[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

poruka: 716
|
čitano: 113.537
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

 

Kada sam prije  dva mjeseca nabavio 6870 bio sam otprilike 99% siguran da je to ta kartica. Kartica koju necu mjenjati,

i koju cu jednom upregnuti u CF.  No prica se promijenila. Safirku 6870 udomio sam u dobre ruke i odlucio se na nabavu 6950.

Zasto?

 

Pa jednostavno nisam mogao odoliti prilici da prodam 6870 i defakto za iste novce kupim 6950.

Novu Safirku 6950 kupio sam u Grazu za 259 EUR ili preracunato 1890 kuna.

 

Drugi razlog bio je DUAL-BIOS i mogucnost flashanja kartice bez opasnosti da je se pretvori u skupocjenu ciglu.

 

Treci razlog koji me samo zagolicao, ali nije bio presudan je skaliranje koje (prema testovima sa review stranica)

donosi 100% dobitak na performansama u CF-u.

 

S obzirom da je na internetu moguce pronaci dovoljno review-a koji se bave usporedbama svih mogucih kartica

sa svim mogucim karticama sve zainteresirane upucujem na google, a ja cu se samo osvrnuti na temperature i drivere.

Zamjenom kartica morao sam instalirati i nove Catalsyt drivere buduci da 10.10 nisu prepoznavali 6950.

Takodjer sa 10.10 driverima 6870 je radila stabilno i nisam primjetio nikakve probleme vezane u stabilnost. Ugradnjom 6950

morao sam instalirati i 10.11 drivere sa kojima sam imao problema u nekim igrama ( GTA, FSX) vezan na teksture i sjene i koji

je samo djelomicno ispravljen sa verzijom 10.12 drivera. Sa obje kartice temperature u idleu su mi bile 51C, dok bi se

koristenjem Opere dizale do 58C, a u igrama 6870 imala je max 82C, dok  6950 nije prelazila 81C,

sto su rezultati sukladni rezultatima koji se mogu naci i u drugim prikazima koji se nalaze na netu.

 

 

69XX serija kartica bazirana je na novom Cayman chipu koji se nalazi u 6950 i 6970 karticama.

  U principu jedina razlika je u shaderima koji su iskljuceni u 6950 seriji.

 

Iskljucivanje shadera moze biti izvedeno putem „osiguraca“ kao npr. u PIC kontrolerima koje se na takav

nacin stiti od citanja i nije ga moguce promijeniti jednom kad „je osigurac skuren“ ili putem BIOS-a.

 

U slucaju kada su shaderi zakljucani putem BIOS-a, situacija je bitno drugacija i shadere je moguce otkljucati.

 

 

Takodjer kada se pogledaju slike kartica uocljivo je da su kartice gotovo potpuno identicne, sa istim VRM-ovima . 

 

 

 

 

Slike PCB obe kartice su preuzete sa

 

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/radeon-hd6970-hd6950_4.html#sect0

 

 

(gdje se nalazi  i naci dobar review obje kartice)

 

i vidljivo je da je u principu skoro jedina razlika izmedju memorijskih cipova buduci da na 6970 dolaze 6000Mhz Hynx,

dok se na 6950 nalaze 5000 MHz-ne memorije.

 

Otkljucavanje dodatnih shadera je moguce izvesti jednostavnim flashanjem 6950 kartice sa 6970 BIOS-om.

U ovom slucaju referentni dizajn dolazi do prednosti jer je moguce koristiti bilo koji BIOS (bez obzira na proizvodjaca)

dok god se radi o referentnom dizajnu.

Zahvaljujuci DUAL BIOS-u i ATI-u cijela operacija bi trebala proci potpuno bezbolno i bezopasno (no sve sto radite, radite na vlastitu odgovornost).

 

Ono sto trebate je Ati Flash i BIOS.

 

Procedura:

 

1.            Downlodati Atiflash

2.            Downlodati bios

3.            Napraviti backup starog BIOS- a za svaki slucaj

4.            Flashati sa biosom za 6970

5.            Restart i to je to

 

 

U slucaju da dobijete poruku o gresci ID mismatch ili da nije moguce obrisati ROM napravite slijedece:

 

  iz win command prompta ili dos-a napravite slijedece

1.         Atiflash –S 0 backup ROM

2.            Atiflash –unlockrom 0

3.            Atiflash –f –p 0 (kojibios).bin

 

Uspijesnim otkljucavanjem Safirke 6950 i dobijanjem punokrvne 6970 samo jos jednom mogu reci ATI ja te volim  {#}

I ta ljubav je velika zbog cijene i odnosa dobiveno-ulozeno, te zbog mogucnosti modanja. (Dual BIOS je pun pogodak).

Usporedbom sa review-ima sa neta moja otkljucana kartica ponasa se kao 6970 i do sada (2 dana testiranja) nisam primjetio

nestabilnosti ili artefakte koji bi bili posljedica modanja.

 

Problemi koji su bili prisutni u 6950 modu vezani uz teksture i sjene prisutni su i dalje i vezani su na drivere.

 

Zakljucak: 6950 u ovom trenutku predstavlja vjerojatno najbolji izbor kada se sagleda cijena, performanse, mogucnosti modanja.

Moja preporuka.

 

Ps kasnije cu dodati   jos koju sliku i po potrebi link na BIOS

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 13:02 (daxp).
Moj PC  
86 0 hvala 69
15 godina
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Bravo, super si prošo ;)

I'am a ^^TROLLBUSTER^^ Xfire : mihovil13 Sretan Božić !
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 13:42 (Mitch).
 
1 23 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Mitch kaže...

Softverski mod nemože nadomjestiti fizički nedostatak.

6950 su fizički identične kartice samo što su na 6950 zaključani neki shaderi. E sad je te shadere moguće otključati flashanjem BIOS-a i ako otključaš fizičkih nedostataka u obliku SP više nemaš i klokanjem na 880MHz dobivaš karticu identičnu 6970.

 

@daxp: nice job, za Grazersku bagatelu imaš 6970. Da je meni jedna takva...

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 13:11 (ATiGamer).
13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Mitch kaže...

Softverski mod nemože nadomjestiti fizički nedostatak.

Kakav fizicki nedostatak, radi se o tome da kao sto ce u procesorima otkljucavaju dodatne jezgre, na isti (ili slican) nacin su otkljucani

shaderi.

 

Oni su prisutni i samo je bilo pitanje da li mogu biti otkljucani ili ne. Odgovor je MOGU, i zahvaljujuci ATI-ju vrlo jednostavno i bezbolno

15 godina
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
ATiGamer kaže...
Mitch kaže...

Softverski mod nemože nadomjestiti fizički nedostatak.

6950 su fizički identične kartice samo što su na 6950 zaključani neki shaderi. E sad je te shadere moguće otključati flashanjem BIOS-a i ako otključaš fizičkih nedostataka u obliku SP više nemaš i klokanjem na 880MHz dobivaš karticu identičnu 6970.

 

@daxp: nice job, za Grazersku bagatelu imaš 6970. Da je meni jedna takva...

ja sam mislio da ih nema

I'am a ^^TROLLBUSTER^^ Xfire : mihovil13 Sretan Božić !
13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Ma gle, do Graza nije takav problem potegnuti (pogotovo ako postoji jos neki razlog), a

zaista je sramota politika cijena kod nas.

 

Opcija dual bios-a pun je pogodak, i vjerojatno me najvise potakla na zamijenu.

 

A za 259 EUR, za mene ne postoji bolja kartica, nadam se samo da ce i kod nas trgovci

ici na kolicinu prodanog, i time i ostalim fanovima omoguciti da se dokopaju ovog hardvera.

13 godina
neaktivan
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

kakve su ti temperature kartice u idleu a kakve u loadu ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Vise nego zanimljivo... Onda bi se po nekoj logici HD6850 trebala unlockat u HD6870... Sad jel je ista stvar kao kod unlockanja procesora, da treba imat srece - ne znam. Bilo bi dobro kad bi jos neki forumasi probali unlockat svoje caymane i bartse...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 13:22 (Batista).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
$ATiGamer kaže...

6950 su fizički identične kartice samo što su na 6950 zaključani neki shaderi. E sad je te shadere moguće otključati flashanjem BIOS-a i ako otključaš fizičkih nedostataka u obliku SP više nemaš i klokanjem na 880MHz dobivaš karticu identičnu 6970.

 

@daxp: nice job, za Grazersku bagatelu imaš 6970. Da je meni jedna takva...

Ah nisu baš indetične, HD6970 ima 8-pinski i 6-pinski, ova 2x6 pinska. To je 75W manje overclockanje.


No ja idem na GTX570 u svakom slučaju.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Battlestar Galactica 75 -The Bucket- and Battlestar Pegasus 62 -The Beast-
14 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Batista kaže...

Vise nego zanimljivo... Onda bi se po nekoj logici HD6850 trebala unlockat u HD6870... Sad jel je ista stvar kao kod unlockanja procesora, da treba imat srece - ne znam. Bilo bi dobro kad bi jos neki forumasi probalo unlockat svoje caymane i bartse...

Na 6850 su shaderi hardverski lockani

16 godina
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
ATiGamer kaže...
Batista kaže...

Vise nego zanimljivo... Onda bi se po nekoj logici HD6850 trebala unlockat u HD6870... Sad jel je ista stvar kao kod unlockanja procesora, da treba imat srece - ne znam. Bilo bi dobro kad bi jos neki forumasi probalo unlockat svoje caymane i bartse...

Na 6850 su shaderi hardverski lockani

E to je onda j.ebada... :(

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
14 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Hyperion kaže...

Ah nisu baš indetične, HD6970 ima 8-pinski i 6-pinski, ova 2x6 pinska. To je 75W manje overclockanje.


No ja idem na GTX570 u svakom slučaju.

Da, jedino to je razlika. U Furmarku će s klokanom grafom bit throttlinga no u igrama ne bi trebalo biti problema čak ni s clockanom.

16 godina
neaktivan
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Svaka čast daxp, uz flash biosa još treba u CCC - Overdrive - PowerTune slider povećati 20%

 

http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/159

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 14:33 (Cele303).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
daxp kaže...

Ma gle, do Graza nije takav problem potegnuti (pogotovo ako postoji jos neki razlog), a

zaista je sramota politika cijena kod nas.

 

Opcija dual bios-a pun je pogodak, i vjerojatno me najvise potakla na zamijenu.

 

A za 259 EUR, za mene ne postoji bolja kartica, nadam se samo da ce i kod nas trgovci

ici na kolicinu prodanog, i time i ostalim fanovima omoguciti da se dokopaju ovog hardvera.

Moze link ducana?

PRODAJEM HD5970 /\/\ XILENCE 1200W - za vise informacija PP
13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Larc0 kaže...

kakve su ti temperature kartice u idleu a kakve u loadu ?

Modana kartica se u idleu ponasa kao i 6950, odnosno u idleu 51C, kad koristim Operu digne se na 58C, a max je 85C

 

13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Hyperion kaže...

Ah nisu baš indetične, HD6970 ima 8-pinski i 6-pinski, ova 2x6 pinska. To je 75W manje overclockanje.


No ja idem na GTX570 u svakom slučaju.

 

Zato sam napisao skoro identicne i prilozio slike sa neta.

 

Razlika je u biti 8 pinski / 6 pinski konektor, kao sto si rekao, s tim da su na PCB-u 6950 vidljiva lemna mjesta, odnosno moguce

je staviti 8 pinski umjesto 6 pinskog konektora, drugim rijecima radi se o istoj plocici, na koju ide isti hardver.

 

Druga razlika su koristene memorije.

 

 

13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Cele303 kaže...

Svaka čast daxp, uz flash biosa još treba u CCC - Overdrive - PowerTune slider povećati 20%

 

http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/159

 

Tnx na linku, sad ne moram stavljat dodatne slike

 

 

.. i da prvo cu jos malo sve to testirati da vidim da mi sve zaista radi ok, prije nego sto probam iscjediti max.

 

...covjek se dobro sjetio da stavi statistiku da se vidi koliko je bilo uspjesnih otkljucavanja,i koja kartica najbolje ide

13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
zaki kaže...

Moze link ducana?

 

 

www.ditech.at

 

odmah i vidis da li imaju i kakvo je stanje, ja sam ih molio da mi rezerviraju 2 dana i napravili su to bez problema, tako da me sigurno cekala

13 godina
neaktivan
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Ma preočito je da ovi iz amd-a žele što prije pokopati nvidiu.Nema šanse da oni nisu ovo znali prije nego su pustili kartice u prodaju.Sve je ovo jedan veliki marketinški trik i sad će 6950 postat best buy kartica tako da će nvidiu kupovat sve manje i manje.Nvidia će morat snizit cijene par mid i high range gpu-ova (kao što je bilo s gtx 460) kako bi prodali ipak nešto i izašli iz "sjene" amd-ovih glumatanja s nekom bukom ventova,zagrijavanjem, ovim i onim(što je ništa naprama nvidia physx i dr).Čini mi se da je ovih mjesec dana odgode grafičkih kartica sve radi tih njihovih prevara, a ne radi ikakvih optimizacija i dr. kako su sami rekli.Iako mi je draži amd nebi htio da se ovakvo što dogodi nvdiji jer bi amd onda postao prava monopolistička organizacija koja manipulira tržištem.Možda vama ovo izgleda pre dramatično ali od tih njihovih naguravanja i drugog će doći i do toga.Znam da oni pare valjaju na low-end tržištu ali i tamo se događa slična situacija vjerujte mi.IMO naravno!

 

{#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2010 20:11 (razorst3).
 
1 9 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

razlog kasnjenja po svemu sudeci nije optimizacija, ili mozda ipak je .....kak se uzme, jer ak se pogledaju slike konektora vidi se da

je na svakoj kartici 69xx serije konektor "posmirglan" jer inace ne bi stao hladnjak.....i izgleda da su to morali "rucno" rjesavati,

sto svaku 69xx karticu cini "rucno radjenim unikatom"{#} - ili bar takva prica ide po netu.

 

Ali kad se pogledaju sve slike lijepo se vidi.

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
daxp kaže...

razlog kasnjenja po svemu sudeci nije optimizacija, ili mozda ipak je .....kak se uzme, jer ak se pogledaju slike konektora vidi se da

je na svakoj kartici 69xx serije konektor "posmirglan" jer inace ne bi stao hladnjak.....i izgleda da su to morali "rucno" rjesavati,

sto svaku 69xx karticu cini "rucno radjenim unikatom"{#} - ili bar takva prica ide po netu.

 

Ali kad se pogledaju sve slike lijepo se vidi.

 

Je, bilo je priče da hladnjak ne sjeda kako treba pa im nije ginuo ručni rad {#}

 

Inače, kao glavni razlog kašnjenja navode se problemi s driverima (očito poteškoće s prilagođavanjem VLIW4 arhitekturi) te BIOS.

13 godina
protjeran
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Kako si riješio ono s konektorima, odnosno imaš li kakvih problema s obzirom da 6950 ima 2x6pin a 6970 1x6pin 1x8pin

 

Ja sam isto čitao na nekim forumima da se 6950 bez problema otključa u 6970 ali da treba skinuti jedan 6 pinski konektor i zalemiti 8 pinski. U protivnom prilikom pokretanja računala na monitoru se izbacuje error kao da power cable nije uštekan...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Nije bilo problema, proradilo od prve, na linku koji je Cele303 dao nalazi se i tablica u kojoj

se mogu vidjeti rezultati otkljucavanja i uspjesnost (do sada 100%)

 

Definitivno su driveri najveci problem, kao sto je Atigamer napisao

13 godina
protjeran
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
daxp kaže...

Nije bilo problema, proradilo od prve, na linku koji je Cele303 dao nalazi se i tablica u kojoj

se mogu vidjeti rezultati otkljucavanja i uspjesnost (do sada 100%)

 

Definitivno su driveri najveci problem, kao sto je Atigamer napisao

Ajme nisam triba vidit ovu temu. Sad moram naći nekih 1500 kn, prodati ovu gtx 460 i pod hitno nabaviti 6950

15 godina
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
0000 kaže...
daxp kaže...

Nije bilo problema, proradilo od prve, na linku koji je Cele303 dao nalazi se i tablica u kojoj

se mogu vidjeti rezultati otkljucavanja i uspjesnost (do sada 100%)

 

Definitivno su driveri najveci problem, kao sto je Atigamer napisao

Ajme nisam triba vidit ovu temu. Sad moram naći nekih 1500 kn, prodati ovu gtx 460 i pod hitno nabaviti 6950

šta ideš u austriju ?

I'am a ^^TROLLBUSTER^^ Xfire : mihovil13 Sretan Božić !
13 godina
protjeran
offline
[review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

Ne idem. Prodam gtx 460 za nekih 1000 kn i skupim 1500 kroz misec dana...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
0000 kaže...

Ne idem. Prodam gtx 460 za nekih 1000 kn i skupim 1500 kroz misec dana...

 

Zapitaj se i duboko u sebi nadji odgovor: "Da li mi to treba"?

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
13 godina
protjeran
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
Mentalist kaže...
0000 kaže...

Ne idem. Prodam gtx 460 za nekih 1000 kn i skupim 1500 kroz misec dana...

 

Zapitaj se i duboko u sebi nadji odgovor: "Da li mi to treba"?

Iskreno ne treba, ali za misec dana dobivam u ruke radnu knjižicu i otpremnine nekih 25 000 kn. Pa računam da je bolje da kupim barem nešto materijalno, odnosno ono što me zanima.

 

Ionako znam da će 90% tog novca otići na pijanke i ostale gluposti

14 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970

ako ces vec dobit toliko para, uzmi si 6870 i bar si siguran sa time..

to modanje vjerovatno i uspije, ali sve mi se to cini prelagano da ne bi izgubio puno zivaca, makar oko drivera

13 godina
neaktivan
offline
RE: [review] Sapphire 6950 i modanje u 6970
ATiGamer kaže...
Hyperion kaže...

Ah nisu baš indetične, HD6970 ima 8-pinski i 6-pinski, ova 2x6 pinska. To je 75W manje overclockanje.


No ja idem na GTX570 u svakom slučaju.

Da, jedino to je razlika. U Furmarku će s klokanom grafom bit throttlinga no u igrama ne bi trebalo biti problema čak ni s clockanom.

  Hoces reci da je AMD stavio 8 pinski moleks samo zbog Furmarka?

 

U svakom slucaju pristupacna opcija za   one koji mogu do Graza.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice