u EU. Konkretno, i7 2600K kod nas je bio skoro duplo skuplji nego kad sam ga kupio u Njemačkoj.

Iz ovoga proizlazi da veću odgovornost za stanje s cijenama imaju kupci nego trgovci jer dok se god po grafu ide tramvajem do tada će stanje biti ovako.

 

Čak i na ovom, nazovimo ga informatičkom, forumu često se javljaju kupci koji traže nešto ali to žele samo u određenim dućanima i nikako online.

Za razliku od njih ima nas koji odemo u dućan, isprobamo nešto, zahvalimo se i onda to naručimo online. Em su ti prava kao online kupcu kudikamo veća nego pri fizičkoj kupovini, em prođeš znatno jeftinije.

 

Znači zaključak je vrlo sličan zaključku o Hrvatskoj političkoj vlasti. Može se reći da narod ima vlast kakvu zaslužuje ali isto tako i trgovce kakve zaslužuje :)

 

Anyway, ako misliš da je u Hrvatskoj moguće poslovati s cijenama sličnima onim u Njemačkoj toplo ti preporučujem da otvoriš jedan takav dućan. Sigirno ćeš imati puno posla, a samim tim i puno novca novca, jer to nikad nikome prije tebe nije palo na pamet.

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Kod naručivanja izvana treba uzeti u obzir troškove dostave, ali i mogućnost da poštari igraju nogomet s vašim paketom (dešava se...).
Grozim se i same pomisli naručivanja npr. monitora i što bi taj paket prošao na putu.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Kresaux kaže...
Kod naručivanja izvana treba uzeti u obzir troškove dostave, ali i mogućnost da poštari igraju nogomet s vašim paketom (dešava se...).
Grozim se i same pomisli naručivanja npr. monitora i što bi taj paket prošao na putu.

 Ja sam uzeo svoj iz casekinga i paket je stigao u više nego savršenom stanju. Dostava je bilo oko 15 eura, a još sam uzeo i kućište ok 15 kg, dakle sve skupa je bio popriličan paket.

 

Znači nije ti bed put koji monitor pređe od Kine, pa centralno skladište, pa veleuvoznik, pa tvoj dućan, ali ti je problem da prijeđe pola europe gdje su dostave službe sigurno bolje nego u Kini.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 19:16 (Jakovp).
12 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Kresaux kaže...
Kod naručivanja izvana treba uzeti u obzir troškove dostave, ali i mogućnost da poštari igraju nogomet s vašim paketom (dešava se...).
Grozim se i same pomisli naručivanja npr. monitora i što bi taj paket prošao na putu.

 Kod naručivanja online iz vana zaštićen si ko planinski panda. Ako je hardware oštećen ili pokvaren ne uzmeš ga a ako si to otkrio nakon preuzimanja onda ga vratiš i dobiješ novi ili novac.

15 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ima li neke značajne razlike između 4 gb i 8 gb u FHD rezoluciji. Gledam uzeti rx 480/580 pa sam sada u dilemi, radije bih uštedio 300 kn pa išao na 4 gb model ukoliko mi neće igrati neku veću ulogu u FHD rezi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
lobotomac90 kaže...

Ima li neke značajne razlike između 4 gb i 8 gb u FHD rezoluciji. Gledam uzeti rx 480/580 pa sam sada u dilemi, radije bih uštedio 300 kn pa išao na 4 gb model ukoliko mi neće igrati neku veću ulogu u FHD rezi.

 Nema, iako su mišljenja podijeljena i razapet ce me neki al u 99 posto naslova ukoliko stavis tako visoke postavke da prelazi 4gb vrama vec ces teško održavati 60fpsa, ako smanjis malo neke postavke s ultra na high da dobiješ 60+ konstantno onda ti vise neće trebat 4gb, naravno uvijek ima neki neoptimizirani naslov koji se vrti ko govno ili zdere sve što mu das. One priče o futureproofu da ce za godinu dvije trebat 8 zaboravi, dotad ces već vrtit igre na medium nećeš ni trebat 8 tad

7 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Koju graficku uzeti uz AMD Ryzen 7 2700x i NZXT kraken x52, totalni sam amater sto se tice svega toga i ovo mi je prvi komp da slazem...

za sad gledam najvise MSI gtx 1080

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Koji monitor i rezolucija ako je 60hz i 1080p preko gtx 1070 ne moraš ići to jest i gtx 1060 6gb je dosta. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
7 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Monitor jos nisam kupio, ali ce najvjerojatnije biti onaj AOC 31.5” za 1800 kn ako se ne varam

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Rononi2 kaže...

Monitor jos nisam kupio, ali ce najvjerojatnije biti onaj AOC 31.5” za 1800 kn ako se ne varam

Neki sweetspot bi bio GTX1070Ti a mozes i GTX1080 ako nije velika razlika u cijeni 

14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Slažem se

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
pacijent007 kaže...
lobotomac90 kaže...

Ima li neke značajne razlike između 4 gb i 8 gb u FHD rezoluciji. Gledam uzeti rx 480/580 pa sam sada u dilemi, radije bih uštedio 300 kn pa išao na 4 gb model ukoliko mi neće igrati neku veću ulogu u FHD rezi.

 Nema, iako su mišljenja podijeljena i razapet ce me neki al u 99 posto naslova ukoliko stavis tako visoke postavke da prelazi 4gb vrama vec ces teško održavati 60fpsa, ako smanjis malo neke postavke s ultra na high da dobiješ 60+ konstantno onda ti vise neće trebat 4gb, naravno uvijek ima neki neoptimizirani naslov koji se vrti ko govno ili zdere sve što mu das. One priče o futureproofu da ce za godinu dvije trebat 8 zaboravi, dotad ces već vrtit igre na medium nećeš ni trebat 8 tad

 

 

Ja isto dijelim tvoje mišljenje, ali reko da se na zahebem u startu pa da mi žao bude kasnije jer sam htio uštedit 300 kn. Ja kontam da iznad 4 gb memorije tek dolazi do izražaja na većim rezolucijama, a s obzirom da mi je monitor FHD 75 hz to mi ne igra ulogu. A gledao sam usporedbe rx 580 4 gb vs 8 gb u FHD rezoluciji i razlike su mizerne (1-2 fpsa), ako i toliko. I našao sam Gigabyte rx 580 4 gb Aorus za 1250 kn sa dvije godine garancije još. Jel to dobar deal ili da tražim dalje?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Po meni je to odličan deal, zs mrvicu manje idu gtx 1060 3gb, možeš možda i ovu na 1200 spustiti al za 1250 upecat aorus sa 2 god garancije je odlično 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice